no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

بررسي شيوع افسردگي پس از زايمان در مادران مراجعه كننده به درمانگاه زنان

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
بهترین ها از دید دانش آموزان
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

افسردگی بعد از زایمان- زایمان- افسردگی – اپیدمیولوژی- درمان- اتیولوژی – افسردگی و باداری -بررسی شیوع افسردگی پس از زایمان در مادران مراجعه کننده به درمانگاه زنان بیمارستان های بقیه الله ونجمیه
zip
دی ۷, ۱۳۹۵

افسردگی بعد از زایمان- زایمان- افسردگی – اپیدمیولوژی- درمان- اتیولوژی – افسردگی و باداری -بررسی شیوع افسردگی پس از زایمان در مادران مراجعه کننده به درمانگاه زنان بیمارستان های بقیه الله ونجمیه


افسردگی بعد از زایمان- زایمان- افسردگی - اپیدمیولوژی- درمان- اتیولوژی - افسردگی و باداری -بررسی شیوع افسردگی پس از زایمان در مادران مراجعه کننده به درمانگاه زنان بیمارستان های بقیه الله ونجمیه

پایان نامه جهت دریافت درجه دکتری عمومی پزشکی در ۵۹ صفحه
[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

فصل اول: مقدمه وبیان مسئله

– زایمان

زایمان (labor) عبارتست از انقباضات رحمی منظم که منجر به افاسمان[۱] و اتساع[۲] سرویکس می‌شود. چنانچه  سن تخمینی حاملگی صحیح باشد، زایمان معمولاً در فاصله دو هفته از «تاریخ تخمینی زایمان[۳]» شروع می‌شود (۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته بعد از LMP). از آنجا که تنها ۵-۳% بیماران در همان زمان EDC وضع حمل می‌کنند، برای EDC محدوده ۳۸ تا ۴۲ هفته را در نظر می‌گیریم.

محرک طبیعی زنجیره بیوشیمیایی که منجر به زایمان می‌گردد، ناشناخته مانده است. پیش از شروع زایمان حقیقی، نرم شدگی و کشیدگی منتشر در لیگامانهای لگنی و بافت‌های نرم واژن اتفاق می‌افتد. سرویکس نیز کوتاه و متسع می‌شود ( رسیده شدن[۴]). انقباضات براکستون ـ هیکس (انقباضات ضعیف، نامنظم و ناحیه‌ای) معمولاً چند هفته قبل از شروع زایمان حقیقی رخ می‌دهد. فاکتور آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRF) دارای نقش مهمی است و در ابتدای سه ماهه دوم وارد گردش خون مادر شده و غلظت آن با پیشرفت حاملگی بطور تصاعدی بالا می‌رود. CRF ترشح کورتیزول آدرنال را تنظیم می‌کند و کورتیزول هورمونی است که می‌تواند قدرت انقباضات رحمی را افزایش دهد. CRF همچنین تولید اکسی توسین توسط جنین و پروستاگلندین‌ها توسط جفت را تحریک می‌کند.

احتمالاً عوامل دیگری نیز در زایمان دخالت دارند. به عنوان مثال، پروژسترون انقباض رحمی را مهار و استروژن آن را تحریک می‌کند. استروژن هم مانند CRF، تولید گیرنده‌های اکسی توسین را در رحم تحریک می‌کند. با این توصیف، با افت سطح پروژسترون در نزدیکی ترم، استروژن موجب انقباض رحم می‌شود. کشش مکانیکی (مثلاً در حاملگی دوقلو یا پلی هیدرآمنیوس) انقباضات رحمی را افزایش می‌دهد. با شروع زایمان، چندین قوس فیدبکی مثبت وارد عمل می‌شوند. برای نمونه، انقباضات رحمی موجب کشش سرویکس شده و این کشش خود باعث تحریک انقباض رفلکسی رحم و رانده شدن سرجنین به سمت سرویکس می‌شود و چرخه ادامه می‌یابد.

 • پیشرفت زایمان

برای فهم بالینی بهتر، زایمان به سه مرحله تقسیم می‌شود و هریک از این مراحل دارای زمان استانداردی است که برگرفته از مطالعات و

مان (پارتوگرام[۵] یا منحنی فریدمن)، به مراقبت‌های زایمانی کمک فراوانی می‌کند.

مرحله اول زایمان با آغاز انقباضات رحمی منظم شروع شده و با اتساع کامل سرویکس پایان می‌یابد. مرحله اول خود به سه فاز تقسیم می‌شود: ‌فاز نهفته[۶] ، فاز فعال و فاز افت سرعت[۷] . در جریان فاز نهفته، انقباضات به صورت پیشرونده قوی‌تر،  طولانی‌تر، مکرر‌تر و هماهنگ‌تر می‌شوند. احساس ناراحتی مادر می‌تواند جزئی یا شدید باشد.

اگر فاز نهفته در زنان نولی پار از ۲۰ ساعت و در زنان مولتی پاراز ۱۴ ساعت تجاوز نماید، طول کشیده محسوب می‌گردد. در فاز فعال زنان نولی پار، اتساع سرویکس از cm4-3 شروع

اتساع، ۲/۱ تا ۵/۱ سانتیمتر در ساعت است. با بی حسی اپی دورال سرعت

به داخل لگن مادر رخ می‌دهد.

نکته : طول فاز فعال قابل پیش ‌بینی‌تر است : ۵ ساعت در زنان نولی پار و ۲ ساعت در مولتی پارها.

مرحله دوم به فاصله زمانی بین اتساع کامل سرویکس تا تولد کامل نوزاد اطلاق می‌گردد. طی مرحله دوم، انقباضات قوی و

زور بزند. مرحله دوم معمولاً در نولی پارها ۵۰ دقیقه و در مولتی پارها ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. بی‌حسی ناحیه‌ای این مرحله را طولانی‌تر می‌کند.

مرحله سوم زایمان به فاصله زمانی بین تولد نوزاد تا خروج جفت گفته می‌شود.

از ۱۰ دقیقه). این مرحله اگر بیش از ۳۰ دقیقه ادامه یابد، طول کشیده تلقی می‌گردد.

 

۲ افسردگی

تعریف افسردگی از زمانهای بسیار دور در توصیفات متنوعی در منابع طب قدیم

کار برد. در سال ۱۸۵۴ ژول با یاژه فرانسوی جنون دو شکلی (folic double form) را که در آن بیمار دچار افسردگی عمیق با حالت بهت زده می‌شود تعریف کرد. امیل کریپلین در سال ۱۸۹۶ افسردگی پس از یائسگی و اواخر بزرگسالی را شرح داد.

خلق آدمی ممکن است طبیعی، بالا یا پایین باشد. افسردگی، فرو رفتن ممتد در خلق پایین است که با کاهش انرژی و علاقه، احساس گناه، اشکال در تمرکز،

خاصی نیست و واکنشی در برابر استرس است.

بشر، یک واحد پسیکوفیزیولوژیک است و به هر تغییر فکری و حسی که موجب تغییرات فیزیولوژیک

شدید جسمی می‌تواند شروع یک دوره افسردگی یا تشدید کننده حالات و خوی افسرده باشد (۱).

۳-۱ – اپیدمیولوژی

اختلالات خلقی خصوصاً افسردگی یک قطبی از شایعترین اختلالات روانی است. احتمال ابتلای آن در طول عمر برای زنها ۲۰% و برای مردها ۱۰% است، پاره‌ای از

و در هر مقطعی از زمان ۱۵% از افسردگی رنج می‌برند و فقط ۲۰ تا ۲۵% تحت درمان قرار می‌گیرند.

۱۰% بیماران پزشکان عمومی با علائم مبهم جسمی، از افسردگی رنج می‌برند و غالباً علائم افسردگی به طور نامناسب به عنوان واکنشی در مقابل

در زنها دو بار شایعتر از مردان می‌باشد. علل این تفاوت را در استرسهای متفاوت زنان و آثار اندوکرینی نهفته می‌جوئیم.

ـ سن : حدود سن شروع اختلالات دو قطبی،‌ از کودکی تا ۵۰ سالگی با میانگین ۳۰ سالگی است . سن متوسط شروع اختلال افسردگی اساسی ۴۰ سالگی و در ۵۰% بین ۲۰ تا ۵۰ سالگی است. بعضی مطالعات بیانگر افزایش اختلال افسردگی اساس در افراد زیر ۲۰ سال است.

ـ نژاد : رابطه مشخصی نمی‌توان یافت. تحقیقات متخصصان در تشخیص افراد افسرده با نژاد متنوع می‌تواند نتایج متناقضی را نشان دهد.

ـ تأهل : افسردگی یک قطبی در افرادی که فاقد رابطه بین فردی نزدیک

واضحی نیست. مهاجرت می‌تواند تشدید کننده باشد، اختلال دو قطبی در افراد دانشگاهی کمتر از بقیه است. مذهب، دین و ایمان، عوامل موثری در کاهش افسردگی است و به نظر می‌رسد امید به منبع هستی نقش بارزی در این میان دارد.

ـ بیماریهای جسمی : بعضی بیماریهای جسمی با افسردگی آغاز شده و بعضی تشدید گر افسردگی هستند. تحقیقات، شیوع افسردگی در بیماران

و تأثیر درمان آن را در سیر بیماری مؤثر می‌داند.

۴-۱ – اتیولوژی

اساس علت بیماری خلق ناشناخته است. عوامل سببی احتمالی را به دو دسته کلی تقسیم می‌کنیم :

۱ـ فرضیه‌های بیولوژیک

۲ـ فرضیه‌های روانی ـ اجتماعی

الف) فرضیه‌های بیولوژیک : عوامل و علل مختلفی را داراست، شامل :

ـ آمینهای بیولوژیک :

نور اپی نفرین و سرتونین دو ناقل عصبی در فیزیوپاتولوژی اختلالات خلقی هستند. کاهش در تعداد مکانهای جذب مجدد

لقی دخیل هستند. بعضی از محققین اشاره کرده‌اند که سیستمهای پیامبر ثانوی نظیر آدنیلات سیکلاز، فسفاتیدیل اینوزیتول یا تنظیم کلسیم ممکن است حائز اهمیت باشند.

ـ تنظیم نورواندوکرین : هر چند می‌تواند اختلالات نورواندوکرین علت اولیه باشد ولی باید آزمونهای نورواندوکرینی را پنجره‌ای برای بررسی بهتر مغز تلقی نمود.

محورهای‌عصبی غددی عمده دراختلالات خلقی شامل: آدرنال،تیروئید، محورهای هورمون رشد و ناهنجاریهای دیگر مانند کاهش ترشح شبانه ملاتونین، کاهش آزاد شدن پرولاکتین با تجویز تریپتوفان، کاهش سطح پایه LH و FSH و کاهش تستوسترون در مردها می‌باشد.

پژوهشگران اثبات نموده‌اند که ۵۰% بیماران افسرده، پاسخ طبیعی کاهش کورتیزول در مقابل دوز

یا DST ) اما DST می‌تواند در مبتلایان به وسواس اجباری، اختلالات مصرف غذا، اختلالات ارگانیک  مغزی مانند آلزایمر هم غیرطبیعی باشد.

اختلالات تیروئید و بی‌نظمی محور آن با علائم عاطفی همراهند در حدود ۳۰% بیماران مبتلا

هستند. تئوری دیگر می‌گوید شاید گروهی از بیماران افسرده از یک اختلال خود ایمنی ناشناخته در مورد تیروئید رنج می‌برند.

در چندین مطالعه، تفاوت آماری، بین افراد افسرده و بهنجار در نظم آزاد شدن GH مشاهده کرده‌اند. مطالعات نشان می‌دهد در افسردگی ترشح هورمون رشد در پاسخ به کلونیدین کند است.

ـ اختلالات خواب : در EEG افراد مبتلا به افسردگی اختلالات زیر ممکن است دیده شود.

۱ـ تأخیر در شروع خواب

۲ـ کاهش زمان نهفتگی REM (زمان بین خواب رفتن و شروع اولین دوره خواب REM)

۳ـ افزایش طول اولین دوره REM

۴ـ خواب نابهنجار دلتا

ـ فروزش (Kindling) : یک فرآیند الکتروفیزیولوژیک که تحریکات زیر آستانه‌ای مکرر یک نرون به ایجاد یک پتانسیل کار می‌انجامد مطالعات، بیانگر فروزش در لوب تمپورال در اختلالات خلقی است.

مستقیم و غیرمستقیم نقش موثری در ایجاد یا تشدید افسردگی دارند.

ـ رویدادهای زندگی و استرس محیطی : تحقیقات می‌گوید رویدادهای استرس آمیز زندگی قبل از نخستین دور اختلالات خلقی،  بیش از دوره‌های بعدی رخ می‌دهد. عامل استرس زای محیطی با تأثیر زیاد، مرگ همسر و همچنین مرگ والدین قبل از یازده سالگی

ان واکنشی ایجاد می‌کند که فرد فقدان خارجی را درون گرایی کرده و افسردگی از اینجا آغاز می‌شود.

 • تجربیات دوران کودکی : اگر با خاطرات خوش همراه باشد
 • وابسته دهانی (Oral – dependent) و وسواسی ـ جبری و هیستریک در معرض خطر هستند.

ی‌گیرند کاری از دستشان ساخته نیست و این حالت مشابه افراد افسرده است. طبق این فرضیه اگر پزشک احساس تسلط بر محیط را در فرد بهبودی بخشد، افسردگی درمان شود.

ـ فرضیه‌های شناختی : طبق این فرضیه سوء تعبیر منفی در تجارب زندگی، ارزیابی منفی شخصی، بدبینی و نومیدی می‌دهد و این احساس افسردگی را ایجاد می‌کند. روش شناخت درمانی، تعدیل این شناختهای منفی و از بین بردن آن از طریق رفتاری است (۳).

۲-۴ –  علائم بالینی

خلق افسرده، فقدان علاقه و لذت، احساس غم، یأس،‌ پوچی، بی‌ارزشی و عدم تسلط بر محیط از علائم کلیدی است. ۷۰% بیماران از اینکه نمی‌تواند گریه کنند شاکی هستند. ۹۷% از کاهش انرژی و مشکلات ناشی از آن

کاهش میل جنسی، اختلال در قاعدگی، حملات اضطراب و هراس، استعمال دخانیات و اعتیاد، شکایات

آنها را سایکوتیک می‌کند. حدود ۵۰ تا ۷۵% دچار کاهش حافظه، فراموشکاری و دمانس کاذب افسردگی می‌شوند. اختلال در قضاوت و بینش بر مسائل زندگی تأثیر گذار است.

علل عضوی افسردگی را با شرح حال کامل، معاینه کامل، بررسی پاراکلینیک می‌توان شناخت.

شایعترین مسائل عصبی که علائم افسردگی ایجاد می‌کند آلزایمر، صرع، سکته مغزی و تومورها است. ۵۰% تا ۷۰% بیماران پارکینسون علائم بارز افسردگی دارند. علائم افسردگی غالباً به داروهای ضد افسردگی و ECT  حساس است بیماران افسرده دچار دمانس، از پاسخگویی طفره می‌روند و مبتلایان آلزایمر داستان بافی می‌کنند. تغییرات بین حمله‌ای در صرع لوب تمپورال بخصوص در لوب راست علائم افسردگی را تقلید می‌کند. پس از سکته های قدامی (در مقایسه با خلفی) و ضایعات نیمکره چپ، در عرض دو سال بعد از علائم، افسردگی بروز می‌کند.

تومور‌های دیانسفال و تمپورال با علائم افسردگی همراه است. آزمون بک و آزمونهای مشابه برای ارزیابی افسردگی قابل اطمینان هستند.

احساس کنونی و حالت درونی وی است، انتخاب کند. نمره بالاتر ازحد مرزی ۱۲ یا ۱۳ نشانگر افسردگی است.

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

افسردگی و باداری

ـ عوامل خطرساز و مستعد کننده : سن پایین، آموزش کم ، تعداد زایمان زیاد، عدم اشتغال در خارج از خانه، وجود مشکلات مربوط به ازدواج، بارداری ناخواسته، تاریخچه شخصی یا خانوادگی افسردگی، موقعیت پایین اجتماعی ـ ‌اقتصادی، افزایش تعداد فرزندان، مصرف سیگار یا داروهای غیرمجاز در بارداری

داخل رحمی (۸ و ۷ و ۶ و  ۱۲ و ۱۴).

ـ O Hara و همکارانش یک طرح استعداد ـ استرس را برای افسردگی در خلال بارداری و دوره پس از زایمان پیشنهاد

افسردگی یا شیوه‌های شناختی نامتناسب، ممکن است یک زن را مستعد افسردگی کنند و سپس همگام با تطابق یافتن زن با عوامل استرس زای مربوط به

:

-A علائم فیزیکی: خستگی، تهوع، استفراغ، محدودیت‌‌های فیزیکی، آشفتگی‌های استراحت و خواب، علایم روده‌ای و مثانه‌ای.

-B تغییرات الگوی زندگی: خانه‌داری، فعالیت‌ها (ورزش، رژیم غذایی، سیگار کشیدن و …).

-C ویژگی‌های بدن: افزایش وزن، احساس اندازه نبودن لباسها، احساسات منفی (جذاب نبون، چاقی، نامتناسب بودن اندام).

-D عوامل استرس زای مالی: فقدان درآمد منظم، پول برای خرید وسایل مورد نیاز، نگرانی در مورد پوشش بیمه.

 • افسردگی

حداقل نیمی از مادران در روزهای ابتدایی پس از زایمان دچار احساس افسردگی می‌شوند. که به صورت دوره‌هایی از غمگینی، گریه و ناپایداری خلق می‌باشد (غم مادری[۱]) . این حالت معمولاً کم دوام است و ندرتاً بیش

در انجام امور و خستگی پذیری مشخص می‌گردند. باید وجود هیپوتیروئیدی پس از زایمان در بیمارانی که این علایم را دارند رد شود. در این نوع،

پاتولوژیک محسوب شده و نیاز به مشاوره با روانپزشک دارد.

خطر عود افسردگی پس از زایمان بالاست و گاهی شروع درمان پروفیلاکتیک ۲ تا ۳ هفته قبل از زایمان لازم می‌باشد. ویزیت زود هنگام پس اززایمان  در زنانی که در معرض خطر افسردگی هستند (مثلاً کسانی که سابقه

مورد در هر ۵۰۰ حاملگی) ولی یک اورژانس روانپزشکی محسوب می‌شود.

-J شغلی و تحصیلی : کار (خستگی، محدودیت‌ها و ارتباطات)، مدرسه (تصمیم‌ به پایان دادن درس، ترک تحصیل، امتحانات).

-K زناشویی : مسئولیت پذیری شوهر در امور خانه، زندگی جنسی (کاهش دفعات نزدیکی جنسی، کم شدن جذابیت).

-L نگرانی‌های مربوط به مادر شدن و رفتارهای نوزاد و میزان آسایش کودک و ارتباط آن با کودکان دیگر خانواده در آینده. (۱۲)

ـ پیامدها و عوارض افسردگی‌ در خلال بارداری : افزایش خطر زایمان پره ترم، وزن کم موقع تولد، عقب ماندگی رشد فیزیکی، سوء تغذیه و اسهالهای اپی زودیک، مستعد مبتلا شدن به عفونت‌های حاد تنفسی در کودکی، عدم تطابق و سازش با محیط و حتی رفتارهای ضداجتماعی درسنین بالاتر. (۵ و ۴ و ۳ و ۱۴).

۶-۱ – درمان

درمان باید برروی مشخص کردن مشکلات حادی مانند خودکشی و شدت بیماری متمرکز گردد. راحتی پزشک نیز باید به عنوان یک جزء مراقبت از بیماران مورد توجه قرار گیرد. هنگامی که این

وع بودن اقدام به خودکشی باید مدنظر قرار گیرد و ثبت شود. بیشتر ژنیکولوژیست‌ها حس ششمی در مورد بیمارانشان دارند و

شامل افراد دارای فشاری روانی زیاد، ارتباط چشمی ضعیف و محرومیت از تمام ایده‌ها می‌باشد. اگر خطر خودکشی بالاست، انتقال فوری به بیمارستان و بستری نمودن وی باید صورت گیرد. انواع درمانها به شرح ذیل می‌باشند :

۱) روان درمانی : به نظر می‌رسد که روان درمانی به اندازه دارو درمانی در درمان افسردگی خفیف یا متوسط موثر باشد. اصول روان درمانی به یک بحث آزاد در مورد مشکلات نیاز دارد. برطرف شدن

خود فرد همراه با تقویت استقلال فردی هدایت شود.

۲) دارو درمانی : گروه‌های جدید دارویی درمان افسردگی و انتظارات بیمار را متحول کرده است. قبل از کشف مهار کننده‌های جدید انتخابی بازجذب سروتونین SSRI)ها ) درمان طبی فقط برای درمان بیماران مبتلا به افسردگی شدید در نظر گرفته می‌شد. اما در حال حاضر، با وجود داروهای با عوارض جانبی کمتر،‌ افسردگی خفیف تا متوسط به طور شایعی با SSRI ها درمان می‌شوند.

SSRI) ها ( و مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAO) هستند. مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز مرور نشده است چرا که عوارض جانبی متعددی دارند و خارج از محدوده بیشتر درمانهای ژنیکولوژیک می‌باشد.

سه حلقه ایها برای سالها تنها داروهای ضدافسردگی اصلی بودند. ترکیبات اصلی

می‌کنند. عوارض جانبی با شیوع کمتر اما ناراحت کننده شامل هیپوتانسیون ارتوستاتیک، آرتیمی‌های قلبی و گاهی افزایش وزن است. این

۳ هفته درمان برای اثر بخشی نیاز دارند. داروهای سه حلقه‌ای شایع در دسترس و محدوده دوزاژ آنها در زیر نشان داده شده است :

¤ آمی تریپتلین : ۳۰۰-۷۵  میلی‌گرم هنگام خواب

¤ داکسپین : ۳۰۰-۷۵ میلی گرم هنگام خواب

¤ ایمی پرامین : ۳۰۰-۴۰ میلی گرم هنگام خواب

¤ نورتریپتیلین : ۲۰۰-۷۵ میلی گرم هنگام خواب

¤ دزی پرامین : ۳۰۰-۷۵ میلی گرم هنگام خواب

هتروسیکلیک‌ها گروه‌بعدی داروهای ضدافسردگی هستند که مزیت‌های اصلی آنها نسبت به سه حلقه ایها کاهش عوارض جانبی آنتی کولینرژیک، هیپوتانسیون ارتوستاتیک و آریتمی قلبی بودند. خواب آلودگی همچنان به عنوان عارضه این داروها وجود دارد، اما در بسیاری از بیماران کاهش یافته است. همه این داروها به دوز منفرد روزانه نیاز دارند. پاسخ ضدافسردگی با تأخیر بروز می‌کند و ممکن است به ۴ تا ۶ هفته جهت پاسخ بالینی قابل توجه نیاز داشته باشند. داروهای شایع و دوزاژ آنها عبارتند از :

¤ آموکساپین : ۴۰-۱۰ میلی گرم هنگام خواب

¤ بوپروپیون : ۴۵۰-۲۲۵ میلی گرم هنگام خواب

¤ ماپروتیلین : ۲۲۵-۱۰۰ میلی گرم هنگام خواب

¤ ترازودون : ۶۰۰-۱۵۰ میلی گرم هنگام خواب

جدیدترین داروهای در دسترس جهت درمان افسردگی SSRI ها هستند. استفاده گسترده از این داروها در دهه گذشته بسیار زیاد شده است. این داروها حقیقتاً هیچ عارضه جانبی آنتی

پیدا کرده است. به علت نداشتن عوارض جانبی قابل توجه این داروها ذهنیت درمان افسردگی را تغییر داده‌اند. اثرات

یکبار در روز مصرف می‌شوند. بعضی از سازمانهای تصمیم گیرنده درمانی مطرح کرده‌اند که این داروها را می‌توان به عنوان خط اول درمان به جای روان درمانی استفاده کرد. داروهای شایع این گروه و دوزاژ آنها عبارتند از :

¤ فلوکستین : ۴۰-۱۰ میلی گرم هنگام روزانه

¤ پاروکستین : ۵۰-۲۰ میلی گرم هنگام روزانه

¤سرترالین : ۱۵۰-۵۰ میلی گرم هنگام روزانه

¤ ونلافاکسین : ۲۲۵-۷۵ میلی گرم هنگام دوبار یا سه بار در روز

این داروها اشتها را کم می‌کنند و از افزایش وزن جلوگیری می‌کنند. افکار خودکشی و منفی را می کاهند. متأسفانه این داروها ممکن است حس رضایت ناشی از فعالیت‌ها را کاهش دهند و گزارش شده است که ارگاسم در زنان را می‌کاهند به طور

ر چه استفاده از این داروها به مدت بیشتر از ۶ ماه تأیید نشده است بسیاری از بیماران و پزشکان به استفاده از این داروها ادامه می‌دهند.

افرادی که سابقاً اقدام به خودکشی داشته‌اند، احتمالاً خارج از محدوده معمول کار یک متخصص زنان قرار دارند و احتمالاً  به بهترین نحو توسط یک روان بزشک درمان می‌شوند. سابقه رفتار سایکوتیک قبلی، بیماریهای تغذیه‌ای شدید در بیشتر موارد منجر به ارجاع فوری می‌شود.

طولانی مدت و دقیق دارد. در نهایت اگر پزشک نتواند بابیمار ارتباط برقرار کند یا بیمار پاسخ به درمان ندهد، احتمالاً ارجاع به موقع بهترین راه حل است. (۱)

باید یادآوری کرد که پیش از تجویز دارو برای زنان باردار، باید به نوشته‌های داخل بسته بندی داروها (که کمپانی سازنده ارائه کرده و

احتمالی مصرف آن باشد. در زیر FDA Risk category برخی از داروهای ضدافسردگی بیان شده است :

الف ـ سه حلقه ایها و چند حلقه ایها : آمی تریپتیلین (D) ، ایمی پرامین (D) ، نورتریپتیلین (D) کلومیپرامین (C) ، داکسپین (C) ، پروتریپتیلین (C) ، ماپروتیلین (B) .

ب) مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز : فنلزین (C) ، ترانیل سیپرومین (C) .

ج) مهار کننده ‌های باز جذب انتخابی سروتونین : فلوکسین (B) ، سرترالین (B) ، پاروکستین (C) ، فلووکسامین (C) .

د) الکتروشوک درمانی (ECT) : درمان افسردگی در حاملگی با الکتروشوک، اغلب برای زنانی لازم است که اختلال خلق ماژور آنها به درمان دارویی مقاوم است. چند محقق بروز افت متغیر قلبی را که از مشخصات کمپرسیون بند ناف است، در هنگام ECT گزارش کرده‌اند. چند محقق دیگر طی یک مطالعه‌ای دریافتند که پس از هر نوبت درمان افزایش فشار خون، هیپرتونیسیته رحمی

روی می‌دهند. اینها عبارتند از : آریتمی‌های خوش خیم و گذرای جنین، خونریزی خفیف واژینال، درد شکمی و انقباضات رحمی خودمحدود، زنانی که به طرزصحیح جهت الکتروشوک آماده‌نشده‌باشندنیزدر معرض افزایش خطر آسپیراسیون، کمپرسیون آئورتوکاو و آلکالوز تنفسی هستند. (۱۴)

 

 

 

۷-۱- اهداف، فرضیات و سوالات

اهداف:

اهداف کلی:

 • بررسی شیوع افسردگی پس از زایمان در مادران مراجعه کننده به درمانگاه زنان بیمارستان های بقیه ا… و نجمیه در نیمه دوم سال ۱۳۸۴
 • اهداف جزئی:
 • ام شده در مادران مراجعه کننده
 • بررسی سابقه افسردگی در مادران مراجعه کننده
 • بررسی نوع و تعداد زایمان های مادران مراجعه کننده

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]

فرضیات و سؤالات

با توجه به اینکه مطالعه توصیفی ـ مقطعی است سوالات زیر را مطرح کردیم:

          ۱) فراوانی افسردگی در خانم‌های پست پارتوم چقدر است؟

۲)  فراوانی افسردگی در خانم‌های پست پارتوم برحسب سن خانم حامله چقدر است؟

۳)  فراوانی افسردگی در خانم‌های پست پارتوم برحسب داشتن

شغلی تعداد زایمان مادران پست پارتوم چقدر است؟

۶) ارتباط بین سن مادر با افسردگی وی چیست؟

۷) آیا جنسیت کودک با افسردگی مادر ارتباط دارد؟

فرضیات زیر در هنگام مطالعه متون مطرح شد:

 • سن مادر با افسردگی وی ارتباط دارد
 • جنس کودک با افسردگی مادر ارتباط دارد
 • مادرانی که از
 • – اقتصادی در بروز افسردگی نقش مهمی دارد
 • تعداد زایمان های کم با کمترین میزان افسردگی همراه است


 

 • بیان مسئله

اختلالات خلقی، از شایعترین اختلالات روانی جهان می‌باشد و در میان اختلالات خلقی، افسردگی از شایعترین اختلالات روانی می‌باشد. به طور کلی افسردگی در خانمها دو برابر آقایان شیوع بیشتری دارد که

دو هفته به طول بینجامد. هر دوره‌ای از افسردگی می‌تواند با اندوه، احساس پوچی، نبود علاقه و لذت، بی‌تفاوتی، بی‌ارزشی، عدم تسلط بر محیط و

خواب نامنظم، خستگی، احساس شرمساری یا گناه، اختلال تمرکز و تصمیم‌گیری، کُندی یا تهییج حرکتی و افکاری در رابطه با مرگ همراه می‌باشد.

تفکر شاکی می‌باشند و حدود دو سوم بیماران به فکر خودکشی می‌افتند که از این میان ۱۰-۱۵%  آنها دست به خودکشی می‌زنند. (۱۲)

بارداری و زایمان، روندهای تکاملی قابل توجهی برای اکثر زنان هستند. برای تطابق موفقیت آمیز با بارداری و زایمان، سازگاریهای فیزیکی، درون فردی و خانوادگی ضرورت دارند. استرس‌هایی که گریبانگیر یک مادر بی‌تجربه می‌شوند، پرتعداد بوده و شامل اختلال فعالیتهای معمول، محرومیت از خواب، کاهش استقلال، جدا شدن از اجتماع و تغییرات محیط شغلی هستند. زنانی که به خوبی با وضعیت خود تطابق می‌یابند، می‌توانند این تغییرات را پیشگویی کرده و خود را

بارداری، زایمان و مراقبت پس از زایمان از زنان، حوادث طبی هستند که متخصص

در ارزیابی این بیماری، فراوانی افسردگی پس از زایمان را در مادران، برآورد کنیم.

 افسردگی پس از زایمان میزان شیوع نسبتاً بالایی دارد، می‌تواند مدت

نوزادان مورد توجه قرار گرفته است و در مقالات توجه فزاینده‌ای به آن معطوف شده است. (۱۵)

افسردگی پس از زایمان بسیار وخیم‌تر و پابرجاتر از “maternity blues”  (به معنای دلتنگی خفیف و گذرا) است. Maternity blues یک واکنش گذاری احساسی است که زنان به فاصله کوتاهی

 

در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان، متغیرهای شایع در ارتباط با افسردگی به شرح زیر هستند:

 ۱- سابقه قبلی افسردگی (از جمله افسردگی در خلال بارداری)، ۲-ضعیف بودن روابط زناشویی؛

 ۳- دشواری در امر مراقبت از کودک؛ ۴- ناکافی بودن حمایت اجتماعی و ۵- عوامل استرس‌زای متعدد روزمره.

زنانی که دارای یک یا چند مورد از این عوامل هستند، ممکن است به توجه بیشتری در دوران بارداری و دوره پس از زایمان نیاز داشته باشند. افسردگی

یا اشتها و دشواری در مراقبت از کودک، حداقل به مدت ۲ هفته با شدت متوسط تا شدید وجود داشته باشند. آنچه که اهمیت ویژه‌ای دارد، این

؟ متخصصان زایمان می‌توانند در برنامه پیگیــری زنان در دوره پس از زایمان، به کشف موارد افسردگی کمک کنند. (۱۵)

پس از کامل شدن معاینه فیزیکی، چند پرسش به شرح زیر، می‌تواند به پزشک در جهت بررسی علائم افسردگی کمک کند: «آیا شما از هنگام به

کوتاه و مختصر Edinburg  (۱۰ موضوعی) برای افسردگی پس از زایمان، می‌توان به عنوان ابزاری ساده برای غربالگردی استفاده

پس از زایمان سودمند است. (۶)

طی مطالعاتی که در کشور کُره در سال ۲۰۰۴  صورت گرفته، ۴/۱۲% افراد مورد مطالعه افسردگی شدید داشته‌اند و توصیه شده که مطالعات  در حجم نمونه‌های بالاتر صورت گیرد (حجم نمونه در این مطالعه ۱۶۰ بوده است). (۱۶)

در مطالعه دیگری در سال ۲۰۰۴ در اُکلاندا امریکا در مجموع ۳۳%  در خانمها علائمی از افسردگی یا اضطراب مشاهده شده بود. (۱۷)  در مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۱  در دانشگاه تگزاس آمریکا، مشاهده شد که در حجم نمونه مطالعاتی شیوع افسردگی

مطالعاتی کم می‌باشد (۳۹%بقیه خانمهای مالزیایی انجام آداب و رسوم و سنتهای عملی و اعتقادی خود را بعد از زایمان رعایت می‌کنند). (۱۹)

 

 

 

 

           

 

 


۹-۱- بررسی متون

سازمان بهداشت جهانی، نیاز بهداشتی زنان را به عنوان یک اولویت مهم مشخص کرده است؛ زیرا علاوه بر آنکه زنان نیمی از جمعیت

می‌شود، اما باید دانست که نه تنها حادثه کوچکی اتفاق نیفتاده است، بلکه دگرگونی عمیقی در زندگی زن پدید آمده که کوچک شمردن آن موجب پیدایش عواقب وخیمی خواهد بود (۱).

 عده‌ای تصور می‌کنند که پس از تولد نوزاد، مادر دوران ناراحت کننده‌ را پشت سر

(۲).

زنان در دوران پس از زایمان به خصوص در یک ماه اول آن احتمالاً بالاترین میزان استرس را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند (۳). در دوران پس از زایمان تغییرات ۹ ماه آبستنی در طول چند هفته به

روحی و سازماندهی مجدد روابط بین فردی دارد (۱):

 بنابراین همواره خطر بروز بیماری‌های روانی در دوران پس از زایمان وجود داشته و یکی از اختلالات شایع در این دوره، افسردگی است (۳). حدود ۱۵-۱۰ درصد خانم‌ها به افسردگی پس از زایمان مبتلا شده

درون خانواده، بهداشت روانی خانواده (۴)، تکامل شناختی و روحی کودک، رابطه مادر و شیرخوار و همچنین توانایی مادر در مراقبت از کودک دارد (۱ و ۴). 

تاکنون توافق کلی در مورد علت افسردگی پس از زایمان به دست نیامده است (۲)، ولی عوامل متعددی مستعد کننده افسردگی پس از زایمان هستند که شناسایی این عوامل و کنترل آنها می‌تواند در پیشگیری از افسردگی پس از زایمان

، سابقه افسردگی، روش زایمان و … اشاره کرد.

 گرچه صالحی رابطه معنی‌داری بین افسردگی پس از زایمان و روش زایمان به دست نیاورد (۷). اما Garel و همکاران (۱۹۸۸) به این نتیجه رسیدند که در عرض یک سال پس از زایمان، خانم‌های با زایمان سزارین، بیشتر از علایم جسمی روانی

از عوامل مؤثر در افسردگی پس از زایمان می‌باشد، به طوری که خانم‌های با زایمان سزارین با احتمال بیشتری اختلال در

آمد که نتیجه آن سلامت مادر و کودک و تشخیص سریعتر زنان در معرض خطر افسردگی بعد از زایمان است.

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۴)”]

فصل دوم : مواد ابزار وروش کار

۱-۲    نوع مطالعه

 پژوهش حاضر در قالب یک مطالعه مقطعی انجام شده است. در این مطالعه نگارنده به بررسی میزان شیوع افسردگی در زنان باردار پرداخته است.

 

۲-۲ جمعیت مورد مطالعه و روش نمونه‌برداری

 

 جمعیت مورد مطالعه۱۵۰ خانم پست پارتوم (هفته ۲ تا ۸ پس از زایمان) بودند که در

الاعظم(عج)  و نجمیه  مراجعه نمودند. روش نمونه برداری، ساده و در دسترس بود.

 

۳-۲ روش جمع‌آوری داده‌ها

 

  برای انجام این پژوهش، پرسشنامه به زبان فارسی ترجمه شد و پس از انجام آزمون‌های روایی و پایایی, استاندارد گردید. سپس با

 

که به سؤالات دقیق و صادقانه پاسخ دهند. سپس هر بیمار پرسشنامه استاندارد را تکمیل نمودو از دخالت همراهان در تکمیل پرسشنامه ممانعت به عمل آمد.

 

۴-۲ جدول متغیرها

جدول متغیرها

نام متغیرنوعتعریفمقیاس
سن

جنس

تعداد زایمان

حمایت اطرافیان

شغل

نمره افسردگی

کمی پیوسته

کیفی گسسته

کمی پیوسته

کیفی اسمی

کیفی اسمی

کمی پیوسته

تعداد سال‌هایی که از روز تولد فرد می‌گذرد

محتوای ژنتیکی XX و یا XY

تعداد دفعات به دنیا آوردن فرزند

ارتباطات هیجانی وحمایت‌های روانی

منبع کسب درآمد

نمره افسردگی براساس محاسبه نمرات آزمون EPDS

سال

مرد یا زن

(عدد)

همسر، مادر، دیگران

نظامی و غیرنظامی

عدد

 


بحث: نتایج پژوهش حاضر، از شیوع ۲۲ درصدی افسردگی خبر می‎دهد که با نتایج ۵/۲۷، ۱/۱۳، ۸/۱۱، ۸/۹ مقالات خارجی قابل مقایسه است. فرزند ناخواسته، حمایت اجتماعی، سابقه روانی قبلی از عواملی

اثر شدت افسردگی تأثیر داشت. در پایان پیشنهاد می‎شود برنامه های حمایتی و آموزشی در طی و بعد از حاملگی و بعد از زایمان برای مادر

ادر و نوزاد، شناسایی مادران تحت استرس و بحران و آموزش مادر در رابطه با تعدیل استرس ها از جمله مواردی است که باید دقت شود.

کلمات کلیدی: مادران پست پارتوم، افسردگی، زایمان

 

۵-۲ حذف موارد تحت مطالعه

 

بیماران به شرح زیر از مطالعه کنار گذاشته شدند:

کسانی که تمایل به تکمیل پرسشنامه نداشتند.

کلیه بیمارانی که در پاسخ دادن به سوالات از فرد دیگری کمک گرفتند.


۶-۲ روش اجرای پژوهش

پس از مشخص شدن نمونه‌های واجد شرایط, برای هر بیمار مراجعه کننده توضیح داده شد که چرا پرسشنامه را پر می‌کنند و از

هر بیمار پرسشنامه استاندارد را تکمیل نمود و از دخالت همراهان در تکمیل پرسشنامه ممانعت به عمل آمد.

۷-۲- نحوه‌ی تجزیه و تحلیل داده‌ها و روش آماری

داده‌های حاصل به کامپیوتر وارد شد و توسط نرم‌افزار SPSS نگارش ۱۴ با استفاده از روش‌های آماری توصیفی و تحلیلی شامل اسپیرمن[۱], انوا[۲] و تی تست[۳] تجزیه و تحلیل شد.

 

۸-۲- ملاحظات اخلاقی

کلیه بیماران از نظر محتوا و علت تکمیل پرسشنامه توجیه شدند و با رضایت

داده شد که اطلاعات خصوصی و شخصی آنان محرمانه خواهد ماند. پژوهش نیازی به تامین و استفاده از منابع مالی نداشت.

 

 


 

 

 

 

 

 

۹-۲    پرسشنامه

 

 

فصل سوم: نتایج

 

 

۱-۳- نتایج

 

در ابتدا به بررسی نتایج از لحاظ توصیفی می‌پردازیم.

۱- سن :

میانگین سنی جمعیت مورد مطالعه ۶۲/۲±۴/۲۱ بود. جمعیت مورد مطالعه به ۳ گروه کمتر از ۲۰ سال، ۲۰ تا ۳۰ سال و بالاتر از ۳۰ سال تقسیم شدند. در گروه اول ۷ نفر (۶/۴ درصد) در گروه دوم ۱۲۲

۹۶ نفر از جمعیت (۶۴ درصد) جمعیت مورد مطالعه شغل شوهر خود را نظامی و ۵۴ نفر (۳۶ درصد) شغل همسر خود را غیرنظامی ذکر کردند. (نمودار شماره ۱)

۳ـ شغل

۱۰۴ نفر (۳/۶۹ درصد) از جمعیت مورد مطالعه شغل خود را خانه‌دار و ۴۶ نفر (۷/۳۰ درصد) خود را شاغل معرفی نمودند. (نمودار شماره ۲)

۴ـ نوع سکونت

از میان ۱۵۰ نفر جمعیت مورد مطالعه ۱۰ نفر (۶/۶ درصد) دارای

)

۵ـ جنسیت نوزاد

نوزاد۶۹ تن از مادران (۴۶  درصد) پسر و نوزاد ۷۵ تن از مادران (۵۰ درصد) دختر بود. ۶ نفر (۴درصد) نیز دارای وضعیت نامشخص بودند. (نمودار شماره ۵)

۶ـ تعداد زایمان

۱۱۲ تن از مادران (۶/۷۴ درصد) پاسخ را اولین زایمان و ۳۸ مادر (۳/۲۵ درصد) پاسخ را زایمان دوم به بعد ذکر نموده بودند. (نمودار شماره ۱۰)

۷ـ

در مورد حمایت اطرافیان ۸۹ نفر (۳/۵۹ درصد) گزینه همسر، ۵۰ نفر (۳/۳۳ درصد)

، ۱۱ نفر (۳/۷ درصد) گزینه دیگران را انتخاب نموده بودند. (نمودار شماره ۳)

۹ـ سابقه افسردگی قبلی

۸ مادر (۳/۵ درصد) دارای سابقه مثبت افسردگی قبلی، ۱۴۲ مادر (۶/۹۴ درصد) دارای سابقه افسردگی قبلی منفی بودند. (نمودار شماره ۹)

۱۰ـ نوع زایمان

۱۰۶ نفر (۶/۷۰ درصد) نوع زایمان را واژینال ذکر کردند که ۹۳ نفر (۷/

۳۲ نفر (۷/۷۲ درصد) بی‌حسی موضعی و ۱۲ نفر (۲/۲۷ درصد) بی‌حسی عمومی را تجربه کرده بودند. (نمودار شماره ۷)

۱۱ـ  نمرات مقیاس افسردگی پس از زایمان

به پاسخ‌ها براساس افزایش شدت علایم از صفر ۳ تا امتیاز داده می‌شود به موضوعات مشخص شده با ستاره به طور معکوس امتیاز

نمرات بالاتری از عدد ۱۲ داشتند که نشانگر درجاتی از شدت افسردگی است.

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۵)”]

آزمون‌های تحلیلیـ بررسی ارتباط سن مادر با افسردگی

د ر بررسی رابطه سن مادر با امتیاز مقیاس افسردگی (EPDS) توسط آزمون اسپیرمن متوجه شدیم که رابطه معنی‌داری بی ن سن با اینکودک با افسردگی مادر

در بررسی رابطه سن مادر با

>.05).

۳ـ بررسی وجود یا عدم وجود افسردگی در مادران خانه‌دار و شاغل

از ۳۳ نفر (۲۲ درصد) مادر دارای افسردگی ۲۱ نفر (۶۳ درصد) خانه‌دار بودند. از ۱۱۷ نفر (۷۸درصد) مادری که افسردگی نداشتند ۱۲ نفر (۲۵/۱۰ درصد) شاغل بودند.

 (Pvalue >0.05 chi squar test)

۴ـ بررسی رابطه وجود یا عدم وجود افسردگی با شغل همسر

از ۳۳ نفر (۲۲

نداشتند ۴۷ نفر (۷/۴۰ درصد) شوهر غیرنظامی داشتند. (P<0.05 chi squar test)

۵ـ بررسی رابطه وجود یا عدم وجود افسردگی و نوع سکونت مادر

از ۳۳ نفر (۲۲درصد) مادر مبتلا به افسردگی ۸ نفر (۲/۲۴ درصد) دارای زندگی

نفر (۲/۹۸ درصد) با خانواده زندگی می‌کردند. (P<0.05 chi squar test)


۶ـ بررسی رابطه وجود یا عدم وجود افسردگی با تعداد زایمان

از ۳۳ نفر (۲۲ درصد) مادر مبتلا به افسردگی ۱۷ نفر (۵/۵۱

که افسردگی نداشتند ۲۱ نفر (۹/۱۷ درصد) گزینه زایمان دوم به بعد را انتخاب کرده‌بودند . (P<0.05 chi squar test)

۷ـ بررسی رابطه وجود یا عدم وجود افسردگی و جنسیت نوزاد

از ۳۳ نفر (۲۲ درصد) مادر مبتلا به افسردگی ۱۶ نفر (۴/۴۸ درصد) دارای نوزاد پسر و از ۱۱۷ نفر (۷۸درصد) مادری که افسردگی نداشتند ۵۸ نفر (۵/۴۹ درصد) دارای نوزاد دختر بودند.

 (P>0.05 chi squar test)

۸ـ بررسی رابطه وجود یا عدم وجود افسردگی و نوع بارداری

از ۳۳ نفر (

) مادری که افسردگی نداشتند ۴۰ نفر (۱/۳۴ درصد) دارای ابتلا به بارداری ناخواسته بودند.     (P<0.05 chi squar test)

۹ـ بررسی رابطه وجود یا عدم وجود افسردگی و حمایت اطرافیان

از ۳۳ نفر (۲۲ درصد) مادر مبتلا به افسردگی ۶ نفر (۸/۱۸ درصد) دارای حمایت همسر بودند.

از ۳۳

مادر مبتلا به افسردگی ۶ نفر (۱/۱۸ درصد) دارای سابقه افسردگی قبلی بودند.

از ۱۱۷ نفر (۷۸ درصد) مادری که به افسردگی مبتلا نبودند ۱۱۵ نفر (۲۸ درصد) سابقه افسردگی نداشتند.      (P<0.05 chi squar test)

۱۱ـ بررسی رابطه وجود یا عدم وجود افسردگی و نوع زایمان

از ۳۳ نفر (۲۲ درصد) مادر مبتلا به افسردگی ۷ نفر (۲/۲۱ درصد) زایمان واژینال داشتند.

از ۱۱۷ نفر (۷۸ درصد) مادری که به افسردگی مبتلا نبودند ۱۸ نفر (۳/۱۵ درصد) سزارین کرده بودند.(P<0.05 chi squar test)

۱۲ـ بررسی رابطه وجود یا عدم وجود افسردگی با تعداد زایمان

از ۳۳ نفر (۲۲ درصد) مادر مبتلا

مبتلا نبودند ۵ نفر (۲۷/۴ درصد) زایمان غیر اورژانس داشتند. (P>0.05 chi squar test)

۱۳ـ بررسی رابطه وجود یا عدم وجود افسردگی و نوع بی‌حسی زایمان سزارین

از ۳۳ نفر (۲۲ درصد) مادر مبتلا به افسردگی ۳ نفر (۰۹/۹درصد) با بی‌حسی موضعی

بودند. (P<0.05 chi squar test)

 

۱۴ـ بررسی رابطه وجود یا عدم وجود افسردگی و نوع زایمان معمولی

از ۳۳ نفر (۲۲ درصد) مادر مبتلا به افسردگی ۴ نفر (۱/۱۲ درصد) با زایمان واژینال بی‌درد و از ۱۱۷ نفر (۷۸ درصد) مادری که به افسردگی مبتلا نبودند ۶۳ نفر (۸/۵۳ درصد) زایمان بی‌درد داشتند.

(P<0.05 chi squar test)

 

فصل چهارم :بحث وپیشنهادات

 

 

۱– ۴ بحث

نتایج پژوهش نشان می‌دهد که میزان شیوع افسردگی پس از زایمان ۲۲ درصد می‌باشد که با اغلب مطالعات انجام شده در سایر کشورها بسیار نزدیک است. ولی با نتایج بعضی مطالعات تفاوت دارد، بدین صورت که

رش شده است (۵)، که این تفاوت مختصر به دلیل بررسی بالینی است که در این پژوهش صورت گرفته است. شیوع افسرد

گی پس از زایمان در ابتدا ۳۱ درصد رسید. به علاوه نتایج این پژوهش با درصد های گزارش

Zelkowits 8/9 درصد ، تفاوت دارد که این مسئله می‌تواند به دلیل استفاده از دو ابزار متفاوت برای بررسی افسردگی پس از زایمان باشد (در این پژوهش پرسشنامه ادینبورگ و در آن مطالعات تست افسردگی بک).

 

Edward و همکاران (۱۹۹۴) در مطالعه خود نشان دادند که افسردگی پس از زایمان

 واژینال داشته‌اند بوده است(۶) مطالعه حاضر نیز نشان داده که بین نوع زایمان و میزان افسردگی ارتباط معنی‌داری وجود دارد.

انجام دادند و همچنین حسن زهرایی و همکاران (۱۳۷۶) به این نتیجه ر سیدند که مشکلات زناشویی پس از زایمان، جنسیت ناخواسته، وقایع زندگی، فقدان حمایت اجتماعی و سابقه قبلی روانی ارتباط معنی‌داری با افسردگی پس از زایمان دارند که در پژوهش حاضر نیز یافته‌های فوق تأیید شد. Richman و همکاران (۱۹۹۱) نیز دوستی‌ها و صمیمیت‌های ناکافی و پایین بودن هرگونه حمایتی (حمایت پدر، مادر، همسر، و

از حمایت زناشویی (۱۱)  و Spangenberg & Pielers  (۱۹۹۱) عدم رضایت از حمایت اجتماعی (۱۲) را مرتبط با افسردگی پس از زایمان دانستند که مطالعه حاضر نیز مؤید این نتایج است.

Thorpe و همکاران (۱۹۹۲) در بررسی که در بریتانیا و یونان انجام دادند به این نتیجه رسیدند که حمایت اجتماعی و وقایع زندگی با افسردگی پس از زایمان ارتباط دارند (۱۳). در همین رابطه Yoshida  وهمکاران (۱۹۹۷) طی بررسی خود روی ۹۸ مادر ژاپنی مهاجر به

زایمانی  (بدون حمایت مادربزرگ) در بروز افسردگی پس از زایمان مؤثر است (۱۴) که پژوهش حاضر نیز نتایج فوق را تأیید کرده است.

 

نتایج پژوهش نشان داد

بیش از زایمان طبیعی بوده است (۷۲/۱۱ در مقابل ۳۳/۸) و دو گروه از این نظر تفاوت معناداری داشته است.

 

گرچه میانگین نمره افسردگی در دو گروه کمتر از آستانه ۱۳ بوده است، اما خانم‌های با زایمان  سزارین به علت استرس جراحی، دارای نمره افسردگی بالاتری بودند و به دلیل مستعدتر بودن، احتمال ابتلای آن‌ها به افسردگی آشکار در آینده بیشتر است. Ballard  و همکاران (۱۹۹۲) نیز در پژوهش خود نتیجه گرفتند که نمره افسردگی در عرض سه ماه پس از زایمان در

) نیز زایمان به روش سزارین از جمله عواملی است که با افسردگی در هفته ششم پس از زایمان ارتباط دارد (۱۴).

نتایج فوق حاکی از تأثیر روش زایمان در افسردگی پس از زایمان است و بنابراین یکی از راه کارهای کاهش افسردگی پس از زایمان، کاهش

سزارین به علت عدم پیشرفت زایمانی و تنگی لگن، صرف وقت بیشتر برای بررسی پیشرفت سیر زایمان توصیه می‌گردد. از دیگر

حین لیبر می‌باشد.

به عقیده نیکبخت(۱۳۷۹) ارتقای کیفی مراقبت‌های حین لیبر مانند کنترل قلب جنین، انقباضات رحمی و پیشرفت زایمان در کاهش

روند زایمان را به طرف یک زایمان طبیعی سوق دهد و از بروز موارد اورژانسی جلوگیری نماید


۲- ۴ پیشنهادها

با توجه به نتایج به دست آمده در این پژوهش, موارد زیر پیشنهاد می‌گردند:

با توجه به نتایج پژوهش، با

ی از این اختلال مشخص می‌گردد.

بنابراین برای جلوگیری از این عارضه پیشنهاد می‌گردد که برنامه‌های حمایتی و آموزشی در طی حاملگی و بعد از زایمان برای مادر و اطرافیان اجرا گردد.

 نقش آموزش زوجین جهت برنامه‌ریزی برای لازم در این زمینه، تهیه شرح حال مناسب از مادر در زمینه مسائل گوناگون در طی بارداری، انجام

مادران تخت استرس و بحران و آموزش مادر در رابطه با چگونگی تعدیل و مقابله با استرسهای دوران حاملگی و پس از زایمان از جمله مواردی است که باید دقت شود.

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۶)”]

فصل پنجم: ضمایم

نمودارها

نمودار شماره ۱ (شغل همسر)

۳۶%
۶۴%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار شماره ۲ (شغل)

 

 

۶۹/۳%
۳۰/۷%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار شماره ۳ (نوع حمایت اطرافیان)

۵۹/۳%
۳۳/۳%
۷/۳%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار شماره ۴ (نوع زندگی)

 

۹۰%
۳/۳۳%
۶/۶۶%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار شماره ۵ (جنسیت نوزاد)

۵۰%
۴۶%
۴۰%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار شماره ۶ (توزیع سنی)

۴/۶%
۱۴%
۸۱/۳%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار شماره ۷ (نوع زایمان)

۲۹/۳%
۷۰/۶%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار شماره ۸ (برنامه ریزی برای زایمان)

 

 

۳۵/۳%
۴۶/۶%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار شماره ۹ (سابقه افسردگی)

۵/۳%
۹۴/۶%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار شماره ۱۰(نوبت زایمان)

 

 

۲۵/۳%
۷۴/۶%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

References:

 

– قاضی جهان بهرام، ترجمه اصول بیماری‌ها و بهداشت زنان کیتسنر ۱۹۹۹ انتشارات اندیشه روشن ۱۳۷۹، ۶۳۱-۶۰۹

۲- صارمی ابوطالب، ترجمه بیماری‌های زنان و مامایی (دنفورث ۱۹۹۹، نشر میر، ۱۳۸۲:

در ایران ۱۳۸۰: ۶۸-۸۰

۴- Augsto A. KumarR. Postnatal depression in uroan area of protugal: comparison of chik bearing women, psychol med

postnatal psychiatric morbidity in mothers and fathers.k Br J

SAM, A pibt study of postnatal follwing caesarean seetion…, psychomanic Reasearch: 38:111-17

۷- صالحی کسایی، پروین، بررسی مقایسه‌ای شیوع افسردگی پس از زایمان در دو گروه از مادران با

 تهران سال

tpartum illness Auailable at Http://www.postpartum.net.

۱۰- Campell SR. Cohn & … (۱۹۹۲) Course and correlate of postpartum depression during the transiton …, development and psychopathol 4(1): 29-47

۱۲- Spanngenberg JJ, and picters HC (1991), Factor related to postpartum depression. South Afrrican] Psychology 21(3): 159-65

۱۳- Thorpe h], Dragomas t, (1992) the effect of psychological factor on the emotional well being of women during pregnancy]. Of reproductive and Irfant psychology 10(4): 191-204

kumar R (1997) postpartum depression in Japanese women who have given birth in englan J. Affective Dissorder: 43(1): 69-77

۱۵-کنث جی، رایان، راس اس، برمودیتز، رابرت ال، باربیری، آندریادونایف،

روش، ۱۳۷۹، ترجمه دکتر بهرام قاضی جهانی و روشنک قطبی، صفحات ۶۲۲ ۶۰۹٫

 

-۱۶Pouk yj, Ryu H, choen SH, moon SH. The predictors of postpartum depression. College of Nurssing, Korea aniversity, Seoul 136-705

iser permanent Division of Research, 2000 Bradenburg, Oakland, CA 94612, USA, J Behav Health serv Res, 2004 Apr – Jun: 3  ۱۱۷-۳۳

-۱۸Yonkers KA, Ramin SM, Rush Aj, Navarrete CA, carmody T, March D, Heartwer SF, Leveno Kj. Onset and persistence of postpartum depression in an inner- maternal health clinic system. Department of psychiatry, university of tenas, southwestern medical center dallas, USA. Am j psychiatry, 2001 Nov; 158(11), 1856

-۱۹Kithlk, janet G, jegasothy R. Incidence of

 Feb; 23(1): 85-9.

-۲۰Garvey Mj, Tuason VB. Lumry AE, Moffmann NG. Occurrence of depression in the postpartum state. J Affect Disord. 1983 may; 5(2): 97-Benjamiy, vicginia, comprehensive text book of psychiatry. Kaplam & Sadock. 2000: 1284-1338.

 

چکیده: بررسی شیوع افسردگی پس از زایمان در مادران مراجعه کننده به درمانگاه زنان بیمارستان‌های بقیه ا… و نجمیه در نیمه دوم سال ۱۳۸۴

مقدمه: زنان در طول دوران پس از زایمان به خصوص در یک ماه اول آن احتمالاً بالاترین میزان استرس را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند.

دوران پس از زایمان تغییرات ۹ ماه آبستنی در طول چند هفته به حالت طبیعی برمی گردد، همچنین وضعیت عاطفی

. یکی از اختلالات شایع در این دوره افسردگی است حدود ۲۰-۱۰ درصد خانم ها به افسردگی پس از زایمان مبتلا شده که ۸-۲ هفته پس از زایمان رخ می‎دهد و تا ماه ها ادامه دارد.

روش کار و ابزارها: پژوهش حاضر در قالب یک مطالعه مقطعی بر روی ۱۵۰ خانم پست پارتوم بود که در نیمه دوم سال ۱۳۸۴ به درمانگاه های زنان و زایمان بیمارستان های بقیه ا… و نجمیه مراجعه کردند روش نمونه برداری ساده در دسترس بود. اطلاعات پژوهش توسط نرم افزار SPSS Ver 14 آنالیز شد.

نتایج: میزان شیوع افسردگی در پژوهش حاضر ۲۲ درصد بود میانگین سنی زنان  بود. ۶۴ درصد از جمعیت مورد مطالعه

افسردگی قبلی را اظهار کردند ۸۹ نفر (۳۳/۵۹) اعلام کردند که از حمایت همسر برخوردارند در این پژوهش میانگین نمرات افسردگی  بود همچنین ۴۴ نفر از مادران بیان کردند که زایمان آن‌ها واژینال بوده است.

 

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

 [/tab][/tabgroup]

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
4900 تومانبرای دریافت نسخه کامل

51 صفحه فارسی

فونت استاندارد/B Lotus/14

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

نسخه قابل ویرایش+نسخه آماده چاپ

دریافت فوری + ارسال به ایمیل

[well boxbgcolor=”#e5e5e5″ class=”fontawesome-section”][tblock title=”برای مشاهده تمام پروژه ها ، تحقیق ها و پایان نامه های مربوط به رشته ی خود روی آن کلیک کنید.”][/well]

(برای امنیت و سهولت بیشتر پیشنهاد میشود با نرم افزارهای موزیلا فایر فاکس و یا گوگل کروم وارد شوید)

***************************

*************************************

پرداخت از درگاه امن شاپرک  با همکاری شرکت زرین پال صورت میگیرد

 ۱۵ درصد از درآمد فروش این فایل به کودکان سرطانی(موسسه خیریه کمک به کودکان سرطانی) اهدا میشود

پس از پرداخت،علاوه بر ارسال فوری فایل ها به ایمیلتان،مستقیماً به صورت اتوماتیک به لینک دانلود فایل ها  ارجاع داده میشوید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی با ایمیل (MASTER@NEXAVARE.COM) یا شماره تماس پشتیبان (۰۹۳۶۹۲۵۴۳۲۹) در ارتباط باشید

[alert type=”alert-danger”]کاربر گرامی، برای تهیه این اثر هزینه و زمان زیادی صرف شده است.که اکنون با این قیمت ناچیز در اختیار شما قرار گرفته است.لطفاً  تنها جهت استفاده دانشجویی یا شخصی خرید نمایید.همچنین اگر مدیر یک وبسایت یا وبلاگ هستید خواهش میکنیم آن را کپی نکنید.و یا در صورت کپی منبع را به صورت لینک درج نمایید. ضمناً شرعاً هم لازم به کسب رضایت است که به علت زحمت زیاد در انتشار ، کارشناسان ما رضایت استفاده بدون پرداخت هزینه آن را ندارند.تشکر از حمایت شما[/alert]


درباره نویسنده

publisher4 222 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.