no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

مقاله کامل درمورد استاندارد ایزو 9001 سال 2008 - ISO 9001

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
بهترین ها از دید دانش آموزان
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ سال ۲۰۰۸ – ISO 9001
zip
مرداد ۲۵, ۱۳۹۵

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ سال ۲۰۰۸ – ISO 9001


استاندارد ایزو ۹۰۰۱ سال ۲۰۰۸ - ISO 9001

[tabgroup][tab title=”مقدمه ” icon=”fa-file-text-o”]

اگر به تاریخچه استاندارد ایزو ۹۰۰۱ نگاهی بی اندازیم اولین بار در سال ۱۹۸۷ و بعداز آن در سال ۱۹۹۴، ۲۰۰۰ و در نهایت در سال ۲۰۰۸ اصلاح و تجدید چاپ گردید.

در این مبحث شما با الزامات ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۸ آشنا خواهید شد.

مجموعه استانداردهای مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ عمومی و برای تمام بخش ها قابل استفاده هستند. از طرفی برخی بخش های صنعت جزئیات بعضی از جنبه های استاندارد را برای صنعت خود کافی نمی بینند. بنابراین استانداردهای مخصوص این بخش های صنعتی براساس مجموعه استانداردهای ایزو ۹۰۰۰ تهیه شده تا خصوصیات ویژه بخش ها را در نظر بگیرد، نمونه این سیستم های مدیریت کیفیت مخصوص این ها هستند:

AS9001 برای صنعت هوافضا

TL 9001 برای صنعت مخابرات

و ایزو ۱۶۹۴۹ برای صنعت خودروسازی

نسخه های سالهای ۱۹۸۷ و ۱۹۹۴ مجموعه استانداردهای ایزو ۹۰۰۰ دارای ایزو ۹۰۰۲ و ۹۰۰۳ بودند، این دو زیر مجموعه ایزو ۹۰۰۱ بودند. با انتشار ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۰ این دو زیر مجموعه حذف گردیدند.

پیش از انتشار نسخه ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۰ شرکت ها می توانستند گواهی ایزو ۹۰۰۱، ۹۰۰۲ یا ۹۰۰۳ را کسب کنند. اما اکنون شرکت ها فقط می توانند گواهی ایزو ۹۰۰۱ را کسب کنند.

سازمان ها به صورت یک سلسله مراتب از واحدهای عملکردی ساختاربندی شده اند و معمولا بصورت عمودی مدیریت می شوند. از طرفی رویکرد پروسه ای [مرحله ای] مدیریت افقی را معرفی می کند و از موانع موجود بین واحدهای عملکردی مختلف عبور می کنند. ارزش واقعی رویکرد پروسه ای به دلیل تمرکز آن بر نتایج است و بنابراین فعالیتها و راهکارهایی را که به مشتریان و دیگر گروه های ذی نفع خود ارزشی نمی افزایند حذف می کند.

یک پروسه را می توان به شکل مجموعه ای از فعالیتهای مرتبط باهم معرفی کرد که ورودی ها را تبدیل به خروجی می کند.

خود پروسه به چند پروسه فرعی مرتبط باهم تقسیم می شود.

تصویر بالا نشان می دهد که یک مشتری نقش مهمی را در تعیین الزامات به عنوان داده های ورودی ایفا می کند، الزامات مشتری به عنوان داده های ورودی برای تحقق محصول هستند، محصول به مشتری ارائه می شود و باید رضایت مندی مشتری را با اجرای الزامات افزایش دهد. کیفیت پروسه ها و محصولات اندازه گیری و تحلیل می شود، اقدامات لازم برای ارتقای آنها و افزایش رضایت مشتری اتخاذ می شود، مدیر ارشد مسئول اجرا و پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت و پیشرفت مستمر اثرگذاری آن است، از منابع بصورت کارآمد و موثر بهره برداری می شود، این چرخه به منظور پیشرفت مستمر سیستم مدیریت کیفیت تکرار می شود، این مدل یک دید کلی از رابطه بین پروسه های اصلی استاندارد به دست می دهد.

ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۹۰۰۴ استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت هستند که برای تکمیل یکدیگر طراحی شده اند اما می توان آنها را جداگانه نیز استفاده کرد. از ۹۰۰۱ می توان برای کسب گواهینامه یا اهداف قراردادی استفاده کرد، ۹۰۰۴ نسب به ۹۰۰۱ تمرکز وسیع تری بر مدیریت کیفیت دارد، این ایزو بر نیازها، انتظارات و رضایت مندی  تمام گروه های ذی نفع اشاره دارد. با این حال ایزو ۹۰۰۴ برای کسب گواهینامه، قانون گذاری یا امور قراردادی استفاده نمی شود. آخرین نسخه ایزو ۹۰۰۴ در سال ۲۰۰۹ منتشر گردید.

ایزو ۹۰۰۰ شامل ایزوهای زیر می‌باشد:

 • ایزو ۹۰۰۰:۲۰۰۰ – سیستم مدیریت کیفیت – واژه نامه‌ها و بنیان‌های اساسی اعطا. این بخش به تعریف دقیق خود استاندارد و شرایط اعطای استاندارد می‌پردازد و هسته اصلی استانداردهای خانواده ایزو ۹۰۰۰ محسوب می‌گردد.
 • ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۰ – سیستم مدیریت کیفیت – شرایط معنی دار شدن استفاده از این استاندارد برای هر نوع طراحی سازمان، بخش رشد و بهره وری، تولیدی، نصب سیستم‌ها و ارائه خدمات و یا تامین کنندگان هر نوع خدمتی. به عبارتی این نوع ایزو شرایطی را خواستار می‌شود که سازمانها باید داشته باشند تا رضایتمندی مشتریانشان را جلب کنند.
 • ایزو ۹۰۰۴:۲۰۰۰ – سیستم مدیریت کیفیت – راهنمای بهبود مستمر – این بخش به بهبود مستمر در سیستم می‌پردازد و راهنمایی‌هایی برای بهبود مستمر و بالابردن شفافیت کار سیستم و همچنین به بلوغ رساندن سیستم دارد.

اعضای قبلی استانداردهای خانواده ایزو ۹۰۰۰ (شامل ایزو ۹۰۰۱ , ۹۰۰۲ و ۹۰۰۳) امروزه در غالب ایزو ۹۰۰۰ مجتمع شد اند و هر شرکتی که ادعا می‌کند دارای ایزو ۹۰۰۰ می‌باشد، در واقع بیشتر دارای ایزو ۹۰۰۱ می‌باشد.

دانستن این نکته خالی از لطف نیست که خود سازمان ایزو به هیچ عنوان صادر کننده ی اعتبار نامه به شرکت یا سازمانی نیست بلکه تعیین کننده ی خطوط استانداردها میباشد صدور این اعتبار نامه ها بر عهده ی شرکتهای دیگری است که البته سازمان بررسی ایزو CASCO این شرکتها را تایید میکند

 

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

محتویات ایزو ۹۰۰۱

شرایط دارا شدن مدیریت کیفیت و اخذ ایزو ۹۰۰۱ مشتمل بر نزدیک به ۳۰ صفحه شرایط می‌شود که توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی منتشر و در همه کشورها به منظور هماهنگی به کار می‌رود. این شرایط به شرح ذیل می‌باشند:

 • صفحه چهارم (پیش گفتار): پیش گفتار
 • صفحات پنج تا هفت (پیش گفتار): فصل اول – معرفی ایزو
 • صفحه یک تا چهارده: شرایط
  • فصل اول: اهداف و مفاد
  • فصل دوم: منابع قانونی
  • فصل سوم: واژگان و تعریف‌ها (مخصوص تنها ایزو ۹۰۰۱(
 • صفحات دو تا چهارده:
  • فصل چهار: سیستم مدیریت کیفیت
  • فصل پنجم: مسئولیت‌های مدیریت
  • فصل ششم: مدیریت منابع
  • فصل هفتم: پدیدآوری محصول
  • فصل هشتم: پایش، اندازه گیری، تحلیل و بهبود

در اصل، استفاده کنندگان می‌بایستد فصل‌های یک تا هشت را رعایت کنند. تنها فصول چهار تا هشتم قابلیت کار با مدیریت کیفیت را تعیین می‌کنند.

 • صفحات پانزده تا بیست و دو: فهرست تشابهات بین ایزو ۹۰۰۱ و دیگر استانداردها
 • صفحه بیست و سه: فهرست کتب و منابع

شش روش اجرایی الزامی استاندارد:

 • ۴٫۲٫۳ – کنترل مستندات
 • ۴٫۲٫۴ – کنترل سوابق
 • ۸٫۲٫۲ – ممیزی داخلی
 • ۸٫۳ – کنترل محصولات نامنطبق
 • ۸٫۵٫۲ – اقدامات اصلاحی
 • ۸٫۵٫۳ – اقدامات پیشگیرانه

به علاوه مواردی که اشاره شد، شرایط ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۰ شامل خط مشی کیفیت و نظام نامه کیفیت می‌باشد، خواه موارد بالا آنها را در بر بگیرد و یا نگیرد.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

خلاصه شرایط ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۰ به زبانی غیر رسمی

 • سیاست حفظ کیفیت یک بیانیه رسمی از جانب مدیریت است که به صورت غیر قابل تفکیکی به برنامه‌ها و طرح‌های بازرگانی و تولیدی موسسات و همچنین نیازهای مشتریان گره خورده‌است و این سیاست‌ها باید در تمام لایه‌ها و بخش‌ها و همچنین کارکنان یک سازمان رعایت و تعهد گردند و برای این منظور هر یک از کارکنان احتیاج به اهداف قابل اندازه گیری برای کارشان دارند.
 • تصمیمات مربوط به مدیریت کیفیت بر پایه اطلاعات و داده‌ها و همچنین سیستم، که شامل حسابرسی معمول برای ارزیابی انطباق و کارایی است، بنا شده.
 • سوابق و داده‌ها می‌بایست نشاندهنده چگونه و چطور تولید شدن مواد خام به محصولات(شناسایی و ردیابی) باشند تا از طریق ردیابی منابع به مشکلات پی برده شود.
 • شمابه یک ملاک روند، برای کنترل کیفیت اسناد شرکت خود دارید. هرکسی می‌بایست به این اطلاعات دسترسی داشته و چگونگی استفاده از آنها به صورت به روز، را بداند.
 • برای ابقای سیستم مدیریت کیفیت و تولید محصولات مرتبط به هم، شما احتیاج به فراهم کردن زیر ساخت، منابع، اطلاعات، امکانات و تجهیزات، ابزارهای بررسی و کنترل و همچنین شرایط محیطی دارید.
 • شما احتیاج به استخراج تمام عناصر حیاتی روندهای تولیدی خود دارید که این کار از طریق کنترل و نمایش بررسی‌ها و اطمینان حاصل کردن از تکمیل کننده بودن اهداف کیفیت تولید، دارید. اگر شما وسایل بررسی را به صورتی کارا طراحی کرده باشید، می‌توانید مطمئن باشید که اهداف تعیین شده بلند مدت قابل دسترس می‌شوند و این اهداف به صورت اهداف فردی در نمی‌آیند.
 • برای هر کدام از محصولاتی که شرکت تولید می‌کند شما نیاز به انتشار اهداف کیفی جدید دارید تا طرح روند، اسناد و نتایج بررسی‌ها را به عنوان ابزاری برای بهبود و رشداستفاده کنید.
 • شما احتیاج به تعیین نقاط حساسی که هر کدام از روندها دارا می‌باشند دارید تا از طریق کنترل و بررسی این نقاط اطمینان حاصل کنید که همه چیز تحت میزانهایی که شما تعیین کرده‌اید، پیش می‌رود.
 • شما احتیاج به شرایط واضحی از فروش محصول دارید.
 • شما نیاز به تصمیم گیری درباره الزامات مشتریان و طراحی سیستمی برای برقراری ارتباط مشتریان با اطلاعات محصولات، پرس و جو، قرارداد، بازخورد و شکایت دارید.
 • زمان توسعه محصول جدید، شما احتیاج به برنامه ریزی مراحل بهبود جدید برای توسعه محصول و همچنین آزمایش این مراحل دارید.
 • شما احتیاج به تجدید نظر در کاربردها و روندهای معمول در غالب حسابرسی داخلی و نشست‌ها دارید تا تصمیم بگیرید که آیا مدیریت کیفیت کارا می‌باشد و این سیستم ما را به کدام جهت می‌برد (با توجه به مشکلات پیشین و بلفعل). برای این منظور اطلاعات فعالیت‌ها را نگهداری کرده و نقاط قوت و ضعف آنها را مورد بررسی قرار می‌دهید.
 • با توجه به مشکلات پنهانی و بلفعل (مشتریان، فراهم کنندگان مواد اولیه و مشکلات داخلی) شما نیاز به روندهای ثبت شده‌ای دارید که اطمینان حاصل کنید که هیچ کسی محصولات بد شما را استفاده نمی‌کند و تصمیم بگیرید که با این محصولات بعضاً معیوب چه کنید و این کار تنها با توجه به ریشه‌های به وجود آورندهٔ تولید این محصولات بد و همچنین تهیه گزارش و نگهداری آن برای تکرار نکردن دوباره این ایراد تعبیه می‌شوند، قابل انجام است.

۱ معیار (۱،۱ کلی)

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ دو هدف را دنبال می کند، ۱) هنگامی که یک سازمان قصد نمایش توانایی خود را در ارائه مستمر محصولاتی دارد که مطابق با الزامات مشتری و قانون است. دوم وقتی یک سازمان قصد افزایش رضایت مندی مشتری را دارد. این افزایش رضایت مندی را چگونه انجام می دهند؟ این کار از طریق کاربرد موثر سیستم صورت می گیرد، در ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۸ عبارت «الزامات تنظیمی» به «الزامات مقرراتی و تنظیمی» تبدیل گردیده، و مجموع دو عبارت مقرراتی و تنظیمی «الزامات قانونی» نامیده می شوند.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]۴-۰- سازگاری با سایرسیستم های مدیریت

در ایجاد این استاندارد بین المللی، به بند های استاندارد ایزو ۲۰۰۴:۱۴۰۰۱ توجه شده است تا سازگاری این دو استاندارد با هدف منافع جامعه مصرف کنندگان ارتقاء داده شود. پیوست الف ارتباط بین ایزو ۲۰۰۸:۹۰۰۱ و ایزو ۲۰۰۴:۱۴۰۰۱ را نشان می دهد.

این استاندارد بین المللی شامل الزامات خاصی برای سایر سیستم های مدیریت مانند مدیریت محیط زیست، مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، مدیریت مالی یا مدیریت ریسک نمی گردد. با این وجود، این استاندارد بین المللی سازمان را قادر می سازد تا سیستم مدیریت کیفیت خود را با الزامات سایر سیستم های مدیریت همسو یا یکپارچه سازد. برای یک سازمان امکان پذیر است که سیستم (های) مدیریت موجود خود را به گونه ای تغییر دهد تا سیستم مدیریت کیفیتی به وجود آورد که خواسته های این استاندارد بین المللی را برآورده سازد.

یادآوری مشاور مدیریت: برای دریافت فهرست سایر استانداردهای مرتبط با ایزو ۹۰۰۰ و ایزو ۱۴۰۰۰ از پیوندهای معرفی شده استفاده نمایید.

در تبلیغات محصولات و شرکتها به کرات شنیده می شود که شرکت دارای گواهینامه ISO 9001 می باشد .
شرکت ASYS از شرکتهای معتبر گواهی دهنده سیستم های کیفیت   CB ، ایمنی و زیست محیطی در اینجا شرح می دهد که :

۱٫      ایزو ۹۰۰۰ چیست ؟

۲٫      چرا و چطور ایزو۹۰۰۰  بوجود آمد ؟

۳٫      الزامات و خواسته های ایزو ۹۰۰۱ چیست ؟

۴٫      چطور می توان ایزو۹۰۰۱ گرفت ؟

۵٫      مزایای گرفتن گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ چیست ؟

ISO9000   چیست ؟
استاندارد های سری ۹۰۰۰ استاندارد های مدیریتی هستند که مبانی یک سامانه مدیریت کیفیت را بیان می کنند . به عبارت دیگر استانداردهای سری ایزو ۹۰۰۰ استاندارد محصول نیست ولی راهکارهای اجرایی برای رسیدن به کیفیت مناسب مجصولات و رضایت مصرف کننده ارائه میکند .
استاندارد های سری ISO9000 کاملا عمومی بوده و در تمام بخشهای صنعت و خدمات قابل پیاده سازی است . از بین استانداردهای خانواده ۹۰۰۰ تنها استاندارد ISO 9001 دارای گواهینامه می باشد و سایر استانداردها نقش راهنما را دارد .

تاریخچه استاندارد های سری ISO 9000

استانداردهای مدیریت کیفیت به صورت امروزی ابتدا در آمریکا پایه گذاری شد و اولین استاندارد مکتوب مدیریت کیفیت بوسیله ارتش ایالات متحده آمریکا  برای اطمینان از کیفیت کالاها و تجهیزات مورد نیاز ارتش به شماره MIL-9858 A در سال ۱۹۵۹ تدوین شد. این استاندارد الزامات یک سیستم تضمین کیفیت را  ارائه می کرد.

این استاندارد پایه و اساس سایر استانداردهای مدیریت کیفیت ، مانند استاندارد تضمین کیفیت ناتوAQAP  ، استاندراد کیفیت جنرال موتور CQS ، کد فدرال برای صنایع هسته ای  ۱۰CFR50و غیره میباشد.

موسسه BSI با توجه به موفقیت استاندارد MIL-9858A اقدام به تدوین استاندارد تضمین کیفیت تحت شماره BS 5750  نمود وآن را برای اجرا به سازمانهای متقاضی گرفتن گواهینامه مدیریت کیفیت ابلاغ نمود.

با توجه به موفقیت  استاندارد  BS 5750  سازمان جهانی استانداردسازی International organization for standard کمیته  فنی شمارهTC 176  را مامور تدوین استانداردهای مدیریت کیفیت نمود و این کمیته فنی بر پایه استاندارد BS 5750 اقدام به تعریف استانداردهای سری ۹۰۰۰ در سال ۱۹۸۷ نمود.
لازم به ذکر است که عدد ۹۰۰۰ صرفا” به این جهت به این سری استاندارد داده شد که تا آن تاریخ حدود ۹۰۰۰ استاندارد تدوین شده بود.

این سری استاندارد شامل چهار استاندارد به شرح زیر بود :

ISO 9001 استاندارد تضمین کیفیت برای سازمانهای طراح،تولید و ارائه کننده خدمات و نصب
ISO 9002 استاندارد تضمین کیفیت برای سازمانهای تولید کننده و ارائه دهنده خدمات و نصب
ISO 9003 استاندارد تضمین کیفیت برای سازمانهای بازرسی کننده
ISO 9004 خطوط راهنما برای بهبود عملکرد سیستم مدیریت
به علاوه این استاندارد  شامل یکسری استاندارد استاندارد پشتیبان مانند ISO 8402 واژگان مدیریت کیفیت یا ISO 10011 برای ممیری سیستم های کیفیت و یکسری خطوط راهنما بود.
لازم به ذکراست استاندارد های ایزو۹۰۰۰ ویرایش ۱۹۸۷ با استقبال زیادی مواجه نشد ، چرا که این استاندارد ها مبانی یک سیستم تضمین کیفیت را بیان می کردند درحالیکه جهان در تب و تاب سیستم مدیریت کیفیت و مدیریت کیفیت جامع بود.
در سال ۱۹۹۴ سری  استانداردهای ایزو ۹۰۰۰ برای اولین بار بازنگری شد ولی تغییرات عمده ای در آن داده نشد . تنها تغییرات مختصری برای اینکه این استاندارد از یک استاندارد تضمین کیفیت به یک استاندارد مدیریت کیفیت تبدیل شود ، در آن داده شد.
پس از این تغییرات استانداردهای سری IS09000 به طور گسترده ای در جهان مورد استقبال قرار گرفت اما هر چه بیشتر مورد استفاده قرار گرفت نقایص آن بیشتر مشخص شد و از سوی دیگر کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحده آن را ناکافی و متعلق به دهه ۶۰ میلادی میدانستند.
سه شرکت جنرال موتورز ، کرایسلر و فورد با مبنا قرار دادن استاندارد ISO 9001 : 94 و اضافه کردن یکسری الزامات و خطوط راهنما ( گاید لاین ) مانند APQP , PPAP , MSA , SPC ,… اقدام به تدوین استاندرد مدیریت کیفیت QS 9000 نمودند.
با توجه به بازخور ها از اجرای استاندارد های سری ۹۰۰۰  از سال ۱۹۹۸ کمیته TC 176 در جلساتی بازنگری استانداردهای سری ۹۰۰۰  را در دستور کار قرار داد و بالاخره در سال ۲۰۰۰ این سری استانداردها را با تغییرات گسترده ای نسبت به ویرایش قبلی منتشر کرد.
اهم تفاوت سری استانداردهای ISO9000:2000 نسبت به ویرایش قبلی عبارت بود از:

۱٫      حذف و باطل نمودن استانداردهای ISO 9002 , ISO 9003

۲٫      حذف استاندارد ISO8402 و ایجاد استاندارد ISO9000 به جای آن

۳٫      به کار بردن ساختار فرآیندی به جای بخشی و واحدی در سری استانداردهای ۹۰۰۰

۴٫      حذف الزامات غیر ضروری

۵٫      مشتری گرائی بیشتر و لزوم قرار گرفتن مشتری در مرکز تصمیم گیری ها

۶٫      سازگاری بیشتر با سایر استانداردهای مدیریتی مانند ISO 14001

۷٫      تغییر نگرش از مستندسازی صرف به فرآیند گرایی

۸٫      تاکید بیشتر بر نقش مدیریت ارشد

۹٫      تاکید بر اثر بخشی فرآیندها

۱۰٫ طراحی بر اساس چرخه PDCA ( چرخه دمینگ )

۱۱٫ بکاربردن ۸ اصل از اصول ۱۴ گانه دمینگ

بر این مبنا ا استانداردهای سری ایزو ۹۰۰۰ ویرایش ۲۰۰۰ شامل سه استاندارد اصلی به شرح ذیل شد :
ISO 9000:2000 مبانی و واژگان مدیریت کیفیت
ISO 9001:2000 مبانی سیستم مدیریت کیفیت
ISO 9004:2000 خطوط راهنما برای بهبود عملکرد سیستم کیفیت
و یکسری استاندارد پشتیبان مانند ISO 10012 استاندارد کالیبراسیون ، ISO 10013 خطوط راهنمای مستندسازی استاندارد ISO 10014  راهنمایی برای تحقق منافع مالی و اقتصادی ، ISO 10015 خطوط راهنما جهت اثر بخشی آموزش ، ISO 10019 خطوط راهنما برای انتخاب مشاورین سیستم مدیریت کیفیت و استفاده از خدمات آنان ،ISO 19011 استاندارد ممیزی سیستم های مدیریت کیفیت و زیست محیطی IWA2  تشریح عناصر و الزامات مدیریت فرآیند آموزش و  ….. برای آن ایجاد شد.
با توجه به نیاز جامعه این استاندارد ها دوباره بوسیله کمیته ۱۷۶ سازمان جهانی استاندارد سازی به شرح زیر مورد بازنگری قرار گرفت:
در سال ۲۰۰۵ استاندارد ISO 9000 ( مبانی و واژگان مدیریت کیفیت ) دوباره مورد بازنگری قرار گرفت و بالاخره در سال ۲۰۰۸ ویرایش چهارم استاندارد ISO 9001 منتشر شد.
استاندارد ISO 9001:2008 تفاوت ساختاری زیادی با ویرایش ۲۰۰۰ آن نداشت و بیشتر به شفاف سازی الزامات ۹۰۰۱ پرداخته است.
اما یکسری الزامات مانند لزوم کالیبراسیون نرم افزارهای پایش و اندازه گیری ، تغییرات در پایش فرآیندها ، تغییر در هرم مستندات، اضافه کردن ارزیابی اثر بخشی سیستم کیفیت در اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه و ….. به آن اضافه شده بود.
این استاندارد در حال حاضر به طور گسترده ای در جهان مورد استفاده قرار می گیرد بر اساس بعضی آمارها بین ۹۵۰۰۰۰ تا یک میلیون گواهینامه تا سال ۲۰۱۰ در جهان صادر شده .

مزایای استاندارد ایزو ۹۰۰۱

ایجاد اطمینان در مشتریان
ایجاد کنترل بیشتر بر فرآیند های سازمان
بهبود ارتباطات درون سازمانی
ایجاد بستری مناسب برای بهبود کیفیت
حفظ  و ارتقاء سطح دانش فنی و سطح کیفیت
پیشگیری از تولید محصول نا منطبق
کاهش ضایعات و دوباره کاری ها در خط تولید
بهبود عملکرد و افزایش بهره وری
کاهش میزان شکایات مشتریان و محصول مرجوعی
عملکرد سیستماتیک و قابل پیش بینی
اصلاح خطاها و پیشگیری از وقوع مجدد آنها
گسترش فرهنگ سازی و تفکر سیستماتیک

الزامات ایزو ۹۰۰۱

یکی از مهمترین خواسته های ISO9001:2008 داشتن نگرش فرآیندی به امور سازمان می باشدتا به این وسیله مدیریت در سازمان بهتر اعمال و اثربخشی اقدامات و سیستم یهتر سنجیده شود.
در تمام سیستم های کیفیت مستند سازی یک اصل اساسی می باشد استاندارد  ISO9001:2008از شرکتها می خواهد یک سیستم برای کنترل مستندات خود ایجاد کنند .

پس از آن استاندارد وظایف و مسئولیت هایی را در ارتباط با مدیر عمل شرکت مطرح میکند .

بعد از آن نوبت به بیان الزماتی در ارتباط با نحوه مدیریت منابع می کند
در مرحله بعدی استاندارد به بیان الزاماتی برای مراحل پدید آوری محصول از گرفتن سفارش تا تحویل کالا و یا ارائه خدمات را مطرح می کند .و دست آخر در استاندارد کنترل های مورد نیاز سیستم مدیریت تعریف می شود .

در نمودار ذیل ساختار استاندارد ISO 9001  نمایش داده شده .

 

سازمان بین المللی استاندارد (ISO (International Organization for standard به منظور یکپارچه سازی و تدوین استانداردهای بین المللی در سال ۱۹۲۶ در ژنو تاسیس گردید. هدف این سازمان ایجاد قوانین، قواعد و معیارهایی است که بر اساس آن ها بتوان امور مربوط به سازمان ها و شرکت ها را بررسی، مطالعه و مقایسه کرد.

این سازمان با در برداشتن ۱۶۲ عضو (۱۰۷ عضو اصلی، ۱۱ عضو امضا کننده و ۴۳ عضو ناظر) شامل کمیته های فنی مختلف می باشد. این کمیته ها از اصناف مختلف به وجود آمده است که وظیفه دارند موضوعات مربوط به حوزه خود را که در آن ها ضرورتی برای تعیین و تنظیم قوانین مختلف وجود دارد شناسایی و بررسی نمایند. پس از بررسی اعضای کمیته های فنی، پیش نویس استانداردها تولید و پس از بازبینی و اصلاحیات مختلف به صورت استانداردهای بین المللی در می آید.

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران نیز به عنوان نماینده کشور ایران، یکی از اعضای اصلی و فعال این سازمان است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۴)”]قوانین ISO 9000

همان طور که از تعریف سازمان بین المللی استاندارد (ISO) بر می آید، این سازمان دارای هزاران استاندارد در زمینه های مختلف است.

معروف ترین این استانداردها، استانداردهای ISO 9000 می باشد. این سری از استانداردها، استانداردهای مدیریتی می باشند که بیان کننده مبانی یک سامانه مدیریت کیفیت هستند. عدد ۹۰۰۰ در این استاندارد به این جهت به این سری استاندارد الصاق شده که تا آن زمان ۹۰۰۰ استاندارد در ISO تدوین شده بود.

استانداردهای ایزو و استانداردهای کیفیت

استانداردهای ایزو مقوله ای مجزا از استانداردهای کیفیت دارند. استانداردهای ایزو (استانداردهای تضمین کیفیت) مربوط به کیفیت یک سازمان یا شرکت هستند و به محصول تولیدی آن مربوط نیستند بلکه مربوط به عوامل تاثیر گذار بر کیفیت هستند و شامل کیفیت در فرآیندهای مختلف اجرایی در سازمان مانند طراحی، تولید و … می باشد. در حقیقت این استانداردها رهنمودهایی برای اصلاح و پیشرفت روند انجام فرآیندها در همه ابعاد شرکت و یا سازمان هستند.
استاندارد محصول (کیفیت محصول) بیان کننده حداقل مشخصه های فنی لازم برای کیفیت یک محصول است. به عنوان مثال این گونه استانداردها تعیین کننده حداقل استحکام، دوام، ابعاد و … برای یک محصول با کیفیت است.

ISO 9001:2008   (استاندارد سیستم مدیریت کیفیت)

استاندارد ISO 9001 بیان کننده مبانی سیستم مدیریت کیفیت است که در سال های متمادی پس از تدوین آن، با توجه به نیازسنجی ها و بررسی های مختلف، دستخوش ویرایش های مختلف شد. استانداردهای ISO 9000:2000 ، ISO 9001:2000 ، ISO 9004:2000 و بالاخره درسال ۲۰۰۸ ویرایش چهارم آن تحت عنوان استاندارد ISO 9002:2008 ایجاد شد. در نمودار زیر ساختار استاندارد ISO 9001:2008 نمایش داده شده است.

مزایای ISO 9001:2008

بر اساس قوانین و قواعد ساکن بر این استاندارد، در صورتی که سازمان یا شرکتی موفق به کسب گواهینامه استاندارد شود، خود به خود از مزایای برقراری این استاندارد بر عملکردهای خود بهره می گیرد.

 • برقراری حس اطمینان در میان مشتریان
 • کنترل بیشتر و منضبط بر فرآیندهای سازمان
 • ارتقا روابط درون سازمانی
 • اصلاح خطاها و پیشگیری از آن ها
 • افزایش بهره وری از سیستم
 • شناخت مسیرهای ممکن برای بهبود انجام فرآیندها
 • جلوگیری از چندباره کاری ها و اتلاف زمان و هزینه
 • رضایت مشتری و کاهش شکایات و …

 [/tab][/tabgroup]

امنیت پرداخت و ضمانت ها

مسئولیت،اختیاروارتباطات

 نماینده مدیریت

– ارتباطات داخلی

– ورودی های بازنگری

خروجی های بازنگری

فراهم آوری منابع

– منابع انسانی

صلاحیت، آموزش و آگاهی

زیرساخت

محیط کار

طرح ریزی پدیدآوری محصول

فرآیندهای مرتبط با مشتری

تعیین الزامات مربوط به محصول

– بازنگری الزامات مرتبط با محصول

– ارتباطات بامشتری

طراحی و توسعه

طرحی ریزی طراحی و توسعه

ورودی های طراحی و توسعه

خروجی های طراحی و توسعه

– بازنگری طراحی و توسعه

تصدیق طراحی و توسعه

صحه گذاری طراحی و توسعه

کنترل تغییرات طراحی و توسعه

خرید

فرآیند خرید

– اطلاعات خرید

تصدیق محصول خریداری شده

تولید و ارایه خدمات

کنترل تولید و ارایه خدمات

صحه گذاری فرآیندهای تولیدی و ارایه خدمات

– شناسایی و ردیابی

اموال مشتری

– نگهداری محصول

کنترل تجهیزات پایش و اندازه‏گیری

اندازه گیری، تحلیل و بهبود

کلیات

پایش و اندازه گیری

رضایت مشتری

۵ تاریخچه سیستم های کیفیت در ایران

– مروری بر تعارف اساسی در استاندارد ۲۰۰۰: ISO  ۹۰۰۱

نگرش فرآیندی (  Process Approach) :

منابع

+ فهرست فارسی ۳

مسئولیت،اختیاروارتباطات

 نماینده مدیریت

– ارتباطات داخلی

– ورودی های بازنگری

خروجی های بازنگری

فراهم آوری منابع

– منابع انسانی

صلاحیت، آموزش و آگاهی

زیرساخت

محیط کار

طرح ریزی پدیدآوری محصول

فرآیندهای مرتبط با مشتری

تعیین الزامات مربوط به محصول

– بازنگری الزامات مرتبط با محصول

– ارتباطات بامشتری

طراحی و توسعه

طرحی ریزی طراحی و توسعه

ورودی های طراحی و توسعه

خروجی های طراحی و توسعه

– بازنگری طراحی و توسعه

تصدیق طراحی و توسعه

+ فهرست فارسی ۴

صحه گذاری طراحی و توسعه

کنترل تغییرات طراحی و توسعه

خرید

فرآیند خرید

– اطلاعات خرید

تصدیق محصول خریداری شده

تولید و ارایه خدمات

کنترل تولید و ارایه خدمات

صحه گذاری فرآیندهای تولیدی و ارایه خدمات

– شناسایی و ردیابی

اموال مشتری

– نگهداری محصول

کنترل تجهیزات پایش و اندازه‏گیری

اندازه گیری، تحلیل و بهبود

کلیات

پایش و اندازه گیری

رضایت مشتری

۵ تاریخچه سیستم های کیفیت در ایران

– مروری بر تعارف اساسی در استاندارد ۲۰۰۰: ISO  ۹۰۰۱

نگرش فرآیندی (  Process Approach) :

منابع

6 مدیریت منابع

۲-۰- رویکرد فرایندی

۳-۰- ارتباط با ایزو ۹۰۰۴

۴-۰- سازگاری با سایرسیستم های مدیریت

ISO9000   چیست ؟

تاریخچه استاندارد های سری ISO 9000

مزایای استاندارد ایزو ۹۰۰۱

الزامات ایزو ۹۰۰۱

نیاز به استانداردها و قوانین

قوانین ISO 9000

استانداردهای ایزو و استانداردهای کیفیت

ISO 9001:2008  

استاندارد مرجع

الزامات عمومی

۴-۲- الزامات مستندسازی

نظامنامه کیفیت

کنترل مستندات

کنترل سوابق کیفیت

تمرکز بر مشتری

خط مشی کیفیت

۵-۴- طرح ریزی

۵-۴-۱- اهداف کیفیتی

۵-۴-۲- طرح ریزی سیستم مدیریت کیفیت

مقدمه

محتویات ایزو ۹۰۰۱

خلاصه شرایط ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۰ به زبانی غیر رسمی

۲ منابع مرجع

۳ عبارات و تعاریف

۴،۱ الزامات عمومی

۴،۲ الزامات مستندسازی (۴،۲،۱ عمومی)

مستندسازی سیستم مدیری کیفیت شامل این موارد است:

سیاست، اهداف کیفیت

دستورالعمل کیفیت

۵ مسئولیت مدیریت

۵٫۴٫۱ اهداف کیفیتی

۵٫۴٫۲ برنامه ریزی سیستم مدیریت کیفیت

۵٫۵ مسئولیت، اختیار و ارتباط

۵٫۵٫۱ مسئولیت و اختیار

۵٫۵٫۲ نماینده مدیریت

۵٫۵٫۳ ارتباط درونی

۵٫۶ بررسی مدیریت (۵٫۶٫۱)

+ فهرست فارسی ۲

6 مدیریت منابع

۲-۰- رویکرد فرایندی

۳-۰- ارتباط با ایزو ۹۰۰۴

۴-۰- سازگاری با سایرسیستم های مدیریت

ISO9000   چیست ؟

تاریخچه استاندارد های سری ISO 9000

مزایای استاندارد ایزو ۹۰۰۱

الزامات ایزو ۹۰۰۱

نیاز به استانداردها و قوانین

قوانین ISO 9000

استانداردهای ایزو و استانداردهای کیفیت

ISO 9001:2008  

استاندارد مرجع

الزامات عمومی

۴-۲- الزامات مستندسازی

نظامنامه کیفیت

کنترل مستندات

کنترل سوابق کیفیت

تمرکز بر مشتری

خط مشی کیفیت

۵-۴- طرح ریزی

۵-۴-۱- اهداف کیفیتی

۵-۴-۲- طرح ریزی سیستم مدیریت کیفیت

+ فهرست فارسی ۱

مقدمه

محتویات ایزو ۹۰۰۱

خلاصه شرایط ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۰ به زبانی غیر رسمی

۲ منابع مرجع

۳ عبارات و تعاریف

۴،۱ الزامات عمومی

۴،۲ الزامات مستندسازی (۴،۲،۱ عمومی)

مستندسازی سیستم مدیری کیفیت شامل این موارد است:

سیاست، اهداف کیفیت

دستورالعمل کیفیت

۵ مسئولیت مدیریت

۵٫۴٫۱ اهداف کیفیتی

۵٫۴٫۲ برنامه ریزی سیستم مدیریت کیفیت

۵٫۵ مسئولیت، اختیار و ارتباط

۵٫۵٫۱ مسئولیت و اختیار

۵٫۵٫۲ نماینده مدیریت

۵٫۵٫۳ ارتباط درونی

۵٫۶ بررسی مدیریت (۵٫۶٫۱)

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل نسخه نهایی
5000برای دریافت نسخه کامل

57 صفحه فارسی

فرمت فایل فارسی WORDوPDF

مصور و کاملا ویرایش شده

فونت B ZAR 14

دارای ضمانت بازگشت وجه

بدون نیاز به ویرایش

مشاهده تمامی فایل های مربوط به رشته ی صنایعدرباره نویسنده

همیشه آرزو داشتم یک تیم را مدیریت و یک ایده خلاقانه را عملی کنم که خودم و ده ها نفر دیگر را به ثروت برساند . از طرفی یک منبع معتبر آموزشی و درآمد زا برای دیگران باشد . اکنون آن رویا ، " نگزاوار " نام دارد.

کامران کامران فر 54 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.