no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

*** *** تأثیرات آلودگی صوتی بر روی انسان *** *** تحقیق,مقاله,پروژه آماده

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
بهترین ها از دید دانش آموزان
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

تأثیرات آلودگی صوتی بر روی انسان
zip
شهریور ۵, ۱۳۹۵

تأثیرات آلودگی صوتی بر روی انسان


تأثیرات آلودگی صوتی بر روی انسان

[tabgroup][tab title=”چکیده ” icon=”fa-pencil-square-o”]

رشد بی‌رویه جمعیت توأم با توسعه صنعتی و تکنولوژی کلان شهرها، مشکلات عدیده‌ای را برای شهرنشینان به ارمغان می‌آورد که آلودگی صوتی بعنوان یکی از مهمترین آلاینده‌های زیست محیطی است.

آلودگی صوتی یا سرو صدا، امواج ناخواسته‌ای است که تحت شرایط مکانی و زمانی خاص، بر فعالیتهای ارگانیسم‌های زنده به ویژه انسان تأثیر گذاشته و ممکن است با ایجاد عوارض متعدد جسمی و روحی، آرامش و راحتی او را سلب کند. اثر روانی سر و صدا به مشخصات فیزیکی صدا مانند فرکانس، فشار و شدت صدا بستگی دارد. به طوری که سر و صدای زیاد باعث کاهش تمرکز اعصاب و فعالیت‌های مغزی شده و بر روی سلسله اعصاب اثر می‌گذارد. سردرد، سرگیجه، ضعف عمومی، بی‌خوابی و عصبی شدن از جمله علا‌ئمی هستند که در این زمینه ظاهر می‌شوند. تداوم کار در معرض چنین سرو صدایی ممکن است باعث شود فرد به امراض روانی مبتلا‌ گردد. در محیط پر سر و صدا امکان صحبت کردن و گاهی اوقات به علت نوع کار، انجام دادن درست آن مقدور نیست. در چنین حالتی افراد مجبور می‌شوند با صدای بلند با یکدیگر صحبت کنند که ادامه این کار عوارض مختلفی را می‌تواند ایجاد کند.خستگی و کاهش راندمان کار، از دیگر عوارض سر و صدای محیط کار است مشکل این نوع از آلودگی در اکثریت کشورهای صنعتی بعنوان یکی از مهمترین موضوعات زیست‌محیطی تلقی شده و حتی در مدیریت کلان شهرسازی، معماری داخلی مراکز بهداشتی درمانی، آموزشی و تحقیقاتی، مسکونی و تجاری و همینطور طراحی ماشین آلات صنعتی مورد توجه ویژه قرار گرفته است. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که هیاهو و دغدغه های زندگی ماشینی، ناراحتیهای جسمی و روحی شهروندان کلان شهرها را باعث می‌شود که عوارض جسمی، روحی و روانی ناشی از سر و صدای ترافیکی در مقایسه با انواع دیگر بسیار زیانبارتر است. این مسائل باعث شده است که جهان امروز برای مبارزه با این معضل هزینه‌های هنگفتی را صرف نماید. وبا این عمل این مشکل بزرگ را برطرف نمایند  . در این تحقیق سعی کرده ام بیان کنم آلودگی های صوتی یکی از مهم ترین عواملی است که باعث ایجاد خشونت می شود و اگر کنترل نشود، چه بسا باعث انجام دادن عملی شود که قانونگذار برای آن مجازات تعیین کرده است؛ در عوض آرامش داشتن و صبر و تحمل، شخص را تشویق می کند دست به ناهنجاری ها نزند و انگیزه های مجرمانه را از خود دور کند.

کلید واژه :آلودگی صوتی-نوفه یا سروصدا- انرژی اکوستیکی- امراض روانی- دسیبل

[/tab][tab title=”مقدمه ” icon=”fa-pencil “]

امروزه بحث های زیادی پیرامون مسائل زیست محیطی همانند جمع آوری زباله، جلوگیری از آلودگی هوا و جمع آوری و تصفیه فاضلاب و بسیاری موارد دیگر صورت می گیرد و برای کاهش اثرات زیانبار آنها نیز تلاش های زیادی انجام می پذیرد. اما در این میان بسیاری از مسائل دیگر هم وجود دارند که به آنها توجهی نمی شود. آلودگی صوتی از مواردی است که گرچه بعضی مواقع در مورد آن صحبت می شود اما کار خاصی برای کاهش این نوع آلودگی انجام نگرفته است در صورتی که به عنوان یک تهدید جدی برای سلامتی محیط و انسان ها تلقی می گردد. نوفه یا سر و صدا واژه ای است که برای توضیح وضعیت صدا در زمان های به خصوص به کار می رود. صدا، انرژی اکوستیکی است که به وسیله اجسام متحرک یا نوسان کننده در فضا ایجاد می شود. تعریف نوفه براساس جنبه های فیزیکی صدا ممکن نیست، چرا که یک صدا می تواند در یک لحظه «خواسته» باشد، در صورتی که در شرایط دیگر یا برای همان افراد «ناخواسته» باشد و به عنوان نوفه تلقی شود و لذا به دلیل مطرح شدن عوامل ذهنی و فیزیولوژیکی و حالات درونی ارائه تعریف برای آن مشکل است. اما به طور کلی به صداهای ناخواسته یا آزاردهنده که به هر دلیلی بر فعالیت های روزانه ما اثر منفی بگذارد، نوفه گفته می شود. صداها زمانی ناخواسته گفته می شود که: – صحبت کردن و برقراری ارتباط میان افراد را تحت تاثیر قرار دهند. – در فرآیندهای فکر  کردن و تمرکز فکری اختلا ل ایجاد کنند. از انجام مناسب فعالیت ها جلوگیری نمایند. خطر ایجاد آسیب در  سلا متی سیستم شنوایی را بالا  ببرند. اثرات صدا بر سلامت انسان بطور کلی می‌توان تأثیرات آلودگی صوتی بر روی انسان را به چند قسمت زیر تقسیم‌بندی کرد:

۱- کاهش شنوایی

۲- اثرات بالینی

۳- تأثیر بر خواب

۴- اثرات روحی و روانی

۵- اختلال در مکالمات

۴-۱- کاهش قدرت شنوایی

در این مقاله ابتدا آلودگی صوتی را تعریف کرده سپس عوارض این آلودگی را را برمی شماریم ودر نهایت راهکارهایی را ارائه می دهیممادر این مقاله بیشتر به اثرات روحی و روانی آن می پردازیم

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

آثار آلودگی صوتی بر انسان

مطالعات متعدد نشان داده است که روبرو شدن با صداهای ناهنجار، اثر زیان‌آور و مخاطره‌آمیزی بر سلامت انسان دارد. نوع و میزان واکنش انسانهایی که در محیطهای پر سر و صدا مشغول به کار بوده و یا در حال زندگی هستند، در طول شبانه‌روز و حتی از مکانی به مکان دیگر متغیر است.

به طور کلی اثرات ناهنجار آلودگی صوتی بر انسان را می‌توان به دو دسته اثرات مستقیم و اثرات غیر مستقیم تقسیم کرد، که به شرح ذیل است:

الف- اثرات مستقیم: که خصوصاً به آسیب‌های مربوط به حس شنوایی و مکانیسم ایجاد آنها مربوط می‌شود. از ساده‌ترین و محسوس‌ترین عوارضی که سر و صدا برای انسان به ارمغان می‌آورد، از دست دادن قدرت شنوایی است، حتی صدای مداوم و غیرآزاردهنده نیز برای انسان مضر بوده و حساسیت گوش را نسبت به انواع صداها تقلیل می‌دهد. شنیدن صدایی با شدت صوتی ۱۰۰ دسی‌بل (واحد اندازه‌گیری شدت صوت) به مدت ۱۰ دقیقه، نیاز به استراحتی به مدت ۲۰ دقیقه در محیطی کاملاً آرام دارد تا اثر آن را جبران نماید. اثرات بلند مدت سر و صدا بر گوش انسان به صورت «کری ادراکی یا عصبی» ظاهر می‌گردد؛ همچنین در نتیجه کارکردن در محیطهای شلوغ و پر سر و صدا، سلولهای شنوایی از بین رفته و منجر به کری غیرقابل برگشت می‌گردد، که این نوع افت شنوایی را در اصطلاح «کری شغلی» می‌نامند. در ضمن، افزایش سن نیز بر کاهش شنوایی تأثیر زیادی دارد، بطوریکه ابتدا در فرکانس‌های بالاتر با شدت بیشتری اعمال می‌شود اما به تدریج به عنوان بخشی از روند فیزیولوژی، با افزایش سن این حساسیت کاهش می‌یابد. نباید فراموش کرد که میزان کاهش شنوایی در اثر افزایش سن، در افراد مختلف متفاوت است؛ حتی در مورد زنان، تأثیر سن در کاهش شنوایی در مقایسه با مردان کمتر است.صوتی صوتی صوتی صوتی صوتی

ب- اثرات غیرمستقیم: که عبارتند از:

حساسیت عصبی، تحریک‌پذیری شدید، گرفتگی عضلانی، شوک عصبی، خستگی جسمی و روحی، سرگیجه، ترس و اضطراب، آشفتگی خواب، آلرژی، افزایش ضربان قلب و فشارخون، اختلال در تعادل بدن، انقباض عروق خونی پوست، کاهش فعالیت سیستم گوارشی و سوء هاضمه، ضعف قوه بینایی و جنسی، تمای به قتل و خودکشی و غیره.

لازم به یادآوری است که از میان اثرات مذکور، اثرات ذهنی و روانی بر حسب حساسیت شخص، موقعیت، زمان و حالات روانی افراد متفاوت است؛ اما در مجموع، از قدرت فراگیری افراد کاسته، و بر تعداد اشتباهات در انجام کارهای فکری می‌افزاید.صوتی صوتی صوتی صوتی

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

اثرات روحی و روانی

یکی از بزرگترین عوامل ایجاد کننده اضطراب در افراد، سر و صدا است. مواجهه زیاد با تراز صدای بالا در صنعت، ایجاد عصبانیت و تحریک در عکس العمل فرد می شود. اعتقاد بر اینست که سرو صدا یکی از عوامل مستقیم بیماری های روحی است و نیز ممکن است سرعت یا شدت پیشرفت یک ناهنجاری روحی را بیشتر کند.

شواهدی که دال بر ارتباط سر وصدا با بیماری های روحی باشد بسیار کم است و بیشتر بر اساس اثرات کلینیکی و بالینی سنجیده می شود، علیرغم وجود شواهد ضعیف، این شواهد دلالت بر وجود اثرات منفی سر و صدای محیط بر سلامت روحی افراد دارد.

سر و صدا می‌تواند یکی از عوامل سقط جنین باشد. سر و صدا باعث ایجاد استرس در مادران می‌شود، این استرس رگهای رحم را که مسئول تهیه و رساندن مواد غذایی و اکسیژن به جنین هستند، منقبض می‌نماید، لذا نوزادان اغلب با کاهش وزن به دنیا می‌آیند.

تداخل صدا با مکالمات منجر به درصد گسترده‌ای از ناتوانی‌های انسان می‌شود، مانند کاهش تمرکز، کاهش دقت، کاهش اعتماد به نفس، عصبانیت، پایین آمدن قدرت ادراک و مشکلاتی درباره ارتباطات انسانی.

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]

تبدیل عصبانیت ناشی از آلودگیهای صوتی به خشونت

به هر حال آلودگی های صوتی موضوعی است انکارناپذیر و آثار آن چنان بر بروز عصبانیت تاثیر دارد که خشم ناشی از آن در برخی از موارد زیان ها و خساراتی را متوجه آدمی می کند که جبران آن به هیچ عنوان میسر نخواهد بود. به این جملا ت توجه کنید: <همه بدون آنکه متوجه باشند دچار ناراحتی های عصبی هستند که به طور مضاعف مهم ترین عامل آن هم آلودگی صوتی در شهرها است.( برگ سبز، شماره ۲۵، نوروز۷۵، صفحه ۱۲)بر اساس داده های آماری ۱۷ درصد از جمعیت کشور دارای اختلا لا ت عصبی و روانی شدید هستند و بیشترین درصد متعلق به افراد مبتلا به اختلا ل های عصبی اسکیزوفرنی است.( مسعود پزشکیان، روزنامه رسالت، ۶ بهمن ۸۰) عصبانیت زمانی که به اوج خود می رسد باعث می شود شخص کنترل خود را از دست بدهد و در اینجاست که اگر به درستی کنترل نشود خشونت بر آن حاکم و توان مقابله با ناهنجاری های اجتماعی از عهده برخی از افرادی که مستعد ارتکاب جرم هستند بر نمی آید. خشم و خشونت، آفتی است که زندگی انسان را به مخاطره می اندازد، استعدادهای آدمی را می گیرد و آرامش و آسایش افراد را تهدید می کند و اگر به درستی کنترل نشود عوارض خارجی آن باعث ناهنجاری هایی می شود که اجتماع را نیز به مخاطره می اندازد؛ هر چند وجود دارند افرادی که خشم خود را فرو می نشانند و در مقابل عوامل خارجی از جمله آلودگی های صوتی ساکت می مانند ولی در آینده از اختلا لا ت عصبی و اضطراب رنج می برند و چه بسا افسرده می شوند بنابراین آلودگی های صوتی که خود یکی از عوامل به وجود آورنده عصبانیت و خشم است باعث بروز دو اثر منفی در آدمی می شود؛ اثر کوتاه مدت آن جرم را به ارمغان می آورد و اثر بلندمدت آن بیماری های روانی را. بنابراین بهترین راه حل برای حفظ سلا مت روحی و روانی انسان برطرف کردن علت اصلی عصبانیت و خشم است که یکی از مهم ترین آنها آلودگی های صوتی است.

بسیاری از افراد زمانی که به روانشناس مراجعه می کنند، می پرسند با خشم چه باید کرد؟ چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟ چگونه جلوی خشمگین شدن بیشتر خود را بگیریم ؟… اگر شخصی مرتکب جرایمی از جمله ضرب و جرح، بی احتیاطی در رانندگی، شرکت در نزاع دسته جمعی یا حتی قتل شود در بازجویی های خود به عصبانی بودنش اشاره می کند، بنابراین عصبیت و خشونت است که در بسیاری از مواقع باعث وقوع جرم می شود. این در حالی است که فشارهای خارجی همچون آلودگی های صوتی هدایت نشده و باعث عصبانیت شخص و اعمال خشونت و جرم شده است. کمیته مبارزه با خشونت در قسمتی از گزارش خود آورده است: <موضوع دیگر این است که در شهرهای بزرگ، افراد بیش از حد احساس تنهایی و عزلت می کنند. زیرا بین افراد شهرهای بزرگ تماس لا زم برقرار نیست. آنان کسی را نمی شناسند و کسی هم آنان را نمی شناسد. با اینکه در میان انبوهی از جمعیت غوطه می خورند، اما کسی را نمی شناسند. افراد شهرهای بزرگ نه تنها دیگران را نمی شناسند بلکه آنان را مزاحم خود می دانند. بدین ترتیب احساس <خودشناسی> و <دیگرشناسی> که مهم ترین عامل بازدارنده خشونت است از بین می رود. افراد حس می کنند که به هیچ کس و هیچ کجا تعلق ندارند. همه چیز آنان را به خشم می آورد. سر و صدای زیاد، تراکم وسایل نقلیه، رفت و آمد در شلوغی، خستگی ناشی از کار و سایر عوامل شهری بر شدت عصبانیت آنان می افزاید و بدین ترتیب آنان در معرض ارتکاب جرم قرار می گیرند.صوتی صوتی صوتی صوتی

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”نتیجه گیری / جمع بندی ” icon=”fa-pencil-square-o”]

آلودگی صوتی خطری است که آسایش جسم و روان انسان‌ها را در شهرهای بزرگ در معرض تهدید جدی قرار داده است. تنوع طلبی در زندگی نوین امروز، انسان را در محیط شهری خویش با انواع و اقسام وسایل آزاردهنده‌ی گوش روبرو کرده است؛ و به عبارتی بهتر، پیشرفت صاعقه آسای ماشینیسم، خوی انطباق‌پذیری با وضعیت نابسامان امروز را از مردم ما گرفته است به هرحال آلودگی صوتی موضوعی استانکار ناپذیر وآثار آن چنان بر بروز عصبانیت تاثیر دارد که خشم ناشی از آن در برخی از موارد زیان ها و خساراتی را متوجه آدمی می کند که جبران آن به هیچ عنوان میسر نخواهد بود .آلودگی صوتی ،محیط زیست آدمی را چنان به صورت پنهان مخدوش می کند که نمی توان به راحتی را از مقابل آثار زیانبار آن گذشت متأسفانه در جامعه‌ی ما تا مشکل و معضل، علنی و عمق نشده باشد، به فکر چاره‌اندیشی و چاره‌جویی نیستیم، لذا هر چند که در حال حاضر، سازمان محیط زیست مسئولیت کنترل آلودگی صوتی را عهده‌دار بوده و شهرداری نیز در اجرای سیاست‌گذاری‌ها، می‌تواند به عنوان یک حامی ایفای نقش کند، باید بطور جدی در مورد آلودگی صوتی و عوارض زیانبار آن، حساسیت بیشتری اعمال نموده و در این ارتباط، آئین‌نامه‌ها و قوانین خاصی تدوین کرد

به گفته مدیرعامل شرکت کنترل هوا، آلودگی صوتی در تهران به حد بحرانی رسیده است و به دنبال آن اثرات روحی و روانی بر روی بزرگسالان و به ویژه نوزادان و اختلال در مکالمات روزمره، پایتخت نشینان را تهدید می کند

عوامل زیادی در به وجود آمدن نوفه یا سروصدا نقش دارندکه از بین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– افزایش جمعیت شهری و به دنبال آن استفاده ببیشتر از وسایل که باعث ترکیب و تشدید صداهای مختلف می  شوند.

– عبور و مرور جاده ای، ریلی و هوایی وافزایش روز افزون آن. نوفه با دیگر شکل های آلا یش متفاوت است چرا که حالت موقتی دارد و به محض قطع شدن منبع تولید قطع می شود تعداد زیادی از آلاینده های دیگر قابل اندازه گیری هستند. اما صداها اگر چه تا حدی اندازه گیری می شوند پایش و اندازه گیری حالت ترکیبی آنها کار مشکلی است. دیگر این که در مقایسه با دیگر آلا ینده ها اساسا امکان پایش نوفه تنها با ایجاد  خلا»  انجام پذیر است  وهمچنین با قابل رویت نبودن آن عملا  برآورد تبعات مختلف زیستی و اقتصادی آن کار مشکلی می باشد. تاثیرات عصبی روانی صدا در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت است به هنگام شب آسیب پذیری انسان بر اثر صدای ناگهانی و شدید بیشتر است. بیشتر مردم معمولا  نسبت به  نوفه های ناشی از حمل و نقل، فعالیت های ساختمانی و موسیقی عکس العمل نشان می دهند. البته این افراد مختلف در مشاغل متفاوت درجه حساسیت متفاوتی نسبت به انواع نوفه دارند که این امر تصمیم گیری در مورد چگونگی مقابله با اشکال مختلف نوفه را مشکل می سازد. نوفه ها می توانند باعث افزایش تعداد سردردها، حساسیت های بیشتر نسبت به صداهای ناگهانی، در برخی مردم بی خوابی اضطراب، تشنج، سنگینی گوش، تغییرات در فشار خون تشدید بیماری های قلبی  و عروقی مشکلات هضم غذا و خستگی همیشگی بدن شوند. نوفه علا وه بر اینکه عامل تهدید کننده سلا متی روحی و جسمی است اثرات زیبان بار اقتصادی اجتماعی را نیز به دنبال دارد چهار دسته اصلی اثرات اقتصادی اجتماعی حمل ونقل زمینی و نوفه ها ناشی از آن به صورت زیر می باشد :

۱- کم شدن تولیدات در اثر تمرکز کاری کمتر و خستگی زیاد در حین کار ناشی از  استراحت نامناسب. افزایش هزینه های درمانی ناشی از کم شدن خواب و آسیب دیدن سیستم های شنوایی
کم شدن کیفیت کار

۲- از  دست رفتن آرامش روانی و  روحی  لا زم به ذکر است در این مورد عوارض آلودگی صدا اساسا روان تنی است و تاثیرات آن از نظر روانی قابل توجه است.

۳- آلودگی های صوتی شدید می توان برای گوش انسان خطرات جبران ناپذیر داشته باشد.

[/tab][/tabgroup]

امنیت پرداخت و ضمانت ها

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
3900 تومانبرای دریافت نسخه کامل

25 صفحه فارسی

فونت استاندارد/bzar/14

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

بدون نیاز به ویرایش

دریافت فوری

چکیده
مقدمه
پیشینه تحقیق
فرضیه سازی
  بیان داده ها
آثار آلودگی صوتی بر انسان
تبدیل عصبانیت ناشی از آلودگیهای صوتی به خشونت
کنترل خشم ناشی از آلودگی های صوتی
علل رفتار مجرمانه و پدیده جنایی
جرم و آلودگی صوتی
ارزیابی آلودگی صوتی  
نتیجه‌گیری
راهکارها
منابع و مآخذ
+ فهرست فارسی
چکیده
مقدمه
پیشینه تحقیق
فرضیه سازی
  بیان داده ها
آثار آلودگی صوتی بر انسان
تبدیل عصبانیت ناشی از آلودگیهای صوتی به خشونت
کنترل خشم ناشی از آلودگی های صوتی
علل رفتار مجرمانه و پدیده جنایی
جرم و آلودگی صوتی
ارزیابی آلودگی صوتی  
نتیجه‌گیری
راهکارها
منابع و مآخذ

مشاهده تمامی فایل های مربوط به رشته ی جغرافیادرباره نویسنده

publisher2 69 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.