no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

بررسي مقايسه‌اي رابطه بين سود هر سهم و نسبت قيمت به سود هر سهم با بازده سهام

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
بهترین ها از دید دانش آموزان
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

«بررسی مقایسه‌ای رابطه بین سود هر سهم (EPS) و نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) با بازده سهام در شرکتهای پذیرفته‌شده در بورس تهران»
zip
فروردین ۲۹, ۱۳۹۶

«بررسی مقایسه‌ای رابطه بین سود هر سهم (EPS) و نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) با بازده سهام در شرکتهای پذیرفته‌شده در بورس تهران»


«بررسی مقایسه‌ای رابطه بین سود هر سهم (EPS) و نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) با بازده سهام در شرکتهای پذیرفته‌شده در بورس تهران»

پایان نامه کامل رشته حسابداری

محل قرار دادن لینک پرداخت و دانلود ۱

 

[tabgroup][tab title=”مقدمه ” icon=”fa-pencil “]

 • مقدمه

پیش‌بینی عنصر کلیدی در تصمیم‌گیری، استفاده از اطلاعات است. این عجیب نیست، زیرا اثر بخشی نهایی هر تصمیم به نتایج وقایعی بستگی دارد که به دنبال هر تصمیم روی می‌دهند. توانایی پیش‌بینی جوانب غیرقابل کنترل این وقایع قبل از انجام تصمیم، انتخاب بهترین تصمیم را تسهیل می‌کند اغلب تصمیم را بصورت ذیل پیش‌بینی مربوط می‌کنند:

تصمیم‌واقعی: تصمیمی که فرض می‌کند پیش‌بینی صحیح است + ذخیره‌ برای خطای پیش‌بینی. به طور کلی هدف از پیش‌بینی کاهش ریسک در تصمیم‌گیری است و چون پیش‌بینی نمی‌تواند ریسک را به طور کامل حذف کند، ضرورت دارد فرایند تصمیم‌گیری بطور صریح نتایج عدم اطمینان باقیمانده برای پیش‌بینی را در نظر بگیرد.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های اقتصاد که تصمیم‌گیری و پیش‌بینی جزء لاینفک آن محسوب می‌شود بازارهای سرمایه می‌باشد. اقتضاء این بازارها به گونه‌ای است که سرمایه‌گذاران را مجبور می‌سازد که هر لحظه‌ با توجه به اطلاعات موجود و محدودیت‌ها، تصمیمات  و پیش‌بینی‌های سرمایه‌گذاری خود را اجراء نمایند. لذا فعالان این بازارهای سرمایه‌ نیازمند اطلاعاتی مربوط و قابل اتکا جهت تصمیم‌گیری‌های خود هستند. لیکن اینکه کدام اطلاعات و متغیرها که تصمیم‌گیرندگان بازار سرمایه از آنها در جهت پیش‌بینی‌های صحیح خود استفاده می‌نمایند مربوط و دارای محتوای اطلاعاتی می‌باشد و استفاده از آنها منجر به تصمیم‌ درست و به تبع آن پیش‌بینی وقایع آینده می‌شود، موضوعی است که محققین سالهای مدیدی را جهت جواب دادن به این مسأله صرف کرده‌اند.

۲-۱- اهمیت موضوع

طبیعتاً فعالان بازارهای سرمایه‌ جهت تصمیم‌گیری‌های خود با اطلاعات و متغیرهای بیشماری روبرو می‌باشند و خواهان آن هستند که تصمیمی براساس مفید‌ترین و مربوط‌ترین اطلاعات اتخاذ نمایند که کمترین ریسک و بیشترین بازده را عاید آن‌ها نماید و روشهایی که تصمیم‌گیرندگان را جهت یافتن چنین پارامترهایی یاری می‌رساند ممکن است یافته‌های تجربی در طی چندین سال فعالیت در بازارها باشد یا اینکه از مبانی و مفاهیم تئوریک استفاده نمایند.

لذا با توجه به مطالب مذکور در فوق دو تا از مفاهیم و پارامترهای ماندگار سرمایه‌گذاری که تصمیم‌گیرندگان در امر پیش‌بینی‌های خود از آن بسیار استفاده می‌کنند EPS[1] (سود هر سهم) و نسبت P/E[2] (قیمت به سود هر سهم) می‌باشد. چرا که سهامدار یا تصمیم‌گیرنده با توجه به بازار آتی سهام و انتظار خود از بازار آتی حاضر می‌شود سهامی را به چندین برابر سود حاصل از آن خریداری نماید. لیکن اینکه آیا این نسبت‌ها محتوای اطلاعاتی دارد و تا چه اندازه‌ سرمایه‌گذاران  را در جهت اخذ تصمیمات به جا یاری می‌رساند مسایلی هستند که همیشه محقیقن در جهت جواب دادن به این مسائل بوده‌اند. لذا این موضوع هم از لحاظ تئوریک و مفهومی و هم از لحاظ تجربی با توجه به مطالعات انجام شده در طی سنوات گذشته در برخی از بازارهای سرمایه‌ کشورهای مختلف روشن شده‌است که نسبت P/E دارای بار اطلاعاتی جهت انجام پیش‌بینی می‌باشد. بعنوان مثال یکی از معتبرترین تحقیقات صورت گرفته، آقای باسو[۳] در سال ۱۹۷۳، این موضوع را مطرح نمود که عواید گروه سهم‌های با نسبت P/E پایین بیشتر از عواید گروه سهم‌های با نسبت بالا می‌باشد.

این تحقیق نشانگر آن است که این نسبت جهت امر تصمیم‌گیری مناسب می‌باشد و در سطح جزئی‌تر نیز می‌تواند مفید واقع شود با همه این تفاسیر آیا می‌توان با توجه به مفاهیم تئوریک و تجربه‌های بازارهای مختلف نتیجه مشابهی را اتخاذ نمود و بیان نمود که این نسبت در بازار سرمایه ایران نیز همان نتایج بازارهای سرمایه‌ کشورهایی مانند آمریکا (بورس نیویورک) را دارد؟

[۱]– Earning Per Shar

[۲]– Price earning ratio

[۳]– Basu (1973)

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

– تعریف مسأله

عدم اطمینان موجود در آینده علی‌الخصوص در بازارهای سرمایه، تصمیم‌گیرندگان را وادار به استفاده از مرتبط‌ترین پارامترها در امر تصمیم‌گیری جهت کاهش ریسک تصمیم‌گیری می‌نماید در این راستا بیشتر استفاده‌کنندگان به طور نسبی از نسبت P/E که در برگیرنده دو متغیر بسیار مهم قیمت  و سود سهم که در امر تصمیم‌گیری بسیار حائز اهمیت می‌باشد، استفاده می نمایند و همچنین از EPS (سود هر سهم) بعنوان یک پارامتر برای تصمیم‌گیری خرید سهام استفاده می‌نمایند. لیکن اینکه آیا این نسبت‌ها و مفهوم‌ها از پارامتر‌های مرتبط جهت پیش‌بینی در بازار سرمایه ایران می‌باشد یا خیر؟ موضوعی است که در هاله‌ای از ابهام قراردارد چراکه محیط اقتصادی، ویژگیهای بازار سرمایه ایران و مقررات حاکم بر آن متفاوت از سایر بازارهای سرمایه‌ دنیا می‌باشد.

لیکن با توجه به مطالب فوق سؤالات ذیل مطرح می‌گردد:

 • آیا EPS (سود هر سهم) دارای محتوای اطلاعاتی می‌باشد یعنی اینکه آیا رابطه معنادارای بین نسبت مذکور با بازده سهام وجود دارد؟ (هدف اصلی تصمیم‌گیرندگان کاهش ریسک یا افزایش بازده می‌باشد و اطلاعاتی هم که استفاده می‌نمایند به منظور نیل به دو هدف مذکور می‌باشد.)
 • آیا نسبت P/E (قیمت به سود سهم) دارای محتوای اطلاعاتی می‌باشد یعنی اینکه آیا رابطه معنادارای بین نسبت مذکور و بازده سهام وجود دارد؟
 • در صورتیکه نسبت P/E با بازده سهام رابطه معناداری داشته باشد آیا سهم‌های با نسبت P/E کوچکتر دارای عوایدی بیش از سهم‌های با نسبت P/E بزرگتر می‌باشد؟ (این مفهوم به لحاظ تئوریک اثبات شده است که سهامی با نسبت P/E کوچکتر عواید بیشتری نسبت به سهامی با نسبت P/E بزرگتر دارند.)[۱]
 • کدامیک از دو پارامتر EPS و P/E رابطه معنادارتری با بازده سهام دارند؟

سؤالات فوق، مواردی هستند که در صورت مشخص شدن، استفاده‌کنندگان را در استفاده از نسبت P/E و EPS و اتخاذ تصمیم بهینه بسیار یاری می‌کند.

۴-۱- فرضیات تحقیق

با توجه به سؤالات مطرح شده در این تحقیق چهار فرضیه اساسی در نظر گرفته شده که عبارتند از:

الف) بین EPS (سود هر سهم) و بازده سهام رابطه معناداری وجود دارد.

ب) بین نسبت P/E (قیمت به سود هر سهم) و بازده سهام رابطه معنا‌داری وجود دارد.

ج) در مقایسه P/E با EPS، نسبت P/E رابطه معنادارتری با بازده سهام دارد.

د) به طور میانگین، سهامی با نسبت P/E کوچکتر بازده بالاتری نسبت به سهامی با نسبت P/E بزرگتر دارند.

۵-۱- اهداف تحقیق

اهداف ما از این تحقیق این است که محتوای اطلاعاتی دو متغیر EPS و P/E را در بازار سرمایه ایران بررسی نماییم. بطوریکه قبلاً اشاره شد، تصمیم‌گیرندگان بازار سرمایه از نسبت‌های EPS و P/E بعنوان پارامترهای تصمیم‌گیری خود استفاده‌ می‌کنند لیکن رابطه داشتن این پارامترها و محتوای اطلاعاتی آن‌ها با متغیر بازده که هدف‌نهایی تصمیم‌گیرندگان بازار است، برای همه استفاده‌کنندگان بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

۶-۱- روش تحقیق

در مرحله اول اطلاعات مربوط به بازده، سود هر سهم (EPS) و نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) برای شرکتهای فعال در صنعت خودروسازی، دارویی و سیمانی از طریق بورس اوراق بهادار تهران گردآوری خواهد شد.

در مرحله بعد با استفاده از روش رگرسیون همبستگی متغیرهای مربوطه ارزیابی و نتیجه‌گیری کلی صورت خواهد گرفت. (فرضیه اول و دوم)

برای بررسی فرضیه سوم نتایج  بدست آمده از آزمون  دو فرضیه اول و دوم را با هم مقایسه می‌کنیم و صحت آن را ارزیابی می‌کنیم.

برای بررسی فرضیه چهارم نسبت‌های P/E شرکت‌ها را با استفاده از P/E میانگین به دو نمونه بالا و پایین میانگین طبقه‌بندی می‌کنیم و سپس با استفاده از رگرسیون، همبستگی بین متغیرها را آزمون می‌کنیم و سپس نتایج آزمون را با توجه به فرضیه چهارم مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. این قسمت در فصل روش‌شناسی تحقیق به طور کامل توضیح داده خواهد داده شد.

[۱]– Charles P.Jones, Investment (1996)

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

فصل دوم: ادبیات تحقیق

۱-۲- مقدمه

بیان فرایند سرمایه‌گذاری در یک حالت منسجم، مستلزم تجزیه‌ و تحلیل ماهیت اصلی تصمیمات سرمایه‌گذاری است در این حالت فعالیت‌های مربوط به فرایند تصمیم گیری تجزیه شده و عوامل مهم در محیط فعالیت سرمایه‌گذاران که بر روی تصمیم‌گیری آنها تأثیر می‌گذارد مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در سالهای اخیر سهام عادی نسبت به پس‌انداز و اوراق قرضه از بازده بالایی برخودار بوده‌است. آیا در این حالت همه سرمایه‌گذاران برای کسب بازده بیشتر در سهام عادی سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

جواب این سؤال این است که بازده بالا همواره ریسک بالایی نیز به دنبال دارد و تمامی تصمیمات سرمایه‌گذاری براساس روابط میان ریسک و بازده صورت می‌گیرد. بنابراین‌، اولین کار بررسی رابطه میان ریسک و بازده سرمایه‌گذاری و تعیین روابطی است که میان آنها وجود دارد.

با توجه به اهداف سازمان یا فرد سرمایه‌گذار فرایند تصمیم‌گیری بطور سنتی در یک فرایند دو مرحله‌ای صورت می‌گیرد:

 • تجزیه و تحلیل اوراق بهادار
 • مدیریت پرتفوی

تجزیه و تحلیل اوراق بهادار شامل ارزشیابی اوراق بهادار است در حالیکه مدیریت پرتفوی شامل مدیریت مجموعه سرمایه‌گذاری یک سرمایه‌گذار در قالب پرتفوی (مجموعه داراییها) با ویژگیهایی منحصر به فروش می‌باشد.

آخرین مرحله، بررسی عوامل مهم بیرونی است که امروزه بر روی تصمیمات سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارند.

تحقیق حاضر بر روی مرحله اول فرایند تصمیم‌گیری یعنی تجزیه و تحلیل اوراق بهادار تمرکز دارد. لذا جهت انجام صحیح تصمیم و عبور موفقیت‌آمیز از مرحله اول بایستی مؤلفه‌های تأثیرگذار را شناسایی و تجزیه‌ و تحلیل نمود و در نهایت، با درک صحیح از مؤلفه‌ها و شرایط مهم، تصمیم درست را اتخاذ نمود. لذا سرمایه‌گذار جهت اتخاذ تصمیم صحیح بایستی مؤلفه‌هایی همچون بازار سرمایه‌، بازده، ریسک، مدلهای ارزیابی مورد استفاده و اطلاعات جانبی مالی که مؤید تصمیم صحیح سرمایه‌گذار می‌باشند را درک نماید و با لحاظ و شناخت کامل این مؤلفه‌ها سرمایه‌گذاریهای خود را انجام دهد لیکن ما در ادامه بحث مؤلفه‌های تأثیرگذار را به تفضیل بحث می‌کنیم تا زمینه لازم را جهت موضوع اصلی تحقیق آماده نماییم.

۱-۱-۲- بازارهای سرمایه:[۱]

شرکتهای بازرگانی برای تامین مالی فعالیتهای خود به حجم بالایی از سرمایه‌ نیاز دارند این شرکتها برای اینکه بتوانند رشد و توسعه یابند، نیازمند سرمایه‌گذاری بالایی هستند واضح‌ است که تأمین این میزان سرمایه در زمان محدودی میسر نیست و بایستی از محل دیگری تأمین شود. دولتها و شرکتها نیز به منظور ارائه بهتر خدمات و کالاها به مردم نیازمند این هستند که حجم بالایی پول، وام بگیرند. بازارهای سرمایه این امکان را برای شرکتها و دولتها فراهم می‌سازند که آنها بتوانند از طریق فروش اوراق بهادار نیازهای خود را برطرف سازند. سرمایه‌گذاران نیز از طریق خرید این اوراق بهادار بازده خود را افزایش می‌دهند.

بازارهای اولیه در صورتی که بتوانند به نحو صحیح عمل کنند می‌توانند برای اقتصاد سرمایه‌داری کاملاً مفید باشند برای اینکه این بازارها کانال مناسبی را برای سرمایه‌گذاران و وام‌گیرندگان ایجاد می‌کنند. به علاوه این بازارها باعث می‌شوند سرمایه‌ها به سمت کسانی سوق پیدا کند که توان استفاده از پول و سرمایه‌ را دارند.[۲]

در واقع وظیفه مهم یک بازار سرمایه تخصیص بهینه منابع است. به بازارهای اوراق بهاداری که این ویژگی را داشته باشند کارایی تخصیص[۳] گفته می‌شود.

به عبارت دیگر یک بازار کارای عملیاتی بازاری است که در آن هزینه مبادله خدمات با حداقل قیمت صورت گیرد. بازارهای اولیه بدون وجود بازارهای ثانویه نمی‌توانند به خوبی فعالیت کنند. سرمایه‌گذاری که اوراق بهاداری را خریداری می‌کند در صورتیکه تمایل نداشته باشد آن را تا موعد سررسید نگهداری کند باید بتواند به راحتی و با کمترین هزینه بفروشد.

[۱]– Capital Market

[۲]– Charlesp. Jones, Investment (1996)

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[۳]– Allo cationally Efficient

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]

مفهوم کارایی بازار[۱]

نحوه واکنش بازار به اطلاعات جدید، قسمت مهمی از کسب رابطه تعادلی است که توسط نظریه بازار سرمایه برآورد می‌شود. بنابراین، رابطه مستقیمی میان نظریه بازار سرمایه و مفهوم بازارهای کارایی مبتنی بر اطلاعات وجوددارد، این رابطه شامل نحوه تأثیرگذاری اطلاعات بر فرآیند بازار و تغییرات قیمت به سمت تعادل جدید است. اگرچه مفهوم بازار کارا به همه بازارهای مالی تعلق دارد ولی تأکید ما بر بازار سهام است.

سرمایه‌گذاران قیمت سهام را براساس  جریانات نقدی مورد انتظار حاصل از سهام و ریسک آن تعیین می‌کنند. سرمایه‌گذارانی که منطقی عمل می‌کنند باید بتوانند از تمامی اطلاعات موجود و یا اطلاعاتی که می‌توانند کسب کنند به نحو احسن استفاده کنند.

این مطالب می‌تواند شامل اطلاعات معلوم و یا برآوردهایی درباره آینده باشد. در هر صورت اطلاعات عامل مهمی در تعیین قیمت سهام است و به همین دلیل بحث مهمی در مباحث مربوط به مفهوم  بازارهای کالا به شمار می‌رود.

بازار کارا بازاری است که در آن اطلاعات موجود بلافاصله بر قیمت اوراق بهادار تأثیر می‌گذارد. مفهوم بازار کارا بر این فرض استوار است که سرمایه‌گذاران در تصمیمات خرید و فروش خود تمامی اطلاعات مربوط را در قیمت سهام لحاظ خواهند کرد. بنابراین‌، قیمت فعلی سهام شامل تمامی اطلاعات شناخته شده اعم از اطلاعات گذشته و اطلاعات فعلی است.

این مفهوم یک ادعا یا توقع نیست بلکه تغییرات کاملی است که در اثر انتشار اطلاعات جدید در قیمت سهام صورت می‌گیرد. یک بازار کارا دارای خصوصیات زیر می‌باشد:

 • حضور تعداد زیادی سرمایه‌گذار منطقی که به دنبال حداکثر کردن سود خود می‌باشند و به طور فعال از طریق تجزیه و تحلیل، ارزشیابی و معامله سهام در بازار مشارکت دارند. این سرمایه‌گذاران به تنهایی نمی‌توانند بر قیمت اوراق بهادار تأثیر بگذارند.
 • دریافت اطلاعات بدون هزینه است و بلافاصله بطور وسیعی در اختیار همگان قرار می‌گیرد.
 • اطلاعات به صورت تصادفی بوجود می‌آیند و مستقل از اعلان سایر اطلاعات می‌باشند.
 • سرمایه‌گذاران در قبال ارائه اطلاعات جدید سریعاً عکس‌العمل نشان می‌دهند که این خود باعث تغییر قیمت سهام می‌شود.

۳-۱-۲- اشکال مختلف بازار کارا

معیار اصلی در ارزیابی میزان کارایی بازار، اطلاعات است. در یک بازار کارای کامل، قیمتهای اوراق بهادار شدیداً متأثر از کلیه اطلاعات موجود در بازار می‌باشد و چون اطلاعات موجود تأثیر خود را بر قیمتها گذاشته‌اند.

سرمایه‌گذاران نمی‌توانند مجدداً از این اطلاعات برای کسب سود استفاده کنند. در چنین بازاری، قیمت اوراق بهادار برابر با ارزش ذاتی آن است به گونه‌ای که این ارزش ذاتی نشان‌دهنده تمامی اطلاعاتی است که در خصوص این اوراق بهادار وجود دارد.

از سال ۱۹۷۰ به بعد مباحث وسیعی در خصوص مفهوم بازار کارا به عنوان فرضیه بازار کارا صورت گرفته‌است طبق این مطالعات سه نوع بازار به شرح ذیل وجود دارد:

 • شکل ضعیف بازار کارا[۲]:

یکی از متداولترین نوع اطلاعات در ارزیابی ارزش اوراق بهادار، داده‌ها و اطلاعات مربوط به بازار است. برخی اطلاعات موجود مربوط به دوره‌های قبل بوده و تأثیر آن‌ها در قیمتهایی اوراق بهادار منعکس شده است و تأثیری در پیش‌بینی تغییرات آتی قیمتها ندارد و به همین دلیل ارزش کمتری دارند این نوع اطلاعات که تأثیر کمتری بر روی قیمت سهام دارد شکل ضعیف از فرضیه بازار کارا را نشان می‌دهند. در صورتیکه شکل ضعیف فرضیه بازار کارا صادق باشد باید گفت که تغییرات گذشته قیمت باید رابطه‌ای با تغییرات آتی قیمت نداشته باشد. به عبارت دیگر، تغییرات قیمت سهام در طول زمان باید مستقل و یا تقریباً این‌گونه باشد.

۲- شکل نیمه‌قوی[۳] بازار کارا:

سطح خیلی متداول کارایی بازار نه‌تنها شامل اطلاعات موجود قیمتی است، بلکه شامل اطلاعات شناخته شده و در دسترس مانند اطلاعات مربوط به درآمد، سودتقسیمی، اعلان تجزیه سهام، پیشرفتهای جدید در مورد مطالعات، مشکلات تأمین مالی و تغییرات مربوط به حسابداری است. در بازاری که چنین اطلاعاتی سریعاً در قیمتها منعکس می‌شود به آن بازارکارای نیمه‌قوی گفته می‌شود. بازار کارای نیمه‌قوی شامل سرمایه‌گذاری است که از اطلاعات منتشره جدید استفاده نمی‌کنند و انتظار دارند با توجه به متوسط ریسک، بازده بیشتری بدست آورند. اگر تعدیل قیمت سهام در مقابل برخی از اطلاعات منتشره با تأخیر انجام شود. سرمایه‌گذاران بتوانند با استفاده از تأخیر به بازده غیرمتعارف دست پیدا کنند بدین معناست که بازار نیمه قوی یک بازار کارای کامل نیست چون در بازار کارای کامل، به محض وقوع اطلاعات قیمتها تحت تأثیر اطلاعات قرار می‌گیرند.

[۱]– Efficient Market (EM)

[۲]– Weak Form

[۳]– Semistrong Form

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۴)”]

۱-۳-۲-۲- منابع ریسک

ریسک کلی دارایی مالی تابعی از چندین عامل است که در زیر به آنها اشاره میشود:

 • ریسک نوسان نرخ بهره:[۱] ریسک نوسان نرخ بهره، ریسکی است که یک سرمایه‌گذار به هنگام خریدن اوراق قرضه با بهره ثابت می‌پذیرد. قیمت چنین اوراق قرضه‌ای در صورت افزایش نرخ بهره در بازار کاهش می‌یابد. قیمت این اوراق با نرخ بهره رابطه معکوس دارد.
 • ریسک بازار: [۲] ریسک بازار عبارت است از تغییر در بازده که ناشی از نوسانات کلی بازار است همه اوراق بهادار در معرض ریسک بازار هستند اگرچه سهام عادی بیشتر تحت تأثیر این نوع ریسک است. ریسک بازار می‌تواند ناشی از عوامل متعددی از قبیل رکود، جنگ، تغییرات ساختاری در اقتصاد و تغییر در ترجیحات مشتریان باشد.
 • ریسک تورمی:[۳] این نوع ریسک که تمامی اوراق بهادار را تحت تأثیر قرار می‌دهد. عبارتست از ریسک قدرت خرید، یا کاهش قدرت خرید وجوه سرمایه‌گذاری‌شده. این نوع ریسک با ریسک نوسان نرخ بهره مرتبط است، برای اینکه نرخ بهره معمولاً در اثر افزایش تورم، افزایش می‌یابد. علت این است که قرض‌دهندگان به منظور جبران ضرر ناشی از قدرت خرید سعی می‌کنند نرخ بهره را افزایش دهند.
 • ریسک تجاری:[۴] ریسک ناشی از انجام تجارت و کسب و کار در یک محیط خاص را ریسک تجاری گویند.
 • ریسک مالی:[۵] ریسک مالی، ریسک ناشی از بکارگیری بدهی در شرکت است. شرکتی که میزان بدهی آن بیشتر است، ریسک مالی آن افزایش می‌یابد. این ریسک مفهوم اهرم مالی را نیز در بر می‌گیرد.
 • ریسک نقدینگی:[۶] ریسک نقدینگی، ریسک مرتبط با بازار ثانویه است که اوراق بهادار در آن معامله می‌شوند. آن دسته از سرمایه‌گذاریهایی که خرید و فروش آن به‌ آسانی صورت می‌گیرد و هزینه مبادله آن بالا نباشد از نقدینگی بالایی برخودار است. هرچه عدم اطمینان در خصوص عامل زمان و ابهام قیمتی بالا باشد، میزان ریسک نقدینگی نیز افزایش می‌یابد.
 • ریسک نرخ ارز:[۷] تمامی سرمایه‌گذارانی که امروزه به صورت جهانی و بین‌المللی سرمایه‌گذاری می‌کنند در تبدیل سود ناشی از تجارت جهانی و بین‌المللی به پول رایج کشور خود با ریسک نرخ ارز مواجه هستند. می‌توان گفت ریسک نرخ ارز ریسک ناشی از تغییر در بازده اوراق بهادار در نتیجه نوسانات ارزهای خارجی است.
 • ریسک کشور:[۸] ریسک کشور با ریسک سیاسی، ریسک مهمی است که سرمایه‌گذارانی که در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند با آن روبرو هستند و باید به ثبات آن کشور به لحاظ سیاسی و اقتصادی توجه داشته باشند. کشورهایی که از ثبات سیاسی و اقتصادی بالایی برخوردارند این ریسک در آن کشورها پایین است.

۲-۳-۲-۲-  انواع ریسک:

یک راه منطقی برای تقسیم ریسک کلی به اجزاء آن، تمایز میان اجزاء کلی (بازار) و اجزاء خاص (اوراق خاص) است. این دو نوع ریسک را که تجزیه و تحلیل‌ گران مدرن به آنها ریسک سیستماتیک و ریسک غیرسیستماتیک می‌گویند. به شرح زیر می‌توان نشان داد:

ریسک غیر سیستماتیک + ریسک سیستماتیک = ریسک کل[۹]

به آن قسمت از تغییرپذیری در بازده کلی اوراق بهادار که به تغییرپذیری کلی بازار بستگی ندارد ریسک غیرسیستماتیک گویند. این نوع ریسک منحصربه اوراق بهادار خاصی است و به عواملی همچون ریسک تجاری، مالی و ریسک نقدینگی بستگی دارد. اگرچه کلیه اوراق بهادار تا حدودی از ریسک غیرسیستماتیک برخودار هستند ولی سهام عادی بیشتر با این نوع ریسک مرتبط است. بدیهی است اگر بازار سهام به سرعت افت داشته باشد بیشتر سهام شرکتها را تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد و برعکس.

این تغییرات بدون توجه به رفتار یک سرمایه‌گذار خاص رخ می‌دهد و برای کلیه سرمایه‌گذاران بحران‌ساز است. ممکن است تغییرپذیری در بازده کلی اوراق بهادار، مستقیماً به تغییرات بازار یا اقتصاد بستگی داشته باشد که به آن ریسک سیستماتیک یا ریسک بازار گفته می‌شود.

معمولاً تمامی اوراق بهادار تا حدودی از یک ریسک سیستماتیک برخوردارند (اعم از اوراق قرضه و سهام) این نوع ریسک در برگیرنده ریسکهای تورم، بازار و نرخ بهره است.

۴-۲-۲- روشهای محاسبه بازده سهام

۱-۴-۲-۲- بازده کل

محاسبه صحیح بازده شامل دو جزء بازده یعنی سود دریافتی و تغییرات قیمت است.

[۱]– Interest Rate Risk

[۲]– Market Risk

[۳]– In Flation Risk

[۴]– Business Risk

[۵]– Financial Risk

[۶]– Liquidity Risk

[۷]– Exchange Rate Risk

[۸]– Country Risk

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[۹]– Systematic & unsystematic Risk

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۵)”]

۱-۳-۲- سود هر سهم (EPS):

سود هر سهم شاید بعنوان مهم‌ترین مورد گزارش شده برای اندازه‌گیری عملکرد یک مؤسسه انتفاعی باشد. طبق آمار بدست آمده، سرمایه‌گذاران، بستانکاران، تحلیل‌گران و سایر اشخاص مقدار موفقیت یک موسسه انتفاعی را در دستیابی به اهداف سود‌آوری‌اش می‌دانند. افرادی که از صورت‌های مالی استفاده می‌کنند برای ارزیابی پتانسیل درآمد، چشم‌انداز سودهای سهام در آینده از EPS کمک می‌گیرند. محبوبیت EPS از اهمیت درآمد برای سرمایه‌گذاران، بستانکاران و افراد دیگر و اینکه EPS به عنوان مقیاس اندازه‌گیری سود هر سهم از سهام عادی برای سهامداران با اهمیت می‌باشد ناشی می‌گردد. سرمایه‌گذاران، بستانکاران و سایر تصمیم گیرندگان برون سازمانی با استفاده از EPS عملکرد گذشته و حال یک شرکت را در نظر می‌گیرند و عملکرد آینده را پیش‌بینی می‌کنند. قبل از اواخر دهه ۱۹۶۰، شرکتها ملزم به محاسبه EPS و افشای آن از جانب GAAP[1] نبودند اگرچه شرکتها اغلب این کار را انجام می‌دادند.

در سال ۱۹۶۶، APB[2] در نظریه شماره ۹، راهنمایی‌هایی را برای محاسبه EPS و همچنین ارائه یک قالب کلی برای ارائه آن در صورت‌های مالی تهیه نمود و پیشنهاد نمود که EPS در صورت‌های مالی افشاء شود. در سال ۱۹۶۹، APB با انتشار بیانیه شماره ۱۵، بیان نمود که حداقل EPS برای سود قبل از اقلام غیرعادی و برای سود خالص در صورت سود و زیان افشاء شود.

شرایط گزارش EPS بستگی به این دارد که یک شرکت دارای ساختار سرمایه پیچیده یا ساده می‌باشد. یک ساختار سرمایه ساده به این معنی است که یک شرکت دارای اوراق بهادار قابل تبدیل به سهام نباشد. که از مهترین این اوراق بهادار، اوراق قرضه قابل تبدیل به سهام و سهام ممتاز قابل تبدیل به سهام عادی می‌باشد. در صورت داشتن چنین اوراقی یک شرکت دارای ساختار سرمایه پیچیده می‌باشد. برای شرکتهایی که دارای ساختار سرمایه ساده می‌باشند سود اولیه هر سهم بوسیله تقسیم سود خالص برای سهامداران عادی بر تعداد سهام عادی آن دوره بدست می‌آید.

شرکتهایی که دارای ساختار سرمایه پیچیده هستند EPS را به دو صورت ارائه می‌کنند. ارائه اول به صورت BEPS یا سود اولیه هر سهم و ارائه دوم به صورت DEPS یا سود تقلیل یافته هر سهم می‌باشد.

۲-۳-۲- روشهای محاسبه سود هر سهم (EPS):

مقررات مربوط به محاسبه سود هر سهم بستگی به ساده یا پیچیده بودن ساختار سرمایه دارد چنانچه سرمایه شرکت صرفاً سهام عادی یا سهام عادی و سهام ممتاز غیرقابل تبدیل منتشر شده باشد ساختار سرمایه ساده[۳] گویند. در مواردی اگر سرمایه شرکت شامل اوراق بهادار تقلیل دهنده بالقوه[۴] نظیر اوراق قرضه قابل تبدیل، سهام ممتاز قابل تبدیل، گواهینامه خرید سهام، اختیار خرید سهام، حق تقدم خرید سهام باشد، ساختار پیچیده سرمایه[۵] گویند. بدیهی است ویژگی‌ این نوع ساختار (اوراق بهادار تقلیل‌دهنده بالقوه) ممکن است منجر به افزایش تعداد سهام عادی منتشر شده گردد.

دو ساختار ساده سرمایه برای محاسبه سود هر سهم داریم:

سود سهام ممتاز غیرقابل تبدیل به سهام عادی- سود خالص

میانگین موزون تعداد سهام عادی منتشر شده

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ = سود هر سهم عادی منتشر شده

سود سهام ممتاز اعلام شده + زیان خالص

میانگین موزون تعداد سهام عادی منتشر شده

 

حال چنانچه واحد تجاری متحمل زیان شده و سود سهام ممتاز نیز اعلام گردیده باشد جهت محاسبه زیان هر سهم داریم:

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ = زیان هر سهم عادی منتشر شده

سود پس از کسر مالیات

تعداد سهام منتشرشده

 

در بورس تهران نیز EPS به صورت زیر محاسبه می‌شود:

ــــــــــــــــــــــــــ = سود هر سهم

نظر به اینکه میانگین موزون تعداد سهام منتشر شده برای محاسبه سود هر سهم موردنیاز می‌باشد بنابراین ضرورت دارد که در محاسبه میانگین موزون تعداد سهام منتشر شده دقت لازم به عمل آید، زیرا ممکن است تعدادی سهام در طی دوره مالی از طریق شرکت بازخرید و تعدادی از سهام از طریق سود سهمی افزایش و حتی ممکن است سهام تجزیه شده باشد.

هزینه بهره بعد از مالیات + سود ممتاز – سودخالص

a + b + c

 

در ساختار پیچیده سرمایه برای محاسبه سود هر سهم داریم:

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ = سود تقلیل یافته هر سهم[۶]

هزینه بهره بعد از مالیات + سودخالص

a + b + c + d

 

یا

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ = سود تقلیل یافته هر سهم

a میانگین موزون تعداد سهام عادی منتشر شده است.

b سهامی که از محل وجوه حاصل از اختیار خرید تحصیل نمی‌شود.

c تعداد سهام صادر شده براساس تبدیل اوراق قرضه است.

d تعداد سهام صادر شده براساس تبدیل سهام ممتاز است.

۳-۳-۲- قیمت به سود هر سهم (P/E)

یکی از روشهای اصلی ارزشیابی که اغلب مورد استفاده تجزیه و تحلیل‌گران قرار می‌گیرد ضریب قیمت به سود هر سهم (P/E) است. در واقع اگرچه امروزه‌ مدلهای تنزیل سود تقسیمی بیشتر مورد توجه سرمایه‌گذاران و نشریات سرمایه‌گذاری است ولی تجزیه و تحلیل‌گران اوراق بهادار این روش را بیشتر از مدلهای تنزیل سود تقسیمی بکار می‌برند. اگرچه استفاده از روش ضریب قیمت به سود هر سهم آسان‌تر به نظر می‌رسد. ولی سهولت این روش نباید باعث شود که سرمایه‌گذاران عدم اطمینان آینده را فراموش کنند. این نکته حائز اهمیت است که هر روش و مدل ارزشیابی، هر چقدر هم از صحت بالایی برخوردار باشد مسلتزم برآورد عدم اطمینان آینده است.

[۱]– General accepted accounting principle          اصول پذیرفته شده عمومی حسابداری              

[۲]– Accounting Principle Board                         هئیت استانداردهای حسابداری

[۳]– Simple Capital Structure

[۴]– Potentially Dilutive Securities

[۵]– Complex Capital Structure

[۶] – Diluted Earning Per share

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۶)”]

-۳-۳-۲- ضریب قیمت به سود هر سهم (P/E) و نرخ بهره:[۱]

ضریب قیمت به سود هر سهم، خوش بین بودن یا بدبین سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهد و این بستگی به نرخ بازده مورد توقع سرمایه‌گذار دارد. در صورتیکه سایر عوامل یکسان باشند هر چقدر نرخ بازده مورد  انتظار … سهامداران افزایش یابد ضریب قیمت به سود هر سهم کاهش می‌یابد. در عوض، نرخ بازده مورد انتظار با نرخ بهره مرتبط است.

بطوریکه هرچه نرخ بهره‌ افزایش می‌یابد نرخ بازده مورد انتظار تمای اوراق بهادار از جمله سهام نیز معمولاً افزایش می‌یابد. براساس این روابط انتظار می‌رود یک رابطه معکوس میان ضریب قیمت به سود هر سهام (P/E) و نرخ بهره‌ وجود داشته‌باشد. به طوری که در صورت یکسان بودن شرایط هرچه نرخ بهره افزایش یابد، نسبت (P/E) کاهش می‌یابد.

از نظر تئوری، بکارگیری مدل تنزیل سود تقسیمی صحیح و منطقی است. بهترین برآورد ارزش جاری سهام عادی شرکتها احتمالاً از طریق محاسبه ارزش فعلی سودهای تقسیمی است که توسط شرکتها به سهامداران پرداخت می‌شود. با این حال برخی از سرمایه‌گذاران و تجزیه و تحلیل‌گران احساس می‌کنند که این مدل غیرواقعی است. استدلال آنها این است که هیچ‌کس نمی‌تواند با صحت و دقت بالا سودهای تقسیمی آتی را پیش‌بینی نماید. همچنین به علت اینکه استفاده از مدل (P/E) آسانتر است به همین خاطر استفاده از این مدل متداولتر است. مدل (P/E) نسبت به مدل تنزیل سود تقسیمی از پیچیدگی کمتری برخوردار بوده و یک مدل شهودی است. در واقع فهم مدل P/E می‌تواند در درک مدل تنزیل سود تقسیمی به سرمایه‌گذاران کمک کند.

به جای‌اینکه این روشها را رقیب همدیگر تلقی کنیم بهتر است به آنها به عنوان مکمل هم نگاه کنیم. هریک از این روشها به جای خود مفید هستند و استفاده از این دو روش باعث می‌شود سرمایه‌گذاران شانس بیشتر و بهتری در ارزشیابی سهام عادی داشته‌باشند.

۴-۲- بررسی رابطه بین سود هر سهم (EPS) و نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) با بازده سهام

۱-۴-۲- بررسی رابطه نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) با بازده سهام

دو روش اساسی تجزیه و تحلیل برای ارزشیابی سهام عادی که معمولاً در دنیای اوراق بهادار مورد استفاده قرار می‌گیرد عبارتند از:

 • روش ارزش فعلی
 • روش ضریب قیمت به سود هر سهم (P/E)

در روش ارزش فعلی، ارزش جریانات آتی بازده‌ای که قرار است از سهام عادی دریافت شود با استفاده از نرخ تنزیل مناسبی (نرخ بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاران) در زمان حال محاسبه می‌شود. تجزیه و تحلیل‌گران ماهر اوراق بهادار در مقایسه با روش ارزش فعلی، بیشتر از روش ضریب قیمت به سود هر سهم (P/E) که نشان می‌دهد قیمت هر سهم چند برابر سود آن سهم است استفاده می‌کنند.

روش مرسوم محاسبه ارزش ذاتی (واقعی)، استفاده از تجزیه‌ و تحلیل ارزش فعلی[۲] است. ارزش هر اوراق بهاداری، از طریق فرایند ارزش فعلی که شامل تنزیل درآمد است قابل تخمین و برآورد است

سرمایه‌گذاری که در حال بررسی خرید سهام عادی است باید ریسک این سهام و حداقل نرخ بازده مورد انتظاری که سرمایه‌گذاران را به این خرید تشویق می‌کند را مورد ارزیابی قرار دهد این حداقل بازده موردانتظار یا نرخ بازده موردانتظار، به عنوان هزینه فرصت محسوب می‌شود. عامل دیگری که جزء چهارچوب ارزش فعلی است جریانات نقدی مورد انتظار است. ارزش سهام عادی عبارتست از ارزش فعلی تمامی جریانات نقدی که بایستی از منتشرکننده (شرکت) دریافت شود.

[۱]– مدیریت سرمایه‌گذاری و ارزیابی اوراق بهادار- آقایان جهانخانی و پارساییان

[۲]– Persent Value Approach

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۷)”]

نرخ بازده بدون ریسک (RF) همان نرخ اسناد خزانه است. صرف ریسکی (RP)، پاداش اضافی است که سرمایه‌گذاران ریسک گریز قبل از خرید یک دارایی ریسکی مانند سهام عادی، تنظیم می‌کنند.

دانش اندک خطرناک است، بخصوص اگر سرمایه‌گذاران در زمان تصمیم‌گیری راجع به خرید یک سهم فقط به P/E اتکا کنند. یک نسبت P/E می تواند معانی متفاوتی داشته‌باشد و اگر تفاوتها را نفهمید ممکن است به شدت آسیب ببیند. اما برخی راهنماییهای کلی برای تفسیر P/Eها وجود دارد. به عنوان یک قانون سهام‌هایی با P/E بالا (نسبتهایی بالاتر از ۲۰) در ارتباط با شرکتهایی بار شد سریع و جوان بوده و پر ریسک‌تر از سهام‌هایی با P/E پایین به نظر می‌رسند زیرا به ندرت سرعت رشد سودشان را حفظ می‌کنند.

استفاده از P/Eها باعث چندین تئوری سرمایه‌گذاری رقابتی شده‌اند. تعدادی از مطالعات آکادمیک به این نتیجه رسیده‌اند که سرمایه‌گذاری در سهام با P/E پایین صرفاً ریسک پایین ندارد بلکه همچنین بازده کمتر از خرید سهام با P/E بالا دارند. کسانی که سهام با P/E پایین می‌خرند سرمایه‌گذاران با ارزش نامیده می‌شوند از طرف دیگر سرمایه‌گذاران تمایل به پذیرش P/Eهای بالاتر دارند زیرا اعتقاد دارند که سود آینده قیمت سهم را به سرعت بالا خواهد برد.

سومین متغیر اثر گذار بر نسبت P/E نرخ رشد موردانتظار سود تقسیمی، یعنی g است می‌دانیم g=br، نرخ رشد موردانتظار را صورت تابعی از بازده صاحبان سهام (r) و نرخ قابل دستیابی (b) بیان می‌کند هرچه این متغیرها بالاتر باشند g نیز بیشتر خواهد بود و بین P/E  با g رابطه مستقیم وجود دارد.

قیمتهای سهم منعکس‌کننده انتظارات بازار از سود و بازده سهام می‌باشد. شرکتهایی که اعتقادات بازار در آنها به نرخ‌های رشد سود بالاتر منجر می‌شود بیش از شرکتهایی که انتظار می‌رود نرخ رشد سود پایین‌تر نشان دهند، قیمتهای بالاتری خواهند داشت. بنابراین، عامل اولیه در توضیح تفاوتهای نسبت P/E، انتظارات سرمایه‌گذار از رشد سود آینده است تفاوتها در نرخ رشد سود بر P/E نیز اثر خواهند گذاشت.

۲-۴-۲- بررسی رابطه سود هر سهم (EPS) با بازده سهام

سوال منطقی این است که آیا سهامی که بالاترین رشد EPS را دارند باید بالاترین بازده را داشته باشند؟ بررسیها نشان‌دهنده این مطلب است که سهامهایی با رشد آتی EPS بیشتر، بازده سهام بیشتری نیز دارند. بنابراین EPS که سرمایه‌گذاران از آن برای تعیین ارزش سهام استفاده می‌کنند EPS آتی (مورد انتظار) است. قیمت جاری سهم تابع جریان سود آتی و نرخ P/E است نه روند گذشته آن. اگر سرمایه‌گذاران بدانند که EPS شرکتی در سال آینده چقدر خواهد بود به نتایج خوبی در بازار دست خواهند یافت.

دو نکته مهم در فرایند تحلیل اساسی سهام برای شرکتها به شرح زیر است:

۱- EPS یک متغیر اساسی در تأثیر گذاری بر تغییرات قیمت آتی سهام عادی است.

سهامهایی با تغییرات سود بالا احتمالاً تغییرات قیمت مثبت یا منفی بالاتری را نشان می‌دهند.

 • نرخ رشد سود یا اصرار بر روند سود به راحتی قابل پیش‌بینی نیست. سرمایه‌گذاران نمی‌توانند به سادگی از نرخ رشد داخلی جاری EPS به منظور پیش‌بینی نرخ آتی رشد استفاده کنند. در انجام تحلیل اساسی اوراق بهادار که از EPS استفاده می‌شود سرمایه‌گذار به
 • تعیین چگونگی تخمین سود
 • توجه به درستی تخمین سود بدست آمده
 • درک نقش سودهای شگفت‌انگیز در بر خورد با قیمتهای سهام نیاز دارد.

همانطور که گفتیم تغییر در سود و قیمتهای سهم همبستگی زیادی با هم دارند. ارتباط بین سود و قیمت سهم پیچیده‌تر از بیان ساده یک همبستگی (ارتباط) بین رشد سود و تغییرات قیمت سهم است. سرمایه‌گذاران باید به انتظارات خود از EPS شکل داده و اگر بازار کارا باشد این انتظارات با قیمت سهم یکی خواهد شد. نکته مهم درباره EPS از لحاظ قیمتهای سهم تفاوت بین انتظار بازار (به طور کلی سرمایه‌گذاران) از EPS و آنچه که شرکت واقعاً گزارش می‌کند، می باشد. اطلاعات غیرمنتظره درباره سود مستلزم یک بازبینی در اعتقادات سرمایه‌گذار درباره سوددهی آینده و بازده سهام و بنابراین تعدیلی در قیمت سهام است.

۵-۲- تحقیقات داخلی و خارجی انجام شده

۱-۵-۲- تحقیقات خارجی

با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران به قیمت سهام به عنوان یکی از فاکتورهای مهم تصمیم‌گیری نظر دارند. لیکن بسیاری از دیرباز سعی بر آن داشته‌اند که رابطه قیمت سهام را با متغیرهای حسابداری اندازه‌گیری نمایند و چگونگی و مرتبط بودن این عوامل را شناسایی و از این طریق بهترین تصمیم را اتخاذ نمایند. که در این میان آقایان بال و براون[۱] در سال ۱۹۶۸ رابطه بین سود حسابداری و قیمت سهام را از طریق رابطه بین جهت تغییرات سود غیرمنتظره و میانگین نرخ بازده غیرعادی را مورد بررسی قرار دادند.

آنها پیش‌‌بینی کردند که افزایش غیرمنتظره در سودهای حسابداری با افزایش غیرعادی در نرخ بازده سرمایه گذاریها و بالعکس کاهش غیرمنتظره در سود حسابداری با کاهش بازده همراه خواهد بود. در این تحقیقات، فرضیه انتقال اطلاعات به بازار در زمان اعلام سود سالیانه نیز از طریق آزمایش میانگین نرخ بازده غیرعادی مورد بررسی قرار گرفت. در زمان تحقیق بال و براون، کوتاهترین زمان که اطلاعات نرخ بازده سهام می‌توانست در دسترس آنها قرار گیرد ماهانه بود که در تحقیق آنها مبنای کار قرار گرفته است.

[۱]– RJ. Ball and P.Brown (1968)

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۸)”]

در سال ۱۹۷۳ آقای فاستر[۱] عکس‌العمل بازار را نسبت به حوادث ایجادکننده اطلاعات مانند تجزیه سهام، اعلام سود سالانه قبل از حسابرسی را مورد آزمون قرارداد. به این نتیجه رسید که سرمایه‌گذاران اعلام سود، سودسالانه را بعنوان ارقام دارای محتوای اطلاعات در نظر می‌گیرند و نسبت به آن عکس‌العمل نشان می‌دهند و منتظر انتشار ارقام حسابرسی شده نمی‌مانند و قیمت‌های سهام خیلی سریع تعدیل می‌شوند.

در سال ۱۹۷۷ پاتل و کاپلان[۲] این موضوع را مورد آزمون قراردادند که آیا جریانهای نقدی عملیات، اطلاعاتی علاوه بر آنچه که سودسالانه ارائه می‌کند فراهم می‌سازد یا خیر؟ و نتیجه گرفتند که جریانهای نقدی بار اطلاعاتی نهایی ندارند.

در سال ۱۹۷۷ آقای فاستر جهت پیگیری مطالعات قبلی خود مطالعه دیگری در خصوص بار اطلاعاتی سودهای گزارش شده حسابداری انجام داده‌است و نتیجه‌گرفته‌است که سود حسابداری یک منبع اطلاعاتی به هنگام است.

در سال ۱۹۸۶ آقای روبرت[۳] در تحقیق خود پیرامون محتوای اجزای سود و بازده سهام را مورد مطالعه قرارداد و وی شش مورد از اقلامی را که معمولاً بعنوان اجزای سود مورد گزارش قرار می‌گیرد، مورد آزمون قرارداد تا تشخیص دهد آیا این اقلام اطلاعات اضافه‌ای نسبت به آنچه در رقم سود هست ارائه می‌نمایند یا خیر؟

در این تحقیق دومین سؤال این است که آیا این اطلاعات اضافی با ویژگیهای سری زمانی ارقام همبستگی دارد یا خیر؟

شش متغیری که آقای روبرت در این تحقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است عبارتند از:

سود ناویژه، هزینه‌های عمومی و اداری، هزینه استهلاک، هزینه‌بهره، مالیات و سایر اقلام. این شش قلم همواره در گزارش‌دهی مالی به سهامداران ارائه می‌شود و شرکتها همواره این تصور را دارند که تجزیه سود به اجزای آن اطلاعات اضافی برای استفاده‌کنندگان گزارش‌های مالی فراهم می‌آورد. این تحقیق دونتیجه اساسی در برداشته است: نخست آنکه سود هر سهم (EPS) که در گزارشگری مالی مورد تأکید است، خلاصه کاملی از اطلاعات حسابداری را برای استفاده‌کنندگان صورتهای مالی فراهم نمی‌کند و اگر همه‌چیز را در رقم سود خلاصه کنیم و متغیرهای شش‌گانه تحقیق را مجتمعاً در قالب سود شرکت گزارش دهیم، برخی از اطلاعات مفید برای استفاده‌کنندگان در این میان گم می‌شود، دوم اینکه محتوای افزاینده اطلاعاتی مورد اشاره در این تحقیق با انتظارات بازار، از طریق واکنش منطقی در قبال تغییرات خواص سریها و زمانی اجزای سود، همبستگی دارد. این موضوع نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از تئوریهای ارزیابی برای انجام آزمونهای تجربی و قویتر در زمینه رابطه بین بازده سهام و اطلاعات حسابداری استفاده کرد.

در سال ۱۹۹۱ آقایان استون و هریس، سودرا بعنوان یک متغیر توضیح دهنده قلمداد و بررسی نمودند که آیا سود تقسیم شده بر قیمت ابتدای دوره، می‌تواند بازده سهام را توضیح دهد یا نه؟

و یا بعبارت دیگر آیا از طریق سود سهام می‌توان قیمت سهام و سود سهام آتی را پیش‌بینی نمود یا خیر؟ و نتیجه گرفتند که متغیر سود در ارزشگذاری سهام نقش مهمی دارد و بنابراین می‌تواند بعنوان یک متغیر توضیح‌دهنده بازده مطرح گردد.

همچنین آقایان الگنس چنگ و ژوزف چیونگ در سال ۱۹۹۳ تأثیر سه طریق اندازه‌گیری و گزارش‌گری سود (عملیاتی، خالص و جامع) را در توضیح بازده مورد بررسی قرار داند و نتیجه‌گرفتند که سود عملیاتی بیشترین تأثیر و سود جامع کمترین تأثیر را بر بازده دارند و تأثیر سود خالص مابین این دو قرار می‌گیرد.

در سال ۱۹۷۷ آقای باسو[۴] مطالعه‌ای در ارتباط با رابطه نسبت P/E و عملکرد سهام انجام داد. با این فرض که سهام با نسبت P/E کوچکتر عملکرد بهتری نسبت به سهامی با P/E بزرگتر دارند. با سو دامنه تحقیق خود را به یک دوره ۱۴ ساله بسط داد و اطلاعات این ۱۴ سال را مورد بررسی قرارداد و در نهایت به این تنیجه رسید که پرتفوی سهام‌هایی با نسبت P/E کوچکتر عملکرد و بازده بیشتری نسبت به پرتفویها و سهامی با نسبت P/E بزرگتر دارند. در سال ۲۰۰۰ آقای  پارک تعریف و کاربرد عملی نسبت P/E را ارائه نمود. ایشان در این مطالعه نسبت P/E، نرخ رشد و نرخ بهره را برای سال‌های ۱۹۵۴ لغایت ۱۹۹۸ مورد بررسی قرارداد و به این نتیجه رسید که نسبت P/E به اندازه‌کافی با بازده شرکت و همچنین تغییرات نرخ بهره در ارتباط می‌باشد. همچنین نتیجه گرفت که لزوماً نسبت P/E بالا نشانگر ارزیابی بیش از حد نیست.

آقای هری رامچاران در سال ۲۰۰۲ به جای اینکه بازده یک سهم را با تغییر P/E بررسی نماید، بازده بازارها را با توجه به نسبت P/E آن بازارها مورد بررسی قرارداد. ایشان ۲۱ بازار سرمایه را که در ۵ قاره جهان فعالیت می‌نمایند، انتخاب نمود. ایشان در این تحقیق به دو عامل ریسک . نرخ رشد که از عوامل تعیین‌کننده نسبت P/E می‌باشند بسیار تأکید کرده و رابطه آنها را نیز با عملکرد بازار مورد بررسی قرار می‌دهد. و نتیجه می‌گیرد که نرخ رشد اقتصادی در بازارهای مختلف تأثیر بسزایی در نسبت P/E آن بازارها دارد.

در سال ۲۰۰۲ آقای لام ارتباط بازده سهام را با چندین متغیر بررسی نمود. متغیرهای مورد استفاده عبارت بودند از:

 • ریسک بتا
 • اندازه شرکت
 • نسبت ارزش دفتری به سود
 • نسبت P/E

این تحقیق در بورس هنگ‌کنگ انجام گرفت و نتجه آن به شرح ذیل است:

ضریب بتا قادر نیست نسبت نرخ متوسط بازده ماهانه را برای شرکتها به خوبی توضیح دهد اما سه متغیر اندازه شرکت، نسبت B/E و ‍P/E قادر به ارائه پیش‌بینی منطقی در ارتباط با بازده متوسط ماهانه سهام می‌باشند.

همچنین آقایان روبن ترینو و فیونا رابرتسون در سال ۲۰۰۲ تحقیقی در خصوص رابطه بین نسبت P/E فعلی و متوسط بازده آینده بازار انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که نسبت P/E در کوتاه مدت رابطه ضعیفی با بازده دارد. لیکن در بلند‌مدت (بیش از ۵ سال)، بازده متوسط بازار کاهش می‌یابد در صورتیکه نسبت P/E در هنگام تصمیم گیری برای سرمایه‌گذاری بالا باشد نسبت بازده سهام، بالاتر از بازده اوراق قرضه خواهد بود.

۲-۵-۲- تحقیقات داخلی

در ایران نیز تحقیقات مرتبط با موضوع بازده به کرات صورت گرفته‌است که در ذیل به آنها اشاره می‌کنیم ولی متأسفانه از متغیرهای P/E و EPS در این تحقیقات کمتر استفاده شده‌است. آقای علی واعظ در سال ۱۳۷۰ تحقیقی تحت عنوان ارزیابی سود حسابداری و کاربرد آن در تحقیق اهداف حسابداری در ایران انجام داده‌است و اینطور نتیجه‌گرفته که سرمایه‌گذاران خواهان گزارش سود بر مبنای شمول کلی هستند آنها سودگزارش‌شده بر مبنای شمول کلی را به سودخالص ترجیح می‌دهند آقای محمدحسین ستایش نیز در سال ۱۳۷۳ تحقیقی تحت عنوان، اهمیت مفاهیم سود در پیش بینی قدرت سودآوری انجام داده‌است و نتیجه گرفته‌است که قدرت پیش‌بینی سود‌آوری توسط سهامداران بر مبنای سود عملیاتی استوار می‌باشد.

در سال ۱۳۷۵ خانم رضوان حجازی، با بررسی تأثیر اعلام سود بر قیمت و حجم مبادلات سهام در بورس تهران به این نتیجه می‌رسد که سود حسابداری برای استفاده کنندگان دارای بار اطلاعاتی است و بر حجم مبادلات نیز تأثیر می‌گذارد.

آقای مسعود شاهمرادی در سال ۱۳۸۰ رابطه بین سودهای حسابداری و بازده سهام را مورد مطالعه قرار داده‌است ایشان در این تحقیق ارتباط بین سودهای حسابداری (عملیاتی، خالص و جامع) با بازده سهام را بررسی نموده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که بین سودهای عملیاتی و جامع با بازده رابطه معنا‌داری وجود دارد ولی این رابطه ضعیف می‌باشد. لیکن جهت پیش‌بینی بازده پیشنهاد نموده‌اند که از متغیرهای دیگر مالی که مرتبط‌تر می‌باشند استفاده شود.

[۱]– G.Faster (1973)

[۲]– M. Patel and R.Kaplan (1977)

[۳]– L.Robert (1986)

[۴]– Basu, S (1977) – Investment per Formance of common Stocks In Relation To Their Price – Earning Rotios.

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۹)”]

فصل سوم: روش ‌شناسی تحقیق

۱-۳- مقدمه

استفاده از یک روش‌شناسی تحقیق کارآمد و مناسب یک امر مهم و ضروری است تا بدان وسیله بتوان از طریق یک مطالعه‌ علمی و کاملاً بیطرفانه به تحقیق در خصوص موضوعی پرداخت بطور کلی منظور از متدلوژی تحقیق، جمع‌آوری و پردازش صحیح داده‌ها و نهایتاً رسیدن به نتیجه قابل اتکا می‌باشد.

در این فصل به روش‌شناسی تحقیق خواهیم‌پرداخت تا فرایند چگونگی جمع‌آوری اطلاعات و تبدیل آنها به یافته‌ها مشخص گردد.

جهت تأکید بیشتر بر اهداف تحقیق ابتدا فرضیه‌های تحقیق و سپس روشهای تحقیق را بیان می‌کنیم.

۲-۳- اهداف تحقیق

با توجه به استفاده گسترده سرمایه‌گذاران از مفاهیم سود هر سهم (EPS) و نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) در تصمیم‌گیریهایشان در بازار بورس تهران و همچنین با توجه به اینکه به لحاظ تئوریک مفهوم قیمت به سود هر سهم با بازده دارای رابطه معناداری می‌باشد. به همین خاطر اهداف تحقیق در بررسی معنادار بودن رابطه P/E و EPS با بازده سهام می‌باشد زیرا سرمایه‌گذاران در اندیشه دستیابی به بازده سهام بیشتر هستند و از طرفی بررسی شدت معناداری رابطه P/E و EPS در مقایسه با یکدیگر در بورس تهران جالب توجه می‌باشد. براین اساس فرضیات تحقیق را به صورت زیر بیان می‌کنیم.

۳-۳- فرضیه‌های تحقیق

فرضیه‌۱: بین سود هر سهم (EPS) و بازده سهام رابطه معناداری وجود دارد.

فرضیه‌۲: بین نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) و بازده سهام رابطه معناداری وجود دارد.

فرضیه‌۳: در مقایسه P/E با EPS، نسبت P/E رابطه معنادارتری با بازده سهام دارد.

فرضیه ۴: به طور میانگین سهامی با نسبت P/E کوچکتر، بازده بالاتری نسبت به سهامی با نسبت P/E بزرگتر دارند.

فرضیه سوم تحقیق کاملاً وابسته به فرضیه‌ اول و دوم تحقیق و نتایج آنها می‌باشد و در صورتیکه فرضیه اول و دوم اثبات شود بررسی فرضیه سوم شروع می‌شود.

فرضیه چهارم تحقیق نیز وابسته به فرضیه دوم تحقیق می‌باشد و در صورت وجود رابطه معنادار بین P/E و بازده سهام، بررسی فرضیه چهارم شروع می‌شود.

علت مطرح کردن نسبت P/E در تمامی فرضیه‌ها این است که به لحاظ علمی رابطه بین نسبت P/E  و بازده به اثبات رسیده‌است و یکی از روشهای ارزیابی سهام می‌باشد. در بازار بورس تهران نیز این نسبت به طور وسیعی توسط سرمایه‌گذاران مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیکن جهت جواب دادن به این سؤال که آیا این روابط در بازار بورس تهران نیز برقرار می‌باشد فرضیه‌های فوق مطرح گردیده‌اند.

قبول یا رد فرضیه سوم منوط به وجود روابط معنادار بین P/E و EPS با بازده سهام می‌باشد. یعنی در صورت وجود روابط معنادار بین متغیرهای فوق شدت این رابطه از طریق بزرگی ضریب همبستگی قابل بررسی است. هرچه ضریب همبستگی رابطه‌ای بین دو متغیر بیشتر از رابطه دیگر باشد آن رابطه معنادار‌تر است (به لحاظ آماری).

برای اثبات فرضیه چهارم ابتدا باید جواب فرضیه را بررسی کنیم، یعنی در صورت داشتن رابطه معنادار بین P/E و بازده سهام، اثبات فرضیه چهارم را شروع می‌کنیم. اثبات این فرضیه به این صورت است که ابتدا میانگین P/E را برای کل نمونه محاسبه می‌کنیم و سپس نمونه را به دو نمونه تقسیم می‌کنیم. نمونه شماره یک شامل شرکتهایی است که P/E آنها بیشتر از P/E میانگین است که به این نمونه شرکتهایی با P/E بالا گفته می‌شود. از طرفی نمونه دوم شامل شرکتهایی است که P/E آنها کوچکتر از ‍P/E میانگین می‌باشد که به این نمونه شرکتهایی با P/E پایین گفته می‌شود حال برای این دو نمونه نیز با استفاده از ضریب همبستگی شدت رابطه و همبستگی آنها را با بازده سهام بررسی می‌کنیم و به دنبال این هستیم که آیا شرکتهایی با P/E پایین (نمونه دوم) بازده بالاتری نسبت به شرکتهایی با P/E بالا (نمونه اول) دارند؟ یا خیر؟ این مساله را از طریق ضریب همبستگی و درصد اطمینان بدست آمده بررسی می‌کنیم.

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”نتیجه گیری / جمع بندی ” icon=”fa-pencil-square-o”]

نتیجه‌گیری و پیشنهادات

با توجه به نتایج و تجزیه و تحلیل آزمون فرضیه‌های تحقیق به این صورت می‌توان نتیجه‌گیری کرد:

۱-۵- نتایج آزمون فرضیه اول

طبق نتایج آزمون فرضیه اول (جدول ۱-۴) EPS با بازده سهام رابطه معنادار دارد و ضریب همبستگی بدست آمده برابر ۱۳/۰ است که این عدد بین صفر و یک می‌باشد و همبستگی از نوع مستقیم و ناقص است با توجه به اینکه این عدد به صفر نزدیکتر است حاکی از رابطه ضعیف بین ESP با بازده سهام می‌باشد.

سرمایه‌گذاران در بورس تهران باید به این نکته مهم توجه داشته باشند که رابطه بین EPS و بازده سهام یک رابطه ضعیف است به همین خاطر به تنهایی نمی‌توان به EPS اتکا کرد. از طرفی رابطه ضعیف بین EPS و بازده سهام حاکی از تأثیر سایر عوامل در بازده سهام شرکت می‌باشد که این عوامل می‌تواند مالی یا غیرمالی باشد.

۲-۵- نتایج آزمون فرضیه دوم

طبق نتایج آزمون فرضیه دوم (جدول ۲-۴) بین ‍P/E و بازده سهام رابطه معنادار وجود دارد و ضریب همبستگی بدست آمده عدد ۱۲/۰ می‌باشد این عدد بین صفر و یک است و نشاندهنده رابطه همبستگی مستقیم و ناقص است و از طرفی چون این ضریب همبستگی به صفر نزدیکتر است رابطه معنادار بین P/E و بازده سهام یک رابطه ضعیف است که می‌توان علت آنرا تأثیر سایر عوامل بر بازده سهام دانست که این عوامل می‌تواند مالی و یا غیرمالی باشد. به همین خاطر سرمایه‌گذار در تعیین پرتفویی خود باید به مجموعه‌ای از عوامل مؤثر مانند EPS و P/E و مسائل اقتصادی و سیاسی و حتی اجتماعی جامعه و نیز سایر شاخص‌های مالی شرکت بعنوان عوامل مرتبط با بازده سهام یک شرکت توجه داشته باشند.

۴-۵- نتایج آزمون فرضیه سوم

با توجه به جداول ۱-۴ و ۲-۴ ضریب همبستگی EPS با بازده سهام بزرگتر از ضریب همبستگی P/E با بازده سهام می‌باشد به همین خاطر EPS با بازده سهام رابطه معنادارتری دارد. با توجه به اینکه نسبت قیمت به سود هر سهم حاصل از قیمت بازار سهام تقسیم بر EPS می‌باشد به همین خاطر این مسأله را می‌توان در تأثیر سایر عوامل مالی و غیرمالی بر قیمت سهام دانست زیرا EPS محصول اقلام ثبت شده از فعالیتهای مالی شرکت می‌باشد در صورتیکه قیمت سهام یک شرکت متأثر از سایر عوامل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه موردنظر می‌باشد.

سرمایه‌گذاران با توجه به اختلاف EPS و P/E و اینکه EPS رابطه معنادارتری را با بازده سهام نشان می‌دهد می‌بایست به هر دو این عوامل در کنار سایر عوامل مالی و غیر مالی توجه داشته باشند و در کنار یکدیگر این عوامل را ببینند که در این بستر عوامل، تصمیم‌گیری‌های پرتفوی سرمایه‌گذاری خود را انجام دهند.

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][tab title=”منابع / پی نوشت ها” icon=”fa-pencil-square-o”]

منابع و مآخذ بکار رفته در تحقیق

الف) منابع و مآخذ فارسی

 • تهرانی، رضا؛ “مدیریت سرمایه گذاری”، انتشارات نشر نگاه دانش، تهران، ۱۳۸۲٫
 • جهانخانی، علی؛ “مدیریت سرمایه گذاری و ارزیابی اوراق بهادار”، دانشگاه تهران، دانشکده مدیریت، تهران، ۱۳۷۶٫
 • جهانخانی، علی و ظریف فرد، احمد؛ “آیا مدیران و سهامداران از معیار مناسبی برای اندازه گیری ارزش شرکت استفاده می‌کنند؟” ؛ فصلنامه تحقیقاتی مالی، شماره ۷ و ۸، دانشگاه تهران، دانشکده مدیریت، تهران، ۱۳۷۴٫
 • حجازی، رضوان؛ “بررسی اثر اعلام سود بر قیمت و حجم مبادلات سهام”؛ پایان نامه دکتری حسابداری، دانشگاه تهران، دانشکده مدیریت، تهران، ۱۳۷۵٫
 • دلاور، علی؛ “روش تحقیق در علوم تربیتی”؛ انتشارات نشر قلم، تهران، ۱۳۸۲٫
 • سازمان بورس اوراق بهادار؛ “گزارشات سالانه بورس- گزارش سال ۱۳۷۸”؛ انتشارات بورس اوراق بهادار تهران، تهران، ۱۳۷۸٫
 • سازمان بورس اوراق بهادار؛ “گزارشات سالانه بورس- گزارش سال ۱۳۷۹”؛ انتشارات بورس اوراق بهادار تهران، تهران، ۱۳۷۹٫
 • سازمان بورس اوراق بهادار؛ “گزارشات سالانه بورس- گزارش سال ۱۳۸۰”؛ انتشارات بورس اوراق بهادار تهران، تهران، ۱۳۸۰٫
 • ستایش، محمدحسین؛ “اهمیت مفاهیم سود در پیش بینی قدرت سودآوری”؛ پایان نامه کارشناسی ارشد حسابداری، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ۱۳۷۳٫
 • شاهمرادی، مسعود؛ “بررسی رابطه بین سودهای حسابداری و بازده سهام”؛ پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه تهران، دانشکده مدیریت، تهران، ۱۳۸۰٫
 • مومنی، منصور و آذر، عادل؛ “آمار و کاربرد آن در مدیریت، جلد دوم”؛ انتشارت سمت، تهران، ۱۳۷۷٫

ب) منابع و مآخذ لاتین

 1. Meigs & Meigs ; Accounting principles – Eps concepts.
 2. Basu, Sanjoy, “Investment Performance of Common Stocks in Relation to Their Price- Earning Ratios: A Test of the Efficient Market Hypothesis” Journal of Finance, 32, 1977.
 3. Bleser, Rick, “The Use of P/E Ratios in Portfolio Management” , 2003.
 4. Beaver, W., Clare, Wright, op. Cit, 1979.
 5. Charles P. Jones, “Investment: Analysis & Management” , 1996.
 6. Davis, James, “Explaining Stocks Returns: A Literature Survey” , 2001.
 7. Sben, Pu, “The P/E ratio and stock market performance”, 2000.

[/tab][/tabgroup]

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
3900 تومانبرای دریافت نسخه کامل

86 صفحه فارسی

فونت استاندارد/B Nazanin/16

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

نسخه قابل ویرایش+نسخه آماده چاپ

دریافت فوری + ارسال به ایمیل

فصل اول: کلیات تحقیق        
۱-۱- مقدمه    
۲-۱- اهمیت موضوع
۳-۱- تعریف مسأله  
۴-۱- فرضیه های تحقیق      
۵-۱- اهداف تحقیق   
۶-۱- روش تحقیق    
۷-۱- حدود پژوهش 
۸-۱-واژه‌های کلیدی
فصل دوم: ادبیات تحقیق      
۱-۲- مقدمه    
۲-۲- بازده سهام و انواع روشهای محاسبه بازده سهام   
۳-۲- سود هر سهم (ESP) و انواع روشهای محاسبه سود هر سهم و قیمت به سود هر سهم          
۴-۲- بررسی رابطه بین سود هر سهم (EPS) و نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) با بازده سهام
۵-۲- تحقیقات داخلی و خارجی انجام شده 
فصل سوم: روش‌شناسی تحقیق     
۱-۳- مقدمه    
۲-۳- اهداف تحقیق   
۳-۳- فرضیه‌های تحقیق       
۴-۳- جامعه و نمونه آماری 
۵-۳- روش جمع‌آوری داده‌ها          
۶-۳- روشهای آزمون آماری فرضیه‌ های تحقیق و نحوه بررسی فرضیه های
تحقیق
فصل چهارم: نتایج و تجزیه وتحلیل اطلاعات        
۱-۴- مقدمه    
۲-۴- نتایج و یافته‌های تجربی حاصل از فرضیه‌های تحقیق        
فصل پنجم: نتیجه‌گیری و پیشنهادات         
۱-۵- نتایج آزمون فرضیه اول        
۲-۵- نتایج آزمون فرضیه دوم       
۳-۵- نتایج آزمون فرضیه سوم     
۴-۵- نتایج آزمون فرضیه چهارم   
۵-۵- نتیجه‌گیری      
۶-۵- پیشنهادات در جهت تحقیق آتی          
منابع و مآخذ به کار رفته در تحقیق
+ فهرست فارسی
فصل اول: کلیات تحقیق        
۱-۱- مقدمه    
۲-۱- اهمیت موضوع
۳-۱- تعریف مسأله  
۴-۱- فرضیه های تحقیق      
۵-۱- اهداف تحقیق   
۶-۱- روش تحقیق    
۷-۱- حدود پژوهش 
۸-۱-واژه‌های کلیدی
فصل دوم: ادبیات تحقیق      
۱-۲- مقدمه    
۲-۲- بازده سهام و انواع روشهای محاسبه بازده سهام   
۳-۲- سود هر سهم (ESP) و انواع روشهای محاسبه سود هر سهم و قیمت به سود هر سهم          
۴-۲- بررسی رابطه بین سود هر سهم (EPS) و نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) با بازده سهام
۵-۲- تحقیقات داخلی و خارجی انجام شده 
فصل سوم: روش‌شناسی تحقیق     
۱-۳- مقدمه    
۲-۳- اهداف تحقیق   
۳-۳- فرضیه‌های تحقیق       
۴-۳- جامعه و نمونه آماری 
۵-۳- روش جمع‌آوری داده‌ها          
+ فهرست فارسی ۲
۶-۳- روشهای آزمون آماری فرضیه‌ های تحقیق و نحوه بررسی فرضیه های
تحقیق
فصل چهارم: نتایج و تجزیه وتحلیل اطلاعات        
۱-۴- مقدمه    
۲-۴- نتایج و یافته‌های تجربی حاصل از فرضیه‌های تحقیق        
فصل پنجم: نتیجه‌گیری و پیشنهادات         
۱-۵- نتایج آزمون فرضیه اول        
۲-۵- نتایج آزمون فرضیه دوم       
۳-۵- نتایج آزمون فرضیه سوم     
۴-۵- نتایج آزمون فرضیه چهارم   
۵-۵- نتیجه‌گیری      
۶-۵- پیشنهادات در جهت تحقیق آتی          
منابع و مآخذ به کار رفته در تحقیق
[well boxbgcolor=”#e5e5e5″ class=”fontawesome-section”][tblock title=”برای مشاهده تمام پروژه ها ، تحقیق ها و پایان نامه های مربوط به رشته ی خود روی آن کلیک کنید.”][/well]

محل درج لینک پرداخت ۳

***************************

*************************************

پرداخت از درگاه امن شاپرک  با همکاری شرکت زرین پال صورت میگیرد

 ۱۵ درصد از درآمد فروش این فایل به کودکان سرطانی(موسسه خیریه کمک به کودکان سرطانی) اهدا میشود

پس از پرداخت،علاوه بر ارسال فوری فایل ها به ایمیلتان،مستقیماً به صورت اتوماتیک به لینک دانلود فایل ها  ارجاع داده میشوید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی با ایمیل (MASTER@NEXAVARE.COM) یا شماره تماس پشتیبان (۰۹۳۶۹۲۵۴۳۲۹) در ارتباط باشید

[alert type=”alert-danger”]کاربر گرامی، برای تهیه این اثر هزینه و زمان زیادی صرف شده است.که اکنون با این قیمت ناچیز در اختیار شما قرار گرفته است.لطفاً  تنها جهت استفاده دانشجویی یا شخصی خرید نمایید.همچنین اگر مدیر یک وبسایت یا وبلاگ هستید خواهش میکنیم آن را کپی نکنید.و یا در صورت کپی منبع را به صورت لینک درج نمایید. ضمناً شرعاً هم لازم به کسب رضایت است که به علت زحمت زیاد در انتشار ، کارشناسان ما رضایت استفاده بدون پرداخت هزینه آن را ندارند.تشکر از حمایت شما[/alert]


درباره نویسنده

publisher2 69 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.