no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

قرآن ،‌كلام جاودانگي-قرآن به چه معني است؟ -موضوعات متنوع در قرآن - مبدأ و منشأ نزول قرآن

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
بهترین ها از دید دانش آموزان
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

قرآن ،‌کلام جاودانگی-قرآن به چه معنی است؟ -موضوعات متنوع در قرآن – مبدأ و منشأ نزول قرآن
zip
آذر ۲۷, ۱۳۹۵

قرآن ،‌کلام جاودانگی-قرآن به چه معنی است؟ -موضوعات متنوع در قرآن – مبدأ و منشأ نزول قرآن


قرآن ،‌کلام جاودانگی-قرآن به چه معنی است؟ -موضوعات متنوع در قرآن - مبدأ و منشأ نزول قرآن

پایان نامه رشته الهیات در ۷۳ صفحه
[tabgroup][tab title=”چکیده ” icon=”fa-pencil-square-o”]درباره قرآن کتابهای زیادی نوشته شده است. محققین و نویسندگان قرآن را از جنبه های مختلف اجتماعی، سیاسی، اخلاقی، ادبی و … مورد بررسی قرار داده اند و هر یک از زاویه و یا زوایایی به قرآن نگریسته و هر کدام از آنها نکات جالبی را از قرآن به دست داده‌اند.

این مجموعه به اطلاعاتی جالب و خواندنی درباره قرآن مجید این کتاب آسمانی ما مسلمانان و معجزه جاودانی رسول اکرم اشاره می کند. مطالبی که هر کس دوست دارد به عنوان علوم قرآنی از آن مطلع باشد، البته گمان نکنید تمام نکات جالب قرآن در این تحقیق آورده شده است، بلکه باید عرض نمایم مطالب این جزوه قطره ای از دریای بیکران قرآن می باشد. همانگونه که نمی توان سر عالم هستی و سیر حیات در آن را در کتابی توصیف نمود، عظمت قرآن را نیز نمی توان در کتابی باز نوشت،‌ مضاف بر این که با دانش کمی که بیشر دارد چگونه می تواند به رموز عالم هستی و همچنین به تمام رموز و نکات قرآن پی ببرد و آن را بازگو نماید؟[/tab][tab title=”مقدمه ” icon=”fa-pencil “]قرآن کتاب هدایت و انسان سازی و برنامه زندگی انسان و به ویژه یک مسلمان است. شایسته است از سنین کودکی و نوجوانی، زمینه های آشنایی و بهره وری از آن را برای تمامی انسانهای جامعه فراهم آوریم. دانش آموزان باید علاوه بر یادگیری قرائت قرآن که در دروس تعلیمات دینی و قرآن می آموزند، به صورتهای گوناگون با کتاب خدا آشنا و مأنوس گردند. برای این منظور لازم است، زمینه هایی فراهم آوریم که همراه با درک عظمت این کتاب الهی، بیاموزند که این کتاب باید به عنوان معلم و راهنمای صدیق و همیشگی در زندگیشان حضور داشته باشد.

این جزوه در واقع برای رسیدن به هدف فوق یعنی شناساندن قرآن به نوجوانان و جوانان تهیه شده است. به طور کلی اهم اطلاعات مقدماتی را که شایسته است، یک مسلمان از کتاب دینی و الهی خود داشته باشد را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد و باشد که انس با قرآن ، مقدمات حرکت و هدایت آدمی را در صراط مستقیم،‌دوری از رذائل و آلودگی ها، شکوفا شدن استعدادهای عالیه‌ روحی و ملکوتی و رسیدن به مرحله کمال انسانی را آسان سازد.

پس شایسته است که دقیقه ای را فرو نگذاریم و از این سرچشمه پاک و گوارای الهی دل و جان خویش را سیراب نماییم.

امید است با مطالعه این تحقیق ، اطلاعات سودمندی را در زمینه قرآن به دست آورید و ‎آغازی باشد برای مطالعه، درک و شناخت و عمل به دستورات قرآن.[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

قرآن به چه معنی است؟

قرآن در اصل به معنی خواندن است. پس قرآن

قرآن نامیده می شود که سوره ها را جمع نموده آنها را به یکدیگر می‌پیوندد.

قرآن شناسی :

بدون تردید قرآن بزرگترین و آخرین کتاب آسمانی است که بر پیامبر اکرم اسلام، خاتم پیامبران حضرت محمدبن عبدالله (ص) نازل شده است. و بدون تردید وقتی ما می توانیم از قرآن که بزرگترین و عمیقترین

و تحلیل عمیق، به اهداف آن دست یابیم. هدف اصلی قرآن، هدایت بیشر به سوی تکامل است، هدایتی که در پرتو آن، رحمت همه جانبه مادی و معنوی برای انسانهای با ایمان به دست می آید، چنانکه در آیه ۵۷ سوره یونس می خوانیم:

یا ایها الناس قد قائتکم موعظه من ربکم و شفاء لما فی الصدور و هدی و رحمه للمؤمنین ؛ ای مردم! اندرزی از طرف پروردگارتان برای شما آمده

با ایمان.

در این آیه ، قرآن بعنوان موعظه (نمر کننده مزرعه دل برای کشت بذرهای معنوی) و شفاء و درمان بیماریهای معنوی، و مایه هدایت به راه راست،‌و سرانجام، رحمت همه جانبه برای انسانها معرفی شده است.

بنابراین قرآن را باید به این عنوان بشناسیم و بپذیریم که یک کتاب کامل انسان سازی است و آنچه در قرآن آمده،‌همه به نحوی انسانها را به سوی هدایت راهنمایی می کند

در مسأله هدایت،‌یک کتاب کامل است و هیچگونه نقصی در آن نیست. همه ریشه ها، عوامل، زمینه ها ، انگیزه ها و نتایج درخشان سعادت و هدایت را بیان کرده است.

 

موضوعات متنوع در قرآن:

از آنجا که انسان دارای ابعاد گوناگون است، راههای هدایت او نیز متنوع بوده و ابعاد

قالب سازندگی فروگذار ننموده است از جمله، ارزشها و ضد ارزشها را در قالب داستان،‌ تعیین نموده است.

طبیعتاً یک کتاب کامل انسان سازی نیز باید اینگونه باشد، از یک سو نیروی فکر و اندیشه را بپروراند و از سوی دیگر عواطف و احساسات را حرکت بخشد و در آخر راهکارهای صحیح و بهینهه را ارائه دهد و همچون دریای ژرفی باشد که دارای همه گونه ذخایر و گنجینه است.

قرآن دارای

.

و در مورد دیگر می فرماید:

خداوند

خدا و وسیله امین او است. بهار دلها و چشمه های دانش در قرآن است، برای قلب و دل جلاء و درخششی جز قرآن نتوان یافت.

نقش داستان ها در سازندگی انسان

یکی از بخش هام مهم قرآن، داستانهای پیامبران و پیشینیان و حوادث عصر نزول قرآن است، به طوری که قسمت بسیار مهم قرآن به بیان سرگذشت پیشینیان اختصاص یافته است، چرا که:

 

انسانی را منعکس می نماید.

تاریخ؛ آزمایشگاه مسایل گوناگون است. چرا که آنچه را انسان در ذهن خود با دلایل عقلی ترسیم می کند، آن را در صفحه تاریخ به صورت عینی می یابد و هیچ چیزی مانند تاریخ، نشانگر واقعیات زندگی به طور ملموس نیست.

 

را برای ما به ارمغان می آورد و به همین دلیل می تواند نقش سازنده و بسیار اثربخشی در تربیت انسانها داشته باشد.

تاریخ یکی از منابع بزرگ معرفت و شناخت است.

اهمیت تاریخ از این نظر است که کمتر حادثه ای را در زندگی امروز میتوان یافت که نمونه هایی از آن در گذشته نباشد، زیرا تاریخ همواره تکرار می شود و سعادت و شقاوت را به روشنی نشان میدهد.

قرآن

ها استفاده کرده، و ریشه ها و عوامل و نتایج را همراه خود بیان نموده است و در نتیجه عالیترین درسهای ملموس و روشن را می آموزد.

هدف قرآن از ذکر داستان ها، داستان سرایی و سرگرمی نیست، بلکه از جاذبه داستان که دارای کشش ویژه ای است استفاده کرده، تا اندیشه ها را بارور سازد و موجب عبرت و تحول گردد.

 

فصل دوم

مبدأ و منشأ نزول قرآن

خداوند در آیاتی از کتاب خود،‌ اصل نزول قرآن و

ای گفته می شود که در آغاز آنها حروف مقطعه‌ی «حم» آمده باشد. این شروع مشترک،‌نشانگر مضمون مشترک و هدف ویژه ای است که این سوره ها دارند. سرآغاز این سوره ها ،‌بیان تنزل وحی ،‌دریافت وحی و محتوای اجتمالی وحی است.

 

جهانها و عوالم نازل شده و به همین دلیل، هماهنگ با تکوین و عوامل هستی است. و اگر مقصود از «عالمین»، جهانیان باشد؛ چنانکه در سوره «فرقان» آمده: «تبارک الذی نزل الفرقان علی عبده لیکون للعالمین نذیراً » [۳]، در این صورت، معنای آیه این می شود که قرآن کریم ،‌از سوی پروردگار جهانیان نازل شده و از این رو برآورنده‌ی نیازهای همه‌ی انسانها در همه‌ی عصرهاست و فطرت آنان را شکوفا می سازد.

جایگاه نزول قرآن

در سوره‌ی «علق » و در آغاز بعثت و رسالت رسول اکرم (ص) چنین آمده است: «اقرأ باسم ربک الذی

در این آیات کریمه مبدأ و جایگاه نزول قرآن، خدای «معلم» و «أکرم» معرفی شده و می‌فرماید: ای رسول ما ! قرآن را به نام پروردگارت که آفریننده‌ی عالم است،‌قرائت کن؛ خدایی که آدمی را از خون بسته آفرید؛ بخوان قرآن را که پروردگار تو

دیگری از کتاب خود، فرشتگان حامل قرآن را «کرام برره» معرفی می‌نماید: «فی صحف مکرمه

موفوعه مطهره × بأیدی سفره × کرام برره» [۵].

آیات الهی،‌در صفحات مکرم نگاشته شده است؛ صفحاتی بلند مرتبه و پاک و منزه که در دست سفیران حق و ملائکه‌ی مقرب و عالی رتبه، و با حسن و کرامتند.

در آیه ای دیگر، قرآن کریم را گفته‌ی رسول کریم می خواند که : «أنه لقول رسول کریم» [۶] و در سوره‌ی «واقعه» خود قرآن را به وصف «کریم» ستوده، می فرمادی: «أنه لقرآن کریم × فی کتاب مکنون». [۷].

۴- فرود آمده از طرف خدای رحمان رحیم «بخشنده و مهربان»

در سوره «فصلت» که یکی از حوامیم هفتگانه (حوامیم سوره هایی که با حا و میم شروع شدند) است فرمود : «حم ×

رحمت رحمانی حق نشأت و سرچشمه گرفته و از رحمت رحیمیه خداوند تنزل یافته است. مقصود از این رحمت، رحمت عاطفی نیست؛ زیرا آن رحمت، به دلیل انفعالی بودنش ملازم با نقص است چه اینکه به جهت عاطفی بودن ، نیاز به چیزی دارد که عاطفه برانگیز باشد و احساسات و عاطفه های شخص را برانگیزد و او را به رحمت وادار نماید.

منظور از رحمت در این آیه‌ی کریمه و در اسمهای نیکوی

آینده روشن خواهد شد که هنگام اجتماع دو اسم از اسمهای نیکو الهی مانند حی و قیوم و رحمان و رحیم ، ترکیب و با هم بودن آن اسمهای نیکو و ترکیب آن صفات عالی، سهم مؤثری در تنزل قرآن دارد.

۵- فرود آمده از طرف خدای مبارک

در

فی لیله مبارکه » [۹]‌و سپس می فرماید : «امراً من عندنا أنا کنا مرسلین».[۱۰].

یعنی قسم به این کتاب مبین،‌که ما آن را در شب پر برکت قدر نازل نمودیم و این نزول قرآن در شب «مبارک» ، از سوی خدای «تبارک و تعالی » است. قرآن فرود آمده‌ی برکت خدایی است؛ ظاهرش

آنها بالعرض خواهد بود؛ زیرا منشأ برکت ظرف زمان یا مظروف آن،‌ذات خداونداست که برکت، به طور اصیل و ذاتی از آن اوست: «تبارک الذی

از طرف خدای عزیز علیم «با عزت و دانا»

در سوره‌ی «مؤمن» که «غافر» نیز نامیده می شود و یکی از حوامیم هفت

خدایی نازل شده است که «عزیز مطلق» (مطلق یعنی بدون قید و شرط) و «علیم مطلق» است. خدایی که جامع همه‌ی کمالات است،‌ قهراً عزت و

.

کسی که اهل تسلیم و سازش نباشد و از استحکام و استواری برخوردار باشد «عزیز » است. در لغت، زمینی که سفت و محکم و نفوذناپذیر است، «ارض عزاز» یعنی زمین نفوذناپذیر نامیده شده است. خداوند از آن جهت

خالص است و تمام اشیا در پیشگاه علمش حاضرند «علیم مطلق» است؛ همانطور که «عزیز مطلق» است و قدرتی در مقابل او وجود ندارد.

قبلاً اشاره شد که نکاح و ترکیب دو اسم «عزیز» و «علیم» ،‌در تنزل و فرود آمدن قرآن سهمی دارد؛ یعنی این کتاب الهی، تنها محصول عزت خدا، یا تنها علم خدا یا ثمره‌ی عزت و علم جدا از یکدیگر به عنوان اینکه هر کدام در بخشی از نزول یا در بخشی از قرآن نازل مؤثر باشند – نیست بلکه ترکیب این دو اسم،‌معنای خاص خود را دارد و محصول ویژه خود را خواهد داشت.

۷- فرود آمدن از طرف خدای عزیز حکیم

در

۱۴] و در دو سوره‌ی «جاثیه» و «احقاف» با الفاظ و عباراتی واحد و یکسان می فرماید: «حم × تنزل الکتاب من الله العزیز الحکیم» [۱۵].

در آیه‌ی اول از سوره «شوری»، مبدأ تنزل و فرود

آسمانی گذشته، خدای «عزیز حیکم» معرفی می نماید و در دو سوره‌ی بعدی، با عبارتی یکسان، نزول قرآن را از مبدأ «عزت» در پرتو «حکمت» می داند.

خداوند در سوره‌ی «یس» برای تأیید رسالت پیامبر گرامی اسلام (ص) قرآن را با وصف «حکیم» یاد می

سست و بی برهان و خیالبافی های شاعرانه در آن راه ندارد و به همین جهت، خدای سبحان،‌رسول اکرم (ص) را منزه از شعربافی وتخیل سازی

قرآن مجید از «تفکر» بسیار ستایش کرده است و خود از طریق یادآوری یا بیان و توضیح آیات [۱۳] با مثال ها و توصیف های گوناگون [۱۴] و با گزارش کردن داستان ها،

پی ببرد و فریفته دنیا نشود ودنیا را هدف قرار ندهد.

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

قرآن در خصوص اینکه هدف از نزول آن تفکر و اندیشیدن

نحل: ۴۴) و قرآن را به سوی تو فرستادیم تا آنچه را نازل شده است برای مردم تبیین کنی و شاید بیندیشند.

۸- به کارگیری عقل و فهم

عقل و دل انسان

آنها می شود. یکی از اهداف نزول قرآن زمینه سازی برای به کارگرفتن عقل و فهم است: «انا انزلناه قرآنا عربیاً لعلکم تعقلون» (یوسف

» (انعام: ۶۹) و بنگر که چگونه آیات را بیان می کنیم ، شاید که دریابند و حقایق را فهم کنند.

از آیات شریفه می توان این نکته را استفاده کرد که قرآن با ذکر مقررات الهی، [۱] هشدار نسبت به تلاش شیطان برای گمراهی بشر، [۲] توجه دادن به معاد [۳] و ذکر مثال ها [۴] در صدد است تا زمینه به کاربندی عقل را درک حقایق فراهم سازد.

۹- آگاهی از یگانگی خدا

انسان تا به مرحله «توحید در الوهیت» نرسد و معتقد نشود که جز خداوند متعال موجود دیگری شایسته

سعادت ابدی است، یکی از اهداف نزول خود را آگاه ساختن مردم از توحید در الوهیت قرار داده است و می فرماید: «هذا بلاغ للناس … لیعلموا انما هواله واحد» (ابراهیم: ۵۲) این (قرآن) بیان رسائی برای مردم است … تا آنکه بدانند که خدا یگانه معبود و موجود شایسته پرستش است.

از مجموع آنچه که در بعد بینش ذکر شد، چنین نتیجه می گیریم که قرآن در مرحله اول سعی دارد که انسان را از غفلت و بی خبری نجات دهد، سپس امور

کند، مسائل مورد اختلاف را توضیح می دهد و انسان را تا مرحله «توحید در الوهیت»، که سعادت او در گرو اعتقاد به آن است، به پیش می برد.

ب) اهداف قرآن در بعد گرایش

۱- بند دادن

برای آنکه انسان مسیر صحیح سعادت را انتخاب کند، علاوه بر بیرون آمدن از عالم غفلت و فراموشی و به دست آوردن بینش های صحیح و ضروری

از اینکه هدف قرآن موعظه کردن است سخن به میان آورده است مانند: «یا ایها الناس قد جائتکم موعظه من ربکم» (یونس: ۵۷) ای مردم، شما را از سوی خداوندگارتان پندی آمد.

پذیرش حقایق غیر از آگاهی از

حاضر به پذیرش حقایق نشوند: «جحدوا بها و استیقنتها انفسهم ظلما و علوا» (نمل: ۱۴) ؛ آیات الهی را در عین آنکه بدانها یقین داشتند، به دلیل ستمگری و برتری طلبی انکار کردند. از این رو ، نقش «موعظه» دقیقا این است که زمینه را برای پذیرش دل و تسلیم شدن در برابر حقایق فراهم سازد.

نکته شایان توجه آنکه موعظه های قرآنی صرفاً بر اموری که شهرت دارد (مشهورات) و مورد قبول توده مردم است متکی نمی باشد، بلکه آنچه در مواعظ قرآنی رعایت میشود تکیه بر امور صحیح و درستی است که فهم آن آسان و

:‌۴۶) روی سخن در این موعظه با منکران نبوت است که با نزول قرآن به عنوان معجزه الهی و درخواست همانندآوری، نبوت پیامبر اسلام (ص) برایشان به اثبات رسیده ، ولی برای بهانه جویی یا در اثر شبهه ای که مغرضان مطرح کرده بودند،‌چنین می پنداشتند که پیامبر (ص) نعوذبالله جن زده شده یا تحت تأثیر نیروهای دیگر تصور کرده است که پیامب راست.

قرآن از مرحله استدلال، که همانند آوری است، گذشته و می فرماید

و به تنهایی و یا با هم اندیشی درباره نبوت پیامبر (ص) بیندیشید و ببینید که او جن زده نیست. اگر از نیروی تفکر خود به دور از تعصب، کمک بگیرید نبوت او را تصدیق خواهید کرد. موضوع «موعظه» در این آیه مطلب حقی است که قبلا بر آن استدلال شده و در اینجا به طریقی آسان و روشن و به منظور رام ساختن دل ها ، راه زدودن و تحت تأثیر اغراض و انگیزه های مخالف حق قرار نگرفتن را نشان می دهد.

۲- انذار و تبشیر

فعالیت های اختیاری انسان در اثر آگاهی و

، بلکه علاوه بر آگاهی، انگیزه نیز لازم است و تا انسان نسبت به کارهای خیر، انگیزه و نسبت

باشد. این نیز در پرتو «انذار» و «تبشیر» حاصل میشود. این همه تأکید قرآن بر بهشت و جهنم و ذکر جزئیات و تفاصیل پاداش ها و کیفرهای آن

در جهت دادن و به تلاش واداشتن انسان است.

بجز انسانهای متعالی، که  عبادت را تنها به دلیل شایستگی خدا برای عبادت یا محبت و یا سپاسگزاری انجام می دهند، بیشتر انسانها شوق به بهشت و یا بیم از جهنم عامل حرکت آنها در جهت عبادت خداست. افزون بر این، انذار و تبشیر برای انسانهایی که در اثر کجروی ها بیان استدلالی و موعظه

(کهف : ۱ و ۲) خداوند بر بنده خویش کتاب را فرو فرستاد… تا از عذاب سخت پروردگار بیم دهد و مؤمنان را بشارت گوید.

۳- درمان بیماری های روحی

زدودن زنگارهای دل، هم برای باورداشت سخن حق ضرورت دارد و هم برای ارتقا در نردبان تکامل وقرب به خدا نقش اساسی ایفا می کند. قرآن کریم یکی از اهداف خود را شفابخشی اعلام کرده و می فرماید: «یا ایهاالناس قدجائتکم … شفاء لما فی الصدور» ای مردم،‌از سوی خدا برایتان … بهبود بخش. بیماریهای روحی آمد. تعبیر «شفاء لما فی الصدور» عام است و هر گونه بیماری درونی، خواه کفر و نفاق و گمراهی باشد و خواه دیگر امراض باطنی را که مانع از رشد معنوی انسان است، در بر می گیرد.

در آیه شریفه چهاردهم از سوره مطففین ، قرآن دلیل تکذیب معاد و روز جزا از سوی انسانهای گناهکار و تجاوزگر را

نشود، بهترین معارف هم اگر در آن جای گیرد، آلوده به شرک

آنها با استغفار و تلاوت قرآن میسر است.

۴- هدایت پذیری و پند پذیری

اگر عقل سیراب شود، دل رام می گردد و ظرف دل از زنگارها و بیماریها پالوده شود، آماده پذیرش هدایت قرآن و تسلیم در برابر موعظه و پند آن می شود. این هدف دیگری است که در آیات مطرح شده است.

تو است… تا شاید هدایت پذیرند. در آیه دیگری می فرماید: «کتاب انزلناه الیک.

… لیتذکر اولوالالباب » (ص : ۲۹) کتابی به سوی تو فرو فرستادیم … برای آنکه خردمندان از آن پند گیرند.

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]

تقوا

یکی از اهداف قرآن ایجاد تقوا در انسانها است. قرآن می فرماید: «قرآنا عربیا غیر ذی عوج لعلهم یتقون» (زمر: ۲۸) ؛ قرآن عربی را ، که در آن هیچ

اصل، به معنای «خودپایی» است. انسان همواره در برابر خطرات، خود را می پاید و مراقب خویش است. این خودپایی میتواند در برابر عذاب جهنم، خشم خدا و از دست دادن کمالاتی باشد که انسان

از معصیب خدا بترسد؛ زیرا معصیت خدا منشأ همه عذابهای اخروی و عقوبتهای دنیوی است.

دوم آنکه خطر همیشه جسمانی نیست، محرومیت از رحمت و دوری از محبوب برای انسانهای برجسته

لبی را در انسان تقویت و شکوفا سازد.

بالاترین مراحل تقوا نیز برترین درجات کمال است

را طبق فطرت خویش زشت می یابد از آن اجتناب می کند. این نوع تقوا را می توان «تقوای فطری» نامید زیرا فطرت آن را به انسان الهام می کند، ولی این اولین مرحله تقوا در مرحله عمل است. پس از اسلام آوردن نیز تقوا مطرح است، اما کسانی که از مراحل بالاتر هدایت قرآن برخوردار میشوند که مراتب دیگر تقوا را داشته باشند.

در قرآن مجید، آنچه انسان باید خود را از آن دور نگه دارد، مشخص گردیده است؛ و لذا آن جمله خداوند معاد آتش دوزخ فتنه ای که فقط ظالمان

.

پرداختن به همه این موارد و نکته سنجی های موجود در آنها با فرصت محدود این مقاله

ولی به نظر می رسد در آنجا که تقوا هدف نزول قرآن است، مرحله اولیه تقوا نیست؛ زیرا اگر چنان خصلتی (حقیقت طلبی) در انسان نباشد، از ابتدا به قرآن گوش فرا نمی‌دهد.

ج) اهداف قرآن در بعد عمل

۱- شکرگزاری

انسانی که به این مرحله رسیده است خود را با انبوهی از نعمتهای خدا روبرو می بیند و آماده میشود تا در برابر این همه نعمت شکرگزاری کند. او اگر به نعمت ها توجه نداشته باشد و یا از صاحب نعمت غافل باشد در صددشکرگزاری بر نمی آید. قرآن در آیات خود با برشمردن نعمتها و توجه دادن به این نکته که همه آنچه در اختیار انسان است، از خداست. این زمینه را فراهم می سازد. در چنین موقعیتی است که انسان حق شناس به ولی نعمت خود توجه می کند و در می یابد که همه چیز از اوست و جز نعمتهای او چیز دیگری از خود یا دیگری ندارد. به شکرگزاری آن ذات اقدس مشغول می گردد و تا آنجا پیش می رود که حتی عبادت خویش را برای خود از دوزخ یا شوق به بهشت انجام نمی دهد، بلکه انگیزه شکرگزاری از نعمت های بی شما خدا او را به عبادت وا می دارد [۱].

۲- داوری به حق در مسائل مورد اختلاف

یکی دیگر از اهداف قرآن حل مسائل مورد اختلاف در مرحله عمل است. فطرت پاک انسان وی را به رعایت

کنارزدن تجاوزطلبی و عمل به خواست فطرت الهی و پاک انسان را فراهم می سازند و از سوی دیگر ، در موارد اختلاف بین انسانها قضاوت می کنند و

هر پیامبری در طول تاریخ، انسان ها دچار انحراف شده اند و با آنکه مسائل حقوقی برایشان روشن بوده، حقوق دیگران را نادیده گرفته و به آنان ستم روا داشته اند.

همچنین به تدریج، با ایجاد انحراف در دین خدا

مؤمنان می گردد

مورد مسایل مورد اختلاف مردم دانسته شده است و این نکته مطرح شده است که پس از آمدن پیامبران نیز مردم به دلیل

مگر برای آنکه موارد مورد اختلاف میان مردم را برایشان توضیح دهی و بیان کنی.

۳- تثبیت مؤمنان

خداوند می فرماید: «قل نزله روح القدس من ربک بالحق لیثبت الذین آمنوا» (نحل : ۱۰۲) ای رسول، بگو این آیات را روح القدس از جانب پروردگارت به حقیقت و راستی آورد تا هل ایمان را در راه خدا ثابت قدم گرداند. نزول وحی و تداوم آن، عامل ثبات مؤمنان در مسیرخ ویش و نلغزیدن به جهات انحرافی است. هر چند تثبیت در مرحله «قلب» نیز مطرح شده، ولی ثبات قدم در مسیر دین و تکامل بیشتر ناظر به مشکلاتی است که در مقام عمل پیش می آید و انسان را در ادامه راه

، زمینه ثبات قدم مؤمنان و پیامبر (ص) را در مقام عمل فراهم می سازد.

۴- برپایی جامعه عادلانه

« لقد ارسلنا رسلنا بالبینات و انزلنا معهم الکتاب و المیزان لیقوم الناس بالقسط » (حدید: ۲۵) همانا پیامبران خود را با دلایل و معجزات فرستادیم و برایشان کتاب و

بیشتر ناظر به پیاده کردن قوانین عادلانه است. قرآن مجید هدف نزول کتابهای آسمانی، از جمله قرآن. را اقامه قسط می داند، آن هم قسط عمومی که به دست خود مردم برپا شود بدین معنا که هدف، رشد دادن جوامع است تا آنجا که مردم، خود انگیزه اجرای عدالت پیدا کنند و آن را اجرا نمایند.

 

۵- حاکمیت قوانین خدا

« انا انزلنا الیک الکتاب بالحق لتحکم بین الناس بما اریک الله»

تو پایدار ساخته است، حکم نمایی.

عدالت مورد نظر قرآن و اجرای آن (قسط) تنها در سایه قوانین الهی امکانپذیر است. از این رو، در این آیه شریفه هدف از نزول قرآن را حکم نمودن پیامبر (ص) در بین مردم،‌طبق دستور و رای خدا می داند. اجرای

و اجرا، ضامن عدالت اجتماعی است.

۶- حاکمیت دین خدا بر سایر ادیان

« هو الذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله» (فتح:‌۲۸) او رسول خود (محمد (ص)) را با قرآن و دین حق فرستاد تا آن را بر همه ادیان غالب گرداند.

حاکمیت دین خدا و غلبه آن بر سایر ادیان،‌که هدف ارسال پیامبر گرامی اسلام (ص) است، از دیگر اهداف اجتماعی نزول قرآن است.

اهداف

های انسان توجه دارد و بخش سوم، رفتار انسان را مد نظر قرار داده است. گزارشی از این سه بخش در پی می آید:

الف) اهداف قرآن در بعد بینش

۱- رهایی از غفلت

قرآن مجید یکی از اهداف خود را نجات انسان از غفلت معرفی می کند: «تنزیل العزیز الرحیم لتنذر

زیرا ایشان غافل اند. در این آیه، نجات مردم از غفلت،‌هدف قرآن تلقی شده است و برای تحقق چنین هدفی می‌فرماید: باید مردم بیم داده شوند

برای رسیدن به کمال واقعی خود، باید در چند راهی ها، راه صحیح را برگزیند و برای گزینش، باید به راههای گوناگون و سود و زیان هر یک توجه داشته باشد ولی گاهی انسان در اثر سرکشی غرایز، به گونه ای می شود که تا حد حیوان تنزل

است. قران مجید در توصیف جهنمیان می فرماید: «اولئک کالانعام بل هم اضل اولئک هم الغافلون» (اعراف: ۱۷۹) این گروه با آنکه چشم و گوش و عقل دارند از آنها بهره نمی‌گیرند همانند چهارپایان بلکه از آنان نیز گمراه ترند زیرا اینان غافلان اند.

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۴)”]

انسان در اثر غفلت ، اصلا توجه خود را به خدا، معارف حق و راههای تکامل از دست میدهد،

تا چه رسد به

از خدا [۱] آخرت [۲] و آیات الهی [۳] که نقش بسزایی در سعادت آنان دارد، غافل شده اند، باید به آن توجه کنند.

۲- به یادآوردن فراموش شده ها

خداوند بزرگ از راه فطرت، عقل و وحی ، حقایقی را در اختیار بشر قرار داده، ولی انس با دنیا ، لذایذ مادی و

جز یادآوری چیز دیگری نیست.

قرآن مجید بر این باور است که انسان ها امور بسیاری را فراموش

ات الهی [۶] پیمان و میثاق خدا [۷] معارف و احکامی که از سوی پروردگار در اختیارشان قرار گرفته است[۸] معاد و روز جزا [۹] و اعمالی که خود انجام داده اند [۱۰] اموری است که

شوند «نسو الله فانساهم انفسهم » (حشر: ۱۹) خدا را فراموش کردند، خداوند هم آنان را نسبت به خودشان دچار فراموشی ساخت.

انسانی که خود را فراموش می کند دیگری را ، که بر او حاکم شده و در او نفوذ کرده است، خود می پندارد. او فکر می کند که خودش می خواهد و خودش تصمیم می گیرد، ولی در واقع، او نیست که تصمیم می گیرد هوای نفس، شیطان و انسانهایی که او را مسخ کرده اند به او دستور می دهند، دردهای دیگران را ، که دشمنان او هستند، درد خود می

چنین تشخیص داده ا م «کالذی استهوته الشیاطین فی الارض حیوان» (انعام: ۷۱) مانند کسی که شیطان ها او را فریفته اند و عقل و دلش را ربوده اند سرگردان است، «کالذی یتخبطه الشیطان من المس» (بقره: ۲۷۵) مانند آن که شیطان او را مس کرده، در او نفوذ نموده، تحت سلطه خود در آورده، او را از تعادل خارج کرده است و توان حرکت در مسیر تکامل خود را ندارد.

قرآن راه نجات از خود فراموشی و از خودبیگانگی را «یاد خدا» و فراموش نکردن او می داند. اگر

من هم شما را یاد می کنم و مرا سپاس گویید و کفر نورزید. اگر خدا انسان را یاد کند از خودفراموشی نجات می یابد.

۳- ارائه بینش های صحیح و ضروری

انسان

دیم تا همه شناختهای صحیح و لازم برای هدایت انسان به کمال واقعی اش را در اختیار او قرار دهیم «وانزلنا الیک الکتاب تبیانا لکل شیء » (نحل: ۸۹) اصلا دلیل آمدن پیامبران: همین بوده است که بشر از دستیابی به همه شناخت های لازم و صحیح ، که برای سعادت وی ضروری میباشد، ناتوان است.

۴- ارائه دلایل روشن بر بینش های صحیح و ضروری

انسان برای پیمودن

تردید و توقف یا عقب گرد نشود و در برابر شهوات و وساوس شیطانی از حیث عقلی نلغزد. قرآن کریم هم راه راستین تکامل را نشان می دهد و هم با پشتوانه دلایل روشن و یقین آور، استواری آن را تضمین می کند. قرآن کریم در ایاتی به این حقیقت اشاره می کند: «و بینات من الهدی و الفرقان» (بقره : ۱۸۵) ، « قد جاء کم برهان من ربکم » (نساء : ۱۷۴).

البته نشان دادن راه به دو صورت ممکن است: نخست آنکه کلیه جزئیات موضوع از سوی قرآن بیان شود و بر آن استدلال گردد.

امامت را در اختیار ما قرار دهد و بر آن استدلال نماید و ما از طریق آن راه، جزئیات را به دست آوریم، بدون آنکه برای هرمسأله

العلماء» (فاطر: ۲۸) همانا بندگان دانشمند از خدا می‌ترسند.

۵- تبیین حق از باطل

تبیین مسائل اختلافی و ارائه معیاری برای شناخت حق از باطل در مسائل اختلافی و مشتبه،‌یکی دیگر از اهداف قرآن است: « و ما انزلنا علیک الکتاب لا لتبین لهم الذی اختلفوا فیه» (نحل : ۶۴) و ما کتاب را

الذی انزل فیه القرآن هدی للناس و بینات من الهدی و الفرقان » (بقره : ۱۸۵) ماه رمضان است که در آن، قرآن برای هدایت مردم و ارائه نشانه‌های روشن هدایت و معیار تشخیص حق و باطل نازل شده است.

با آنکه بسیاری از حقایق از طریق دل، عقل و وحی در اختیار انسان قرار گرفته، ولی وساوس شیطان [۱۱] به شکل های گوناگونی جلوه حق را

سرشت نیز از تشخیص حق به طور کامل، ناتوان می شوند. قرآن ، که کتاب هدایت هر انسان پاک

شریفه «فاسالوا هل الذکر» (نحل : ۴۲) و یا آیاتی که بر اعتبار عقل، تجربه و حجیت قول پیامبر و امام وجود دارد.

۶- تدبر در آیات قرآن

تدبر و دقت در آیات قرآن در فهم آن نقش بسزایی دارد و در روایات نیز بر آن تأکید فراوان شده و خواندن بی تأمل و بی تدبر، بدون خیر و اسف

: «کتاب انزلناه الیک مبارک لیدبروا

هماهنگی را منوط به تدبر دانسته است و در آیه ای دیگر می فرماید: آیا در قرآن تدبر نمی کنند یا بر دل ها قفل زده شده است؟ [۱۲] از دو آیه اخیر استفاده میشود که تدبر در قرآن زمینه پی بردن به حقانیت آن را فراهم می سازد و انسان را به راه صحیح دستیابی به کمال رهنمون می شود، مگر کسانی را که در اثر گناه بر دلهاشان قفل زده باشند.

فضیلت قرآن

در عالم هستی هیچ کتابی در فضیلت و برتری به پایه قرآن نمی‌رسد؛

؛ فضیلت قرآن به جز خدا از همه چیز برتر و بالاتر است.[۱]

فضیلت قرآن از همه کتابهای آسمانی بیشتر و بالاتر است؛ زیرا کتابهای دیگر آسمانی برای برهه‌ای از زمان و مردم خاصی فرود آمده بود. اما قرآن برای همه زمانها تا روز قیامت و برای همه انسانها در همه مکان ها حتی برای غیر انسانها

واضح شدکه قرآن، هم کلام الهی و هم تکلم خداوند با بشر است، چرا به استقبال آن نمی شتابد!

اگر کسی مزاج روحی خود را با گناه مسموم کند از شهد و شیرینی قرآن لذت نمی برد. همان طور که انسان معتادی که مزاجش را مسموم کرده است، نمیتواند از عسل لذت ببرد و فقط از آن سم، لذت می برد لذا کسی هم که مزاج روحی خود را مسموم کند از تلاوت قرآن لذت نمی برد؛ چرا که گناهان مانع می شوند وی طعم گوارای کلام الهی را بچشد.

قرآن اثر جود و بخشش الهی است که بر قلب بهترین افراد بشر

، بلکه عطای خاص الهی است و چون آن حضرت در رساندن بخشش و بذل خداوند کوتاهی نکرده است، شما هم در پذیرش و فهمیدن آن کوتاهی نورزید.

پیامبر اسلام (ص) فرمود:

قرآن در گمراهی، مایه هدایت و در نابینایی، مایه روشنی و موجب بخشش لغزش ها است. قرآن انسان را از نابودی حفظ می کند و از انحراف رهایی می بخشد، فتنه ها را روشن می‌سازد، آدمی را از دنیا به آخرت میرساند، و کمال دین در آن نهفته است. هر کس از قرآن فاصله گرفت در آتش

تجدید عهده کرده و ارتباطش را با آن محکم و استوارتر سازد، و آیاتش را به حافظه خود سپرده و با مغز و فکر خویش درآمیزد تا در پرتو آن کتاب

. متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۵)”]

اعجاز قرآن کریم و ابعاد آن

قرآن معجزه

جاویدان پیامبر اسلام و سند زنده حقانیت راه اوست. قرآن عزیز تنها معجزه حاضر در عصر ماست که گواه همیشه صادق اسلام و راهنمای انسان ها است.

از تعریفهایی که برای معجزه بیان شد بر می آید که معجزه در

بلکه همه درآوردن آن عاجز باشند.

اکنون پرسش این است که اعجاز قرآن از کدام جهت است یعنی تحدی قرآن به آوردن«مثل» آن یعنی چه؟ و مثلیت در چه جهتی مراد است. پاسخ به این پرسش موضوع این قسمت نوشتار است. که دیدگاهها را در این زمینه بررسی می کند. این نوشتار در چند قسمت ارائه می گردد.

قسمت اول: دلایل اعجاز قرآن

قسمت دوم : بررسی دیدگاهها درباره اعجاز قرآن ( رمز مثل نداشتن آن)

قسمت سوم : راز اعجاز قرآن کریم.

قسمت اول :

ده سوره آن به مبارزه می طلبد و گاهی می فرماید اگر می توانید یک سوره مثل آن بیاورید. به این آیات توجه کنید:

«قل لئن اجتمعت الانس والجن علی ان یأتوا بمثل هذاالقرآن لا یأتون بمثله و لو کان بعضهم لبعض ظهیرا»

« بگو اگر تمامی انسان و جن جمع شوند تا مثل این قرآن را بیاورند نخواهند توانست و لو آنه برخی آنها به کمک دیگران بشتابند»

« ام یقولون افتریه قل فاتوا بعشر سوره مثله

 

« و ان کنتم فی ریب مما نزلنا علی عبدنا فأتوا بسوره من مثله وادعوا شهداکم من دون الله ان کنتم صادقین»

« و اگر در مور آنچه به نبده خود محمد (ص) نازل کردیم شکی دارید پس سوره ای از جنس آن بیاورید و گواهان خود را، غیر از خدا بخوانید، اگر راستگویانید.»

تذکر: نکته جالب در آیات فوق این است: آنجایی که سخن از آوردن مثل کل قرآن یا ده سوره آن است سخنی از  یاری افراد به همدیگر است اما جائی که سخن از یک سوره و حدیث است مسأله شاهدان- و نه یاوران –را مطرح می کند. علت این تعبیرات شاید این باشد که در صورت اول این کاربرای یک نفر مشکل است و یا اینکه اشاره بوجود اعجاز قرآن و مراتب آن است.

ب: قلمرو تحدی قرآن : مبارزه طلبی قرآن سه نوع شمول دارد.

انسانها و حتی افرادی که در آینده می آیند میشود.

۲- شمول زمانی: یعنی این دعوت و تحدی قرآن از زمان صدر اسلام شروع شده و همیشه ادامه دارد و لذا می فرماید:

« فان لم تفعلوا و لن تفعلوا»

اگر در گذشته نتوانستید مثل قرآن را بیاورید و هرگز هم نخواهید توانست.

۳- شمول احوالی: در هیچ حالی نمی توانید مثل قرآن را بیاورید یعنی اگر عرب و یا عجم، ادیب( متخصص ادبیات عرب) و یا متخصص در هر زمینه

باشد. و این در حالی است که برخی مثل شاطبی می گویند: اعجاز قرآن مخصوص زمان صدر اسلام است. و همین که ادیبان آن دوره نتوانستند مثل قرآن را بیاورند دلیل معجزه بودن قرآن است و در اعصار بعدی فقط به همین مطلب احتجاج می شود.

دیدگاهها درباره  اعجاز قرآن کریم

در این مورد آراء و نظریه های متفاوتی از زمانهای قدیم مطرح بوده است ولی این نظریه ها را می توان در یازده دیدگاه خلاصه کرد، که ما به آنها اشاره می کنیم.

اول

در حد اعلای فصاحت و بلیغ و رسا بودن آن نیز کامل است به طوری که در قبل و بعد از ظهور اسلام هیچ شعر یا سخن و کلام عربی به پایه آن نرسیده است.

دوم : سبک و نظم خاص قرآن:

هر چند قرآن از حروف و کلمات معمولی زبان عرب تشکیل شده است اما نظم خاص خود و تألیف منحصر به فرد آن در ترکیبان کلامی آن معجزه است یعنی سبک خاص آن، نه شعر، نه نظم است بلکه کلامی خاص است که قابل

جذبه خاص یا موسیقی خاص قرآن یا روحانیت قرآن:

از همان اوایل بعثت پیامبر(ص) تأثیر شگرف قرآن در قلوب مرد واضح بود به طوری که مشرکین عرب، مردم را از گوش دادن به قرآن منع می کردند تا جذب کلام الهی نشوند و شیرینی آن را نچشند.

و همین مطلب امروزه گاهی، تحت عنوان « موسیقی قرآن» خوانده می شود که برخی از قاریان مصر و ایران به آن تمایل دارند و می گویند این جنبه از قرآن معجزه است و دیگران از آوردن کلامی که چنین

را متحیر می نماید. و دیگران از آوردن معارفی مثل آن عاجزند و این در حالی است که همه این معارف توسط یک فرد امی ( بی سواد) بیان شده است.

 

پنجم : قوانین محکم قرآن:

نظام شرع و قانون گذاری قرآن از چنان متانت و استواری برخوردار است که هیچ کس قادر نیست مثل آن را بیاورد بلکه انسانها هر قانونی که می گذارند پس از گذشت چندی اشکالات و سستی آن آشکار می شود و خود ناچار به تغییر آن می شوند. برای مثال قرآن به نظام عدل و وسط، برادری و علم دعوت می کند و در جایی که به آخرت می پردازد دنیا را هم فراموش نمی کند.

ششم : برهان های عالی قرآن :

قرآن کریم وقتی سخن از توحید و معاد و نبوت می کند چنان استوار و براساس قوانین صحیح فکر (منطق) سخن می گوید، تو گویی پیامبر اسلام (ص) ده ها سال منطق و فلسفه خوانده است در حالی که او یک فرد امی بود. این، اعجاز قرآن را می رساند چرا که هیچ فرد امی نمی تواند اینگونه سخن بگوید.

هفتم : خبرهای غیبی از گذشته و آینده:

قرآن در موارد متعددی از اقوام گذشته که اثری از آنها نبود مثل قوم لوط و عاد و ثمود و… سخن گفته است و

به وقوع پیوست. این اخبار غیبی است که بشر عادی از آوردن مثل آن عاجز است.

از متخصصان علوم را به شگفتی وا داشت و برخی صاحب نظران علوم قرآن بدان تصریح کرده اند همان گزاره های قرآن در مورد مسایل علمی مثل: زوجیت گیاهان و حرکت خورشید و زمین است. در حالی که انسانها تا قرن ها بعد از نزول قرآن بدان مطالب علمی دسترسی نداشتند.

نهم : استقامت بیان ( عدم اختلاف در قرآن):

قرآن در طی ۲۳ سال بر پیامبر(ص) نازل شد که گاهی در شرایط جنگ، صلح، سفر و .. بود ولی با این حال اختلاف و تناقصی در بیانات قرآنی وجود ندارد. در حالی که اگر یک نویسنده در طی چند سال مشغول نوشتن باشد گاهی در ابتدا و انتها و مطالب داخل نوشته تناقضاتی به چشم می خورد.

این مطلب اعجاز قرآن را می رساند که هیچ انسانی نمی

: ۱) و الامقام و جاوید است کسی که قرآن ( جدا سازنده حق از باطل) را بر بنده خود (محمد) نازل نموده است تا به جهانیان به وسیله آن هشدار دهد. و می فرماید: ( یا اهل الکتاب قد جائکم رسولنا یبین لکم کثیراً مما کنتم تخفون من الکتاب، و یعفو عن کثیر. قد جائکم من الله نور و کتاب مبین یهدی به الله من اتبع رضوانه سبل السلام و یخرجهم من الظلمات الی النور بإذنهی و یهدیهم الی صراط مستقیم) – ( المائده ۱۶-۱۵ ) “ ای اهل کتاب: پیغمبر ما ( محمد) به میان شما آمده است. بسیاری از چیزهایی را که از کتاب خود پنهان می داشتید برایتان روشن می سازد. از سوی خدا نوری و کتاب روشنگری به نزد شما آمده است. خداوند با آن کسانی را که به راههای امن و امان هدایت می نماید که جویای خوشنودی اوباشد و با مشیت و فرمان خود آنان را از تاریکیها ( کفر و جهل) بیرون می آورد و به سوی نور (ایمان و علم) رهنماییی می کند و ایشان را به راه راست هدایت می نماید”.

۲- پیامبر گرامی در مورد قرآن نازل شده بر خود می فرماید: “ بدانید که کتاب قرآن به من داده شده و همانند آن را نیز به همراه دارد” و می فرماید: “ بهترین شما کسانی هستند که قرآن را بیاموزند و آن را به دیگری آموزش دهند.” و فرموده است: “ اگر موسی و عیسی زنده می بودند، تنها راه را در پیروی از من می دیدند”

۳- میلیاردها مسلمان به این حقیقت که قرآن کتاب خداوند و وحی است که برای رسول خدا حضرت محمد آمده ایمان و یقین دارند، و آن را تلاوت و حفظ می نمایند و به احکام و قوانین آن عمل می کنند.

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۶)”]

دلایل عقلی :

۱- قرآن : بسیاری از علوم طبیعی و اجتماعی را که در زیر به آنها اشاره می شود، شامل می گردد، و این در حالی است که پیامبر اسلام امی و درس ناخوانده بوده و به هیچوجه در هیچ مدرسه ای آموزش ندیده است.

۱-

که قرآن راجع به آن علوم دارد. دلیلی محکم بر آن است که کلام خدا و وحی اوست. زیرا عقل انسان محال می داند که انسان امی و درس

« قل لئن اجتمعت الانس و الجن، علی ان یأتو بمثل

این قرآن را بیاورند نمی توان مانند آن را بیاورند و رائه دهد، هر چند برخی از ایشان پشتیبان و مددکار برخی دیگر شوند.” همچنین همه فصیحان و سخنوران عرب را فرا خوانده است که اگر می توانند ده یا حتی یک سوره همانند قرآن را سرهم کنند،  و در عمل نتوانستند و کاری از پیش نبردند. و این نیز دلیلی بسیار محکم بر آن است که قرآن کلام خداوند است و به هیچ یک

بیان نموده است مطابق آن چیزی است که روی داده اند و همچنین احکام و قوانین او در عمل تجربه شده و توانسته اند که امنیت و عزت و کرامت و

برای رسول خدا می باشند.

ایمان به پیامبران

انسان مسلمان به این موضوع ایمان و یقین دارد و که خداوند از میان بندگان خود پیامبرانی را بر گزنده و قوانین و راه و رسم خود را برای ابلاغ شدن به مردم و اتمام حجت بر آنان، به آن پیامبران وحی

هر چند انسان بوده و بسیاری از امور بشری آنها را نیز شامل می گردیده و برای مثال: غذا خوردن و نوشیدنی می خوردند

ترین بندگان خداوند بودند. و ایمان هیچکس بجز به وسیله ایمان به آنان کامل نمی گردد، و برای اثبات این امور به دلایل نقلی و عقلی زیر توجه فرمایید.

دلایل نقلی :

  • خداوند خود در مورد بعثت و رسالت پیامبران می فرماید: « و لقد بعثنا علی کل امه رسولاً ان اعبدوا الله و اجتنوبا الطاغئوت » ( النحل: ۳۶)“ ما به میان هر ملتی پیامبری را فرستاده ایم ( و محتوای دعوت پیامبران این بوده است) که خداوند
  • : « انا وحینا الیک کما اوحینا الی نوح والنبیین من بعده و اوحینا الی ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و یعقوب و الاسباط و عیسی و ایوب و یونس و هارون و سلیمان و آتینا داود زبوراً، و رسلاً قد قصصنا علیک من قبل و رسلاً لم نقصصهم علیک و کلم الله موسی تکلیما. رسلا مبشرین و منذرین لئلا یکون للناس علی الله حجه بعد الرسل و کان الله عزیزاً حکیما)” النسا: ۱۶۳” ( ای پیامبر) ما به تو (‌قرآن و شریعت را) وحی نمودیم و همانگونه که پیش از تو به نوح و پیامبران بعد از وحی کردیم و (همانگونه که ) به ابراهیم و اسحاق ویعقوب و نوادگان (او) و عیسی و ایوب و یونس و هارون و سلیمان وحی نمودیم و زبور را به داود

حضرت محمد- صلی الله علیه و سلم- راجع به خود و دیگر پیامبران می فرماید:
“ پیامبران

است.

۳-ایمان و یقین میلیونها نفر از مسلمنان و اهل کتاب اعم از یهود و مسیحیان به پیامبران خداوند و کمال و برتری و برگزیدگی آنان گواهی محکم بر وجود و رسالت پیامبران است.

دلایل عقلی :

۱-لازمه پروردگاری و رحمت خداوند آن است که برای آنکه مردم او را بشناسند، و راه رشد و کمال مورد نظرش را در پیش گیرند، و به سعادت و سربلندی دنیا و آخرت برسند، پیامبرانی را همراه با پیامهایی به میان مردم بفرستند.

۲-اینکه

و معصیت و پاکی ناپاکی نفس انسان ارتباط دارد، موضوعی است که آمدن پیامبران را لازم و سرنوشت ساز می نماید. برای آنکه در روز قیامت مردم ادعا نکنند که : خداوند ما نمی دانستیم چگونه تو را عبادت و فرمانبرداری نماییم، و نمی دانستیم گناه و معصیت چه هستند تا از آنها دوری کنیم. و در مورد سختی این روز فکر نمی کردیم، خداوندا ما را دچار عذاب مگردان! و در این صورت آنان برای خود حجت و دلایلی را در اختیار می داشتند. همین موضوع زمینه ساز بعثت پیامبران و راهنماییهای خداوند می باشد. خداوند متعال می فرماید:

« رسلاً مبشرین و

کفر) بیم دهنده اند، تا پس از آمدن پیامبران برای مردم نزد خداوند حجت و بهانه ای باقی نماند، و خداوند چیره است و کارهایش بجا و به موقع می باشد”

گردآوری قرآن

نخستین مرحله جمع قرآن، نگهداری و حفظ آن در سینه ها بود، و این مرحله از شخص پیامبر (ص) آغاز می گشت.

همه همت رسول خدا بر آن گماشته بود که خود، قرآن را فراگیرد و حفظ کند، سپس آن را با درنگ و تأنی بر مردم به خواند تا آنان نیز فرا گیرند و حفظ کنند و بدان عمل کنند و به آیندگان بسپارند.

از اینجا بود که پیامبر جامع قرآن گشت در قلب شریفش، و سید حاظان شد در عصر خود، و مرجع مسلمانان در هر چه می خواستند از کار قرآن و علوم قرآنی، گشت.

او پیوسته بر تلاوت آیات قرآنی مداومت داشت، و لذا تا آخرین لحظه حیات پربرکتش همه قرآن را تمام و کمال به حافظه داشته و خود پیشوای به

، فرمان داد آموزش قرآن همه گیر شود. خود رسول خدا (ص) هر شب در حلقه یارانش در مسجد حاضر

را اصلاح می‌نمود.

نوشتن:

مرحله بعد، نوشتن قران کریم بود.

پیامبر اکرم (ص) کسانی را برای کتابت وحی مأمور فرموده بود.  این نویسندگان از برگزیدگان اصحاب بودند، و آنان چنانکه پیامبر دستور می داد وحی را می‌نوشتند، و خود آن حضرت نظارت دقیقی بر کار نویسندگان وحی داشت.

نویسندگان وحی دهها نفر بودند که نام آنها در

نموده و دستور نوشتن می فرمود. نویسندگان با دقت و ضبط می‌نوشتند و بر پیامبر می خواندند.

نویسندگان وحی، آیات قرآن را بر روی هر چه می توانستند می نوشتند. بر پارچه، پوست، چرم قرمز، پوست نازک و کاغذ به وسیله مرکب و قلم می نوشتند و

نخستین کسی که پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) همت به جمع قرآن گماشت و آن را برای حفظ از هر دگرگونی گردآورد، علی بن ابیطالب (ع) بود.

این بود مختصری از تاریخ ثبت و ضبط و کتاب و جمع آوری قرآن مجید در صدر اسلام.

اسباب نزول

۱- حوادث و رویدادها

سبب نزول بعضی از سوره ها و آیات قرآنی حوادث و رویدادهای مهم بوده است.

 

(ص) به وقوع می‌پیوست آنچنان جالب و سازنده و با ارزش بود که در جهت تأیید آنها از سوی خدا ، آیه یا آیات و یا سورهایی نازل می شد.

جریان انگشتر دادن حضرت علی (ع) در حال رکوع به فقیر و نزول آیات ۵۵ و ۵۶ سوره مائده.

 

در بین مسلمین، و نزول آیات ۱۰۰ و ۱۰۱ سوره آل عمران.

و لغزش و اشتباه

زل شد.

ب – پرسشها با مسائل روز ارتباط داشت. مثل سؤال از مسئله «روح» که آیه ۸۵ سوره اسراء در پاسخ آن نازل شد.

ج – پرسشها به آینده مربوط می شد. مانند سؤال مشرکین مکه از پیامبر اکرم (ص) درباره زمان و لحظه وقوع قیامت، که آیه ۱۸۷ سوره نازعات در پاسخ آن نازل شد.

پاسخ این پرسشها گاهی بلافاصله نازل می شد، و گاهی نزول پاسخ (به جهت غرض و حکمتی) به تعویق می افتاد[۱].

 

۳- مشخص کردن موضع

بسیاری ازآیات در قرآن کریم، وظیفه امت اسلامی را در مواقع حساس مشخص می کند و سبب نزول آنها، آگاهی مسلمین  به وظائف خود بوده است.

مثل آیات لعان، قذف و امثال آن که دربین آیات قرآن کریم، رقم بالایی را دارد[۲].

 

 

 

 

جمع بندی و نتیجه گیری:

بنابر آنچه که گذشت نتیجه می گیریم که قرآن مجید قانون اساسی ما و سنگ بنای تمدن اسلامی است حتی صاحبنظران بی غرض بیگانه، به این باور رسیده اند که در فرهنگ بشری، کتابی فرهنگ آفرینی و زندگی

زمان نوشته شده وطی مراحل بعد، به کشور ها و ؟؟ فرهنگی مهم جهان اسلام ارسال شده است، اذعان دارند. آری، قرآن مجید سر منشاء و سرچشمه اغلب علوم و معارف

الهی است، کهن نیز می بستد تاریخی اسلام نیز به شمار می آید و در شناساندن سیره نبوی، تاریخ صدور اسلام

: « قرآن و عترت من از یکدیگر جدا شدنی نیستند، و مادامی که امت اسلامی به این دو امانت گرانقدر تمسک جویند، گمراه نخواهند شد» و معصومین علیهم

می فرماید: « بدانید که این قرآن، همان خیر خواه و نصیحت گویی است که در آن فریب و خیانت راه ندارد. راهنمایی است که جز به راه راست و درست نمی رود و خبر دهنده ای است که دروغ نمی گوید. هیچ کس با این قرآن ننشست، جز اینکه چیزی به او افزوده و چیزی از او کاسته گردید. و بدانید که پس از قرآن به هیچ راهنمایی نیازی لانده و پیش از قرآن، هیچ کس از هدایت بی نیاز نبوده است. پس درمان  دردهای خود را در آن بجویید و در سختی هایتان از آن کمک بخواهید. زیرا در این قرآن، شفای بزرگترین دردها که همان کفر و نفاق و تباهی و گمراهی است، وجود دارد»

( نهج البلاغه – خطبه ۱۷۵)

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”منابع / پی نوشت ها” icon=”fa-pencil-square-o”]دانستنیهای قرآن / مصطفی اسرار

دانستنیهای قرآن / سید مهدی شمس الدین

عجایبی از قرآن/ بهمن نیک بین

قصه های قرآنی / محمد مهدی اشتهاردی

اسباب نزول / محمدباقر حجتی

نهج البلاغه[/tab][/tabgroup]

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
3900 تومانبرای دریافت نسخه کامل

73صفحه فارسی

فونت استاندارد/B Zar/16

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

نسخه قابل ویرایش+نسخه آماده چاپ

دریافت فوری + ارسال به ایمیل

[well boxbgcolor=”#e5e5e5″ class=”fontawesome-section”][tblock title=”برای مشاهده تمام پروژه ها ، تحقیق ها و پایان نامه های مربوط به رشته ی خود روی آن کلیک کنید.”][/well]

(برای امنیت و سهولت بیشتر پیشنهاد میشود با نرم افزارهای موزیلا فایر فاکس و یا گوگل کروم وارد شوید)

***************************

*************************************

پرداخت از درگاه امن شاپرک  با همکاری شرکت زرین پال صورت میگیرد

 ۱۵ درصد از درآمد فروش این فایل به کودکان سرطانی(موسسه خیریه کمک به کودکان سرطانی) اهدا میشود

پس از پرداخت،علاوه بر ارسال فوری فایل ها به ایمیلتان،مستقیماً به صورت اتوماتیک به لینک دانلود فایل ها  ارجاع داده میشوید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی با ایمیل (MASTER@NEXAVARE.COM) یا شماره تماس پشتیبان (۰۹۳۶۹۲۵۴۳۲۹) در ارتباط باشید

[alert type=”alert-danger”]کاربر گرامی، برای تهیه این اثر هزینه و زمان زیادی صرف شده است.که اکنون با این قیمت ناچیز در اختیار شما قرار گرفته است.لطفاً  تنها جهت استفاده دانشجویی یا شخصی خرید نمایید.همچنین اگر مدیر یک وبسایت یا وبلاگ هستید خواهش میکنیم آن را کپی نکنید.و یا در صورت کپی منبع را به صورت لینک درج نمایید. ضمناً شرعاً هم لازم به کسب رضایت است که به علت زحمت زیاد در انتشار ، کارشناسان ما رضایت استفاده بدون پرداخت هزینه آن را ندارند.تشکر از حمایت شما[/alert]
[list_posts limit=”6″]


درباره نویسنده

publisher4 222 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.