no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

بررسي موانع بهره گيري از تكنولوژي آموزشي در فرايند تدريس و يادگيري

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
بهترین ها از دید دانش آموزان
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

بررسی موانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری
zip
فروردین ۲۹, ۱۳۹۶

بررسی موانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری


بررسی موانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری

پایان نامه رشته مدیریت

محل قرار دادن لینک پرداخت و دانلود ۱

 

[tabgroup][tab title=”مقدمه ” icon=”fa-pencil “]

تکنولوژی آموزشی درعرصه های متعدد کارایی خود را نشان داده است. هر فرد، سازمان یا نهادی که از روشهای پیشنهادی علم تکنولوژی آموزشی بهره گرفته، بیش از پیش بر بهره وری و اثر بخشی خود افزوده است.

تکنولوژی آموزشی در آموزش و پرورش به سان چراغی است که درپیش پای روندگان راه آموزش نهاده است، تا با پرتوافکنی خود راههای ناشناخته و تاریک را روشن سازد.

در جهان۱ امروز تکنولوژی آموزشی به مفهوم رویکردی بر چگونگی آموزش در ارتباط با اهداف توانسته است باتکیه بر اصول و یافته های علمی و به ویژه روانشناسی یادگیری ، ابزار وسائل در دسترس را،اعم از اشیاء ساده ای همانند گچ و تابلوی کلاس و یا دستگاه پیچیدهای مانند کامپیوتر، برای بهینه کردن آموزش و بالا بردن کیفیت آن به خدمت گیرد و علاوه براین ، شیوه هایی نشان دهد که دانش آموزان با مطالب درسی خلاقانه برخورد کنندو با راهنمایی معلمان خویش ، اقدام به تهیه و تولید برخی از مواد آموزشی مورد نیاز نمایند و در این راه علایق و مهارتهای خود را بکار گیرند تا نتایج مطلوب از آموزش حاصل شود .

امورزه منظور از تکنولوژی آموزشی دیگر کاربرد مواد آموزشی نیست ، بلکه به معنای مهندس آموزشی ، طراحی و معماری آموزش است . به دیگر سخن مهندسی یک فرایند تعلیم و تربیت است . بنابراین همانطور که یک ساختمان نیاز به طراح و مهندی و معمار دارد ، یک نظام آموزشی نیازمند تکنولوژی آموزشی است

-والتر، ای، ویتیچ- چارلز، اف، شولز، تکنولوژی آموزشی(ماهیت و کاربرد) ترجمه ایرج اعتماد، شیراز- رهگشا- ۱۳۷۳ ص۹٫

از طرف دیگر ، در زمانی زندگی می کنیم که هیچ یک از معلمان به تنهایی قادر نیست با تغییرات موجود حتی در رشته های تخصصی پیش برود تنها جبران فاصله سرعت تحولات و عقب ماندگی  هر انسان مددجویی از وایل مختلفی است که تکنولوژی نوین در اختیار ما قرار داده است . لذا درمی یابیم که اگر آموزش و پرورش برپایه علمی استوار نباشد هرگز به صورت فعالیتی ثمر بخش و موثر در نخواهد آمد و همیشه به شکل کاری بی نظام و آشفته باقی خواهد ماند ، به عبارت دیگر پایبند بودن به آموزش سنتی و بدون توجه به آخرین تغییرات و تحولات علمی تنها تنها نتیجای که می تواند داشته باشد تربیت دانش آموزانی با سواد اندک و غیر کاربردی است که هیچ گونه تأثیر مثبتی،نه در زندگی شخصی خود و نه در توسعه اقتصادی کشور نمی توانند داشته باشند.

از طرفی متأسفانه هنوز مفهوم تکنولوژی آموزشی در جامعه آموزشی و پرورشی کشور ما به درستی شناخته نشده هنوز هم شناخت عدهء زیادی از معلمان از تکنولوژی آموزشی، همان وسایل سمعی و بصری یا کمک آموزشی است، در حالیکه اطلاع از مفهوم جدید تکنولوژی آموزشی مستلزم مطالعه از تکنولوژی آموزشی ، نظریات تدریس، یادگیری ، تحلیل هدفهای آموزشی، کارایی و جایگاه رسانه ها در امر آموزش است. و بر این اساس باید مسؤلان آموزش و پرورش کشور و معلمان و دست اندرکاران تعلیم و تربیت ضروت و شناخت و استفاده از تکنولوژی آموزشی را بیش از هر زمان دیگر

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

بیان مســاله :

تکنولوژی آموزشی در کشور ما تقریبا از دروس ناشناخته است ، با وجود تلاش های مسئولان آموزش و پرورش و بعضی از استادان من که قدم هایی در این راه برداشته اند لیکن در رابطه با شناخت تکنولوژی آموزشی و استفاده از آن در نظام کشورمان کمتر کار شده است و در نتیجه هنز هم شناخت عده زیادی از معلمان از تکنولوژی آموزشی همان وسائل سمعی و بصری یا وسایل کمک آموزشی است .

از طرفی دنیایی که ما در آن زنگی می کنیم پیوسته در حال تغییر است . پل لانکران۱ در این مورد چنین می نویسد : « از یک دهه تا دهه دیگر ، انسان با چنان تغییر وسیع مادی، معنوی و اخلاقی در جهان روبرو می شود که تغییرهای دیروز دیگر نمی توانند جوابگوی احتیاجات امروز باشند، مضافاَ اینکه در این مسابقه تغییر اغلب مغزها از تغییر سازمانها عقب می مانند».

بنابراین آموزش و پرورش باید قابلیت یادگیری را در فراگیران ایجاد کند تا آنان بالقوه قادر به انطباق خود با شرایط حاصل از تغیرات مداوم دانش بشری باشند.از طرفی این واقعیت را باید پذیرفت که دیگر عصر معلم به عنوان یگانه قادر مطلق و تنها نیروی صاحب اقتدار یاددهی برآمده و آموزش سینه به سینه، شیوه های سنتی تدریس و تکیه بر تئوری محض در یادگیری ، برای پاسخ گویی به زمینه های نامحدود پیش بینی نشده حاصل از تنوع تغییر در تحولات دانش بشری کارایی لازم را نداشته و جوابگوی ضرورتهای آموزش زمان ما نیست، چرا که شاگردان در عصر ما خارج از کلاسهای درس در جریان فراگیری ناخداگاه وسایلی قرار می گیرند که تکنولو|ی آموزشی و تکامل مداوم آن به خدمت اجتماع گمارده است و به دنبال افزایش معلومات دانش آموزان سطح توقعات آنان از دانش و آگاهی معلمان به طور وسیعی بالا رفته است که علاوه بر معلم، کتابخانه نیز به تنهایی نمی تواند منبع کسب اطلاعات درباره همه علوم وفنون تازه دنیا آموزش و پرورش و نیازهای آموزشی آنان باشد.

تنها راه غلبه بر این بحرانها که نظام آموزشی ما گریبانگیر آن است ایجاد و بارور ساختن فرهنگ استفاده از تکنولوژی آموزشی و روش های نوین تدریس و طراحی منظم آموزش می تواند تا حدودی ما را در رفع مشکلات یاد شده یاری نماید.

با توجه به ضرورتهای یاد شده و نیاز مبرم و روزافزون نظام تعلیم و تربیت کشورمان به تکنولوژی آموزشی، من نیز در این تحقیق باتکیه بر تحقیقلت و یافته های علمی به بررسی موانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می پردازم .

۱-اطهری راد، علائالدین-نقش تکنولوژی آموزشی در تسهیل مدیریت مدارس، مجله رشد و تکنولوژی آموزشی سال دهم، شماره ۳ آذر ماه سال۷۴-۷۳

 

اهداف تحقیق:

الف) بررسی موانع بهره گیری از تکنولوژی و وسایل کمک آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری از دیدگاه معلمان راهنمایی مرد و زن منطقه ۱۵ شهر تهران .

ب) ارائه پیشنهادات و راهبردهای عملی و کاربردی در زمینه رفع موانع و محدودیتهای موجود در راه بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری.

اهمیت و ضرورت تحقیق

تکنولوژی آموزشی برای گسترش آموزش و پرورش و آموزش عالی نقش بسیار مؤثر، کارساز و انکارناپذیری دارد.با گسترش تکنولوژی و وسایل کمک آموزشی از جمله تلویزیون، ویدئو، میکروسکوپ ساده و الکتریکی و ایستگاههای آموزش فیزیک و وسایل آزمایشگاهی در مدرسه و دانشگاه ، امکان آموزش دانش آموز و دانشجو را می توان بسیار بالا برد.

به عبارت دیگر ، بدون بهرهگیری از این ابزارها و امکانات آموزشی ، رشد و توسعه با معیارهایی که اکنون در جهان مطرح است ناممکن خواهد بود و این سؤال مطرح می شود که آیا می توان دانش آموزان را فقط با کتاب و معلم یعنی تنها از راه تئوری آموزش داد.

در شرح تکنولوژی آموزشی می توان گفت وقتی قرار است دانش و تکنیک بار دیگر جهان را متحول کند، ما که خود را در راه تئسعه می دانیم و مدام از ضرورت تحقیق هدفهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی آن داد سخن می دهیم چگونه می توانیم نقش تکنولوژی آموزشی را در تحول نظام آموزشی نادیده بگیریم و هم ابعاد و مفاهیم آن را بشناسیم . از طرفی نتایج به دست آمده از پژوهش های علمی نشان می دهد که دستاوردهای آموزشی از نظر زمانی دچار عقب ماندگی روز افزونی است و یگانه راه حل موجود توسعه هم جانب آموزش و پرورش است ، و در این راستا همگام با تغییر نیازهای آموزشی و اجتماعی فراگیران و رشد سریع جامعه، باید برنامه ها ، روشها و وسایل آموزشی نیز دگرگون می شوند ولی متأسفانه نظام آموزشی، مطابق با این تغییر و نیازهای متعدد آموزشی فراگیران پیش نمی رود.

تجربه شخصی در مدارس بیانگر این واقعیت است که اکثر معلمان نمی توانند و نمی خواهخند در فرایند تدریس به گونه ای سیستماتیک و از روی برنامه های از قبل تعیین شده بر خورد نمایند، به بیان روشن آنها تقریباَ در هر درسی و در هر کلاسی به ارائه مطالب و اطلاعات آن هم به روش سخنرانی و با استفاده از حداکثر گچ و تخته کلاس می پردازند در یک بررسی ساده در سال

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

فرایند تدریس و یادگیری می گردد ؟

سؤال ۲ ) آیا میزان تحصیلات معلمان مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟

سؤال۳ ) آیا بی علاقگی معلمان نسبت به استفاده از وسایل کمک آموزشی مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟ 

سؤال۴ ) آیا فقدان کلاس های ضمن خدمت مفید مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟ 

سؤال۵ ) آیا شیوه امتحانات و ارزشیابی درسی دانش آموزان که تاکید بر محفوظات دارد مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟ 

سؤال۶ ) آیا میزان بودجه ای که آموزش و پرورش برای تهیه وسایل در اختیار مدیران قرار می دهد مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟ 

سؤال۷ ) آیا عدم آگاهی معلمان از نقش رسانه ها و وسایل کمک آموزشی مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟ 

سؤال۸ ) آیا عدم همکاری مدیر مدرسه در خصوص استفاده از رسانه ها و وسایل کمک آموزشی مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟ 

سؤال۹ ) آیا عدم همکاری راهنمایان تعلیماتی در بکارگیری تکنولوژی آموزشی مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟ 

سؤال۱۰ ) آیا دسترسی نداشتن معلمان به رسانه ها و کمبود وسایل کمک آموزشی مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟ 

سؤال۱۱ ) آیا بی توجهی دست اندرکاران مدارس به تشویق و ترغیب معلمانی که از رسانه ها و وسایل کمک آموزشی در امر آموزش استفاده می کنند مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟ 

سؤال۱۲ ) آیا کمبود مدیران متخصص در رابطه با هدایت معلمان به استفاده از رسانه ها و وسایل کمک آموزشی مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟ 

سؤال۱۳ ) آیا شیوه ارزشیابی نادرست از عملکرد معلمان مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟ 

سؤال۱۴ ) آیا کمبود وقت برای تدریس کتب درسی مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟ 

سؤال۱۵ ) آیا تاکید مدیر مدرسه بر نظم سنتی در کلاس ها مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟ 

سؤال۱۶ )آیا نبود نظارت مسئولان در مورد استفاده کردن یا نکردن معلمان از تکنولوژی آموزشی مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری می گردد؟        

 

تعاریف عملیاتی واژه ها

تکنولوژی آموزشی:

در سالهای اخیر به وسیله سازمانها و گروههای مختلف چندین تعریف از تکنولوژی آموزشی ارائه گردیده است که که سه موئرد از آن تعاریف به ترتیب با جزدیات بیشتر در زیر آمده است:

تعریف اول: تکنولوژی آموزشی عبارت است از توسعه، کاربرد و ارزشیلبی سیستم ها ، فنون و مواد آموزشی به منظور بهبود فرایند یادگیری انسان (شورای ملی تکنولوژی آموزشی، انگلستان)

تعریف دوم: تکنولوژی آموزشی عبارت است از کاربرد ئانش علمی در زمینه یادگیری و شرایط یادگیری، به منظور بهبود اثر بخش و کارایی تدریس و تعلیم . در نبود اصول اساسی علمی، تکنولوژی آموزشی از تکنیکهای تجربی برای بهبود موقعیتهای یادگیری بهره گیری می کند (مرکز ملی یادگیری برنامه ریزی، انگلستان)

تعریف سوم: تکنولوژی آموزشی عبارت است از روش سیستماتیک طراحی، اجرا و ارزشیابی کل فرایند یادگیری و تدریس بر حسب اهداف معین و بر اساس تحقیقات در زمینه یادگیری و ارتباطات انسانی و به کارگیری منابع انسانی و غیر انسانی به منظور فراهم آوردن یادگیری و آموزش مؤثرتر،پایدار و عمیق تر(کمیسیون تکنولوژی آموزشی، آمریکا)

به تعریفی دیگر تکنولوژی آموزشی عبارت است از: کاربستن روالی سیستماتیک برای طراحی ، اجرا و ارزشیابیکل فراگرد یادگیری و فرادهی با توجه به هدفهای مشخص است. تکنولوژی آموزشی ترکیبی از منابع انسانی و غیر انسانی را به منظور برقراری آموزشی مؤثر لازم مکی داند.(رخشان ۱۳۷۰)

در تعریفی دیگر تکنولوژی آمکوزشی آن قسمت از نظریه آموزش و پرورش است که متوجه طراحی و تولید پیامهای آموزشی برای بالا بردن بهره یادگیری است.(دونالد،پی،ایلی،۱۹۶۳)

در یک جمع بندی کلی تکنولوژی آموزشی شامل کلیه فعالیتها و طراحی و سازمان دهی جدیدی که انسان را در پیش برد اهداف آموزشی یاری رساند و یادگیری را تسهیل کند و سرعت آن را بالا ببرد از جمله تکنولوژی های جدید آموزشی فناوری اطلاعات و آموزش از راه دور را می توان نام برد.

مواد و وسایل آموزشی :

به کلیه امکاناتی اطلاق می شود که می توانند شرائطی را در کلاس به وجود آورند که تحت آن شرائط شاگردان اطلاعات و رفتار و مهارت های جدیدی را بدست آورند و همچنین بتوانند کیفیت تدریس و یادگیری را افزایش دهند ( کنعلی ، ۱۳۷۱ ، ص ۶۱ ) .

 

وسایل کمک آموزشی :

اشاره به وسایل و امکاناتی دارد که در یک نظام آموزشی به منظور تسهیل آموزش از آنها استفاده می شود ، این وسایل می توانند از یک تکنولوژی پیشرفته تا یک وسیله ساده در تغییر باشد . ( علی اکبر تهرانی ، ۱۳۷۱ ، ص ۳۷۰ ).

اما در یک تعریف کلی وسایل کمک آموزشی به کلیه ابزار و وسایلی گفته می شود که معلم را در امر تدریس یاری می رساند تا آموزشی بهتر را در پی داشته باشد و دانش آموزان یادگیری بهتری را نسبت به موضوعات ، چه درسی و چه غیر درسی خواهد داشت و آنها را نسبت به موضوعات درسی راغب تر خواهد کرد که از وسایل ابتدایی از جمله کتاب های کمک آموزشی ، اوپک ، اورهد و مدل موکت تا کامپیوتر …… را شامل می شود .

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]

راهبردهای آموزشـــی :‌

روش های ارائه ، تمرین وارزیابی با مشخص مردن شیوه هایی که به وسیله آنها بازده یادگیری مطلوب در موقعیت آموزشی بدست می آید . ( رخشان ، ۱۳۷۰ )

آموزش و پرورش:

فعالیتی است مداوم، جامع و برای همه، برای رشد و تعالی انسان ، غنای فرهنگ و تکلمل جامعه، به بیانی دیگر، فراگردی که طی آن مجموعه ای از دانش های مرتبط و منظم همراه با عادات و مهارتهای حاصل از آن انتقال می یابد.(رخشان، ۱۳۷۰)

ارزشیابی و سنجش:

فرایندی منظم ، برای تعیین و تشخیص میزان پیشرفت شاگردان در رسیدن به هدفهای آموزشی می باشد.(شعبانی،۱۳۷۱،ص۳۷۰)

و هم چنین سنجش به معنای برآورد ارزش چیزی است پس معلم باید برای سنجش و ارزشیابی کلاس درس خود اقدامی مستمر داشته باشد تا متوجه شود کدام فعالیتها منجر به یادگیری یادگیرنده و کدام فعالیتها باعث شده یادگیرنده از آموزش بهره لازم را نبرده و سعی در تغییر آن داشته باشد تا به هدفهای آموزشی مربوط دست یابد. البته ارزشیابی منوط به کلاس درس و شاگرد نیست بلکه ابعاد گسترده تری در سطح آموزشی و پرورش از فعالیت معلم دارد.

آموزش ضمن خدمت:

به مجموعه آموزشهایی گفته می شود که برای افزایش اثر بخشی و کارایی فرد به کارمندان رسمی و در حال استخدام یک سازمان ارائه می شود، تا آنها را با اطلاعات جدید و فناوری های امروز آشنا سازد.

تعاریف تکنولوژی آموزشی

واژه تکنولوژی technology از ریشه یونانی که « تکنو» به معنی برخورد سیستماتیک با پدیده های علمی و « لوژی» به معنی شناخت چگونگی برخورد سیستماتیک با پدیده های علمی گرفته شده است. در لغت نامه وبستر از تکنولوژی به معنای کاربرد دانش یا یافته های علمی برای مقاصد آموزشی، یا برخورد سیستماتیک با آموزش بدانیم. ( علی آبادی،۱۳۷۵)

فرهنگ مک گروهیل، تکنولوژی را دانش و علمی سیستمی میداند، که تمتم فراگردهایی را که با مواد سروکار دارند، در بر می گیرد. در این تعریف بر سیستمی بودن تکنولوژی تأکید شده است. (مجدفر، ۱۳۷۱)

آلن ویلیام، در سال ۱۹۶۰، تعریف دیگری ارائه داده است که به علت اهمیت و محتوای تعریف، در تکنولوژی آموزشی جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است، او می گوید:

« تکنولوژی آموزشی عبارت است از : طراحی، اجرا و ارزیابی نظام یافته جریان آموزش و یادگیری، همراه با تعیین هدفهای مشخص و استفاده از تجربه تحقیقات در زمینه های یادگیری و ارتباط جمعی و به کار گرفتن مجموعه ای منابع انسانی و غیر انسانی به منظور فراهم آوردن شرایط آموزش مؤثر».

دکتر داریوش نوروزی تکنولوژی آموزشی را رویکردی سیستمی می داند که فرایند یاددهی و یادگیری را کنترل می کند. و رویکرد سیستمی systematical approach فرایندی است که با استفاده از آن می توان تشخیص نیازها، شناسایی مسائل ، تعیین شرایط و تعیین راه حلهای مطلوب از بین گزینه های مختلف و انتخاب روشها و انتخاب ابزار اقدام نمود. (رخشان،۱۳۷۰)

تعریفی که کمیته تکنولوژی آموزشی در آکادمی ملی مهندسی آمریکا از تکنولوژی آموزشی می کند چنین است: مجموعه ای از معلومات ناشی از کاربست علوم آموزشی و یادگیری در دنیای حقیقی کلای درس، همراه با ابزارها و روشهایی که کاربست علوم نامبرده در بالا را تسهیل کنند. (آرمزی ودال، ۱۳۵۳)

«سیلبر» silber در سال ۱۹۷۰ تعریف دیگری را ارائه می دهد و به عوامل متشکله تکنولوژی اشاره و روابط بین آنها را تا حدی روشن می کند ، او می گوید :

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

 [/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۴)”]

مقاومت معلمان (۱ )

         بنابر ادبیات ویژه تکنولوژی اموزشی و تجربیات مصرف کنندگان و تولید کنندگان وسایل آموزشی معلمان در کلاسهای درس در برابر تکنولوژی آموزشی جدید آموزشی مقاومتهایی از خود نشان می دهند،که این امر دلایل گوناگون دارد :

 1. مهمتر از همه، خصلت محافظه کارانه مؤسسات آموزشی
 2. هراس از اثرات تکنولوژی آموزشی بر نقش و بر مسؤلیتهای آنان
 3. خشکی و انعطاف ناپذیری دست اندرکاران سخت افزارها
 4. عدم دخالت یا دخالت بسیار ناچیزمعلمان در تمام مراحل ساخت و ساز روشهای آموزشی متأثر از تکنولوژی جدید آموزشی هنگام بحث در مورد محافظه کاری مؤسسات آموزشی «بیبای» پنج علت اساسی برای ایجاد حس مقاومت نزد معلمان در برابر نوآوریهای فنی برمی شمارد : ابهام در هدفهای آموزشی ،که باعث تردید معلمان در کاربرد تکنولوژی جدید می شود، سؤتفاهم یا سؤتعبیر درباره روشهای اصلاحی، همبستگی معنوی با نظام های سنتی آموزش و پرورش، مجزا شدن از دیگران و پهن شدن حاشیه کارایی و قابلیت تطابق بین معلمان مختلف.

یک دلیل دیگر مقاومت معلمان در هراسی نهفته است که در برابر وسایل و ابزار جدید احساس می کنند. معلمان از قبول مسؤلیتهایی که برای آن آمادگی قبلی نداشته باشند سرباز می زنند . آنان اغلب نگران هستند که مبادا تکنولوژی بجای کمک و گسترش حرفه معلمی جانشین آن شود . آنان همچنین نگرانند که مبادا آنچه

را که«‌ جوهر هستی حرفه ای » خود می شناسند ، از دست بدهند ، معلم از رقابت یک حریف غیر انسانی و شکست ناپذیر وحشت دارد .

معلمان از خلال تکنولوژی آموزشی قدرت و نفوذ خود را درکلاس درس و نیز استقلال عمل و خصوصیت حرفه ای خود را در معرض خطر می بیند و تکنولوژی را حائلی بین خود وشاگردانشان می پندارند و بالاخره تنزل موقعیت شغلی ، از دست رفتن حس حق شناسی و اعتبار نظام و پیش بینی کاهش بازار کار نیز مسائلی هستند که افکار معلمان را در برابر تکنولوژی آموزشی بخود مشغول می دارند .

معلمان از نظر گاه های معنوی و مادی همان چیزهایی را از زندگی و کار انتظار دارند که دیگران انتظار دارند و بنابراین تکنولوژی جدیدآموزشی را تهدیدی می پندارند

برای الگو های سنتی و آینده حرفه خود .معلمان می دانند یا احساس می کنند که وظیفه اموزشی دراثر کاربست تکنولوژی آموزشی تغییر می یابد

 
  

 

 

-جیمزو آرفری- نورمن سی دال- پژوهشی در باره تکنولوژی آموزشی – ترجمه ناصر موفقیان تهران-فرانکلین۱۳۵۳

آنان بیش ازپیش مبدل می شوند به کارشناسان تشخیص مسائل آموزشی ، به برنامه نویسان درسی به مدیران فعالیت های آموزشی . ولی اگر معلم در موقعیتی که متوجه « خلاصی حق شناسانه » از وظایف سنتی خود شد ، بدون شک با اشتیاق از وظایف جدید خوداستقبال خواهد کرد . علاوه براین ، بعضی از معلمان واقعا صلاحیت لازم برای انجام وظایف جدید خود را ندارند و همین امر باعث تشدید هراس و خصومت و مقاومت آنان می شود .

سومین دلیل عمده مقاومت معلمان را در برابر تکنولوژی آموزشی وا می دارد ، عبارت است از عدم حساسیت و جهالت تولید کنندگان ، فروشندگان و عرضه کنندگان وسایل و لوازم کمک آموزشی جدید . یک گروه مهندسی ویژه خاطر نشان می دارد که « بسیاری از کوشش هایی که برای کار برد تکنولوژی جدید آموزشی بکاررفته چیزی نبوده است جز انتقال تعبد آمیز و خشک لوازم و دستگاه هایی از دنیای صنعت یا از دنیای تفریحات و نمایش ها ، به کلاس درس ، کاربرد این لوازم اغلب بدون هرگونه توجه به روانشناسی معلمان صورت گرفته است ، در بسیاری از موارد با نتایج نامطمئن و گاه حتی مخرب » فروشندگان تکنولوژی خیلی دیر به فکر تولید سیستم های بدیع و مفید با قیمت مناسب افتادند ، ساختن فرایند آموزشی آنرا یا غنی تر سازند .

چهارمین دلیل عمده مقاومت معلمان در برابر تکنولوژی آموزشی این است که غالبا آنان نقش های درجه دومی در برنامه ریزی و استعمال تکنولوژی تدریس داشته اند و یا حتی گاه کاملا از جریان کار برکنار نگه داشته شده اند .

معلمان ، نه فقط در برنامه ریزی ، در برنامه نویسی درسی ودر تصمیم گیری دخالت داده نمی شوند ، بلکه غالبا هیچگونه تعلیمات نیز در کاربرد تکنولوژی جدید به آنان داده نمی شود . بدین طریق ظهور واکنش هایی مانند سردی و کناره گیری و خصومت یا مخالفت مغالانه امری بدیهی خواهد بود .

« شورای بین المللی توسعه آموزش در گزارشی یادآور می شود که مابطور کلی در آموزش معلمان خودبرای کاربرد وسایل ارتباطی جدید اهمال کرده ایم و این امر با عوامل دیگر ، باعث شده است که مقاومت در مقابل تکنولوژی جدید به صورت یکی از وجوه مشخصه بسیاری از کلاس های درس درآید . »

یکی ازموانع عمده کاربرد تکنولوژی آموزشی عبارت است ازآهنگ سریع تغییرات در زمینه تکنولوژی آموزشی است یک نوآوری جاری ممکن است خیلی زود کهنه شود ، به عنوان مثال ، تلویزیون کابل دار ، ضبط تصویر به طریقه ویدئو و آموزش به کمک کامپیوتر ، همه نماینده تغییراتی هستند که مکن است به زودی سیستم فعلی پخش و انتشار رادیو – تلویزیون را به صورت یک روش کهنه درآورند .

یکی دیگر از موانع عمده کاربرد تکنولوژی آموزشی : هزینه زیادانواع واقسام سخت افزارها بنابر عقیده ای که درگزارش آکادمی ملی مهندسی منعکس شده است ،

چیز لازم در حقیقت « واحد کوچک و کم هزینه است که شامل یک وسیله ضبط کم خرج و قابل استفاده برای دانش آموزان متوسط غیر منفی باشد …….»

بنابراین مشکل است که معلمان و مدیران مؤسسات آموزشی را به سرمایه گزاری در تکنولوژی موجود دعوت کرد ، درحالیکه همه آنها می دانند که تمام سخت افزارهای جدید و امروزی آنها تا دوسال دیگرممکن است به صورت چیزهایی قدیمی و ازمد افتاده درآیند .

« جیمز میلر » انجام پژوهش های دائمی رادرمورد تکنولوژی نرم افزارها ضروری می داند .

« یوجین کوگان » اینطور نتیجه گیری می کند که کلید تکنولوژی آموزشی مؤثر ومفید در نرم افزار نهفته است .

بدون پژوهش در مورد نرم افزارها نویدهای خفته درلوازم ووسایل کمک آموزشی جدیدهرگر شکوفا نمی شود .

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۵)”]

گذری برتحقیقات صورت گرفته  

صاحب نظران معتقدند که مسائل ومشکلات کشورهای قاره آسیا درمورد کاربرد تکنولوژی آموزشی در مدارس رامی توان به شرح زیر برشمرد :

 • ناهماهنگی موارد تدریس شده بانیازهای جوامع وغیرقابل انعطاف بودن این مواد که خودمانع گسترش مواد درسی درآینده است .
 • کمبود مواد آموزشی مناسب .
 • کمبود معلم ناصلاحیت و آموزش دیده .

کیوان سعیدی زند (۱۳۷۸ ) در مقاله ای تحت عنوان مسائل ومشکلات تدریس تکنولوژی آموزشی درایران مفهوم تکنولوژی آموزشی رادرکشور ایران مورد بررسی قرار داده است و ضمن انتقادهایی در زمینه شیوه های تدریس تکنولوژی آموزشی در مراکز تربیت معلم و دانشگاهها اظهار می دارد که محدوه فهم تکنولوژی آموزشی در کشور ایران درترجمه چند کتاب وخرید دستگاههای نورتاب وغیرنورتاب برون نرفته ، که این خود بیانگر نگرش نادرست نسبت به مفهوم تکنولوژی آموزشی است .

درادامه مقاله ضمن اشاره به تلقی نادرست دست اندرکاران مسائل آموزشی از مفهوم تکنولوژی اظهار می دارد ، تغییرات عمده ای که دردهه اخیر درایران انجام گرفته است تنها نام وسائل سمعی وبصری یا وسایل کمک آموزشی به تکنولوژی آموزشی را شامل شده است . آموزش ومفهوم تکنولوژی آموزشی دربسیاری از مراکز تربیت معلم ودانشکدههای تربیت نیز به همین ترتیب است ،دانشجو که درطی تحصیل بایستی دست آوردهای تکنولوژی آموزشی وشیوه های بکارگیری آنها رابشناسد و بکارگیرد ، به غیراز پاره ای از اصلاحات و تعاریف وتصاویری از سخت افزارها و نرم افزارها درک دیگری ازتکنولوژی آموزشی در حیات آموزش خود کسب نمی کند ودر پایان نتیجه می گیرد که طریق بهره گیری از تکنولوژی آموزشی می توان به والدینی که باهم اقتصادی ، اجتماعی و نگرانی نسبت به آینده فرزندان خویش می کوشند تا مطلوبترین شرائط را برای ارتقا مدارج تحصیلی فرزندانشان فراهم نمایند کمک نمود .

خسرو قلعه نوعی۱ از مقالات تحت عنوان تکنولوژی آموزشی وضرورت تحول در نظام آموزش وپرورش که در شماره سال ۱۳۷۹- ۱۳۷۹ وشماره ۲۰ سال تکنولوژی ش شده ضمن اشاره به ضرورت به کارگیری تکنولوژی آموزش دراکثر آحاد ونهادهای جامعه متذکر شده است که ازجمله نهادهایی روبه رو شده ، کمتر دستخوش تغییر و تحول شده است ، نهاد آموزش و پرورش می باشد،سپس سوالی مطرح کرده اند که چه عاملی یا عواملی باعث شده اند که درطول این مدت فضاهای آموزشی ما بدونتغییر باقی بماند در صورتی که انتظار معقول در آنست که نطفه هرگونه تحول و نوآوری وابداع  اکتشافات ابتدا در فضاهای آموزشی منعقد شده است و درهمین جا کند

۱-شجاعی قلعه نوعی خسرو – تکنولوژی آموزشی و ضرورت تحول در نظام آموزش و پرورش- مجله رشد و تکنولوژی آموزشی- شماره های۲،۵ سال۷۹-۷۸

وسپس حاصل آن بصورت علم تکنولوژی آموزش به سایر نهادهای جامعه عرضه گردد ایشان در ادامه بحث خود علل عدم رشد تکنولوژی آموزش و بکارگیری مناسب آن درنظام آموزش و پرورش ناشی از مشکلات می دانند که مبتلا به آن است . اهم این مشکلات عبارتند از :

    الف ) افزایش متقاضیان آموزش و پرورش : که این خود نیز به دلیل تغییر در نگرش مردم نسبت به تصمیم و تربیت طی چند دهه اخیر و افزایش سریع جمعیت می باشد .

     ب ) توسعه هوم : اشیان به نقل از آقای استر STEHOR  رئیس سابق دانشگاه ایندیانا اظهار می دارد که پس از گذشت ۵ سال میزان علم و اطلاعات بشریت به جهان هستی به عنوان علم یا ناقص اند و یا کهنه ومنسوخ شده اند .

در ادامه بیان می دارد که در هرجامعه نقش انتقال میراث فرهنگی نسل های آینده را نهادهایی آموزشی به عهده دارند ، میراثی که لحظه لحظه در افزایش است . بنابراین هرچه حجم آن بیشتر باشد ، دشواری و زحمت نهادهای آموزشی بیشتر می شود . این میزان زمانی به روشنی مشخص می شود که انتظار داشته باشیم جامعه هم در صحنه رقابت های علمی و بین المللی هماهنگ و پیشتاز باشد .

حضور در زمان ایجاب می کند که نهادهای آموزشی ارتباط بسیار نزدیک و مداومی با سایر محافل علمی و تحقیقی بین المللی داشته باشند و هرگونه تغییر و نوآوری و اکتشافات را بدون تاخیر در زمینه علوم مختلف دریافت و دربرنامه تحصیلی و آموزش خود وارد کنند . نظام آموزش و پرورش ما به سبب حفظ قالب اولیه خود در ارائه خدمات آموزشی از جنبه های کمی و کیفی با دشواریها روبروست و از این دشواریها می توان افزایش متقاضیان توسعه علوم ، افزایش هزینه سرانه تحصیل ، جذب و نگهداری نیروی انسانی کمبود فضاهای آموزشی ناشی از آنها با تحولات علمی و تکنولوژی اشاره نمود و عوامل درون سیستم آموزشی است عبارتند از :

  الف ) کمبود نیروی انسانی متخصص و نبود نظام ارزشیابی صحیح از کارشاغلان آموزشی

   ب  ) اعمال شیوه ای مدیریت غیرعلمی

   ج  ) احداث واحدهای آموزشی و ضوابط حاکم بر تاسیس آنها

    د  ) افت تحصیلی و اثار آن

    ه  ) توزیع ناعادلانه امکانات آموزشی

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۶)”]

در تحقیقی که جمشید نظری(۱۳۷۲ ) با عنوان بررسی علل عدم تمایل معلمان به استفاده از وسایل کمک آموزشی زیر نظر شورای تحقیقات آموزش و پرورش استان کرمانشاه انجم شده به نتایج زیر دست یافته است .

 • کمبود مواد و وسایل کمک آموزشی به اندازه و تناسب تعداد دانش آموزان و معلمان سبب عدماستفاده آنان از این وسایل در امر تدریس شده است
 • بین تعداد بشی از حد متعارف دانش آموزان در یک کلاس و عدم استفاده از وسایل رابطه معنی داری وجود دارد .
 • معلمان به ثمر بخشی مواد و وسایل مک آموزشی به طور کلی اعتقاد دارند و علت عدم استفاده از این وسایل را باید در زمینه های دیگر جست و جو کرد .
 • آموزگاران به دلیل نداشتن انگیزه های مادی و مالی و همچنین وضعیت نا مناسب مسکن و عدم تناسب بین درآمدها و هزینه زندگیشان با مشکل مواجه و از روحیه مثبت برای انجام وظیفه خود و نیز به کارگیری مواد و وسایل کمک آموزشی بر خوردار نمی باشند.
 • نارسایی های مدیریت آموزشی، نظارت و برنامه ریزی در عدم استفاده معلمان از این وسایل تأثیر دارد، به علت عدم وجود تشویق و تذکر از سوی مسؤلان آموزشی امر به کار گیری وسایل به صورت امر مباح در آمده است. و نظارت و راهنمایی کافی صورت نمی گیرد و در مورد این مسئله بیشتر به چند بازرسی تشریفاتی پرداخته می شود.
 • عملکرد معلمان در استفاده یا عدم استفاده از وسایل به گونه ای عینی و قابل قبول سنجیده نمی شود .
 • تحقیقات علمی در زمینه ثمر بخشی مواد و وسایل کمک آموزشی صورت نگرفته و علاقه معلمان افزایش داده نشده و جو مناسب برای به کارگیری گسترده ومستمر از وسایل به عمل نیامده است.
 • وجود سازمان های غیر رسمی بازدارنده برای استفاده از وسایل کمک آموزشی مؤثر می باشد. یعنی آموزگاران هنگام استفاده از وسایل احساس جدایی ازسایر معلمان می کنندونیز واکنش منفی دیگر همکاران خود مواجه می شوند .
 • عدم آشنایی از نحوه وچگونگی بکار گیری وسایل کمک آموزشی و کاربرد رسانه آموزشی سبب گردیده تا بسیاری از معلمان از بکارگیری این گونه وسایل صرف نظر نمایند .
 • بین عدم استفاده از وسایل کمک آموزشی حجیم بودن برخی ازکتاب های درسی کمبود وقت لازم برای تدریس آن رابطه معنی داری وجود دارد
 • سازماندهی محتوی برخی کتب به گونه ای است که کاربرد این وسایل را ایجاب نمی کند.

ماشاءالله و اشکانی فراهانی (۱۳۷۳ ) تحقیقی پیرامون موانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی از دیدگاه دبیران راهنمایی شهر اراک انجام داده که این تحقیق با عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد برنامه ریزی درسی در دانشگاه تربیت معلم تهران ارائه گردیده است که در آن موانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی را عوامل زیر می داند.

نتایج بدست آمده از این تحقیق نشان می دهد که از دیدگاه دبیران مدارس راهنمایی عواملی چون : تعداد زیاد فراگیران در کلاس _ عدم تأمین امکانات مالی و لوازم مورد نیاز _ تهیه وسایل آموزشی و کمبود وسایل و تجهیزات آموزشی _کمبود فضای آموزشی مناسب _ عدم همکاری عوامل انسانی موجود در مدارس از مهمترین عوامل بازدارنده در بهره گیری از تکنولوژی آموزشی است و کمبود وقت دبیران _  رعایت حفظ نظم در کلاس توسط دانش آموزان، نحوه نگرش مدیران به تکنولوژی آموزشی و بی توجهی معلمین راهنما در استفاده معلمین از تکنولوژی آموزشی نسبت به عوامل دیگر کمترین تأثیر بازدارنده را داشته است.

در تحقیقی که محسن محسنی ( ۱۳۷۴ ) درباره بررسی عوامل بازدارنده استفاده مطلوب از کارگاهها مدارس راهنمایی پسرانه استان اصفهان انجام داده است به نتایج زیر دست یافته است .

 • هر دو گروه معلمان حرفه و فن و مسؤلان آموزش و پرورش و کمبود وسایل مورد نیاز کارگاهی و نیز مواد مصرفی را یکی از مهمترین عوامل بازدارنده استفاده از کارگاه می دانند.
 • تجربه ناکافی معلمان حرفه و فن و نداشتن متصدی کارگاه یکی از دلایل عدم استفاده از کارگاه می باشد.
 • نبود ارزشیابی صحیح از فعالیتهای علمی معلمان حرفه و فن یکی از دلایل عدم حضور در کارگاه است.
 • معلمان حرفه و فن اعتقاد دارند که کتابهای درسی حرفه و فن یکی از دلایل عدم حضور در کارگاه است.
 • معلمان حرفه و فن هر چند دچار کمبود درآمد و مشکلات و گرفتاریهای اقتصادی می باشند اما از شغل خود اظهار نارضایتی نکرده اند.

محمد توکلی (۱۳۷۴ ) در تحقیق کارشناسی ارشد خود با عنوان عوامل بازدارنده بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند یاددهی و یادگیری از دیدگاه دبیران راهنمایی شهر گرگان به نتایج زیر دست یافته است.

 • صرف آشنایی با مفهوم جدید تکنولوژی آموزشی نمی تواند عامل کاربرد آن در موقعیتهای عملی نشود و برای اینکار نیاز به آموزش عملی می باشد.
 • مشخص نبودن هدفهای آموزشی و درسی مانع بهره گیری از تکنولوژی می گردد.
 • ضعف و کم اطلاعی معلمان در زمینه دانش نظری و مهارتهای عملی تکنولوژی آموزش مانع بهره گیری از آن در فرایند تدریس می گردد.
 • عدم سازماندهی محتوا مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی می گردد.
 • عادت معلمان به روشهای غیر فعال سنتی مانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی شده است.

در تحقیقی که ضرغام یوسفی(۱۳۷۵)با عنوان بررسی موانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند یاددهی و یادگیری از دیدگاه دبیران دبیرستانهای نظام جدید شهر شیراز و محدودیتها و موانع استفاده استفاده معلمان از تکنولوژی آموزشی را دلایل زیر می داند:

 • نتایج نشان می دهد که گروه نمونه دم تناسب حجم مطالب درسی با زمان تخصیص یافته به آن و عدم دسترسی دبیران به رسانه و وسایل کمک آموزشی و بی حوصلگی و خستگی دانش آموزان و کمبود منابع مادی، کمبود نشریه های مفید آموزشی در رابطه با تکنولوژی آموزشی و ناتوانی دبیران درتهیه مواد و وسایل آموزشی از جمله مهمترین عواملی است که بیشترین نقش بازدارنده را دربهره گیری از تکنولوژی آموزشی در مدارس داشته اند.
 • هم چنین سایر عواملی چون نگرش منفی دبیران به اهمیت و ضرورت طرح درس، تأکید بیش از حد بر رعایت مقررات آموزشی در ارزیابی از عملکرد دبیران نیز کمترین نقش بازدارنده را داشته اند.

منصور توکلی(۱۳۷۶): در رساله تحقیقی کارشناسی ارشد خود با عنوان علل عدم بکارگیری مواد و وسایل آموزشی در فرایند تدریس معلمان مقطع راهنمایی از دیدگاه مدیران و دبیران مدارس راهنمایی شهرستان تویسرکان به نتایج زیر دست یافته اند:

 • به نظر پاسخ دهندگان آشنایی بامفهوم جدید تکنولوژی آْموزشی(آمیختن رویکردهای سخت افزاری و نرم افزاری) در بهره گیری از مواد و وسایل آموزشی در کلاس مؤثر می باشد.

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۷)”]

تاریخچه تکنولوژی آموزشی درجهان۱

ساتلرسوفسطاییان قرن پنجم پیش ازمیلاد راپیشگامان تکنولوژی آموزشی می داند وبه دلیل ماهیت سستماتیک کارآنان ازنظرطراحی وسازماندهی مواد آموزشی انان را پیشگامان واقعی غیرقابل انکاراین رشته می شناسد.

تکنولوژی آموزشی در طی تکامل خود ازچهارمرحله گذرکرده واکنون وارد مرحلهءپنجم شده است.(صبا،۵۶)

گرچه ممکن است کشورهای مختلف الزاما ازاین مراحل گذرنکنند ولی بیشترکشورها این مراحل راتجربه کرده اند وهرفردمی تواند درکشورخودنمونه ای ازاین مراحل رابیاورد.

مرحله اول:ابزاروسایل

مرحله دوم:مواداموزشی

مرحله سوم:نظامهای درسی

مرحله چهارم:نظامهای آموزشی

مرحله پنجم:نظامهای اجتماعی

 

مرحله اول- ابزاروسایل۲

درسالهای۱۹۰۰کارخانه های سازنده ابزارشروع به ساختن انواع پروژکتورهاکردند درابتداهدف انها این نبود که از پروژکتورها درمدارس استفاده شود ولی کم کم این ابزار در مدارس رسوخ کردند.ازانجا که ساختن این ابزار بیشترهدف تجاری داشت پس موادی که به وسیله این ابزار نمایش داده می شدند نیز بیشترهدف سرگرم کردن را داشتند ومواد موردنیاز مدارس  تولید نمی شدند.فیلمهایی که درمدارس نمایش داده می شدندفیلمای مستندی بودند که دررابطه بانحوه زندگی مردم دنیا حقایقی ارایه می دادند.دراین سالهاافراد متخصصی که با این ابزارها کارمی کردندودررشته موجود بودند مهندسین الکترونیک وتکنسینها بودندهیچ گونه تحقیقی هم دررابطه باکارای ابزارصورت نمی گرفت بیشتراوقات دستگاها به علت نداشتن سرویس به موقع قطعات یافردی که بتواند باانها کارکند بلا استفاده می ماندند.

خیلی زودمدارس پی بردند که صرفا مجهزبودن به ابزارهایی که چون انواع پرژکتورها یا ضبط صوت وگرامافون نمی تواند پاسخگویی نیازهای انها ومشگل گشای معضلات اموزشی باشد.

مرحله دوم- مواداموزشی

دراین مرحله صاحبان صنایع می دیدند که بازارتازه ای برای فروش تولیدات سخت افزار خود

 
  

۱آبادی خدیجه- مقدمات تکنولوژی آموزشی، تهران، پیام نور، ۱۳۷۵

 • همان منبع قبلی

یافته اند به هیچ وجه حاضر به ازدست دادن ان نبوده اند پس افراد دیگر را به کار گرفته وشروع به تولید نرمافزارهای مورد نیاز مدارس کردند.

کلاسها پرجنب وجوش شدند فیلمبردارها و فیلمسازها وعکاسها وارد میدان گردیدند و شروع به تولید مواد کردند ازاین به بعد فیلمهای مخصوص اموزش در مدارس ساخته شدوکتابها و نقشه های ویژه کودکان منتشر گردید .پژوهشهایی که در این دوره از تکامل تکنولوژی اموزشی انجام می گرفت درباره تاثیررنگ بر اموزش اندازه تصویر و هم چنین تاثیر مشخصات تصویر برای جلب توجه بیشتربود .

اما بزودی متوجه شدند که بیشتر اوقات تفاوت قابل ملاحضه ای بین اموزش سنتی واموزشی از طریق ارایه مواد گرانقیمت صورت می گرفت وجود ندارد بلکه عناصر دیگری مثل معلم وشاگرد نیز در اموزش ویادگیری دخالت دارند.

مرحله سوم نظامهای درسی 

درمرحله سوم توجه به نظامهای درسی جلب شد برنامه ریزان متوجه شدند که فقط داشتن ابزارومواد برای افزایش کارایی مدارس کافی نیست بلکه معلمین باید ابزاروموادرا به عنوان جزیی ازبرنامه کاربپذیرند وبرای موفق بودن درامراموزش باید بین کلیه عناصری که به نحوی دراموزش دخالت دارند هماهنگی صورت گیرد .این مرحله ازسال۱۹۵۰به بعد درغرب مطرح شده است.

دراین دوره از نظریه عمومی سیستمها استفاده شد متوجه شدند که تمام اجزایی که در فرایند اموزش یادگیری دخالت دارند بریکدیگر تاثیر می گذارند به همین ترتیب دردستیابی یا عدم دستیابی به هدف موثرند.توجه به نیازهای دقیق یادگیرندگان و تعیین هدفهای آموزشی از اموری بودند که در این دوره به آن پرداخته شد. در این دوره طراحی منظم تدریس (آموزش) یا تکنولوژی آموزشی (تدریس) مورد توجه قرار گرفت. باز آموزی معلمان، تولید مواد جدید، افزودن فضاهای آموزشی، بالا بردن امکانات کتابخانه ها و آزمایشگاهها همه جزئ مواردی بودند که مدیران در رابطه با نگرش سیستماتیک به امر آموزش ، طالب انجام آن بودند.

افراد متخصصی که در این دوره به کار گرفته می شدند با گذراندن درسهایی از قبیل سنجش و اندازه گیری، آزمونهای روانی هدفهای رفتاری، و ارزشیابی بر سطح مهارتشان برای طراحی سیستم های آموزشی اضافه می شد. با همه این توجهات متخصصان دریافتند که متغییرهای دیگری بر یادگیری دانش آموزان اثر می گذارد که الزاما جزء سیستم آموزشی مدرسه نیستند و طراحان سیستم های درسی به آنها بی توجه بودند مثلا اثر خانواده ها بر آموزش کودکان پیش از مدرسه بیش تر از اثری است که آموزشهای منظم بر این کودکان دارند. آنها اقرار داشتند که نظامهای درسی تحولی بنیانی در بالا بردن کیفیت آموزش و یادگیری به وجود آورده است ولی سیستم یا دوره سوم را نیز پاسخگوی نیازهای یادگیرنده نمی دانستند

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۸)”]

تکنولوژی آموزشی در ایران۱

تکنولوژی آموزشی در ایران همانند سایر کشور های در حال توسعه پییشرفتی نداشته است، بیشتر فعالیتهای تکنولوژی آموزشی کشور ما در سالهای گذشته متوجه خرید و بکارگیری وسایل گران قیمت الکتریکی و الکترونیکی سمعی و بصری شده است. نمونه ای از فعالیتها در خرید و ایجاد تلویزیونهای آموزشی مداربسته یا باز، و خرید وسایل آموزشی دیگر مانند انواع پروژکتورها خلاصه می شود.

در گذشته دربعضی از مدارس ایران نسبت به ایجاد آزمایشگاه های علوم، شیمی، فیزیک و زیست شناسی اقداماتی بعمل آمد. اما این آزمایشگاه ها به علل بی توجهی در فعالیتها و ارزشیابی از کار معلم و دانش آموز و کمبود وسایل آزمایشگاهی و مهارت کافی و عدم اعتقاد به کاربرد این مواد هنوز هم ناموفق باقی مانده است.

در سال ۱۳۱۱ که مسؤلیت تربیت کشور به دانشسرای عالی محول شد، برای نخستین بار دروسی از قبیل آموزش و پرورش و فلسفه آن، روانشناسی تربیتی در برنامه های تحصیلی دانشجویان گنجانده شد.

در سال ۱۳۴۱ اداره ای به نام اداره آموزش فعالیتهای هنری و سمعی و بصری بوجود آمد که بعدا به واحد مستقلی به نام دفتر آموزش سمعی و بصری تبدیل شد.

توجه به اهمیت فیلم های آموزشی در سطح جهانی، انگیزه ای بود که پیروی از آن وزارت فرهنگ نسبت به تشکیل جشنواره های بین المللی اقدام کند که از سال ۱۳۴۱ به بعد تعدادی از این جشنواره ها در ایران برگزار شده است. این فعالیتها هم چنان ادامه داشت تا این که با ایجاد مراکز تربیت معلم در دانشگاههای علوم تربیتی در ایران برنامه های جدیدی برای دانشجویان در نظر گرفته شد. و بعد از آن بود که همگان با این تحول نیاز به خرید وسایل آموزشی از خارج افزون شد و مراکز آموزشی بدون مطالعه به این امر اقدام نمودند.

مشکلات روز افزون آموزشی، مسؤلان تعلیم و تربیت مملکت را بر آن داشت تا برای نخستین بار در سال ۱۳۴۳ اقدام به تأسیس تلویزیون آموزشی کنند، که در سال ۱۳۵۰ مقارن با تغییر نظام آموزشی کشور، کار خود را با پخش نوارهای درسی شروع کرد. تلویزیون آموزشی در سال ۱۳۵۲ فعالیت خود را با پخش دروس سالهای اول، دوم و سوم راهنمایی تحصیلی آغاز نمود. ولی متأسفانه این سازمان علیرغم توفیقاتی که بدست آورد به خاطر عدم تخصیص بودجه کافی برای ادامه فعالیتهای خود و مواجه شدن با مشکلات تعمیر و تعویض قطعات تلویزیونهای مدارس و مراکز خودشو هم چنین روبرویی با کارشکنی های سازمان تلویزیون برنامه عمومی کشوراز ادامه کار خود باز ماند اگر چه اکنون در حد محدود در یکی از برنامه های سراسری تلویزیون برخی مواد درسی بدون برنامه ریزی و ارزشیابی پخش می شود، ولی در حقیقت می توان گفت که: «کشور ما در حال حاضر فاقد تلویزیون آموزشی است.»

پازوکی ، ایرج- سلسله مباحثی در تکنولوژی آموزشی- تهران – انیس-۱۳۷۱

از سال ۱۳۵۷ به بعد طبق مصوبات ستاد انقلاب فرهنگی، رشته تکنولوژی آموزشی در سطح کارشناسی در دانشکده های علوم تربیتی دانشگاههای تهران، تبریز، اهواز دایر شد. و هدف کلی این بود که تکنولوژیستهای فارغ التحصیل بتوانند در کلیه مدارس کشور و یا در فعالیتهای برنامه ریزی درسی و آموزشی مشغول به کار شوند. در سالهای اخیر انتشارات مجلات آموزشی و کمک آموزشی مانند مجلات رشد معلم همراه با رشد تکنولوژی، و فصلنامه تعلیم و تربیت ، مجلات رشد تخصصی ، ترجمه و تألیف کتابهای آموزشی ، جمع آوری و نگهداری رسانه های ساخته شده توسط معلمان و دانش آموزان رونق یافته است. هم چنین شرکت صنایع آموزشی اقدام به تولید برخی از مسائل آموزشی می نمایند.

به علت فعالیتهای تکنولوژیست های کشور، مسوولان تعلیم وتربیت به مفاهیم صحیح تکنولوژی اموزشی تاحد زیادی پی برده اند ،به طوری که هم اکنون برخی ازرشتها ی علوم انسانی (فوق لیسانس) درسی درزمینه تکنولوژی اموزش دارند .اگر چه اخیرا” درکشورما فعالیت های زیادی در زمینهای مختلف تکنولوژی اموزشی صورت گرفته است،ولی هنوز برای اکثر مردم وحتی طبقه فرهنگی کشور مفهوم صحیح تکنولوژی اموزش به طورکامل روشن نشده است واین خود یکی از مشکلات عمده درراه رشد لازم ومورد نظر درامر اموزش صحیح می باشد .

طراحی منظم آموزشی۱ :

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۹)”]

تکنولوژیست آموزشی کیست وچه می کند؟

این تعریف که تکنولوژی آموزشی مشابه پلی میان ضرورتها و منابع ومیان فرضیه وعمل است . نقش تکنولوژی آموزشی را به عنوان یک نظام رابط به خوبی نشان می دهد.دراین حالت می توان دو نوع تخصص را برای تکنولوژیست آموزشی پیش بینی کرد.

۱-تکنولوژیست به عنوان کا رشناس عمومی در زمینه های مختلف آموزشی

۲- تکنولوژیست اموزشی به عنوان کارشناس ویژه اموزشی دریک قلمرو کاملا”محدود.

تخصص اول: یعنی تکنولوژیست آموزشی به عنوان کارشناس عمومی مسایل آموزشی وپرورشی ،تشابه زیادی به اصطلاح پزشک عمومی دارد .همچنانکه یک پزشک عمومی درزمینه های مختلف علم پزشکی اطلاعات وتخصص لازم دارد،یک تکنولوژیست آموزشی هم می تواند درموردانواع تخصصهای تعلیم وتربیت مهارت کافی کسب نماید .قلمرواین تخصص محدودنیست،درحقیقت کار فعالیتهای مربوط به فرایند تدریس ویادگیری رادربرمی گیرد.

دررابطه با نظردوم یعنی: تکنولوژیست آموزشی به عنوان یک متخصص ویژه،دامنه فعالیت وتخصص محدودبه هریک ازتخصصهای موجود درامر آموزش وپرورش می شود. دراین حالت تکنولوژیست آموزشی ازقدرت درک وصلاحیت وژرف نگری بالا دریک زمینه آموزشی برخورداراست.

میچل درارتباط با وظیفه عمومی یک تکنولوژیست آموزشی به عنوان یک حرفه، معتقدبه پنج کارکرد یا وظیفه به شرح زیر است:

 • مشاور در کارآموزیها
 • تولیدکننده موادآموزشی (تولیدوارزیابی موادآموزشی)
 • مدیر مرکز منابع آموزشی
 • گسترش دهنده نظامهای آموزشی
 • برنامه ریزی آموزشی

باکمی دقت درمی یابیم که زمینه فعالیت مشاوره کارآموزی، بسیارگسترده ومتفاوت است.یکی ازاشتغالات عمده اوباید ضمن شرکت درتصمیم گیریهای مربوط به تهیه،سازماندهی وخرید وسایل آموزشی تشخیص دقیق نیازهای آموزشی،تعیین شیوهای کارآموزی وارائه راه حلهای مناسب دراین زمینه باشد.

فعالیتهای مربوط به تولید وارزیابی موادآموزشی هم بسیار متنوع است،که ساده ترین آنها یکدست کردن محتوا  طراحی پیامها تولید ارزیابی انتخاب مهارتها وتکنیکها براساس محتوااست .

یک تکنولوژیست آموزشی باید تکنیکهایی را برای گسترش نظام اموزشی ساده لازم است به کار ببرد درغالب اوقات نقش او نقش یک هماهنگ کننده ودرداخل یک گروه چند نظامی خواهدبود . حقیقت این است که به منظور بهره گیری سالم  از تکنولوژی  اموزشی در امر تعلیم و تربیت و تعیین وظایف شغلی او ما نیز درکشورخود با این سوال روبرو شده ایم گسترش تکنولوژی اموزشی وزمینهای شغلی یک تکنولوژیست در ایران باید چگونه باشد ؟

توجه به این نکته ضروریست که عنوان تکنولوژیست اموزشی تعیین کننده یک نوع شغل وحرفه خاص نیست بلکه این اصطلاح به کسانی اطلاق می شود که در زمینهای متفاوت اموزشی اتفاق نظر ندارند برای مثال ((میچل)) زمینهایی را که تکنولوژیستهای اموزشی در ان فعالیت دارند این چنین نام می برد :

 • تعیین رسانه اموزشی
 • پژوهش وگسترش ارتباطات اموزشی
 • تنظیم اموزش برنامه ای
 • تهیه برنامه های تلویزیون اموزشی
 • اماده سازی مواد برای اموزش از راه تصویروصدا
 • تدوین فیلمهای اموزش
 • بهره گیری ازتکنولوژی اطلاع رسانی (اتمورماتیک) دراموزش ازراه وسایل دیداری وشنیداری (سمعی و بصری)
 • سازماندهی ومدیریت منابع اموزشی
 • انتشار مفاهیم اموزشی نظام اموزشی وارتباطات اموزشی
 • ایجاد رابطه میان تکنولوژی اموزشی وبرخی ازمشاغل

به وضوح مشاهده می شود که ازدیگاه میچل بیشترین فعالیت تکنولوژیستهای اموزشی به نحوی در ارتباط با رسانهاست.

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”نتیجه گیری / جمع بندی ” icon=”fa-pencil-square-o”]

در اینجا به دونوع محدودیت می توان اشاره نمود :

الف) محدودیتهایی که در دست پژوهشگر است که عبارت اند از:

 1. در نمونه گیری به منظور اجرای تحقیق به جای آنکه کل جامعه معلمان مورد نظر باشد صرفاً به نمونه گیری از یک دوره تحصیلی تأکید شده است که در این تحقیق دوره راهنمایی مورد نظر می باشد.
 2. به جای پرسش ازکلیه معلمان که امری بسیار دشوار می باشد صرفاً به نمونه ای از آنها اکتفا شده است و محدوده تحقیق مدارس راهنمایی منطقه ۱۵ شهر تهران می باشد .
 3. به علت دشواری توزیع پرسشنامه برای جمع آوری داده ها در سطح تمامی مدارس راهنمایی به انتخاب تعدادی از مدارس و بصورت انتخاب تصادفی اکتفا گردیده است.

ب) محدودیتهایی که به پژوهشگر ارتباطی ندارد :

 1. بی علاقگی بعضی از معلمان نسبت به پاسخگویی به پرسشنامه ، به دلیل آنکه برخی اعتقاد دارند این تحقیق ها و پژوهش ها نتیجه عملی ندارند و یا به دلایل دیگر رغبتی به پر نمودن پرسشنامه نشان نمی دهد .
 2. عدم برگشت برخی از پرسشنامه ها یکی دیگر از محدودیتها می باشد چرا که آموزش و پرورش تنها اجازه این امر را صادر کردند که پرسشنامه ها تحویل مدیر داده شود و پژوهشگر مستقیماً قادر به دیدن معلمان نبود در نتیجه برخی آن را جدی نگرفته یا به دلیل عدم تمایل و مسائل دیگر آن را عودت ندهد. که از ۱۰۰پرسشنامه توزیع شده تنها ۸۰ عدد از آنها بازگشت داده شد.
 3. محدودیت مالی و زمانی: از دیگر مشکلات انجام پژوهش این است که هر تحقیقی که نیاز به منابع و امکانات مالی جهت تأمین مخارج و هزینه های آن دارد . به همین دلیل چون هزینه انجام یک تحقیق در سطحی گسترده مقدور نبود ، محدودیتهایی در انجام این امر ایجاد گردید و به نمونه گیری از معلمان راهنمایی اکتفا گردید.

هم چنین  از جمله دیگر محدودیتها ، محدودیت زمانی جهت انجام این تحقیق به منظور ارائه می باشد.  

 

پیشنهادهای مبتنی بر یافته های تحقیق:

 

 1. نتایج تحقیق نشان می دهد که معلمان به علت عدم آگاهی از نقش و اهمیت و فواید رسانه ها در جریان آموزش چنان رغبتی به استفاده از آنها در کلاس درس نشان نمی دهند. بنابراین پیشنهاد می شود جهت آگاهی معلمان از نقش و اهمیت تکنولوژی آموزشی دوره های ضمن خدمت تشکیل و این دوره ها در طول سال تحصیلی برای تمامی معلمان به صورت عملی و کاربردی تکرار شود.
 2. بنابر نتایج حاصل از تحقیق حاضر بیشتر مدارس راهنمایی منطقه ۱۵ فاقد مواد و سایل کمک آموزشی به حد کافی هستند بنابر این پیشنهاد می شود به این امر در مدارس توجه شود و در صورت امکان بودجه کافی در اختیار مدیران جهت تأمین وسایل کمک آموزشی قرار گیرد.
 3. پیشنهاد می شود که مسئولین مناطق و نواحی آموزش و پرورش عدم به کارگیری تکنولوژی آموزشی در مدارس را به صورت جدی پی گیری نمایند و در ارزشیابی معلمانی را که در بکارگیری تکنولوژی آموزشی در جریان تدریس فعال بوده ،مورد تشویق قرار گرفته و معلمان بی توجه به این امر مورد پیگرد و بازخواست قرار گیرند .
 4. از آنجا که ساعات هفتگی تدریس دروس در مقایسه با محتوای کتاب درسی محدود می باشد بنابراین پیشنهاد می شود حجم کتابهای درسی به گونه ای تنظیم شود که با ساعات در نظر گرفته شده برای تدریس آن مطابقت داشته باشد.
 5. پیشنهاد می شود که مسئولین ودست اندر کاران اداره آموزش وپرورش تدابیر خاصی را در جهت رفع وکاهش فشارهای اقتصادی ناشی از مسائل بیرون مدرسه به کار گیرند تا بدین طریق موجبات رفاه مادی و آسایش فکر معلمان را فراهم آورند تا از این راه روحیه مثبت برای انجام کار در آنان به وجود آورند.
 6. مدیران مدارس از ارکان اساسی واحدهای آموزشی هستند، لذا پیشنهاد می شود در هنگام انتخاب و به کارگیری آنها در مدارس مسئولین امر باید بهترین و متخصص و مجرب ترین افراد را برای این کار انتخاب نمایند چرا که آشنا بودن و اعتقاد داشتن مدیران مدارس به تأثیرات مثبت به کارگیری تکنولوژی آموزشی در فرایند یاددهی و یادگیری ، تحقق این امر را در جریان آموزش فراهم می آورند.
 7. با توجه به نیاز مبرم و روز افزون نظام آموزشی کشورمان به استفاده از تکنولوژی آموزشی در کلیه مقاطع تحصیلی ، لذا پیشنهاد می گردد که این مسئله از همان آغاز کار در مراکز تربیت معلم و دانشگاهها به صورت جدی پی گیری شود.

پیشهادهای محقق: 

 1. پیشنهاد می شود که جهت شناخت و رفع موانع و محدودیتهای موجود در راه به کارگیری تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس ارائه راهبردهای عملی در خصوص استفاده از رسانه ها این تحقیق در جوامع بزرگتری انجام گیرد.
 2. پیشنهاد می شود که علل گرایش و عدم گرایش معلمان به استفاده از رسانه های آموزشی در جریان تدریس، مورد تحقیق قرار گیرد.
 3. پیشنهاد می شود که در زمینه اصلاح شیوه های ارزشیابی سالانه از عملکرد مدیران و معلمان تحقیق در جامعه بزرگتری انجام گیرد.
 4. پیشنهاد می شود موضوع کاربردی نمودن دروس و گسترش فعالیتهای عملی در مدارس مورد تحقیق قرار گیرد.

 

خلاصه پژوهش:

بررسی موانع بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در فرایند تدریس و یادگیری از دیدگاه معلمان راهنمایی مرد و زن منطقه ۱۵ شهر تهران در سال ۷۸-۷۶ موضوع این تحقیق می باشد.

هدف نهایی از تحقیق و بررسی موانع و محدودیتهای بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در جریان تدریس و ارائه پیشنهادات و راهبردهای علمی و کاربردی در زمینه شناخت و رفع این موانع و محدودیتهای موجود در راه بهره گیری از تکنولوژی آموزشی در امر آموزش و یادگیری می باشد.

چون تحقیق در پی یافتن یک سری اطلاعات و واقعیتهای آموزشی و جواب به سؤالها و پرسشهایی است که در جریان تحقیق آمده است یک نوع تحقیق زمینه یاب است. مهمترین ابزار جمع آوری اطلاعات استفاده از پرسشنامه بوده است .

در روش تجزیه و تحلیل آماری از آزمون خی دو (۲X ) تک متغیری یک طرفه و دوطرفه استفاده شده است و جامعه آماری عبارت است از کلیه معلمان راهنمایی منطقه ۱۵ شهر تهران در سال تحصیلی ۷۸-۷۶ مشغول به تدریس می باشد که تعداد آنها ۸۴۰ نفر می باشد از این تعداد ۱۰۰ نفر به روش تصادفی ساده به عنوان نمونه

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][tab title=”منابع / پی نوشت ها” icon=”fa-pencil-square-o”]

 1. والتر، ای ویتیچ ، چارلز اف شولر، تکنولوژی آمکوزشی(ماهیت و کاربرد) ترجمه ایرج اعتماد شیراز، رهگشا، ۱۳۷۳ص۹
 2. فردانش هاشم، مبانی نظری تکنولوژی آموزشی، تهران، سمت، ۱۳۷۳
 3. علی آبادی خدیجه، مقدمات تکنولوژی آموزشی، تهران، پیام نور، ۱۳۷۵
 4. پازوکی ایرج، سلسله مباحثی در تکنولوژی و تکنولوژی آموزشی، تهران، انیس، ۱۳۷۰
 5. احدیان محمد، مقدمات تکنولوژی آموزشی، تهران، آییژ، ۱۳۷۸
 6. امیر شعبانی عباس، سلسله مباحثی در تکنولوژی و تکنولوژی آموزشی، تهران، انیس،۱۳۷۱
 7. مجدفر مرتضی، سلسله مباحثی در تکنولوژی و تکنولوژی آموزشی، تهران، انیس،۱۳۷۶
 8. حسینی زهرا، راهنمای عملی، طراحی، تولید و کاربرد مواد آموزشی، تهران، شرکت تحقیقاتی، انتشاراتی و مشاوره دانشیار،۱۳۸۱
 9. دلاور علی،روش تحقیق در روان شناسی و علوم تربیتی،تهران ویرایش ۸۳
 10. اطهری راد علاءالدین، نقش تکنولوژی آموزشی در تسهیل مدیریت مدارس،مجله رشد تکنولوزی آموزشی – سال دهم شماره ۳ آذر ماه ۷۴-۷۳
 11. شجاعی قلعه نوعی خسرو ، تکنولوژی آموزشی و ضرورت تحول در نظام آموزش و پرورش مجله رشد و تکنولوژی آموزشی ، شماره ۵و۲ سال تحصیلی ۷۹-۱۳۷۸
 12. همت زاده نعمت، لزوم بکارگیری تکنولوژی آموزشی پیشرفته در آموزش و پرورش و موانع کاربرد آن در ایران ، مجله رشد وتکنولوژی آموزشی ، شماره ۴،سال ۱۳۷۱
 13. شعاری نژاد علی اکبر ، چرا تکنولوژی آموزشی ؟ مجله رشد تکنولوژی آموزشی شماره۲ سال تحصیلی ۷۲-۷۱
 14. مرعشی سید منصور ، الگوی استفاده مؤثر از رسانه ها در آموزش ، مجله رشد تکنولوژی آموزشی ، سال یازدهم ، شماره۷ ،فروردین ماه سال تحصیلی ۷۵-۷۴
 15. رؤوف علی ، تکنولوژی آموزشی چرا ؟ (دسته بندی ابزارهای آموزشی) مجله رشد تکنولوژی آموزشی ، دوازهم ، شماره ۶، اسفند ماه ۱۳۷۶
 16. مجله رشد و تکنولوژی آموزشی دوره نوزدهم وبیستم سال ۸۳-۸۲
 17. مجله رشد تکنولوژی آموزشی شماره های ۳،۲،۱سال ۸۵
 18. مجله رشد تکنولوژی آموزشی دوره بیستم فروردین ماه شماره۷،سال ۸۴
 19. رشد جوانه تکنولوژی آموزشی و کمک آموزشی بهار ۸۵

[/tab][/tabgroup]

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
3900 تومانبرای دریافت نسخه کامل

185صفحه فارسی

فونت استاندارد/B Nazanin/16

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

نسخه قابل ویرایش+نسخه آماده چاپ

دریافت فوری + ارسال به ایمیل

[well boxbgcolor=”#e5e5e5″ class=”fontawesome-section”][tblock title=”برای مشاهده تمام پروژه ها ، تحقیق ها و پایان نامه های مربوط به رشته ی خود روی آن کلیک کنید.”][/well]

محل درج لینک پرداخت ۳

***************************

*************************************

پرداخت از درگاه امن شاپرک  با همکاری شرکت زرین پال صورت میگیرد

 ۱۵ درصد از درآمد فروش این فایل به کودکان سرطانی(موسسه خیریه کمک به کودکان سرطانی) اهدا میشود

پس از پرداخت،علاوه بر ارسال فوری فایل ها به ایمیلتان،مستقیماً به صورت اتوماتیک به لینک دانلود فایل ها  ارجاع داده میشوید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی با ایمیل (MASTER@NEXAVARE.COM) یا شماره تماس پشتیبان (۰۹۳۶۹۲۵۴۳۲۹) در ارتباط باشید

[alert type=”alert-danger”]کاربر گرامی، برای تهیه این اثر هزینه و زمان زیادی صرف شده است.که اکنون با این قیمت ناچیز در اختیار شما قرار گرفته است.لطفاً  تنها جهت استفاده دانشجویی یا شخصی خرید نمایید.همچنین اگر مدیر یک وبسایت یا وبلاگ هستید خواهش میکنیم آن را کپی نکنید.و یا در صورت کپی منبع را به صورت لینک درج نمایید. ضمناً شرعاً هم لازم به کسب رضایت است که به علت زحمت زیاد در انتشار ، کارشناسان ما رضایت استفاده بدون پرداخت هزینه آن را ندارند.تشکر از حمایت شما[/alert]


درباره نویسنده

publisher2 69 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.