no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

***مهاربندهای کمانش ناپذیر-ارشد عمران-انواع سازه-سازه های فولادی-انواع مهاربند***

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
بهترین ها از دید دانش آموزان
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

مهاربندهای کمانش‌ناپذیر/طراحی قاب‌های مهاربندی شده کمانش‌ناپذیر (BRBF)
zip
مهر ۱۳, ۱۳۹۵

مهاربندهای کمانش‌ناپذیر/طراحی قاب‌های مهاربندی شده کمانش‌ناپذیر (BRBF)


مهاربندهای کمانش‌ناپذیر

پروژه کامل رشته عمران
[alert type=”alert-danger”]کاربر گرامی، برای تهیه این اثر هزینه و زمان زیادی صرف شده است.که اکنون با این قیمت ناچیز در اختیار شما قرار گرفته است.لطفاً  تنها جهت استفاده دانشجویی یا شخصی خرید نمایید.همچنین اگر مدیر یک وبسایت یا وبلاگ هستید خواهش میکنیم آن را کپی نکنید.و یا در صورت کپی منبع را به صورت لینک درج نمایید. ضمناً شرعاً هم لازم به کسب رضایت است که به علت زحمت زیاد در انتشار ، کارشناسان ما رضایت استفاده بدون پرداخت هزینه آن را ندارند.تشکر از حمایت شما[/alert]
[tabgroup][tab title=”مقدمه”]

درحالی که تحقیقات در دهه اخیر نشان می‌دهد این مهاربندها معمول در مورد فشار دچار کمانش کلی و زوال در مقاومت و سختی شده و سبب پایین افتادگی منحنی هیسترزیس می‌شود. هم‌چنین در مورد کششی جزئیات اتصالات مهاربند دچار وضعیت بحرانی می‌شود. پس از رخ دادن زلزله حتی در صورت ایستا ماندن سازه تعمیرات بسیار پرهزینه است به دلیل این‌که حداقل کلیه مهاربندهای تخریب شده (کمانش کلی کره و یا تسلیم شده) که معمولاً در دیوار مدفون هستند باید تعویض گردند.

از این‌رو تحقیقات بسیاری با این هدف که از کمانش فشار مهاربندها جلوگیری شود و  امکان تسلیم فشاری فولاد فراهم گردد انجام گرفته است. این تحقیقات منجر شود که ایده‌ای نو به نام مهاربندهای کمانش‌ناپذیر شکل گیرد که اهداف بالا را برآورده نماید.

[/tab][tab title=”تاریخچه “]

مهاربندهای کمانش‌ناپذیر در اوایل سال ۱۹۸۰ در ژاپن اختراع و در سال ۱۹۸۸ برای اولین بار در این کشور مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۹۹ این فن‌‌آوری در کشور امریکا مورد مطالعه قرار گرفت و استفاده از آن چند سال بعد از زلزله نوریچ ۱۹۹۶ شروع شد. و از سال ۲۰۰۰ به عنوان عضو مؤثر لرزه‌ای در این شکور مورد استفاده قرار گرفت. ایده اولیه این مهاربند به این صورت بود که نیروی عمودی تنها توسط هسته فولادی عمل شود.

استفاده گسترده از مهاربند کمانش‌ناپذیر در ژاپن ۱۹۹۵ بعد از زلزله کوبه شکل گرفت.

تا سال ۲۰۰۳ بیش از ۲۵۰ ساختمان در ژاپن و ۲۵ ساختمان در امریکا به این سیستم طراحی شدند.

مطالعه و کاربرد BRB در ادامه توسط کلارک و همکاران در سال ۱۹۹۹ و توسط لوپز در سال ۲۰۰۱ و نیز سابلی و همکاران در سال ۲۰۰۳ از نظر تئوری و اجرایی گسترش یافت.

[/tab][tab title=”معرفی “]

مهاربند کمانش‌ناپذیر یا کمانش تاب از یک هسته فلزی و یک مکانیسم خارجی برای جلوگیری از کمانش هسته در فشار تشکیل شده است. متداول‌ترین مکانیسم برای جلوگیری از کمانش هسته در فشار، قرار دادن هسته در یک غلاف فولادی و پر کردن غلاف با بتن می‌باشد. با جلوگیری از کمانش هسته در فشار، قرار دادن هسته در یک غلاف فولادی و پر کردن غلاف با بتن می‌باشد. با جلوگیری از کمانش هسته المان می‌تواند در فشار همانند کشش جاری شده و بدین ترتیب توانایی جذب انرژی آن به طور چشمگیری افزایش یابد. این نوع سیستم مهاربندی علاوه بر بهبود چشمگیر عملکرد لرزه‌ای موجب کاهش ابعاد مقاطع ا عضای سازه و هم‌چنین کاهش هزینه‌های تعمیر سازه‌های مسلح به اعضا پس از زلزله می‌باشد. این مهاربندها بر این ایده استوار هستند که نیروی عمودی تنها توسط هسته فولادی تحمل می‌شود و ملات پرکننده و هم‌چنین غلاف فولادی دورگیر هیچ سهمی در تحملش نیرو نداشته باشد و فقط حمایت کننده رفتار پوسته در طول ع ضور باشند.

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

طراحی قاب‌های مهاربندی شده کمانش‌ناپذیر (BRBF)

مهاربندهای کمانش‌ناپذیر انحصاری که در ژاپن توسعه یافتند، در طراحی به عنوان یک میراگر هیسترزیس مدل می‌شدند و هیچ‌گونه پیش‌بینی طراحی در مورد آن‌ها مطرح نبود. تا هنگامی که این نوع مهاربندها به طور گسترده‌ای در ساختمان‌های بلندمرتبه استفاده می‌شدند طراحی این ساختمان‌ها احتیاج به نوعی بازنگری براساس آیین‌نامه‌های طراحی در ژاپن داشت که در آن به آنالیز غیرخطی دینامیکی تاریخه زمانی احتیاج بود.

پس از آن که مهندسان در امریکا به ارزش کمانش‌ناپذیر پی بردند، گروهی از محققان انجمن مهندسین سازه کالیفرنیا با همکاری مؤسسه فولاد امریکا در سال ۱۹۹۹ «ضوابط پیشنهادی برای قاب‌های مهاربندی شدهکمانش‌ناپذیر»، را منتشر ساختند. [۲۰]

این ضوابط با تغییرات اندکی در سال ۲۰۰۳، در ضوابط لرزه‌ای پیشنهادی NEHRP و در سال ۲۰۰۵ در ضوابط لرزه‌ای آیین‌نامه سازه‌های فولادی امریکا آورده شد. [۲۱]

این سیستم در امریکا معمولاً با روش استاتیکی معادل و مشابه با سیستم مهاربندی همگرای متداول (اما با پارامترهای لرزه‌ای متفاوت) طرح می‌گردد. ضریب رفتار (R) این سیستم ۷، ضریب اضافه مقاومت  آن ۲ و ضریب تبدیل جابه‌جایی خطی به غیرخطی (Cd) برای این سیستم ۵/۵ می‌باشد.[۲۱] در شکل (۲-۱۲) نمونه‌هایی از قاب‌های فولادی مهاربندی شده کمانش‌ناپذیر (BRBR) نشان داده شده است.

استفاده از مهاربندهای کمانش‌ناپذیر به شکل ضربدری در یک دهانه ممنوع می‌‌باشد. هم‌چنین در شکل ۲-۱۳ ا نواع اتصال برای این نوع مهاربندها در قاب‌های فولادی نشان داده شده است.

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

مزایای استفاده از مهاربندهای کمانش‌ناپذیر (BRB)

 • در تحمل بار کششی و فشاری در بادبندها تقارن کاملا ًمشهود است.
 • لاغرتر شدن و اقتصادی شدن سازه‌ها در سیستم BRB که مزیت مهمی است.
 • رفتار هیسترزیس متقارن و متناسب و توانایی جذب انرژی بالا (بالا رفتن مساحت زیر نمودار نیرو- تغییرمکان)
 • تقویت و کارایی مناسب ازجهت سختی و شکل‌پذیری نسبت به سیستم مهاربندی معمولی را دارا می‌باشد.
 • BRB افزایش ضریب رفتار سازه نسبت به سیستم CBF
 • سختی جانبی بالا می‌رود و باعث کاهش تغییر مکان سازه و بنابراین باعث کا هش خسارات ساختمان هنگام زلزله می‌شود.
 • پس از رخ دادن زلزله برای تعمیر عضو کمانش‌ناپذیر فقط کافی است هسته تسلیم شونده که ورقی به نسبت کوچک است تعویض شده و نیاز به تعمیر اساسی دیوارها ندارد.

با توجه به آثار مخرب زمین لرزه‌هایی که در طول سال‌های اخیر در جهان و کشور ایران بر روی سازه‌ها اتفاق افتاده، لزوم طراحی صحیح با در نظر گرفتن تأمین  ایمنی جانی افراد سا کن در آن‌ها، ایمنی خود سیستم سازه بسیار  احساس می‌شود. در این راستا آیین‌نامه ۲۸۰۰ (ویرایش چهارم) اهداف اساسی تدوین استاندارد لرزه‌ای را به صورت زیر معرفی می‌کند:

 • حداقل شدن تلفات انسانی با حفظ ایستایی ساختمان در برابر زلزله‌های شدید
 • حفظ قابلیت بهره‌برداری ساختمان‌ه ای با اهمیت زیاد در خلال زلزله‌های ضعیف و متوسط
 • عدم ایجاد آسیب‌ سازه‌ای عمده و حفظ قابلیت‌ بهره‌برداری بدون وقفه در ساختمان‌ها با اهمیت خیلی زیاد در خلال زلزله‌های شدید

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]

انواع سیستم سازه‌ای

در این قسمت به اختصار با انواع سیستم‌های باربر جانبی که در سا ختمان جهت تحمل نیروی جانبی وارده به آن استفاده می‌شود آشنا می‌شویم. انواع سیستم باربر جانبی را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

 1. سیستم دیوارهای باربر: در این سیستم بار قائم عمدتاً توسط دیوارهای باربر تحمل می‌شود و مقاومت در برابر بار جانبی توسط دیوارهای باربر که به صورت دیوار برشی عمل می‌کنند انجام می‌شود.
 2. سیستم قاب ساختمانی: در این سیستم بارهای قائم عمدتاً توسط قاب تسهیل شده و مقاومت در برابر بار جانبی برعهده دیوار برشی یا قاب مهاربندی شده است.
 3. سیستم قاب خمشی: نوعی سیستم سازه‌ای است که در آن بارهای قائم توسط قاب فضایی تحمل شده و مقاومت در برابر بار جانبی توسط قاب خمش تأمین می‌گردد.
 4. سیستم دوگانه یا ترکیبی: بارهای قائم توسط قاب‌های ساختمان تحمل می‌شوند و مقاومت در برابر بار جانبی توسط مجموعه دیوار برشی یا قاب مهاربندی شده همراه با مجموعه‌ای تأمین می‌گردد.
 5. سسیتم کنسولی: در این سیستم نیروی جانبی توسط تیری که به صورت کنسولی می‌شوند (در پای ستون گیردار متصل شده است و هیچ عنصری در طول ستون به آن متصل نیست.)
 6. سیستم‌های سازه‌ای دیگر نیز با توجه به آیین‌نامه ۲۸۰۰ (ویرایش چهارم) به شرطی مجاز به استفاده با شند که بارهای ‌ ثقلی در آن‌ها توسط یکی از آیین‌نامه‌های معتبر جهانی طراحی شوند و به تأیید کمیته اجرایی این آیین‌نامه برسند.

با توجه به مطلب اخیر می‌توان سیستم‌های باربر جانبی را به صورت زیر معرفی نمود:

 1. سیستم قاب خمشی: سیستمی که در آن تیرها وستون‌ها به صورت گیردار به هم متصل هستند و نیروی جانبی را تحمل می‌کنند. انواع قاب خمشی را می‌توان به دو دسته قاب خمشی فولادی و بتنی دسته‌بندی کرد.

سیستم دیوارهای برشی: به دیوارهایی که در قاب‌های ساختمانی ساده وظیفه تحمل نیروی جانبی را برعهده دارند سیستم دیوار برشی گفته می‌شود که به دو دسته دیوارهای برشی فولادی و بتنی و  دیوار برشی با مصالح بنایی مسلح شده می‌باشند.  که البته دیوار برشی با مصالح بنایی مسلح شده دارای ضوابطی خاص است که در ساختمان‌های بنایی مورداستفاده قرار می گرفته است.

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][/tabgroup]
امنیت پرداخت و ضمانت ها

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
4900 تومانبرای دریافت نسخه کامل

35 صفحه فارسی

فونت استاندارد/bzar/14

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

نسخه قابل ویرایش+نسخه آماده چاپ

دریافت فوری + ارسال به ایمیل

بادبندهای کمانش‌ناپذیر
مقدمه
تاریخچه
معرفی
اجزای مهاربند کمانش‌ناپذیر
بخش جاری شونده محصور شده BRB:
بخش الاستیک محصور شدهBRB:
بخش الاستیک محصورنشده:
عوامل مقیدکننده و مواد انبساط‌ناپذیر
تحلیل موردنظر در پژوهش
تاریخچه‌ای بر روش پوش اور
انواع سیستم سازه‌ای
انواع تحلیل سازه
سیستم‌های باربر جانبی متداول در ساختمان‌ها
سیستم قاب خمشی
+ فهرست فارسی
بادبندهای کمانش‌ناپذیر
مقدمه
تاریخچه
معرفی
اجزای مهاربند کمانش‌ناپذیر
بخش جاری شونده محصور شده BRB:
بخش الاستیک محصور شدهBRB:
بخش الاستیک محصورنشده:
عوامل مقیدکننده و مواد انبساط‌ناپذیر
تحلیل موردنظر در پژوهش
تاریخچه‌ای بر روش پوش اور
انواع سیستم سازه‌ای
انواع تحلیل سازه
سیستم‌های باربر جانبی متداول در ساختمان‌ها
سیستم قاب خمشی

همه ی فایل های رشته عمران

***************************

*************************************

پرداخت از درگاه امن شاپرک  با همکاری شرکت زرین پال صورت میگیرد

 ۱۵ درصد از درآمد فروش این فایل به کودکان سرطانی(موسسه خیریه کمک به کودکان سرطانی) اهدا میشود

پس از پرداخت،علاوه بر ارسال فوری فایل ها به ایمیلتان،مستقیماً به صورت اتوماتیک به لینک دانلود فایل ها  ارجاع داده میشوید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی با ایمیل (MASTER@NEXAVARE.COM) یا شماره تماس پشتیبان (۰۹۳۶۹۲۵۴۳۲۹) در ارتباط باشیددرباره نویسنده

publisher3 48 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.