no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

واكسيناسيون - بيماريهاي داراي واكسن- كليات واكسيناسيون- ايمن سازي فعال يا واكسيناسيون-

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
بهترین ها از دید دانش آموزان
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

واکسیناسیون – بیماریهای دارای واکسن- کلیات واکسیناسیون – ایمن سازی فعال یا واکسیناسیون – واکسن چیست و چگونه تولید می شود ؟
zip
بهمن ۲, ۱۳۹۵

واکسیناسیون – بیماریهای دارای واکسن- کلیات واکسیناسیون – ایمن سازی فعال یا واکسیناسیون – واکسن چیست و چگونه تولید می شود ؟


واکسیناسیون - بیماریهای دارای واکسن- کلیات واکسیناسیون - ایمن سازی فعال یا واکسیناسیون - واکسن چیست و چگونه تولید می شود ؟

پایان نامه رشته بهداشت در ۴۵ صفحه
[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

کلیات واکسیناسیون

هر گونه اقدامی که به منظور جلوگیری از بروز عفونت و یا تخفیف شکل طبیعی بیماری در فردی با تجویز آنتی بادی یا آنتی ‍‍‍ژن بعمل آید ایمن سازی گفته       می شود .

با تزریق عضلانی یا وریدی آنتی بادی ایمنی غیر فعال یا انتقالی ایجاد می گردد . دوام این نوع ایمنی کوتاه است و بستگی به نیمه عمر‌آنتی بادی در بدن فرد دریافت کننده دارد و این مدت در حدود ۳ تا ۴ هفته می باشد .

در صورت تجویز آنتی ژن که شامل میکرو ارگانیسم ضعیف شده ، کشته شده و یا اجزاء آن می شود دستگاه ایمنی فرد دریافت کننده تحریک و به طور فعال آنتی بادی تولید می کند . ایمنی بدست آمده در این حالت را ایمنی فعال گویند . دوام این نوع ایمنی ، طولانی تر از نوع غیر فعال است .

ایمن سازی فعال یا واکسیناسیون

واکسیناسیون اقدام بسیار مهم و با ارزشی است که به وسیله آن با هزینه کم     می توان از ابتلاء به بیماریهای عفونی جلوگیری کرد . با اجرای برنامه واکسیناسیون همگانی در جهان ، شیوع بسیاری از بیماریهای خطرناک در بین شیرخواران ، کودکان و بالغین کاهش بارزی پیدا کرده است به طوری که اکنون شیوع بیماریهای خطیری چون دیفتری ، کزاز ، سیاه سرفه ، سرخک و فلج کودکان با واکسیناسیون همگانی با موفقیت کنترل و در بسیاری از کشورها عملاً

به حداقل میزان خود رسیده است ، یا ببیماری آبله که با واکسیناسیون همگانی و پیگیری جهانی ریشه کن شده است .

برای

است که تعدادی از آنها بطور همگانی و بقیه در شرایط خاصی ، مورد استفاده قرار می گیرند .

تصمیم برای تهیه و استفاده از واکسن ، جهت یک بیماری بر اساس نتیجه موازنه دو موضوع ، یکی میزان احتیاج به واکسن و دیگری خطرات و عوارض ناشی از آن گرفته می شود .

میزان اثر پیشگیری کننده واکسن یک بیماری ، از مقایسه تعداد مبتلایان دو گروه افراد واکسینه شده و نشده ای که به طور تصادفی در معرض بیماری قرار        می گیرند بدست می‌آید .

موثرترین واکسنها آنهائی هستند که مکانیسم پیشگیری حاصل از مرحله بهبودی در شکل طبیعی بیماری را تقلید کنند .

رابطه بین نوع واکسن با ایمنی حاصل

واکسن های با اجرام زنده که از قدرت بیماریزایی آنها کاسته شده است ، معمولاً با دو واحد می توانند ایمنی موثر و طولانی نسبت به واکسن های کشته شده ایجاد کنند . این واکسن ها علاوه بر

با نقص ایمنی را ایجاد کنند .

برای

نی بدست آید ، بایستی این واکسنها ابتدا در چند نوبت تزریق گردند و برای جلوگیری از کاهش سطح آنتی بادی و ادامه ایمنی اغلب لازم است که تزریق واکسن در آینده یادآوری شود .

تاریخچه واکسیناسیون

جان میلیونها نفر با استفاده از پنی سیلین ، سولفاتیل آمید و

تصادفی است – جانهای بیشتری نجات یافته باشند . تا بیش از سده نوزدهم یکی از بزرگترین بلایایی که دامن گیر بشر می شد آبله بود . تنها دو بیماری ،‌یعنی طاعون و مالاریا ، به اندازه آبله قربانی داشته اند .

داروهای ضد مالاریا انجام می شد حشره کشها نیز در حذف پشه های ناقل بیماری مفید واقع شدند . پس از آنکه مشخص شد عامل انتقال طاعون کک های بدن موش هستند ، این بیماری نیز سرانجام در مناطق توسعه یافته جهان با انجام اقدامات بهداشتی مهار

اثر ابتلاء به این بیماری ایجاد می شود ، نجات داده است . جنر واکسن خود را

در پی کار طولانی و طاقت فرسا در آزمایشگاه کشف نکرد . در ۱۹ سالگی شیردوشی به او گفته بود . که هرگز به آبله مبتلا نخواهد شد ، چون قبلاً به آبله گاوی مبتلا شده بود . بعدها وقتی جنر پزشک شد و به بی فایده بودن تلاشهایش برای درمان این بیماری پی برد ، جمله آن شیردوش را به خاطر آورد . او تحقیق کرد و دریافت شیردوشان تقریباً‌هرگز ، حتی وقتی از مبتلایان به آبله پرستاری می کنند ، دچار آبله نمی شوند .

مصون سازد . این بخت یاری حقیقی بود . بدون اینکه زحمتی بکشد ، دریافت که آبله گاوی باعث ایمنی در برابر آبله می

این حقیقت پی ببرد و از آن استفاده کند ادوارد جنر به سال ۱۷۴۹ در برکلی از توابع گلاسترشر انگلستان به دنیا آمد . شش ساله بود که پدرش یک روحانی مسیحی ، درگذشت وبرادر بزرگترش مسئولیت تربیت او را به عهده گرفت تحصیلات ابتدائی خود را در مدارس محلی گذراند ،‌و در آنجا به تاریخ طبیعی علاقمند شد . تحصیل طب را زیر نظر دانیل لادلو ، از جراحان سادبری آغاز کرد . در این هنگام بود که شیردوش ، رابطه بین آبله گاوی و آبله را برایش

تائیان گلاسترشر درباره آبله به تحقیق پرداخت و دریافت که دو نوع آبله گاوی وجود دارد ، و فقط یکی از آنها پیشگیری می کند . همچنین تائین کرد که نوع موثر آبله گاوی تنها وقتی اثر محافظتی دارد که در مرحله خاصی از بیماری منتقل شود .

او برای آزمودن نظریه اش مقداری از مایع درون تاولهای دست شیرفروشی را که به آبله گاوی مبتلا بود بیرون

بود پسرک به آبله دچار نشد . جنر از واژه واکسیناسیون استفاده نکرد ، بلکه به جایش لفظ مایه کوبی یا ((واریوله واکسینه ))‌را به کار برد معنای لغوی اصطلاح لاتینی اخیر ((تاولهای ریز گاو )) است . تا حدود یک قرن بعد ، مایع کوبی جنری آبله گاوی ، تنها روش ایمن سازی علیه بیماری بود . در سال ۱۸۸۰ لویی پاستور برای ایمن سازی مرغان علیه وبا ، که در یک همه گیری ، ۱۰% طیور فرانسه را از بین برده بود ، روشی ابداء کرد . او باکتری ایجاد کننده این بیماری را جدا سازی کرد و با کشت شکل ضعیف شده و تلقیح آن به مرغان آنها را نسبت به حمله مرگبار بیماری ایمن ساخت . اصول کلی روش پاستور با روشی که جنر برای مایع

شود ،‌در بدن گاو ضعیف شده بود . در سال ۱۸۸۱ ،‌پاستور با روی آوردن به سیاه زخم که از بیماریهای گاو و گوسفند است ، باسیل آن را جدا کرد . او این باکتری را در دمایی بالاتر از دمای بدن حیوان کشت داد تا مایعی برای تلقیح تهیه کند که موجب حمله خفیف سیاه زخم در جانور شود ، و حیوان را برای روزی که دچار حمله شدید بیماری می شود ، ایمن سازد . همان طور که خود پاستور گفت ، او برای ارج نهادن به شایستگی و خدمات مهم یکی از بزرگترین

سال بعد پاستور واکسنی برای بیماری که در حیوانات هاری و گاه در انسان آب گریزی خوانده می شود ، ابداع کرد . پژوهش های پیش گامانه پاستور ، که بر کشف بخت یارانه جنر مبتنی بود ، ایمن سازی را به دانش بسیار کارآمد تبدیل کرد ، و زمینه را برای وقوع

چنین تاثیر عمیقی بر سلامت انسان نگذاشته باشد . به نوشته و . ر کلارک در پایه های تجربی ایمنی شناسی معاصر (۱۹۸۶ ) گل سرسبد موفقیت ها در فرآیند ایمن سازی ریشه کنی کامل آبله بوده است . در نیمه نخست این قرن ،‌سالانه حدود ۲ تا ۳ میلیون مورد جدید گزارش می شد .

در سال ۱۹۴۹ آخرین مورد آبله در ایالات متحده ، و در سال ۱۹۷۷ آخرین مورد تایید شده سراسر جهان در سومالی گزارش شد .

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

واکسن چیست و چگونه تولید می شود ؟

واکسن چیست ؟

موجود زنده ، مانند بدن انسان به خودی خود نیروی مقاومت و غلبه یافتن بر میکروبها را دارد . این حالت را ((مصونیت )) می نامند . اما در برخی از موارد

را بگیرد و خوب بشود دیگر در برابر‌آن مصونیت پیدا می کند . مثلاً‌آبله ،‌سرخک و آبله مرغان از بیماریهایی هستند که اگر یک بار انسان آنها را بگیرد ، برای همیشه از آنها مصونیت پیدا می کند . یعنی دیگر آنها را هرگز نخواهد گرفت . اما بیماریهای دیگری مانند آنفولانزا ممکن است چند بار به سراغ انسان بیایند . پس برای رهایی از چنگ آنها می آیند و به طور مصنوعی در انسان مصونیت ایجاد می کنند . بدین طریق که ویروس ضعیف شده آن بیماری را به بدن تزریق کرده ، انسان را دچار یک

و پس از بهبودی کامل برای یک مدت طولانی در برابر آن مرض ، مصونیت می یابد . واکسن زدن یعنی تزریق ویروس ضعیف یک بیماری به بدن .

واکسن دارای میکرب بیماری است که البته آن را ضعیف و بی‌آزار ساخته اند واکسن از پی تزریق در بدن انسان ((پادزهر)) درست می کند که با ویروس بیماری وارد نبرد می شوند و آنها را خنثی می کنند .

طرز ساختن واکسن چگونه است ؟

واکسن را این گونه می سازند : نخست حیوانی را عمداً دچار بیماری مورد

حیوان دیگر تزریق می کنند و پس از بیمار شدنش ، باز ویروس را از بدنش جدا می سازند . آنقدر این عمل را تکرار می کنند تا به قدری ویروس ضعیف گردد که اگر آن را به بدن انسانی تزریق کنند نه تنها او را بیمار نکند ، بلکه برایش مصونیت هم پدید آورد . راه دیگر واکسن سازی این است که آن را از ویروسهای مرده یا بی فعالیت بدست می آورند . با تزریق این نوع واکسن ، بدن مشغول ساختن پادزهر می شود و خود را آماده دفاع در برابر میکروب اصلی می کند . برای بیماری خواب و آنفولانزا از این روش استفاده می کنند . و بالاخره گاهی هم خود ویروس را بی

. طرز عمل واکسنها مزیت ایمن سازی بر سرم درمانی ، در طول مدت حفاظت از طریق مایع کوبی است . واکسنها ،‌علاوه بر تولید فعال پابتنهای در گردش ، در موارد خاص ،‌و در هنگام بروز آلودگی های بعدی سریعاً موجب واکنش لیمفوسیتها گردیده و دستگاه حساس ایمنی را طوری سامان می دهد که می تواند نسبت به حمله اجرام خارجی واکنش سریع نشان دهد ، این نوع واکنش را پاسخ یادآور یا خاطره ای می نامند . برای سهولت امر ، می توان واکسنها را به دو دسته مشخص تقسیم نمود :

الف ) واکسنهای باکتریایی

۱ )

توکسوئید): دیفتری ،‌کزاز

۴) واکسنهای پلی ساکاریدی : مننگوکوکسی C,A ، پنوموکوکسی

ب ) واکسنهای ویروسی

۱) واکسنهای زنده تخفیف حدت یافته : فلج اطفال خوراکی ،‌سرخجه ، سرخک ، اوریون ،‌تب زرد

۲) واکسنهای کشته کامل : آنفولانزا ، فلج اطفال تزریقی ، هاری

۳) واکسنهای کشته (بخشی از پادگن ): هپاتیت ب

توکسوئیدها فقط در قبال اگزوتوکسینها ایجاد ایمنی می کنند و کیفیت آنها به لحاظ خلوص و قابلیت انحلال پادگن بسیار عالی است . ایمنی خلطی حاصل از آنها نیز به سادگی قابل اندازه گیری است .

در واکسنهای باکتریایی که از یاخته کامل استفاده می شود ، پادتن هایی تولید می شوند که بعضی از‌آنها احتمالاً جزء اپسونینها هستند . این واکسنها

یگر واکسنها موجب افزایش پاسخ ایمنی می شوند . در مورد ب . ث . ژ وضعیت فرق می کند این واکن بیشتر ایجاد ایمنی سلولی می کند و پادتن خلطی قابل اندازه گیری تولید نمی نماید . این حالت از ایمنی سلولی همراه با افزایش حساسیت تاخیری است که از طریق آزمون حساسیت به توبرکولین اندازه گیری می شود .

واکسن آبله (ویروس واکین) که قدیمی ترین واکسن ویروسی است پس از تزریق به

ه (ویروس واریول) می کند ایمنی واکسن عمدتاً از نوع سلولی است و به طور کلی پاسخ پادتنی ضعیف است .

استفاده از واکسنهای زنده تخفیف حدت یافته در افراد مبتلا به نقص دستگاه ایمنی سلولی رسماً ممنوع است .

سایر واکسنهای ویروسی زنده یا تخفیف حدت یافته ، ایجاد ایمنی خلطی همراه با پادتن های درگردش می کند که به روشهای متداول سرم شناسی نظیر سرونوترالیزاسیو ،‌واکنش ممانعت از هم اگلوتیناسیون ،‌بررسی ایمنی به کمک مواد رادیو ایزو تپ ،‌الیزا و غیره قابل اندازه گیری است . آزمون های افزایش حساسیت تاخیری بعضاً‌دال بر ایمنی با واسطه سلولی است .

بعضی واکسنها نظیر واکسن خوراکی فلج اطفال یا واکسنهایی که از طریق بینی تجویز می شوند ،‌علاوه بر ایمنی خلطی ، ایجاد ایمنی

خواهد کرد . نهایتاً‌،‌واکسنهای مننگوکوکسی C,A ، و پنوموککسی پلی والان بر اساس نوع کپسول و پلی ساکارید موجود در واکسن ،‌ایجاد پادتن اختصاصی می نمایند .

۱) آّبله :

بیماری ویروسی حاد بسیار واگیری است که توسط Variola virus  ایجاد می شود . در مرحله مقدماتی با علائم غیر اختصاصی به صورت تب ،‌سردرد ، کمر درد ، استفراغ و گاهی تشنج به ویژه در کودکان شروع می شود و بعد از آن بثورات جلدی بروز می نماید . ابتدا بثورات آبله به صورت Rash ‌(لکه های سرخرنگ)

را به ترتیب سرخ دانه ، چرک دانه و پوست اندازی را گذرانده و جای جوش بر جا           می ماند .

پیش گیری و کنترل :

ایمن سازی فعال در افرادی که قبلاً‌به آبله گاوی مبتلا شده اند

اساس تلقیح سوش ویروس نسبتاً‌غیر بیماریزا است .

واکسن آبله ویروس زنده واکسین است . روی پوست گوساله ، گوسفند ، پرده کوریوآلانتوئیک و یا محیط کشت

و یک عامل باکتریوستاتیک به آن افزوده است .

۲) آنفولانزا :

آنفولانزا بیماری حاد ویروسی و بشدت مسری دستگاه تنفس است : علائم بیماری شامل درد ماهیچه ای ،‌آبریزش بینی و به صورت سندرمهایی نظیر سرماخوردگی ، فارنژیت ، تراکتئوبرونشیت و پنومونی تظاهر می نماید .

ویروس آنفولانزا متعلق به خانواده ارتومیکسووپدیده هستند : اصطلاح (Myxo)   به معنی موکوس بوده و اشاره به تمایل این ویروس به مخاط دارد .

خانواده ارتومیکسووپدیده شامل سه جنس است : ۱- جنس آنفولانزای B,A 2- جنس آنفولانزای C‌جنس نامگذاری نشده شبیه ویروس توگوتو (unnamedthgato like virus)

پیش گیری و کنترل :

استفاده از واکسن می باشد . واکسن تهیه شده از سویه های مناسب ،‌افراد واکسینه شده را به احتمال ۷۰% الی ۸۰% محافظت می کند .

بی ثباتی ویروس آنفولانزا

گیری و کنترل این بیماری را مشکل می سازد . بعلاوه پدیده (O.A.S) ariginal awtigenic sin

مشکل دیگر ایمنی سازی است بدین معنی بدنبال واکسیناسیون با سوشهای شایع سطح پادتن ، علیه سوشهای مرتبط قبلی که شخص پیش از آن با آنها برخورد داشته است ، سریعتر و با عیار بالاتر افزایش می یابد . در نتیجه پاسخی مناسب و با عیار خوب به سوش جدید واکسن داده نمی شود .

برای تهیه واکسن مناسب ،‌شبکه های آزمایشگاهی wao در سرتاسر جهان ویروسهای شایع را جدا و به مراکز اصلی who ارسال کنند تا با مقایسه با سوشهای در حال چرخش در سرتاسر جهان با انتخاب سوش مناسب تغییرات لازم در فرمولاسیون واکسن داده شود .

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]

واکسنهای ویروسی آنفولانزا به دو صورت وجود دارد :

۱- واکسنهای غیر فعال شده : این واکسنها به صورت تزریقی مصرف می شوند . واکسن به صورت Inactivated vaccine   معمول حاوی ویروس تیپ A‌با دو ساب تایت ۱H1N و

گذشته تعیین می شود و بهترین زمان واکسیناسیون پائیز می باشد .

سه نوع واکسن غیر فعال شده وجود دارد :

الف ) واکسن دارای ویروس کامل غیر فعال شده به نام (WV) Whole –virus

ب ) واکسن ساب ویریون (SV)Subvirion vaccine

ج ) واکسن پادگنهای سطحی Surface Antigen vaccine

واکسن نوع اول : ویروس پس از تکثیر در مایع آلانتوئیک تخم مرغ جنین با بتاپروپیولاکتون غیر فعال می شود و سپس تخلیص می گردد . مقدار HA موجود در هر دوز واکسن استاندارد است (micgr 15-10 در هر دوز واکسن برای افراد بالای سه سال micgr 7/5 برای کودکان کمتر از سه سال ) .

واکسن نوع دوم : ویروس را با دترجنت متلاشی می کنند و سپس مواد شیمیایی غیر فعال می سازند .

واکسن نوع سوم : فقط پروتئینهای سطحی HA,NA را پس از تکثیر ویروس تخلیص می نمایند . واکسن های غیر فعال شده دارای عوارض جانبی نظیر تب ،‌درد ماهیچه ای ،‌سردرد و کسالت است و خود نمایی های موضعی مانند سرخی و حساسیت و درد در محل تزریق مشاهده شده است . توصیه می شود در

حاصل از تخم مرغ دیده می شود . واکسن به میزان ۷۰% – ۳۰%  در کاهش بروز بیماری و ۹۰% -۶۰% در کاهش پنومونی ،‌بستری شدن و مرگ و میر موثر است .

۲- واکسنهای ویروس ضعیف شده Live virus vaccine  :

برای استفاده از واکسنهای ویروسی ضعیف شده دو دلیل موجود است : اول آنکه واکسنهای غیر فعال حفاظت کامل فراهم نمی کنند و بعلاوه ایمنی موضعی که در عفونتهای تنفسی نقش مهمی دارند ، توسط واکسنهای زنده ویروسی که به صورت موضعی مصرف می شود ،‌ایجاد می شود .

برای تهیه این نوع واکسن از یک ویروس دهنده (Donor) که از قبل تضعیف شده است یعنی ویروس به سرما عادت داده شده و قادر به تکثیر در ۲۵۰c می باشد (Cold CA Adapted ) و بعلاوه ،‌حساس به حرارت یعنی عدم توانایی تکثیر در دمای ۳۹۰c -380c استفاده می شود و ژنهای ویرولانت (HA,NA ) سئول اپیدمی یا پاندمی جدید را با نو ترکیبی با ویروس دهنده جابجا می کنند .

توصیه می شود در کودکان کمتر از ۶ سال واکسن زنده استفاده نشود ، همچنین افراد بالای ۶۵ سال به ترکیبی از واکسنهای زنده همراه با واکسنهای کشته شده بهتر جواب می دهد .

۳) اوریون :

اوریون یکی از بیماریهای ویروسی مسری است که به طور

سیستمیک می گردد و تورم غدد بناگوشی و همچنین جزو علل عقیمی انسان طبقه بندی می شود . عامل آن از دسته پارامیگزو ویروسها است (RNA ویروس) که مقاومت به نسبت زیادی دارد و در دمای کمتر از ۱۰۰c به مدت چند هفته تا چند ماه بیماریزا باقی می ماند .

پیش گیری و کنترل :

از آنجا که انسان تنها میزبان طبیعی ویروس اوریون است ، واکسیناسیون همگانی علیه اوریون ممکن است بتواند باعث کنترل و بلکه ریشه کنی این بیماری بشود .

واکسن زنده ضعیف شده اوریون در یک

پیش گیری از بروز بیماری بشود . این واکسن به صورت واکسن خالص اوریون و واکسن اوریون همراه با سرخک و سرخجه (MMR) وجود دارد.

واکسن اوریون باعث تولید عیار پایینی از پادتن می شود که به احتمالی تا پایان عمر خاصیت پیش گیری کنندگی خواهد داشت . افراد واکسینه پس از مواجهه شدن با ویروس اوریون در ۱۰۰% – ۹۵% موارد ایمنی خواهند داشت .

بعضی از متخصصان ، توصیه کرده اند که با توجه به شیوع ارکیت اوریونی و عقیمی

تنها به پسران تلقیح گردد . ولی این نظریه قابل قبول نمی باشد ، زیرا قبل از بلوغ هم امکان بروز عوارض خطرناکتر از ارکیت ، نظیر مننگوآنسفالیت وجود دارد و از این گذشته حدود ۷۵%‌کودکان در حوالی بلوغ ، دارای پادتن محافظت کننده ضد اوریون می باشند . البته اقدام صحیحتر آن است که غیر از کودکان ۱۸ ماهه بقیه افرادی که به نظر می رسد باید واکسینه شوند ، از نظر وجود پادتن ضد ویروس اوریون مورد بررسی قرار گیرند و تنها در صورت ایمنی

هم این که انجام این آزمایش در حال حاضر برای آزمایشگاهها میسر نمی باشد .

مصرف همزمان واکسن اوریون ،‌سرخک ، سرخجه ، پولیومیلیت و آبله مرغان مانعی ندارد و تداخلی ایجاد نمی شود ،‌همچنین واکسن MMR در عفونت ناشی از HIV بدون اشکال است این واکسن در دو دوز بصورت زیر جلدی در قسمت خارجی بازو تلقیح می گردد .

۴)- مبارزه با بروسلوز در گاو :

بطور کلی در رابطه با برنامه ریزی جهت مبارزه با بروسلوز در گاو ، می توان اولویتهای عنوان شده در دو گروه الف و ب را به صورت هدفمند و موثر در سطح کشور به مورد اجراء گذاشت .

گروه الف (گاوداریهای صنعتی و نیمه صنعتی )

روش مبارزه با بروسلوز در گاوداریهای صنعتی و نیمه صنعتی بر اساس:

واکسیناسیون

تست و کشتار

رعایت مقررات بهداشتی و قرنطینه ای

و آموزش و ترویج استوار می باشد .

منظور از گاوداری صنعتی گاوداری است که نگهداری و پرورش گاو در‌آن بر اساس شیوه های متداول و پیشرفته علم دامپروری همراه با رعایت اصول تغذیه ، بهداشت ، اصلاح نژاد و مدیریت با بکار گیری

گاو در آن بر اساس شیوه های پیشرفته ذکر شده نبوده اما در عین حال مواردی از اصول تغذیه ای ،‌بهداشتی ، مدیریتی و صنعتی در آنجا اعمال می گردد .

۱-الف : واکسیناسیون

واکسیناسیون به منظور افزایش سطح ایمنی علیه بروسلوز به یکی از دو روش زیر انجام خواهد شد .

 • الف – واکسیناسیون الزامی است گوساله های ماده ۳ تا ۶ ماهه با واکسن دز کامل S19 (Fd S19)

۲-۱- الف – واکسیناسیون گوساله های ماده ۴ تا ۱۲ ماهه با واکسن دز کامل RB51 (Fd RB51) و تمامی گوساله های ماده بالای ۱۲ ماه ،‌تلیسه ها و گاوهای ماده بالغ با واکسن دز کاهیده RB51‌(Rd RB51) و در صورت لزوم می توان واکسیناسیون با واکسن Rd RB51 را سالیانه تکرار نمود .

تذکرات مهم :

 • رعایت زنجیره سرد واکسن از هنگام تحویل از شرکت سازنده واکسن تا زمان تزریق به بدن دام واز طرفی توجه به تاریخ انقضاء واکسن الزامی می باشد .
 • تکان دادن مداوم شیشه حاوی واکسن آماده تزریق از هنگام شروع به کار تا پایان کار واکسیناسیون به منظور دریافت دز واحد واکسن در هر راس دام ، الزامی است .
 • تکه برداری از گوش گوساله های واجد شرایط سنی (۳ تا ۶ ماه) که با واکسن DS19‌مایه کوبی می شوند با پنس مخصوص تکه برداری S19 که
 • هر دز از واکسن DS19‌معادل cc5 می باشد که باید به طریق زیرجلدی در ناحیه پشت کتف تزریق گردد .
 • به منظور مبارزه با بروسلوز در گاوداریهای صنعتی و نیمه صنعتی مشکل دار (واجد دام راکتور اعم از مثبت یا مشکوک ) در صورت تعهد دامدار مبنی بر رعایت کامل مقررات بهداشتی و قرنطینه ای ،‌واکسیناسیون دامها با واکسن RB51 به شرح زیر انجام خواهد شد .

۱-۵- قبل از انجام عملیات واکسیناسیون RB51 نسبت به حذف تمامی دامهای راکتور (اعزام به کشتارگاه) و ضدعفونی و شعله دادن جایگاه دام ، توسط مدیریت گاوداری اقدام لازم بعمل آید .

۲-۵- قبل از واکسیناسیون یا همزمان با واکسیناسیون

S19 مایه کوبی نشده باشند از تمامی آنها خون گیری بعمل می‌آید تا در صورت راکتور بودن نسبت به حذف آنها از گله اقدام گردد .

۳-۵- تمامی گوساله های ماده بالای ۴ ماه که قبلاً با واکسن S19‌مایه کوبی شده اند ،‌بدون توجه به زمان مایه کوبی S19‌مجدداً با واکسن Rd RB51 مایه کوبی خواهند شد .

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۴)”]

تذکرات مهم :

 • RB51 هر دز از واکسن اهم از دز کامل یا دز کاهیده معادل cc2 می باشد که باید به طریق زیر جلدی در ناحیه پشت کتف تزریق گردد .
 • میزان جرم موجود در
 • در هر دز از واکسنFd RB51 می باشد
 • الف : تست و کشتار

روش عملیات در رابط با تست و کشتار به شرح زیر می باشد .

۱-۲- الف – در کلیه گاوداریهای صنعتی و نیمه صنعتی تحت پوشش واکسیناسیون S19 پس از ثبت مشخصات دامهای واجد شرایط خون گیری ، با توجه به پدیدار شدن آنتی بادی ناشی از واکسن در چندمین روز بعد از واکسیناسیون و حذف تدریجی آن در بیش از ۹۰% دامهای

ماه سن دام واکسینه ، خون گیری از تلیسه های ۱۸ ماه به بالا بلامانع می باشد .

۲-۲- الف – در کلیه گاوداریهای صنعتی و نیمه صنعتی تحت پوشش واکسیناسیون RB51 پس از ثبت مشخصات دامهای واجد شرایط خون گیری ، با توجه به عدم وجود آنتی بادی مداخله کنند در تستهای تشخیصی بروسلوز ،‌از گوساله های ماده واکسینه در هر سنی (ترجیحاً ۱۲ ماهگی به بالا) خون گیری بعمل می آِید .

۳-۲- الف – در کلیه گاوداریهای صنعتی ونیمه صنعتی ، خون گیری از گوساله های ماده واکسینه نشده ،‌با واکسن S19  از ۳ ماهگی به بالا امکان پذیر می باشد.

۴-۲- الف – خونهای اخذ شده به همراه فرم های ثبت مشخصات دام جهت تعیین وضعیت بروسلوز به آزمایشگاه ارسال می گردد .

۵-۲- الف – چنانچه بر اساس پاسخ آزمایشگاه ، گوساله یا گاوی بعنوان راکتور بروسلوزی شناخته شد سریعاً‌داغگذری و حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز از تاریخ جواب آزمایش به کشتارگاه اعزام خواهد شد .

۶-۲- الف – کلیه آزمایشات تشخیصی منحصراً توسط آزمایشگاههای مجاز مورد تائید سازمان دامپزشکی کشور انجام می گیرد .

 • ۷-۲- الف – تفسیر نتایج آزمایشات انجام شده با توجه به سن دام ، تاریخ واکسیناسیون ، نوع واکسن های استفاده شده و اطلاع کامل از وضعیت و سابقه گاوداری بعهده کارشناس خبره شاغل در بخش مبارزه با بیماریهای مشترک انسان و دام بوده که با در نظر گرفتن جداول نتایج حاصله از آزمایشات سرولوژیکی
 • و اجرائی لازم در امر مبارزه با بیماریهای مشترک باشد .

۲-الف : رعایت مقررات بهداشتی و قرنطینه ای

 • در رابطه با کنترل
 • پاک ، رعایت شرایط بهداشتی و مقررات قرنطینه ای
 • به منظور کنترل و ریشه کنی بیماری حائز اهمیت می باشد .

۴- الف : آموزش و ترویج

 • به منظور ارتقاء آگاهی پرسنل دامپزشکی و دامداران از جنبه های مختلف علمی و بهداشتی ، آموزش و ترویج لازم الاجرا می باشد .

گروه ب (گاوداریهای سنتی)

روش مبارزه با بروسلوز در گاوداریهای سنتی بر اساس واکسیناسیون فراگیر ،‌آموزش و ترویج و رعایت مقررات بهداشتی و قرنطینه ای استوار میباشد .

 • منظور از گاوداری سنتی گاوداری است که نگهداری وپرورش گاو در آن بصورت سنتی و مرسوم انجام می گیرد .
 • ب : واکسیناسیون
  • واکسیناسیون فراگیر به منظور افزایش سطح ایمنی علیه بروسلوز و تداوم آن در گاوهای بالغ به روش زیر انجام خواهد شد .

۱-۱-ب – تمامی گوساله های ماده بالای ۳ ماه ، تلیسه ها و گاوهای ماده بالغ با واکسن دز کاهیده S19 (Rd S19) مایه کوبی می شوند .

۲-۱- ب – در این گروه واکسیناسیون با واکسن های کاهش جرم یافته  S19  (Rd S19) هر ساله تکرار و برنامه تست و کشتار متوقف می گردد .

تب زرد : یکی از بیماریهای ویروسی از خانواده فلاوی و پدیده که RNA‌دارند . این ویروسها بیست وجهی بوده و envehope دارند و قطر آنها حدود ۴۹ تا ۵۰ نانومتر است

شود . این ویروس همچنین با مهار تولید پروترمبین موجب اختلالاتی در عمل انعقاد خون می شود .

برنامه واکسیناسیون تب زرد : ایمن سازی بر علیه بیماری تب زرد برای کسانی که در مناطق آندمیک بیماری زندگی می کنند و یا به آن مناطق سفر می کنند همچنین برای افراد غیر واکسینه ای که در کشور آندمیک بیماری زندگی می کنند و قصد مهاجرت به کشور غیر آندمیک بیماری را دارند توصیه می گردد . این

واکسیناسیون برای ۱۰ سال معتبر است ، مشروط بر‌آنکه حداقل ۱۰ روز قبل از مسافرت تزریق گردیده باشد . برنامه واکسیناسیون برای کلیه افراد شامل یک تزریق به مقدار ۰٫۵ میلی لیتر و به صورت عضلانی است و هر ده سال یکبار دز یادآور واکسن تب زرد تزریق گردد .

۵- تیفوئید :

یک عفونت تب دار عمومی حاد است که با تب طولانی ، درد شکم ،‌اسهال یا یبوست ،‌دلیریوم ،‌ Rose spot و بزرگی طحال مشخص می شود .

عامل بیماری باکتری سالمونلاتیفی که یک باسیل گرم منفی است و به

که امکان کنترل بیماری و رعایت اصول ذکر شده وجود ندارد و نیز برای مسافران از ایمن سازی استفاده می شود ،

تب ناشی از تزریق آن زیاد بوده است . یک روش برای کودکان بزرگتر از ۶ سال و بزرگسالان شامل تجویز سه دوز واکسن زنده خوراکی نسل اول (Ty 21a) می باشد که مهاجم است ،‌ولی از متابولیک ناقص می باشد و پس از چند دوره تقسیم از بین می رود این واکسن بی خطر است و

و همان مدت که چند دوز واکسن (Ty 21a) موثر است ، تاثیر خواهد داشت و می توان آن را در کودکان بالای ۲ سال نیز مورد استفاده قرارداد .

۶- جذام :

جذام در طول تاریخ بیش از هر بیماری دیگری باعث ایجاد رعب و وحشت انسانها گردیده و موجبات انزوای اجتماعی آنان را

مایکوباکتریم لپرا ایجاد می شود و طیف بالینی آن وابسته به پاسخ ایمنی میزبان بوده ، هر چند به عنوان بیماری مزمن باکتریایی پوست و اعصاب محیطی مطرح است . ولی در نوع لپروماتوز باعث گرفتاری راههای تنفسی فوقانی نیز می شود .

پیش گیری و کنترل :

واکسیناسیون BCG در اوگاندا و گینه نو در کاهش میزان بروز جذام نوع توبرکولوئید ، در کسانی که در تماس با بیماران بوده اند تاثیر فراوانی داشته و حتی طی مطالعه ای در هندوستان ،‌این نوع واکسن در جلوگیری

اند . ضمناً نوعی واکسن BCG زنده ضعیف شده ، همراه با مایکوباکتریوم لپرای کشته شده ،‌تحت بررسی می باشد و کشور ایران یکی از سه کشوری است که در زمینه واکسن جذام فعالیت چشمگیری داشته است . به طوری که بر روی واکسن توام BCG و M.VACCAE در کشورمان تحقیق شده و طی دو مطالعه جداگانه در‌آسایشگاه بابا باغی و در ۵۲ روستای آذربایجان شرقی اثرات تقویتی M.VACCAE بر BCG به اثبات رسیده است .

۷- دیفتری :

دیفتری یکی از بیماریهای عفونی حاد است که توسط کورینه باکتریوم دیفتریه مولد توکیس ایجاد می شود ،‌عفونت

ی بینی است ، ولی گاهی باعث گرفتاری پوست ، ملتحمه ، گوش و ژنیتال نیز می شود .

کورینه باکتریوم دیفتریه نوعی باسیل پلئومرفیک بدون هاگ غیر اسید فاست ،  غیر متحرک و گرم مثبتی است که در اسمیر به طور معمول به شکل حروف چینی دیده می شود .

ضمناًً کورینه باکتریوم دارای ۲۳۱ سویه بیوتایپ ، ۱۰۰ سویه آن غیرویرولانت بوده ،‌در حالی که ۱۱۶ سویه انترمدیوس فقط چهار مورد و از ۱۴۵ سویه گراویس فقط ۱ مورد ویرولانت بوده است .

 پیش گیری و کنترل :

تنها روش موثر کنترل دیفتری شامل واکسیناسیون باتوکسوئید کورینه باکتریوم دیفتریه می باشد . طبق گزارشهای موجود در انگلستان بین سالهای ۱۹۱۵

۵۰٫۰۰۰ مورد و موارد مرگ در حدود ۴٫۰۰۰ مورد در اوایل و ۲٫۵۰۰ مورد در سالهای بعد بوده است و این بیماری در کودکان ۱۰-۴ ساله و در درجه دوم در کودکان ۴-۳ ساله به عنوان یکی از علل مرگ به حساب می آمد ، ولی ایمن سازی باعث کاهش شدید موارد بیماری و میزان مرگ ناشی از آن گردیده است . به طوری که در سال ۱۹۵۰ تعداد موارد دیفتری به ۹۶۲ مورد در

مرگ ناشی از ‌آن به صفر تقلیل یافته است ، البته سن بروز بیماری در سالهای بعد افزوده شده است . طی جنگ جهانی دوم ، برنامه ایمن سازی متوقف گردید و حدود سه میلیون مورد دیفتری به بار آمد ولی در سالهای بعد دوباره از میزان بروز آن کاسته شد .

۸ – سرخجه :

سرخجه یکی از بیماریهای بثوری ویروسی است که با ضایعه های پوستی ماکولوپاپوار سه روزه ، انفادنو پاتی و علائم مقدماتی خفیف مشخص و با وجود خوش خیمی و گذرا بودن بیماری ،‌در صورتی که طی ماههای اول آبستنی عارض شود می تواند باعث نقایص جنینی گردد که در این مورد هنوز علت آسیب سلولها و اعضاء به خوبی شناخته نشده است .

عامل این بیماری ویروسی از گروه توگا ویروسها و نوعی RNA ویروس است .

واکسن زنده ضعیف شده ویروس سرخجه (RA27.3 ) که در محیط کشت سلول دیپلوئید انسانی تهیه شده است ، از سال ۱۹۷۹ جانشین سوش قبلی HPV7- DE  گردید و تنها به صورت زیر پوستی قابل تلقیح می باشد ‌، این واکسن را هم به صورت منووالان و هم به همراه واکسن اوریون و سرخک به صورت پلی والان تهیه نموده اند و کنترلهای بعدی نشان داده است که :

۱- این واکسن باعث تولید پادتنهای HI ضد سرخجه در بیش از ۹۵% افراد حساس می شود ، این واکسن موجب تولید IgA هومورال و ترشحی می گردد که خود حاکی از قدرت بالای آن دارد .

۲- ایمنی حاصله بیش از واکسنهای قبلی به ایمنی ناشی از عفونت طبیعی شباهت دارد . به طوری که سطح پادتن تولیدی ، بدون

ی ماند . شایان ذکر است که در حال حاضر انیستیتو رازی واکسن سرخجه از سوش TADAHASHI که از ژاپن وارد شده و به سلول دیپلوئید انسانی ، عادت داده شده است تهیه می گردد و ایمنی زایی آن با سوش RA27.3 قابل قیاس می باشد .

۹- سرخک :

سرخک نوعی عفونت حاد است که بوسیله ویروس روبئولا ایجاد می شود این بیماری شدیداً مسری است و به طور معمول در کودکان عارض می گردد .

ویروس عامل سرخک، نوعی RNA ویروس از جنس موربیلی ویروسها و خانواده پارامیگزوویریده است . متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

 

پیش گیری و کنترل :

در صورتی که واکسن سرخک طی ۷۲ ساعت اول بعد از تماس با ویروس تلقیح گردد ممکن است اثر حفاظتی داشته باشد .

واکسن سرخک نوعی واکسن ویروسی زنده ضعیف شده است که در تمام کودکانی که ممنوعیتی برای دریافت آن ندارند توصیه می شود ،‌میزان تاثیر آن بیش از ۹۵%‌خواهد بود .

واکسن سرخک برای زنان آبستن و اشخاص دچار ضعف ایمنی ناشی از اختلالهای مادر زادی یا اکتسابی (نظیر لوسمی یا ناشی از داروهای سرکوبگر ایمنی ) به استثنای بیمارانی که با ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) آلوده شده اند ممنوع است

۱۰- سل :

یک بیماری باکتریال مزمن است که در

بویس ، آفریکانوم ) در بیشتر موارد توسط مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود .

بیماری TB‌به دو صورت ریوی و خارج ریوی تظاهر می کند ، سل ریوی ۸۵%‌موارد و خارج ریوی ۱۵%‌موارد را تشکیل می دهند .

واکسن BCG که نوعی واکسن زنده ضعیف شده سوش گاوی باسیل سل است و در سطح وسیعی مورد مصرف قرار گرفته است . تاثیر این واکسن در اساس افزایش پاسخ ایمنی و مصونیتی است که میزبان را قادر می سازد تا در صورت ورود باسیل سل به بدن او قبل از اینکه تخریب بافتی و انتشار صورت گیرد باعث از بین بردن بسیاری از باسیلها گردد . گر چه کفایت این واکسن در انسان به اثبات رسیده است ولی میزان تاثیر آن مورد بحث صاحبنظران است . در حال حاضر واکسن BCG‌در کشورهایی که بیماری سل ، از شیوع زیادی

کسن بایستی در دوران شیرخوارگی یا اوایل طفولیت و در واقع قبل از اینکه فرد مبتلا به عفونت سلی شود تلقیح گردد .

۱۱- سیاه سرفه :

سیاه سرفه یکی از بیماریهای عفونی دستگاه تنفس است و در سرتاسر جهان منتشر است و در تمامی سنین بخصوص کودکی عارض می شود .

عامل مولد سیاه سرفه شامل بورد تلاپرتوسیس(Borde tella pertusis ) و بورد تلاپاراپرتوسیس (B. para pertusis) است که بورد تلاپرتوسیس فقط در انسان ایجاد بیماری می کند و عامل ۹۵% موارد سیاه سرفه است ولی بور تلاپاراپرتوسیس زئونوز است و عامل ۵% موارد سیاه سرفه است .

بوردتلاباسیل گرم منفی هوازی است .

پیش گیری و کنترل :

واکسیناسیون مهمترین اقدام پیش گیری است . در بعضی از کشورها دو نوع واکسن سیاه سرفه وجود دارد : ۱- سوسپانسیون های

(Whole –cell) ) 2- ترکیبهای اجزای تلخیص شده ارگانیسم و توکیس سیاه سرفه دتوکسیفیه شده (واکسنهای فاقد سلول(acellular) ) . علاوه بر توکسوئید واکسنهای فاقد سلول حاوی یک یا تعداد بیشتری از موارد زیر هستند :

 • هماگلوتینین رشته ای (Filamentous Hemaglutinin(FHA))
 • الگوتیتوژنها
 • پرتاکتین (پروتئین ۶۹KD ) (pertactin )

واکسن سیاه سرفه به طور معمول به صورت ترکیب با توکسوئیدهای دیفتری و کزاز (DPT ) تجویز می شود .

۱۲- فلج اطفال :

شدت گرفتار کرده و منجر به علائم فلج شل حاد (Acute flaccid paralysis ) (AFP) گردد .

ویروسهای عامل بیماری پولیومیلیت نوعی RNA ویروس از خانواده پیکورناویروسها و از جنس انتروویروسها می باشند و شامل سه سروتایپ III,II,I هستند و به علت ایجاد موتاسیون در ضمن تکثیر ژنوتیپ های مختلف در داخل هر سروتایپ موجود است . پولیو ویروسها تقارن ایکوزاهد رال دارند و بدون پوشش می باشند .

پیش گیری و کنترل :

در حال حاضر دو نوع واکسن : واکسن زنده خوراکی (OPV)                          (oral polio vaccine‌) و واکسن غیر فعال شده (IPV) (Inactivated polio vaccin) موجود است که هر دو در ایجاد ایمنی موثر واقع می شوند . واکسن زنده خوراکی مصرف گسترده تری دارد .

OPV: سویه های ضعیف شده ویروس وحشی می باشد که در اثر پاساژ متوالی ، موتاسیون در آنها ایجاد شده و ویرولانس آنها کاهش پیدا کرده است به طور معمول موتاسیون در قسمتهای مختلف ژنوم از جمله انتهای ۵ آن اتفاق می افتد که موتاسیون در این بخش گرایش ویروسهای پولیو به نرونهای عصبی را کاهش می دهد .

IPV: از طریق غیر فعال کردن ویروسهای پولیو تولید می شود .

۱۳- کزاز :

نوعی بیماری عصبی (نرولوژی) است که با افزایش تون و اسپاسمهای ماهیچه ها مشخص می شود .

عامل کزاز کلستریدیوم تتانی باسیل گرم مثبت بی هوازی متحرک مولی هاگی (اسپور) است که به فراوانی در خاک و مدفوع حیوانات اهلی و انسان یافت              می شود .

پیش گیری و کنترل :

واکسیناسیون علیه بیماری کزاز در واقع ضرورتی عام و کلی است و در حقیقت ایمن سازی تنها راه حذف کزاز می باشد . در افرادی که به نحو کاملی علیه کزاز واکسینه شده باشند این بیماری عارض نخواهد شد زیرا میزان آن در این افراد کمتر از ۴ نفر در هر ۱۰۰ میلیون نفر می باشد . جهت حصول ایمنی موثر باید حداقل سه تزریق توکسوئید صورت گیرد که در این صورت پادتن ضد کزاز به مدت ۱۰-۵ سال در بدن افراد واکسینه یافت خواهد شد .

۱۴- واکسن مالاریا :

۱- گروهی از پژوهشگران آکسفورد در انگلستان سرگرم نوع جدیدی از واکسن مالاریا برای پیش گیری قطعی از مالاریا هستند .

دانشمندان با استفاده از ترکیبی از تکنیکهای موجود قصد دارند تا بر میزان تاثیر گذاری انواع واکسنهای مالاریا بیفزایند .

این واکسن جدید که با موفقیت روی موشهای آزمایشگاهی به خوبی تجربه شده است سال آینده بر انسانها نیز آزمایش می شود .

واکسنهای جدید مالاریا این ویژگی را دارند که وارد بدن شده و نوعی واکنش قوی برای ایمن سازی بدن در برابر ویروس تولید می کنند .

تاثیر گذاری قطعی واکسن جدید در حالی بر روی موشهای آزمایشگاهی به اثبات رسیده که تا کنون هیچ یک از واکسنهای موجود ضد مالاریا در بازارهای جهانی قادر به پیش گیری کامل این بیماری نبوده است .

 • واکسن مالاریا که از سوی پدروآلونسو پزشک اسپانیایی در کشور موزامبیک آفریقا به آزمایش گذاشته شده است ،‌به کودکان مصونیت دراز مدت می دهد این واکسن پیشرفته ترین واکسن مالاریا است که دست کم ۱۸ ماه مصونیت در برابر این بیماری ایجاد می کند .

بیماری مالاریا که از طریق یک پشه به انسان سرایت می کند سالانه باعث مرگ ۵۰۰ هزار کودک آفریقایی می شود .

دکتر آلونسو و گروه پزشکی وی در آزمایشهایی که بر روی بیش از دو

آن جلوگیری می کند .

بنابراین گزارش آلونسو استاد دانشگاه بارسلونا است که ریاست آزمایشهای پزشکی را در مرکز تحقیقات بهداشتی در شهر مانیچه موزامبیک را بر عهده دارد و طرح وی از نظر مالی از سوی موسسه دولتی همکاریهای بین المللی اسپانیا تامین می شود .

این

در شهر ریجنسارت بلژیک است .

بنابر آمار سالانه یک میلیون نفر در جهان بر اثر ابتلاء به بیماری مالاریا جان خود را از دست می دهند که حدود نیمی از آنها کودکان کمتر از یک سال هستند .

۱۵- مننژیت مننگوککی :

طیف بالینی عفونتهای مننگوککی بسیار وسیع است و از باکتریمی گذرای بدون علامت بالینی تاسپتیسمی برق آسا در عرض چند ساعت کشنده است ،‌متغیر             می باشد .

عامل بیماری نایسر یا مننژیتیدیس است . نایسر یا اکوکسی گرم منفی هوازی و واجد کپسولی هستند که به خانواده نایسر یا سه ها تعلق دارند .

مننگوککها دارای سروگروپهای سیزده گانه شامل ۲۹E.W135.Z.Y.X.L.K.I.H.D.C.BA  می باشند که از میان آنها سروتایپ های C.B.A شایعترین مننگوککهای مهاجم در سطح جهان هستند .

پیش گیری و کنترل :

استفاده از واکسنهای حاوی پلی ساکارید مننگوککهای گروه W135,Y.C.A در موارد لازم .

واکسن گروه C در کودکان کمتر از دو

نیز موثر است و در سنین ۲۴ – ۳ ماهگی در دو نوبت به فواصل سه ماهه و در سنین بالاتر در یک نوبت به مصرف می رسد بعلاوه در صورت لزوم می توان از واکسنهای یک ظرفیتی استفاده نمود .

مدت اثر واکسن مننگوککی گروه C‌در بزرگسالان در حدود ۴-۲ سال و مدت اثر واکسن گروه A در کودکان حداقل ۲ سال می باشد . در ضمن کپسول پلی ساکاریدی گروه B به اندازه کافی ایمونوژن نمی باشد و باعث ایجاد ایمنی                نمی شود .

شایان ذکر است که واکسنهای مورد بحث باعث جلوگیری از بروز بیماری مننگوککی می شوند ولی به احتمال زیاد از حالت حاملی مننگوککی و انتقال آن به دیگران جلوگیری نمی کنند .

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۵)”]

۱۶– وبا (کلرا):

نوعی بیماری حاد است که در اثر آنتروتوکسین ویبریوکلرای کلونیزه شده در روده باریک ایجاد می شود و در اکثر موارد شدید باعث از دست رفتن سریع مایع ها و الکترولیدها از طریق روده می گردد و در صورتی که درمان نشود به شوک هیپوولمیک ،‌اسیدوزمتابولیک و مرگ بیمار منجر می شود . ارگانیسم های

۳۷۰C در محیط کشت ساده ای رشد می کنند . این ارگانیسم به سرعت متحرک و بدون تاژک هستند . جز انتروباکتریاسه ها

عامل وبا به حساب می آیند . ویبریوکلرا دارای دو سروتایپ کلاسیک که شامل اوگاوا (ogava)،‌اینابا (inaba) و هیکوژیما           (hiko jima )می باشد والتور که یکی از ایستگاههای قرنطینه واقع در سینای مصر است .

پیش گیری و کنترل :

و شاید بیوتیپ های التور باشد و به مقدار ۰٫۵ تا ML 1‌در دو نوبت به فاصله چهار هفته به صورت ماهیچه ای مصرف می گردد و حدود ۵ روز بعد از تزریق دومین نوبت واکسن ، میزان پادتن به حد مطلوبی می رسد و تا سه ماه در حد بالایی باقی می ماند و از آن پس به تدریج از میزان آن کاسته می شود . البته ایمنی حاصله فقط در مقابل موارد بالینی وبا حاصل شده ،‌از بروز عفونت جلوگیری نمی کند و بنابراین مانع انتقال عفونت به دیگران نیز نمی شود . همچنین پادتن های محافظت کننده ای که در تعقیب واکسیناسیون وبا تولید می شوند باعث کشتن یا اپسونیزاسیون ویبریوها نمی گردد و فقط احتمال دارد از اتصال آنها به

رد بیماری جلوگیری می کند . واکسنهای خوراکی ساخته شده از پیکره کامل ویبریو همراه با ساب یونیت توکسیس B کلرا                (BS – WC ) یا بدون آن (واکسن WC) که نوعی واکسن کشته شده به حساب می آید در بنگلادش به مصرف رسیده و نتایج نوید بخشی به بار آورده است . به طوری که تا ۸ ماه بعد ایمنی ناشی از

با بیوتایپ التور نیز تاثیر چندانی نداشته است . مجوز استفاده هر دو واکسن در برخی کشورها صادر شده است و بیشتر بوسیله مسافران به کار              می رود . در عین حال هنوز تجربه کافی در استفاده وسیع از واکسنهای جدید خوراکی وبا در بهداشت عمومی در نواحی بومی (اندمیک) و همه گیر (اپیدمیک)وجود ندارد .

 

۱۷- هاری :

هاری یک بیماری حاد ویروسی است که موجب آنسفالومیلیت در همه پستانداران خون گرم می شود . این بیماری عفونی از زئونوزهای مهم و یکی از قدیمیترین بیماریهای ویروسی است که بطور اتفاقی در اثر گزش حیوانات ، استنشاق افشانه های حاوی ویروس  پیوند قرنیه و سایر بافتهای آلوده به انسان نیز منتقل شود .

عامل سببی هاری ویروس عصب دوست است که به خانواده رابدو ویروس از جنس لیسا ویروس می باشد .

پیش گیری و کنترل :

در مناطقی که مخازن اصلی بیماری ، سگ های اهلی هستند ریشه کنی یا کنترل بیماری ممکن خواهد بود همان گونه که در بسیاری از کشورهای دیگر امکان پذیر بوده است . در بسیاری از مناطق شهری ،‌واکسیناسیون حداقل ۸۰% جمعیت سگها منجر به ناپدید شدن موارد هاری انسانی گردیده است . بنابراین ملاحظه می شود که مهمترین اقدام پیش گیرنده به منظور کنترل هاری انسان ، شامل کنترل آن در بین حیوانات اهلی است .

هم واکسن کشته شده و هم ضعیف شده ویروس هاری جهت مصرف در حیوانات در دسترس می باشد و مثلاً‌واکسیناسیون سگها می تواند باعث کاهش شیوع بیماری در سگها و نیز در انسان بشود . در کشورهایی که هاری ریشه کن گردیده است به هنگام وارد کردن حیواناتی نظیر سگ بایستی آنها را تا شش ماه ، قرنطینه و علیه بیماری واکسینه نمود . در اغلب کشورها جهت ایمن نمودن حیوانات اهلی از واکسن فلوری استفاده می شود این واکسن بر حسب دفعات پاساژ سوش ویروس هاری در تخم مرغ جنین دار ، شامل دو تایپ است یکی واکسن فلوری LEP که در آن سوش ویروس هاری ۴۰ تا ۶۰ مرتبه متوالیاً روی تخم مرغ جنین دار پاساژ داده شده است . این واکسن در دامپزشکی برای واکسیناسیون سگهای بالغ به کار می رود .

دیگری واکسن فلوری HEP است که در آن سوش ویروس ۱۸۰ مرتبه در تخم مرغ جنین دار پاساژ داده شده است .

ایجاد ایمنی قبل از آلودگی یا بعبارتی واکسیناسیون ضد هاری بعنوان پیش گیری در مورد افرادی مانند کارکنان آزمایشگاهها ، افراد شرکت کننده در برنام های مبارزه و کنترل هاری ، دامپزشکان ، جنگل بانان و کارکنان کشتارگاهها و به طور کلی همه افرادی که ممکن است به نحوی به ویروس آلوده شوند به شدت توصیه شده است . در کشورهایی که توصیه های سازمان جهانی بهداشت را به کار می برند ، واکسیناسیون قبل از آلودگی در روزهای صفر ،‌و ۲۸ و بدنبال آن یک نوبت تزریق یادآور سال بعد و سپس هر دو یا سه سال یک بار ،‌دوباره یک نوبت واکسن یادآور تزریق می شود . در صورت وجود امکانات آزمایشگاهی می توان پادتن ضد هاری را در افراد واکسینه اندازه گیری کرد و چنان که عیار آن کمتر از ۰٫۵‌واحد بین المللی در هر میلی لیتر سرم باشد ،‌تزریق مجدد واکسن ضروری است .

۱۸- هپاتیت :

هپاتیتهای ویروسی یکی از پنج عامل عفونی مرگ زودرس انسان در سطح جهان بوده ،‌همه ساله حداقل یک

یها تلف می شوند .

عوامل سببی هپاتیتهای ویروسی را می توان به دو دسته کلاسیک و غیر کلاسیک طبقه بندی کرد و بر این اساس ویروسهای D,C,B,AوE را جزو عوامل قطعی مولد هپاتیت کلاسیک و ویروسهای G,F و … را جزو عوامل احتمالی و ویروسهایی که معمولاً‌باعث گرفتاری سیستمیک می شوند و گاهی نیز به کبد دست اندازی می نمایند جزو ویروسهای غیر کلاسیک به حساب آورد .

هپاتیت A : جزو RNA ویروسها و بدون پوشش (بدون اینولوپ) است . یکی از شایعترین بیماریهای عفونی در جهان سوم است به نحوی که بیشتر کودکان کشورهای در حال پیشرفت تا سن ده سالگی به این بیماری مبتلا گردیده ، ایمنی پیدا نموده اند . بیشتر در افراد بزرگسال جوامع اروپای غربی و آمریکای شمالی که دارای سطح بالای بهداشت جامعه هستند ، علیه

ین بخش قابل توجهی از جمعیت این کشورها در صورت تماس مستعد ابتلاء به این ویروس هستند .

پیش گیری و کنترل :

مصون سازی فعال با واکسن تهیه شده از ویروس کشته شده هپاتیت A در کشورهای صنعتی با موفقیت زیادی انجام شده است و

سنین پائین دچار عفونت ناشی از HAV می شوند غالباً‌در تعقیب عفونت بدون علامت ناشی از این ویروس ،‌ایمنی مادام العمری را کسب می نمایند.

هپاتیت ب : از خانواده DNA‌ویروسها است . ابتلاء به این هپاتیت در بیش از دو میلیارد نفر از مردم جهان اتفاق افتاده است و هم اکنون در سطح جهان بیش از سیصدوپنجاه میلیون نفر حامل این ویروس هستند که اکثر آنها در

منبع اصلی انتشار آن در جامعه بوده ،‌هر سال حداقل هشتصد هزار نفر در اثر ابتلاء به ویروس و عوارض آن در سطح جهان تلف می شود . در کشور ایران به طور متوسط ۳% مردم حامل ویروس هستند .

پیش گیری و کنترل :

واکسیناسیون علیه HBV‌در بیش از ۹۵% تا ۸۵%‌مواقع ایمنی ایجاد می کند ، سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند که این واکسن مشابه دیگر واکسنها در تمامی نوزادان تلقیح شود . هم

برنامه از سال ۱۳۷۱ شروع گردیده است . هم اکنون دو نوع واکسن در سطح جهان به مصرف می رسد که :

۱- واکسن تولید شده با روش مهندس ژنتیک و بدون استفاده از سرم انسان (Recombinant ) که در کشورهای بلژیک ، آمریکا و کوبا تولید شده ضمناً قیمت سه دوز واکسن در آمریکا حدود ۱۲۰ دلار برآورد می شود .

۲- واکسن تولید شده از پلاسمای انسانها حامل HBsAg با استفاده از روش اولتراسانترفیوژن (Plasma derived) که در کشور چین تولید شده است .

هپاتیت E‌: شیوع این ویروس با بررسی سرواپیدمیولوژی کشورهای در حال توسعه بین ۳۵% – ۱۰% گزارش گردیده است ولی در برخی گزارشات به عنوان شایعترین

از آلودگی آب آشامیدنی با فاضلاب در این کشورها شناخته شده است در کشور ایران نیز تا کنون اپیدمی بیماری از غرب کشور و اصفهان گزارش گردیده است که

سال ۱۳۷۰ به عنوان اولین همه گیری بیماری در ایران می باشد .

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][/tabgroup]

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
3900 تومانبرای دریافت نسخه کامل

45صفحه فارسی

فونت استاندارد/B Yagut/14

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

نسخه قابل ویرایش+نسخه آماده چاپ

دریافت فوری + ارسال به ایمیل

[well boxbgcolor=”#e5e5e5″ class=”fontawesome-section”][tblock title=”برای مشاهده تمام پروژه ها ، تحقیق ها و پایان نامه های مربوط به رشته ی خود روی آن کلیک کنید.”][/well]

(برای امنیت و سهولت بیشتر پیشنهاد میشود با نرم افزارهای موزیلا فایر فاکس و یا گوگل کروم وارد شوید)

***************************

*************************************

پرداخت از درگاه امن شاپرک  با همکاری شرکت زرین پال صورت میگیرد

 ۱۵ درصد از درآمد فروش این فایل به کودکان سرطانی(موسسه خیریه کمک به کودکان سرطانی) اهدا میشود

پس از پرداخت،علاوه بر ارسال فوری فایل ها به ایمیلتان،مستقیماً به صورت اتوماتیک به لینک دانلود فایل ها  ارجاع داده میشوید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی با ایمیل (MASTER@NEXAVARE.COM) یا شماره تماس پشتیبان (۰۹۳۶۹۲۵۴۳۲۹) در ارتباط باشید

[alert type=”alert-danger”]کاربر گرامی، برای تهیه این اثر هزینه و زمان زیادی صرف شده است.که اکنون با این قیمت ناچیز در اختیار شما قرار گرفته است.لطفاً  تنها جهت استفاده دانشجویی یا شخصی خرید نمایید.همچنین اگر مدیر یک وبسایت یا وبلاگ هستید خواهش میکنیم آن را کپی نکنید.و یا در صورت کپی منبع را به صورت لینک درج نمایید. ضمناً شرعاً هم لازم به کسب رضایت است که به علت زحمت زیاد در انتشار ، کارشناسان ما رضایت استفاده بدون پرداخت هزینه آن را ندارند.تشکر از حمایت شما[/alert]


درباره نویسنده

publisher4 222 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.