no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

***********************معدن آهک و دولومیت چناره******************

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
بهترین ها از دید دانش آموزان
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

معدن آهک و دولومیت چناره
zip
مهر ۹, ۱۳۹۵

معدن آهک و دولومیت چناره


معدن آهک و دولومیت چناره

[alert type=”alert-danger”]کاربر گرامی، برای تهیه این اثر هزینه و زمان زیادی صرف شده است.که اکنون با این قیمت ناچیز در اختیار شما قرار گرفته است.لطفاً  تنها جهت استفاده دانشجویی یا شخصی خرید نمایید.همچنین اگر مدیر یک وبسایت یا وبلاگ هستید خواهش میکنیم آن را کپی نکنید.و یا در صورت کپی منبع را به صورت لینک درج نمایید. ضمناً شرعاً هم لازم به کسب رضایت است که به علت زحمت زیاد در انتشار ، کارشناسان ما رضایت استفاده بدون پرداخت هزینه آن را ندارند.تشکر از حمایت شما[/alert]
[tabgroup][tab title=”چکیده ” icon=”fa-pencil-square-o”]

به دلیل نیاز مجتمع صنایع فولاد اهواز به سنگ آهک در سال ۱۳۵۴ قراردادی بین شرکت صنایع فولاد ایران و مؤسسه Geionstitutic یوگسلاوی به منظور اکتشاف یک ذخیره آهک مناسب در منطقه اهواز منعقد گردید. گروه اکتشافی پس از انجام مطالعات از سه ناحیه به نام های درتپه، سلک ریشه و چناره (کالگدره)، ناحیه چنار به دلیل داشتن عیار مناسب آهک و دولومیت و هم چنین قابل قبول بودن درصد عناصر مزاحم از قبیل گوگرد، فسفر، سیلیس و … مناسب ترین محل تشخیص داد. پس از آ« یک مؤسسه سوئدی مطالعه ی مهندسی برآورد ذخیره آهک چنار را انجام داد. سپس این مطالعات توسط سازمان تحقیقات و زمین شناسی معدنی تا ۲۲/۱۲/۵۸ کامل گردید و از سال ۶۳ نصب تأسیسات و تجهیزات و آماده سازی های اولیه آغاز شد که تا سال ۶۸ ادامه یافت و از سال ۶۹ استخراج از معدن چناره آغاز گردید که تا به امروز ادامه دارد. ذخیره معدن چناره هشتاد (۸۰) میلیون تن برآورده شده که سالانه ۲/۱ میلیون تن از آن برداشت می شود.

طبق آزمایشات و آنالیزهای به عمل آمده عیار آهک (Ca) معدن چناره بین ۵۳-۵۱ درصد و عیار دولومیت (Mg) آن ۱۹-۱۷ درصد است. این معدن دارای چهار ذخیره (KD3 , KD13, KD1, KD0) است که در حال حاصر برداشت از یک جبهه آن (KD1) صورت می گیرد.

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

موقعیت و شرایط جغرافیایی معدن

معدن آهک چناره در استان خوزستان، ۴۵ کیلومتری شمال اندیمشک در مسیر جاده قدیم اندیمشک- خرم آ باد و در کنار شهر بیدروبه واقع است. این معدن در طول جغرافیایی ۱۰/۴۸ درجه شرقی و ۴۵/۳۲ درجه شمالی قرار دارد. ارتفاع معدن از سطح دریا ۸۰۰-۵۰۰ متر می باشد. آب و هوای معدن در تابستان بسیار گرم است به طوری که دمای هوا بهº۵۱ می رسد و در زمستان به طور متوسط دمای هوا ۱۹-۱۴ درجه می باشد.

زمین شناسی معدن

معدن چناره در زون جنوبی زاگرس (دشت خوزستان) قرار دارد و بخشی از یک تاقدیس است که محور آن روند شرقی- غربی داشته و این معدن یال جنوبی تاقدیس را تشکیل می دهد. جوان ترین رسوباتی که در این تاقدیس دیده می شوند رسوباتی مارنی گچی مربوط به تشکیلات گچساران با سن زمین شناسی میوسن است و زیر آن تشکیلات آغاجاری با سن الیگوسن قرار دارد.

بخش های مرتفع تشکیلات به علت مقاومت کم تر فرسایش یافته و آهک­های آسماری به صورت بیرون زده دیده می­شوند. تشکیلات آسماری شامل دولومیت و آهک دولومیتی با لایه­هایی از مارون در قسمت های فوقانی است و قسمت تحتانی آن به صورت سنگ آهک گاهی همراه با لایه­های دولومیتی می­باشد. منطقه به شدت خرد شده و گسل های متعدد با امتدادهای تقریباً یکسان در آن دیده می شود. وجود گسل موجب تکرار لایه­ها شده و برخی از آن­ها تشکیلات گچساران را مجاور تشکیلات آغاجاری قرار داده است. لایه ها در امتداد شرقی- غربی قرار گرفته است و به طرف جنوب شرقی پلانژ دارند.

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

سنگ شناسی

از لحاظ لیتولوژی معدن چناره از نوع رسوبات کربناته و شامل آهک (کلسیت CaCo3) و آهک دولومیتی (Ca, MgCo3) به همراه مارن، سیلیس و … می باشد و به ۳ بخش: ۱٫ فوقانی (سنگ آهک باطله) ۲٫ میانی (سنگ آهک قابل بهره برداری) ۳٫ تحتانی (آهک دولومیت) تقسیم می شود. این تشکیلات آهکی تحت تأثیر عوامل شیمیایی، بیوشیمیایی، دیاژنز و … به وجود آمده اند.

۱- تشکیل آهک به روش شیمیایی: در فشار پایین، در محلول های قلیایی کربنات کلسیم رسوب می کند و سپس در اثر عوامل محیطی مثل بالا رفتن درجه حرارت و تبخیر آب ها Co2 آزاد شده و آهک (کلسیت) تشکیل می شود.

۲- تشکیل آهک به روش بیوشیمیایی

الف) جلبک های سبز با عمل فتوسنتز خود دی اکسیدکربنت را از بی کربنات کلسیم خارج می کنند ودرنتیجه کربنات کلسیم رسوب می کند.

ب) در دریاهای گرم و در شرایط مناسب جانوران می توانند بی کربنات کلسیم محلول را از آب جذب و کربنات کلسیم را در پوسته خود رسوب دهند. که لاشه و بقایای این جانوران باعث تشکیل آهک می شود.

۳- تشکیل آهک دولومیتی در اثر عوامل دیاژنز: در اثر گسل، چین خوردگی، لغزش و .. در لایه های آهک، آهک دولومیتی شکل گرفته است.

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]

آماده سازی

   در معادن روباز به منظور رسیدن به ماده معدنی و استخراج آن، بایستی عملیات آماده سازی شامل ایجاد راه دسترسی و باطله برداری صورت گیرد. با توجه به قرار گرفتن ذخیره معدن چناره در نزدیکی سطح زمین و در دامنه کوه از روش استخراج کواری (پله ای) که یکی از روش های استخراج روباز است استفاده می شود. راه دسترسی بایستی دارای شیب مناسب (حدوداً ۸ درصد) باشد و تا بالاترین نقطه معدن از لحاظ ارتفاع ادامه یابد. راه دسترسی ایجاد شده به ویژه در داخل کارگاه استخراج بایستی به گونه ای طراحی شود که تمامی پله ها را پوشش داده دارای شیب مناسب و ع رض مناسب باشد و هم چنین در اثر انفجار و استخراج از یک پله راه دسترسی محدود یا مسدود نشود. برای ایجاد راه دسترسی از بولدوزر استفاده می شود و در مکان هایی که بولدوزر به دلیل برخورد با توده سنگ و … امکان عملیات ندارد با استفاده از آتش باری و یا پرفراتور دستی راه شکافی انجام می گیرد. طول راه دسترسی ایجاد شده از محل تأسیسات تا ذخیره KD1 4 کیلومتر می باشد. پس از ایجاد راه دسترسی بایستی باطله برداری با استفاده از (بولدوزر، بیل، آتش باری، پرفراتور دستی) انجام شود.

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”نتیجه گیری / جمع بندی ” icon=”fa-pencil-square-o”]

معدن چناره یک ذخیره ی عظیم آهک و دولومیت می باشد که با توجه به مصارف و کاربردهای بسیار زیاد آهک و دولومیت در صنایع مختلف، استخراج اصولی و بهینه از آن با در نظر گرفتن تمام مسائل صنعتی، ایمنی و زیست محیطی بسیار حائز اهمیت می باشد. اگرچه ممکن است رعایت این مسائل در کوتاه مدت چشم گیر نبوده و از لحاظ اقتصادی به صرفه نباشد، اما با توجه به میزان ذخیره و عمر بالای معدن، در دراز مدت نه تنها سرمایه گذاری انجام شده برای رعایت این مسائل جبران خواهد شد بلکه راندمان اقتصادی آن نیز چشم گیری خواهد بود. هم چنین از اتلاف و تخریب ذخیره معدن، از زیان های اقتصادی و طبیعی ناشی از آن جلوگیری به عمل می آید.

درحال حاضر تنها محصولات تولیدی قابل استفاده معدن چناره، آهک و بالاست می باشند که آهک آن برای مصارف کارخانه فولاد اهواز و بالاست آن برای خطوط راه آن به کار می رود. متأسفانه بقیه محصولات تولید شده بدون استفاده مانده وعملاً شکل باطله به خود گرفته اند در حالی که می توان از آن ها برای تولید سیمان، مصالح ساختمانی، پودر سنگ، موزاییک سازی، تصفیه آب و … استفاده نمود. احداث کارخانه ی سیمان در نزدیکی این معدن که هم اکنون عملیات اجرایی خود را طی می کند و هم چنین احداث کارخانه آهک پزی، که مطالعات اولیه و تحقیقاتی آن آغاز شده است بازار بسیار مناسبی برای محصولات معدن چناره خواهد بود. این کارخانه نه تنها برای معدن چناره سودآوری خواهد داشت بلکه در توسعه اقتصادی منطقه بسیار مؤثر خواهد بود.

[/tab][/tabgroup]

امنیت پرداخت و ضمانت ها

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
3900 تومانبرای دریافت نسخه کامل

20صفحه فارسی

فونت استاندارد/bzar/14

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

نسخه قابل ویرایش+نسخه آماده چاپ

دریافت فوری + ارسال به ایمیل

کلیات
موقعیت و شرایط جغرافیایی معدن
زمین شناسی معدن
سنگ شناسی
کانی شناسی
کانی شناسی کلسیت
کانی شناسی دولومیت
آماده سازی
بارگیری و باربری
کارخانه فرآوری

نتیجه گیری

عنوان شماره یک فهرست مطالب

عنوان شماره دو فهرست مطالب

عنوان شماره سه فهرست مطالب

عنوان شماره چهار فهرست مطالب

عنوان شماره پنج فهرست مطالب

عنوان شماره یک فهرست مطالب

عنوان شماره دو فهرست مطالب

عنوان شماره سه فهرست مطالب

عنوان شماره چهار فهرست مطالب

عنوان شماره پنج فهرست مطالب

+ فهرست فارسی
کلیات
موقعیت و شرایط جغرافیایی معدن
زمین شناسی معدن
سنگ شناسی
کانی شناسی
کانی شناسی کلسیت
کانی شناسی دولومیت
آماده سازی
بارگیری و باربری
کارخانه فرآوری

نتیجه گیری

+ فهرست فارسی ۲

عنوان شماره یک فهرست مطالب

عنوان شماره دو فهرست مطالب

عنوان شماره سه فهرست مطالب

عنوان شماره چهار فهرست مطالب

عنوان شماره پنج فهرست مطالب

عنوان شماره یک فهرست مطالب

عنوان شماره دو فهرست مطالب

عنوان شماره سه فهرست مطالب

عنوان شماره چهار فهرست مطالب

عنوان شماره پنج فهرست مطالب

همه ی فایل های رشته مهندسی معدن-عمران- زمین شناسی و ....

***************************

*************************************

پرداخت از درگاه امن شاپرک  با همکاری شرکت زرین پال صورت میگیرد

 ۱۵ درصد از درآمد فروش این فایل به کودکان سرطانی(موسسه خیریه کمک به کودکان سرطانی) اهدا میشود

پس از پرداخت،علاوه بر ارسال فوری فایل ها به ایمیلتان،مستقیماً به صورت اتوماتیک به لینک دانلود فایل ها  ارجاع داده میشوید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی با ایمیل (MASTER@NEXAVARE.COM) یا شماره تماس پشتیبان (۰۹۳۶۹۲۵۴۳۲۹) در ارتباط باشیددرباره نویسنده

publisher2 69 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.