no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

***تزیینات سنگ***-پایان نامه کامل رشته عمران-تحقیق رشته عمران درباره تزیینات سنگ

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
بهترین ها از دید دانش آموزان
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

تزیینات سنگ/بررسی ساختار بناهای تاریخی از جمله تخت جمشید و اهرام ثلاثه مصر و باغهای معلق بابل
zip
آبان ۴, ۱۳۹۵

تزیینات سنگ/بررسی ساختار بناهای تاریخی از جمله تخت جمشید و اهرام ثلاثه مصر و باغهای معلق بابل


تزیینات سنگ/بررسی ساختار بناهای تاریخی از جمله تخت جمشید و اهرام ثلاثه مصر و باغهای معلق بابل

پایان نامه کامل رشته ی عمران
[alert type=”alert-danger”]کاربر گرامی، برای تهیه این اثر هزینه و زمان زیادی صرف شده است.که اکنون با این قیمت ناچیز در اختیار شما قرار گرفته است.لطفاً  تنها جهت استفاده دانشجویی یا شخصی خرید نمایید.همچنین اگر مدیر یک وبسایت یا وبلاگ هستید خواهش میکنیم آن را کپی نکنید.و یا در صورت کپی منبع را به صورت لینک درج نمایید. ضمناً شرعاً هم لازم به کسب رضایت است که به علت زحمت زیاد در انتشار ، کارشناسان ما رضایت استفاده بدون پرداخت هزینه آن را ندارند.تشکر از حمایت شما[/alert]

(برای امنیت و سهولت بیشتر پیشنهاد میشود با نرم افزارهای موزیلا فایر فاکس و یا گوگل کروم وارد شوید)

[tabgroup][tab title=”مقدمه ” icon=”fa-pencil “]سنگ یکی از قدیمی ترین مصالحی است که بشر از بدو زندگی بر روی زمین شناخته است و از آن برای تهیه وسائل مختلف زندگی و همین طور بنای آثار خود سود جسته است . در آثار به دست آمده از جوامعی که در دوره پارینه سنگی می زیسته اند ، ابزار کار و اسلحه سنگی دیده شده است . بعد از آن ، این مصالح فراوان و در دسترس در ساخت بنای ساختمان پرستشگاه ها به کار رفت که بنای مونولیت ها و تری لیت ها از آن جمله اند .

این بناها بعداز هزارها سال در تمام جهان به جای مانده اند تا پیام انسانهای نخستین را به ما برسانند . در دوره نوسنگی به کارگیری سنگ در ساختمان افزایش می یابد و بعدها با شناخت بیشتری که بشر از خواص به کارگیری سنگ های گوناگون و ابزار فلزی سبه دست می آورد ، آثار متنوع و به جای ماندنی از جمله تندیسها ، پرستشگاه ها ، مقابر و کاخ های عظیمی از خود به یادگار می گذارد که هر یک به عنون عجایب دنیای قدیم شناخته شده اند

این ابنیه در آغاز با قطعات تخته سنگ و بدون ملات ساخته شده اند و در بعضی از آنها از بست و قلاب و اتصالات فلزی استفاده شده است . بعدها بشر ملاتهای گوناگونی را شناخت و به کار گرفت و به این وسیله از سنگ هایی با ابعاد کوچک تر استفاده کرد .

برخی از سنگ های تزئینی را به طرف مختلف به صورت صفحاتی می برند و در کف و در نما ، پله ها ، کف پنجره و غیره مورد استفاده قرار می دهند . نباید از یاد برد که مخلوط خرده سنگ با بعضی از مواد چسنبده ، مهم ترنی مصالح را در ساختمان تشکیل می دهد . بتن ، ملات ها ، موزاییک و بعضی از قطعات پیش ساخته از آن جمله اند .[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

تزئینات سنگ

مقدمه :

سنگ یکی از قدیمی ترین مصالحی است که بشر از بدو زندگی بر روی زمین شناخته است و از آن برای تهیه وسائل مختلف زندگی و همین طور بنای آثار خود سود جسته است .

و تری لیت ها از آن جمله اند .

این بناها بعداز هزارها سال در تمام جهان به جای مانده اند تا پیام انسانهای نخستین را به ما برسانند . در دوره

و کاخ های عظیمی از خود به یادگار می گذارد که هر یک به عنون عجایب دنیای قدیم شناخته شده اند

این ابنیه در آغاز با قطعات تخته سنگ و بدون ملات ساخته شده اند و در بعضی از آنها از بست و قلاب و اتصالات فلزی

استفاده قرار می دهند . نباید از یاد برد که مخلوط خرده سنگ با بعضی از مواد چسنبده ، مهم ترنی مصالح را در ساختمان تشکیل می دهد . بتن ، ملات ها ،

که ساختمان به زمین مربوط می گردد یا نقاطی یکه تحت فشار بیشتری می باشند و به استحکام بیشتری نیاز دارد ، از آن استفاده شود.

منشا شکل گیری :

سنگ ها و خرده سنگ ها :

دو فرآیند کوه زایی و کوه سایی در زمین موجب پدید آمدن محصولات سنگی می شود . شناخت این دو پدیده ما را از شناسایی بهتر انواع سنگ ها کمک می نماید .

عوامل

.پدیده هوازدگی است که کوهستان ها خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود را از دست می دهند . عوامل فرسایش و هوازدگی به دو گروه شیمیایی و فیزیکی تقسیم می شوند .

هوازدگی شیمیایی :

محصول هیدراتاسیون ، انحلال ، هیدرولیز ، اکسیداسیون و یا عکل العمل آب های اسیدی با املاح تشکیل دهنده سنگ هاست .

هوازدگی فیزیکی : که بدون هیچگونه تغییرت شیمیایی است ، باعث خرد شدن سنگ ها و تغییر شکل آنها به دانه های ریزتر

.خارجی بشناسیم ، فشارهای درون کره مذاب را که بر پوسته جامد زمین وارد می شوند ، می توان فرآیند کوه زایی و خشکی زایی نامید .

این فشارها تاثیرات گوناگونی بر روی پوسته زمین می گذارند و تغییر شکل پوسته زمین را که گاه در طی سالیان دراز و گاه در مدت زمان کوتاهی انجام می شوند از این نیرو سرچشمه می گیرند . عمده تغییرات عبارتند از :

چین ها : در اثر فشار ، لایه های زمین به صورت پیچ و موج هایی در

متغییر است .

شکستگی ها : تجارب آزمایشگاهی علاوه بر مشاهدات عینی نشان داده اند که اغلب

.یه واقع شود به آسانی قابل تشخیص است ، معمولاً عوامل فرسایش مانع از دیدن اختلاف سطح بین دو قطعه زمین می شوند .

آتشفشان : می دانیم که در مرکز زمین به علت وجود حرارت زیاد مواد تحت فاشر فراوان قرار دارند که در اثر فعل و انفعالات داخل زمین مواد مذاب به طرف پوسته حرکت می کنند و رفته رفته سرد می شوند ولی گاه از جایی که پوسته زمین نازکتر است به طرف خارج فوران می نمایند ، که این پدیده گاه آرام و گاه با انفجار همراه است .

زلزله : زمین لرزه از دیگر پدیده های ناشی از فعالیتهای درونی زمین است و از لرزشهایی که در اثر شکستن و حرکت تند و سریع قطعات شکسته شده در بخش های سطحی زمین رخ می دهد سرچشمه می گیرد . اگر مقدار انرژی آزاد شده زیاد باشد ، عوارض طبیعی و مصنوعی مناطق نزدیک به کانون بروز نیرو منهدم می شوند و محیط اطراف به شدت می لرزد و گسله های موجود فعال و با گسلهای جیدید پدید می آیند .

 

منشا ساختمانی سنگها :

سنگ ها از تجمع کانی ها حاصل می شوند . بعضی از سنگ ها از یک نوع و بعضی از چند نوع کانی تشکیل شده اند ، کانی ها مواد جامد ، طبیعی ، معمولاً متبلور ، غیرآلی و همگن هستند که ترکیب شیمیایی نسبتاً ثابتی دارند . کانی ها تشکیل شیمیایی نسبتاً ثابتی دارند . کانی های تشکیل دهنده سنگها یا به اصطلاح کانی های سنگ ساز ، برحسب انواع سنگ ها به سه گروه کافی های ماگمایی ، رسوبی و دگرگونی به شرح زیر تقسیم می شوند .

سنگهای آذرین :

سنگ های آذرین از انجماد مواد مذاب درونی از زمین به وجود می آیند . مواد مذاب که خود از ذوب سنگ های پوسته یا گوشه زمین به وجود می آیند ، ترکیب

شده از سنگ های درون زمین وجود دارد.

ماگمایی که به سطح زمین رسیده باشد .

بیشتر گازهای خود را از دست می دهد ، در این حال به آن گدازه می گویند . از انجماد گدازه در سطح زمین سنگ های آتشفشانی به وجود می آید ، ماگما ممکن است در اعماق زمین یا در شکستگی ها و یا آشیانه های ماگمایی تدریجاً انجماد یابد . در این حال به سطح زمین نمی رسد و سنگ آذرین درونی به وجود می آید .

علت

ماگما می شود . در حالی که در ماگمای بازیک شبکه مولکولی کانی ها کوچک تر و گرانروی کمتر است .

در ماگمای اسیدی ، گازها و بخار آب به آسانی خارج نمی شوند و تجمع آنها موجب ازدیاد فشار درونی و در نتیجه انفجار شدید می شود که در آتشفشان های اسیدی پدیده ی

یک معادل بیرونی خواهد داشت .

به این ترتیب در جدول فوق ، با ترکیب کانی شناسی و بافت هفت نوع سنگ آذرین آشنا شدیم و دانستیم فراوان ترین سنگ های آذرین کدام هستند .

سنگ های پرسیلیس به علت وفور کوارتز و فلدسپات ظاهری روشن دارند و سنگ های کم سیلیس و به اصطلاح بازیک ( و خیلی بازیک ) به علت وفور کانی های آهن و منیزیم رنگ تیره تر از خود ظاهر می سازند . به این ترتیب با توجه به رنگ سنگ ( به شرط آنکه سطح تازه شکسته ی سنگ در نظر گرفته شود ) می توان تا اندازه ای به ترکیب سنگ پی برد .

 

 

۱- سنگ های اسید۲- سنگ های حد واسط یا خنثی۳- سنگ های بازیک۴- سنگ های خیلی بازیک
 

کانی های عمده

موجود در سنگ

کوارتز

+

فلدسپات

+

میکا

فلدسپات

+

آمفیبول

+

میکای سیاه و پیروکسن

پلاژیوکلاز

+

پیروکسن

+

کمی الیوین

الیوین

+

پیروکسن

نام سنگاقسام درونیگرانیتدیوریتگابروپریدونیت
نام سنگاقسام بیرونیبولیتآندزیتبازالت
آتشفشانیابسدینبوکه ی معدنی

 

 

بافت سنگ های آذرین :

به طور کلی ، هر قدر سرعت سرد شدن کندتر باشد ، تعداد مراکز تبلور کمتر است و یون ها فرصت کافی برای مهاجرت به سوی مراکز تبلور را خواهند داشت . این امر سبب می شود تا تعداد بلورها اندک ولی بزرگ باشند ،

.

بیه شیشه ی سیاه شکسته است و یا منظره ی قیر مانند دارد . بافت و اسفنجی نیز در سنگ پا و پوکه ی معدنی دیده می شود که به علت خروج گازها از گدازه ی در حال انجماد ، چنین سنگ های حفره داری به وجود می آید .

سنگ های رسوبی :

فرایند هوازدگی ، سنگ های قدیمی را به تدریج متلاشی و تبدیل به قطعات کوچک تر می کند . عوامل فرسایش مثل آب های جاری ، باد ، امواج و یخ هستند . نیروی جاذبه مواد حاصل از هوازدگی سنگ های بستر را حمل و آنها را خردتر می کند . این مواد را رسوبات می گویند . ذرات ماسه در تلماسه های صحرایی ، گل رس در مرداب ، ریگ در بستر رودخانه ، حتی گرد و خاک روی وسایل منزل مثال هایی در مورد این فرایند بی وقفه هستند . در نهایت رسوبات در محل هایی جدید مثل دریا ، دریاچه و صحراها ته نشین ( رسوب گذاری ) و به صورت لایه هایی روی هم جمع می شوند .

رسوبات از تجمع خرده سنگ ها ، کانی ها در سطح زمین یا در اثر .

فسیل اند که یکی از ابزارهای مهم در مطالعه ی گذشته ی زمین است . در سنگ های رسوبی شواهد زیادی از منشاء رسوبات و شرایط محیط رسوب زدگی آنها وجود دارد .

سنگ های رسوبی محل ذخیره و انتقال آب های زیرزمینی هستند و به علت وجود ذخایر زغال سنگ ، نفت خام ، گاز ، آب زیرزمینی ، نمک و کانی ها ی مختلف مثل آهن ، اهمیت اقتصادی دارند . بعضی از سنگ های رسوبی در ساختمان سازی ، جاده سازی و تولید سیمان ، گچ و آهک کاربرد دارند .

سنگ شدگی :

به فرایندهایی که در طی آنها رسوبات ناپیوسته به سنگ های رسوبی تبدیل می شوند ، سنگ شدگی می گویند .

 • تراکم : رسوباتی که در محیط آرام مثل دریاچه ته نشین می شوند ، به ترتیبی روی هم قرار می گیرند که مقدار زیادی فضای خالی ( خلل و فرج ) بین رسوبات تشکیل می شود . رسوب های ماسه در یک محیط رسوبی آرام ممکن است حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد حجم خود خلل و فرج داشته باشد . همچنانکه لایه های رسوبی بر روی لایه های اولیه ته نشین می شوند ، ذرات رسوبات لایه های اولیه ، در اثر وزن لایه های فوقانی فشرده و میزان فضاهای خالی بین آنها کم می شود . این حالت به هم فشردگی و مستحکم تر شدن رسوبات را که باعث کاهش فضای خالی بین دانه های ته نشستی می شود ،‌تراکم گویند .

این عمل باعث خارج شدن آب موجود از بین ذرات نیز می شود . تراکم مناسب ترین راه سنگ شدگی در سنگ های رسوبی دانه ریز مثل شیل است .

چسبیدن : آب های زیرزمینی ضمن عبور از لایه های رسوبی ،

.جاری و زیرزمینی یون های کلسیم و بی کربنات به طور شیمیایی از ترکیب این دو یون کربنات کلسیم جامد (کلسیت) به وجود می آید . سیلیس ماده ی چسبنده ی دیگر سنگ های رسوبی است . در برخی از سنگ های رسوبی این ماده از نوع اکسیدهای آهن یا کانی های رسی است .

سنگ های دگرگون :

اصولاً سنگ های دگرگون شده ، در درون زمین و دور از چشم ما و در مدت زیادی به وجود می آیند . در عمق ۲۵ کیلومتری زمین دما برای ذوب بعضی از سنگ ها کافی است و در سطح زمین عمل هوازدگی انجام می شود . در فاصله ی این دو حد ، دامنه ی تغییرات شیمیایی ، فشار و دما ، زیاد است و

باشند .

اقسام سنگ های دگرگون شده

سنگ های دگرگون شده به دو گروه عمده زیر تقسیم بندی می شوند :

 • انواعی که دارای فولیاسیون یا متورق اند که از این گروه می توان ، سنگ شیست و گنیس را نام برد .
 • انواعی که فاقد جهت یافتگی اندکه از این گروه می توان سنگ مرمر و کوارتزیت را نام برد .

ساختمان شیمیایی سنگ ها :

می دانیم که سنگ ها خود از قسمت های ساده تری به نام کانی تشکیل شده اند . کانی ها مواد جامد ، طبیعی ، معمولاً متبلور ، غیرآلی ، همگن و با ترکیبات شیمیایی

.

املاح اسید کربنیک هستند و معمولاً از گروه ته نشستی ها هستند ، مانند تراورتن . کربنات هایی که در تشکیل سنگ ها نقش به سزایی دارند دو دسته اند :

کلسیت (CaCO3) که دارای ظاهری براق و شیشه ای است و از سنگ هایی که این ترکیب در آنها شدت دارد برای

.

بر روی سنگ انجام می شود . سنگهایی که برای مقاصد ساختمانی استفاده می شوند ، به ندرت مقاومتی کمتر از ۴۰ مگاپاسکال از خود نشان می دهند و در بسیاری موارد بخصوص در سنگهای آذرین از ۱۴۰ تا ۲۰۰ مگا پاسکال و حتی بیش از این مقدار راه هم می توان مشاهده کرد . در حالی که در پی .بلندترین ساختمانها فشار وارده احتمالاً بیش از یک

.به لایه بندی ، مشخصات صفحات نگاهدارنده ی نمونه ها و غیره را می توان نام برد . لذا مشخص است که آزمایش باید استاندارد باشد و برای کلیه کارها از روش استاندارد تبعیت شود .

مقاومت فشاری سنگ به وضعیت دانه بندی سنگ بستگی دارد . در سنگهای آواری مقدار و نوع سیمان و در سنگهای آذرین یا دگرگونی نحوه ی اتصال دانه ها اهمیت زیاد دارد .

برای اندازه گیری مقاومت فشاری تا هنگام تدوین و تصویب استاندارد ملی ایران ، از استاندارد ASTM C 170 استفاده شود .

۲ – ۴ – ۵ – مقاومت خمشی : مقاومت خمشی سنگ را می توان به عنوان .

. بسیاری از اوقات مشاهده شده که سنگ به کار رفته برای آستانه ی پنجره ها ، بر اثر نیروهای خمشی شکسته است دلیل این شکستگی را باید در مقاومت خمشی آن که خیلی کم بوده است دانست . وارد شدن چنین نیروهایی در اثر نشست ساختمان چندان غیرمعمول نیست . باید توجه نمود که

معمولاً بر اثر رطوبت کاهش می یابد .

تا هنگام تدوین و تصویب استاندارد ملی ایران ، برای اندازه گیری مقاومت خمشی سنگ از استاندارد ASTM C99 استفاده شود .

 • در سنگ های لایه لایه مقاومت فشاری عمود بر سطح لایه بندی ، بیشتر مقدار آن در جهت موازی با لایه بندی است .
 • ..
 • مقاومت فشاری اکثر سنگها پس از چند دوره یخبندان کاهش نشان می دهد . لذا آزمایش این موضوع قبل از انتخاب توصیه می شود .
 • در استاندارد ASTM C170 ابعاد یالهای نمونه های آزمایشی بین ۵ تا ۵٫ سنگهای دانه درشت به ۱۰ سانتی متر افزایش یابد .
 • در اکثر استانداردها
 • نمونه ، توصیه می شود که این تعداد به ۸ عد افزایش یابد .

۲ – ۴ – ۶ – مقاومت کششی : مقاومت کششی ، تنش کششی لازم برای شکستن نمونه ای با شکل و اندازه ی خاص می باشد

.۱۰ تا ۴۰ درصد آن تغییر می کند

۲ – ۴ – ۷ – مقاومت سایشی : مقاومت سایشی سنگ به وضعیت دانه بندی و

فرسایش نامنظمی می شوند و از این نظر ممکن است کمتر از سنگهایی که دارای سختی کم ، اما یکنواخت هستند مورد توجه باشند .

مقاومت سایشی سنگ وقتی مهم است که در معرض سایش قرار گیرد . از جمله می

امتداد سواحل که وجود ماسه و باد می تواند عمل سایش را به وجود آورد ، این موضوع باید در نظر گرفته شود .

آزمایش مقاومت سایشی سنگها به طرق مختلف قابل انجام است که از جمله سایش اصطکاکی و پرتاب ماسه را می توان نام برد :

آزمایش سایش اصطکاکی

.کانیهای آنها در دمای زیاد تشکیل یافته اند در برابر آتش

بهتری از گرانیتها داشته باشند . اما در دمایهای پایین تر ، کمتر از سایر سنگها آسیب می بینند . البته سنگهای دولومیتی در دماهای پایین تر از این نیز آسیب می بینند .

به طور کلی ، به عنوان یک گروه از مصالح ، سنگهای ساختمانی

سفال از این نظر در مراحل بسیار پایین تری قرار می گیرند .

۲ ۴ ۱۱ مقاومت در برابر یخبندان

سنگ ساختمانی خوب باید در برابر یخبندان مقاومت داشته باشد . گسیختگی به وسیله یخبندان به علت جذب آب به داخل خلل و فرج سنگ و یخ زدن آن رخ می دهد . این موضوع به علت تغییر حجم آب در هنگام یخ زدن است که حدوداً ۹ % حجم اولیه افزایش می یابد و در نتیجه یک تنش داخلی درون سنگ به وجود می آید .

در شرایط

و همین طور سختی سنگ را نام برد . سنگ با خلل و فرج زیاد ممکن است درصد جذب بالایی داشته باشد . اما بر اثر یخبندان گسسته نشود زیرا آب به سرعت از آن خارج میشود . از طرف دیگر ، سنگ با خلل و فرج ریز یا با شکلهای نامنظم ، آب را به مدت طولانی تری در خود

یخبندان همان گونه که قبلاً نیز گفته شد همیشه هم به دلیل جذب آب از محیط نیست ، بلکه می تواند به علت آب سطحی معدن نیز باشد .

درهنگام انتخاب سنگ  از نظر مقاومت آن دربرابر یخبندان مسائل زیر را باید در نظر گرفت :

 • سنگهای لایه لایه را نباید در هوای سرد استخراج کرد .
 • حتی الامکان سنگ هایی را باید انتخاب کرد که از نظرمقاومت در برابر یخبندان شناخته شده باشند .
 • سنگ هایی با جذب آب زیاد را نباید در مکانهای سرد و مرطوب به کار برد .
 • بیشتر سنگهای نوع آذرین از مقاومت خیلی زیاد در برابر یخبندان برخوردارند .
 • باید حتی الامکان نزدیک به شرایط محل کاربرد باشد .

هنگام آزمایش برای بررسی مقاومت سنگ در برابر یخبندان عوامل زیر مورد توجه قرار گیرند : درصد

 

به تنهایی ناکافی است و حضور عناصر مضر را نشان نمی دهد .

تجزیه شیمیایی سنگهای آذرین درصد اکسید سیلسیم ، اکسید آلومینیم و در صد مختلفی از اکسید های آهن ، کلسیم ، منیزیم و قلیایی ها را نشان می دهد ، که بستگی به نوع سنگ دارد . سنگهای آهکی اگر خالص باشند ، تنها حاوی کربنات کلسیم و کربنات مضاعف کلسیم و منیزیم است ، اما در صورت دارا بودن ناخالصی های رسی مقداری اکسید سیلسیم ، اکسید آلومینیم

آب شیمیایی نیز

نشان دهند ( جدول ۲-۱) .

جدول ۲-۱ ترکیبات شیمیایی مهمترین سنگ های آذرین ، دگرگون و رسوبی (۳۶ )

نام اکسیدهاسنگهای آذرینسنگ های دگرگونسنگ های رسوبی
گرانیتبازالتآندزیتآمفیبولیتشیستآرژلیتماسه سنگسنگ آهک
۸/۷۰۴۹۵۵۳/۴۹۳/۶۳۴/۶۲۴/۹۴۲/۵
۴/۰۱۱۲/۱۴/۱۱/۱۱/۰۱/۰
۵/۱۴۲/۱۸۵/۱۷۹/۱۶۹/۱۷۶/۱۶۱/۱۸/۰
۶/۱

۸/۱

۲/۳

۶

۸۶/۳

۸/۶

۶/۳

۶/۲

۲/۳

۱/۲

۴/۰

۲/۰

۳/۰

۲/۰

۹/۰۶/۷۵/۴۷۶/۱۵/۲۱/۰۹/۷
۸/۱۱۱۸۵/۹۹/۱۷/۱۶/۱۶/۴۲
۳/۳۵/۲۵/۳۹/۲۳/۱۹/۰۱/۰۱/۰
۴۹/۰۵/۱۱/۱۱/۳۳۲/۰۳/۰
۸/۰۴/۰۱۵/۱۶/۲۲/۵۳/۰۷/۰
۱۱/۱۶/۴۱

۳- بررسی میکروسکوپی سنگها

امروزه آزمایشهای میکروسکوپی جهت مطالعه سنگها از اهمیت ویژه ای برخوردار است که می توان به وسیله آن موارد زیر را مطالعه کرد.

۱- ساخت

۲- بافت (درجه بلوری شدن، اندازه و شکل دانه ها، رابطه بین بلورها)

۳- نوع و درصد کانی های تشکیل دهنده و نحوه توزیع آنها

۴- تشخیص  کانی های مضر

۵- مشخص کردن جهت یافتگی کانی ها

۶- تعیین درجه دگرسانی کانی ها و نوع کانی های دگرسان شده

۷- درجه هوازدگی

۸- درصد تخلخل در سنگهای رسوبی

۹- تعیین نوع خمیره و سیمان سنگ های رسوبی

۱۰- نوع درزه ها و بررسی فشارهای وارده به سنگ از نظر تکتونیکی

۱۱- درجه رنگینی

طبقه بندی سنگهای ساختمانی

سنگها از نظر منشأ و طرز تشکیل به سنگهای آذرین رسوبی و دگرگون رده بندی می شوند شناخت و تشخیص سنگها نیاز به مطالعه سنگ شناسی دقیق و گاهی نیاز به بررسی مقاطع

ولی در هر صورت ساخت ، سنگ مقاوم است . در سنگهای آواری جسم سنگ از قطعات و دانه های کانی در اندازه های مختلف که در کنار هم قرار گرفته اند تشکیل می

دگرگونی مثل سنگ لوح ، شیست و گنایس ، یک نوع بافت و ساخت ناهمسان دارند. به گونه ای که این سنگها از نظر خواص فیزیکی در دو امتداد عمود برهم متفاوت اند . در بعضی از سنگهای رسوبی نیز مثل شیل ، چرت و بعضی از سنگهای آهکی دارای لایه بندی هستند . بسیاری از سنگها مثل ماسه سنگها ، سنگهای آهکی و بازالت های دارای ساخت توده ای می باشند . هرچند در اندازه های بزرگ

.، مانند شیست

وغیره مقاومت کمتری دارد .

سنگهای متبلور همسان که به آسانی خراش بر میدارند مانند سنگ نمک ها ، سنگ آهکهای نرم ، سنگ گچ و سنگهای تبخیری و سنگهای آذرین هوازده ، مقاومت قابل اعتمادی ندارند.

سنگهای آذرین

سنگهایی هستند که مستقیماً از سرد شدن و تبلور مواد مذاب

نامند . آن دسته از سنگهای آذرین که بیرون از زمین راه یافته و به سرعت سرد شده باشند ، از آنجایی .

این سنگها اگر سالم و بدون هوازدگی باشند ، معمولاً مستحکم و بادوامند و به عنوان مصالحی مناسب در بسیاری از

جوی از استحکام آنها می کاهد .

بین انواع متعدد سنگهای آذرین در ایران ، گرانیت ، سینیت ،تونالیت ، گنایس ، و گابرو بطور گسترده تری بعنوان سنگ ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرنر . این موضوع دلایل مختلفی دارد که از جمله گستردگی بیشتر ،

.و متخلخل اند و لذا تنها در شرایط اقلیمی مناسب می توانند مصرف شوند .

گرانیت :

واژه گرانیت آنطور که به وسیله معدنکاران و در تجارت استفاده می شود شامل کلیه سنگهای آذرین و گنایس

در اینجا بهتر است تعریف را ارائه نمود علمی بنابراین می توان آن را به صورت سنگهای آذرین نفوذی بلوری

که تنها تعداد اندکی از انها به غیر از پیریت و گارنت با چشم غیر مسلح قابل رؤیت بوده یا بوسیله افراد غیر متخصص قابل شناسایی اند .

ویژگیهای گرانیت :

در بین سنگهای آذرین انواع گرانیت به علت مصرف گسترده آنها ، بیش از دیگر سنگهای آذرین مورد بررسی قرار گرفته است

ها هستند.

بافت گرانیت معمولاً یکنواخت یا گرانیتوئیدی است ، اما گاهی

برای تراش کاری های هنری بهتر از انواع درشت دانه هستند .

طبقه بندی :

گرانیت را می توان براساس کانیهای تشکیل دهنده ، بافت ۷ رنگ ، برخی ویژگیها مانند وزن ویژه ، مقاومت فشاری ، مقاومت در برابر یخبندان یا حتی کاربرد طبقه بندی کرد ، اما هیچ یک از اینها به عنوان یک مبنای کاربردی رضایت بخش نیست .

کاربرد :

گرانیت با توجه به دوام زیاد ، تنوع رنگ ، جلاپذیری و بافت دارای مصارف زیادی

سنگفرش

۶/۲ تن بر متر مکعب است .

جذب آب :

در صورتی

: برای گرانیت بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ مگاپاسکال دیده شده ، اما بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ مگاپاسکال محدوده رایج تری است .

مقاومت در برابرآتش : گرانیت در برابر آتش مقاوم است . ولی اگر

تغییر ساختمان بلورین کوارتز و همچنین مایعات و گازهای موجود در حفره های میکروسکوپی کوارتز باشد که تحت حرارت به شدت منبسط می شوند .

رنگ :

رنگ گرانیت مانند سایر سنگهای آذرین حاوی فلدسپات ، بستگی به رنگ کانی غالب و نسبت کانیهای روشن و تیره آن دارد . گرانیتهای

نور

مصالح سست متخلخل نظیر توف تا سنگهای سخت و

دامغان گسترش فراوانی دارد و در اطراف تهران وسعت بزرگی را به خود اختصاص داده است .

ویژگیها و کاربردهای توف سبز البرز در نشریه ۱۱۵ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ارائه شده است .

انواع  متخلخل ربولیت را نباید در مناطق مرطوب به کار برد .

سنگهای رسوبی

سنگهایی

شده اند .

سنگ آهک :

سنگهای آهکی همیشه لایه لایه اند ، اما ضخامت لایه ها در کانسارهای

که دارای توده بزرگتری هستند ، طبیعتاً برای استخراج و تهیه سنگ ساختمانی مناسبتر و با ارزش ترند . غالباً

ها کم وبیش هوازده می شود .

 

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

خواص سنگ آهک :

سنگ آهک ها دارای بافت متغیری بوده ولی اکثر آنها ریزدانه اند . آنهایی که درشت دانه هستند متشکل از بلورهای درشت یا قطعات فسیل اند . انواع ریزدانه قابلیت پرداخت بهتری دارند و پایداری آنها در برابر هوازدگی بهتر است .

سنگهای آهکی و دولومیتهای متراکم و همین طور آنهایی که فاقد

دانه های درشت ممکن است تجزیه و دانه ها جدا شوند . برخی از کانیهای مضر باعث آسیب دیدن سنگ و کاهش ارزش آن می شوند که در بخشهای قبلی توضیح داده شد .

طبقه بندی : استاندارد ASTMC568 سنگ آهک ساختمانی را به سه دسته زیر تقسیم می نماید :

 • سنگ آهک ساختمانی با چگالی کم : بین ۱۷۶۰ تا ۲۱۶۰ کیلوگرم بر متر مکعب .
 • سنگ آهک ساختمانی با چگالی متوسط : بین ۲۱۶۰ تا ۲۵۶۰ کیلوگرم بر مترمکعب .
 • سنگ آهک
 • بر متر مکعب .

مشخصات فیزیکی و مکانیکی لازم برای هریک از دسته های فوق در استاندارد مذکور آمده است .

سختی :

سنگهای آهکی معمولاً سخت نیستند ، در حالی که سنگ آهکهای متراکم معمولاً سخت و انواع متخلخل آن سست هستند .

جذب آب :

انواع مختلف سنگ آهک متراکم و سخت دارای جذب آب پایین ( کمتر از دو درصد ) هستند . اما در انواع دیگران با چگالی کمتر که به عنوان سنگ ساختمانی نیز قابل

نیز دیده شده است .

مقاومت فشاری :

اکثر .

بندی می کنند و برای هر یک از آنها عمر مفیدی مطابق جدول ( ۴-۱ ) پیش بینی می نمایند .

 

جدول ۴-۱- انواع سنگ لوح طبق  ASTM C406

درجه سنگ لوحعمرمفید ( سال )
S1بیش از ۷۵
S2بین ۴۰ تا ۷۵
S3بین ۲۰ تا ۴۰

 

بر این اساس مشخصات لازم برای هریک از این دسته ها در جدول ۵-۲ آمده است

 

جدول ۴-۲- مشخصات فیزیکی لازم برای انواع سنگ لوح

درجه سنگ       حداقل مدول گسیختگی *       حداکثر درصد جذب آب (ب)**       میزان نرمی ( میلی متر )***

( MP a )

   S1                            ۶۲                                         ۲۵%                                             ۰۵/۰

S2                               ۶۲                                          ۳۶/۰                                           ۲۰%

S3                               ۶۲                                          ۴۵/۰                                           ۳۵/۰

*طبق روش ASTM C120 (22)

*طبق روش ASTM C121 (21)

*طبق روش ASTM C217 ( 23 )

۴-۳-۳ – کوارتزیت سنگ کوارتزیت یک سنگ دگرگون شده است که کانی اصلی آن را کوارتز تشکیل می دهد . گاهی اوقات به طور ناچیز میکا ، فلدسپات ، آپاتیت و گارنت نیز در آن دیده می شود . رنگ کوارتزیت معمولاً سفید و اگر ناخالصی داشته باشد ، رگه

مقاومت نسبتاً خوبی برخوردار است و جهت استفاده برای کف و پله سنگ مناسبی است . مشخصات فنی انواع سنگهای ساختمانی در جدول ۴-۳ ارائه شده است .

کاربرد سنگهای ساختمانی؟؟

از زمان قدیم از سنگها به خاطر دوام و مقاومت زیاد آنها

شهر بلونیا در ایتالیا از ماسه سنگ ساخته شده اند .

امروزه به دلیل پیشرفت فن آوری در استخراج و حمل و نقل ، استفاده از سنگ ابعاد گسترده ای یافته گرفته و از آن ، در زمینه های مختلف ساخت و ساز استفاده می گردد . مهمترین کاربرد سنگها به شرح زیر است :

۱- پوشش دیوارهای داخلی

اکثر دیوارهای داخلی که با سنگ پوشانده می شوند مربوط به ساختمانهای

ذاخوری است . سنگهای مورد استفاده برای این کاربرد باید دارای خصوصیات زیر باشند :

 • قابلیت شست و شو و دوام در برابر شوینده ها
 • تخلخل کم
 • جلاپذیری مطلوب
 • رنگ و ظاهرزیبا

۲- کف و پلکان

 • به کار بردن سنگ جهت استفاده در کف و پلکان با توجه به اینکه در معرض
 • رسوبی این خصوصیت را دارا می باشند .
 • دارای مقاومت ضربه ای زیاد باشند .
 • محکم
 • رنگ و ظاهر زیبا
 • قابل شستشو و پایداری در برابر اسیدها و بازها و شوینده ها

از بهترین سنگها برای استفاده در کف و پلکان گنایس و کوارتزیت می باشند .

۳- نما

 • بیشترین کاربرد سنگ در ساختمان ، نمای آن است . نمای ساختمان به دلیل قرار گرفتن در معرض شرایط جوی
 • سنگ متلاشی شود ، یا در مکانهایی که امکان وزش طوفان شن وجود دارد ، در معرض سایش است .
 • قابلیت صیقل خوردن و برش را ذاشته باشد .
 • مقاومتهای کششی و خمشی نسبتاً خوبی را دارا باشد .
 • ترکیبات کانی شناسی آن باید در نظر گرفته شود . چون
 • امتداد ، می تواند نقطه ضعف بوده و باعث تخریب سنگ شود .
 • بهتر است برآوردی از عمر مفید ساختمان به عمل آید و سنگ نما متناسب با آن انتخاب گردد .
 • در صورت
 • شود )
 1. رنگ آن با ثبات باشد .
 2. در برابر بخارها و گازها وپرتو آفتاب پایدار باشد .

۴- کف خیابان و پیاده رو

) و با دانه بندی متوسط باشد .

۵- بام

در ایران برای جهت پوشش بامها عموماً از سنگ استفاده نمی شود ، اما به عنوان

قابلیت تقسیم به لایه های نازک و مسطح را داشته باشد .

 • باید سنگی سبک و غیر قابل نفوذ باشد .
 • دارای دوام و مقاومت خمشی خوبی باشد .
 • بدون تخلخل و در برابر یخبندان مقاوم باشد .

این ویژگیها معمولاً در سنگ لوح وجود دارد . البته سنگهایی مانند شیست های کلریتی و میکاشیت ها نیز تا حدودی این ویژگیها را دارا می باشند .

۶- دیوار وشالوده

سنگها را برای شالوده و دیوارهای حایل معمولاً به صورت نامنظم و بدون شکل به

در منطقه وجود دارد استفاده می شود ( برای صرفه جویی در هزینه ها ) به این منظور باید به موارد زیر توجه کرد :

۱- بهتر است سنگهایی نسبتاً سخت با وزن ویژه و مقاومت فشاری زیاد مصرف گردد .

۲- سنگهایی که دارای لایه بندی و قابلیت انحلال زیاد هستند مصرف نشود .

۳- سنگهای متخلخل به کار نرود .

سنگهای آهکی دولومیتی و ماسه سنگها به این منظور از مناسب ترین سنگها به شمار می روند .

 

 

 

۷- موج شکن ها و ساختمانهای بندری

در به کار بردن سنگ برای موج شکن ها و ساختمانهای بندری به دلیل شرایط خاص ( وجود امواج ، نمکها ، جزرومد ،

استفاده باید با دوام ، بدون درزه و دارای وزن ویژه زیاد باشند .

۲- سنگ ها باید دارای مقاومت ضربه ای و سایشی مناسبی باشند .

۳- لایه لایه نباشند .

۴- در برابر عوامل شیمیایی موجود در محیط مقاومت کنند .

سنگهای بازالت ، پریدوتیت ، سنگهای درونی باریک ، آمفیبولیتها ، کوارتزیتها ، ماسه سنگهای سخت دارای ویژگیهای مذکور در بالا می باشند .

۸- زیر سازی جاده ها

سنگهایی که برای

زمین شناسی و مورفولوژی منطقه انتخاب شود . برای انتخاب سنگ باید به موارد زیر توجه کرد :

 1. از دانه بندی همگن تشکیل شده باشد .
 • حتی الامکان بدون تخلخل باشد .
 • سخت بوده و وزن ویژه زیادی داشته باشد .
 • از مقاومت فشاری زیادی برخوردار باشد .

 

۹- بالاست راه آهن

سنگهای مورد استفاده برای بالاست راه آهن باید دارای خصوصیات زیر باشند :

۱- سخت بوده و وزن مخصوص زیاد داشته باشند .

۲-

.

کنم.

 

صفه تخت جمشید ۴۹۵ تا ۵۱۵ قه م

تاریخ شروع عملیات اولین ساختمان روى صفه معلوم نیسته با وجودى که تمایل داریم فکر کنیم داریوش بنیا نگزار پارسه (تخت

وروس سیکولوس ۱۵۴۰۶۰۴) بعداً اعلام کردندکه تخت جمشید با کورش وکمبو جیه در ارتباط بوده است ، ولى این گواهى اعتبا ر

گاه کمبوجیه شناخته شده است، ولى تصور من بر آن است که

این تابلت که با سال تاریخگذارى شده اند به سالهاى پس از سلطنت داریوش تعلق دارند.

سیزدهمین سال برابر امست با ۸/۵۰۹ ق . م پا رسه براى

دریافت کرده اند (BF 1580) در سالهای بعد پرداخت به افرازمندان پارسه ادامه یافته است . لزومى ندارد که این

در کاخهایى که در دشت بوده اند به کار پرداخته باشند.

کتیبه داریوش روی دیوار جنوبى سکوى صفه (کاخ داریوش  DPe) تاریخى پس از فتح هندوستان  دارد و احتمالأ قبل از هجوم اسکودرا ۱۸۹ متاسفانه تاریخ این حوادث نامطمئن است و حذف کردن یک قوم ویژه از مردم نمى تواند

دارد که کاخ داریوش DPe  بین ۵۱۵ تا ۵۰۵ ق. م نوشته شده باشد.

تحقیقات اخیر نشان داده اند که پلکانهاى اصلى در دو مرحله سا خته شده اند.

ساختمان آپادانا احتمالأدر اوایل قرن پنجم ق م آغاز شد،

و ستونها کامل شده بودند دیوار شرقى اصلى آپادانا به وسیله آقا و خانم تیلیا تحت بررسى قرار گرفته است.

دیوار

توجه داشته باشید که بخش جنوبى این دیوار در مقابل محل کاخ داریوش بعدأ به طرف غرب گسترش بیشترى یافت.

زه کشى هاى زیرزمیى، که آب باران را از روى صفه

طرح بوده اند عبارتند از برش اصلى در بستر صخره نزدیک کاخ خشایار

اصلى ساختمانى بوده است. تاریخ این

به اثبات رسیده است .

صفه تخت جمشید ۳۸۰ تا ۳۹۰ ق. م

دیوارهاى استحکاماتى خشتى ممکن است به درستی پس از

.

ذکر کرده است (کاخ خشایار همچنین به نشانه های چکش دندانه دار و نوع گیره جدید روى محجر پلکانها که تاریخى بعد از

تعدادى گیره هاى کهن تر در روی سکوى ضلع شرقى و روى سکوى صفه در جلوى سر در جلوی سرسرای غربى وجود دارد، که ممکن است نشانگر آن باشند که

.

شکل عجیب گوشه شمال غربى مرحله دوم خزانه احتمالأ براى تناسب داشتن با ساختمان دیگرى در این منطقه بوده است که وقتى اندرونى ساخته شد؛ از ساختن آن صرفنظر گردید .

صفه تخت حمشید ۴۷۰ تا ۴۸۰ ق.م.

آبگیر سنگى عظیم الجثه در نزدیکى دروازه خشایار تاریخ

دوران

پلکانهاى جنوبى نیز مسلم نیست، ولى آنها نیز ممکن است مربوط به پایان دوران خشایار و یا آغاز دوران اردشیر اول

.یکى ازکتیبه هاى خشایار شاه تاریخ گذارى شده است

.شده باشد به ورودى دوباره استقرار یافته در بخش جنوبى دیوار غربى که اشمیت به آن اشاره نکرده است توجه کنید.

کاخ خشایار و پلکانهای شرقى و غربى آن کتیبه خشایار شاه را به تنهایى دارند، و بنابراین محتمل است در دوران او آغاز و کامل شده باشند.

تا ریخ کاخ D  نامطمئن است.

صفه تخت جمشید ۴۵۰ تا ۴۷۰ ق. م

تالار صد ستون به طورکلى تصور مى شود که به وسیله خشایار آغاز و به

افزوده شده اند تالار اصلی با همسانى خود با تالار صد ستون نیز ممکن است به همین طرح تعلق داشته.

احتمال

روى صفه است ، غیر محتمل مى نماید که نه داریوش و نه خشایار از این منطقه استفاده نکرده باشند.

هیچ دلیلى وجود ندارد که فرض کنیم که ساختمانهای کلاه فرنگی در ضلع

نوعى تناقض شمرده

.

کاخ ساخته شود.

پایه هاى ستونهاى زیر کاخ اردشیر اول (کاخ U داراى تاریخ مطمئنى نیستند اشمیت نظر داده است این ساختمان کلاه فرنگى مربوط به زمان پس از هخانشی است.

 

 

 

 

 

صفه تخت جمشید ۰ ۳۳ تا ۴۵۰ ق.م

 

دیوار شرقى تالار اصلى تالار صد ستون داراى یک نماى پشت بنددار و تو

بنا شد، ساخته شده باشد.

تاریخ دروازه ناتمام نامطمئن استء اگر قبل از دوران سلطنت درباره آن انجام

.ا ردشیر دوم سا خته شده است و آرامگاه شمالى براى اردشیر سوم .

 

 

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است.

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]

اردشیر جنوبى

.این تغییرات در اواخر دوره هخامنشی بوده، لیکن تاریخ وقوع آن نامطمئن است ؛ ساختمانهاى نامرغوب پادکان و اتاقهاى ثانویه واقع در خیابان  بین اندرونى و خزانه نیز احتمالأ در اواخر دوره هخامنش ساخته شده اند.

صفه تخت جمشید پس از ۳۳۰ ق. م

در اواخر زمان هخامنشیان کاخ H و کاخ داریوش مجدداً مورد استفاده قرار گرفتند و نماى کاخ اردشیر سوم (کاخ G) به سازه کاخ H  پیوست- تاریخ این اشغال مجدد نامطمئن است .

اندرونى و کاخ داریوش به وسیله مسافران ساسانى بازدید شد، که فقط د ر اواسط دوران سلطنت اردشیر اول

.انجام مراسم مورد مشاهده کنند، و حتى در آن زمان هم ساختمانهایى بوده که هنوز تکمیل نشده بوده اند .

زمینه اصلى این بررسى تلاش در جهت به دست آورده اطلاعات درباره حجاران در تخت جمشید بوده که به طور اصلى از شواهد .

استفاده از داده هایى که قبلا منتشر نشده اند به آنها پاسخ بدهم کاملأ آگا هى دارم که جنبه هاى بسیار با اهمیتى از موضوع را نادیده گرفته و در بعضى اوقات توجه درست به مسایل مشخصى که لازم بوده است نکرده ام. براى این کمبودها هیچ عذرى ندارم به جز اینکه گفته هاى یک نویسنده دیگر را که قبل از من بوده است درباره تخت جمشید نقل کنم:

 

 

“درباره ویرانه ها، به ویژه، درباره هرکدام که توانسته ام نظریه اى بدهم آن را ابراز کرده ام  ولى اگر فکر کردن به طرز عجیبى کافى نباشد، یا اگر کمى گیج کننده است، من توجه کرده ام که اگر مطالب بیشترى گفته بودم گیج کننده تر مى شد، و در رابطه با چیزها بررسى بسیار مشکلتر

آب و هوا، و حتی تهدید انسانى، کا ر را تا حد خارق العاده اى گیج کننده کرده است .”

پاسارگاد دشت مرغاب

ده بید قادرآباد

ثبت تاریخی ۱۹

محدوده اراضی تاریخی پاسارگاد شامل ، آثار اولیه دوران هخامنشی است ، که مهمترین ابنیه باقیمانده آن بشرح زیر است :

کاخ بار کورش ، کاخی با نقش انسان بالدار ، کاخ اختصاصی ، صفه تخت سلیمان ، آتشکده ، مهمترین بنای آن آرامگاه کوروش کبیر است که چند اثر اسلامی از قرن هفتم و هشتم هجری قمری مانند پرستشگاه و مسجد آنرا احاطه نموده است .

 

شود ، که حفره بزرگتر را منسوب به مدفن کورش کبیر و دیگری را گور همسر وی می دانند .

آثار تصرفات مهمی در صحن آرامگاه دیده می شود از جمله دو تاریخ و سنگ نبشته از دوران اتابکان فارس و اسلامی (

ستونهای سنگی و کتیبه ای بخط میخی است در شمال شرقی آرامگاه بر جای مانده است.

دیگر کاخ با نقش انسان بالدار است ، این نقش بر سنگ سفید تراشیده شده .

چهارمین بنای مهم پاسارگاد باید کاخ اختصاصی کورش باشد ، این

و آجر و گچ و رنگ در آن بکار رفته می رساند که نسبت بسیار کاخها و بناهای پاسارگاد دارای امتیازات بیشتری بوده است.

آثار دیگری در اطراف سطحه پاسارگاد موجود است که مهمترین آنها بنای آتشکده شاهنشاهی و تخت سلیمان و یک رشته بقایای بناهای سنگی اطراف آن می باشد.

 

تخت جمشید

۵۷ کیلومتری شیراز

ثبت تاریخی ۲۰-۱۸۹

 

ه کوه رحمت واقع شده ،بر طبق کتیبه ای که بر روی سنگ نقر گردیده ، در

سال ساخته شده است و این بارگاه عظیم محل پایتخت تابستانی هخامنشی و انجام تشریفات رسمی و درباری بوده است .

اهم مجموعه این آثار شامل :

صدوده پلکان دو طرفه ورودی بصفه

مدخل تخت جمشید یا دروازه ورودی

کاخ آپادانا با نقوش ملل مختلف و پلکان ( محل کشف الواح زرین و سیمین )

کاخ صد ستون

کاخ سه دروازه

بنای جنوبی کاخ آپادانا

کاخ آئینه ( تچر )

کاخ خشایارشاه ( هدش )

کاخ جنوبی

خزانه هخامنشی

برج و باروی

آثار پایین تخت جمشید و حوالی آن

دخمه یا آرامگاه شمالی منسوب به اردشیر دوم

دخمه یا آرامگاه دیگر که در سینه کوه احداث گردیده متعلق به اردشیر سوم

دخمه یا آرامگاه نیمه تمام که آ«را متعلق به آخرین

این آثار نقوش و کتیبه های متعد نقر شده است که معرف تاریخچه ساختمان و اهمیت این بنای عظیم می باشد.

مضامین کتیبه های

رینش زمین و آسمان و مردم و نام و نشان و شجره شاهنشاهان هخامنشی و ساختمانها و احداثاتی است که هر

– ۱ به ناودانى درون جسم دیوار برخورد گردید. دهانه این ناودانى با ابعاد ۱۵*۱۵ سانتیمتر درون جسم دیوار تا سطح رویه ایکه ستونهاى

سپس با تعبیه سنگ تراش دارى مماس

(تصویر ۳)

لازم به یادآوری که در مجاورت دیوار در انتهای کف کنار گذر ، بخشى از جسم کف و صخره را به عرض ۲۰ سانتیمتر

هدایت کننده، آب کف کنارگذر به بخش جنوبى منتقل مى

جاسازى شده باشد.

یس از بررسى و جستجو در کیفیت شکل گیرى لایه ها و مدارکى که از زندگى روزمره مردم در هر لایه بجا مانده مى توان زمان فرو افتادن اجزاء و عناصر معمارى را تخمین زد.

در بخش شمالى جبهه غربى به علت دگرگونى و مضطرب شدن لایه هاى خاک

لذا در بخش میانى که کمتر دچار چنین حوادثى شده ، از بررسى لایه هاى خاک نتایجى بدست آمده که سه

، شاهد آثار و شواهدی هستیم که قطعات ظروت یافته شده آن شامل سفالهای چینى است که با نقوش سیاه و آبى بر روى زمینه سفید تزئین گردیده و به ظروف سفید آبى معروف است. ساخت این ظروف در قرون دهم و یازدهم هجری متداول

مسیر ساخت و سازی که حاکى از یک دوره تاریخى باشد برخورد نگردید جز در یک مورد که آنهم تنورى بود که اطراف آن را با سنگهاى نماى دیوار حفاظ نموده بودند و در کف اصلی قرار داشت. به نظر مى رسد که این جابجائى در تراز سطح کف کنارگذر برای اولین بار در این

رک موجود چنین استنباط مى گرددکه واحدهاى مسکونى

پرتاب مى نموده اند و لایه هاى خاک هم حاکى از زباله هاى ریخته در پاى دیوار است. و

این لایه بیانگر یک دوره کوتاه مى باشد. و در همین دوره است که سر ستون و دو میان ستون و پایه ستون بدست آمده بر روى قشرى از خاک که متعلق به قرون دهم و

زیرین سنگهائى که از دل خاک خارج گردیده به لایه اى برخورد گردید که قطعات شکسته سفالهاى آن با نقوش سیاهرنگ بر روى زمینه

گشت. رویهم رفته قطعات شکسته سفالهاى این لایه متعلق به قرون پنجم

توان فرو افتادن سنگهاى میان ستون و پایه ستون را به زمانى پس از قرن ششم و هفتم هجری نسبت داد.

حاصل کاوشهاى باستان شناسى از رأس صخره تا پشت دیوار در شمال غربى معبد آناهیتا

بستر صخره اى معبد ناهید که این اثر بر پشته و دیوار مرکزى بر فراز آن بنا شده، تاکنون تحلیل هاى متفاوتى از شیره ساخت و

ى و در ترازهاى مختلف همچنانکه شکل این بستر طبیعى با توجه به بلند و کوتاهى آن بر اساس نقشه توپرگرافى که از نقاط صخره اى برداشت شده است چنین

و کف هاى گچى و عناصر نعلبندی مغازه اى که در این سطح گذران خود را با تولید هر چند ناچیز دستمایه اى براى امرار معاش برد و لایه هاى جبهه شمالى کارگاه متعلق به دوره  متأخر در سطح صخره اى نمایان گردید. در ترازهاى متفاوت از

.همگون با ساخت و سازهاى احتمالى بنا دیده شد. این کارگاه به طول ۳۳ ممر و عرض ۵ متر تا سطح صخره پاکسازى گردید. در این بخش که از راستاى دیوار مرکزى از شرق و

مصطبه اى باشد دیده نشد. کاوش تا پشت دیوار پشت بند از درون بنا ادامه پیداکرد.

پى گردى پشت

یوار به طول ۱۷ متر و عرض ۳ متر خاکبردارى کردید. در عمق ۱۶۰ سانتیمتر از لبه سطوح اولیه ( شامل ساخت و سازهاى خانه هاى دوره  متأخر) به سطح رویه

.از رأس صخره در جهت غرب و در کارگاه مجاور پشت دیوار از شمال به جنوب بازبین گردید.

هر چند رطوبت درون ملات جسم دیوار بر اثر بارش هاى سطوح فراز

جسم دیوار ناودانى هاى انتقال آبهاى روان تعبیه گردیده بى شک جهت جارى شدن آب ها در سطوح مختلف اعیان

.چون دژى است که بر سطح صخره اى استوارگردیده، و به صورت یک اصل سازه اى در این اثر طراحى و اجرا گردیده. برکشت دیوار ازکنج شمال غربى به طول

.پاسخ چنین سئوالى در راستاى برگشت دیوار از کنج شمالى غربى افق بسته جبهه شمالى را بازگشاید.

کوشه جنوب غربى

نتیجه خاکبردارى ازکاوشهاى باستان شناسى سال ۱۳۵۱ درگوشه جنوب غربى معبد آناهیتا منجر به نمایان شدن تعدادى از سنگهاى ویژه و ترکیبى گردید. در این سال به علت وجود واحدهای مسکونى در همجوارى این بخش ادامه کاوش میسر نگردید.

در سال ۵۶-۱۳۵۷ هیأتى دیکر ضمن تأمل در خصوص سنگهاى فرو ریخته گوشه

ا پیشنهاد نمود.

از سال ۱۳۳۷ پى از یک وقفه بلند مدت سنگهاى فرو ریخته این حوزه با توجه به نگرش به طرح این گوشه و بر اساس واقع بینى سنگهای فرو ریخته موجود مجددأ مورد بررسى قرار گرفت. وجود سنگهاى ویژه و ترکیبى در زیر سنگهاى افتاده در اعماق خاک  نیازمند کاوشهاى باستانى در این گوشه

ن یابى، نقشه و عکس تهیه شد.

سنگهاى گوشه جنوب غربى از محل اصلى تا ارتفاع ۱۷ مترى فرو افتاده بودند. فاصله دور و نزدیکى ریختگى سنگها

.ستون تخت دو نبش ، دو عدد نیم میان ستون ، پایه ستون تخت دو نبش ، آب پر دو نبش .در آخرین روزهای کاوش سال ۱۳۶۸ در حین خاکبرداری در این حوزه به یکباره به سنگ تراش داری برخورد گردید که بر اثر برخورد با سنگ زیرین به دو نیم شده است ( بر پیشانی سر ستون نقش یک حیوان

اندازی شده است ) خوشبختانه با نمایان شدن این قطعه سنگ طرح قالب بخش زیرین و فوقانی فراز دیوار گوشه جنوب غربی تکمیل گردید . ( تصویر ۷ )

در سالهای ۷۰-۶۹ کاوش در کارگاههاى جنوبى و همجوار دیوار که در زیر انبوه سنگهای فرو ریخته مدفون شده بودند ادامه پیدا نمود. سنگهاى پشت کار از این کارگاهها خارج و پس از بازبینى به بخش جنوبى منتقل

.اساس

های فراز دیوار درکنج جنوب غربى بدون احتساب بدنه هاى حاکى از معمارى ویژه این گوشه مى باشند. (نقشه ۳- ۲)

ادامه کاوش در کارگاههاى جنوب غربى تعداد بیشترى از سنگهای شاخص را در اختیار قرار داد. نمونه هاى جدید، افزون بر سطوح حجارى شده تزیین دو نبش و در پاره اى نیز سطوح قوس دار

تری از گوشه جنوب غربى را در نظر مجسم مى سازد. پیش از این سنگ شیاردار چپ گرد قابل

.عناصر قوس و سنگ کلید طاق هلال و سنگهای دو نبش که در یک بدنه دارای سطح شاقولی و در بدنه دیگر سطح قوس دار در مقایسه با طاق گرا چنین استنباط می گردد که طراحی این دو اثر در حقیقت بطور کلی قابل مقایسه بوده است .

یکدست می باشد ، هر چند که در گوشه جنوب غربی معبد در انتظار قرار داشته باشند . با دستیابی به قطعات سنگهای موجود ، اظهار نظر در درک فضایی آن نیازمند زمان است . لیکن گشودن بحثی در این مقطع

نظرات کارشناسی ، طاق گرا را متعلق به دوره ساسانی می دانند در مورد تاریخ بنای معبد آناهیتا کنگاور جرح و تعدیل هائی از گذشته اظهار و تاکنون بچاپ رسیده است .

است و آنرا به آرتمیس نسبت می دهد . در پاره ای از موارد نظرات کارشناسان آنرا منتسب به دوره اشکانی و آخرین نظریه کارشناسی طرح معماری آنرا متعلق به دوره هخامنشی می دانند. (تصویرهاى ۸ و ۹ و ۱۰)

اگر این بنا متعلق به دوره هخامنشى باشد باید نسبت به تاریخ گذارى طاق گرا هم تجدید نظر گردد. چنانچه به دوره اشکانى هم

ایر عناصر در قیاس با آن در این مورد هم نیازمد تجدید نظر در تاریخ گذارى است. متأسفانه به علت عدم مدارک مکتوب اظهار نظرات متفاوقى در

مقایسه با پایه ستونهاى دوره تاریخى در لابلاى خاکهاى مضطرب شده بدست آمده لیکن اظهار نظر قطعى در این مورد منوط به کاوشهاى باستان شناسى در آینده مى باشد.

این هیأت با آغاز بررسى مجدر متون در ادوار مختلف تاریخی و با بهره گیری از مقایسه با دیگر بناها به جمع آوری مدارک اقدام و در ارتباط با شناخت و مرمت با سایر

.می باشد مع الوصف با موافقت جناب آقای مهندس شیرازی کتاب الحضر ( هترا ) یا معبدالشمس

قرار گیرد.

در این راستا طرح طبقه بندى اطلاعات سنگهای گوشه جنوب غربى با عنوان پژوهش

گوشه جنوب غربى معبد آناهیتا کنگاور به منظور برآوردن اهداف زیر یى گیری شد.

ا- ئبت محل دقیق- هر سنگ پیش از جابجایى آن

۲- ثبت محل قرارگیرى هر سنگ پس از جابجاثى

۳- تهیه شناسنامه برای تک تک سنگها

۳- طبقه بندى سنگها با توجه به انواع آن

۵- گردآورى نکات فنى

۶- دستیابى به ارتفاع گوشه جنوب غربى و مقایسه تراز کف دیوار غربى در دو گوشه شمال غربى و جنوب غربى

در مسیر انجام موارد فوق تعداد ۲۳۷ سنگ بزرگ وکوچک از این گوشه به مزرعه مسطح

.داشت. طبقه بندى اطلاعات سنگها، امکان دسترسى به جمع بندیهاى متنوعى را فراهم ساخته است. مهمترین هدف دنبال

جنوب غربى و مقایسه آن با گوشه شمال غربى بود.

جمع آوری اطلاعات حجمى سنگهاى این حوزه ارتفاعى معادل ۱۷ متر را تاکنون قطعى ساخته است. البته این ارتفاع با احتساب خردشدگى سنگهاى نبش در پنج ردیف اول و نیز با درنظرگرفتن این نکته که دو سنگ شاخص نبش به دلیل قطعی نبودن محل قرار گیری آن در محاسبات در نظرگرفته نشده است. با توجه به اختلاف سطح تراز کف کوشه شمال غربى نسبت

نبرد دقت کافى در ترازیابى در فاصله ۲۰۰ متر به نظر مى رسد یکپارچگى و هم ترازى دیوار

.هاى آتى در گوشه جنوب شرقى و پلکان های جنوبى تأیید و رد

گوشه جنوب غربى (به میزان حداقل ۱۷ متر) ارتفاع دیوار درگوشه جنوب غربى نزدیک به بیست متر خواهد رسید در حال حاضر با بلندترین دیوار دست ساخته در محدوده کنونى مرزهای ایران مواجه هستیم.

جبهه شمال شرقى

نظر به اینکه تاکنون بجز بخش کوچکى ازگوشه شمالی غربى بنا هیچ اطلاعى از وضعیت جبهه شمالى این بنا به دست نیامده بود در سال جاری اقدام به کاوش در جبهه شمال شرقی بنا گردید که در نتیجه در همان نقطه ای که گمان می رفت گوشه

شمالی آشکار گردید . از قرائن موجود چنین بر می آید که ساخت و ساز شمال شرقی همانند گوشه جنوب غربی از دو گوشه دیگر بنا متفاوت است که مشخصات سنگهای آن پس از خاکبرداری بیشتر معرفی خواهند گردید.

 

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است.

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۴)”]

پیمایش الکتریکى (ژئوفیزیک) در بناى پرستشگاه ناهید

در این شیوه جمع آوری اطلاعات در خصوص احتمال وجود ردپای آثار و بقایای معماری بدون درهم ریختن آنها اشاره دارد . در حقیقت استفاده از روش پیمایش جهت تبدیل و بنفشه در آوردن از پی های درون اعمال زمین درمحوطه های باستانی است.

استفاده از روش های پژوهش و کاوش در پیمایش الکتریکی از دهه ۱۹۴۰ میلادی آغاز و کاربرد آن بیشتر به منظور دریافت اطلاعات معماری و تمدنهای گذشته در بررسی و کاوشهای

مدفون در محوطه های باستانی به گونه ای که بخشی از آن کاوش گردیده مورد نظر می باشد . در حقیقت در راستای جلوگیری از تخریب آثار که در معرض

.زمین نقشه ( پلان ) دریافتی از چنین شیوه ای را جهت آگاهی کارشناسی و عامه مردم در معرض دید همگان گذارد تا

را بر آن داشت تا ضمن تامل و آزمون به عناصر و بقایای فرو

.های ترسیم شده در اعماق زمین از نقطه صفر تا هشت متر عیناً به نقل از گزارش ارائه شده می گردد.

« با توجه به زمینه کاربردهای روشهای الکتریکی در کاوشهای باستان شناسی جهت بررسی

.منطقه آشکار گردد . اصولاً چندین فاکتور وجود دارد که می تواند تعیین کند که آیا بقایای آثار معماری را می توان با روشهای الکتریکی آشکار نمود یا خیر (Carr-1932) این فاکتورها عبارتند از :

الف- خاکها در ویژگیهاى فیزیکى و شیمیائى که مقاومت ویژ

الکتریکى را تعیین مى کنند متفاوت باشد. تغییرات این ویژگیها مى توانند به طور موثرى آنومالى ایجاد شده توسط یک جسم را پنهان سازند.

ب- در بسیارى از موارد اگر ترکیب مشابهى بین بقایاى آثار معمارى و خاک در برگیرنده آن وجود داشته باشد، تفکیک ساختارهاى زمین شناسى از بقایاى آثار معمارى با مشکل مواجه مى شود.

ج- مقاومت ویژه یک خاک بستگى به رطوبت آن دارد و تا حدکمترى به درجه تراکم آن وابسته است

د- در یک پیمایش الکتریکى، یک شیئ کم عمق اثر بیشترى بر مقاومت ویژه الکتریکى

دارد تا همان شئ در عمق بیشتر.

هـ- به کارگیرى یک ترکیب الکترودى و زاویه آن با بقایاى مدفون آثار باستان شناسى اهمیت زیادى. در مقدار آنومالى دارد. “…

نتیجه آزمون و پیمایش در نقاط یادشده در عمق هاى متفاوت با ترسیم خطوط (گرافیکى در پنج نقشه ارائه گردیده است.

 مطالعات  آزمایشگاهى

در سال ۱۳۷۳ به منظور آگاهى از تجزیه ملات و انواع سنگهای نما و پشت کار و لایه هاى سوختگى و سالیابى عناصر کربن دار توسط آقای دکتر میراسکندری نمونه برداری و در آزمایبشگاه مرکزی با همکاری آزمایشگاه سازمان زمین شناسی

مطالعات به صورت پویا پی گرفته خواهد شد . حاصل نمونه برداری در عمق سه متری از لایه سوختگی که در گزارش آمده است بیانگر «

است با استفاده از روش دستگاهی FT-IR انجام پذیرفته و مشخص شده است که این نمونه ترکیبی از خاک و مواد آلی است که منشاء مواد آلی از گروه پروتئینی می باشد . » نتیجه این آزمایش در بررسی علل سوختن قابل تعمق است در

.های معبد آناهیتا کنگاور به عنوان یک طرح با همکاری آزمایشگاه تحقیقات مرکزی سازمان به توافق رسیده است . امید است نتایج

بخش غربی با استفاده از روش رادیو کربن ۱۴ اعلام گردد.

کاربرد ابزار لوین (کامبیوتر) در طراحى-گوشه جنوب غربى:

در سال ۱۳۷۳ پس از پنج سال پیگیرى در راستای روشهاى نوین و بهره گیرى از تخصص هاى پیشرفته در زمینه جمع آوری اطلاعات و به نظم کشیدن آمار در راستای طرح معماری بنای تاریخی

.گذشته در محل و جمع آوری آنها در بایگانی نقشه های سازمان در مرکز هر ساله بهنگام اجرای طرحهای پژوهش و مرمت مشکل

بطور جدی محسوس بود و با پیگیریهای مضاعف و بهره گیری از مشاوره های تخصصی اقدام به تهیه فیلم از

.سازمان به عنوان اسنادی که نیازمند نگهداری در مرکز اسناد سازمان خواهد بود . خوشبختانه این بخش از طرح برای نخستین بار در سازمان میراث فرهنگی کشور به اجرا درآمد و اطلاعات مربوطه از طریق بخشی رایانه سازمان در مرکز اطلاعات ضبط گردید.

در بخش دوم – پس از جلسات مکرر با کارشناسان و بحث و گفتگو در خصوص به نظم کشیدن سنگهای پراکنده و فروریخته در جای جای معبد ناهید در کنگاور و پس از مشاوره های مکرر دو نسخه به منظور جمع آوری اطلاعات سنگهای فرو ریخته

ترکیبی حرکت درک فضایی آن مشکل می نمود اقدام به برداشت سه نقطه ای از سنگهای فرو ریخته در کنج گوشه جنوب گردید روش کار توسط متخصصین شرکت همکار در خارج سازمان در طرحی

آنگونه که محیط بر تکنولوژی استفاده از ابزاری که جهت راه حلهای طراحی بود به منظور برپایی بدنه جنوبی در این اثر تاریخی باشیم . خوشبختانه بدون اظهار نظر در شیوه کارشناسی

.باشد که در مسلخ این آزمون قربانی پویندگان آتی در جهت حفظ و نگهداری و مرمت از صیانت میراث فرهنگی کشورمان باشیم .

در حال حاضر  با برشمارى سنگهای دونبش درگوشه جنوب غربی و با عنایت به ارتفاع

ردیف هاى یشت کار و استفاده از نیروهاى مرمتگر وکارشناس و تشکیل جلسات در محل و تهران ارتفاع دیوار درکنج جنوب

.(طراحى) بر اساس سنگهای فرو ریخته این گوشه (دونبش) بالغ بر ۸۰/۱۶ متر مى گردد. در وضع موجود ارتفاع دیوار بر اساس ۵ ردیف باقیمانده آن در دسترس بوده و مابقى سنگها بر اثر عوامل تخریب فروریخته است. البته لازم به یادآوری است

چهارصد و سى سنگ (اعم از نما و نبش هر ستون و دیگر اجرائى که طراحى عناصر آن منوط به دریافتهاى کاوشهاى باستان شناسى خواهد بود) برداشت گردیده. ازاین تعداد ۲۳۰ قطعه سنگ درگوشه جنوب غربى مورد تفحص و در

نتیجه در طراحى بدنه دوسوی گوشه با استفاده ازکامپیوتر جانمائى شده و دویست قطعه دیگر برداشت سه نقطه ای متعلق به پلکان غربى مى باشد. امید است در این طرح به راه حلهاى منطقى و طراحى مورد نیاز این اثر با پشتیبانى مستمر به درک از واقعیتهاى استفاده از چنین روشى برسیم.

بررسى علل تضریب

از بررسى و مطالعه و برداشت سنگهاى جنوب غربى چنین استنباط مى کردد، شعاع ریزش سنگها به فاصله ۱۷ متری از محل برپائى پرتاب شده است.

.فشار یخ زدگى در حد فاصل ملات و جسم دیوار باعث جدا شدن سنگ نما از بدنه مى گردد.

البته این موضوع نیز بستگى به تخریب تدریجى است که در طى سالیان متمادى رخ مى دهد. اطلاعات کاوشهای باستان شناسى پس از تخلیه خاک نشانگر فرسایش ملات در شالوده اولین سنگ

.اصلی از درون خاک و یا پشت بندی همانند سنگهای فرو افتاده در مجاورت آنها قرار داشته ریزش نداشته ، درگیری خاک و سنگهای افتاده ( این دو عنصر) همچون پشت بندی مانع از افتادن شده است.

عوامل تخریب (سرما و گرما) و نفوذ آوار و خاک و ملات در حد فاصل سنگ نما و جسم اصلی دیوار موثر نبوده است . نمونه بارز این نگرش به شش ردیف سنگ مکشوفه در کارگاه

.عوامل مختلف تخریب نیازمند تجربه و تحلیل کارشناسی است در این ارتباط با بررسی و دریافت علل تخریب در یک اثر تاریخی از جمله زلزله با اساتید و کارشناسان سازمان زمین شناسی به عنوان یک طرح مشترک مطرح و سپس همکاری تنگاتنگی از چندی قبل آغاز گردیده است .

.زمین شناسی باشیم که با دستی باز و علاقمندی در این طرح ما را یاری داده اند.

هخامنشیان به سوخت بدون دود دست یافته بودند

نبود دوده‌های ناشی از سوخت روشنایی‌ها روی بخش‌های سنگی، اشیای باستانی و تزیینات به دست آمده از تخت جمشید حکایت از آن

مواد سوختی بدون آلاینده استفاده می‌شده است.

به گزارش میراث خبر، مجموعه تخت جمشید مجموعه‌ای کامل از سازه‌ها و بقایای مربوط به دوره هخامنشی است که در زمان داریوش اول

.از کثیف شدن این تزیینات و نشستن دوده روی آنها، از مواد روشنایی پالایش شده استفاده می‌کرده‌اند

.» وی با اشاره به این که در طی سال‌های گذشته در بررسی‌های اشیا و آثار سنگی به جای مانده از تخت جمشید هیچ گونه آثار دوده دیده نشده است، گفت: «با توجه به این که مجموعه تخت جمشید بیش از ۱۲۵ هزار متر مربع وسعت دارد که بخش‌های زیادی از آن سرپوشیده بود و برای روشن کردن آنها مطمئنا از مقدار زیادی مشعل و مواد روشنایی استفاده می‌شد که در صورت عدم استفاده از روشنایی‌های پالایش شده هم اکنون با میزان زیادی از دوده روی سازه‌ها و اشیا برخورد می‌کردیم.«

کارشناسان هخامنشی همچنین علاوه بر پالایش مواد روشنایی برای خوشبو کردن فضای کاخ از عطر نیز استفاده می‌کرده‌اند.

راهساز در این باره گفت: «در بررسی‌های نقش برجسته‌های تخت جمشید شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد در سطح کاخ‌های این مجموعه دو هزار و ۵۰۰ سال پیش از گیاهان مختلفی نظیر اسفند برای خوشبو کردن کاخ‌ها استفاده می‌شده است.

بناهای هخامنشی

 

 

 

تالار آپادانا، تخت جمشید

هخامنشیان در اقامتگاه های خود بناهایی را می ساختند که می بایستی مبین قدرت و عظمت حکومت باشد. در دوران هخامنشیان یک سبک معماری مخصوصی به وجود آمده بود که در آن سنن و آداب ملل مختلف ساکن در کشور

.

در پاسارگاد (پازارگاد) بنا شد و عبارت از یک رشته ساختمانهایی بود در میان باغ و محصور به دیوار.

در ویرانه این کاخ، کتیبه بسیار قدیمی محفوظ مانده

.در این بنا هیچ گونه تزئیناتی وجود ندارد.

این مقبره از سایر مقبره های پادشاهان، که به معنی و مفهوم واقعی کلمه از بناهای معماری بشمار نمی روند، متمایز است و عبارت از حفره ای است که در درون صخره ای به

بر روی بستر طلا جسد مومیایی شده کورش قرار داشته است.

در پاسارگاد و نقش رستم که مقبره پادشاهان در آنجا قرار

.بر برجهای اسرارآمیزی که اشاره شد، از آثار مذهبی، محراب های بزرگ سنگی و محل هایی را می توان ذکر کرد که به منظور پرستش اختصاص داشته و مسقف نیستند.

 

آرامگاه خشیار یکم، نقش رستم

 

 

 

 

 

 در تخت جمشید که از دوره سلطنت داریوش اقامتگاه پادشاهان بوده، ابنیه به سبک کاخ ها اهمیت زیادی دارد. کاخ های تخت جمشید در روی یک سکوی بلند

.، به استثنای یکی از آنها که به دوره اردشیر سوم تعلق دارد، طبق فرمان داریوش و خشیارشا بنا شده و ما می

.شد و در زمان خشیارشا و اردشیر اول تجدید گردید. سالن صد ستونی هم که در زمان خشیارشا بنا شده از همین نوع محسوب می شود.

بنای قصر داریوش که در اقامتگاه دیگر پادشاهان در پایتخت قدیم عیلام، یعنی شوش ساخته شده، نوع دیگری است

.درباری بوده و از لحاظ عظمت و جلال می بایستی قدرت و جبروت پادشاهان را نمایان سازد، به دست ملل و قبایل گوناگون بنا شده و خود ایرانیان در بنای آن کمتر کار کرده اند.

در این هنر علاوه بر عناصر هنر محلی ایرانی، عناصری نیز از هنر بین النهرین و مصر و یونان نیز به چشم می خورد. در

ملل در ساختمان کاخ، که نشانه قدرت و عظمت حکومت هخامنشیان بوده است، شرکت داشته اند

 

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۵)”]

تزیینات معماری کاخ های هخامنشی

 پارسیان با بهره گیری از سنت های معماری کاخ های ستوندار رایج در مناطق مرتفع مشرف بر بین النهرین و هنر دستی ایونی ها (Inoniens) ،در تزیینات کاخ از

ی کشور گشایی های کوروش و داریوش به امپراطوری نو پای پارس پیوسته بودند . ویژگی بارز این سنت های هنری ، پیچیدگی هنری بود که خود ریشه در آمیزش هنری آن داشت. …

از یک سوی امپراطوری های مغلوب آشور و بابل تا زمان سقوط خود به دست سپاهیان پارس، میراثی را حفظ کرده بودند که به گذشته های دور در عصر سومریان یعنی میراثی

.،مفاهیم اسطوره ای اولیه به فراموشی سپرده شد. لذا پارسیان که به تازگی یکجانشین شده بودند و به مقام سروری ملت های

و گاه متعارض هنری شکل یافته بود. عاریه های هنری از هنر یونان ،هنر درباری پارسیان را که در خدمت شکوه پادشاه و مردم سرزمین های وی بود،غنا بخشید.

رشد و پیشرفت هنر تزیینی در عصر سلطنت کوروش و داریوش هر چند نخستین شکل اولیه هنر تزیینی کاخ های هخامنشی در پاسارگاد دیده می شود اما امروز،می دانیم که

.هنوز پا برجا است، نقش انسانی را می بینم که وجود کتیبه ای به سه زبان (که امروزه تقریبا از بین رفته است ) گواه آن دارد که نقش فوق،تصویری از کوروش کبیر می باشد.

به واقع تاج سه شاخ که به نظر می رسد از هنر تصویرگری مقدس مصریان به عاریه گرفته شده است ـ در آن هنگام مصر هنوز توسط پارسیان فتح نشده بود و

.مدارای

با این سیاحت بی ربط نمی باشد.

لباس عیلامی که نمونه مشابه آن بر روی نقش برجسته های آشور بنیپال شناسایی شده است و از نظر زمانی در حدود یک قرن تقدم زمانی به آن دارد،سنت پادشاهی بومی آن

آن زمان امکان دیدن آنها وجود داشته است ،الهام گرفته شده اند.

با این حال این داریوش بود که در فاصله سال های ۵۲۱ تا ۴۸۶ قبل از میلاد به

به گونه ای که جانشینان وی نیز قواعد این هنر را پذیرفتند و آن را دنبال کردند.

پیروزی های متوالی داریوش در ۲ سال نخست پادشاهی اش بر یاغیان امپراطوری و قدرتی که از این فتوحات به

.روایتی را می توان ریشه در سنت جاری بین النهرین در عصر

بل از آن دانست که داریوش نیز از آن الهام گرفته بود.

در این نقش برجسته ،تصویر گوماتا، دشمن اصلی داریوش را می بینیم که در زیر پای وی بر روی سنگ حک شده است و نقش افراد دیگر به عنوان نمایندگان ملت های مغلوب

ها ، تصویر خدایی را می بینیم که در میان حلقه ای بالدار قرار گرفته است و داریوش مراسم سپاس و احترام به وی را برگزار می کند.

این خدا شباهت بسیاری با خدای خورشید حامی پادشاهان آشور دارد که آنها

اهورامزدا ، خدای آریان یا ایرانیان، حامی و مددکار سلسله هخامنشی است . نکته مهم در این است که چگونه مضمونی تصویری برای نشان دادن

.در هم آمیخته است . در نقش برجسته بیستون چین های پهن لباس پادشاه،تقلیدی ناشیانه از نمونه حجاری یونانیان در گنجینه سیفنوس Siphnos در دلف Delphes در مرکز مذهبی یونان قدیم می باشد.

اگر بخواهم به شکلی صحیح تر سخن بگویم به نظر می رسد که پارسیان مجبور بودند از چنین مدلی الهام بگیرند. زیرا بر خلاف

بار دیگر رابطه برقرار سازند.
آنها با این کار،قصد داشتند که برای بیان ثبات پادشاهی جهان گستر خود این هنر را از آن خود سازند.

 • هنر در خدمت ایدئولوژی امپراطوری

داریوش در تزیینات کاخ ها و آرامگاه خود بدون در نظر گرفتن پیروزی ابتدایی خود که به طور قطعی به دست آمده بود

.هخامنشی است و سر ستون های آن که پیشتر کوروش نیز آنها را به کار برده است ،سرویس های تزیینی گاو دوسره می باشد .

این نقش ها و مجسمه ها که جزو هنر اولیه پارسیان به شمار می آیند

شده اند و نیز با سر ستون های گلدانی شکل مصری و بدنه و شال یونانی ستون ها تکمیل شده است.

در ایوان این کاخ و یا شاید داخل آن سکویی در دو طبقه دیده می شود که تقلیدی از نمونه یافت شده در ایذه ـ مالمیر می باشد که شاهزادی عیلامی در اواخر هزاره

این تخت را بر دست گرفته اند. دایوش به جای ستون های پهلوان پیکر از نقش افرادی استفاده کرده است که نماینده ملت های مغلوب می باشند و هر یک از این افراد را می

مسلح هستند . این بدان معنا است که افراد مذکور اسیر به شمار نمی آمدند بلکه آنها مردمانی آزاد محسوب می شدند که در سرزمین های امپراطوری هخامنشی حق زندگی داشتند.

پادشاه که بر روی تخت سمبلیک نشسته است ،در حال تکریم و ادای احترام به اهورامزدا است که بر فراز آتش مقدس نشان داده

، زرتشتی بوده است.

 • شوش و تخت جمشید

هر چند که داریوش پیشتر کاخی را برای اقامت زمستانی خود در بابل داشت ولی وی کاخ های شوش را نیز صرفا برای اقامت خود در طول

دو مجسمه ساخته شده در مصر قرار داشت که بزرگ تر از اندازه های طبیعی بودند و فقط یکی از آنها در سال ۱۹۷۱ پیدا شد.

سرمجسمه کشف شده از بین رفته است اما قبلا مکنم mecquenem

چهره پادشاه را در ذهن تجسم کنیم که صورت وی پوشیده از ۵ ردیف حلقه مو است. از نظر هنری کار بسیار قوی و خوبی بر روی آن صورت گرفته است . اما به نظر می رسد که چون سنگ مجسمه رنگ آمیزی شده بود،آن را بسیار صیقل نداده بودند.

در ضلع شمالی محوطه ، کاخ آپادانا قرار دارد که بر اساس سنت زندگی مردمان کوهستان، محلی برای گردهمایی افراد به شمار می رفت. بنای کاخ از خشت خام ساخته

.از بین رفته اند. به گونه ای که دیگر نمی توان محل دقیق آجرها، نگاره های شوش با نقش کمانداران پارسی را در کاخ شناسایی کرد.

لباس با

ها است ولی یقین

برج های کنگره ای قلعه های قدیمی را در ذهن تداعی می کند.

این نقوش معماری را می توان با جان پناه های به دست آمده در پای دیواره تراس تخت جمشید مقایسه کرد که به

تصور می کرد که این تفاوت رنگ به تفاوت نژاد آنها بر می گردد. مقایسه نقش این کمانداران با گارد جاویدان

.و اسطوره ای آنها است. به این ترتیب می توان چنین نتیجه گرفت که نقش شیرها در نمای شمالی حیات شرقی هیچ رابطه ای با الهه ایشتار Ishtar ندارد و گاو های بالدار هرگز نمی توانند تجسمی از آداد Adad خدای توفان باشند.

سرانجام داریوش کار احداث مجموع کاخ های پارسا را ـ که

مدت ها بعد در کتب خود به وجود چنین شهری اشاره کرده اند ـ آغاز کرد. تخت جمشید پایتخت کوهستانی امپراطوری پارس بود که در نقطه مقابل شوش قرار داشت ،همانگونه که عیلامیان نخستین ساکنان منطقه ، آنشان Anshan را به عنوان پایتخت زمستانی خود داشتند. وجود مفهوم دوگانگی که تقلیدی از دوگانگی

و رنگ آمیزی شده و نیز استفاده از آجرهای لعابدار در برخی قسمت ها را فراهم آورده بود.

 • هنر در خدمت شکوه و اقتدار امپراطوری

در تخت جمشید و در مقایسه با معماری و تزیینات کاخ های شوش به نظر می رسد که هنر منسجم به کار برده شده در ساخت و تزیین کاخ

پادشاه ندارد،در وسط دیواره های تراس آپادانا،نقش برجسته هایی وجود داشت که در آن تصویر شاه را بر روی سنگ آفریده بودند.

شاه در زیر سایبانی بر روی تخت پادشاهی نشسته است و شاهزاده و جانشین وی نیز به حالت ایستاده کنار او دیده می

در آفرینش این نقش ها چهره پردازی برای شاه مد نظر نبوده است بلکه می خواستند تمثال های برجسته ای بیافرینند که با چهره آرمانی که در هنر آشور دیده می شود،قرابت داشته باشد و در

در پشت سر پادشاه دیده می شود که یکی دستمال و دیگری تبرزین جنگی پادشاه را به دست گرفته اند.

نیام خنجری که به کمربند وی بسته شده است کنده کاری شده است. یکی از درباریان و نجیب زاده ها که همانند مادها لباس پوشیده است،پارسیان و سایر نمایندگان ملت ها را به حضور

که مطالعات بسیاری در خصوص تخت جمشید و امپراطوری هخامنشیان

آن داریوش نبوده و خشایار می باشد.

جانشین وی نیز داریوش ، فرزند ارشد خشایار است. در مورد علت جابه جایی این نقش برجسته ها نیز

بود،با همدستی یکی از خویشاوندان مادی به نام آسپی میتریس که خواجه سالار دربار بود ، خشایار را شب هنگام در کاخش می کشند.

سپس سوی اردشیر اول یکی از پسران جوان خشایارشا شناخته و داریوش فرزند ارشد او را متهم به شاه کشی می کنند. (

دو نقش برجسته را به گنجخانه منتقل سازند. »ـ مترجم )
پس از این انتقال ،خشایارشا دستور داد که به جای آن نقش برجسته دیگری آفریده شود. امروزه در محل آنها نقش سربازان پارسی و مادی را می بینیم که رو به روی هم ایستاده اند.در

های باستانی به صورت حیوانی دانست که فارغ از مفاهیم نمادین اسطوره ای و ستاره شناسی در این جا نشان داده شده اند.

در جبهه غربی تراس ، سربازان پارسی در سمت راست در سه ردیف نشان داده شده اند در حالی که در جبهه شمالی سربازان پارسی به تناسب و به صورت متقارن در سمت چپ قرار گرفته اند

لوح استوانه ای کوروش که امروزه در بریتیش میوزیوم نگهداری می شود به استفاده از این وسیله نقلیه اشاره شده است که پادشاه برای شکار شیر به سوی آنها هدف گرفته است.

 • ملت های امپراطوری

بر روی دیواره پلکان آپادانا و در سه ردیف متقارن نقش برجسته هایی دیده می شود که در قالب نمایندگان ملت های

قه خود تولید کرده اند،در کاخ حاضر می شدند.

هر چند بسیاری از باستان شناسان سعی کرده اند هویت

همانند نقوش آرامگاه های هخامنشی که در آن تصویر نمادین ملت ها به صورت متفاوت از هم بر روی

میان دو نیمه ستون مرکزی ، نام تک تک این ملت ها آورده شده است که در شناسایی آنها بسیار مؤثر بوده است ـ مترجم ).

در میان این نقش برجسته ها،مادها را می توان با توجه به فرم سر و کلاه آنها شناخت و در پشت سرمادها،ارمنیان قرار گرفته اند که همانند مادها لباس سرهم

گرفته اند که شتر دو کوهانه ای با خود آورده اند، بابلی ها با گاومیش کوهان دار،و لیدیه ای ها (یا سوریه ای ها؟) که جواهرات و ارابه دوچرخی را به عنوان

ای (یا سه شیر؟)

در ادامه نقش برجسته ها می توان اهمیت مردمان ساکن در مناطق شرقی امپراطوری پارس و در آسیای مرکزی را به خوبی دریافت کرد که به نظر می رسد پارسیان روابط دوستانه نزدیک

. تمام این افراد مسلح هستند و این امر مؤید آن است که حضور آنها در خاک امپراطوری پارس و زندگی در آن با

مراسمی با شکوه در آپادانا گردهم آمده اند. به نظر می رسد این نقش تصویری از واقعیتی است که در صفحه آپادانا همه ساله وجود داشت . به هر حال نمی توان به راحتی پذیرفت که این افراد به هنگام برگزاری مراسم سال نو در تخت

سعیدی و شاپور شهبازی معتقدند که دلیل حضور این نمایندگان از دورترین نقاط در این کاخ برای شرکت در مراسم نوروز بوده است و هدف از این نقش ها،صرفا آرایش دیوار پلکان نبوده است بلکه هدف مستند

سوی دیگر یکی از اهداف دوگانه ساخت جمشید را برگزاری مراسم جشن نوروز می دانند،هدف دوم ایجاد گنجخانه ای شایسته برای گردآوری ثروت کشور بود.

 

 

 

 • کاخ صد ستون

کاخ صد ستون یا تالار تخت در سمت شمال،اندکی بالاتر از گنجخانه و رو به روی آپادانا قرار دارد. طرح آن از ابتدا ریخته شده بود ولی خشایارشا ساخت بنای آن را آغاز کرد.

شاه ( ۴۲۴ ـ ۴۶۵ ق. م ) کار احداث آن را به پایان رساند. ( بر روی سنگی که در گوشه جنوب شرقی کاخ به همت هرتسفلد پیدا شده است ،چنین آمده است :«اردشیر شاه می گوید:این کاخ خشایارشا

،اردشیر شاه آن را برآوردم و تمامش کردم ». ـمترجم). از نظر معماری تفاوت های بین این کاخ و کاخ آپادانا وجود دارد.

در سه ضلع کاخ ،

رسد دیوارهای داخلی بلند تر از دیوارهای بیرونی بوده است . لذا در بخش فوقانی پنجره های بلندی زیر سقف تعبیه شده بود

نگهبانان بزرگ دو دروازه اصلی ورودی به کاخ دیده می شد .

تزیینات درگاه های بزرگ ، شبیه نمای آپادانا است . در روی درگاه ها شاه را به صورت نشسته بر روی یک صندلی می بینیم که در پایین آن در ۵ ردیف پارسیان و مادها به صف ایستاده

و این دروازه ها تنها به دالان های باریک و بن بست ضلع جنوبی باز می شدند ـ آفریده شده است.

نقش این ملت ها شبیه نقش برجسته های آرامگاه های هخامنشی در زیر تخت پادشاه

او را از پای درمی آورد . به هر حال نمی توان نبرد این دو ر.ا ،

دور ،نیز به وجود این مبارزه اشاره نشده است.

 

 

 

 • کاخ داریوش

کاخ آپادانا به کاخ کوچکتری راه دارد که داریوش نخست آن را در بخش

.. تزیینات نمای سکوی کاخ ،نقش ارتش امپراطوری پارس با لباس های با شکوه را نشان می دهد که در گوشه و کنار آن

کاخ حک شده اند.

تزیینات درگاه های دروازه های کاخ ،زندگی روزمره دربار را نشان می دهد. شاه وارد محمل اقامت خود می شود و پشت سر وی

شباهت بسیاری داد.

ادامه متن در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۶)”]

کاخ سه درگاهی tripylon

کاخ اختصاصی داریوش نخستین بنا و اقامتگاه خصوصی شاهان هخامنشی است که در بخش جنوبی تخت جمشید ساخته شده است . زمان

داریوش ،خشایارشا و اردشیر نیز اقامتگاه

با آنها به مشاوره می پرداخت وجود نقش های بی شمار نجبای پارسی و مادی بر روی پلکان این کاخ این فرضیه را تقویت می کند.

لذا حتی این کاخ را به نام کاخ شورا نیز می شناسند مترجم). بر روی یکی از دیواره های داخلی درگاه های ورودی کاخ،پادشاه را می بینیم که بر روی تخت نشسته است و ۲۸ تن از نمایندگان کشورها تخت را بر دوش گرفته اند.

از باستان شناسان از نقوش این درگاهها کشیده است ،نشان می دهد که پیراهن پادشاه ،قرمز رنگ بود و کفش های وی آبی رنگ.

نقوش پلکان های ورودی کاخ به خوبی رابطه نزدیک و برادری بین پارسیان و مادها

مشابه این تزیینات بر روی ظروف سلطنتی بلخ در سر حدات امپراطوری ایران و آسیای مرکزی در حدود ۱۵۰۰ سال قبل دیده شده است.

 

 

هرم جیزه و باغهای معلق بابل

 

 

 

با وجود اینکه اکثر افراد میدانند فهرستی از عجایب هفت گانه وجود دارد، اما کمتر کسی نام

از عجایب جهان” را تهیه کرد. امروز، تمام چیزی که درباره این مجموعه میدانیم، همین عنوان آن است و بس، به این دلیل که این کتاب نیز در آتش سوزی بزرگ کتابخانه اسکندریه از بین رفت.

فهرست نهایی

نیز اصلا باقی نمانده بودند. آثار کنده کاری هنرمند هلندی مارتن ون هیمسکرک (Marten Van Heemskerck) و کتاب تاریخ معماری یوهان فیشر ارلاخ (Johann Fischer von Erlach) از قدیمی ترین منابعی هستند که در آن به این فهرست عجایب هفت گانه اشاره شده است.

امروز، شواهد باستان شناسی از بسیاری از اسرار تاریخی که

هستند.
از زمانهای بسیار قدیم تا کنون، فهرستهای متعدد و متفاوتی از عجایب هفت گانه به نگارش درآمده است. در این مطلب به معرفی دو مورد از آنها و در مطلب بعدی به معرفی مابقی آنها خواهیم پرداخت.

 

 

هرم بزرگ جیزه

 

این هرم که همراه با دو هرم کوچکتر در خارج از قاهره – در مصر- قرار دارند، به دستور خوفو یا خئوپس ، فرعون سلسله چهارم،

قرار داده میشد، راه ورود به مقبره بسیار پیچیده و تودرتو است و تعداد زیادی از سازندگان و مهندسین آن نیز در راهروهای آن

.و در ساخت آن از حدود ۲,۳۰۰,۰۰۰ بلوک به وزن متوسط ۲٫۵ تن استفاده شده است. تاریخ اتمام این بنای عظیم حدود ۲۶۸۰ قبل

.رم جیزه تنها بازمانده عجایب هفت گانه است.

باغهای معلق بابل

 

 

این باغها بنا به نظر بسیاری از مورخین و محققین توسط نبوخدنصر (Nebuchadnezzar) شاه بابل در قرن ۶۰۰ قبل از میلاد برای همسرش ملکه آموهیا (Amuhia) ساخته شده است. با توجه به منابع مکتوب یونانی، باغهای معلق دارای چنین مشخصاتی بوده اند:

“باغها مربع شکل بوده و

.باغهای معلق از گیاهانی که بالاتر از سطح زمین کاشته شده بودند ایجاد شده و ریشه گیاهان و درختان به جای کاشته شدن در زمین، در کف

بنا با چمن همیشه سبز و درختان محکمش، کاری هنری و تجملی شاهانه بود. یکی از جالبترین جنبه های بنا این بود که کار باغبانی و زراعت در بالای سر بیننده انجام میشد.”

همانطور که میبینید، بیشترین اطلاعات درباره باغهای معلق مربوط به مورخین یونانی است و جالب اینکه در کتیبه های

مفصل قصر و شهر بابل در آنها وجود دارد. بنا

.از اسرار باغهای معلق فاش شده است زیرا باستانشناسان در حفاریهای خود در محل شهر

منطقه قصر جنوبی را نقشه برداری کرده و ساختمان طاق دار اصلی را بازسازی کرده اند. (ادامه دارد …

ادامه در نسخه قابل خرید موجود است[/tab][/tabgroup]

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
4900 تومانبرای دریافت نسخه کامل

193 صفحه فارسی

فونت استاندارد/b lotus/16

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

نسخه قابل ویرایش+نسخه آماده چاپ

دریافت فوری + ارسال به ایمیل

سنگه و خرده سنگها
هوازدگی شیمایی
منشع ساختمانهای سنگی
سنگهای آذری
بافت سنگهای آذرین
سنگهای دگرگون
ساختمان شیمایی سنگها
بررسی میکروسکوپی سنگها
طبقه بندی سنگها
طبقه بندی سنگ آهک ساختمانی
سختی
جذب آب
مقاومت فشاری
مقاومت در برابر آتش
وزن ویژه
طبقه بندی سنگهای ساختمانی بر پایه کواتز
سنگهای دگرگون
ماریل
سختی
مقاومت
تخت جمشید پس از ۳۳۰ ق.م
پاسارگاد دشت مرغاب
قصر ابونثر یا تخت سلیمان
تزئینات معماری کاخهای هخامنشی
هنر در خدمت ایدولوژی امپراطوری
شوش و تخته جمشعید
هنر در خدمت شکوه و اقتدار امپراطوری
ملت های امپراطوری
ککاخ داریوش
کاخ سه درگاهی
+ فهرست فارسی۱
سنگه و خرده سنگها
هوازدگی شیمایی
منشع ساختمانهای سنگی
سنگهای آذری
بافت سنگهای آذرین
سنگهای دگرگون
ساختمان شیمایی سنگها
بررسی میکروسکوپی سنگها
طبقه بندی سنگها
طبقه بندی سنگ آهک ساختمانی
سختی
جذب آب
مقاومت فشاری
مقاومت در برابر آتش
وزن ویژه
+ فهرست فارسی ۲
طبقه بندی سنگهای ساختمانی بر پایه کواتز
سنگهای دگرگون
ماریل
سختی
مقاومت
تخت جمشید پس از ۳۳۰ ق.م
پاسارگاد دشت مرغاب
قصر ابونثر یا تخت سلیمان
تزئینات معماری کاخهای هخامنشی
هنر در خدمت ایدولوژی امپراطوری
شوش و تخته جمشعید
هنر در خدمت شکوه و اقتدار امپراطوری
ملت های امپراطوری
ککاخ داریوش
کاخ سه درگاهی
[well boxbgcolor=”#e5e5e5″ class=”fontawesome-section”][tblock title=”برای مشاهده تمام پروژه ها ، تحقیق ها و پایان نامه های مربوط به رشته ی خود روی آن کلیک کنید.”][/well]

(برای امنیت و سهولت بیشتر پیشنهاد میشود با نرم افزارهای موزیلا فایر فاکس و یا گوگل کروم وارد شوید)

***************************

*************************************

پرداخت از درگاه امن شاپرک  با همکاری شرکت زرین پال صورت میگیرد

 ۱۵ درصد از درآمد فروش این فایل به کودکان سرطانی(موسسه خیریه کمک به کودکان سرطانی) اهدا میشود

پس از پرداخت،علاوه بر ارسال فوری فایل ها به ایمیلتان،مستقیماً به صورت اتوماتیک به لینک دانلود فایل ها  ارجاع داده میشوید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی با ایمیل (MASTER@NEXAVARE.COM) یا شماره تماس پشتیبان (۰۹۳۶۹۲۵۴۳۲۹) در ارتباط باشیددرباره نویسنده

publisher4 222 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.