no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

***روش تحقیق انرژی هسته ای و کاربرد آن در کشاورزی***انرژی هسته ای و کشاورزی

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

روش تحقیق انرژی هسته ای و کاربرد کشاورزی-۱-	تغییرات ژنتیکی ۲-	افزایش طول عمر در محصولات کشاورزی ۳-	ردیابی کود و آب در گیاهان ۴-	عقیم سازی ۵-	ردیابی پرندگان و حشرات ۶-	زود رسی و دیر رسی میوه ها ۷-	بالا بردن مقاومت گیاهان ۸-	تعیین مسیر آبهای زیر زمینی ۹-	استر لیزه کردن
zip
بهمن ۲۴, ۱۳۹۵

روش تحقیق انرژی هسته ای و کاربرد کشاورزی-۱- تغییرات ژنتیکی ۲- افزایش طول عمر در محصولات کشاورزی ۳- ردیابی کود و آب در گیاهان ۴- عقیم سازی ۵- ردیابی پرندگان و حشرات ۶- زود رسی و دیر رسی میوه ها ۷- بالا بردن مقاومت گیاهان ۸- تعیین مسیر آبهای زیر زمینی ۹- استر لیزه کردن


روش تحقیق انرژی هسته ای و کاربرد کشاورزی-۱- تغییرات ژنتیکی ۲- افزایش طول عمر در محصولات کشاورزی ۳- ردیابی کود و آب در گیاهان ۴- عقیم سازی ۵- ردیابی پرندگان و حشرات ۶- زود رسی و دیر رسی میوه ها ۷- بالا بردن مقاومت گیاهان ۸- تعیین مسیر آبهای زیر زمینی ۹- استر لیزه کردن

پروژه رشته کشاورزی.کاربردانرژی هسته ای درکشاورزی .  ۴۱ صفحه
[tabgroup][tab title=”چکیده ” icon=”fa-pencil-square-o”]بیان مسئله

 

امروزه سرعت پیشرفت اختراعات و اکتشا فات گویای آن است که زندگی بشر با علم ودانش گره خورده است به گونه ای که انسان بافعالیت های علمی وتحقیقاتی خود هر روز پرده از اسرار خلقت برداشته ، بیشتر به رمزوراز کائنات دست می یابد و هر روز دنیای جدیدی رافراروی خود می گشاید بشر با دست یافتن به درون ذرات اتم ها به توانایی و انرژی نهفته در آن پی برده است به نحوی که می تواند از آثار سازنده ی آن بهره جوید.

 

چرا که انرژِی هسته

آن برای بالا بردن عمر محصولات کشاورزی ،تاثیر وفواید اشعه گاما بر محصولات وبالا بردن مقاومت گیاهان مورد استفاده قرارداد.که اگر بشر بتواند به طریق صلح آمیز ومفید از آن استفاده کند به رفاه اقتصادی وسیاسی دست می یابد.

 

سوالات تحقیق

 

۱-کاربردانرژی هسته ای درکشاورزی چیست؟

۲-تاثیر اشعه گاما بر روی محصولات کشاورزی چیست؟

۳-چگونه می توان محصولات کشاورزی را از آسیب مصون داشت؟

 

اهداف واهمیت موضوع تحقیق

 

اهداف کلی:هدف از این تحقیق آشنایی بیشتر با انرژِی هسته ای وآثار کاربردهای آن در کشاورزی است

در راستای این هدف کلی اهداف جزئی طرح گردیده است.که از جمله آنها:

-بررسی نقش فن آوری هسته ای در:

 • تغییرات ژنتیکی گیاهان
 • افزایش طول عمر محصولات کشاورزی
 • بالا بردن مقاومت گیاهان
 • ساخت کود و آبیاری محصولات کشاورزی

 

 

 

 

 

نوع تحقیق

 

نوع تحقیق ما از نوع تحقیق کتابخانه ای ،به صورت مراجعه به کتابخانه، فیش برداری ،قرائت فیش ها ،نسخه برداری و خلاصه کردن ویادداشت برداری استفاده شد.

ما با مراجعه به سایت های مختلف و انتخاب بهترین مطالب که قابل فهم وانتقال برای ما باشد نیز استفاده کرده ایم .

 

 

روش تحقیق

 

روشی که در این تحقیق از آن استفاده کرده ایم روش توصیف نظام مند موقعیت انرژی هسته ای با دقت وحفظ عینیت موضوع آن بوده است به طور کلی می توان گفت ما از روش توصیفی و تا حدودی مورد کاوی و میدانی به صورت مطالعه فشرده ومتمرکز بررسی تاریخچه وتحولات انرژی هسته ای استفاده کرده ایم که  از تقسیم بندی انواع روش های تحقیق می باشد.

 

 

پیشینه ی تحقیق  

 

اصلی این تحقیق بود و کتاب حقایقی در مورد انرژی هسته ای و کتاب انرژی اتمی نوشته ی دکتر اریک و بلا کر ترجمه ی بهروز بیضا یی پیشینه ی خوبی در این زمینه داشت .

 

تعریف واژه ها و اصطلاحات

 

انرژیEnergy:  به معنای نیرو ، قوه ، قدرت ، توانایی واستعداد کار وکوشش است.

 

انرژی هسته ای :انرژی حا صل از شکافت هسته

 

کشاورزی :به  معنای  کشت ورزی – زراعت – کاشت وبرداشت محصول است .

 

تکنولوژی: فناوری –علم صنایع و حرفه ها –به کار بردن ،ترکیب کردن امور، استعمال کردن

 

  چکیده:

 

 

تحقیق و پژوهش را باید پایه توسعه و تعالی دانست که یکی از مهم ترین و حیاتی ترین برنامه های جوامع  و سازمان ها برای با لندگی و شکو فایی است .

بنابراین وظیفه پژوهشگران این است که با پژوهشهای دائمی وکار بردی نمودن آن ها مشخص کنند که ((چه چیز))یا((چه کار))،((به چه مقدار و میزان))،((چگونه ))،((برای چه کسانی))و(( کجا)) انجام شود که به هدف نزدیک تر شویم.

در این تحقیق هدف بررسی انرژی هسته ای در کشاورزی ایران،و استفاده ی کلی این انرژی سودمند در کشاورزی مورد تحقیق و بررسی است .

استفاده از این انرژی در کشوری هم چون ایران که بیشتر مناطق آن خشک وکویری هستند و با کمبود آب مواجه است بسیار سودمند است وبا تکنیک های هسته ای می توان این کمبودها را جبران نمود.

به طور کلی انرژی هسته ای در کشاورزی کاربردهای مفیدی داشته و با پرتو دهی بسیاری از مضرات روش های قبل جبران شده وبا استفاده ی بهینه از این تکنیک ها می توان از آسیب های وارده بر محصولات کشاورزی جلو گیری کرد.

 

 [/tab][tab title=”مقدمه ” icon=”fa-pencil “]     انرژی هسته ای کاربرداری زیاد در کشاورزی دارد. لازم به ذکر است انرژی هسته ای به تمامی انرژی های دیگر قابل تبدیل است ولی هیچ انرژی به انرژی هسته ای تبدیل نمی شود.

انرژی هسته ای خدمات برجسته ای در زمینه های مختلف دارد که مهمترین خدمت آن را می توان در بخش کشاورزی در نظر گرفت؛ افزایش جمعیت و نیاز روز افزون به غذا، آب و حتی صادرات محصولات غذایی محتاج علمی است که بتواند به این نیازها پاسخ دهد.
امروزه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای در بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه متداول است و ایران نیز مانند خیلی از کشورهای در حال توسعه، تحقیقات هسته ای خود را دنبال می کند.
امروزه با بالا رفتن جمعیت جهان کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار شده است وتامین و امنیت غذایی از مهمترین دغدغه های هر کشور می‌باشد.یکی از مهمترین چالش‌های کشاورزی خسارات ضایعاتی است که به محصولات کشاورزی وارد می‌شود بطوریکه گفته‌می‌شود‌امروزه بیش از یک سوم محصولات کشاورزی در جهان از بین می‌روند.وجودآفات گوناگونی که به محصولات کشاورزی حمله ور شده وباعث نابودی آنها می‌گردد باعث شده از دیربازانسانها بفکر یافتن روشهای گوناگون برای از میان برداشتن این آفات ودر بدست آوردن محصولات کشاورزی سالم باشند تا با بالابردن سطح کمی و کیفی محصولات کشاورزی را توسعه ببخشند .

تولید محصولات کشاورزی از جنبه های مختلف آسیب پذیر است .به طور معمول عوامل مختلفی مانند شرایط آب وهوایی ، میزان بارندگی ، وضعیت خاک کشاورزی، تجهیزات تکنو لوژی کشاورزی می‌تواند میزان تولید وکیفیت تولید ما را تحت تاثیر خود داشته با شد .در بین این مجموعه عوامل یکسری عواملی هستند که تولیدات ما را تهدید می‌کنند که این مجموعه عوامل زنده ای که محصولات کشاورزی را تهدید می‌کنند . استفاده کردن از روش هسته‌ای یا پرتو تابی وابسته به مجموعه دانش هسته ای می‌شود تکنولوژی نسبتا جدیدی هست .

کشاورزی هسته ای هیچ ارتباط خاصی با مقولات اورانیوم، غنی‌سازی، سانتریفوژ، باز فرآوری و غیره ندارد، بلکه هر نوع فعالیت کشاورزی که در آن به نوعی از ایزوتوپ و رادیو‌ایزوتوپ مستقیم و یا غیرمستقیم استفاده کند، زیر مجموعه کشاورزی هسته‌ای محسوب می‌شود.

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

۱–  انرژی چیست ؟

۲- انرژی چیست ؟

۳- واپا شی هسته ای  چیست؟

۴- -شکافت هسته ای

۵- پرتوها

۶- توضیح چند اصطلاح علمی

۷- رادیو ایزوتوپ

 

 

 

 

 

مقدمه علمی:

 

۱-انرژی چیست ؟

 

انرژی برای به حرکت در آ وردن ،شتاب دادن،بلند کردن، گرم کردن ویانورانی کردن  اشیاء لازم است.انرژی نه به وجود می اید ونه ازبین می رود .انرژی رانیز می توان از منابع طبیعی به دست اورد.

 

۲- انرژی هسته ای چیست؟

 

انرژی که از هسته ی ام ها حاصل می گردد.

۳-واپا شی هسته ای  چیست؟

 

هسته بسیاری از اتم ها به ویژه ان هایی که خیلی سنگین وبزرگ اند پایدار نیستند ،گاهی اوقات اتم ازه ساخته شده نیز ناپایدار است ودوباره فرو می پاشد وبه این ترتیب دوره کاملی از فروپاشی ها زنجیر های صورت می گیرد تا بلاخره این روند با ایجاد یک عنصر پایدار پایان می یابد .

 

ایی

انجام می گیرد.

۴-شکافت هسته ای

 

هسته یک اتم سنگین ناپایدار ممکن است به صورت  طبیعی  یامصنوعی واپاشی کند وتعداد نوترون اغلب بین ۰تا۵عدداست تبدیل شده وانرژی تولید میگردد.

کنند:

 

۱

می شود که عبارتند از:

هیدرژن وکربن

 

شکل۱ : نمایی ساده از شکافت هسته ای

 

 

 

 

 

 

 

۵-جوش هسته ای:

 

 

هنگامی که هسته دواتم سبک تحت فشار بسیار زیاد وگرما قرار گیرد این دو دو هسته یک هسته ی بزرگتر وسنگین تر را همراه با تعدادی نوترون ومقداری انرژی که البته این انرژی ازانرژی اولیه  داده شده کمتر است.

۶-پروتوزایی:

 

عناصری هستند در طبیعت که بطور طبیعی پروزا هستند.مانند :عناصر توریم ،اورانیم ،نپتولیم ،اکتونیم واورانیم که همگی در مجموع سه نوع پرتو ممکن است از خود متساعد

 

 

 

 

۲-پرتوبتا:

اگر هسته ی اتم پرتو زایی به طور طبیعی برای پایداری به هسته اتم ناپایدار تبدیل شود

نورون ها یا عدد اتمی ویا عدد جرمی  به میزانی کاهش می یابد وبه بتا تبدیل می شود .

در این حال اگراز شدید نوترون ها کاسه شود پرتو بتا منفی واگراز تعدادپوزیترو ها کاسته شود پرتو بتا مثبت می گردد.

 

۳-پرتوی گاما:

هسته ی اتم که به طور

ته ای شکافت هسته ای صورت گرفته ونوترون ها نیزتولید

می شوندوچشمه نوترون هستند.درواکنش های هسته ای طی واکنش،هسته ی

ذره سبک واتم سنگین یک ذره سبک واتم سنگین دیگریبه وجود می آید همراه

با پرتو دهی وانرژی  است.

 

چشمه ی امرسیم آلفا دهنده ی خوبی است ،یک لایه نازک برلیم روی آن قرار

قرار داده ونوترون تولید می کند.

 

 

 

 

 

۸-توضیح چند اصطلاح علمی:

 

۱-  نیمه عمر ماده رادیو اکیو :

هیچ کس نمی تواند زمان فروپاشی هسته ی اتم به خصوصی را پیش بینی کند.اما زمانی خاصی که بای فروپاشی  نیمی از اتم های یک ایزوتوپ لازم است

را،نیمه عمر آن ایزوتوپ می گویند.

۲– ایزوتوپ:

به اتم های یک عنصر که از لحاظ عدد اتمی یعنی تعداد الکترون ها وپروتن ها به هم شبیه هستند ولی اختلافی از لحاظ تعداد نوترون ها دارند راایزوتوپ ها ی یک عنصر می گویند.

 

۳-اکتیویته:

آهنگ واپشی هسته هادر یک ثانیه اکتیویته می گویند.

واحد زمان /تعداد واپاشی هسته        اکتیویته

 

واحدهای اندازه گیری

 

 

 

 

۹-رادیو ایزوتوپ:

ایزوتوپها با عدد جرمی آنها مشخص می‌شوند. حتی در حالت پایه بسیاری از ایزوتوپها ناپایدارند که ایزوتوپهای ناپایدار را رادیوایزوتوپ میگویند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱در ایران

۲-در جهان

۳-در عقیم سازی حشرات

۴-روش استریل کردن مواد غذایی در جهان

۵-پرتو دهی

 

 

 

 

 

 

 

تاریخچه

 

افزایش جمعیت و نیاز روز افزون به غذا، باعث شده تا استفاده از انرژی هسته ای در بخش کشاورزی
مورد توجه کشورهای مختلف قرار گیرد و این ضرورت در ایران نیز مورد توجه محققان، دانشمندان و مسؤولان امر قرار گرفته است.
۱-  برای

عنوان «مرکز تحقیقات کشاورزی و پزشکی هسته ای» در کرج شکل گرفت که صرفاً روی مسایل تحقیقات هسته ای فعالیت کند. اولین پایه‌های تحقیقات کشاورزی هسته‌ای در ایران در سال ۱۳۵۶ گذاشته شد و به تدریج و با جذب نیروهای متخصص این رشته توسعه یافت.

 

۲- پایه این کار از حدود سال ۱۹۵۳ در کشور آمریکا گذاشته شده از ان به بعد تحقیقات بسیار زیادی در کشورهایی

لازیوور لازینکن و شپش های سیتو فیلوریزر استفاده شد که عمل کرد خوبی داشت.

 

۴- روش استریل کردن حشرات یا عقیم کردن حشرات از سال ۱۹۳۸ این روش در آمریکا شروع شد تا الان هم ادامه داشته است .

 

۵- شروع پرتودهی مواد غذایی در دنیا براساس پذیرش استاندارد پرتودهی مواد غذایی در سال ۱۹۸۳ بود. این استاندارد به

۱۳۰کشور دنیا براساس تایید کمیته مشترک کارشناسی پرتودهی مواد غذایی (JECFI)مورد قبول قرار گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • تغییرات ژنتیکی
 • افزایش طول عمر در محصولات کشاورزی
 • ردیابی کود و آب در گیاهان
 • عقیم سازی
 • ردیابی پرندگان و حشرات
 • زود رسی و دیر رسی میوه ها
 • بالا بردن مقاومت گیاهان
 • تعیین مسیر آبهای زیر زمینی
 • استر لیزه کردن

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

-تغییرات ژنتیکی

 

با دادن مقداری اشعه که این میزان اشعه زیاد است می توان تغییرات ژنتیکی بوجود آورد ولی قابل ذکر است که این تغییرات کنترل شده نیست.بعضی از این تغییرات بعد از یکی دو نسل از بین میرود و بعضی از آن ها دائمی است.

مثال ها:

-بررسی

تولید جوجه های گوشتی، اصلاح نژاد دام در جهت بازدهی بیشتر مثل اصلاح نژاد گاوها به صورتی که گوشت قابل استفاده آنها به حداکثر برسد.

تولید پرتقال نارنگی و پرتقال کم هسته در باغات تنکابن که در این حالت میوه تولیدی دارای کیفیت بالا همراه با بازار پسندی خوب و قابل استفاده در صنایع تبدیلی است. افزایش محصول بذر گندم طبس که با استفاده از این  روش میزان برداشت محصول گندم از یک و نیم تن در هر هکتار به هفت تن در هر هکتار افزایش یافته است.

شکل۲-تولید پرتقال و نارنگی بدون هسته

 

اصلاح نباتات که با این روش می توان بطور مصنوعی جهش هایی را در گیاه ایجاد کرد و با گزینش واریته های موتانت با عملکرد بیشتر،آن را مقاوم به بیماریها و آفات، سازگاری بهتر به شرایط محیطی و تغذیه کارآمدتر تبدیل کرد.

ن روش برای ایجاد تنوع، در محصولاتی که بطور معمول بذری تولید نمی کنند و دارای تنوع پایینی هستند موثرتر است.

 

تحقیقاتی نیز بر روی

از یک هکتاربه۵۰ تن در هکتار افزایش یافته است. که با این روش مصرف آب و مصرف کود هم به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرد.

 

-هم چنین با تغییرات ژنتیکی در آفات و حشرات می توان آن ها را عقیم و غیر قابل بارور کرد ومیتوان با دستکاری ژنتیکی بعضی گیاهان مانند سویا –گوجه فرنگی ولوبیا را زود رس و پر محصول کرد ودر مورد گیاه سویا تا بین ۱۰تا ۲۰ روز زود رس میشود.

 

شکل۳ :پرتو تابی باعث  زود رسی  گیاه می شود .

 

 

گندم طبس در ابتدا مشکل بلندی‌قد داشت، بذر آن در مرکز تحقیقات کشاورزی هسته‌ای مورد بررسی و اصلاح قرار گرفت. به کارگیری

منطقه از تغییری که این گندم در

این نوع گندم در حال کشت است.

 

 

شکل۴ : با پرتو دهی می توان مشکلات بذر را حل کرد.

 

                        

 

 

 

 

 

 

 

۲-افزایش طول عمر در محصولات کشاورزی:

 

اشعه موجود زنده را

عمر محصول میشود.

 

 

 

 

 

شکل ۵: پرتو تابی مانع فعالیت حشرات وکرم ها است.

 

 

 

مثال ها:

 

تولید گلهایی کوچک و زیبا، گلهای زینتی با طول عمر بیشتر ،پرتو دهی به جوانه های پیاز، سیر و سیب  زمینی که موجب متوقف شدن جوانه زدن شده و جلوی پوسیدگی واز بین رفتن محصولات گرفته میشود.

 

 

شکل۶  :پرتو تابی ما نع جوانه زدن پیاز می شود.

شکل۷ : پرتو تابی ما نع جوانه زدن سیب زمینی می شود.

 

بیشتری برای بازار یابی و صادرات این محصولات به بازارهای بین المللی برای تولید کنندگان و صادر کنندگان فراهم کرد.

شکل۸:ماندگاری بیشتر میوه ها با انرژی هسته ای

 

کاهش میکروب های بیماری زا

که کاربرد دارد و نیز حمل و نقل در مسیرهای طولانی یا نگهداری دراز مدت مواد غذایی بدون استفاده از این مواد کاری بسیار دشوار است.

 

۳-ردیابی کود و آب در گیاهان

 

با استفاده از مواد رادیو اکتیو می توان خاصیتی در گیاهان ایجاد کرد که آنها از حد اکثر آب موجود در خاک استفاده کنند. به این

ر این روش مقداری مواد رادیو اکتیو به آب مورد استفاده ی گیاه می افزایندو سپس به وسیله ی آشکار سازها ماکسیموم پرتو دهی را اندازه گرفته وسپس به مقدار کافی به گیاه آب می دهند.

همچنین با استفاده از این روش می توانند

مناسب با نفوذ پذیری بیشتر برای کم تر استفاده کردن آب مناسب تر خواهد بود. که از این روش برای صرفه جویی در مصرف آب و انتخاب کود مناسب است.

 

۴-عقیم سازی

 

کارشناسان و متخصصان کشورمان با استفاده از انرژی هسته ای و پرتو تابی گاما افات را عقیم می کنند و با رها سازی افات و حشره های عقیم این فعالیت اقتصادی را، سالم به نسل های بعد ی انتقال می دهند و به این ترتیب جمعیت افات کاهش می یابد این روش هم اکنون برای کنترل افت کرم گلوگاه انار و بیماری میکروبی خرما که سبب

ایجاد جهش های مرگ آور در کروموزومهای آفات صورت می گیرد که باعث عقیمی آنها می شود. نرهای عقیم در مناطقی که بتوانند در جفت یابی با حشرات نر بارور رقابت کنند رها می شوند. بدین ترتیب نتاجی تولید نمی شود و به میزان قابل توجه ای آفات کنترل می گردند.

به خصوص در مورد آفات پزشکی یعنی حشراتی که ناقل بیماری ها هستند مثل مگس تسه تسه که ناقل بسیاری از بیماری ها است این روش ها خیلی مؤثر بوده و تا حد زیادی توانسته است این آفات را کنترل کنند. در کشور هایی مثل الجزایر که خرما یکی

ر از این روش استفاده می‌کنند. کشورهایی مثل آمریکای مرکزی ، آفریقای جنوبی این یک روش کاملا پذیرفته شده است.

 

برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ در آمریکا اولین حشره ترانسیونیک که نوعی آفت است در حال حاضرپکتریوفسیپلا که در ایران به

انباری بخصوص شپشه‌های‌گندم آرد و بسیاری از آفات انباری عملاً از طریق این روش با دزهای بالا کشتن آنها و یا با دزهای پایین برای عقیم کردنشان استفاده می‌شود.

کرم گلوگاه انار یکی ازمهم ترین آفت انار در ایران است میدانیم که انار یک میوه بسیار خوب است ، یعنی بازار پسندی خوبی در سطح بین

هم در مورد کنترل این آفت خیلی مؤثر نبوده است.روش به این صورت است که پروانه های نر را جمع آوری می کنند به میزان زیاد پرورش می دهند در آزمایشگاه عقیم‌شان می کنند ودر محیط رهاسازی می کنند در سطح باغ و طبیعتاً اختلال در جفت گیری که ایجاد می شود جمعیت آفت را تا سطح قابل قبولی را پایین می آورد.

 

قابل ذکر است که غلات، دانه‌ها و بعضی میوه ها مانند پاپایا، انبه و توت فرنگی جهت از بین بردن حشرات و کاهش آلودگی قارچی پرتودهی می‌شوند.

 

۵-ردیابی پرندگان و حشرات

 

برای ردیابی حشرات مضر از جمله ملخ ها که به صورت دسته جمعی حمله کرده وآسیب های زیادی را به محصولات کشاورزی وارد می کنندمورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل یک یا چند ملخ را جمع آوری کرده و به آن ها دستگاهی که تششِّعات گاما دارد متصل می کنند و با وسایل آشکار ساز آن ها را ردیابی کرده وبا نزدیک شدنآن ها به اطراف مزرعه آن ها را به وسیله ی مواد شیمییایی از بین میبرند ویا با گذاشتن موادی که به آن حساس اند در اطراف مزرعه آن ها را دور کرده و مزرعه از آسیب مصون می ماند.

در ردیابی پرندگان نامه رسان نیز این فنّاوری مورد استفاده قرار می گیرد  تا به همین روش محققان در مورد پرندگان و قدرت  پیدا نمودن راه را مورد بررسی قرار دهند.

 

۶-زود رسی ودیر رسی  میوه ها

 

تحقیق بر روی زودرسی گندم

آن درخت در فصل مورد نظر که میوه کم یا نا یاب است استفاده نمود.

لازم به ذکر است که درخت با توجه به میزان پرتو دهی یا به حالت عادی باز میگردد یا این که این خاصیت را به نسل های بعدی منتقل میکند.   تحقیقاتی نیز بر روی زودرسی گندم و برنج انجام شده که هر کدام فواید خاص خودش را دارد.

۷-تعیین مسیر آبهای زیر زمینی

تکنیکهای هسته ای برای شناسایی حوزه های آب زیر زمینی هدایت آبهای سطحی و زیر زمینی ، کشف و کنترل نشت و ایمنی سدها مورد

به وسیله ی دستگاه های آشکار ساز آب را رد یابی وبا استفاده ازاین روش می توان محل های مناسب برای احداث زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار داد.

 

۸-بالا بردن مقاومت گیاهان

 

می توانیم با اتم های رادیواکتیو؛ فسفر، پروتئین، گوگرد و اسیدهای آمینه را ردیابی و استخراج و از طریق آن صفات مثبت را تقویت و صفات منفی گیاه مثل بیماری را از بین ببریم.

 

می توان با پرتو دهی گیاهان را مقاومبه

خشک و کویری هستند این روش بسیار مفید و سودمند خواهد بود.

هم چنین می توان با پرتو دهی گاما ارقام بومی کم محصول را به ارقام مقاوم پر محصول تبدیل کرد. اشاره به این که با اشعه گاما لاین های مقاوم به پژمردگی به خصوص در نخود و لاین های زود رس و مقاوم در کنجد و هم چنین اصلاح بذر گندم برنج وجو که مقاوم به بیماری های قارچی ،سرماوخوابیدگی

خالی از لطف نخواهد بود.

۹استر لیزه کردن 

پرتو افکنی بر روی مواد غذایی بدون آنکه حالت فیزیکی یا مزه ماده خوراکی را تغییر دهد می تواند آنرا بطور کامل

می تواند کاربرد داشته باشد ضمن اینکه میتواند کیفیت فیزیکی مواد را تحت تا ثیر خود قرار دهند. پرتودهی مناسب به مواد غذایی موجب پاستوریزه و استریلیزه شدن و افزایش زمان ماندگاری آنها می شود .

 

شکل ۹: استرلیزه کردن یکی از کاربرد های پرتودهی است.

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.               [/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]

۱پرتو دهی

 

۲-کاربرد پرتو دهی

 

 

۱-پرتو دهی محصولات و مزایای آن:

 

فناوری پرتودهی مواد غذایی یکی از این روشها است که کارایی و ایمن بودن آن از بیش از ۵۰ سال پیش اثبات شده است. همچنین کنترل فرآیند پرتودهی آسان بوده و با سیستمهای نظراتی ارزیابی نقاط بحرانی فرآیند تولید

از بین بردن میکروارگانیسمهای مهم از نظر سلامت ۲) کاهش آلودگی بعدی محصول به دلیل امکان انجام فرآیند برای مواد غذایی

ر چشمگیری بر ایمنی مواد غذیی خواهد داشت. علاوه ‌بر این سازمانهای معتبر جهانی مانند سازمان بهداشت جهانی و انیستیتو تکنولوژیست‌های مواد غذایی کارایی این فرآیند را تایید کرده‌اند. بنابراین گسترش بکارگیری این فرآیند می‌تواند شیوع بیماری را در جهان کاهش داده و باعث ارتقاء سطح سلامت جهانی شود. از اینرو تلاش و توجه دولتها، صنایع و مصرف کنندگان جهان منجمله ایران جهت بکارگیری این فرآیند ضروری است.

۲کاربردهای پرتودهی مواد غذایی ماکیان و محصولات ماکیان

 • گوشتهای قرمز
 • غذاهای دریایی
 • محصولات لبنی
 • غلات، دانه‌ها و میوه‌ها و سبزیجات
 • ادویه‌جات و گیاهان خشک شده
 • جلوگیری از جوانه زنی پیازها و غده‌ها

مواد غذایی استریل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • طرح های خاتمه یافته در ایران
 • طرح های در دست اجرا در ایران

 

 

 

 

۱-طرح های خاتمه یافته در ایران:

-تعیین راندمان زراعی کودهای باکتریایی تولید شده بر روی عملکرد برنج در شرایط مزرعه

-تعیین تاثیر تلقیح باکتری‌های پیش برنده رشد گیاه بر گیاه

 

-پروژه جداسازی لاینهای مقاوم به شوری در جو با استفاده از پدیده Somaclonal Variation

-بهینه سازی باززایی از طریق کشت بافت در ارقام زیره سبزایرانی

-بررسی تکثیر گیاهچه‌های‌انبه بااستفاده‌از تکنیک کشت بافت

-تولید گیاهچه‌های سالم

از طریق کشت بافت و تهیه مریستم‌های   Invitro

-بهینه سازی روش کشت بافت در کلزا

 

 

-بهینه سازی روش انتقال ژن به کلزا

– بهینه سازی روش کشت بافت ترشک

-بهینه سازی روش کشت بافت اسفناج

-ارزیابی پاکوتاهی در گیاهان تراریخته توتون

-بررسی واکنش آنزیم H+-ATPase در چهار گونه هالوفیت و گلیکوفیت در شرایط تنش شوری

-ارزیابی و انتخاب ژنوتیپ های متحمل گندم نان تحت تنش

 

-جمع‏‏آوری و شناسایی گیاهان علوفه‏ای(گرامینه و  لگوم) از مناطق شور کشور

-مطالعه الگوی بیان ژن OsHKT1 در بافتهای مختلف گیاه برنج و تعیین نقش تنش خشکی و یونهای سدیم، پتاسیم، روبیدیوم و آمونیوم بر بیان آن

-ساختن ژن hcs برای انتقال به گندم و جو جهت مقاومت به

(انگشت نگاری DNA )

 

۲- فعالیتهای پژوهشی در دست اجرا در ایران:

 • القاء موتاسیون در نارنگی بمنظور ایجاد تنوع ژنتیکی در جهت تولید موتانتهای با صفات کیفی برتر،
 • ایجاد لاینهای زودرس و مقاوم به خشکی در گلرنگ با استفاده از تکنیک موتاسیون،
 • القاء موتاسیون به منظور ایجاد صفت زودرسی در ۸ لاین پنبه بوسیله پرتوتابی با اشعه گاما،
 • راه اندازی آزمایشگاه مارکرهای مولکولی و تعیین RAPDs در لاینهای موتانت گندم،
 • ایجاد مقاومت
 • یل روش عقیم سازی در کنترل کرم گلوگاه انار،
 • بررسی کارایی تثبیت بیولوژیک ازت سویه های ریزوبیوم در همزیستی با دو رقم لوبیا به روش رقت ایزوتوپی ازت – ۱۵،
 • بهبود کیفیت نانوائی و ارزش غذایی گندم نان (استفاده از مارکرهای مولکولی برای انتخاب گیاهان برتر)،
 • القاء موتاسیون توسط اشعه گاما در پرتقال تامسون ناول به منظور ایجاد ژنوتیپهای با صفات برتر،
 • ایجاد تنوع ژنتیکی و ارزیابی لاینهای متحمل به شوری در کلزا با استفاده از روش جهش زایی،
 • کاربرد تکنیک ردیابی علف کش ۴ نشاندار به کربن ۱۴ جهت تعیین مناسبترین زمان کنترل انتخاب
 • با استفاده از روش الیزا،
 • مطالعه اثر سطوح مختلف گوگرد و مایه تلقیح باکتریهای ریزوبیوم و تیوباسیلوس بر عملکرد ، توان تثبیت ازت و جذب برخی عناصر غذایی ارقام سویا به روشهای ایزوتوپی ازت ۱۵ و فسفر۳۲،
 • تهیه واکسن بیماری تب برفکی از طریق غیر فعال سازی ویروس FMD type A87/IRN با پرتو گاما،
 • بررسی تاثیر
 • از رادیوایزوتوپ ۱۵
 • اثرات سطوح مختلف کود نیترات آمونیوم بر جذب نیتروژن، عملکرد کمی و کیفی نیشکر و و نیز تعیین کارائی مصرف کود با استفاده از ایزوتوپ سنگین ۱۵
 • بررسی تأثیر منابع مختلف کود نیتروژنی و تعداد تقسیط بر عملکرد کمی و کیفی کلزا با استفاده از ۱۵
 • امکان سنجی تعیین نسبت ایزوتوپی ۱۴N و ۱۵N عصاره خاک به روش ریزانتشار با استفاده از دستگاه اسپکترومتر گسیلی NO17.
 • اایجاد تنوع ژنتیکی به وسیله ی تابش
 • ای پی آر
 • تعیین دز مناسب پر تو های گاما برای ایجاد موتاسیون در ریز نمو نه های موز
 • بررسی آلودگی میکروبی گوشت قرمز و پرتو دهی آن جهت کاهش بار میکروبی واز بین بردن بار میکروبی در دمای ۱۸-و۴ درجه ی سانتی گراد.

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۴)”]

مصاحبه:

-رئیس سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی از تولید نخستین لاین (خط منشأ بذر) جو مقاوم به شوری و سرما با استفاده از فناوری هسته ای در ایران خبر داد.

-به گزارش خبر گزاری فارس، جعفر خلقانی، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: فعلاً نام جو جدید که در زمینهای شور و کم حاصل جواب می دهد ۳۰

لب برای کشت معرفی شده است.خلقانی افزود: جو به دست آمده از فناوری هسته ای در فراگرد همکاری بین پژوهشگاه فناوری هسته ای سازمان انرژی اتمی و سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی به دست آمده که بین ۲/۴ تا ۳/۵ تن در هکتار در شرایط سخت محیطی محصول می دهد.خلقانی تصریح کرد: اکنون جو یاد شده در ۸ استان کشور به طور آزمایشی در مزارع تحقیقاتی کشت می شود.

خلقانی  گفت: استفاده از فناوری هسته ای در کشاورزی موجب پاکی محصول، کاهش مصرف سموم و کود و کاهش آفات می شود.

    –خیام نکویی رئیس موسسه تحقیقاتی بیوتکنولوژی جهادکشاورزی در مصاحبه با سایت مهندس پزشکی می گوید: با استفاده از روش پرتوتابی گاما به بذر

ثر باشد.
وی می گوید : کارشناسان و متخصصان کشورمان با استفاده از انرژی هسته ای و پرتوتابی گاما ، آفات را عقیم می کنند .

صالحی جوزانی عضو هیئت علمی پژوهشکده

هیچ آسیبی به محصول نمی رساند،استفاده ازمواد شیمیائی و سموم در مبارزه با انواع آفت و قارچ ها علاوه برکاهش سلامت محصول سبب آلودگی محیط زیست و منابع آب و خاک میشود.
این عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی تصریح می کند: در کشور ۲۰ میلیون تن انواع که با سم برای مبارزه با آفات مصرف می شود جایگزینی فناوری هسته ای این میزان کاهش چشمگیری خواهد داشت.
-دکتر سر افرازی نیز در مصا حبه با همین سایت می افزاید: برای مدیریت کرم گلوگاه انار  که کلیدی‌ترین آفت انار در کشور است و این برنامه قرار است در بخش تحقیقات آفات گیاهی استان یزد پیاده شود پیشنهادش داده شده ومورد تصویب هم قرار گرفته وانشاءالله برای امسال اجرا خواهد شد.

-دکتر مظفری : روشهای

یم گیاه مقاوم به حشره ایجاد بکنیم گیاه مقاوم به کرم ساقه خوار برنج ایجاد کنیم یا گیاه مقاوم به گلوگاه انار ایجاد کنیم یا خیلی از موارد دیگر از تکنولوژی هسته‌ای استفاده می کنند  تر کیب ژنتیکی مناسبی ایجاد کنند که دچار این آفت نشود ودر مقابل این بیماری مقاومت کند.

-دکتر مرعشی:

س و ا

یران اجرا شده و درایران ۱۰ هزارهکتار زمین دراستانهای گلستان، خوزستان و یزد مورد تحقیق قرارگرفته که نتایج مثبتی داشته است.

 

 

 

 

 


 

 

 

۱-چگونه از خود در برابر پرتو ها حفاظت کنیم؟

۲-فیلم بج چیست؟

۳-دزیمتر قلمی چیست؟

 

 

 

 

چگونه خود را دربرابر پرتو ها ایمن کنیم ویااثررا به حدا قل برسانیم ؟

۱-فاصله

یری کوتاه

۳-استفاده حفاظ مناسب مثل لباس سربی ،دیوار سربی

۴-استفاده ازدزیمتر شخصی

الف-فیلم بج

ب-دزیمتر قلمی

 

الف-فیلم بج:وسیله ای کوچک است که به لباس وصل می کنند .

ساختار:یک قالب پلاستیکی رنگی (آبی،زرد و…) که در داخلش یک فیلم است که دارای یک حفاظ پلاستیکی است تا نور به

آن نرسد چرا که می سوزد

سازمان انرژی اتمی صورت می گیرد که اگربه کسی بیشتر از حد مجازاشعه نخورده باشد  باید مدتی از اشعه دور باشد که تجویز این کار هم به عهده سازمان انرژی اتمی است.

یکی از معایب فیلم بج این است که تا هنگامی که فیلم ظاهر نشود متوجه اشعه وارد شده بر بدن خود

نمی شویم .

ب-دزیمتر قلمی: همانند فیلم بج برای اندازه گیری

توان هر وقت بخوا هیم پی به اشعه دریافتی ببریم ولی این آشکار ساز به دقت فیلم بج نمی رسد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نتیجه گیری

 

دانشمندان علوم اقتصادی واجتماعی  پنج عامل رابه عنوان منابع تولید ارزش افزوده مطرح نموده اند که یکی از آنها

ابع موثر در تولید دارد به نحوی که اقتصاد امروز حاکم در جهان را اقتصاد اطلاعاتی ودانشی محور خوانده اند .که سهم عمده در تولید ناخالصی از آن بخش دانش است . ویکی از مهم ترین

دانش های عصر حاضر که می تواند  بیش ترین نقش را دراستقلال اقتصادی یک جامعه ایفاکند دست یابی

به انرژی هسته ای می باشد.

 

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”منابع ” icon=”fa-pencil-square-o”]- اهری مصطفوی حسین ، فتح اللهی هادی ، ناصریان بهنام ، رفیعی حمید ، مطلوبی میترا ، بابائی محمد/ مقاله ی کاربرد تکنیک ردیابی علف کش D2.4 نشاندار به کربن ۱۴ جهت تعیین مناسبترین زمان کنترل انتخاب علفهای هرز یکساله خرفه، هفت بند، تاج خروس و سلمه‌ترهبا استفاده ی از روش رد یابی علف کشهای نشان دار به کربن ۱۴ /مجله ی علوم و فنون هسته ای شماره ی۲۸سال ۱۳۸۲

 

– ضیائی فرهود ، لنجانیان حسین ، بر موز محمود ، حسینی رنجبر عباس/ مقاله ی پایداری رادیکال های آزاد ایجاد شده تحت فرایند ضد عفونی کردن با پرتو های الکترونی با روش ای پی آر/مجله ی علوم و فنون هسته ای شماره ی ۳۵سال ۱۳۸۴

–  دکتر کالو؛ترجمه ی مسیحا سیروس ،دکتر مقدم محمد ،مهندس آذرعلی رضا/ اصلاح  سبزی(جلد اول)/ /نشر دانشگاه  تبریز،۱۳۸۰

– گفت کرین/ترجمه ی دکتر ابو کاظمی محمد ابراهیم / آشنایی با فیزیک هسته ای (جلداول)

 

– گور چینی هوشنگ ، نعمت زاده قربانعلی ، مجد فرامرز ، رحیمی مسعود /مقاله تعیین دز مناسب پرتوهای گاما برای ایجاد موتاسیون در ریز نمونه های موز /مجله ی علوم و فنون هسته ای/شماره ی

۳۵سال۱۳۸۴

 

 

 

-معتمدی فرحناز ،ز مجدفرامر، فتح الهی هادی ، اربابی کوروش ، محمد بیگی ملوک/ مقاله ی بررسی آلودگی میکروبی گوشت قرمز و پرتو دهی  آن جهت کاهش بار میکروبی واز بین بردن بار میکروبی در دمای ۱۸-و۴ درجه ی سانتی گراد/ /مجله ی مجله ی علوم و فنون هسته ای شماره ی۲۹سال ۱۳۸۲

 

ناصری تفتی- مهدی رضا زاده،محمد ، سبزی حسین ، او جانی رامین / مقاله ی بررسی جهش یا فته های حاصل از پرتو دهی گاما در سویا/ مجله علوم و فنون هسته ای شماره ای۲۷سال۱۳۸۲/

 

 

-http://www.wikipedia.org

سایت دانشگاه آزاد-

-http://www.Nariran.ir

-http://www.Nasirin.info –

-Medical radiation engineering

–http://www.Qudse-daily

 

–http://www.Mehr news

 

–http://www.Reporter

 

–http://www.aent.persianblog.ir

 

–http://www.biology82.blogsky.com

 

–http://www.dezmed.com

 

–http://www.keshavarzjavan

 

–http://www.torpqlar.blogstop.com

 

–http://www.fourm.p30world.com

 

-iran.blogfa.com

 

–http://www.agriculturearticle.blogfa.com

 

–http://www.citros.blogfa.com

 

–http://www.keshavarzei.blogfa.com

 

–http://www.photofarmer.blogfa.com

 

–http://www.tabadolnazar.com

 

–http://www.shimi103.blogfa.com

 

–http://www.aghabeigi.blogfa.com

 

–http://www.me3.org/issues/nucluer

 

–http://www.agri-news.tamu.edu

 

–http://www.cito22.blogfa.com

 

–http://www.agri-jahad.org/defult.asp

 

–http://www.aeci.org.ir

 

–http://www.abrill.ac.ir

 

–http://www.afariedeh.com

[/tab][/tabgroup]

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
3900 تومانبرای دریافت نسخه کامل

41 صفحه فارسی

فونت استاندارد/Times New Roman/14

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

نسخه قابل ویرایش+نسخه آماده چاپ

دریافت فوری + ارسال به ایمیل

[well boxbgcolor=”#e5e5e5″ class=”fontawesome-section”][tblock title=”برای مشاهده تمام پروژه ها ، تحقیق ها و پایان نامه های مربوط به رشته ی خود روی آن کلیک کنید.”][/well]

(برای امنیت و سهولت بیشتر پیشنهاد میشود با نرم افزارهای موزیلا فایر فاکس و یا گوگل کروم وارد شوید)

***************************

*************************************

پرداخت از درگاه امن شاپرک  با همکاری شرکت زرین پال صورت میگیرد

 ۱۵ درصد از درآمد فروش این فایل به کودکان سرطانی(موسسه خیریه کمک به کودکان سرطانی) اهدا میشود

پس از پرداخت،علاوه بر ارسال فوری فایل ها به ایمیلتان،مستقیماً به صورت اتوماتیک به لینک دانلود فایل ها  ارجاع داده میشوید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی با ایمیل (MASTER@NEXAVARE.COM) یا شماره تماس پشتیبان (۰۹۳۶۹۲۵۴۳۲۹) در ارتباط باشید

[alert type=”alert-danger”]کاربر گرامی، برای تهیه این اثر هزینه و زمان زیادی صرف شده است.که اکنون با این قیمت ناچیز در اختیار شما قرار گرفته است.لطفاً  تنها جهت استفاده دانشجویی یا شخصی خرید نمایید.همچنین اگر مدیر یک وبسایت یا وبلاگ هستید خواهش میکنیم آن را کپی نکنید.و یا در صورت کپی منبع را به صورت لینک درج نمایید. ضمناً شرعاً هم لازم به کسب رضایت است که به علت زحمت زیاد در انتشار ، کارشناسان ما رضایت استفاده بدون پرداخت هزینه آن را ندارند.تشکر از حمایت شما[/alert]


درباره نویسنده

publisher4 206 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.