no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

فرایند جوشکاری قوس – الکترود تنگستنی با گاز محافظ خنثی - سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
بهترین ها از دید دانش آموزان
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

فرایند جوشکاری قوس – الکترود تنگستنی با گاز محافظ خنثی
zip
مرداد ۲۸, ۱۳۹۵

فرایند جوشکاری قوس – الکترود تنگستنی با گاز محافظ خنثی


فرایند جوشکاری قوس – الکتروئ تنگستنی با گاز محافظ خنثی

[tabgroup][tab title=”مقدمه ” icon=”fa-pencil “]این فرایند را در نقشه ها و علائم نقشه خوانی به صورت مخفف T.I.G و G.T.A.W و یا W.I.G نشان می دهند. این فرایند در بین جوشکاران سنتی تحت عنوان جوش آرگون مصطلح است، که در این کتاب زیاد از این اصطلاح استفاده نمی شود، چون ممکن است در فرایند از هلیم و یا مخلوط آرگون و هلیم نیز استفاده شود. از طرف دیگر غیر از این فرایندها، فرایندهای دیگری نیز هستند که از آرگون استفاده می کنند.

در خانواده فرایندهای جوشکاری قوس با گاز محافظ علاوه بر فرایند گاز الکتریکی که خیلی نیز متداول نیست و به علت شباهت زیاد با جوشکاری سرباره الکتریکی در ابتدا آورده شد، فرایندهای دیگری نیز هستند که از گاز برای محافظت قوس و فلز مذاب جوش استفاده می کنند و سابقه ای نسبتاً طولانی نیز دارند و از اهمیت زیادی برخوردار می باشند. یکی از مهمترین این فرایندها فرایند جوشکاری قوس-الکترود تنگستنی و گاز خنثی می باشد.

توجه بر روی استفاده از گازهای خنثی برای محافظت قوس الکترونیکی با الکترود تنگستنی عملاً از سال ۱۹۴۰ بیشتر شد. دستگاه ابتدایی شامل الکترود تنگستنی و ژنراتور جریان یکنواخت بود که قوس الکتریکی توسط مالش الکترود تنگستنی بر روی قطعه کار شروع می شد. این عمل سبب ورود ناخالصی تنگستن به داخل مذاب فلز جوش (در نقطه شروع) می گردید. بعدها جرقه فرکانس بال[۱]ا به مدار ژنراتور اضافه شد تا قوس بدون نیاز به نوک زدن الکترود به قطعه کار در لحظه معینی آغاز شود.

استفاده از الکترود مثبت و یا منفی در بدو پیدایش فرایند متداول بود، ولی الکترودهای منفی به دلیل ایجاد حرارت کمتر بر روی الکترود و احتمال کمتر ذوب شدن آن ترجیح داده می شد. برای جوشکاری ورق های ضخیم نیاز به شدت جریان بالاتر از ۱۰۰ آمپر است که با الکترود مثبت، موجب ذوب الکترود و اضافه شدن ناخالصی تنگستنی به مذاب فلز جوش می گردد و حتی اگر الکترود منفی نیز به کار رود سیستم سرد کننده آبگرد برای الکترود لازم می گردد. بدین ترتیب مشعل های آبگرد ساخته شد.

از طرف دیگر این فرایند تا مدتی تنها برای جوشکاری ورق های منیزیم و برخی فولادهای زنگ نزن استفاده می شد. استفاده از این فرایند برای ورق ها و قطعات آلومینیمی نیازمند استفاده از روانساز مخصوص بود. ضمن کار با الکترود مثبت متوجه شدند که قوس الکتریکی نقش روانساز را هم انجام داده و لایه اکسیدی را می شکند (قدرت تمیز کنندگی). بدین ترتیب در سال ۱۹۴۴ نقش بیشتر قطب مثبت (در جریان یکنواخت یا نیم سیکل از جریان متناوب) شناخته شد. البته در جریان متناوب اگر حداقل مقدار ولتاژ باز لازم موجود نباشد قوس در هر نیم سیکل که خاموش شود، ادامه عملیات جوشکاری در شروع نیم سیکل بعد با مشکل روبرو خواهد شد. به تدریج توسط تغییراتی در مدار نیرو، پایداری قوس با جریان متناوب نیز تأمین شد.

در ادامه پیشرفت و تکامل این فرایند، تحقیقات نشان دادند که گاز آرگون نسبت به هلیم برتری دارد چون تغییرات ولتاژ قوس در اثر تغییرات طول قوس کمتر است که از نظر جوشکار نکته قابل توجهی است. همچنین موفق به بالا بردن درجه خلوص گاز آرگون مصرفی شدند که برای جوشکاری فلزات فعال حائز اهمیت است.

در کاربرد این روش با شدت جریان های بالا نازل (افشانک) گرم می شد، از این جهت آن را از نوع سرامیکی ساختند. بعداً متوجه شدند که عمر نازل های سرامیکی محدود و کوتاه است از این جهت ساخت نازل فلزی با مبردهای آبی و هوایی متداول گردید. سبکی و انعطاف پذیری مشعل در هنگام  کار همواره مورد توجه بوده و پیشرفت هایی نیز در این زمینه حاصل شده است. در ادامه تکمیل فرایند آن را به صورت نیمه خودکار و تمام خودکار درآوردند و در صنایع حساس یا تولید انوه به کار گرفتند.

[۱] . High-frequency spark (H.F.)[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

منبع قدرت یا مولد نیرو (P.S.)

 در این فرایند از ترانسفورماتور، ژنراتورهای احتراقی و حتی دینام کمتر استفاده می شود و اکثراً از ترانسفورماتور + یکسو کننده استفاده می شود تا بتواند هر دو نوع جریان AC و DC را بدهد. معمولاً ردیف آمپر ۵ تا ۸۰۰ آمپر را می توان در دستگاههای مختلف مورد استفاده در این فرایند پیدا کرد که ردیف پایینی را می توان برای جوشکاری ورقهایی به ضخامت یک زرورق و ردیف های بالای آمپر را برای جوشکاری ورق های مسی تا ضخامت ۷-۶ میلیمتر به کار برد.

ب: مجموعه سیستم کنترل کننده

مدارهای مختلفی در این مجموعه طراحی شده است که وظایف مختلفی را بر عهده دارند و با توجه به سادگی یا پیشرفته بودن دستگاه ممکن است بخش هایی در یک دستگاه موجود بوده و در دستگاه دیگر موجود نباشد. به عنوان مثال اگر دستگاه به صورت خودکار باشد واحدی برای تنظیم سرعت پیشروی جوشکاری و کنترل مسیر و نقاط شروع و انتهای جوشکاری وجود خواهد داشت، اما در نوع دستی این قسمت حذف شده و مشعل در دست جوشکار می باشد.

مدار جرقه فرکانس بالا (H-F) معمولاً در این مجموعه وجود دارد، چون صحیح نیست برای شروع قوس از تماس الکترود با کار استفاده شود. دریچه های مخصوص قطع و وصل جریان گاز و همچنین در بعضی دستگاه های دارای مشعل خنک شونده با آب، دریچه های قطع و وصل جریان آب وجود دارد. درچه های قطع و وصل جریان گزاز به گونه ای است که با کلیدی که بر روی مشعل است فرمان گرفته و باز می شوند و چند ثانیه پس از قطع و خاموش شدن قوس (که قابل تنظیم است) قطع می شوند. دریچه های آبگرد به کمک ترموستات و با توجه به دمای آب باز و بسته می شوند. در مجموعه بعضی از دستگاه ها سنسور خاصی وجود دارد که اگر به دلیلی دمای آب و مشعل از حدی بیشتر شود قبل از آسیب رسیدن به مشعل جریان برق قطع می شود. در اغلب موارد با چرخاندن یک کلید ساده می توان جریان را از AC به DC و بر عکس تبدیل کرد. توسط کلید دیگری حتی می توان قطبیت جریان را نیز تغییر داد. بدیهی است تنظیم میزان آمپر و در بعضی موارد ولتاژ نیز میسر است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

واحد تأمین گاز محافظ:

این واحد شامل کپسول گاز، رگولاتور، دبی سنج و شیلنگ گاز است. گاز به مجموعه سیستم کنترل وصل بوده و از طریق این مجموعه به مشعل متصل می شود. بدین ترتیب لازم نیست برای هر دفعه جوشکاری شیر کپسول گاز باز و بسته شود و احیاناً در این اثنا نیز مقداری گاز تلف شود.

د: سیستم سرد کننده آبی:

در دستگاه های با ردیف آمپر پایین معمولاً مشعل ساده است و سیستم سردکننده آبگرد لازم نیست، اما در آمپرهای متوسط یا زیاد لازم است مشعل با آب خنک شود. این سیستم نیز در دستگاه جوش پیش بینی شده است که گاهی اوقات به صورت مدار باز و در برخی موارد به شکل مدار بسته است. در سیستم های مدار بسته شبیه رادیاتور اتومبیل، مخزن آبی وجود دارد که ترجیحاً آب مقطر در آن ریخته و به کمک پنکه خنک می شود. آب به مشعل هدایت شده و مجدداً به مخزن بر می گردد. دریچه های مخصوص و ترموستات، جریان آب و قطع و وصل شدن آن را تنظیم می کنند. در سیستم های مدار باز آب ورودی و آب خروجی وجود دارد و نیاز به لوله کشی آب و فاضلاب است. در مسیر آبگرد ممکن است فیلترهایی نیز پیش بینی شود که لازم است هرچند مدت یکبار تمیز شوند.

ه: مشعل تفنگی[۱]:

 تفاوت جزئی در شکل و طراحی مشعل برای فرایند TIG دستی و خودکار وجود دارد، اما کلیات و اجزای مشعل ها بسیار به هم شباهت دارند. انواع و اقسام نگهدارنده الکترود یا مشعل در بازار موجود است که هر یک در شرایط خاصی کاربرد دارند، ولی به طور کلی سعی بر این است که مشعل های دستی سبک و به راحتی قابل استفاده باشند و همچنین تعویض نازل و الکترود و حتی تغییر زاویه الکترود نیز به سادگی امکان پذیر باشد. مشعل از بخش های زیر تشکیل شده است (۱-۵):

 

 

[۱] .Gun Torch[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]

 • مزایا و محدودیت های فرایند جوشکاری

این فرایند جوشکاری نیز دارای نقاط ضعف و قوتی است که در انتخاب فرایند جوشکاری باید به آنها توجه داشت. مهمترین مزایای این فرایند عبارتند از:

 • تمیز بودن فرایند که از سه جنبه دارای اهمیت است. اولاً جوشکار می تواند منطقه جوش را از پشت ماسک به وضوح رؤیت کند و سرباره و آلودگی های دیگر که ممکن است مانع دید جوشکار شود وجود ندارد. ثانیاً سطح جوش کاملاً تمیز بوده و نیاز به برس زدن ندارد و نگرانی از جهت محبوس شدن سرباره نیست. ثالثاً واکنشهای سرباره – گاز – فلز مذاب جوش وجود ندارد (اگر محافظت صحیح انجام پذیرد) و به بهترین نحو می توان ترکیب شیمیایی و خواص جوش را کنترل کرد.
 • شدت تمرکز حرارت در فرایند بالا است، به همین دلیل برای فلزات با هدایت حرارتی بالا نظیر مس و آلومینیم فرایند بسیار مناسبی است. پیچیدگی کم و منطقه متأثر از حرارت جوش باریک نیز ناشی از تمرکز حرارت بالای این فرایند است. همچنین سرعت جوشکاری نیز نسبت به روشهای قبلی بیشتر است.
 • جدا بودن منبع حرارتی و فلز پرکننده: با توجه به این که قوس بر روی الکترود تنگستن برقرار است و تنها در صورت لزوم از مفتول استفاده می شود می توان به هر مقدار که نیاز باشد مفتول را به حوضچه جوش اضافه کرد. در نتیجه می توان میزان رقت را در یک ردیف گسترده تغییر داد و در جایی که لازم است (بعضی موارد عملیات سطحی) با ذوب سطحی کار، مفتول با ترکیب متفاوت از قطعه کار را ذوب و به لایه رسوب داده شده اضافه کرد و یا برعکس فقط از ذوب قطعه کار، فلز جوش را به وجود آورد. این در حالی است که مثلاً در فرایند الکترود دستی اگر در جایی رسوب فلز جوش بیشتری مد نظر باشد اجباراً حرارت بیشتری نیز باید به کار برد.
 • به علت خاصیت تمیز کنندگی قوس در حالت الکترود مثبت، این فرایند را برای اتصال فلزاتی که اکسیدهای دیرگذار تولید می کنند (نظیر Zr , Mg , A1) بسیار مناسب می باشد.
 • فرایندی است که می توان از آن به صورت دستی، نیمه خودکار و کاملاً خودکار در وضعیت های مختلف استفاده کرد.

از محدودیت های فرایند نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چون حرارت منتقل شده در الکترود غیر مصرفی، مفید واقع نمی شود دارای راندمان حرارت مفید کمتری نسبت به روش های دیگر قوس – فلز با محافظت گاز خنثی است.
 • احتمال آلوده شدن فلز جوش با تنگستن در صورت عدم رعایت نکات تکنیکی وجود دارد که این امر موجب کاهش خواص مهندسی فلز جوش می شود.
 • چون گاز آرگون و به ویژه هلیم گران است و سرمایه گذاری وسایل و تجهیزات نیز نسبتاً زیاد است، از نظر اقتصادی قابل مقایسه با بعضی روش های دیگر نیست. بدین جهت کمتر برای جوشکاری فولادهای معمولی و کارهای غیر حساس استفاده می شود و بیشتر برای اتصالات دقیق و فلزات و آلیاژهای حساس استفاده می شود.
 • توجه به نکات ایمنی در مورد عوارض نور قوس و رعایت آنها ضرورت بیشتری دارد، چون به علت شدت بیشتر نور قوس، عوارض آن نیز در صورت عدم استفاده از ماسک با شیشه مناسب بیشتر از روی قوس – الکترود دستی است.
 • به علت عدم وجود سرباره بر روی جوش و حتی عبور جریان گاز از روی جوش، معمولاً حوضچه جوش سریعتر از شرایط معمول جوشکاری سرد می شود و اگر سریع سرد شدن جوش ناخواسته باشد، باید توجه لازم را به این نکته داشت.

یکی از روشهای فرعی منشعب شده از فرایند جوشکاری TIG، جوش نقطه ای الکترود تنگستن می باشد. در این روش مشعل بر روی پایه ای قرار می گیرد و در نقطه ای که لازم است جوشکاری انجام شود مستقر می شود، به طوری که نوک الکترود تنگستن دقیقاً در محلی که قرار است نقطه جوش انجام شود قرار دارد. لبه های قطعه نیز روی هم قرار می گیرد. توسط کلیدی که بر روی مشعل قرار دارد قوس زده می شود و حرارت قوس ابتدا ورق رویی و سپس بخشی از ورق زیری را ذوب می کند. با توجه به زمان معینی که قابل تنظیم و کنترل می باشد قوس روشن و سپس خاموش می شود. بدین ترتیب چون مشعل ثابت است منطقه ای شبیه یک دکمه ذوب می شود. طبیعتاً اگر زمان کوتاه باشد فقط ورق رویی ذوب و سپس منجمد  می شود و اتصالی به وجود نمی آید و اگر زمان زیاد باشد قطعات سوراخ می شوند و حوضچه مذاب ریزش می کند. اگر زمان درست تنظیم شده باشد ورق رویی به طور کامل و ورق زیری به صورت جزئی (مثلاً ۶۰ درصد ضخامت ورق) ذوب شده و پس از انجماد، دکمه جوشی به وجود خواهد آمد که موجب اتصال خواهد شد. در اینجا کافی است دسترسی به یک طرف دو قطعه میسر باشد و محدودیت ضخامت ورق یا مقاومت الکتریکی کم جنس قطعه ( آنچه به عنوان محدودیت در فرایند جوشکاری مقاومتی نقطه ای است) مطرح نیست.[/tab][/tabgroup]

امنیت پرداخت و ضمانت ها

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
5000 تومانبرای دریافت نسخه کامل

28 صفحه فارسی

فونت استاندارد/bzar/14

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

بدون نیاز به ویرایش

دریافت فوری

مقدمه
تجهیزات جوشکاری T.I.G
منبع قدرت یا مولد نیرو
مجموعه سیستم کنترل کننده
واحد تأمین گاز محافظ
سیستم سرد کننده آبی
مشعل تفنگی
مواد مصرفی
متغیرهای فرایند
شدت جریان التریکی
: اختلاف پتانسیل
سرعت پیشروی جوشکاری
گاز محافظ (نوع، خلوص و فشار)
الکترود تنگستن (نوع، قطر، زاویه تراش نوک آن)
قطر دهانه نازل
فلز پرکننده یا مفتول (نوع، قطر و میزان غذا دادن)
نکات تکنیکی فرایند
مزایا و محدودیت های فرایند
+ فهرست فارسی
مقدمه
تجهیزات جوشکاری T.I.G
منبع قدرت یا مولد نیرو
مجموعه سیستم کنترل کننده
واحد تأمین گاز محافظ
سیستم سرد کننده آبی
مشعل تفنگی
مواد مصرفی
متغیرهای فرایند
+ فهرست فارسی ۲
شدت جریان التریکی
: اختلاف پتانسیل
سرعت پیشروی جوشکاری
گاز محافظ (نوع، خلوص و فشار)
الکترود تنگستن (نوع، قطر، زاویه تراش نوک آن)
قطر دهانه نازل
فلز پرکننده یا مفتول (نوع، قطر و میزان غذا دادن)
نکات تکنیکی فرایند
مزایا و محدودیت های فرایند

مشاهده تمامی فایل های مربوط به رشته ی مکانیکدرباره نویسنده

همیشه آرزو داشتم یک تیم را مدیریت و یک ایده خلاقانه را عملی کنم که خودم و ده ها نفر دیگر را به ثروت برساند . از طرفی یک منبع معتبر آموزشی و درآمد زا برای دیگران باشد . اکنون آن رویا ، " نگزاوار " نام دارد.

کامران کامران فر 54 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.