no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

پروژه مالی بسته بندی-پروژه مالی بسته بندی لفافه های آلومینیومی -چکیده مطالعات فنی، مالی و اقتصادی

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
بهترین ها از دید دانش آموزان
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

پروژه مالی بسته بندی-پروژه مالی بسته بندی لفافه های آلومینیومی -چکیده مطالعات فنی، مالی و اقتصادی بسته بندی لفافه های آلومینیومی- تعریف محصول و محدوده آن : لفافه های آلومینیومی شامل فویل آلومینیومی است که از فلز آلومینیوم با استفاده از نورد به صورت ورق رول شده با ضخامت کمتر از ۲۰۰ میکرون است
zip
دی ۲۷, ۱۳۹۵

پروژه مالی بسته بندی-پروژه مالی بسته بندی لفافه های آلومینیومی -چکیده مطالعات فنی، مالی و اقتصادی بسته بندی لفافه های آلومینیومی- تعریف محصول و محدوده آن : لفافه های آلومینیومی شامل فویل آلومینیومی است که از فلز آلومینیوم با استفاده از نورد به صورت ورق رول شده با ضخامت کمتر از ۲۰۰ میکرون است


پروژه مالی بسته بندی-پروژه مالی بسته بندی لفافه های آلومینیومی -چکیده مطالعات فنی، مالی و اقتصادی- تعریف محصول و محدوده آن لفافه های آلومینیومی شامل فویل آلومینیومی است که از فلز آلومینیوم با استفاده از نورد به صورت ورق رول شده با ضخامت کمتر از ۲۰۰ میکرون است

پایان نامه رشته حسابداری در ۱۸۳ صفحه
[tabgroup][tab title=”مقدمه ” icon=”fa-pencil “]هدف از بسته بندی نمودن مواد غذایی این است که طول عمر نگهداری آن افزایش یابد و مواد غذایی بطور کامل از خطر عوامل فساد درونی و بیرونی و اکسایشی حفظ شود. همچنین حمل و نقل مواد غذایی بهتر و آسانتر انجام گیرد.

امروزه در اروپا و آمریکا حدود ۲۰۰ نوع بسته بندی مختلف در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. در آمریکا  در حدود ۳۰۰ هزار شرکت تولید کننده و شرکتهای خدماتی در زمینه تکنولوژی نوین بسته بندی فعالیت می کنند. در این کشور یک میلیون نفر در صنعت بسته بندی مشغول به کار هستند. بطور کلی ۷۵ درصد محصولات تولید شده بسته بندی می شوند. در سالهای اخیر هزینه بسته بندی در آمریکا بالغ بر ۵۵ میلیارد دلار شده است و تخمین زده می شود که در سالهای بعد این هزینه افزایش یابد. هزینه سالانه برای مواد اولیه بسته بندی در آلمان حدود ۶۰ مارک می باشد. در این کشور ۵ درصد از کل درآمد خالص سالانه صرف هزینه بسته بندی مواد غذایی می شود. به عبارتی هزینه سرانه مواد اولیه بسته بندی مواد غذایی برای یک آلمانی هر سال در حدود ۷۵۰ مارک می باشد. در این کشور به علت استفاده فراوان از مواد غذایی آماده و کنسرو شده، زباله منازل بیش از ۱۵ میلیون تن در سال بوده که در حدود ۵/۵ میلیون تن آن را مواد اولیه بسته بندی تشکیل می دهد. مواد شامل ۴/۲ میلیون تن کاغذ و مقوا ۵/۱ میلیون تنشیشه ۸/۰ میلیون تن مواد سنتنتیک (پلاستیکی) و ۵/۰ میلیون تن قوطی فلزی می باشد.

با افزایش تولید مواد غذایی بسته بندی شده در کشورهای صنعتی، می توان بسته بندیهای غیر استاندارد را نیز مشاهده نمود که علت اصلی آن افزایش قیمت مواد اولیه بسته بندی می باشد و از طرفی از بین بردن یا بازیافت مواد اولیه بسته بندی مصرف شده نیز یکی از مشکلات دیگر در اروپا به شمار می آید.

در اغلب کشورهای در حال توسعه به علت کثرت تعداد افراد خانواده (بیش از ۴ نفر) و آماده نمودن مواد غذایی به صورت تازه از یک طرف احتیاج به بسته بندی نمودن مواد غذایی نبوده اما از طرف دیگر برای جلوگیری از ضایعات آنها بسته بندی نمودن مواد غذایی و استفاده مواد اولیه بسته بندی و تکنولوژی نونی بسته بندی الزامی است.

بسته بندی شکیل و مناسب محصولات نقش بسزایی در ارائه و فروش محصول در بازارهای داخلی و خارجی خواهد داشت. امروزه شاهده آن هستیم که ارزانترین مواد تهیه شده و بهترین شرایط بسته بندی و با قیمت بسیار بالایی عرضه می شود و این امر حکایت از آن دارد که شکل و نحوه بسته بندی در جذب مشتری و مطلوبیت مصرف کننده بسیار تاثیر گذار می باشد و بعنوان بخش مهمی از زنجیره تامین کالا نقش عمده ای در بازاریابی و فروش محصول بر عهده دارد.

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]بخشی از بسته بندی امروز در قالب لفافه های آلومینیومی و کاغذی است که عمدتاً از ورقهای نازک آلومینیومی و کاغذی برای بسته بندی مواد غذایی، دخانیات، دارو و لوازم بهداشتی و… مورد استفاده قرار می گیرد که با توجه به ظرافت ورقهای آلومینیوم بخصوص برای ضخامتهای کمتر از ۴۰ میکرون با کاغذ لمینیت (Laminate) می گردد که به لفافهای آلومینیومی کاغذی معروف می باشند که این گزارش بر روی مطالعات بازار این طرح متمرکز می باشد.

در کشور ما خصوصاً طی چند سال گذشته، جهت نیل به خودکفایی اقتصادی و گرایش به سمت تولید و صادرات محصولات غیر نفتی، سیاست هایی در جهت حمایت از صنایع کشاورزی

سته به آن در ایران (خصوصاً با مناسب بودن شرایط آب و هوایی) می تواند علاوه بر تامین نیاز داخلی، در جهت صادرات نیز گام های بلندی را بردارد. با

۳۵ درصد ضایعات (و گاهی بیشتر) خساراتی که از این بابت متوجه کشور می گردد. در حدود ۵۲/۱۶ میلیون تن به ارزش ۸۱۲

بسته بندی (مواد اولیه بسته، دستگاههای بسته بندی و افزایش قیمت مواد اولیه بسته بندی و دستگاههای مدرن) می باشد که در حدود ۵/۳-۲ درصد از کل خسارات بخش کشاورزی را تشکیل می دهد.

بسته بندی نمودن کالای صادراتی غیر نفتی، چنان جدی و مسئله ساز است که می بایست دولت بعنوان گامی در راه توسعه صادرات، امکان ورود

می توان ناشی از کافی نبودن، کمبود و گرانی مواد اولیه بسته بندی و وسایل (دستگاههای بسته بندی) مورد نیاز و کافی نبودن آگاهی صادرکنندگان در این امر دانست.

صادرات یک کار علمی، گسترده و با هدف مشخص است که بدون فراگیری علوم، اصول و قوانین بازاریابی، از احتمال موفقیت کمتری برخوردار است.

تعداد دانش آموختکان این علم به طور تخصصی در ایران زیاد نیست و از سویی علیرغم تلاش این افراد، به دلیل فقدان برخی فاکتورها مانند کیفیت پایین محصولات، نامناسب بودن بسته

خدادادی در صنایع غذایی برخوردار است. ولی از آنجا که بطور علمی با امر تولید و عرضه محصولات برخورد نمی کند. لذا به نتایج مطلوب در این خصوص نمی رسد در حالی که وابستگان بازرگانی سفارتخانه های کشورهای مختلف، به امر

چنین توانایی هایی می باشند. از ساختار تجاری کشور که عمدتاً متمرکز بر واردات می باشد شکل گرفته است و از آنجائیکه این کمشور تنها در ازاء صدور مواد خام اقدام به واردات مصنوعات صنعتی هنوز تجربه لازم برای صدور فرآوردها و مصنوعات صنعتی برخوردار نیست و ساختار اقتصادی کشور آمادگی لازم برای این خدمات برخوردار نمی باشد.

در اغلب کشورها، دولت از صادرکنندگان حمایت می کند و به تضمین خسارتهای آنها می پردازد. در حخالی که صادرکنندگان ایرانی، همواره خود متحمل هزینه هایشان می باشند. ما هنوز قادر نشیدیم، بازارهای داخلی خود را بشناسیم، چطور انتظار می رود که بازارهای جهانی را شناسایی کنیم و به صدور کالا به دیگر کشورها بپردازیم. ایران فاقد فرهنگ صادرات است و لذا با عرضه سنتی محصولات به بازارهای منطقه به صورت مقطعی توانست بخشی از بازارها را اشغال نماید ولی به سبب ضعف های

بازارهای داخلی را بشناسیم، هرگز بازارمان از انواع کالاهای صادراتی اشباع نمی شد. بطوری که بسته بندی کالاهای ایران با زبان روز دنیا و فرهنگ ملتهای آن هماهنگ نیست و این عامل به علت عدم شناخت و تحقیقات در کشورهایی که قرار است صادرات صورت پذیرد، می باشد.

تولید در ایران با حجم بالایی از ضایعات همراه است، ضایعاتی که هرگز بازیافت نمی شوند و در نهایت نیز به

ی خواهد در امر صادرات محصولات خود موفق باشد باید در وهله اول به ارتقاء کیفیت تولیدات بها دهد. از سوی دیگر باید با حمایت دولت از تولید کنندگان و صادرکنندگان به فعال کردن مراکز بازاریابی در داخل کشور و همچنین سفارتخانه های ایران در خارج از کشور اقدام کند.

شناسایی بازارهای داخلی و خارجی و تلاش برای تامین نیاز متقاضیان از دیگر گامهای لازم در این خصوص می باشد که در صورت شناسایی این فرصتها، شرط کافی برای حضور بازارهای عرضه مناسب کالا از طریق بسته بندی بهداشتی و جاذب خواهد بود امروزه

صادرات در کشور باشد. لذا احداث واحدهای تولیدی در صنعت بسته بندی مناسب با دانش فنی و تکنولوژی روز دنیا میتواند گامی عملی برای حضور بیشتر محصولات کشاورزی و صنایع غذایی کشور در بازارهای بین المللی باشد.

– لزوم بسته بندی مواد غذایی از نظر اقتصادی

تعریف بسته بندی

بسته بندی عبارتند از: محافظی که سلامت کالاهی محتوی خود را از مرحله تولید تا مرحله مصرف (مرحله نگهداری) حفظ می کند.

با بسته

عرضه نمود. در ضمن از لحاظ زمانی و مکانی در مصرف مواد غذایی یک ارتبطا مناسب برقرار نمود. به عبارتی دیگر محصولات تولید شده در بهار و تابستان را می توان در فصلهای دیگر استفاده نمود و محصولات کشاورزی را بدون این که تغییراتی در کیفیت آن بوجود آید از محلی به محل دیگر انتقال داد. مواد غذایی بسته بندی شده، از صدمه عوامل مخرب مکانیکی مانند بارگیری، تخلیه بار، حمله و نقل و غیره حفاظت شده و از تاثیر عوامل خارجی (حشرات و غیره) مصون می ماند.

بسته بندی نمودن مواد غذایی

اید این روش از نظر بهداشتی نیز برای مصرف کننده اهمیت بسزایی دارد. با بسته بندی نمودن می توان مواد غذایی را به صورت خشک یا آماده (غذای کودکان، محصول استریلیزه شده، پاستوریزه شده، خشک شده و یا خشکبار) به مصرف کننده عرضه نمود.

جهت روشن شدن لزوم بسته بندی مواد غذایی چند مثال ذکر می شود. طول عمر نگهداری شیر پاستوریزه حداکثر ۲-۱۰ روز در یخچال می باشد در صورتی که طول عمر نگهداری شیر استریلیزه UHT با بسته بندی سیستم اسپتیک در درجه حرارت محیط ۲۰ درجه سانتیگراد، ۸ هفته و حداکثر ۲ ماه خواهد بود.

اگر چنانچه مواد

پی ببرد. مانند نان های تکه ای که در کیسه های پلاستیک بسته بندی شده و قابل رویت بودن این محصول برای مصرف کننده حائز اهمیت است. چنانچه محصول،

ز نظر تولید کننده، مواد غذایی بسته بندی شده در سیستم های سوپر مارکت بهتر عرضه می شود. با این روش هزینه پرسنل تقلیل یافته و در ضمن مصرف کننده نیز وقت کمتری برای خرید مواد غذایی صرف می کند.

همچنین سیستم بسته بندی برای کارخانجات هزینه کمتری در انبارداری مواد غذایی در بر خواهد داشت. هزینه کل حمل و نقل و انبارداری برای مواد غذایی بسته بندی شده در مقایسه با مواد غذایی به صورت فله، متفاوت است. با استفاده از سیستم های بسته بندی می

است. بعنوان مثال این کاهش هزینه برای کره ۲۰ درصد، قند و شکر ۳ درصد، ماست و خامه و نوشابه ۱۸ درصد و کنسرو و سبزیجات ۱۷ درصد می باشد.

– خصوصیات مواد بسته بندی

مواد اولیه بسته بندی باید خصوصیات زیر را داشته باشد:

 • برای مواد غذایی، سمی نباشد.
 • از نظر شکل
 • فروش محصول نماید.
 • در مقابل نور، رطوبت، چربی، گاز و بوم مقاوم باشد.
 • از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد بطوری که کارخانجات تولید کننده بتوانند محصول بسته بندی شده را در بازار رقابت نگه دارند.
 • در مقابل عوامل خارجی مانند ضربات مکانیکی مقاوم باشد.
 • درب این مواد با سهولت باز شود و دوخت و چاپ پذیری آن به سهولت انجام گیرد.
 • بازیافت زباله آنها آسان و کمترین ضرر را به محیط زیست برساند.

تاثیر متقابل این خصوصیات به شکل کاملتری در نمودار ۱ مشخص شده است.

 • خنثی بودن مواد اولیه
 • کاهش میزان
 • تولید کننده مواد اولیه بسته بندی
 • تولید کنندگان دستگاههای بسته بندی
 • شرکتهای پرکننده در بسته بندی
 • تجار

۱۰- مصرف کننده

۱۱- دولت

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خصوصیاتی که برای مواد اولیه بسته بندی مورد نظر قرار می گیرد از دیدگاه افراد مختلف، متفاوت می باشد از جمله:

۱- از نظر تولید کنندگان:

خنثی بودن مواد اولیه بسته بندی، کاهش میزان مصرف مواد اولیه، اثرات تخریبی محیط زیست.

۲- از نظر تولید کنندگان دستگاههای بسته بندی:

خنثی بودن مواد اولیه بسته بندی و آسان بودن تولید آن.

۳- از نظر تولید کندگان مواد غذایی و بسته بندی شده:

خنثی بودن آن، کیفیت مواد اولیه بسته بندی و محصول بسته بندی شده، سهولت باز

ریداران باشد.

ساختارهای اولیه و مهم بسته بندی های فویلی

برطبق نظر انجمن بین المللی آلومینیوم، ورقه های آلومینیومی به سه بخش عمده تقسیم می شوند:

۱- فویل های خانگی/ شرکتی

۲- ظروف نیمه سخت

۳- بسته بندی های قابل انعطاف

فویل های خانگی/ شرکتی بیش از ۴۰ درصد از مصرف کل این محصول را به خود اختصاص می دهند. این فویل ها در اغلب خانه های شهری دیده می شوند اما رشد آنها در آینده منوط به

های پخته، غذاهای آماده و حمله و نقل غذای رستوران ها بکار برده می شوند. هر چند اطلاعات کامل از میزان مصرف ظروف بسته بندی در کشور ایران وقالب کشورها وجود ندارد ولی همه ساله حدود ۷ میلیارد عدد ظرف آلومینیومی در اندازه و شکل های مختلف در شمال آمریکا استفاده می شود. آنها ارزان قیمت، کم وزن و چند منظوره هستند.

در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ تقاضا برای خرید ظروف آلومینیومی به یکباره کاهش یافت ولی در اواخر دهه ۹۰ با توجه به نیاز

تقاضا در این بخش تا سال ۲۰۰۵ سالانه کمتر از ۲ درصد رشد خواهد داشت که این مهم به دلیل اقتصاد ناپویا و کاهش درآمدهای موجود خواهد بود.

بخش سوم یعنی بسته بندی های انعطاف پذیر شامل کیفها، کیسه های کوچک، لفاف های پوشاننده، تیوبهای چند لایه، اسپتیک ها، قوطی های آلیاژی و بسته بندی وسایل پزشکی می باشد.

مصرف بسته بندی های قابل انعطاف در دهه ۱۹۹۰ سالانه ۳ درصد رشد داشته است

باقی خواهد ماند. این رشد به دلیل تبدیل مستمر از سیستم های سخت به نیمه سخت می باشد.

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

جدول ۱- انواع ورقه های آلومینیومی

شرحمیزان مصرف بسته بندی های فویلی
متوسط رشد سالیانه بین ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵میزان کل درخواست بر حسب درصد کلمیزان مصرف در سال ۲۰۰۵ (mm/Lb)
فویلهای خانگی۹/۰%۴۳%۳۴۰
ظروف نیمه سخت۵/۱%۴/۲۳%۱۸۵
بسته بندی های انعطاف پذیر۶/۲%۶/۳۳%۲۶۵
کل۷/۱%۱۰۰%۷۹۰

 

رقابت در بدست آوردن بهترین و ارزان ترین ماده اولیه برای بسته بندی

بسته بندی های آلومینیومی بطور پیوسته با دیگر انواع آن از قبیل پلیمرهای روکش شده و لایه های آنتی اکسیدان در رقابت

و در بسته بندی غذاهای سبک و پاکت های قهوه نیز ورقه های نازک اندود شده کاربرد بسیاری داشتند.

در اواسط دهه ۱۹۸۰، جعبه های دو جداره عایق گرما که برای محافظت از غذا بخصوص غذاهای منجمد استفاده می شود بازار را در اختیار گرفت. از آن زمان به بعد بود که فویل به خاطر راضی کردن اکثر خریداران و تلفیق زیبایی و قیمت مناسب با یکدیگر، نقش عمده تری را در بازار ایفا کرد.

اتیلن وینیل الکل (EVOH) پلاستیک روکش شده ای که دو دهه قبل بازار معرفی شد. به علت

محدود کرد.

برای بسته بندی کالا به چه بنکاتی باید توجه داشته باشیم

شناسایی پارامترها و عوامل مهم و تاثیرگذار که در بسته بندی کالاها نقش دارند. امروزه از نکات مهم در بررسی امور مطالعاتی سیستم های بسته بندی شرکتهای تجاری بزرگ جهانی

که خواسته باشیم، بسته های قابل اطمینان تهیه کنیم تا کالای ما بهتر عرضه شود. نکته مهمی که قبل از پرداختن به موضوع اصلی باید بیان شود این است که بعضی از

در دو یا سه وضعیت می توانند نقش داشته باشند که این عوامل به نظرات کارفرما یا شرکت مورد سفارش دهنده

که در تعیین بسته بندی کالاها نقش دارند، پرداخته شده است.

در فرآیند انتخاب یک ماده پلاستیکی به صورت رول باید ابتدا با سوالاتی از این قبیل پاسخ گفت:

– آیا بسته بندی ما باید شفاف باشد یا مات؟

– آیا کالا نسبت به اکسیژن حساس است یا خیر؟

– آیا کالا دارای گاز می باشد؟

– آیا ممکن است کهه جذب یا دفع بو و مزه برای کالا مهم باشد یا خیر؟

– آیا کالا باید در هنگام توزیع یا نگهداری به صورت منجمد باشد؟

– آیا کالا جاذب آب است یا احتمال خشک شدن آن می رود؟

– عمر مورد نیاز محصول چقدر است؟

در خصوص

رد نیاز را به چه نقاطی از شرایط آب و هوایی  ارسال می کنند، توزیع آن چگونه است، در سطح

محصول تمهیداتی در نظر گرفته شده است، سهولت باز کردن آن بررسی شود و در نهایت چاپ پذیری بسته بندی با چه

ت از چه نوع ماشین باید استفاده گردد. اگر محصول داغ باشد و احتمال ریزش وجود داشته باشد آن وقت از چه نوع ماشینی باید استفاده کرد؟

در ملاحظات اقتصادی نیز باید توجه داشت که هزینه کل بسته بندی از موارد زیر پنهان نگردد، این موارد عبارتند از:

 • قیمت ماده اولیه
 • هزینه انبارداری بسته خالی و نقل و انتقالات مربوطه
 • هزینه پر کردن
 • هزینه انبارداری بسته های پر
 • هزینه های حمل و نقل بسته های پر
 • هزینه حفاظت فیزیکی از کالای بسته بندی شده
 • هزینه هایی که بر
 • بر روی مقدار فروش
 • چگالی ماده

حال که با اهمیت و ضرورت شناخت مطالعاتی در خصوص انتخاب یک بسته

است که کلیه این پارامترها و شاخص های مهم را به صورت طبقه بندی شده به شرح ذیل آورده شود:

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

 • ابعاد (حجم)

با مشخص کردن طول، عرض، ارتفاع، قطر و … کالا می توان ابعاد بسته بندی مربوط به مقدار کالای لازم جهت استقرار در هر بسته را

مناسب از جنس تعیین شده را برای آن سفارش داد و در عین حال جهت بسته بندی ثانویه، و واحد بار نیز با برآورد ابعاد مد نظر، می توان یک بسته را برای آن، بعنوان بسته واحد یا ثانویه سفارش داد.

 • شکل هندسی

هر کالا با توجه به نوع کاربردی که دارد، به صورت یک شکل خاص از اشکال هندسی قابل نام گذاری است. بعضی ها چند ضلعی منظم و

است که ارتباط نزدیکی بین شکل، حجم و ابعاد وجود دارد.

مثال: برای کالایی نظیر دستگاه منگنه، روی میزی بال توجه به نوع کاربرد آن، می بینیم که آن را به صورت مکعب مستطیل می توان در یک بسته جاسازی کرد.

 • وزن

مشخص کردن مقدار سنگینی یا وزن مخصوص کالا (عاملی مهم) در تعیین و انتخاب یک بسته، از لحاظ مقاومت داشتن در برابر فشار عمود بر کف بسته می باشد. مثلاً یک رایانه را میتوان در داخل یک کارتون کاذی بسته بندی نمود ولی یک ماشین تراش اتوماتیک بزرگ را باید در یک بسته وبی قرار داد تا در حین حمل تحمل وزن کالا را داشته باشد.

 • سختی

تعیین و آگاهی از خصوصیت زبری، و خشن بودن کالا قبل از بسته بندی کمک می کند تا از جنس مواد اولیه ای استفاده شود که در برخورد با چنین اقلامی به سادگی آسیب پذیر نباشد.

لایه ها (SUBTRATES)

– کاغذ (PAPER)

مینه کردن داشتند. مثال های زیادی را در زمینه بسته بندی های کاغذهای مورد استفاده در بسته بندی های قابل انعطاف از سبکترین شامل کاغذ تیشو (TISSUES) 13سنگین ترین کاغذ کرافت طبیعی با گرماز ۱۴۰ می باشند. صنایع کاغذسازی نقش فوق العاده ای در توسعه و پیشرفت لا

لامینه پیچشی (TWIST WRAP) با استفاده از کاغذ تیشو لامینه شده و یک نوار آلومینیومی که برای آب نبات های دانه ای استفاده می گردد. کاغذ سفید شده MG که در تبدیل استفاده می گردد. معمولاً از مخلوط خمیرهای سولفیت و سولفات بدست می آید تا هر دو کیفیت استحکام فیزیکی و صافی و نرمی سطح برای چاپ قابل دستیابی باشند. کاغذ های تیشو و سفید شده را می توانند با روش رنگرزی خمره ای (VAT DAEING) یا با پوشش های رنگی، رنگ نموده. کاغذ تیشو مخصوصی که به روش خمره ای رنگ شده و اشعه ندیده (RADIATION FREE) می باشد در ترکیبی به صورت PE/AF/PE (سه لایه، پلی اتیلن، آلومینیوم فویل، پلی اتیلن) کاغذ تیشو برای لفاف و پوشش فیلم عکاسی بکار می رود. فلوروکربن ها برای جلوگیری از آلودگی به وسیله روغن ها و چربی ها، می توانند استفاده گردند. (برای مثال کاهش نفوذ روغن در ترکیبات مخلوط های آردی و محصولات خبازی) به منظور اقتصادی بودن و قابلیت استفاده از ماشین در بسته بندی

۲۶ تا ۳۰ گرم بر مترمربع که به وسیله لایه بسیار نازکی از پلی اتیلن به روش اکستروژن پوشیده شده است، تهیه می گردند.

همچنین استری یا لفاف یک کیک مخلوط (CAKG MIX) کاغذ کرافت سفید شده MG با وزن پایه ۴۰ تا ۴۸ گرم بر متر مربع می باشد که با یک لایه پلی اتیلن به ضخامت ۲۵ تا ۳۸

پوشش محکم و با دوام در ساختار PVDC/PE کاغ بکار می رود که در آن وزن پایه کاغذ میزان PVDC و ضخامت پلی اتیلن با توجه به مطلوبیت نهایی که از مواد بسته بندی می خواهیم می توانند تغییر

نفوذناپذیری به اکسیژن، رطوبت و بخارآب افزایش می یابد. کاغذ کیسه سوپر کلندر (SUPER CALENDERED) شده اغلب برای لامینه کردن مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً از خمیری تهیه می گردد که به مقدار زیادی پالایش گردیده است و برای بالا بردن قالب های

قابلیت انعطاف آن در لامینه هایی که در معرض خم شدن و پیچ خوردن هستند، بسیار مفید است.

کاغذ گلاسین از خمیری که در حد بالایی پالایش گردیده بدست میآید. این کاغذ سوپر کلندر می شود تا یک کاغذ با وزن مخصوص بالا تهیه گردد و لذا نسبت به چربی مقاومت عالی داشته و تخلخل خیلی کمی دارد. نمونه این ساختارها در جدول شماره (۲) آمده است.

کاغذهای با پوشش خاک رس که سطح مطلوب را جهت چاپ فراهم می آورند در چاپ های چند رنگ، مصور و با کیفیت عالی مورد استفاده قرار می گیرند. این کاغذها می توانند بعنوان لایه بیرونی با مواد مختلفی به صورت فیلم یا فویل و به منظور بسته بندی لامینه گردند. با انجام چاپ معکوس (REVERSE) روی فیلم پلاستیکی و

کاغذ کرافت سفید شده ۴۸ گرمی MG لامینه گردیده است. نتیجه این ترکیب یک سطح بسیار صاف و براق، گرافیک و مقاومت به خراشیدگی عالی می باشد. همچنین فیلم از سطح کاغذ در طی مراحل توزیع محافظت می نماید.

تاریخچه بسته بندی و انواع آن

۱- بسته بندی کاغذی و مقوایی

تاریخچه و سیر تکاملی بسته بندی با مقوا و کاغذ به تاریخچه ساخت کاغذ بر می گردد، اگرچه چوب و محصولات فرعی دیگر آن از دیرباز در خدمت بشر بوده، ولی بسته بندی به صورت مقوایی و کاغذی پس از پیدایش کاغذ به وجود آمد و روند تکمیلی خود را تاکنون به سرعت طی نموده است، همانطور که میدانیم اولین بار در سه هزار سال قبل از میلاد مسیح، مصریان قدیم که در آن زمان یکی از مراکز مهم تمدن بشری محسوب می شدند. برای نوشتن از پاپیروش (Papyrus) استفاده می کردند.

نخستین کارخانه کاغذسازی در قرن ششم توسط چینی ها در سمرقند تاسیس و پس از اشغال سمرقند توسط اعراب این هنر به آنها آموخته شد سپس اعراب کارخانه ای تاسیس کردندکه در این کارخانه نخستین بار به جای بامبو از

برای تولید خمیر از آُیابهای آبی استفاده نمودند و کم کم توری سیمی جایگزین توری های بامبو که به وسیله چینین ها به بکار می رفت، بعدها این هنر وارد کشورهایی دیگر نظیر فرانسه و هلند شد، در ایران بعد از کارخانه سمرقند

سازی در سال ۱۳۲۸ در کهریزک احداث شد که کاغذهای باطله را برای تول

ید کاغذ و مقوا استفاده می نماید. بعد از آن تعدادی واحد تولیدی دیگر در سایر نقاط ایران به وجود آمد.

اولین کارخانه مدرن ایران در سال ۱۳۴۹ در “هفت تپه خوزستان” برای تولید کاغذهای تحریر با استفاده از تفاله نیشکر (Baggasse) احداث گردید. متعاقب آن کارخانه چوب و کاغذ ایران (چوکا) استفاده از خمیرهای وارداتی و خمیرهای داخلی، کاغذهای کرافت و بسته بندی را تولید نمود.

۲- بسته بندی فلزی

نیاز به بسته بندی بهتر و مقاومت تر منجر به پیدایش و توسعه ظروف فلزی گردید، قوطی سازی از زمان ناپلئون

داشت رواج یافت و این امکان بوجود آمد که بتوان تجهیزات سریعتری برای ساخت، پر کرد و بستن درب قوطیهای فلزی استفاده نمود.

۳- بسته بندی پلاستیکی

توسعه بسته بندی پلاستیک به ۱۸۴۳ بر می گردد وقتی دکتر Montgomerie جراح آمریکای جنوبی گزارش داد که می توان با استفاده ماده اولیه کائوچو Gutta Percha دسته برای چاقو ساخت، بعد از این که شرکت (Gutta Pero) شکل گرفت. جوهردان و بیلیارد نیز تهیه گردید.

در رابطه با

طی واکنشی، تحت فشار زیاد و با تغییر دادن میزان آن به ماده جدیدی به نام اتیلن دست یافتند که خواص عایق حرارتی خوبی داشت.

 • بسته بندی منسوج

برای بسته بندی مواد غذایی (مثلاً میوه و سبزیجات) منسوجات توری همان چیزی است که هم ویژگی دیده شدن و هم دوام را برآورده می کند. بعضی گوشت و فرآورده های گوشتی ماده نیاز به محافظت دارند و بدین منظور از توریهای کشدار استفاده می شود. در نگهداری گو

تهای یخ زده تورهای کشدار، کار جا به جایی و محافظت آنها را در برابر سرمازدگی تسهیل می کنند.

 • بسته بندی شیشه ای

پیش از اواخر قرن نوزدهم، نه تنها آبجو بلکه آب معدنی، سس، ترشی، مربا، و محصولات دیگر که پیش از این بصورت آزاد فروخته می شدند برای فروش در ظرفهای یشه ای بسته بندی می شدند، بطری هنوز با روشی به نسبت عقب مانده تولید می شد، بطریهایی که به روش باد کردن در قالب، در این دوره تولید می شدند از آن چنان اشکال عجیب و غریبی برخوردار بودند که تا پیش از جنگ جهانی اول، هر شیشه ای که می شناختند و یک روزنه داشت، بطری می گفتند، اما در طول قرن گذشته، تولید بطری به تدریج رو به اصلاح

تا حدودی نقش آن را آشکار سازد. امروزه بیش از صدها نوع از اجناس و مواد در بسته های شیشه ای بسته بندی می شوند. البته باید متمرکز شد که علم شیشه و شیشه گری در ایران نیز از زمانهای قبل بوده و هم اکنون نیز رو به رشد است.

استفاده از شیشه برای امور بسته بندی بعد از جنگ جهانی دوم همواره سیر صعودی داشته است. چرا که شیوه های

بر آیند و قیمت آنها را پایین نگه دارند. در نتیجه پژوهشگران راههایی برای اصلاح هر چه بیشتر مقاومت مکانیکی و شیمیایی ظروف شیشه ای پیدا کردند و می کنند.

بطور کلی باید گفت شیشه ماده ایده آلی برای ظروف بسته بندی با ترکیبی از کارآیی، ارزانی، بهداشت و زیبایی آن است. به

را در روش کار خود قرار داده اند، با تمام اینها هر چند که شیشه ماده مناسبی برای بسته بندی بعضی مواد است برای برخی کالاهای خاص بهترین ماده بسته است.

 • بسته بندی مواد غذایی

تاریخچه نگهداری مواد غذایی به ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد. بسته بندی علاوه بر نگهداری نقشهای زیادی دارد. یکی از زمینه های پویایی بسته بندی به فروش رسیدن مواد غذایی در بازار رقابت و تجارت است تاریخچه بسته بندی مواد غذایی را می توان به عنوان پایه ای برای توسعه روشهای بسته بندی نوین در تمامی قلمرو گوناگون

مپراطوری فرانسه آغاز شد و تداوم و تکامل یافت. یکی از انواع بسته بندی برای مواد غذایی، بسته بندی با فویل آلومینیوم می باشد.

 • فویل آلومینیوم (ALUMINUMFOIL)

یکی از دلایل عمده و اساسی استفاده از فویل آلومینیوم در لامینه ها، خاصیت نفوذناپذیری و زیبایی آن است. در لامینه و زمانی که فویل آلومینیوم تنها به خاطر خاصیت نفوذناپذیری خود انتخاب می گردد، می توان با استفاده از طرحهای گرافیکی به زیبایی آن افزود. ضخامت فویل آلومینیوم برای مصارف بسته بندی بین ۴/۶ تا ۱۵۰ میکرومتر می باشد. فویل آلومینیوم مورد استفاده در لامینه اغلب بین ۲۵ تا ۱۵۰ میکرومتر ضخامت دارد ولی در برخی لامینه های ویژه برای بسته بندی دارو از ضخامت ۱۵۰ تا ۲۰۰ میکرون و در موارد استثنایی از ضخامت ۳۰۰ تا ۴۰۰ میکرون هم استفاده می نمایند.

فویل آلومینیوم مورد استفاده در بسته بندی های انعطاف پذیر لامینه، تحت شرایط ویژه ای آنیل (ANNEALED) شده است تا به ماکزیمم نرمی (DEAD SOFT) برسد. در

ذیر (“O” WETTABLE) ایجاد می گردد. بدین ترتیب چسب های امولسیون و حلال ها می توانند کاملاً سطح مذکور را بپوشانند.

فویل نازک نمی تواند به تنهایی در بسته بندی کاربردی داشته باشد، اما می تواند با استفاده از چسب های گوناگون لامینه شود. فویل به آسانی با مواد دیگر ترکیب می شود و مواد مرکبی که بدین وسیله تهیه می گردند برای مصارف بسیار مفیدی قابل استفاده می باشند.

 • سلوفان (CELLOPHANE)

سلوفان اولین ماده انعطاف پذیر شفاف می باشد، در بسیاری از محصولات و بسته بندی های کوچک و بزرگ یک لایه سلوفان کافی نیست، بنابراین دو لایه سلوفان استفاده می شود که به صورت دو لایه جداگانه روش ماشین بسته بندی قرار می گیرد. دو لایه سلوفان با پوشش سیل حرارتی

نشده، نسبت به رطوبت بسیار حساس است، یعنی رطوبت آن با رطوبت جو یکسان شده و به حالت تعادل می رسد.

 

 

 

 

 

 

جدول۲- ساختارهای اولیه بسته بندی و موارد مصرف

ساختارموارد استفاده
کاغذ تیشو/ واکس: AF با ضخامت ۳۵-۵/۲۸لفاف آدامس، موادی که معمولاً در ماشین بسته بندی با هم مخلوط می شوند. این بسته ها سیل نمی گردند اما تا حد امکان از نفوذ رطوبت به داخل آنها جلوگیری می شود.
ADH/BK: AF با ضخامت۵/۲۸کاغذ سیگار- لامینه با چسب آبکی بسته را بدون سیل در مقابل نفوذ رطوبت حفظ می کند.
کاغذ تیشو/ADH: با ضخامت۳۵لفاف های کره و مارگارین از چسب خوردگی آلومینیوم به وسیله اجزای ترکیب شوند در محصول جلوگیری می کند لذا از نفود بو و مزه خارجی محافظت می کند.
واکس اصلاح شده کاغذ کرافت سفید شده AF/ADH/MG با ضخامت ۳۵-۵/۲۸ PRلفاف صابون واکس اصلاح شده در واقع یک لایه قابل سیل گرم است. بسته بندی محصول را در مقابل نفوذ رطوبت و یا از دست دادن رایجه محافظت می نماید.
کاغذ تیشو متخلخل باز ۱۳۰ گرمی/ واکس/ کاغذ تیشو۲۰ تا ۲۵ گرمی/ AF/ADH با ضخامت ۳۵-۵/۲۸PR با واکس اصلاح شده، کاغذ باند (BOND)40گرمیAF/ADH با ضخامت ۳۵-۵/۲۸ PRلفاف کارتن هنگامی که حرارت اعمال شود واکس برای سیل حرارتی جاری می گردد. برای بسته بندی محصولاتی نظیر شیرینی ها، شوینده های نم پذیر، شکلات ها و صافی های آب مناسب است.
کاغذ تیشو متخلخل/ باز ۱۳ گرمی/ واکس/ کاغذ تیشو ۲۰ تا ۲۵ گرمی/ واکس/ AF با ضخامت ۳۰آستری کارتن برای غله پوشیده از شکر این محصولات رطوبت گیر هستند و باید آنها را در مقابل رطوبت محافظت نمود. این ساخت بسته های دوبل بسیار قابلیت خوبی دارد.

 

 

 

 

جدول۳- مقایسه تنش تسلیم و وزن مخصوص فویل آلومینیوم، کاغذ و فیلمهای پلاستیکی

نوع فیلمتنش تسلیموزن مخصوص
فویل آلومینیوم۷۰/۲۱۰۲۵۰
سلوفان۵۰/۱۱۹۵۰۰
استات سلولز۴۰/۱۲۲۰۰۰
متیل سلولز۲۳/۱۲۲۵۰۰
نایلون۱۴/۱۲۴۰۰۰
کاغذ۴۵/۰۱۷۰۰۰
پلی کربنات۲۰/۱۲۳۱۰۰
پلی استر۳۸/۱۲۰۰۰۰
پلی اتیلن (L.D)۹۲/۰۳۰۱۰۰
پلی اتیلن (HD)۹۶/۰۲۹۲۰۰
پلی پروپیلن۹۰/۰۳۱۰۰۰
PVC سخت (خشک)۲۸/۱۲۰۷۵۰
لاستیک هیدراکلراید۱۰/۱۲۵۰۰۰
ساران۷۰/۱۱۶۳۰۰
پلی استایرن۰۵/۱۲۸۸۰۰

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]

ساختارهای چند لایه

– مسایل کلی

ساختار چند لایه ماده ای مرکب است که از ترکیب سطوح دو یا چند لایه حاصل می شود. اغلب ساختارهای چند (لایه) در اصل برای افزایش قدرت

که برای ترکیب این مواد وجود دارند، اغلب ساختارها را برای ارایه خواص کاربردی ویژه ای می سازند.

– مواد

دو یا چند ماده را می توان با یکدیگر ترکیب کرد و ساختارهای مختلفی بدست آورد. گرچه کیفیت های کارکردی مورد نیاز و هزینه

و ممکن است با خواص عامل ترکیبی (COMBINING AGENT) تکمیل شوند. موادی که بیشتر استفاده می شوند و خواص منتقل شده به ساختار را می توانید در جدول شماره (۴) مشاهده کنید.

– روشهای ترکیب مواد (Laminate)

فرآورده حاصل از ترکیب سطوح کامل دو یا چند بافت می باشد همچنین هر نوع ترکیبی از فیلمهای کواکسترود شده یا ترکیب فیلم، فویل، کاغذ، جزء لمینه ها محسوب می شود.

– لمینت کردن با چسب

لایه ها را بوسیله چسب مناسب به سطوح اتصال متصل می کنند، این چسب می تواند آبی، بر پایه حلال، بدون حلال یا از نوع هات ملت (HOTMELT) (گرمانرم) باشد. ابتدا چسب را به یک لایه زده و سپس آن را به لایه دوم می چسبانند و آن را از میان نوردهای فشاری (NIP ROLLERS) عبور می دهند. انواع مورد استفاده چسب، به

دارد. در مورد استفاده از چسب های ملت دو لایه را پیش از چسباندن چسب، در اتصال با یکدیگر قرار می دهند.

استحکام و خواص دیگر را می توان با لمینت کردن فویل آلومینیوم به کاغذها یا فیلم های پلاستیکی به آن اضافه کرد.

در لمینت کردن فویل آلومینیوم از سه روش عمده پیروی می کنند.

الف) اتصال تر (WET BONDING) ، در این روش فویل آلومینیوم و لایه دیگر پیش از خشک شدن چسب با یکدیگر ترکیب می شوند. به هنگام ترکیب شدن دو لایه (PLY) اغلب از حرارت استفاده می کنند.

ب) اتصال خشک (DRY BONDING) ، در این روش فویل آلومینیوم و لایه دیگر پس از خشک شدن چسب با یکدیگر ترکیب می شوند. به هنگام ترکیب شدن دو لایه (PLY) اغلب از حرارت استفاده می کنند.

پ) اتصال واکس (WAX BONDING) یا ذوب داغ (HOT MELT) ، در این روش دو ورقه زمانی به یکدیگر متصل می شوند که چسب هنوز مذاب است و بعد برای اتصال، دو لایه سرد می شوند.

روش الف زمانی بکار می رود

به کاغذ لمینت می کنند.

روش ب زمانی بکار می رود که فویل آلومینیوم برای لمینت کردن فیلمهای پلاستیکی کاربرد دارد. این فیلم ها نسبت به حلال ها یا آب مورد استفاده بعنوان حامل چسب، ناتراوا می باشند.

روش پ را می توان با هر لایه ای بکار برد زیرا واکس در حالت مذاب با فویل آلومینیوم بکار برده می شود و اتصال زمانی انجام می شود که ترکیب را سرد می کنند و چسب جامد می شود.

– کواکستروژن COEXTRUSION

مواد مرکب (COMPOSITES) را می توان با ترکیب دو یا چند لایه ترموپلاستیک تولید کرد. این ترکیب را با تغذیه مواد در حالت مذاب از طریق یک قالب (DIE) منفرد و اغلب بسیار پیچیده می سازند. چنین ترکیبهایی به صورت موادی یا ریخته گری تولید می شوند. روش سرد کردن ترکیب مذاب می تواند بر ویژگیهای محصول تولید

مواد مورد استفاده ضخامت تولید شده و فرآیند ترکیب و سردسازی بکار رفته بستگی دارند.

جدول۴- خواص حاصل از مواد مختلف بکار رفته در ساختارهای چند لایه

مادهخواص
کاغذسختی، استحکام، مات بودن، قابلیت چاپ، قابلیت متالایز شدن.
AF فویل آلومینیومتراوایی ناچیز نسبت به بخار آب، گازها و بوها، مقاومت در برابر چربی، مات بودن، بازتاب، خصوصیات تا شدن (DEAD FOLD)
OPP پلی پروپیلن ارینت شدهبراقیت و شفافیت خوب، خواص نفوذناپذیری بسیار خوب در برابر بخار آب، استحکام مکانیکی خوب، انواع کواکسترود شده برای قابلیت سیل حرارتی، فیلم هایی با روکش آکریلیک دمای آغاز (THERESHOLD) پایین در سیل دارند. فیلم هایی با روکش PVDC خواص نفوذ ناپذیری بسیار خوب در برابر گاز و بو دارند و قابل سیل حرارتی هستند.
OPP متالایز شدهانواع متالایز شده خواص نفوذناپذیری بهبود یافته ای در برابر گاز، رطوبت، اشعه UV و نو دارند و از جلوه فلزی برخوردارند.
OPP پرلایز شدهاغلب به صورت سه لایه کواکسترود می شوند، لایه های بیرونی هومویا کوپلیمرهایی از PP هستند، لایه وسط اغلب یک هوموپلیمر PP است که در طی بعمل آمدن پوک (VOID) می شود، در نتیجه نقطه تسلیم بالا دارد، فیلم مات بوده و اثری از عبور محصولات چربی و روغنی در آن دیده نمی شود.

 

 

 

 

جدول۵- ساختارهای چند لایه عمده و کاربرد آنها

ساختار چند لایهکاربرد
کاغذ/ فویل آلومینیومبیسکویت ها، شیرینی ها، بستنی، کره، مارگارین، صابون، سیگارها
فیلم سلولز/ فیلم سلولزبیسکویت ها و مواد قنادی که سیل های هم پوش (OVER LAP) دارند
پلی اتیلن (PE) فیلم سلولزمواد قنادی، خشکبار، ادویه جات، چاشنی ها
پلی اتیلن (PE) نایلونبسته های وکیوم و بسته هایی که با روش وکیوم شکل می گیرند، پنیر و گوشت، بسته های گوشت تازه
PE/ کوپلیمرو ینیلیدن کلراید/ نایلونمثل PE/ نایلون برای مواد غیر از گوشت و پنیر بکار می روند. گوشت پخته شده و بسته های انعطاف پذیر با هوای اصلاح شده
PE/ اتصال/EVOH/ اتصال/ نایلونمحصولات حساس به اکسیداسیون، برای مثال مایع های کیسه در جعبه (BAG IN BOX) ، پودر شیر، مواد دارویی
PE/ پلی استرپنیرها با لایه بالا، کیسه های دارویی، مواد قنادی، غذاهای منجمد
PE/ پلی استر پوشش شدهبسته های با اتمسفر اصلاح شده با لایه بالا، بسته بندیهای وکیومی با لایه بالا، مغزها، قهوه، غذاهای سبک، پودرهای خشک
PE/ پلی استر متالایز شدهغذاهای سبک، قهوه، پودرهای خشک، بسته بندیهای وکیومی با لایه بالا، غذاهای خشک
PE/ PET متالایز شده/ PEمایعهای مخصوص بسته های کیسه در جعبه (BAG IN BOX)
OPP/PEمواد قنادی، خشکبارها، گوشت منجمد، غذاهای منجمد
OPP کواکسترود شده / OPP کواکسترود شدهغذاهای سبک، بیسکویت ها، مواد قنادی
OPP کواکسترود شده و متالایز شده / OPP کواکسترود شدهغذاهای سبک، بیسکویت ها، مواد قنادی که باید بسته آنها نفوذناپذیر به نور باشد و جلوه خوبی داشته باشد
OPP پوشش شده/ نایلوناقلام دارویی استرلیزه

۱-۱- تعریف محصول و محدوده آن

لفافه های آلومینیومی شامل فویل آلومینیومی است که از فلز آلومینیوم با استفاده از نورد به صورت ورق رول شده با ضخامت کمتر از ۲۰۰ میکرون است و اغلب در شرایط آنیل (

و آزاد کردن تنش صورت می گیرد) نرم شده (CONDITON ANNEALED) بکار می رود، در موارد خاص، فویل در شرایط نیمه آنیل (نرم) شده و به همان سختی پس از نورد نیز بکار می رود. خلوص نمادی فلز آلومینیوم ۹۹% (حداقل) است که با ترکیبات شیمیایی ماده که در موسسه استاندارد انگلیس (۱۴۷۰BS ، ۱۲۰۰) نامگذاری شده منطبق می باشد و سپس لایه های کاغذی بر روی فلز،

بندی مواد غذایی کاربرد فروان دارد. این نوع لفاف های بسته بندی معمولاً از آلومینیوم با ضخامت     ۶ تا ۴۰ میکرون استفاده می شود که عمده مصرف آن در صنایع غذایی، صنایع دارویی و برقی و الکترونیک می باشد. هر چند از فویلهای آلومینیومی با ضخامتهای بالاتر در سایر صنایع از جمله صنعت ساختمان و …

به لفافهای کاغذی آلومینیومی معروفند. مهمترین مصارف این محصول بسته بندی محصولاتی چون بیسکویت ها، شکلات ها، کاکائوها و درب محصولات لبنی شامل خامه، ماست، پنیر، بستنی و شیر پاستوریزه، شیر کاکائو، لفاف کره و لفاف سیگار و امثالهم می باشند.

فویل آلومینیوم بنابر خواص ذاتی و حالت تزیینی اش کاربرد فراوانی در بسته بندی دارد. محصولاتی که جهت بسته بندی در صنایع مختلف از صنایع غذایی، صنایع دارویی، صنایع شیمیایی و صنعت برق و الکترونیک و از کاربردهای دیگر فویلها با

در بسته بندی بدین جهت آن دسته از فویلهای با ضخامت کم در محدوده ضخامت ۶ الی ۴۰ میکرون جهت مصارف صنایع غذایی که شامل لفافه های آلومینیومی که محصولاتی نظیر بیسکویت ها، شکلات ها

بستنی و شیر پاستوریزه، شیر کاکائو ، لفاف کره و لفاف سیگار و … مورد استفاده قرار بگیرد مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

فویل آلومینیومی آنیل شده انعطاف پذیر و قابلیت تا شدن دارد. در قطرهای ضخیم تر نسبت به گازها، بوها و بخار آب کاملاً ناتراو است و در ضخامتهای کم نیز تراوایی بسیار کمی نسبت به این عوامل دارد.

فویل آلومینیوم نسبت به نور نفوذ ناپذیر است، بنابراین برای محصولات چرب که در معرض نور فاسد می شوند محافظ خوبی به شمار می رود. نسبت به گرمای تابشی بازتابنده ای قوی است و از گرفتن یا از دست دادن گرما در محصولات لفاف پیچی شده محافظت می کند. فویل آلومینیوم با وزن مخصوص ایینی که نسبت به فلز بودنش دارد به نسبت جرم خود مساحت زیادی را پوشش می دهد که در جدول (۶) آورده شده است.

میزان مقاومت کششی و افزایش طول آن تا زمان شکست، در استاندارد

کاغذ، فیلم و مقوا ترکیب می کنند، خواص فویل آلومینیوم به خواص ماده لمینت شده افزوده می شود.

روکشهای شفاف و رنگی را می توان برای حفاظت فویل آلومینیوم در شرایط نامساعد بکار برد.

جدول۶- مساحت تحت پوشش فویل آلومینیوم با توجه به ضخامت آن

ضخامت (میکرون)۷۸۹۱۰۱۲۱۵۱۸۲۰۲۵۳۰۳۵۴۰۴۵
حوزه پوشش۹۱/۵۲۳۰/۴۶۱۵/۴۱۰۴/۳۷۸۶/۳۰۶۹/۲۴۵۸/۲۰۵۲/۱۸۸۱/۱۴۳۵/۱۲۵۸/۱۰۲۶/۹۲۳/۸

 

۱-۲- موارد کاربرد محصول و مشخصات فنی آن

کاربرد فویل آلومینیوم در بسته بندی برخی محصولات به شرح ذیل می باشد:

 • فویل آلومینیوم بدون محافظ، با روکش سیل حرارتی یا
 • شده است جهت مصارف لفاف پیچی شکلات و محصولات قنادی بکار می رود.
 • فویل آلومینیوم بدون محافظ، روکش شده با روکشهای حفاظتی و سیل حرارتی به ضخامت ۱۲ میکرون تا ۱۵ میرون جهت لفاف پیچی (فرآیند شده) بکار میرود.
 • فویل آلومینیوم به ضخامت ۹-۷ میکرون که به وسیله چسب یا واکس به کاغذ
 • یگار بکار می رود.
 • فویل آلومینیوم بدون محافظ، به ضخامت ۳۵میکرون تا ۵۰ میکرون ساده، رنگ شده یا روکش سیل حرارتی برای دربندی استرلیزه و لمینت شده جهت درپوش فویل آلومینیوم برای شیر و لبنیات بکار می رود.
 • فویل
 • از لفافه های دارویی. فویل آلومینیوم سخت به ضخامت ۱۵ تا ۲۵ میکرون بعنوان ماده اولیه درپوش برای بسته های E(PSH-THROUGH) با روکش فویل آلومینیوم به ضخامت ۲۵ میکرون تا ۴۰ میکرون، PE با ضخامت ۲۵ میکرون تا ۵۰ میکرون جهت مصارف لفاف پیچی اقلام دارویی بکار می رود.

۱-۳- بررسی صنعت بسته بندی در ارتباط با توسعه سازمان، وزارتخانه ها و برنامه های توسعه اقتصادی اجتماعی کشور

مبدا تاریخی بسته بندی (با مختصات امروزی آن) به اواخر قرن هیجدهم بر می گر

. زمانی که انقلاب صنعتی تغییرات عمده ای به صنعت تولید وارد کرد. در حالی که در گذشته کارها به میزان زیادی به کار دست و مجموعه مختصر تولید متکی بود، آغاز مکانیزه سازی در ابعاد وسیع اجازه داد تا شمارگان تولید یک محصول در خط تولید افزایش یابد. این پدیده نه تنها خود محصول، بلکه بسته بندی آن را نیز در برگرفت. تولیدکنندگان مواد بسته بندی همواره برای ارائه بهتر خدمات به مشتریان، درصدد دست یافتن موادی سبک و سبک تری که در حمل و نقل مقاومت کافی از خود نشان بدهند می باشند. این در حالی است که صنایع سعی

بلکه در دنیای امروز بسته بندی ابزار مورد استفاده در آن پیچیدگیهای خاص خود را پیدا کرده اند و بعنوان یک عامل تکمیلی در تولید و عرضه محصول مورد استفاده قرار می گیرد.

لفافه های مورد استفاده در امر بسته بندی وظیفه حفظ کیفیت محصول را بعهده دارند تا مروزه اکثر مردم عادت کرده بودند که به صورتی بسیار انفعالی در خرید خود اقدام کنند. از این رو اثری که بسته بندی بر روی خریدار می گذارد نباید فراموش شود به همین خاطر است که نشان دادن محصول به صورت واقعی یکی از موارد مهم در بسته بندی است.

بسته بندی با شکل ظاهری خوب مواد مصرفی، رنگها و شکل گرافیکی اش می تواند بعنوان وسیله ای کاملاً ارتباطی محسوب شود

و میزان کیفیت را به شکل سهل و آسانتری انتقال داد. از این رو بسته بندی به شکل عاملی بسیار تاثیرگذاری در افزایش کیفیت نهایی محصول مطرح می شود.

این تاثیرگذاری می تواند اهمیت نوآوری و ابداع در صنعت بسته بندی را از نظر تولید کننده و خریدار نشان دهد. شرکتهای تولیدی معتبر همواره درصدد بهبود کیفیت بسته بندی محصولات خود هستند و این اعتقاد را دارند که فقط نوآوری می تواند باعث حضور دائمی آنها در بازار باشد. در چارچوب موارد مطرح شده تصویر ما از بسته بندی در آینده چه خواهد بود. انتظارات در خصوص بسته بندی در آینده می تواند شامل موارد ذیل شود:

 • خصوصیات قابل قبول برای بسته بندی
 • سبکی و راحتی استفاده
 • تخصصی بودن نوع محصول
 • آلودگی کم برای محیط زیست
 • قیمت مناسب

در پایان قرن بیستم فناوری تولید به اندازه ای پیشرفت کرد تا

به نظر می رسد که فناوری بسته بندی باید همچنان به پیشرفتهای سریع خود ادامه می داد.

۱-۴- بررسی واردات و قیمتهای مربوطه در ۵ سال گذشته

شرحی بر وضعیت گذشته واردات

تا قبل از سال ۱۳۳۸ کلیه لفاف های آلومینیومی از طریق واردات تامین می شد تا اینکه در سال فوق با به بهرداری رسیدن اولین کارخانه تولید فویل در ایران (شرکت ایران رول) بخشی از فویلهای مورد نیاز کشور از این کارخانه تامین می گردید و همچنان سهم قابل توجهی از مصارف

۱۳۵۸ شرکت آلومینیوم پارس با هدف پوشش بخشی از سهم مصارف داخلی شروع بکار کرد و این شکرت با ظرفیت نسبتاً بالایی شروع به تولید انواع لفاف های آلومینیومی نمود و به جهت پوشش دادن بازار داخلی و جلوگیری از واردات با استفاده از تجهیزات و ماشین آلات خط کامل تبدیل شش آلومینیوم به کویل (ضخامت ۶ میلی متر) و سپس به

سهم قابل توجهی از بازار محصولات تحت پوشش را در بردارند ولی کیفیت لفاف های تولید شده در مقایسه با لفاف های واردات نسبت به سال قبل از افزایش ۱۲ درصدی این نوع لفافه ها را به مقدار ۱۰٫۰۷۴٫۷۷۱ کیلوگرم از کشورهای آلمان، ایتالیا، کره، ترکیه و کراواسی انجام شده است.

 

 

جدول میزان واردات محصول در پنج سال گذشته

مطابق آمار دریافت شده

از وزارت صنایع به شماره تعرفه ۲۰/۷۶۰۷ تحت عنوان ورق نازک از آلومینیوم به ضخامت ۲/۰ میلی متر یا کمتر روی تکیه گاه از کاغذ و شماره تعرفه ۱۱/۷۶۰۷ تحت عنوان ورق نازک از آلومینیوم به ضخامت ۲/۰ میلی متر یا کمتر بدون تکیه گاه کاغذ با واحد کیلوگرم به شرح ذیل می باشد:

جدول۷- واردات ورق آلومینیوم (کیلوگرم)

شرح                                 سال۸۲۸۱۸۰۷۹۷۸
واردات ورق آلومینیوم بر روی تکیه کاغذ (کیلوگرم)۱۰۰۷۴۷۷۱۸۹۸۹۵۳۶۵۵۶۱۳۳۸۵۷۱۲۰۸۶۳۹۷۳۱۵۶
واردات ورق آلومینیوم بدون تکیه گاه کاغذ۲۰۶۷۷۲۷۲۱۹۹۳۲۷۷۴۵۸۳۴۳۸۲۱۸۸۴۴۰۷۲۵
جمع وزن خالص ورق آلومینیومی بدون تکیه گاه از کاغذ۵۴۲۵۹۸۴۵۱۹۵۸۳۹۲۵۹۹۶۱۳۲۲۸۶۲۱۶۱۷۶۵۱۱۰

 

با در نظر گرفتن یک سوم وزن واردات آلومینیوم با تعرفه ۲۰/۷۶۰۷ بعنوان آلومینیوم خالص مصرف شده بعلاوه واردات ورق

رو به افزایش کالا در طی پنج سال (۸۲-۷۸) به میزان قریب به سه برابر می باشد که این امر نشان دهنده تقاضای بالقوه برای

آماده و بسته بندی شده در کشور، رشد شاخصهای بهداشتی و نیز تغییر سلیقه مردم می توانند تاثیرگذار باشند.

یا کمتر روی تکیه گاه از کاغذ آمده است که این مقادیر متوسط قیمت بر اساس مقدار واردات وزنی این محصولات در سالهای ذکر شده می باشد.

جدول۸- قیمت لفافه های آلومینیومی کمتر از ۲۰۰ میکرون

            سال شرح۸۲۸۱۸۰۷۹۷۸
قیمت ورقهای وارداتی (ریال)۳۰٫۰۴۳۲۸٫۰۹۶۶٫۷۰۴۷٫۸۵۹۷٫۱۲۶

 

نمودار۲- حجم و قیمت وارداتی لفافه ها در سالهای گذشته

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

روند قیمت طی ۵ سال فوق نشان دهنده تقاضای مناسب برای محصول در کشور می باشد که در دوره پنج ساله ۸۲-۷۸ ، قیمتها به بیش از چهار برابر افزایش یافته است هر چند بخشی از افزایش می تواند ناشی از افزایش قیمت ارز خارجی (دلار یا یورو) باشد ولی نرخ رشد قیمتها به

رشد قیمت می تواند تغییر ترکیب واردات از ضخامت بالاتر به ضخامت های پایین تر و ظریف تر می باشد که نشانه هایی از آن نیز در محیط اطراف کاملاً مشهود می باشد بطوریکه طی سالهای اخیر شکل و ترکیب بسته بندی اغلب مواد غذایی و آشامیدنی به سمت بسته بندیهای ظریفتر تمایل پیدا کرد و از سوی دیگر افزایش تقاضای مصرف می تواند عاملی در افزایش قیمت محصول طی سالهای مذکور باشد.

۱-۵- بررسی امکانات تولید داخلی در ۵ سال گذشته

بر اساس تعداد

ینیوم پارس می شود به شرح ذیل نسبت به تولید اقدام نموده اند.

الف) شرکت ایران رول

شرکت ایران رول در سال ۱۳۳۸ تاسیس شد و پس از بهرهر برداری با ظرفیت اسمی سالیانه ۲۰۰۰ تن شروع بکار کرد و این شرکت در حال حاضر با ۹۰ درصد ظرفیت اسمی اقدام به تولید ورق ۷ الی ۴۰ میکرون جهت مختلف به شرح ذیل اقدام می نماید.

 • جهت لفافهای
 • بندی درب ظروف لبنی، عسل، مربا، مصارف دارویی و صنعتی از آلومینیوم ۳۵ الی ۴۰ میکرون حرارتی ساده و یا فویل ۲۰ میکرون بلیستر (BLISER) حرارتی ساده و چاپی استفاده می گردد.
 • تولید لفافهای کاغذ و پارافینه و نوار آب چسب ساده و چاپی بخشی از تولیدات این شرکت را شامل می شود.

جدول۹- ترکیب تولیدات شرکت ایران رول طی سالهای گذشته

ردیفنام محصولدرصد تولید محصولضخامت آلومینیوم مصرفی
۱لفافهای بسته بندی کره- تافی- شکلات۷۰%۷ الی ۹ میکرون
۲درب (ظروف لبنی- عسل و مربا)۱۵%۲۰ میکرون بلیستر حرارتی ۳۵ الی ۴۰ میکرون حرارتی
۳لفافهای کاغذی- پارافینه- نوار آب چسب ساده و چاپی۱۵%

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۴)”]

جدول۱۰- ظرفیت لفافه های الی۴۰ میکرون و متوسط قیمت آن در شرکت ایران رول

                   سال

شرح

۸۲۸۱۸۰۷۹۷۸
ظرفیت تولید ایران رول (تن)۱۵۰۰۱۴۵۰۱۴۰۰۱۳۵۰۱۳۰۰
متوسط قیمت (ریال)۴۰۰۰۰۳۹۰۰۰۳۸۰۰۰۳۷۰۰۰۳۵۰۰۰

 

نمودار۳- ظرفیت تولید و قیمت شرکت ایران رول در سالهای گذشته

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ظرفیت تولید و قیمت محصولات در شرکت ایران رول رشد تدریجی داشته است و این روند گویای این حقیقت است که ترکیب تولید محصول تغییر چندانی نداشته است و چنانچه توان جدیدی در این شرکت ایجاد نشود توان این شرکت در حد مذکور باقی خواهد ماند.

ب) شرکت آلوم پارس

شرکت دیگری که بعد از شرکت ایران رول به میدان تولیدات این نوع لفاف ها آمد شرکت آلومینیوم پارس (آلوم پارس) می باشد.

شرکت آلوم پارس در سال ۱۳۵۸ تاسیس شد و ظرفیت اسمی تولیدات انواع فویلهای آلومینیومی این شرکت در محدوده ۷ الی ۱۰۰ میکرون جهت مصارف صنایع غذایی، دارویی و مصارف

موجود در کشور و ممانعت خروج ارز و بهره برداری از تولیدات لفاف ها آلومینیومی احداث شد.

شرکت آلوم پارس چندین برتری نسبت به شرکت ایران رول دارد که شرح ذیل بدان اشاره می گردد:

 • ظرفیت اسمی بسیار بالاتر نسبت به شرکت ایران رول (حدود ۱۰ برابر)
 • داشتن خط ذوب آلومینیوم
 • داشتن خط نورد آلومینیوم (تبدیل کویل به فویل)
 • پوشش دادن اکثر محصولاتی که لفافهای آلومینیومی و کاغذی مصرف می نمایند.

جدول ذیل مقدار متوسط تولید لفافه های آلومینیومی در محدوده ۶ الی ۴۰ میکرون و متوسط قیمت فروش این لفافه ها را به ازاء هر کیلوگرم می باشد.

جدول۱۱-ظرفیت لفافه های آلومینیومی۶ الی۴۰ میکرون و متوسط قیمت آن درشرکت آلوم پارس

                             سال

شرح

۸۲۸۱۸۰۷۹۷۸
متوسط ظرفیت تولید (تن)۷۰۰۰۶۵۰۰۶۵۰۰۶۰۰۰۵۰۰۰
متوسط قیمت فروش هر کیلو (ریال)۳۸۰۰۰۳۷۰۰۰۳۶۰۰۰۳۵۰۰۰۳۴۰۰۰

 

نمودار۴- ظرفیت تولید و قیمت شرکت آلوم پارس در سالهای گذشته

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لازم به توضیح است که آمار فوق بخشی از ظرفیت تولید اسمی ۲۳۰۰۰ تن در سال شرکت آلوم پارس می باشد و مابقی تولیدات شرکت برای فویلهای با ضخامت بالاتر و مصارفی غیر از محصولات صنایع غذایی می باشد. و محصولات مورد نظر در این طرح تنها ۳۰ درصد از ظرفیت

سهم خویش در این حوزه از بازار لفافه های کاغذی باشد.

۱-۵-۱- بررسی امکانات تولید داخل، طرحهای در دست اجرا

تنها شرکتی که در زمینه لفاف های کاغذی و آلومینیومی در دست احداث می باشد شرکت آلومینیوم هزار است این شرکت از سال ۱۳۸۰ مطالعات و اجرایی طرح را شروع نموده است و هم اکنون بعد از گذشت چهار سال با پیشرفت فیزیکی حدود ۹۵ درصد طبق برنامه زمانبندی شده تا پایان سال ۱۳۸۴ به بهره برداری خواهد رسید.

این پروژه با ظرفیت اسمی حدود ۳۲۰۰۰ تن در شهر کرمان با هدف تولید انواع فویل و محصولات ترکیبی آلومینیوم کانورتینگ (Converting) و کاغذهای چندین لایه تراپک (Tetra pack) ، پیوریک(Pure

انواع پوشش های عایق دار، انواع کابل های برقی و مخابراتی و … به بهره برداری خواهد رسید.

خطوط تولید این شرکت دارای خطوط کامل ذوب آلومینیوم، نورد و بسته بندی آلومینیوم و همچنین فرآیند تبدیل کویل آلومینیوم (۶ میلی متر) به فویل آلومینیوم (۷میکرون) می باشد و با هدف استفاده از آخرین فن آوری

کشور ایتالیا خریدار و نصب شده است، مقدار سرمایه گذاری این طرح در حدود ۸۰ میلیون یورو تخصیص داده شده است.

از جمله محصولاتی که در برنامه تولید دارند عبارتند از: انواع درب فویل ظروف لبنی، لفاف انواع کره و بیسکویت و شکلات، بلیستر دارویی، لفاف قرص حشره کش، لفاف سیگار، ظرف یکبار مصرف و بسته بندی تتراپک در اندازه های یک لیتری، یک چهارم لیتری، ۵۰۰ سی سی و ۲۰۰ سی سی و انواع قوطی پیوریک و آلوپک دوی پک از ۱۰۰ سی سی تا ۲۰۰ سی سی می باشد. نوع محصولات تولیدی این شرکت منطبق با طرح مطالعاتی است لذا طرح آلومینیوم هزار می تواند به عنوان یکی از رقبای اصلی طرح در آینده مد نظر باشد.

۱-۶- برآورد مصرف محصول در گذشته

مصرف لفافه های کاغذی و آلومینیومی در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی و جهت بسته بندی محصولات لبنی، لفاف انواع کره، بیسکویت و شکلات، بلیستر دارویی، لفاف قرص حشره کش و لفاف سیگار، پوشش سیم و کابل مخابراتی، انواع عایق، فویلها جهت مصارف خانگی و پوشش ظرفو یکبار مصرف و بسته بندی تتراپک کاربرد دارد و

مختلفی از فویلهای آلومینیومی می باشد که قبلاً در تعریف محصول بدان اشاره شده است.

به جهت گستردگی بسته بندی محصولات مختلف که از رنج ۷ الی ۲۰۰ میکرون شامل می شود و از سویی برآورد مصرف تمامی محصولات تا رنج ضخامت ۲۰۰ میکرون در عمل امکانپذیر نمی باشد لذا سعی شده است محصولاتی که بسته بندی آنها نیاز به آلومینیوم ۷ تا ۴۰ میکرون می باشد مورد بررسی قرار گیرد که این محصولات شامل لفاف آلومینیومی یا درب محصولات لبنی از جمله، خامه، ماست، بستنی، شیر، شیرکاکائو، پنیر، شیر خشک، لفاف کاکائو، لفاف سیگار، لفاف شکلات، لفاف بیسکویت و لفافهای آلومینیومی مربوط به بسته بندی مواد غذایی آماده می باشد که اخیراً بسیار متداول شده است و شرکتهای متعددی در زمینه تولید انواع غذاهای آماده و کنسرو شده در لفافهای آلومینیومی تولید و به بازار عرضه می نمایند که از جمله آن شرکت مائده که بیش از ۲۰ میلیون قوطی کنسرو بسته بندی شده درسال تولید می نماید.

طبق برآورد ظرفیت تولید هر یک از محصولات فوق و بر اساس اطلاعات وزارت صنایع و معادن واحدهای تولید کننده محصولات این نوع بسته بندیها در جدول (۱۲)آورده شده است و

بستنی ۲ کیلوگرم در سال در نظر بگیریم با توجه به جمعیت کشور مقدار بستنی تولیدی به ۱۴۰ هزار تن در سال می رسد، چنانچه ۲۰ درصد این بستنی ها در ظروف با درب آلومینیومی بسته بندی شوند. مقدار ۲۸۰۰۰ تن این ظرفیت به بستنی لیوانی اختصاص دارد که برای درب این بستنی ها از پوشش فویلهای آلومینیومی استفاده می شود. اگر متوسط وزن هر ظرف بستنی ۷۵ گرم و وزن فویل مصرفی آن نیز ۸/۰ می باشد. مقدار محاسبات به شرح ذیل می باشد.

پس با در نظر گرفتن مقدار وزن بستنی موجود در یک لیوان و مقدار کل تولیدات مربوطه به بستنی لیوانی تعداد بستنی لیوانی که در سال تولید می شود را بدست می آوریم.

(وزن محتویات ظرف کیلوگرم)(ظرفیت قابل بسته بندی در سال

زایش می باشد و آمارها نشان می دهد که در سالهای اخیر رشد آن شتاب بیشتری پیدا نمود، لذا این روند رشد در سالهای آتی با توجه به رشد جمعیت و تغییر الگوی زندگی و مصرف افراد، روند رو به افزایش خواهد داشت.

با بررسی اعداد و ارقام مربوط به واردات این محصول که از رشد متناسبی برخوردار بوده و به علت گرایش بیشتر مردم به استفاده از غذای آماده و

ن روند تداوم یابد انتظار می رود در سالهای آتی این میزان واردات (بدون احتساب تولیدات جدید) حداقل به ده هزار تن در سال برسد. مثلاً در سال ۱۳۸۲ میزان مصرف معادل ۱۵ هزار تن بوده است که ۷ هزار تن آن از طریق تولیدات شرکت آلوم پارس تامین شده و بقیه آن یعنی ۸ هزار تن از لفاف های کمتر از ۴۰ میکرون از خارج از کشور وارد شده است. چنانچه آلومینیوم هزار در سال ۸۵ به بهره برداری برسد و فرض شود که حدود ۲۵ درصد ظرفیت آن برای ضخامتهای کمتر از ۴۰ میکرون باشد (بنا به نظرات کارشناس مرتبط) مقدار ۸۰۰۰ تن را بخود اختصاص خواهد داد که جبران کننده مصرف اضافی نخواهد بود.

جدول۱۵- مصرف فویل آلومینیومی

سالتولیدات آلوم پارس (تن)واردات فویل کمتر از ۴۰ میکرونجمع مصرف (تن)
۷۸۵۰۰۰۲۶۴۸۷۶۴۸
۷۹۶۰۰۰۳۴۲۹۹۴۲۹
۸۰۶۵۰۰۳۸۹۹۱۰۳۹۹
۸۱۶۵۰۰۷۷۹۳۱۴۲۹۳
۸۲۷۰۰۰۸۱۳۸۱۵۱۳۸

 

نمودار۵- روند تقاضای فویل آلومینیومی

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با در نظر گرفتن جدول شماره ۱۵ در خصوص مقدار مصرف فویل های آلومینیومی ۷ الی ۴۰ میکرون مربوط به شرکت آلوم پارس و واردات این فویلها در سالهای اخیر به ترتیب ۷۶۴۸ تن در سال ۷۸ و مقدار ۱۵۱۳۸ تن در سال ۸۲ می باشد و در نظر گرفتن رشد بسیار مناسب مصرف اینگونه فویلها در کشور و با استفاده از نمودار روند مقدار تقاضای اینگون لفافه ها (ضخامت ۷ الی ۴۰ میکرون) برای ده سال آینده تا سال ۹۳ از روی نمودار و با استفاده از روش رگرسیون میزان تقاضای بالقوه بررسی و نتایج طبق جدول شماره ۱۶ تقاضای فویلهای آلومینیومی بدست آمده است.

جدول ۱۶- پیش بینی مصرف فویل آلومینیومی

سال۱۳۸۴۱۳۸۵۱۳۸۶۱۳۸۷۱۳۸۸۱۳۸۹۱۳۹۰۱۳۹۱۱۳۹۲۱۳۹۳
پیش بینی تقاضا۱۹۳۱۹۲۱۳۰۳۲۳۲۸۷۲۵۲۷۲۲۷۲۵۶۲۹۲۴۱۳۱۲۲۵۳۳۲۰۹۳۵۱۹۴۳۷۱۷۸
تولید۷۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰
کسری تولید نسبت به تقاضا۱۲۳۱۹۶۳۰۳۸۲۸۷۱۰۲۷۲۱۲۲۵۶۱۴۲۴۱۱۶۲۲۵۱۸۲۰۹۲۰۱۹۴۲۲۱۷۸

با فرض اینکه شرکت آلومینیوم هزار با ظرفیت ۸۰۰۰ تن وارد بازار شود.

در سال ۱۳۸۴ مقدار تقاضای بالقوه فویلهای بیش از ۱۹۰۰۰ تن برآورده شده است و این مقدار تقاضا با توجه به تولیدات شرکت آلوم پارس و عدم توانایی این شرکت در خصوص برآورد نیازهای جامعه و همچنین کیفیت مورد تقاضای مصرف کنندگان در مقایسه با واردات این نوع لفاف ها

تولیدی ۷۰۰۰ تن در سال آن ثابت باقی خواهد ماند چون محدودیتهای تولیدی این شرکت با توجه به نوع

مثال شرکت صنایع غذایی مائده یکی از شرکتهایی است که لفاف آلومینیومی جهت بسته بندی محصولات غذایی آماده استفاده می نماید. این شرکت با ظرفیت اسمی ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ قوطی ظرفو آماده غذایی سالیانه معادل ۱۴۰ تن فویل آلومینیومی مصرف دارد. این شرکت در بررسیهای اولیه و مراجعه به شرکت آلوم پارس جهت استفاده از فویلهای تولیدی این شرکت و دادن سفارش به این نتیجه رسید که در صورت اقدام به واردات این نوع لفافه های قیمت تمام شده این مقدار تولیدات کمتر از قیمت تمام شده شرکت آلوم پارس خواهد بود و بدین صورت اقدام به واردات این نوع لفافه ها نموده اند.

پس می توان نتیجه گرفت شرکت آلوم پارس اگر چه ظرفیت تولید اسمی ۲۳۰۰۰ تن در سال را دارا می باشد، ولی تنها ۳۰ درصد (شامل لمینیت، فویل آلومینیوم و چاپ می باشد) آن

بقیه آن صرف تولید فویلهای آلومینیومی با ضخامت بالاتر از ۴۰ میکرون می گردد که این امر ناشی از پایین بودن سطح

که دارای این توان باشند ایجاد می نماید که این طرح می تواند در کنار آلومینیوم هزار، تامین کننده بخشی از تقاضای این بازار باشد.

اکثر استفاده کنندگان از محصولات لبنی نیز دلیل عدم انتخاب فویلهای تولید داخل را به دو علت نداشتن کیفیت کافی در مقایسه با محصولات وارداتی و ضایعات بیشتر محصولات تولیدی داخل نسبت به محصولات ورقهای وارداتی می دانند و اغلب ترجیح می دهند که بجای استفاده از تولیدکنندگان فعلی، از بازارهای بین المللی وارد نمایند و حضور تولید کنندگان جدید و با بکارگیری تکنولوژی روز بخوبی می تواند از این فرصت بهره برداری نماید.

۱-۸- مقایسه عرضه و تقاضای محصول در وضعیت فعلی و آینده

عرضه لفافه های کاغذی از طرق تولیدات داخلی و واردات آن از خارج از کشور تامین می گردد. تولید لفاف های آلومینیومی و کاغذی از گذشته تا نون فقط توسط شرکت آلوم پارس صورت گرفته است. این شرکت با ظرفیت اسمی ۲۳۰۰۰ تن انواع لفافه های آلومینیومی تا حدود ۲۰۰

بررسی می شوند) در سالهای قبل حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت اسمی این شرکت را شامل می شود لذا مقدار تولید لفاف های آلومینیومی طبق اطلاعات اخذ شده در محدوده کمتر از ۴۰ میکرون در حدود ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ در سال می باشد.

طبق بررسیهای انجام شده از سال ۷۸ تا ۸۲ (طبق جدول ۷ که در بخش واردات محصول آورده شده است) سهم واردات این لفافه ها در حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از عرضه این نوع لفافه ها را

بخش تقاضای محصول چون تقاضا کامل نیز از مقدار مصرف داخل بعلاوه مقدار صادرات تشکیل شده است و بدلیل عوامل مختلفی که در تولید لفافه های آلومینیومی وجود دارد. تاکنون در کشور برای این نوع محصولات سابقه صادراتی وجود ندارد در نتیجه مقدار تقاضای محصول را عمدتاً مقدار مصرف داخل می توان در نظر گرفت و با بررسیهای انجام شده در زمینه مقدار تقاضای داخل به این نتیجه رسیده ایم که به علت گستردگی و تنوع موارد کاربرد لفافه های آلومینیومی در کشور و توانمندیهای تولید ایجاد شده در داخل کشور که عمدتاً ضخامتهای بالاتر از ۴۰ میکرون را پوشش می دهند. بنابراین ضخامتها ۷ تا ۴۰ میکرون در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته است و مقدار تقاضای این محصولات به علت ضخامت کمتر آلومینیوم مورد استفاده در نتیجه وزن کمتری از لحاظ ظرفیت تولید را در بر خواهد داشت. بطوریکه اگر حداکثر ضخامت تولید آلومینیوم را ۲۰۰ میکرون در نظر بگیریم معادل آن برای ضخامتهای ۴۰-۷ میکرون به کمتر از یک پنجم مقدار کل کاهش می یابد در نتیجه وزن تولیدات نیز به همین نسبت کاهش

سهم واردات ۸۰۰۰ تن و تولیدات داخلی حدود ۷۰۰۰ تن بوده است که انتظار می رود این مقدار تقاضا در سالهای آینده روند افزایشی داشته باشد که جدول ۱۷ گویای این حقیقت است.

جدول۱۷- پیش بینی ظرفیت بالقوه فویل آلومینیومی برای سالها ۹۳-۱۳۸۴ به روش رگرسیون

سال۱۳۸۴۱۳۸۵۱۳۸۶۱۳۸۷۱۳۸۸۱۳۸۹۱۳۹۰۱۳۹۱۱۳۹۲۱۳۹۳
پیش بینی تقاضا۱۹۳۱۹۲۱۳۰۳۲۳۲۸۷۲۵۲۷۲۲۷۲۵۶۲۹۲۴۱۳۱۲۲۵۳۳۲۰۹۳۵۱۹۴۳۷۱۷۸
تولید۷۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰۱۵۰۰۰
ظرفیت (بالقوه)۱۲۳۱۹۶۳۰۳۸۲۸۷۱۰۲۷۲۱۲۲۵۶۱۴۲۴۱۱۶۲۲۵۱۸۲۰۹۲۰۱۹۴۲۲۱۷۸

 

نمودار پیش بینی تقاضا

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جدول فوق نشان می دهد که مقدار تقاضایی که تا کنون از طریق تولید داخلی تامین می شده است کمتر از ۵۰ درصد سهم بازار می باشد و با ورود شرکت آلومینیوم هزار، باز هم بخشی از تقاضا می بایست از طریق واردات تامین گردد.

۱-۹- بررسی وضعیت گذشته و فعلی صادرات محصول

تولید لفافه های آلومینیومی در کشور ما اگر چه از ابتدا از سال ۱۳۳۸ توسط شرکت ایران رول با کار روی موارد جانبی لفافه های آلومینیومی شروع شد و در سال ۱۳۵۸ توسط شرکت آلوم پارس این فعالیتهای جانبی عملاً به تحقق واقعی خود پیوست و شرکت آلوم پارس توانست اولین تولید کننده لفافه ها باشد ولی با گذشت ۲۶ سال تجربه در این صنعت هنوز کشور ایران جایگاه خود را در خصوص اینگونه

عرصه صادراتی مورد توجه قرار داد.

جدول ۱۸- وضعیت صادرات لفافه های آلومینیومی

سال۱۳۸۲۱۳۸۱۱۳۸۰۱۳۷۹۱۳۷۸
وزن صادرات (کیلوگرم)۱۰۰۰۱۱۸۰
مقصد صادر شدهآذربایجانامارات متحده عربی

در خصوص مقدار صادرات لفافه های آلومینیومی جدول بالا لازم به یادآوری است که این مقادیر صادر شده در رنج ضخامت بالای ۴۰ میکرون و جهت مصارف ساختمانی صورت گرفته است که از شرکت آلوم پارس به مبادی مذکور صادر شده است.

بر اساس تجارب گذشته شرکت آلوم پارس بیشتری برنامه تولید خود را بر اساس تدارک و تهیه سفارشات داخلی

شین آلات خود نمی تواند

آلات نورد از اهمیت فوق العاده برخوردار می باشد که نوسازی و بازسازی آن توام با صرف هزینه و زمان می باشد که هر چند اظهار می شود که در این زمینه، برنامه هایی برای بازسازی ماشین آلات دارند که در صورت اجرای آن، از جهت کیفیت و تنوع محصول نیز با مشکل مواجه می باشند که به نظر می رسد این طرحهای بازسازی تاثیر چندانی بر بازار آتی این محصولات نخواهد داشت.

جمع بندی و نتیجه گیری:

مطالعات و سوابق گذشته نشان می دهد روند مصرف لفافه های آلومینیومی، کاغذی روند رو به رشد داشته است و علاوه بر تولیدات داخلی، هر ساله به میزان واردات آن از کشورهای خارجی افزوده شده است. ضمن اینکه تولید کنندگان فعلی هر چند دارای ظرفیتهای بالایی برای تولید فویلهای آلومینیومی هستند ولی از این ظرفیت عمدتاً برای ضخامتهای بالاتر از ۴۰ میکرون استفاده می نمایند و این در حالی است که نیاز به ضخامت های ۴۰ میکرون و کمتر روز بروز در حال افزایش می باشد.

مهمترین طرح صنعتی در

متخصصان مرتبط با این طرح در صورت بهره برداری از این طرح، حداکثر ۲۵ درصد ظرفیت آن به ضخامت های کمتر از ۴۰ میکرون اختصاص خواهد یافت که در این صورت حداکثر معادل ۸۰۰۰ تن از این نوع لفافه ها به همراه چاپ و لمینت آن از طریق این طرح وارد بازار کشور خوواهد شد که حدود ۷۰-۶۰ درصد واردات فعلی را جوابگوست. بنابراین طبق جدول شماره (۱۷) حداقل ۶ هزار تن رفیت خالی با حضور آلومینیوم هزار در سال ۱۳۸۵ در کشور باقی خواهد ماند ضمن اینکه روند مصرف گذشته محصول با شتاب زیادی رو به رشد بوده است که این امکان را برای افزایش مصرف و تقاضا در آینده فراهم خواهد نمود. با توجه به آمار پیش بینی تقاضا و تولید، کسری

بازار نماید که منبق با تقاضای بالقوه بازار خواهد بود. که در صورت جذب و بکارگیری تکنولوژی روز دنیا ضمن استفاده از فرصتهای مناسب در بازار داخلی می تواند

ند حجم

سال) بخوبی می تواند جذب مصارف داخلی گردد.

 

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۵)”]

جدول (۱-۱) جمع بندی مشخصات اصلی طرح تولید لفافه بسته بندی با پایه آلومینیوم

۱-۱مشخصه طرح

ظرفیت تولید سالانه:

نام محصول              ظرفیت          واحد

لفافه با پایه آلومینیوم       ۱۰۰۰             تن

۶-۱دستگاهها و تجهیزات خط تولید

بخش داخلی:  ۶/۱۴% (۱۱۴۰٫۱ میلیون ریال)

بخش خارجی: ۴/۸۵% (۷۱۴٫۸ هزار دلار)

۲-۱شاخصهای عملیاتی

تعداد روز کاری           ۲۷۰ روز

تعداد نوبت کاری:           ۱

زمان هر نوبت کاری:        ۸ ساعت

۷-۱زمین و ساختمانها

مساحت زمین      ۱۸۰۰ متر مربع

سطح زیر بنا           ۸۴۹ مترمربع

سالن تولید             ۲۹۸ مترمربع

انبار                      ۳۱۰ مترمربع

تاسیسات و تعمیرگاه   ۷۱ مترمربع

اداری، رفاهی           ۱۵۰ مترمربع

فضای باز                 ۳۰ مترمربع

۳-۱درصد تامین مواد اولیه

داخلی:       ۱/۰%   (۳۰۴ میلیون ریال)

خارجی:    ۹/۹۹%  (۲۸۷۷۸ هزار دلار)

۸-۱سرمایه گذاری

دارائیهای ثابت                 ۱۱۷۹۹۶ میلیون ریال

سرمایه در گردش             ۱۰۶۸۹۵ میلیون ریال

کل سرمایه گذاری            ۲۲۴۸۹۱ میلیون ریال

سرمایه گذاری مجری طرح  ۱۱۷۹۹۶ میلیون ریال

وام کوتاه مدت                   ۸۵۵۱۶ میلیون ریال

۴-۱تعداد کارکنان

مدیریت:                 ۱ نفر

مهندس:                 ۱ نفر

تکنسین:                 ۱ نفر

کارگر ماهر:              ۵ نفر

کارگر ساده:              ۸ نفر

کل پرسنل:             ۲۰ نفر

۹-۱هزینه های تولید

هزینه های ثابت               ۲۲۱۹۲ میلیون ریال

هزینه های متغیر             ۲۸۸۱۰۲میلیون ریال

کل هزینه های سالیانه     ۳۱۰۲۹۴ میلیون ریال

۵-۱تاسیسات عمومی

برق مصرفی سالیانه واحد (مگاوات ساعت) ۷۳۰

آب مصرف سالیانه واحد (متر مکعب)      ۹۴۵۰

سوخت مصرفی سالیانه واحد

گاز طبیعی (هزار متر مکعب)                 ۳۱/۶

گازوئیل (مترک مکعب)                        ۸۱

بنزین (متر مکعب)                             ۱۶۲

برج خنک کننده (متر مکعب/ ساعت)         ۰

تصفیه شیمیایی آب (متر مکعب/ ساعت)      ۰

دیگ بخار (تن/ ساعت)                          ۰

هوای فشرده                                  ندارد

باسکول                                        ندارد

تصفیه پساب                       فاضلاب انسانی

اطفاء حریق              تعداد ۹ کپسول آتش نشانی

۱۰-۱شاخصهای اقتصادی طرح

نرخ بازده مالی طرح                                 ۵/۶۱%

درصد ارزش افزوده بر مبنای فروش              ۵/۲۸%

درصد سهم منابع داخلی                           ۷/۲۷%

درصد تولید در نقطه سر به سر                   ۸/۱۹%

سالهای برگشت سرمایه                      ۲سال و۶ ماه

سرمایه گذاری ثابت سرانه (میلیون ریال)      ۵۹۰۰

درصد کارکنان تولید به کل کارکنان             ۷۵%

نسبت سود به سرمایه نقدی                      ۴/۶۴%

 

 

 

 

فصل دوم

معرفی و کاربرد محصول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مقدمه

هر محصول ویژگیها و مشخصات خاصی دارد که پیش از هر گونه بررسی فنی، مالی و اقتصادی طرح، لازم است این خصوصیات به درستی شناخته شوند. شناخت صحیحی از مشخصات و انواع مختلف محصول، بدون تردید، راهنمای

از محصولات می باشد. علاوه بر این جهت بررسی بازار لازم است تا شماره تعرفه گمرکی (نامگذاری بروکسل) محصولات نیز مشخص گردد تا درباره روند واردات و صادرات محصول و مقررات آن شناخت لازم حاصل شود.

۱-۲ تعریف ویژگیها و مشخصات فنی محصول

در این بخش نام و کاربرد، طبقه بندی، مشخصات فنی و بسته بندی محصول مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

۱-۱-۲ نام و کاربرد محصول

محصول مورد نظر در این طرح لفاف با پایه آلومینیوم بوده که عبارت از یک لایه فویل آلومینیوم به ضخامت ۱۰-۷ میکرون (با عملیات آنیلینگ) و یک لایه آستری از کاغذ گریس

بندی مواد غذایی (عمدتاً کره- پنیر- ماست- انواع شیرینی جات) پاکت سیگار و … با وزن حداکثر ۱ کیلوگرم به کار می رود.

۲-۱-۲ طبقه بندی محصول

لفاف های بسته بندی چند لایه محصولات صنایع غذایی با توجه به روش تهیه و کاربرد آنها به گروههای زیر طبقه بندی می شوند.

 • لفاف های لمینت شده که عبارت از چسبانیدن دو لایه لفاف تک لایه به هم توسط چسب یا واکس و یا حرارت
 • لفاف های کواکستروژنی که عبارت است از ترکیب ۲ یا چند لایه مواد ترموپلاستیکی از طریق یک قالب (DIE)
 • لفاف های روکش اکستروژن که
 • با واکس می باشد.

۳-۱-۲ مشخصات فنی محصول

شکل ظاهری

محصول مورد نظر بصورت لفاف دو لایه به ضخامت کلی ۴۰ میکرون و عرض ماکزیمم ۱۲۰۰ میلیمتر به صورت رول پیچی شده بر روی لوله های مقوائی در قطرهای مختلف می باشد.

مشخصات فیزیکی و فنی و شیمیایی

لفاف های بسته بندی برای محصولات غذایی بسته به نوع مواد بسته بندی شده دارای ترکیب های مختلفی می باشند. بعبارت دیگر نوع لفاف بستگی به ویژگیها و ترکیب شیمیایی مانند سازگاری شیمیایی، نفوذناپذیری و فیزیکی مانند شرایط محیطی، انبار، حمل و نقل، مقاومت مکانیکی، وزن محصول و

وریزه شده لفاف های مختلفی دارند. در بسته بندی مواد غذایی باید توجه داشت که مواد غذایی (بخصوص کره) در مقابل اکسیژن و نور حساس می باشند لذا باید لفافی استفاده شود که مقاوم در برابر اکسیژن و نور باشد. ترکیب لایه ها نیز با توجه به ترکیب و خواص فیزیکی و شیمیایی مواد غذایی باید طوری باشد که اولاً مواد مصرفی در ساختار

برای مواد غذایی و بخصوص برای کره طبق استاندارد شماره ۳۱۱۵ ISIRI تحت ویژگیهای لفاف های آماده شده با لایه آلومینیوم برای بسته بندی مواد خوراکی باید دارای لایه های زیر باشد.

 • فویل آلومینیوم بضخامت ۱۰-۷ میکرون برای جلوگیری از نفوذ روغن کره و مواد معطر و جلوگیری از نور خورشید.
 • کاغذ گریس پروف با گراماژ ۴۰ گرم بر متر مربع

ویژگی و مشخصات فیزیکی فویل آلومینیوم

وزن مخصوص فویل آلومینیوم ۷/۲ گرم بر سانتی متر مکعب بوده و سطح آن مات می باشد. فویل آلومینیوم را برای انعطاف پذیر نمودن و قابلیت تا شدن تحت شرایط آنیلینگ Annealing (عملیات حرارتی به منظور نرم کردن، همگ کردن و آزاد کردن تنش) قرار می دهند. ضخامت آلومینیوم بصورت

می گیرند. از ویژگیهای فویل آلومینیوم بکار رفته در بسته بندی می توان موارد زیر را نام برد.

فویل آلومینیوم غیر قابل نفوذ به نور و هوا بوده و به همین دلیل مواد اولیه بسته بندی آلومینیومی از نفوذ رطوبت، نور، اکسیژن، میگروارگانیسم و کاهش مواد معطر جلوگیری می نماید.

یکی از مزایای آن این است که سمی نیست. در فویل آلومینیوم لاک اندود شده انتقال آلومینیوم به مواد غذایی فقط ۱ میلی گرم برای هر کیلوگرم می باشد. بطور کلی روزانه ۱۰ تا ۴۰

شود که این مقدار نیز دفع می گردد.

فویل آلومینیوم از ورود و خروج گرما محافظت می کند.

ویژگی و مشخصات فیزیکی کاغذ گریس پروف

کاغذ گریسپروف که به آن پارشمنت مصنوعی نیز می گویند. دارای گراماژ ۴۰ گرم بر متر مربع بوده و مقاومت به چربی و روغن (کاغذ روغنی) می باشد. این کاغذ از نظر سفیدی و مقاومت در مقابل رطوبت و چربی در درجه بالاتری قرار دارد.

اجزاء متشکله محصول

کاغذ گریس پروف:

باگراماژ ۴۰ گرم بر متر مربع به میزان یک متر مربع به ازای هر متر مربع محصول یا ۵۲۰ گرم به ازای هر کیلو محصول

فویل آلومینیوم:

به ضخامت ۱۰-۷ میکرون به میزان یک متر مربع به ازای هر متر مربع محصول یا ۳۵۰ گرم به ازای هر کیلو محصول

 

۶ گرم به ازای هر متر مربع محصول یا ۸۰ گرم به ازای هر کیلو محصول

لاک:

۴ گرم به ازای هر متر مربع محصول یا ۵۰ گرم به ازای هر کیلو محصول

۴-۱-۲ بسته بندی محصول

لفاف های بسته بندی جهت جلوگیری از آسیب دیدن لبه آنها پس از تولید بصورت برش داده شده در عرضهای مختلف بصورت رول پیچی شده بر روی لوله های مقوائی در قطرهای مختلف توسط کاغذ کرافت یا سفارش مشتری لفاف پیچی می گردد.

۵-۱-۲ شماره تعرفه گمرکی محصول

در داد و ستدهای بین المللی جهت کد بندی کالاها در امر صادرات و واردات و

ست که بنابر نیازها و کاربردهای خاص موجود، بعضاً تقسیم بندیهای بیشتری در زیر تعرفه ها انجام گرفته است.

در جدول (۱-۲) شماره تعرفه گمرکی، کد سیستم هماهنگ شده (زیر تعرفه) ، نوع کالاها، حقوق ورودی و شرایط ورود محصول درج گردیده است.

حقوق ورودی مندرج در ستون مربوطه شامل حقوق پایه و سود بازرگانی است. حقوق پایه، طبق ماده (۲) قانون (موسوم به قانون تجمیع عوارض مصوب ۲/۱۱/۱۳۸۱) اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، حقوق گمرکی، مالیات، حق ثبت سفارش کالا، انواع عوارض و

ن مربوطه توسط هیات وزیران تعیین می شود، حقوق ورودی اطلاق می شود.

 

جدول (۱-۲) مشخصات گمرکی کالا

شماره تعرفهکد سیستم هماهنگ شدهنوع کالاحقوق ورودیشرایط ورود
۷۶۰۷۷۶۰۷۲۰۱۰ورق و نوار نازک از آلومینیوم به ضخامت حداکثر ۲/۰ میلیمتر۴

 

۶-۱-۲ استاندارد محصول

جهت عرضه هر کالای مصرفی در بازار، داشتن کیفیت بالا از اهم وظایف تولید کننده می باشد. در این راستان رعایت استانداردهای ملی جهت مصرف داخلی و استانداردهای بین المللی و جهانی جهت صادرات الزامی است. از طرف دیگر هر کالائی در بازارهای مختلف رقبائی داشته و لازم است جهت بالا بردن میزان فروش در میدان رقابت، حداکثر

ویژگیهای لفاف های آماده شده با لایه آلومینیوم برای بسته بندی مواد خوراکی نام برد و از استانداردهای جهانی می توان از استانداردهای BS1470 DIN29630 ,JISZ1520 ، در خصوص لفاف های دارای فویل آلومینیوم و ویژگیهای آن نام برد.

۲-۲ کالاهای قابل جانشین

لفاف با پایه آلومینیوم کالای واسطه ای بوده و در صنایع بسته بندی محصولات به عنوان مواد اولیه برای بسته بندی بکار میرود. لفاف با پایه آلومینیوم در بسته بندی مواد غذایی (عمدتاً کره- پنیر- ماست- انواع شیرینی جات- آب نبات) و پاکت سیگار و … بکار می رود. همچنین کاغذ امتزاج شده با فویل آلومینیوم برای عایقهای پوششی ساختمانها و سوله های صنعتی بکار می رود.

۳-۲ بررسی بازار و قیمت فروش

بررسی امکانات فروش

و با تعیین میزان کمبود تولید داخلی محصول، باید سهم قابل کسب بازار برای واحدهای جدید ارزیابی گردد.

از سوی دیگر ویژگیهای خاص هر صنعت، ممکن است امکانات ویژه ای را برای فروش و بازاریابی محصولات آن فراهم آورد که در هر مورد باید به طور جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

در این قسمت مسائل فوق الذکر در ارتباط با امکانات فروش محصول جهت ارزیابی نهایی شاخصهای اقتصادی واحد مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و قیمت فروش محصول مشابه بر مبنای نرخهای رسمی بازار ارائه خواهد گردید.

۱-۳-۲ بررسی روند مصرف

لفافه بسته بندی با پایه آلومینیوم از بازار گسترده ای در سطح کشور برخوردار است و در بسته بندی مواد غذایی (عمدتاً کره-

محصول موثر خواهند بود که برخی از پارامترهای مهم در ذیل شرح داده شده است:

 • قیمت مواد اولیه مصرفی که یکی از مهمترین هزینه های متغیر تولید می باشد و نقش عمده ای را در تعیین قیمت تمام شده محصول دارد.
 • منطقه جغرافیایی احداث واحد به خصوص از لحاظ دسترسی به منابع تامین مواد اولیه و کانونهای مصرف محصول، هزینه های مربوط را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
 • نوع تکنولوژی مورد استفاده از طریق تاثیر بر سرمایه گذاری، کیفیت محصول تولیدی و میزان ضایعات و … بر قیمت فروش محصول موثر خواهد بود.
 • هزینه نیروی انسانی مورد نیاز تاثیر مستقیم در هزینه های متغیر تولید و قیمت تمام شده محصول دارد.
 • ظرفیت تولید واحد بر روی قیمت فروش محصول موثر است، به این ترتیب که افزایش ظرفیت تولید از طریق سرشکن نمودن هزینه های سربار باعث کاهش قیمت تمام شده محصول می گردد.

با توجه به نکات فوق، قیمت فروش محصول تولید شده علاوه بر این که می بایست هزینه های تولید را تامین نماید، باید در حدی باشد که بتوان سهمی از بازار را بدست آورد.

همچنین در صورتی که صادرات محصول تولیدی نیز مد نظر قرار گیرد، قیمت گذاری باید به نحوی باشد که رقابت با تولیدکنندگان خارجی امکان پذیر باشد.

با توجه به استعلام انجام شده در بازارهای داخلی هر کیلوگرم از این محصول

ارد. در خصوص نیاز به محصول با توجه به واردات آن، نیاز به احداث واحد در خصوص تولید لفافه با پایه آلومینیوم می باشد.

فصل سوم

مطالعات فنی

 

 

 

مق

 

 

 

دمه:

طراحی و احداث صنایع نیازمند شناخت مبانی تئوری و برخورداری از دیدگاههای تجربی و عملی متناسب با شرایط اقتصادی و

اقلیمی و جغرافیایی را ایجاب می نماید.

مطالعات فنی ایجاد صنایع، مجموعه ای از تحقیقات در خصوص ماهیت مواد و محصولات، شناخت فرآیندهای مختلف تولید و تکنولوژیهای موجود و بررسی سیستمها، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز می باشد. این بررسیها در راستانی نیل به هدف توسعه، تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی صورت می گیرد که با بهبود بافت فنی واحدهای جدیدالتاسیس در داخل کشور، پاسخگویی به نیاز بازار و رقابت با سایر تولیدکنندگان جهانی را امکان پذیر می سازد.

در بررسی های فنی ابتداء روشهای مختلف تولید محصول مورد مطالعه قرار می گیرد و پس از بررسی های لازم مناسبترین تکنولوژی که با فرهنگ کاری و توانائیهای بالقوه صنعت تناسب داشته باشد، انتخاب می گردد.

با انتخاب مناسبترین روش تولید هر محصول می توان دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز را بر اساس فرآیند منتخب، انتخاب نمود.

در این فصل، علاوه بر تشریح فرآیندهای مختلف تولید و انتخاب مناسبترین فرآیند، کنترل کیفیت واحد تولیدی شرح

و پس از تعیین طرح استقرار ماشین آلات و جریان مواد، تاسیسات زیربنائی مورد نیاز جهت انجام و ادامه فعالیتهای تولیدی واحد مورد بررسی قرار می گیرند. در ادامه بر اساس اصول مهندسی صنایع، نیروی انسانی مورد نیاز و مساحت بخشهای مختلف محاسبه می گردد و سپس نقشه جانمایی ساختمانهای تولیدی، اداری، رفاهی، بهداشتی و خدماتی ترسیم می گردد. در خاتمه این فصل نیز برنامه زمان بندی طرح مورد توجه قرار گرفته است.

۱-۳ معرفی روش های مختلف تولید

فرآیند تولید لفافه با پایه آلومینیوم از مواد اولیه تا حالت نهائی مستلزم عبور از مراحل عملیاتی است که متناسب با شرایط تکنولوژیکی دارای روشهای تولیدی مختلفی می باشند. روشهای مختلفی

دی استفاده می شود. علت انتخاب واکس لمینت این است که واکس برای ایجاد نفوذناپذیری

این روش استفاده شده است. که این روش در ۸ مرحله اساسی صورت می گیرد و در ذیل هر مرحله به تفکیک بررسی شده است.

۲-۳ تشریح فرآیند تولید منتخب

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۶)”]

– رول بازکن ها

در این مرحله ابتدا رولهای مربوط به فویل آلومینیوم، و کاغذ به واحدهای رول باز کن دستگاه منتقل شده و توسط رولهای راهنما بست قسمتهای مختلف و نهایتاً به رول جمع کن دستگاه هدایت می یابد. برای اینکه کالغذ ورودی و فویل آلومینیوم بصورت تنظیم شده و بدون انحراف عرضی به قسمتهای مختلف دستگاه هدایت شود از سیستم کنترل حاشیه یا Web guide استفاده می شود که سیستم فوق با استفاده از چشمی تنظیم شده به لبه کاغذ در صورت انحراف کاغذ یا فویل با استفاده از رول وب گاید ساخته شده از الیاف شیشه سلولزی، چوب پنبه ای و

که در صورت کشش کاغذ یا فویل (ناشی از کم شدن قطر رول) با استفاده از سیستم پنوماتیکی، الکترموتورها، سیستم های کنترل سرعت و کلاچ های مربوط به رول باز کن موجب شل شدن یا سفت شدن رول می شود.

 • واحد کوتینگ

در این مرحله واکس به میزان ۶ گرم برای هر متر مربع به فویل کوتینگ می شود. واکس در سینی های واحد کوتینگ ذوب شده و به فویل مترینگ می شود. (با استفاده از تیغه های فلزی بنامه دکتر بلید). میزان و کنترل کوتینگ با تنظیم زاویه و فشار تیغه دکتر بلید و جلو و عقب بردن رول کوتینگ قابل تنظیم می باشد.

 • واحد لمینت

لمینه کردن روشی است که طبق آن دو نوع ماده از دو حلقه نوردی جداگانه توسط واکس به یکدیگر متصل می گردند. در این مرحله فویل کوتینگ شده با واکس از قسمت کوتینگ از یک طرف و کاغذ گریس پروف از قسمت رول بازکن ۲ از طرف دیگر به

بردن تنظیم می شود. از جمله عوامل کنترل کیفی در این مرحله کنترل عدم چروک شدن کاغذ و فویلی آلومینیوم، وجود حباب بین دو لایه هنگام لمینت، روی هم افتادن دقیق دو لایه هنگام لمینت و چسبیدن دو لایه بصورت یکنواخت می باشد.

 • واحد لاک زنی

فویل آلومینیوم نازک بطور طبیعی حاوی منافذ بسیار ریز می باشد. در هنگام فرم دادن فویل، پاره شدن آن در قسمت منافذ به طور سریع امکان پذیر است. جهت برای جلوگیری از وجود منافذ و بخصوص خوردگی فویل از روشهای مختلفی استفاده می شود که

و فشار تیغه دکتر بلید و جلو و عقب بردن رول کوتینگ قابل تنظیم می باشد.

 • خشک کن

در این مرحله بخاطر استفاده از لاک در واحد لاک زنی برای خشک شدن آن از تونل خشک کن استفاده می شود بدین ترتیب که محصول لمینت شده توسط رولهای راهنما به قسمت خشک کن دستگاه که در

نمایش داده می شود. دما را می توان با توجه به سرعت لمینت و مواد ورودی بنا به تجربه کنترل نمود.

 • رول جمع کن

لایه های لمینت شده پس از قسمت خشک کن توسط رولهای راهنما به واحد رول جمع کن هدایت می شود. با توجه به اینکه رول جمع کن وظیفه جمع کردن ۲ رول باز کن را دارد. بنابر این از رول جمع کن بدون توقف استفاده می شود بدین ترتیب که واحد رول جمع کن دارای ۲ شفت بوده و پس از پر شدن شفت اولی به شفت دوم بصورت اتوماتیک هدایت می شود.

 • برش

لفاف های تولید شده پس از رول جمع کن دستگاه لمینت بنا به درخواست مشتری برش داده می شود. لفافها در این مرحله برای لوله های

استفاده بودن مواد برش داده شده در صورت انحراف در برش باید کنترل گردند.

 • بسته بندی

لفاف های برش داده شده با توجه به نمونه گیری تصادفی انتخاب می شوند. و آزمونهای لازم طبق استاندارد ۳۱۱۵ برای پارامترهایی شامل قدرت چسبندگی لایه ها، عمر مفید، ضخامت و پارگی بر روی آنها انجام می شود. سپس پس از تایید توسط کاغذ کرافت یا سفارش مشتری لفاف پیچی می گردد سپس به انبار محصول هدایت می شود.

۳-۳ بررسی ایستگاهها، مراحل و شیوه های کنترل کیفیت

رشد و تکامل صنایع جهان تا حدود زیادی مرهون رقابت بین واحدهای صنعتی می باشد. در این راستا هر واحد صنعتی با افزایش کیفیت محصولات خود، سعی در کسب سهم بیشتری از بازار را دارد و این روند به مرور زمان باعث بهبود کیفیت محصولات و در نتیجه رشد کیفی جوامع صنعتی شده است. کنترل کیفیت جهت تعیین صحت عمل تولید، مطابق مشخصات فنی تعیین شده برای محصول انجام می گیرد. این عملیات سبب می گردد تا ضمن جلوگیری از تولید محصولات معیوب، از هدر رفتن سرمایه ها جلوگیری به عمل آمده و قیمت تمام شده محصول کاهش یابد.

به طور کلی اهداف کنترل کیفیت را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

حفظ استانداردهای تعیین شده

تشخیص و بهبود انحرافات در فرآیند تولید

ارت است از اطمینان از تهیه و تولید کالا و خدمات، بر طبق استانداردهای تعیین شده و بازرسی به عنوان یکی از اجزاء جدایی ناپذیر

.

بدیهی است که اکثر صنایع در سالهای اولیه احداث، دارای مشکلات فنی داخلی، مشکلات بازاریابی و ورود به صحنه رقابت می باشند.

بر این اساس برنامه تولید پیشنهادی برای پنج سال اول راه اندازی به صورت جدول (۰-۳) می باشد.

جدول (۰-۳) درصد تولید نسبت به ظرفیت اسمی در پنج سال اول راه اندازی

سال اولسال دومسال سومسال چهارمسال پنجم
۷۵۸۵۱۰۰۱۰۰۱۰۰

 

بالا بودن هزینه های متغیر تولید، مشکلات ناشی از مدیریت واحدهای چند شیفت از جمله مواردی است که در تمایل به کاهش شیفتهای کاری موثر است. از سوی دیگر تمایل به استفاده بیشتر

باشند.

در این واحد با در نظر گرفتن چنین مواردی، یک شیفت کاری ۸ ساعته در روز منظور می گردد. زمان مفید کار در هر شفت کاری با توجه به بیکاریهای مجاز ۵/۷ ساعت می باشد.

تعداد روزهای کاری در سال با توجه به تعطیلات رسمی و تعطیلات فصلی رایج در این صنعت، ۲۷۰ روز در نظر گرفته می شود.

۵-۳ معرفی مواد اولیه طرح و برآورد مصرف هر یک

در این بخش با توجه به مشخصات فنی محصول، مواد اولیه مورد نیاز مصرفی معرفی و مشخصات فنی آنها بیان می گردد. سپس برای اختصار کلام، با توجه به ماهیت فرآیند تولید و با توجه به توضیحات ارائه شده در بخش (۲-۳)، در قالب یک جدول، میزان مصرف هر یک از مواد معرفی شده برای تولید یک واحد محصول ذکر و بر اساس میزان ضایعات و ظرفیت تولید طرح، مقدار مصرف سالیانه محاسبه

و ملزومات غیر اصلی و کم مصرف که دارای ارزش فنی و اقتصادی ناچیزی هستند، خودداری می گردد.

به همین منظور ۵/۳ درصد ارزش مواد مصرفی کارخانه به این اقلام اختصاص داده می شود.

۱-۵-۳ معرفی مواد اولیه مورد نیاز طرح

برای تولید محصول طرح نیاز به دو دسته مواد اولیه اصلی، مواد اولیه بسته بندی می باشد، که در زیر مورد بررسی واقع شده است.

مواد اولیه اصلی

– فویل آلومینیوم:

فویل آلومینیوم برای تولید لفاف با پایه آلومینیوم بکار می رود و بصورت رول با ضخامت ۹-۷ میکرون و بر حسب کیلو با توجه به مشخصات قید شده در فصل اول خریداری و معامله می شود. میزان مصرف

بر است با:

تن    ۳۶۱=۹۷/۰۳۵۰/۰۱۰۰۰

– کاغذ گریس پروف:

کاغذ گریس پروف یکی از لایه های تشکیل دهنده لفاف با پایه آلومینیوم می باشد. کاغذ مورد استفاده با گراماز ۴۰ گرم بر

کاغذ گریس پروف مورد نیاز در یکسال برابر است با:

تن    ۱/۵۳۶=۹۷/۰۵۲۰/۰۱۰۰۰

– واکس:

واکس در لفاف با پایه آلومینیوم برای چسبانیدن لایه ها به یکدیگر بکار رفته و بر حسب کیلو خریداری و معامله می شود. میزان مصرف آن برای هر کیلو ۸۰ گرم بوده و میزان ضایعات آن در حدود ۳% در قسمتهای مختلف تولید می باشد. با توجه به ظرفیت سالانه طرح و با احتساب ضایعات میزان واکس مورد نیاز در یک سال برابر است با:

تن    ۵/۸۲=۹۷/۰۸۰/۰۱۰۰۰

– لاک:

لاک برای لاک اندود کردن لفاف با پایه آلومینیوم بکار رفته و بر حسب کیلو

و با احتساب ضایعات میزان لاک مورد نیاز در یک سال برابر است با:

تن    ۶/۵۱=۹۷/۰۰۵۰/۰۱۰۰۰

– مواد اولیه برای بسته بندی:

برای بسته بندی محصولات طرح از کاغذ کرافت استفاده می شود. میزان مصرف آن ۲/۰% محصول بوده و میزان ضایعات آن در حدود ۲% در قسمتهای مختلف تولید می باشد. با توجه به ظرفیت سالانه طرح و با احتساب ضایعات میزان کاغذ کرافت مورد نیاز در یک سال برابر است با:

تن    ۰۴/۲=۹۸/۰۲/۰۱۰۰

جدول (۱-۳) مواد اولیه مصرفی واحد را معرفی می نماید:

جدول (۱-۳) مواد اولیه

۱فویل آلومینیوم: جهت لایه روئی لفاف با لایه آلومینیوم
۲کاغذ گریس پروف: لایه داخلی لفاف
۳واکس: جهت چسباندن لایه ها در لفاف
۴لاک: جهت لاک اندود کردن فویل
۵کاغذ کرافت: جهت بسته بندی

۲-۵-۳ برآورد مصرف مواد اولیه

با توجه به جدول (۱-۳) و مشخصات فنی محصول، میزان مصرف مواد اولیه اصلی و میزان ضایعات آنها در جدول (۲-۳) درج شده است. همچنین با توجه به مشخصات فنی عنوان شده و امکانات کارخانجات داخلی، نسبت به محل تامین هر یک از مواد اولیه تصمیم گیری شده است.

جدول (۲-۳) برآورد مصرف سالیانه مواد اولیه مورد نیاز واحد

ردیفنام مواد اولیهمشخصات فنیمیزان مصرف در محصولدرصد ضایعاتمصرف سالیانهمنبع تامین
مقداریواحد
۱فویل آلومینیوم۹-۷ میکرون۳۵۰گرم در هر کیلو۳%

 

۳۶۱تنخارج
۲کاغذ گریس پروفگریس پروف۵۲۰ گرم در هر کیلو۳%۵۳۶٫۱تنخارج
۳واکسپارافین۸۰ گرم در هر کیلو۳%۸۲٫۵تنخارج
۴لاک.۵۰ گرم در هر کیلو۳%۵۱٫۶تنخارج
۵کاغذ کرافتکرافت۲/۰ درصد محلول۲%۲٫۰۴تنداخل

 

۶-۳ دستگاهها و تجهیزات خط تولید

به کارگیری ماشین آلات و دستگاههای مناسب از اساسی ترین ارکان طراحی واحدهای صنعتی می

تعداد قطعات تولیدیزمان فرآیند هر قطعه (ثانیه)

= تعداد ماشین مورد نیاز

راندمان ماشینزمان مفید هر شیفت (ثانیه)  تعداد شیفت تعداد روزهای کاری در سال

پس از محاسبه تعداد دستگاهها و ماشین آلات مورد نیاز، با توجه به چگونگی جریان تولید، نحوه استقرار ماشین آلات در سالن تولید ارائه می گردد.

لازم به ذکر است که در این برآورد ابزار آلات و قید و بستهای مورد نیاز که دارای قمیت پائینی هستند، مورد بررسی قرار نمی گیرند و در بخش محاسبات مالی ۵ درصد ارزش ماشین آلات اصلی به این موارد اختصاص می یابد.

۱-۶-۳ معرفی تجهیزات و دستگاههای خط تولید

از

 

 

کاغذ و لاک کردن محصول نهائی بکار می رود. مشخصات فنی آن در جدول (۳-۳) نشان داده شده است.

 • دستگاه برش:

لفافه تولید شده بسته به نوع سفارش مشتری در اندازه های مختلف برش داده می شود برای این منظور یک دستگاه با عرض ۱۳۰ سانتیمتر در نظر گرفته می شود. مشخصات فنی دستگاههای برش در جدول (۳-۳) نشان داده شده است.

جدول (۳-۳) اطلاعات فنی هر یک از ماشین آلات مورد نیاز خط تولید را ارائه می نماید:

 

جدول (۳-۳) معرفی ماشین آلات و تجهیزات خط تولید

ردیفنام ماشینتوضیحات

 

وی آن قابل مشاهده است.

شکل (۱-۳) نقشه جریان مواد

لاک            کاغذ گریس پروف                                 فویل آلومینیوم     واکس     مواد بسته بندی

 

 

رول بازکن ۱

واحد واکس زنی

رول بازکن ۲

لمینت با کاغذ

خنک کردن

لاک زنی

خشک کنی

خنک کردن

رول جمع کن

برش رول

بسته بندی

۳-۷ تجهیزات و تاسیسات عمومی

هر واحد تولید علاوه بر دستگاههای اصلی تولید، جهت تکمیل یا بهبود کارآیی، نیاز به یک سری تجهیزات و تاسیسات جانبی نظیر آزمایشگاه، تعمیرگاه، تاسیسات آب، برق، سوخت، و … دارد.

اس موارد فوق، تشریح می گردد.

۳-۷-۱ آزمایشگاه

از مواردی که در مبحث کنترل کیفی محصول (بخش ۳-۳) به عنوان آزمایشهای مرد نیاز محصول ذکر گردید، واضح است که به دلیل ویژگیها و شرایط خاص آزمایشها، وجود یک آزمایشگاه در واحد

عبارتند از: ویسکوزیته متر برای واکس، گیچ ضخامت برای کاغذ و فویل آلومینیوم، میکروسکوپ برای مشاهده منافذ فویل آلومینیوم، ابزارهای عمومی آزمایشگاهی

۳-۷-۲ تعمیرگاه

به منظور انجام تعمیرات اولیه و اضطراری دستگاهها و تجهیزات واحد، تعمیرگاهی با امکانات محدود پیش بینی می گردد. این تعمیرگاه دارای امکانات زیر می باشد گیره کارگاهی و انواع ابزار دستی. خاطر نشان می سازد در صورت نیاز به تعمیرات اساسی، از خدمات واحدهای فعال خارج از کارخانه بهره گیری خواهد شد.

۳-۷-۳ تاسیسات برق

اساسی ترین و زیر بنائی ترین تاسیسات هر واحد صنعتی، تاسیسات برق می باشد، زیرا تقریباً همه دستگاههای اصلی خط

شد.

الف) برق مورد نیاز خط تولید

برق مصرفی خط تولید، بخش عمده ای از برق مورد نیاز کارخانه می باشد. در این بخش با توجه به نوع و کاتالوگ دستگاهها، حداکثر برق مورد نیاز هر دستگاه استخراج شده، در تعداد دستگاه ضرب می شود. مجموع این مقادیر مطابق جدول (۵-۳)، برق خط تولید را تشکیل می دهد.

جدول (۵-۳) برآورد برق مصرفی تولید

ردیفنام دستگاهبرق مصرفی (Kw)تعداد دستگاهجمع (Kw)
۱دستگاه لمینت۲۳۱۲۳٫۰
۲دستگاه برش۶۱۶٫۰
۳بخش بسته بندی۰۱۰٫۰
۴تجهیزات تولید جانبی۳۱۳٫۰
جمع کل برق مصرفی (Kw)۳۲٫۰

 

ب) برق مورد نیاز تاسیسات و تعمیرگاه

توان برق مورد نیاز تاسیسات مقادیر قابل ملاحظه ای را به خود اختصاص نمی دهد و عمدتاً شامل توزیع و چرخش سوخت و مایعات در تاسیسات گرمایش واحد می باشد که جمعاً ۱ کیلووات برآورد می گردد.

توان مورد نیاز تجهیزات نصب شده در تعمیرگاه واحد نیز، ۱ کیلووات برآورد می گردد.

ج) برق روشنایی ساختمانها و محوطه

به منظور

به مساحت ساختمانها که به تفضیل در بخش (۹-۳) به بحث پیرامون آن پرداخته می شود، ۱۳٫۸ کیلووات برای روشنایی ساختمانها برق پیش بینی می گردد.

با توجه به اینکه این واحد تولیدی دارای یک نوبت کاری ۸ ساعته در روز می باشد، اگر چه برای روشنایی محوطه در مواقع ضروری تعداد ۷ چراغ پایه بلند پیش بینی می گردد و لیکن به علت خاموش بودن دستگاهها و تجهیزات تولیدی در هنگام شب، برق پیش بینی شده برای واحد، نیاز روشنایی واحد را برآورده می سازد و لذا احتیاجی به در نظر گرفتن توان برق اضافه تری برای واحد نمی باشد.

جدول (۶-۳) برآورد برق مصرفی واحد

ردیفنام بخشبرق مصرفی Kwملاحظات
۱فرآیند تولید۳۲٫۰مطابق بند (الف)
۲تاسیسات و تعمیرگاه۲٫۰مطابق بند (ب)
۳ساختمانها۱۳٫۸روشنایی داخل ساختمانها
۴محوطه۰٫۰
۵سایر۷٫۲۱۵% بیشتر از حد مورد نیاز جهت مواقع راه اندازی و ضروری
جمع کل برق مورد نیاز واحد۵۵٫۰

 

*اختصاص مقدار ۱۵ درصد از مجموع توان برق مورد نیاز فرآیند تولید، تاسیسات، ساختمانها و محوطه به منظور برآورد بیشترین درخواست برق به هنگام راه اندازی یا مواقع دیگر می باشد.

به منظور تامین برق مورد نیاز، یک انشعاب ۶۰ کیلووات از شبکه سراسری برق درخواست می شود که هزینه های اشتراک، کنتور، تابلوهای کنترل و سیم کشی داخلی آن در فصل چهارم (محاسبات مالی) مد نظر قرار خواهد گرفت.

د) برق مصرف سالیانه

برق مصرفی

دهد:

 • مصرف برق دستگاهها و تجهیزات اصلی و تاسیسات عمومی به صورت ذیل محاسبه می گردد:

تعداد روز کاری در سالتعداد نوبت کاری ساعت مفید کاریضریب همزمانی (۰٫۸) حداکثر

توان مورد نیاز مجموع دستگاهها و تجهیزات اصلی و تاسیسات عمومی.

 • مصارف برق جهت روشنایی و سایر وسایل جانبی در کل سطح زیربنای تولیدی (سالنهای تولید، انبارها و تاسیسات) با احتساب ضریب همزمانی به صورت ذیل محاسبه می شود:

تعداد روز کاری در سالتعداد نوبت کاریزمان روشنایی ۲۰وات  مساحت سالنهای تولیدضریب همزمانی (۰٫۷)

تعداد روز کاری در سالتعداد نوبت کاریزمان روشنایی۱۰واتمساحت انبارها و تاسیساتضریب همزمانی (۰٫۷)

برق روشنایی محوطه

اعت برآورد می گردد. هزینه خرید برق سالیانه واحد در فصل چهارم مورد توجه قرار خواهد گرفت.

۳-۷-۴ تاسیسات آب

با توجه به عدم نیاز فرآیند تولید به آب در این واحد، آب مورد نیاز فقط به مصرف آشامیدنی، بهداشتی و نیز آبیاری محوطه خواهد رسید.

آب بهداشتی و آشامیدنی مورد نیاز روزانه واحد بر اساس مصرف سرانه هر نفر ۱۵۰ لیتر برآورد می گردد. همچنین جهت تامین آب مورد نیاز برای آبیاری محوطه، به ازاء هر متر مربع فضای سبز ۱٫۵ لیتر در روز منظور می شود. با در نظر گرفتن موارد فوق، آب مصرفی واحد مطابق جدول (۷-۳) پیش بینی می گردد.

جدول (۷-۳) برآورد آب روزانه واحد

ردیفنام ایستگاه مورد مصرفحجم آب مصرف (متر مکعب در روز)ملاحظات
۱آب فرآیند تولید و تاسیسات۰٫۰
۲ساختمانها۳٫۰بهداشتی و آشامیدنی
۳محوطه۰٫۵آبیاری فضای سبز
جمع کل آب مورد نیاز واحد۳٫۵

 

با توجه به حجم آب مصرفی روزانه واحد، آب مورد نیاز از طریق لوله کشی تامین می گردد.

در همین راستان به منظور ذخیره سازی آب مصرفی ۲ روز واحد و توزیع آب در سطح کارخانه، با پیش بینی ۲۰ درصد بیشتر از مقدار مورد نیاز، تاسیسات ذیل در طرح منظور می گردد.

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۷)”]

لوله کشی آب جهت توزیع

 

در این واحد یک دستگاه وانت بار جهت تدارکات پیش بینی می گردد.

همچنین جهت نقل و انتقالات لازم در انبارها و سالن تولید یک دستگاه لیفتراک گازوئیلی ۲ تنی در نظر گرفته می شود.

۳-۷-۶ تاسیسات سوخت رسانی

یکی از منابع تامین انرژی در واحدهای صنعتی، سوخت می باشد. به دلیل اهمیت گرمایش، چنین تاسیساتی در همه واحدهای صنعتی پیش

حد، پس از برآورد مقدار و نوع سوخت مورد نیاز، تاسیسات مورد نیاز سوخت رسانی واحد پیش بینی می گردد.

الف) سوخت مورد نیاز خط تولید

در این واحد صنعتی، سوختی در فرآیند تولدی به مصرف نمی رسد.

ب) سوخت مورد نیاز تاسیسات گرمایش

برآورد سوخت مورد نیاز گرمایش واحد با توجه به سطح سالنهای تولید،

برآورد می گردد.

ج) سوخت مورد نیاز وسایل نقلیه

برآورد سوخت مورد نیاز وسایل حمل و نقل واحد مطابق جدول (۸-۳) می باشد.

جدول (۸-۳) سوخت مورد نیاز وسایل نقلیه

ردیفشرحسوخت مصرفی روزانه (لیتر)ملاحظات
بنزین

 

گازوئیل

 

۱فرآیند تولید۶۰۰تدارکات واحد و ایاب و ذهاب مدیر عامل
۲تاسیسات و تعمیرگاه۰۳۰
جمع کل برق مورد نیاز واحد۶۰۳۰

 

بنابراین با توجه به محاسبات انجام شده سوخت مصرفی روزانه واحد، ۱۱۷ متر مکعب گاز طبیعی و ۳۰ لیتر گازوئیل و ۶۰ لیتر بنزین برآورد می گردد.

به همین منظور تاسیسات مورد نیاز مانند ایستگاه تقلیل فشار، شمارنده (کنتور) و لوله کشی گاز طبیعی در طرح پیش بینی می گردد. همچنین مخزن گازوئیلی به گنجایش متر مکعب

مورد بررسی قرار می گیرند.

الف) تجهیزات اطفاء حریق

در اکثر واحدهای صنعتی کپسولهای آتش نشانی تکافوی نیازهای ایمنی و اطفاء حریق واحد را می کند. در این واحد نیز با توجه به اینکه مواد و محصولات قابلیت احتراق زیادی ندارند، از

 

به منظور گرمایش سالن تولید از بخاری صنعتی به تعداد یک دستگاه به ازای هر ۲۷۰ متر مربع زیربنا استفاده می شود. همچنین جهت گرمایش ساختمانهای اداری، رفاهی و خدماتی و آزمایشگاهها از سیستم گرمایش مرکزی (شوفاژ) استفاده می شود. همچنین جهت سرمایش سالن تولید به ازای هر ۲۰۰ متر مربع زیربنا یک دستگاه کولر آبی شش هزار و برای سرمایش ساختمانهای اداری، رفاهی و خدماتی نیز به ازای هر ۱۰۰

رق اضطراری

به منظور تامین برق مورد نیاز فرآیند تولید در مواقع قطع برق و جلوگیری از آسیب رسیدن به فرآیند تولید، دیزل ژنراتوری برای تولید ۶۰ کیلووات در طرح پیش بینی می گردد.

۳-۸ محاسبه نیروی انسانی مورد نیاز

کارآیی و اثربخشی هر سازمان تا حدود زیادی به مدیریت صحیح و به

، از اصول اساسی تشکیلات یک واحد می باشد. مراحل اولیه هر طرح با برآورد نیاز نیروی انسانی و تعیین پست سازمانی همراه می باشد.

پارامترهای مختلفی

دارند. از جمله این عوامل می توان به سطح تکنولوژی مورد استفاده، تمایل به اشتغال زایی با اتوماسیون، حدود تخصص و مهارت مورد نیاز اشاره کرد. برآورد نیروی انسانی طرح در دو بخش پرسنل تولیدی و غیر تولیدی انجام می شود.

۳-۸-۱ برآورد پرسنل تولیدی

در این بخش با توجه به لیست ماشین آلات ارائه شده در بخش (۶-۳) ، پرسنل کارگاه برآورد می گردد حد تخصص مورد نیاز برای کار با یک ماشین و میزان وابستگی ماشین به کارگر (درجه اتوماسیون ماشین) ، از عوامل تعیین کننده ای است که مشخص می کند هر ماشین چه تعداد پرسنل و با چه مهارتی لازم دارد. با توجه به موارد فوق، مهارتهای

. در این واحد با توجه به ویژگیهای فنی فرآیند و حدود تخصصی مورد نیاز ماشین آلات، پرسنل تولیدی شامل خط تولید، انبار و آزمایشگاه مطابق جدول (۱۰-۳) برآورد شده است.

جدول (۱۰-۳) برآورد نیروی انسانی تولید

ردیفبخشنیروی انسانیجمع پرسنل
مهندستکنسینکارگر ماهرکارگر ساده
۱خط تولید۰۱۵۵۱۱
۲آزمایشگاه۱۰۰۰۱
۳انبار مواد اولیه۰۰۰۲۲
۴انبار محصول۰۰۰۱۱
جمع پرسنل۱۱۵۸۱۵

 

۳-۸-۲ برآورد پرسنل غیر تولیدی

در این قسمت، با توجه به تعداد پرسنل تولیدی و میزان مبادلات

ر کارخانه مسئولیت مستقیم کل عملیات را بر عهده دارد و مدیریت کلی تولید، مدیریت امور مالی، مدیریت فروش و بازرگانی واحد از جمله مسئولیتهای مدیر عامل خواهد بود. در واحدهای کوچک و متوسط، حجم این عملیات به گونه ای است که یک نفر برای تصدی این مسئولیت کافی است.

ب) پرسنل اداری، مالی و خدماتی

برای انجام امور دفتری، حسابداری، کارگزینی و … ، ۲ نفر کارمند

(۱۱-۳) درج شده است.

ج) پرسنل تاسیسات و تعمیرگاه

جهت انجام امور

 

جدول (۱۱-۳) نیروی انسانی غیر تولیدی

ردیفنوع مسئولیتتعدادشرح وظایف
۱مدیریت۱مدیر عامل که مدیریت کلی تولید، امور مالی، فروش و بازرگانی را بر عهده دارد
۲اداری و مالی۲یک نفر کارمند اداری و مالی و یک نفر تدارکات
۳تاسیسات و تعمیرگاه۱تکنسین فنی جهت تعمیرات جزئی دستگاهها و تاسیسات
۴خدمات۱سرایدار، نگهبان
جمع پرسنل غیر تولیدی۵

 

بنابراین با توجه به جداول (۱۰-۳) و (۱۱-۳) ، تعداد کل پرسنل این واحد تولیدی ۲۰ نفر برآورد می گردد.

۳-۹ محاسبه سطح زیر بنا و مساحت مورد نیاز

اختصاص فضای مناسب و کافی جهت امور تولید و تاسیسات کارخانه از نظر سهولت در امر تردد کارکنان و جابایی مواد اولیه و محصولات حائز اهمیت است. مساحت مربوط به هر یک از قسمتهای واحد

د.

در خاتمه همین بخش نقشه استقرار ساختمانها بر مبنای محاسبات انجام شده ارائه می شود.

۳-۹-۱ مساحت سالن تولید

برای محاسبه سالن تولید، ابتدا مساحت خالص دستگاهها از کاتالوگهای مربوط به دستگاه استخراج می شود. سپس با توجه به خصوصیات کاری هر دستگاه، فضای مورد نیاز جهت مواد اولیه و محصول خروجی دستگاه، مانور اپراتور، تعمیرات و نگهداری و … برآورد شده، به مساحت خالص دستگاه افزوده می گردد. این جمع، مساحت مورد نیاز هر دستگاه را بیان می کند. سپس با در نظر گرفتن تعداد دستگاه مورد نیاز جمع کل مساحت هر نوع ماشین محاسبه می شود. برای کارهای غیر ماشینی نیز مساحت میز کار و محوطه مورد نیاز به همین صورت محاسبه می گردد. جمع مساحتهای فوق، مساحت ماشین آلات یا تجهیزات را تشکیل می دهد.

به منظور تامین مساحت راهروها،

ت سالن تولید ۲۹۸ متر مربع فضای مسقف و ۰ متر مربع فضای غیر مسقف برآورد می گردد.

جدول (۱۲-۳) برآورد مساحت سالن تولید/ کارگاه ۰۰۰ (متر مربع)

ردیفماشین آلات/ تجهیزاتمساحت مسقف هر ماشینفضای مسقف لازم مانور اپراتور، مواد، تعمیرات و…مساحت غیر مسقف هر ماشینفضای غیر مسقف لازم مانور اپراتور، مواد، تعمیرات و …تعدادجمع کل فضای مسقف (متر مربع)جمع کل فضای غیر مسقف (متر مربع)
۱دستگاه لمینت۲۸٫۰۳۰٫۰۰٫۰۰٫۰۱۵۸٫۰۰٫۰
۲دستگاه برش۳٫۰۲۰٫۰۰٫۰۰٫۰۱۲۳٫۰۰٫۰
۳بخش بسته بندی۰٫۰۲۰٫۰۰٫۰۰٫۰۱۲۰٫۰۰٫۰
۴تجهیزات تولید جانبی۸٫۰۱۰٫۰۰٫۰۰٫۰۱۱۸٫۰۰٫۰
جمع مساحت ماشین آلات/ تجهیزات۱۱۹٫۰۰٫۰
مساحت کل با اعمال ضریب مانور جریان مواد و گسترش آتی (متر مربع)

 

۳-۹-۲ مساحت انبارها

علیرغم حرکتهای اخیر صنایع به سوی کاهش موجودی انبار، انبارها به عنوان یکی از ارکان مهم کارخانجات محسوب می شوند و در اکثر قریب به اتفاق واحدها غیر قابل حذف هستند. لذا در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران که وضعیت

ا اینکه کلیه وظایف این بخشها به یک انبار کلی محول شود.

صرف نظر از آن که انبارها مجزا یا تلفیق شده باشند، وظایف هر انبار مشخص شده و مسئول انبار (یا مسئول هر انبار) در محدوده وظایف تعیین شده عمل می کند.

به طور معمول وظایف زیر به انبار مواد اولیه محول می شود:

 • انبار کردن مواد خام که در انتظار ورود به جریان تولید هستند.
 • انبار کردن قطعات خریداری شده که در انتظار ورود به جریان تولید هستند.
 • انبار کردن لوازم یدکی و دیگر قطعات مورد استفاده.

وظایف دیگری نیز از قبیل صورت برداری و گزارش وضعیت موجودیها به منظور تهیه گزارشات مالی شرکت و همچنین سفارش خرید مواد اولیه و قطعات مورد نیاز نیز به این بخش محول می گردد. طراحی انبار محصول با توجه به تنوع کمتر اقلام انبار شده نسبت به انبار مواد راحتتر می باشد ولی با توجه به وظایف این بخش مثل تحویل گرفتن و مراقبت از کالای ساخته شده، بسته بندی و ارسال محصولات و تهیه گزارشات و اسناد لازم در مورد ورود و خروج اقلام، اهمین این بخش نیز کاملاً مشهود

.

۳-۹-۲-۱ انبار مواد اولیه

به منظور ذخیره مواد اولیه مورد نیاز طرح، لازم است تا با توجه به میزان مصرف سالیانه، دوره سفارش گذاری و انبارداری هر یک از مواد اولیه و نحوه قرار دادن آنها در انبار، مساحت انبارش هر یکی از آنها محاسبه گردد. این فضا با توجه به نوع ماده و شرایط نگهداری آن می تواند در فضای مسقف و یا در فضای باز صورت پذیرد. بنابراین در جدول (۱۳-۳)، پس از بررسی هر یک از موارد فوق، با توجه به فضای لازم جهت راهروها، مانور و گسترش آتی انبار، جمع بدست آمده از مساحتهای انبارش تمامی مواد اولیه، در ضریب مانوری ضرب و سپس درانتهای جدول مساحت انبار مواد اولیه محاسبه گردیده است.

۳-۹-۲-۲

برق، آب، سوخت و … ، مساحت مورد نیاز در جدول (۳-۱۵) برآورد شده است.

همچنین در این واحد به منظور انجام تعمیرات جزئی و اتفاق، مساحت ۲۰ متر مربع به منظور احداث تعمیرگاه اختصاص می یابد.

 

 

 

 

 

 

 

جدول (۱۵-۳) برآورد مساحت تاسیسات

ردیفعنوانمساحت سرپوشیده (۲m)مساحت فضای باز (۲m)ملاحظات
۱تاسیسات برق۱۳۰تابلوی برق دیز ژنراتور
۲تاسیسات آب۸۱۰مخزن ذخیره آب
۳تاسیسات سوخت۰۲۰تاسیسات گاز
۴تاسیسات گرمایش۲۰۰موتورخانه شوفاژ
۵سایر تاسیسات۱۰۰ترازو ۴۰۰ کیلوگرمی/ کمپرسور ۴۰۰ لیتری برای ماشین لمینت
۶تعمیرگاه۲۰۰تعمیرات جزئی و اتفاقی دستگاهها
جمع۷۱۳۰

 

۳-۹-۴ مساحت آزمایشگاه

با توجه به آزمایشهای قید شده در بخش (۳-۳) و تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز این واحد و همچنین با در نظر گرفتن حجم کار روزانه آزمایشگاه، پرسنل و … در این واحد، آزمایشگاهی به مسات ۲۰

۳-۹-۵ مساحت ساختمانهای اداری، رفاهی و خدماتی

در بخشهای قبل فضای مورد نیاز برای بخشهای تولیدی و بخشهای سرویس دهنده به تولید (مثل انبارها، تاسیسات، تعمیرگاه و…) مورد توجه قرار گرفت. از آنجائی که سرویسهای دیگر کارخانه مثل بخشهای اداری، رفاهی و خدماتی نیز در ایفای وظایف واحد، نقش عمده ای دارند، لازم است فضای مورد نیاز این بخشها نیز به طریق مناسبی برآورد شود. بخشهای اداری به منظورهای مختلف مثل اداره کارخانه

سرویسها نیز در محلی مناسب که دسترسی استفاده کنندگان را میسر سازد مستقر می شوند.

در محاسبه مساحت مورد نیاز بخشهای اداری، برای اتاق مدیر واحد ۲۰ متر مربع، به ازای هرمهندس ۱۵ متر مربع و به ازای هر کارمند اداری ۱۰ متر مربع تخصیص یافته است. همچنین برای ساختمان نگهبانی و سرایداری ۴۰ متر مربع منظور می گردد. محاسبه مساحت بخشهای دیگر و جمع بندی محاسبات فوق بر اساس تعداد پرسنل تولیدی و غیر تولیدی واحد در جدول (۱۶-۳) درج گردیده است.

جدول (۱۶-۳) برآورد مساحت ساختمانهای اداری، رفاهی و خدماتی

نام بخشمساحت (۲m)
ساختمانهای اداری و خدماتی۵۵٫۰
نگهبانی و سرایداری۴۰٫۰
سالن غذاخوری و نمازخانه۴۰٫۰
رفاهی و بهداشتی۱۵٫۰
جمع کل مساحت بخشها۱۵۰٫۰

 

۳-۹-۶ مساحت زمین، ساختمان و محوطه سازی

برای محاسبه اجزاء ساختمان و محوطه سازی لازم است مساحت کل مورد نیاز بخشهای تولیدی، خدمات تولید (انبارها، تاسیسات، تعمیرگاه)، اداری، رفاهی و… محاسبه شوند. بر اساس محاسبات بخشهای قبل، این مساحتها در جدول (۱۷-۳) جمع بندی شده است.

 

 

 

 

جدول (۱۷-۳) مساحت ساختمان ها

نام بخشمساحت سرپوشیده (۲m)مساحت فضای باز (۲m)
تولید۲۹۸٫۰۰٫۰
انبار۳۱۰۰
اداری، رفاهی و خدماتی۱۵۰۰
تاسیسات و تعمیرگاه۷۱۳۰
آزمایشگاه۲۰۰
جمع کل مساحت بخشها۸۴۹۳۰

 

برای برآورد مساحت زمین مورد نیاز واحد، جمع مساحت ساختمانها و فضای باز در عدد ۲ ضرب می گردد. این ضریب بر طبق اصول و استانداردهای طراحی کارخانه به منظور تامین محوطه سازی، راهروها و خیابان کشی، گسترش آتی و… تعیین گردیده است.

پس از محاسبه زمین مورد نیاز، مساحت بخشهای مختلف محوطه سازی به صورت زیر برآورد می گردند:

معادل مجموع زیربنای ساختمانها، پارکینگ، خیابان کشی و فضای باز مورد نیاز خاک برداری و تسطیح در نظر گرفته می شود. برای خیابان کشی و پارکینگ ۲۰ درصد مساحت زمین و برای فضای سبز

رآورد مساحتهای فوق در جدول (۱۸-۳) درج شده است.

به منظور روشنایی محوطه نیز به ازای هر هشتاد متر مربع یک چراغ پایه بلند در نظر گرفته می شود. بر این اساس تعداد چراغهای محوطه ۷ عدد برآورد می شود.

 

جدول (۱۸-۳) مساحت اجزای محوطه سازی

نام بخشمساحت مورد نیاز (۲m)
مساحت زمین۱۸۰۰
خاکبرداری و تسطیح۱۱۰۰
خیابان کشی و پارکینگ۲۰۰
فضای سبز۳۰۰
دیوار کشی۳۶۰

 

۱۰-۳ زمان بندی اجرای پروژه

یکی از ارکان مهم اجرای پروژه ها که ضامن موفقیت پروژه می باشد، برنامه ریزی دوران اجرای پروژه است. احداث واحدهای صنعتی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

زمان بندی فعالیتها ضمن سازماندهی فعالیتها و قاعده مند کردن آنها باعث مدیریت

برداری واحد صنعتی را برآورد نماید و زمان مناسب برای هر فعالیت را پیش بینی کند.

سپس با شناخت روابط پیش نیازی فعالیتها زمان شروع و خاتمه فعالیتها را طوری برنامه ریزی کند که بتواند که مدت تعیین شده پروژه را تحویل دهد، چرا که تاخیر در اجرای پروژه در برخی موارد باعث وارد نمودن خساراتی خواهد شد که جبران آن بسیار سخت می باشد.

در این برنامه فعالیتهای اساسی اجرای پروژه با اخذ مجوزهای مختلف از ادارات ذیربط شروع شده و به اخذ پروانه بهره برداری ختم می شود. زمان انجام هر یکی از فعالیتها نیز با توجه به حجم فعالیتها و مشکلات احتمالی در اتمام به موقع فعالیت تخمین زده می شود.

از جمله این مشکلات می توان به مقررات اداری اخذ مجوز، مشکلات سفارش ماشین آلات و مشکلات راه اندازی آزمایشی و… اشاره کرد.

لذا با توجه به ویژگیهای این صنعت، برنامه ریزی زمان بندی (نمودار گانت) اجرای طرح در شکل (۴-۳) نشان داده شده است.

شکل (۴-۳) نمودار زمان بندی اجرای پروژه

ردیفشرح عملیاتسال اولسال دوم
۱۲۳۴۵۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۲۳۴۵۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲
۱اخذ مجوزهای مربوطه از ادارات ذیربط
۲تهیه زمین و انعقاد قرارداد آب و برق
۳سفارش ساخت و خرید ماین آلات
۴سفارش ساخت و خرید تاسیسات
۵اجرای عملیات ساختمان و محوطه سازی
۶نصب و راه اندازی ماشین آلات و تاسیسات
۷تولید نمونه آزمایشی
۸اخذ پروانه بهره برداری

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۸)”]

فصل چهارم

بررسی های مالی و اقتصادی

 

 

 

مقدمه

به منظور تعیین میزان سوددهی و شاخصهای اقتصادی طرح، ابتدا لازم است بررسی های مالی که مشتمل بر برآورد هزینه ها (

و هماهنگ تکمیل گردند زیرا در آنها ارقام مشترکی وجود دارند که نیاز به همترازی خواهند داشت.

تجزیه و تحلیل وضعیت مالی طرح ایجاب می نماید تا پاره ای از نسبتهای و شاخصهای اقتصادی مطرح در صنعت نیز محاسبه شوند تا بر مبنای میزان مطلوبیت هر یک از آنها (که به شرایط خاص هر کشور مرتبط می باشد)، دیدگاه کامل و جامعی نسبت به برآوردهای مالی، اقتصادی و مبانی آنها حاصل گردد.

در این فصل بر اساس برآوردهای فنی به عمل آمده، با ارائه معیارهای محاسبه هر یک از موارد برآورد سرمایه ثابت و در گردش و توضیح پیرامون هر یک، هزینه های ثابت و متغیر طرح، پیش بینی و قیمت تمام شده و همچنین سود سالیانه طرح محاسبه گردیده است. سپس مهمترین شاخصهای مالی و اقتصادی طرح مورد بررسی قرار گرفته اند. در پیوست طرح، محاسبات فنی و مالی طرح انجام شده و به دنبال آن جداول سود و زیان، گردش وجوه نقدی و ترازنامه طرح آمده است و همچنین با توجه به شاخصهای اقتصادی محاسبه شده، توجیه پذیر بودن طرح مشخص می شود.

 • اطلاعات مربوط به سرمایه در گردش و برآورد آن:

در این قسمت بر اساس محاسبات و بررسی های فنی به عمل آمده، هزینه های مربوط به سرمایه در گردش واحد، از جمله مقدار و هزینه مواد اولیه مصرفی، تامین انواع انرژی (آب، برق، سوخت و…) ، خدمات نیروی انسانی (حقوق، مزایا و بیمه کارکنان) و سایر موارد برآورد خواهند شد.

۱-۱ برنامه تولید سالیانه:

محاسبات و بررسیهای مالی این فصل بر اساس شرایط عملکرد واحد که تعیین شده است انجام می شود.

خلاصه این اطلاعات در جدول (۱) مشاهده می گردد.

جدول (۱) شرایط عملکرد واحد

تولیداتواحدظرفیت سالیانهقیمت عمده فروش هر واحد (هزار ریال)کل ارزش تولیدات سالیانه بر اساس ظرفیت اسمی (میلیون ریال)
لفافه با پایه آلومینیومتن۱۰۰۰۴۰۰٫۰۰۰۴۰۰٫۰۰۰
جمع کل تولیدات سالیانه:۴۰۰٫۰۰۰

تعداد روز کاری دراین واحد ۲۷۰ روز در سال می باشد که در ۱ نوبت کاری ۷٫۵ ساعته در روز به فعالیت مشغول می باشد.

 

۲-۱- مقدار و ارزش مواد اولیه مصرفی:

مواد اولیه مورد نیاز طرح و مقادیر هر یک از آنها به تفکیک محاسبه شده است و قیمتهای مواد اولیه بر اساس استعلام از شرکتهای معتبر داخلی و بازارهای عمده فروش تعیین گردیده است. جدول (۲) برآورد هزینه تامین مواد اولیه اصلی واحد را نشان می دهد.

 

 

جدول (۲) برآورد هزینه تامین مواد اولیه مصرفی

نام مواد مصرفیمصرف سالیانهارزشارزش سالیانه
مقدارواحد(ریال)(دلار)(میلیون ریال)(هزار دلار)
فویل آلومینیوم۳۶۱تن۰۴۳۷۰۰٫۰۱۵۷۷٫۶
کاغذ گریس پروف۵۳۶٫۱تن۰۱۸۴۰۰٫۰۹۸۶٫۴
واکس۸۲٫۵تن۰۱۴۳۷٫۵۰٫۰۱۱۸٫۶
لاک۵۱٫۶تن۰۱۸۹۷٫۵۰٫۰۹۷٫۹
کاغذ کرافت۲٫۰۴تن۱۴۴۰۰۰۰۰۰۲۹٫۴۰٫۰
سایر مواد اولیه غیر مذکور ۳٫۵ درصد۱٫۰۹۷٫۳
جمع کل ارزش سالانه مواد اولیه۳۰٫۴۲۸۷۷٫۸
جمع کل ارزش سالانه مواد مصرفی (هر دلار ۹۳۰۰ ریال):۲۶۷۹۴٫۰

 

۳-۱- هزینه های تامین انواع انرژی مورد نیاز:

انواع انرژی مورد نیاز شامل آب، برق و سوخت می باشند که مقادیر مورد نیاز هر یکی از آنها محاسبه گردیده است. بهای واحد هر یکی از انواع انرژی بر مبنای آخرین نرخ های اعلام شده از سوی وزارتخانه های مربوطه تعیین گشته و بر مبنای آن هزینه مربوط به آنها محاسبه شده است. نتایج این اطلاعات در جدول (۳) قابل مشاهده می باشد.

جدول (۳) هزینه های تامین انواع انرژی مورد نیاز

شرحواحدمصرف سالیانهبهای واحد (ریال)هزینه کل (میلیون ریال)
برقمگاوات ساعت۷۳٫۰۳۰۰۰۰۰۲۱٫۹
آب خاممتر مکعب۹۴۵٫۰۱۳۵۰۱٫۳
گاز طبیعیهزار متر مکعب۳۱٫۶۱۷۰۰۰۰۵٫۴
گازوئیلمتر مکعب۸٫۱۲۰۰۰۰۰۱٫۶
بنزینلیتر۱۶۲۰۰٫۰۱۰۰۰۱۶٫۲
نفت سیاه (مازوت)متر مکعب۰٫۰۰۰٫۰
جمع۴۶٫۴

 

واد اولیه و قطعات مورد نیاز:

هزینه مواد اولیه و قطعات مصرفی واحد برای یک دوره سفارش (مواد داخلی ۴۵ روز کاری و مواد خارجی ۱۰۰ روز کاری) به عنوان بخشی از سرمایه در گردش منظور می شود.

ب) حقوق و دستمزد کارکنان:

هزینه حقوق و دستمزد کارکنان به مدت ۰٫۲۵ سال (معادل ۶۸ روز کاری محاسبه و در برآورد سرمایه در گردش منظور می شود.

ج) انرژی مورد نیاز:

هزینه تامین انرژی مورد نیاز ۶۸ روز کاری واحد، به عنوان بخش دیگری از سرمایه در گردش در محاسبات منظور می گردد.

د) هزینه های فروش:

هزینه های فروش ۲۰ روز واحد، قسمت دیگری از سرمایه در گردش را تشکیل می دهد. لازم به ذکر است که هزینه های فروش ۰٫۵ درصد ارزش فروش سالیانه می باشد.

ه) سایر هزینه ها:

در خاتمه برای افزایش قابلیت اطمینان محاسبات و کاهش ریسک احتمالی، ۵ درصد موارد فوق به جمع حاصله اضافه می شود تا موارد احتمالی که در نظر گرفته نشده است، جبران شود. جمع اقلام سرمایه در گردش در جدول (۵) ارائه گردیده است.

جدول (۵) جمع اقلام سرمایه در گردش

شرحتعداد روزهای کاریارزش کل
(میلیون ریال)(هزار دلار)جمع (میلیون ریال)
تامین مواد اولیه داخلی۴۵۵٫۱۰٫۰۵٫۱
تامین مواد اولیه خارجی۱۰۰۰٫۰۱۰۶۵٫۹۹۹۱۲٫۹
حقوق و مزایای کارکنان۶۸۲۳۵٫۹۰٫۰۲۳۵٫۹
انواع انرژی مورد نیاز۶۸۱۱٫۷۰٫۰۱۱٫۷
هزینه های فروش۲۰۱۴٫۸۰٫۰۱۴٫۸
سایر هزینه های جاری (۵٫۰) درصد۱۳٫۴۵۳٫۳۵۰۹٫۱
جمع کل سرمایه در گردش۲۸۰٫۹۱۱۱۹٫۲۱۰۶۸۹٫۵

 

 • اطلاعات مربوط به سرمایه ثابت و برآورد آن:

منظور از سرمایه ثابت، آن گروه از دارایی های متعلق به واحد صنعتی است که ماهیتی نسبتاً ثابت یا دائمی دارند و به منظور استفاده در جریان عملیات جاری شرکت و نه برای فروش، نگهداری می شوند. به سرمایه ثابت، دارایی های سرمایه ای یا دارایی بلند مدت نیز اطلاق می گردد.

از اجزاء تشکیل دهنده سرمایه ثابت می توان دستگاهها و تجهیزات خط تولید، تاسیسات زیربنایی، زمین، ساختمان و محوطه سازی، وسائط نقلیه، اثاثیه و لوازم اداری، هزینه های قبل از بهره برداری

اختمان مورد استفاده قرار می گیرد)، قابلیت بهره دهی خود را از دست می

مستهلک شده در تاریخ خروج از خدمت، ارزش اسقاطی خوانده می شود. مازاد بهای تمام شده نسبت به ارزش اسقاط دارای ثابت، نشان دهنده مبلغی است که باید طی دوره عمر مفید دارایی به عنوان هزینه استهلاک در حسابها منظور شود.

چنانچه ارزش اسقاط در مقایسه با بهای تمام شده دارایی، قابل توجه نباشد، در محاسبه استهلاک می توان از آن صرف نظر کرد. روشهای مختلفی برای محاسبه هزینه استهلاک وجود

می شود. با در نظر گرفتن این اصل، ارزش اسقاط، عمر مفید و درصد استهلاک موارد مختلف طرح به شرح جدول زیر محاسبه شده است.

 

ردیفشرحعمر مفید (سال)ارزش اسقاط (درصد)درصد استهلاک نسبت به قیمت کل
۱ماشین آلات اصلی۱۰۳۰%۷%
۲تاسیسات عمومی۱۰۱۰%۹%
۳وسائط نقلیه۱۰۳۰%۷%
۴ساختمان۲۰۳۰%۵/۳%
۵اثاثیه و لوازم اداری- رفاهی۵۱۰%۱۸%
۶هزینه های پیش بینی نشده۱۰۱۰%
۷سرمایه ثابت غیر مذکور۱۰۱۰%
۸هزینه های قبل از بهره برداری۵۲۰%

 

در ادامه، اجزاء سرمایه گذاری ثابت طرح با توجه به برآوردهای فنی محاسبه خواهد شد.

 

 

۱-۲- هزینه ماشین آلات و تجهیزات خط تولید:

هزینه ماشین آلات و تجهیزات به کار رفته خط تولید (اعم از داخلی یا خارجی) بر اساس استعلام های به عمل آمده از شرکتهای معتبر، برآورد گردیده است که علاوه بر نرخهای ارائه شده از سوی این سازندگان، هزینه هایی نیز جهت نصب و راه اندازی و … صرف خواهد شد که شامل مواردی همچون نصب و راه اندازی، حمل و نقل، لوله کشی، برق کشی، عایق کاری، فونداسیون، ابزار دقیق، ساختار فلزی

۳-۲- هزینه زمین، ساختمان و محوطه سازی:

هزینه خرید زمین و هزینه های محوطه سازی (خاکبرداری و تسطیح، خیابان کشی و پارکینگ، فضای سبز، دیوار کشی و جراغهای پایه بلند برای روشنایی محوطه) و نیز هزینه های ساختمان سازی (سالن تولید، انبارها، تعمیرگاه، تاسیسات و آزمایشگاه، ساختمانهای اداری و سایر موارد) تماماً بر اساس قیمتهای اخذ شده برای شرایط محل احداث واحد محاسبه می گردد. مقادیر مورد نیاز برای هر یک از موارد فوق تعیین گردیده است و در جدول (۸) جمع بندی هزینه های این اقلام ارائه گردیده است.

جدول (۸) برآورد هزینه های زمین، محوطه سازی و ساختمان سازی

شرحمقدار (مترمربع)هزینه واحد (هزار ریال)هزینه کل (میلیون ریال)
سرمایه گذاری ساختمان و محوطه سازی
خاکبرداری و تسطیح۱۱۰۰۵۰٫۰۵۵٫۰
خیابان کشی و پارکینگ۲۰۰۶٫۰۱٫۲
فضای سبز۳۰۰۳۰۰٫۰۹۰٫۰
دیوار کشی۳۶۰۴۴۰٫۰۱۵۸٫۴
چراغهای محوطه (به عدد)۷۵۵۰٫۰۳٫۹
سالن تولید مسقف۲۹۸۱۵۰۰٫۰۴۴۷٫۰
انبارهای مسقف۳۱۰۱۵۰۰٫۰۴۶۵٫۰
آزمایشگاه۲۰۲۰۰۰٫۰۴۰٫۰
تاسیسات و تعمیرگاه۷۱۲۰۰۰٫۰۱۴۲٫۰
ساختمانهای اداری۵۵۲۰۰۰٫۰۱۱۰٫۰
ساختمانهای رفاهی، سرایداری و…۹۵۲۰۰۰٫۰۱۹۰٫۰
سردخانه۰۴۵۰۰٫۰۰٫۰
سالن تولید غیر مسقف۰۴۰۰٫۰۰٫۰
انبارهای غیر مسقف۰۶۰۰٫۰۰٫۰
مجموع کل سرمایه گذاری ساختمان و محوطه سازی۱۷۰۲٫۵
مساحت و هزینه های زمین مورد نیاز
زمین۱۸۰۰۱۰۰٫۰۱۸۰٫۰

 

۴-۲- هزینه وسائط نقلیه عمومی و وسایل حمل و نقل:

تعداد و انواع وسایل مورد نیاز واحد تعیین شده است. فهرست، تعداد، مبانی محاسبه قیمتها و نیز مجموع مربوط به کل وسائط نقلیه عمومی و حمل و نقل در جدول (۹) ذکر گردیده است.

جدول (۹) هزینه وسایل نقلیه عمومی و حمل و نقل

 

ریال و برای مدت بیست ماه در نظر گرفته می شود. مدت اجرای طرح دو سال در نظر گرفته شده است.

ه) هزینه های پیش بینی شده:

۱۰٫۰ درصد اقلام فوق الذکر به منظور سایر موارد پیش بینی نشده قبل از بهره برداری در نظر گرفته می شود.

جمع بندی هزینه های قبل از بهره برداری در جدول (۱۰) ارائه شده است.

جدول(۱۰) هزینه های قبل از بهره برداری

شرح(میلیون ریال)(هزار دلار)
هزینه مطالعات مقدماتی، تهیه طرح اجرایی و … (۰٫۱ درصد)۱۱٫۸۰٫۰
هزینه های تاسیس شرکت و دریافت مجوزهای مختلف (۰٫۲ درصد)۲۳٫۶۰٫۰
هزینه های جاری در دوره اجرای طرح۵۰٫۰۰٫۰
هزینه های آموزش، راه اندازی و بهره برداری آزمایشی۶۲۶٫۳۰٫۰
هزینه های مربوط به دریافت تسهیلات بانکی و سایر هزینه های قبل از بهره برداری (۱۰ درصد)۷۱٫۲۰٫۰
جمع۷۸۲٫۹۰٫۰

 

 

۷-۲-  جمع بندی اجزاء و برآورد سرمایه ثابت:

جمع بندی اجزاء سرمایه ثابت در جدول (۱۱) ارائه شده است. این رقم کل سرمایه گذاری ثابت مورد نیاز جهت احداث واحد را تعیین می کند.

جدول (۱۱) جمع بندی اجزاء و برآورد سرمایه ثابت

شرحارزش کل
(میلیون ریال)(هزار دلار)جمع    (میلیون ریال)
ماشین آلات و تجهیزات تولید۱۱۴۰٫۱۷۱۴٫۸۷۷۸۷٫۷
تجهیزات و تاسیسات عمومی۳۱۹٫۱۰٫۰۳۱۹٫۱
وسائط نقلیه۴۵۵٫۰۰٫۰۴۵۵٫۰
زمین۱۸۰٫۰۰٫۰۱۸۰٫۰
ساختمان و محوطه سازی۱۷۰۲٫۵۰٫۰۱۷۰۲٫۵
اثاثیه و لوازم اداری- رفاهی۲۰۰٫۰۰٫۰۲۰۰٫۰
هزینه های پیش بینی نشده (۳٫۵) درصد۱۳۹٫۹۲۵٫۰۳۷۲٫۴
سرمایه گذاری ثابت غیرمذکور۰٫۰۰٫۰۰٫۰
هزینه های قبل از بهره برداری۷۸۲٫۹۰٫۰۷۸۲٫۹
جمع کل سرمایه گذاری ثابت۴۹۱۹٫۵۷۳۹٫۸۱۱۷۹۹٫۶

 

 • کل سرمایه گذاری:

با توجه به مقادیر سرمایه گذاری ثابت و در گردش محاسبه شده، کل سرمایه گذاری این طرح مطابق جدول (۱۲) برآورد می گردد.

جدول (۱۲) برآورد سرمایه گذاری

شرحارزش کل
(میلیون ریال)(هزار دلار)جمع (میلیون ریال)
سرمایه ثابت۴۹۱۹٫۵۷۳۹٫۸۱۱۷۹۹٫۶
سرمایه در گردش۲۸۰٫۹۱۱۱۹٫۲۱۰۶۸۹٫۵
جمع سرمایه گذاری کل۵۲۰۰٫۴۱۸۵۹٫۰۲۲۴۸۹٫۵

 

 • هزینه های تولید:

برای تولید هر محصول علاوه بر سرمایه گذاری مورد نیاز جهت احداث و راه اندازی واحد، هزینه هایی نیز باید به صورت سالیانه و در طول دوره فعالیت واحد منظور کرد. این هزینه ها شامل اقلامی مانند حقوق کارکنان، تامین انرژی و … می

طرح و محاسبه شاخص های مالی و اقتصادی اقدام نمود.

۱-۴- هزینه های ثابت

هزینه های ثابت، مخارجی است که با تغییر سطح تولید، تغییر نمی کند. هر چند با به صفر رسیدن میزان تولید (تعطیلی کارخانه) بعضی از اقلام هزینه ثابت نیز حذف می شوند ولی در تجزیه و تحلیلهای مالی با توجه به کوتاه مدت بودن وقفه فوق، می توان فرض کرد که این هزینه ها وجود دارند. از بارزترین مثالهای چنین هزینه هایی هزینه بیمه کارخانه و هزینه تسهیلات دریافتی می باشند. بعضی از اقلام هزینه ای نیز کاملاً ثابت نیستند ولی تا حدودی ماهیت ثابت دارند. به عنوان مثال هزینه حقوق کارکنان دفتر مرکزی و اداری واحد بستگی به میزان تولید ندارد. همچنین با تغییرات جزئی در مقدار تولید، هزینه حقوق پرسنل تولیدی نیز ثابت است. لذا برای در نظر گرفتن چنین استقلالی،

 

 

جدول (۱۳) برآورد هزینه های ثابت

شرحدرصد (ثابت/کل)ارزش کل
(میلیون ریال)(هزار دلار)جمع       (میلیون ریال)
حقوق و مزایای کارکنان۸۵۸۰۱٫۹۰٫۰۸۰۱٫۹
انواع انرژی۲۰۹٫۳۰٫۰۹٫۳
هزینه استهلاک۱۰۰۴۰۶٫۵۵۲٫۵۸۹۵٫۲
هزینه تعمیر و نگهداری۱۰۱۹٫۶۳٫۷۵۴٫۰
هزینه های پیش بینی نشده تولید (۳٫۵) درصد۴۳٫۳۲٫۰۶۱٫۶
جمع هزینه های تولید۱۲۸۰٫۶۵۸٫۲۱۸۲۱٫۹
هزینه های عملیاتی۱۵۶۹٫۰۰٫۰۶۹٫۰
هزینه بیمه کارخانه (۰٫۲) درصد۲۳٫۶۰٫۰۲۳٫۶
هزینه تسهیلات دریافتی۱۰۰۳۰۴٫۷۰٫۰۳۰۴٫۷
جمع کل هزینه های ثابت۱۶۷۷٫۸۵۸٫۲۲۲۱۹٫۲

 

۲-۴- هزینه های متغیر

هزینه های متغیر اقلامی از هزینه هستند که با تغییر سطح تولید، تغییر می یابند. به عنوان مثال هر چه مقدار تولید بیشتر شود، مواد اولیه بیشتری مورد نیاز است. در این بخش نیز بعضی اقلام نسبت به ظرفیت تولدی تغییر می کند، ولی بستگی آن ۱۰۰% نمی باشد. به عنوان مثال با افزایش یا کاهش تولید در حدود کم، هزینه حقوق کارکنان تغییر نمی کند، ولی در صورتی که افزایش تولید، منجربه اضافه کاری شود، هزینه حقوق افزایش می یابد و یا اگر تولید از سطح خاصی کمتر شود، به کاهش پرسنل منجر می شود و حقوق نیز کاهش می یابد. به این منظور ۱۵ درصد از هزینه حقوق کارکنان به عنوان هزینه متغیر منظور می شود. در سایر موارد نیز درصدی از اقلام هزینه ای به این بخش اختصاص داده

 

شرحدرصد (متغیر/کل)ارزش کل
(میلیون ریال)(هزار دلار)جمع     (میلیون ریال)
مواد اولیه و قطعات۱۰۰۳۰٫۴۲۸۷۷٫۸۲۶۷۹۴٫۰
حقوق و مزایای کارکنان۱۵۱۴۱٫۵۰٫۰۱۴۱٫۵
انواع انرژی۸۰۳۷٫۱۰٫۰۳۷٫۱
هزینه تعمیر و نگهداری۹۰۱۷۵٫۹۳۳٫۳۴۸۵٫۵
هزینه های پیش بینی نشده تولید (۳٫۵) درصد۱۳٫۵۱۰۱٫۹۹۶۱٫۱
هزینه تولید غیر مذکور۰٫۰۰٫۰۰٫۰
جمع هزینه های تولید۳۹۸٫۴۳۰۱۳٫۰۲۸۴۱۹٫۲
هزینه های عملیاتی۸۵۳۹۱٫۰۰٫۰۳۹۱٫۰
جمع کل هزینه های متغیر۷۸۹٫۴۳۰۱۳٫۰۲۸۸۱۰٫۲

 

 • قیمت تمام شده محصول

با محاسبه هزینه های ثابت و متغیر طرح، کل هزینه های طرح مطابق جدول (۱۵) جمع بندی می گردد.

جدول (۱۵) برآورد کل هزینه های سالیانه

شرحهزینه های سالیانه
(میلیون ریال)(هزار دلار)جمع(میلیون ریال)
هزینه ثابت۱۶۷۷٫۸۵۸٫۲۲۲۱۹٫۲
هزینه متغیر۷۸۹٫۴۳۰۱۳٫۰۲۸۸۱۰٫۲
جمع کل هزینه های سالیانه۲۴۶۷٫۲۳۰۷۱٫۲۳۱۰۲۹٫۴

 

با توجه به ظرفیت اسمی واحد، قیمت تمام شده محصول برابر است با:

ریال ۳۱۰۲۹۴۰۰= قیمت تمام شده

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۹)”]

 • صورتهای مالی و شاخص های اقتصادی طرح:

کلیه محاسبات صورتهای مالی (مشتمل بر سود و زیان و گردش وجو نقدی و …) برای زمان اجرای یک ساله طرح و طی ۵ ساله اول بهره برداری و نیز تعاریف و محاسبات شاخص های اقتصادی طرح به طور کامل توسط نرم افزار کامپیوتری انجام گرفته است.

 • ارزیابی مالی و اقتصادی

نتایج محاسبات کامپیوتری صورتهای مالی و شاخص های اقتصادی طرح حاکی از سودآوری طرح بوده و عمدتاً می توان به شاخص های

کافی در سرمایه گذاری برای احداث اینگونه واحدها می باشد.

در جدول (۱۶) این شاخص ها ارائه شده اند.

جدول (۱۶) شاخصهای مالی و اقتصادی طرح

ردیف 

 

 

مقدار
۱نرخ بازده داخلی طرح۵۸٫۴%
۲درصد ارزش افزوده بر مبنای هزینه تولید۳۶٫۷%
۳درصد سهم منابع داخلی۲۷٫۷%
۴درصد تولید در نقطه سر به سر۱۹٫۸%
۵سالهای برگشت سرمایه۲ سال و ۶ ماه
۶سرمایه گذاری ثابت سرانه (میلیون ریال)۵۹۰
۷درصد کارکنان تولید به کل کارکنان۷۵%
۸نسبت سود و زیان ویژه به سرمایه نقدی۶۴٫۴%

 

 

ضمیمه (۱)

محاسبات مالی و اقتصادی

 

 

 

 

تولید سالیانه

تولیداتواحدظرفیت سالانهقیمت عمده فروشی هر واحد (هزار ریال)کل ارزش تولیدات سالیانه بر اساس ظرفیت اسمی (میلیون ریال)
لفافه با پایه آلومینیومتن۱۰۰۰۴۰۰۰۰٫۰۴۰۰۰۰٫۰
جمع کل ارزش تولیدات سالیانه۴۰۰۰۰٫۰

 

درصد تولید نسبت به ظرفیت اسمی در پنج سال اول راه اندازی:

سال اولسال دومسال سومسال چهارمسال پنجم
۷۵۸۵۱۰۰۱۰۰۱۰۰

 

تعداد روز کاری در این واحد ۲۷۰ روز در سال می باشد که در ۱ نوبت کاری، ۷٫۵ ساعته در روز به فعالیت مشغول می باشد.

 

 

 

 

 

 

۲-۱ نام، مقدار و ارزش مواد مصرفی:

ارزش سالیانه
نام مواد مصرفیمصرف سالیانهواحدمیلیون ریالهزار دلار
فویل آلومینیوم۳۶۱٫۰تن۰٫۰۱۵۷۷٫۶
کاغذ گریس پروف۵۳۶٫۱تن۰٫۰۹۸۶٫۴
واکس۸۲٫۵تن۰٫۰۱۱۸٫۶
لاک۵۱٫۶تن۰٫۰۹۷٫۹
کاغذ کرافت۲٫۰تن۲۹٫۴۰٫۰

 

 

سایر مواد اولیه غیر مذکور ۳٫۵ درصد۱٫۰۹۷٫۳
جمع کل ارزش سالانه مواد اولیه۳۰٫۴۲۸۷۷٫۸
جمع کل ارزش سالانه مواد مصرفی (هر دلار ۹۳۰۰ ریال)۲۶۷۹۴٫۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۳-۱ منابع انسانی مورد نیاز و هزینه حقوق و مزایای سالیانه:

شرحتعدادمتوسط حقوق ماهانه هزار ریالحقوق و مزایای سالیانه (۱۴ماه) میلیون ریال
مدیر۱۵۵۰۰۷۷٫۰
پرسنل تولیدیمهندس۱۴۴۰۰۶۱٫۰
تکنسین۱۳۳۰۰۴۶٫۲
کارگر ماهر۵۲۵۰۰۱۷۵٫۰
کارگر غیر ماهر۸۲۰۰۰۲۲۴٫۰
تکنسین فنی (تعمیرگاه، تاسیسات و…)۱۳۳۰۰۴۶٫۲
کارمندان اداری و مالی۲۲۲۰۰۶۱٫۶
نگهبان، کارگر ساده و خدمات۱۱۹۰۰۲۶٫۶
تعداد کل کارکنان۲۰
اضافه کار پرسنل تولیدی و تکنسینهای فنی۰٫۰
جمع حقوق و دستمزد سالیانه کارکنان۷۱۸٫۲
حق بیمه کارکنان (هر نفر ۲۳٫۰ درصد)۱۶۵٫۲
هزینه رفت و آمد کارکنان (هر نفر ۳۰۰۰٫۰ هزار ریال)۶۰٫۰
جمع کل حقوق و مزایای سالیانه۹۴۳٫۴

 

 

 

 

 

 

 

 

۴-۱ برآورد انرژی مورد نیاز:

موارد مصرفتوان برق کیلوواتآب خام متر مکعب در روزگاز طبیعی هزار متر مکعب در روزنفت سیاه (مازوت) متر مکعب در روز
فرآیند تولید۳۲٫۰(X)۰٫۰۰
تاسیسات۱٫۰۰٫۰۰٫۰
تعمیرگاه۱٫۰
ساختمانها۱۳٫۸۳٫۰۰٫۱
محوطه۰٫۰۰٫۵
سایر۷٫۲
جمع۵۵٫۰۳٫۵۰٫۱۰

آب مورد نیاز فرانید تولید نیز در بخش تاسیسات منظور گردیده است ضمناً متوسط میزان برق مصرفی سالیانه ۷۰ مگاوات ساعت برآورد می گردد.

۵-۱ مقدار و هزینه، انواع انرژی مصرفی:

شرحواحدمصرف سالیانهبهای واحد (ریال)هزینه کل (میلیون ریال)
برقمگاوات ساعت۷۳٫۰۳۰۰۰۰۰۲۱٫۹
آب خاممتر مکعب۹۴۵٫۰۱۳۵۰۱٫۳
گاز طبیعیهزار متر مکعب۳۱٫۶۱۷۰۰۰۰۵٫۴
گازوئیلمتر مکعب۸٫۱۲۰۰۰۰۰۱٫۶
بنزینلیتر۱۶۲۰۰٫۰۱۰۰۰۱۶٫۲
نفت سیاه (مازوت)متر مکعب۰٫۰۰۰٫۰
جمع۴۶٫۴

 

 

 

 

قسمت دوم: پیش بینی اجزا و برآورد سرمایه ثابت و در گردش

۲-۱ سرمایه ثابت:

۲-۱-۱ نام، تعداد و ارزش کل ماشین آلات و تجهیزات اصلی:

ارزش کل
نام ماشین آلات و تجهیزاتتعدادمیلیون ریالهزار دلار
دستگاه لمینت۱۰٫۰۵۶۹٫۳
دستگاه برش۱۰٫۰۸۰٫۵
بخش بسته بندی۱۰٫۰۰٫۰
تجهیزات تولید جانبی۱۰٫۰۰٫۰

 

ماشین آلات و تجهیزات تعمیرگاه و آزمایشگاه۱۳۰٫۰۰٫۰
سایر موارد غیر مذکور (۵ درصد موارد فوق)۶٫۵۳۲٫۵
هزینه نصب (۵ درصد موارد فوق)۶٫۵۳۲٫۵
هزینه های داخلی خرید خارجی (۱۵ درصد بخش ارزی)۹۹۷٫۱
جمع ارزش ماشین آلات و تجهیزات اصلی۱۱۴۰٫۱۷۱۴٫۸
جمع کل ارزش ماشین آلات و تجهیزات اصلی (هر دلار ۹۳۰۰ ریال)۷۷۸۷٫۷

 

 
۲-۱-۲ عنوان و ارزش تاسیسات عمومی:

ارزش کل
عنوانمقدارواحدمیلیون ریالهزار دلار
تامین برق از شبکه سراسری۵۵کیلووات۷۱٫۵۰٫۰
برق اضطراری توسط دیزل ژنراتور۶۰کیلووات۱۰۸٫۰۰٫۰
ایجاد تاسیسات لازم جهت تامین آب۴متر مکعب در روز۵۸٫۰۰٫۰
تامین سوخت مورد نیاز
گاز طبیعی۱۵٫۶متر مکعب در ساعت۲٫۰۰٫۰
گازوئیل۰متر مکعب۰٫۰۰٫۰
مازوت۰متر مکعب۰٫۰۰٫۰
تاسیسات گرمایش ساختمانها۴۶۸متر مربع۴۵٫۰۰٫۰
تاسیسات سرمایش و تهویه ساختمانها۴۶۸متر مربع۱۸٫۰۰٫۰
برجهای خنک کننده۰٫۰متر مکعب در ساعت۰٫۰۰٫۰
تصفیه شیمیایی آب (بدون املاح)۰٫۰متر مکعب در ساعت۰٫۰۰٫۰
دیگ بخار۰٫۰تن در ساعت۰٫۰۰٫۰
سیستم چرخش روغن داغ۰٫۰مگاژول بر ساعت۰٫۰۰٫۰
اطفاء حریقتعداد ۹ کپسول آتش نشانی۳٫۶۰٫۰
هوای فشردهندارد۰٫۰۰٫۰
فاضلاب انسانی۰٫۰۰٫۰
ندارد۰٫۰۰٫۰
سیستم ارتباطی تلفندو خط۳٫۰۰٫۰
سردخانهندارد۰٫۰۰٫۰
سایر تاسیسات اضافی غیر مذکورترازو ۴۰۰ کیلوگرمی/ گمپرسور ۴۰۰ لیتری برای ماشین لمینت۰٫۰۰٫۰
جمع ارزش تاسیسات عمومی۳۱۹٫۱۰٫۰

 

 

 

۳-۱-۲ وسائط نقلیه:

نوع وسیلهتعدادبهای واحد میلیون ریالبهار کل میلیون ریال
اتومبیل سواری۱۸۰٫۰۸۰٫۰
وانت ۲ تنی۱۱۰۰٫۰۱۰۰٫۰
کامیون(۴ تنی/ ۱۰تنی)۰۰٫۰۰٫۰
لیفتراک برق (۱تنی/ ۲تنی/ ویژه)۰۰٫۰۰٫۰
لیفتراک ازوئیلی (۲تنی/۳تنی)۱۲۷۵٫۰۲۷۵٫۰
سایر موارد۰٫۰۰٫۰
جمع سرمایه گذاری مورد نیاز برای وسائط نقلیه۴۵۵٫۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۴-۱-۲ مقدار و بهای زمین مورد نیاز:

مساحت متر مربعبهای واحد هزار ریالقیمت کل میلیون ریال
۱۸۰۰۱۰۰٫۰۱۸۰٫۰

 

۵-۱-۲ برآورد مساحت و هزینه های ساختمانی و محوطه سازی:

الف) اجزاء ارقام مربوط به محوطه سازی و حصارکشی

شرحمقدار متر مربعهزینه واحد هزار ریالقیمت کل میلیون ریال
خاکبرداری و تسطیح۱۱۰۰۵۰٫۰۵۵٫۰
خیابان کی و پارکینگ۲۰۰۶٫۰۱٫۲
فضای سبز۳۰۰۳۰۰٫۰۹۰٫۰
دیوار کشی۳۶۰۴۴۰٫۰۱۵۸٫۴
چراغهای محوطه (عدد)۷۵۵۰٫۰۳٫۹
جمع سرمایه گذاری محوطه سازی و حصار کشی۳۰۸٫۵

 

ب) اجزاء ارقام مربوط به ساختمان سازی:

شرحمساحت متر مربعهزینه واحد هزار ریالهزینه کل میلیون ریال
سالن تولید مسقف۲۹۸۱۵۰۰۴۴۷٫۰
انبارها
مواد اولیه۲۴۰۱۵۰۰۳۶۰٫۰
محصول۵۰۱۵۰۰۷۵٫۰
قطعات یدکی۲۰۱۵۰۰۳۰٫۰
بطور کلی۰۱۵۰۰۰٫۰
آزمایشگاه۲۰۲۰۰۰۴۰٫۰
تاسیسات و تعمیرگاه۷۱۲۰۰۰۱۴۲٫۰
ساختمانهای اداری۵۵۲۰۰۰۱۱۰٫۰
ساختمانهای رفاهی، سرایداری، نمازخانه، غذاخوری و …۹۵۲۰۰۰۱۹۰٫۰
سردخانه۰۴۵۰۰۰٫۰
جمع ساختمانها۸۴۹۱۳۹۴٫۰
سالن تولید غیر مسقف۰۴۰۰۰٫۰
انبار غیر مسقف۰۶۰۰۰٫۰

ج) مجموع کل سرمایه گذاری ساختمان و محوطه سازی (میلیون ریال):             ۱۷۰۲۵

۶-۱-۲ هزینه تامین اثاثیه و لوازم اداری- رفاهی:

بهای اثاثیه و لوازم اداری مورد نیاز جمعاً ۲۰۰٫۰۰ میلیون ریال برآورد می شود.

۷-۱-۲ هزینه های قبل از بهره برداری:

شرحمیلیون ریال
هزینه مطالعات، تهیه طرح اجرایی و … (۰٫۱ درصد)۱۱٫۸

 

 

 

 

 

 

 

۱-۳ هزینه های تولید:

۱-۱-۳ برآورد هزینه استهلاک سالیانه:

شرحدرصدهزینه استهلاک
میلیون ریالهزار دلارجمع    (میلیون ریال)
ماشین آلات اصلی۷٫۰۷۹٫۸۵۰٫۰۵۴۵٫۲
تاسیسات عمومی۹٫۰۲۸٫۷۰٫۰۲۸٫۷
وسائط نقلیه۷٫۰۳۱٫۹۰٫۰۳۱٫۹
ساختمان و محوطه سازی۳٫۵۵۹٫۶۰٫۰۵۹٫۶
اثاثیه و لوازم اداری- رفاهی۱۸٫۰۳۶٫۰۰٫۰۳۶٫۰
هزینه های پیش بینی شده۱۰٫۰۱۴٫۰۲٫۵۳۷٫۲
سرمایه گذاری ثابت غیر مذکور۱۰٫۰۰٫۰۰٫۰۰٫۰
جمع استهلاک دارائیهای ثابت۲۵۰٫۰۵۲٫۵۷۳۸٫۶
استهلاک هزینه قبل از بهره برداری۲۰٫۰۱۵۶٫۶۰٫۰۱۵۶٫۶
جمع کل هزینه استهلاک۴۰۶٫۵۵۲٫۵۸۹۵٫۲

 

۲-۱-۳ برآورد هزینه تعمیرات و نگهداری:

شرحدرصدهزینه تعمیرات و نگهداری
میلیون ریالهزار دلارجمع    (میلیون ریال)
ماشین آلات اصلی۵٫۰۵۷٫۰۳۵٫۷۳۸۹٫۴
تاسیسات عمومی۱۰٫۰۳۱٫۹۰٫۰۳۱٫۹
وسائط نقلیه۱۰٫۰۴۵٫۵۰٫۰۴۵٫۵
ساختمان و محوطه سازی۲٫۰۳۴٫۱۰٫۰۳۴٫۱
اثاثیه و لوازم اداری- رفاهی۱۰٫۰۲۰٫۰۰٫۰۲۰٫۰
هزینه های پیش بینی نشده۵٫۰۷٫۰۱٫۳۱۸٫۶
سرمایه گذاری ثابت غیر مذکور۵٫۰۰٫۰۰٫۰۰٫۰
جمع کل هزینه استهلاک۱۹۵٫۵۳۷٫۰۵۳۹٫۵

 

 

 

 

۳-۱-۳ هزینه های عملیاتی:

شرحهزینه عملیاتی
میلیون ریالهزار دلارجمع    (میلیون ریال)

 

د) ۶۴٫۴=۱۰۰*                 = ۱۰۰*                              = نسبت سود به سرمایه نقدی

۱۳۹۳۷٫۵       سرمایه نقدی

 

 

 

 

 

پیوست ۱

آمار صادرات

طی سالهای ۸۵-۱۳۸۳

ماخذ: سالنامه آماری سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران

 

 

 

 

 

سالنامه آمار بازرگانی خارجی جمهوری اسلامی ایران سال ۱۳۸۳

نتیجه جستجو صادرات

ارزش دلاری            ارزش ریالی         وزن (کیلوگرم)                   کشور              تعرفه

۳٫۵۸۹                 ۳۰٫۵۰۹٫۱۴۰              ۲٫۰۴۳                      ارمنستان       ۷۶۰۷۲۰۱۰

۳٫۵۸۹                ۳۰٫۵۰۹٫۱۴۰              ۲٫۰۴۳                                   جمع

مقدار وارزش و درصد صادرات بر حسب تعرفه و کشورهای مقصد – (سال ۱۳۸۴)

ارزش دلاریارزش ریالیوزن- کیلوگرمنام کشور
فویل لامینه چند لایه به صورت رول جهت واحدهای تولید کننده ظروف لوله ای (تیوب-(   ۱۰ /۲۰/۷۶۰۷
۳۰٫۵۸۱۲۷۷٫۶۴۴٫۳۶۰۳٫۴۹۷سوئیس
۱۸٫۵۰۱۱۶۵٫۳۲۰٫۵۵۹۱۰٫۸۵۸ارمنستان
۶٫۱۴۶۵۵٫۰۳۷٫۰۹۲۲٫۵۵۵آذربایجان
۱٫۹۹۷۱۸٫۲۴۶٫۵۸۹۸۹۰ترکمنستان
۹۰۸۰۱٫۵۴۰۴۸امارات متحده عربی
۵۷٫۳۱۵۵۱۷٫۰۵۰٫۱۴۰۱۷٫۸۴۸جمع تعرفه

 

مقدار و ارزش و درصد صادرات بر حسب تعرفه و کشورهای مقصد- (سال ۱۳۸۵)

ارزش دلاریارزش ریالیوزن- کیلوگرمنام کشور
فویل لامینه چند لایه به صورت رول جهت واحدهای تولید کننده ظروف لوله ای (تیوب)، روی تکیه گاه  ۱۰ /۲۰/۷۶۰۷
۲۶٫۸۱۰۲۴۷٫۱۶۱٫۳۹۰۵٫۳۶۲ترکمنستان
۱۷٫۵۴۱۱۶۱٫۱۵۲٫۲۶۷۳٫۲۲۶ازبکستان
۱۶٫۰۱۲۱۴۷٫۵۰۵٫۲۹۲۶٫۹۱۱عراق
۶۰٫۳۶۳۵۵۵٫۸۱۹٫۱۴۹۱۵٫۴۹۹جمع تعرفه

 

 

روند صادرات (بر حسب کیلوگرم)

در بازه زمانی ۸۵-۱۳۷۳

۷۶۰۷۲۰۱۰

۱۳۸۳۱۳۸۴۱۳۸۵
۲۰۴۳۱۷۸۴۸۱۵۴۹۹

 

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیوست ۲

آمار واردات

طی سالهای ۸۵-۱۳۸۳

ماخذ: سالنامه آماری سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیوست ۳

فهرست واحدهای در حال بهره برداری

دارای مجوز از وزارت صنایع و معادن

ماخذ: سایت اینترنتی وزارت صنایع و معادن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیوست ۴

فهرست مجوزهای صادره در دست اقدام

صادره از وزارت صنایع و معادن

ماخذ: سایت اینترنتی وزارت صنایع و معادن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش تعداد واحد و ظرفیت اسمی تولید محصول در استان/ شهرستان

تاریخ گزارش: ۲۶/۹/۱۳۸۶

لفافهای غذایی داروییظرفیتواحد سنجشتعداد
آذربایجان شرقی۱۶۰۰۰تن۱
قزوین۳۰۰تن۱
گیلان۶۰۰تن۱
جمع واحد سنجش۱۶۹۰۰تن۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیوست ۵

مبانی محاسبات انرژی

(آب، برق، گاز)

برای

 

 

 

 

 

 

 

نحوه محاسبه حق انشعاب آب برای واحدهای صنعتی

۶۰۰۰۰۰*۱۵۰۰۰۰*مقدار ظرفیت قراردادی بر حسب مترمکعب در ماه = حق انشعاب بر حسب ریال

* آب بهای کاربری های غیر خانگی به ازای هر متر مکعب (به ریال)

ردیفنوع کاربریمرکز استانسایر شهرها
صنعتی و تجاریصنعتی۱۳۸۳۱۸۸۳۱۳۱۳۱۷۸۶

 

* هزینه های برقراری انشعاب برق متقاضیان با قدرت

متقاضیان با کاربری غیر کشاورزی

 

محاسبه هزینه انشعاب و آبونمان در دو حالت زیر صورت می گیرد:

الف- مصرف با فشار یک چهارم پوند و کمتر از ۱۶۰ مترمکعب در ساعت

در این حالت هزینه برقراری انشعاب بر مبنای ظرفیت کنتور محاسبه می شود.

ت= هزینه برقراری انشعاب

ظرفت کنتور* ۱۳۷۵*۱۲= هزینه آبونمان در سال بر حسب ریال

تعرفه های فروش گاز طبیعی

شماره تعرفهنوع مصرفشاملگاز بهاء (ریال)
۳صنعتیواحدهای صنعتی، هتل ها، مسافرخانه ها و…۵/۱۵۸

 

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است

[/tab][/tabgroup]

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
4900 تومانبرای دریافت نسخه کامل

183 صفحه فارسی

فونت استاندارد/B Nazanin/14

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

نسخه قابل ویرایش+نسخه آماده چاپ

دریافت فوری + ارسال به ایمیل

[well boxbgcolor=”#e5e5e5″ class=”fontawesome-section”][tblock title=”برای مشاهده تمام پروژه ها ، تحقیق ها و پایان نامه های مربوط به رشته ی خود روی آن کلیک کنید.”][/well]

(برای امنیت و سهولت بیشتر پیشنهاد میشود با نرم افزارهای موزیلا فایر فاکس و یا گوگل کروم وارد شوید)

***************************

*************************************

پرداخت از درگاه امن شاپرک  با همکاری شرکت زرین پال صورت میگیرد

 ۱۵ درصد از درآمد فروش این فایل به کودکان سرطانی(موسسه خیریه کمک به کودکان سرطانی) اهدا میشود

پس از پرداخت،علاوه بر ارسال فوری فایل ها به ایمیلتان،مستقیماً به صورت اتوماتیک به لینک دانلود فایل ها  ارجاع داده میشوید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی با ایمیل (MASTER@NEXAVARE.COM) یا شماره تماس پشتیبان (۰۹۳۶۹۲۵۴۳۲۹) در ارتباط باشید

[alert type=”alert-danger”]کاربر گرامی، برای تهیه این اثر هزینه و زمان زیادی صرف شده است.که اکنون با این قیمت ناچیز در اختیار شما قرار گرفته است.لطفاً  تنها جهت استفاده دانشجویی یا شخصی خرید نمایید.همچنین اگر مدیر یک وبسایت یا وبلاگ هستید خواهش میکنیم آن را کپی نکنید.و یا در صورت کپی منبع را به صورت لینک درج نمایید. ضمناً شرعاً هم لازم به کسب رضایت است که به علت زحمت زیاد در انتشار ، کارشناسان ما رضایت استفاده بدون پرداخت هزینه آن را ندارند.تشکر از حمایت شما[/alert]


درباره نویسنده

publisher4 222 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.