no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

بررسي وضعيت فردي ، اجتماعي و خانوادگي زنان روسپي-انحرافات اجتماعي

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
بهترین ها از دید دانش آموزان
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

بررسی وضعیت فردی ، اجتماعی و خانوادگی زنان روسپی-انحرافات اجتماعی – انواع انحرافات جنسی – انحراف دیگر آزاری – انحراف حیوان بازی – تعاریف روسپیگری
zip
بهمن ۱۲, ۱۳۹۵

بررسی وضعیت فردی ، اجتماعی و خانوادگی زنان روسپی-انحرافات اجتماعی – انواع انحرافات جنسی – انحراف دیگر آزاری – انحراف حیوان بازی – تعاریف روسپیگری


بررسی وضعیت فردی ، اجتماعی و خانوادگی زنان روسپی-انحرافات اجتماعی - انواع انحرافات جنسی - انحراف دیگر آزاری - انحراف حیوان بازی - تعاریف روسپیگری

پایان نامه رشته روانشناسی در ۱۲۹ صفحه
[tabgroup][tab title=”چکیده ” icon=”fa-pencil-square-o”]تحقیق حاضر با موضوع بررسی وضعیت فردی ، اجتماعی و خانوادگی زنان روسپی در مرکز مداخله در بحرانهای اجتماعی شهید نواب صفوی شهر تهران انجام گردید . « هدف » از انجام تحقیق شناسایی وضعیت فردی ، اقتصادی ، اجتماعی و خانوادگی زنان روسپی می باشد . که خود این شناسایی در جهت پیشگیری و نوتوانی زنان روسپی مؤثر است .

« سؤالات تحقیق » در پی شناسایی وضعیت زنان از لحاظ فردی ، اقتصادی و اجتماعی و خانوادگی می باشد .

در ادامه تحقیق تعریفی از پدیده انحرافات و روسپیگری  ، تاریخچه و پیشینه تحقیق و برخی تئوری های مرتبط و مؤثر در انحرافات بیان شده است .

« روش تحقیق » پیمایشی از نوع پرسشنامه می باشد و جامعه آماری شامل کلیه زنان روسپی ارجاع شده به مرکز مداخله در بحرانهای اجتماعی نواب صفوی شهر تهران می باشد که ساکن تهران یا شهرستان بوده و به دلایل متفاوت به روسپیگری روی آورده اند .

« نمونه تحقیق » ، با توجه به محدود بودن ارجاعات تمامی زنانی که در طول حدوداً ۲ ماه و نیم به مرکز ارجاع شده اند مورد سوال قرار گرفته اند .

در ادامه تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از جداول فراوانی صورت گرفت . نتایج حاصل از تحقیق حاکی از این مطلب است که بیشترین عوامل تأثیر گذار در گرایش زنان به روسپیگری  در مرکز مداخله در بحرانهای اجتماعی می توان فقر مالی ، تأثیر دوستان منحرف ، فقر عاطفی در خانواده وجود موارد اعتیاد در خانواده انحراف در خانواده عدم وجود نظارت و کنترل از سوی خانواده ، مهاجرت به تهران را نام برد .[/tab][tab title=”مقدمه ” icon=”fa-pencil “]ما انسانهای به ظاهر آگاه و متفکر هر چند از بعضی جهات نسبت به بعضی مسائل اجتماعی و سیاسی دید بهتر و روشنتری داریم ولی در بسیاری مواقع نسبت به موضوعات مهمی که بسیار جنبه اجتماعی دارد و پای حیثیت و احترام به حقوق انسانها در میان است ، کمتر توجه نموده و عمیقاً متوجه زندگی و موقعیت های نامتناسبی که برازنده انسان نمی باشد ، نیستیم آیا تا کنون به انسانی طرد و بی کس و رانده شده التفاتی نموده اید ؟

بی شک اکثریت قریب به اتفاق از برخورد با زنی به عنوان روسپی ، چهره درهم کشیده با نگاهی او را تحقیر و خوار می شمارند . چرا روسپی را در اجتماع ما این اندازه طرد می کنند و از حقوق انسانی و آزادی که حق هر انسانی است ، بی بهره می دانند . او را متاعی می شمارند که فقط برای فروش مداوم و پی در پی آماده است ، آیا این پستی انسان و بی قانونی اجتماع را نمی رساند ؟

آیا می دانید چه کسان و چه عواملی و چگونه اینان را که خود روزی چون شما مردمی آبرومند و آزاده بوده اند و مثل هزاران انسان آزاده ای می خواهند شرافتمند بمانند ، بدین منجلاب کشانیده است ؟

اگر عوام الناس و مردم کوچه و بازار با دیدی سطحی و ظاهری قضاوت کنند ، حق دارند زیر دیدگاه آنها بر حسب شرایط زمانی و مکانی به همان اندازه است ، ولی متاسفانه در جامعه ما در تمام سطوح حتی بسیاری از تحصیلکرده های دانشگاهی دیدی سطحی دارند و عمیقاً در این مقوله نیاندیشیده اند و موضوع را تجزیه و تحلیل نکرده اند . در صورتیکه یکی از معضلات بزرگ و اجتماعی محسوب   می شود و عواقب و تأثیر و تأثر آن به داخل جامعه و افراد خانواده ها ممکن است نفوذ کند و جوانان بیگناه را از مسیر اصلی زندگی که می توانند برای اجتماع مفید باشند ، منصرف نماید . چرا باید چنین ساده و آسان ، فساد و تباهی در جامعه منزل کند و ما بی تفاوت و بی پروا از کنار گود ، بدبختیهای این گروه را نظاره کنیم ؟ چرا در پیاده روی  پیدا کردن علل و تجزیه و تحلیل مسأله بر نمی آییم ؟[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

بیان مسأله

انحراف اجتماعی یعنی رفتار فردی و گروهی که با الگوها هنجارهای اجتماعی انطباق ندارد و از قرن ۱۹ مورد توجه قرار گرفت به همین مناسبت بود که دورکیم جامعه شناس فرانسوی رفتار بهنجار را از رفتار نابهنجار جدا ساخت . ولی پدیده هایی را که در جوامع مختلف پیوسته به چشم می خورد ، غیر عادی تلقی کرد . این بدان معنی است که این چنین جامعه ای دیگر نمی تواند برخی از افراد خود را طبق معیارهای موجود بار آورده و آنها را به حد معمول ارتقاء دهد .

هنگامی که مسایل را از دیدگاه جامعه شناسی تجزیه و تحلیل می کنیم ، این نوع استنباط کاملاً درست و با نظریه دورکیم انطباق داده ، بدین معنی که امر اجتماعی از خارج و از طریق القاء تقلید به افراد تحمیل می شود .

دردها و آسیب ها ناشی از کجرویها همه جوامع و گروهها را در برگرفته و فساد و تقلب در همه شئون زندگی بشر رخنه کرده است . در کمتر جامعه به ظاهر متمدن ممکن است نشانه هایی از فحشا و    بی نظمی ها و نابسامانی های اجتماعی نباشد . این موارد در همه اعصار وجود داشته است و عصر ما به دلایلی چون گسترش فقر ، عمومیت جنگ ، عدم توجه به جنبه معنوی انسان ، سستی و تزلزل ارکان اخلاقی سقوط خانواده ها پوچ گرایی ها و لذت طلبی ها و بالاخره عدم کنترل زمامداران توسعه بیشتری یافته است .

زن ضربان حیات خانواده است و قلب جامعه در سینه خانواده می تپد . از همین رو صعود یا سقوط هر جامعه ای را باید به چگونگی معیشت زنان و جایگاه اجتماعی آنان نسبت داد .

بشریت برای ادامه حیات شرافتمندانه خود نیاز به جامعه سالم دارد ، جامعه ای که در آن نظم باشد و باید ضابطه ای اندیشید که جلوی ناامنی ها و اضطرابات گرفته شود .

وجود فحشا [۱] در جامعه حکایت از بیماری آن جامعه دارد و در جامعه بیمار زندگی سالم بسی دشوار خواهد

وضعیت فردی ، اقتصادی ، اجتماعی و خانوادگی زنان روسپی در مرکز مداخله در بحرانهای اجتماعی شهر تهران ، است.

 

اهداف تحقیق

هدف مورد نظر در این تحقیق شناسایی وضعیت فردی ، اقتصادی ، اجتماعی ، خانوادگی زنان روسپی در مرکز مداخله در بحرانهای اجتماعی نواب صفوی شهر تهران می باشد .

 

 

سؤالات تحقیق

۱- وضعیت زنان روسپی از نظر سنی چگونه است ؟

۲- وضعیت زنان روسپی از نظر تحصیلات چگونه است ؟

۳- وضعیت زنان روسپی از نظر تأهل چگونه است ؟

۴- وضعیت زنان روسپی از نظر روانی چگونه است ؟

۵- وضعیت زنان روسپی از نظر سرپرستی چگونه است ؟

۶-  وضعیت اقتصادی زنان روسپی از نظر اشتغال سرپرست خانواده چگونه است ؟

۷- وضعیت اقتصادی زنان روسپی از نظر میزان درآمدسرپرست خانوار چگونه است؟

۸- وضعیت اجتماعی  زنان روسپی از نظر محل سکونت در سطح کشور چگونه است؟

۹- وضعیت اقتصادی زنان روسپی از نظرمنزل مسکونی چگونه است؟

۱۰- وضعیت زنان روسپی از نظرمهاجرت به تهران چگونه است؟

۱۱-وضعیت سکونت زنان روسپی در تهران بعد از مهاجرت چگونه است؟

۱۲- وضعیت اجتماعی زنان روسپی از نظر رابطه داشتن با دوستان منحرف چگونه است ؟

۱۳- وضعیت فرهنگی زنان روسپی از نظر پایبندی زن به اعتقادات مذهبی چگونه است ؟

۱۴- وضعیت فرهنگی زنان روسپی از نظر تأثیر فیلمها و نوارهای مستهجن چگونه است؟

۱۵-وضعیت خانوادگی زنان روسپی  ازنظر وجود طلاق در خانواده چگونه است؟

۱۶-وضعیت خانوادگی زنان روسپی از نظر وجود اعتیاد در خانواده چگونه است ؟

۱۷- وضعیت خانوادگی زنان روسپی از نظر وجود انحرافات در خانواده چگونه است ؟

۱۸- وضعیت خانوادگی زنان روسپی از نظر وجود مشاجرات در خانواده چگونه است؟

۱۹- وضعیت خانوادگی زنان روسپی از نظرروابط عاطفی در  خانواده چگونه است ؟

۲۰- آیا در خانواده پاسخگو موارد آزارواذیت جسمی و زبانی وجود دارد؟

۲۱- آیا در خانواده پاسخگو موارد آزاروتجاوز جنسی وجود دارد؟

۲۲-

 

 

ضرورت و اهمیت مسأله

خطر فحشا بسیار و اثرات زیانبار آن بر فرد و اجتماع و هم بر نظام و زندگی دیگران فوق العاده است . در جنبه فردی و اخلاقی فحشا روحیه فضیلت و تقوی را در افراد می کشد ، خانواده ها را تهدید به نابودی می کند ، چون زناشویی و جذابیت ازدواج از بین می رود . زندگی جمعی را ملال انگیز می کند زیرا که در آن هتک حیثیت و اهانت است . فحشا زمینه را برای برای وازدگی جنسی فراهم می کند که آن خود سببی برای تمایل به همجنس بازی است . دوام و تباهی نسل دستخوش تزلزل می شود ، زیرا حیات عاطفی در معرض تزلزل است و موجد تولد کودکان نامشروع می شود که عوارضی چون ، عدم تربیت صحیح در پرورشگاه ، عدم تناسب مسأله تغذیه و مسکن و زندگی نابسامان ، خصومت های بسیار در رابطه با غیرت ناموسی پدید می

پدید می آید .

و بالاخره مسأله فحشا در جوامع مشکلات بسیاری آفریده است و موجبات نابودی سازمان جامعه را فراهم آورده است و بنابر این در جوامع مختلف و جامعه ایران در پی  رفع و حل این مشکل هستند . با توجه به مطالب بیان شده ضرورت واهمیت این تحقیق روشن می گردد .

 

فایده تحقیق

۱- شناسایی وضعیت فردی ، اقتصادی ، اجتماعی ، خانوادگی زنان روسپی می تواند در پیشگیری و نوتوانی زنان روسپی مؤثر باشد .

۲- آشنایی پژوهشگران و دانشجویان با وضعیت فردی ، اقتصادی ، اجتماعی ، خانوادگی زنان روسپی در جامعه ما .

۳- ایجاد زمینه مناسب برای انجام پژوهشهای دیگر در رابطه با موضوع این تحقیق .

 

تعریف اصطلاحات و واژه ها

انحرافات اجتماعی :

 

شناخت و تبیین کجرویها و انحرافات اجتماعی در جوامع مختلف باید با روشهای خاص صورت بگیرد.

حتی در یک جامعه ، در موقعیت های مکانی و زمانی متفاوت ، برای شناخت کجروی باید شرایط ویژه مکان و زمان را در نظر گرفت .

بنابر این هنگامی

و با توجه به اصل نسبی بودن بررسی کنیم .[۲]

 

انحراف جنسی

شناسان ، چنانچه روشهای لذت یا ارضای جنسی مورد قبول و تصویب جامعه نباشد ، آن را انحراف می دانند .

زیست شناسان در روابط جنسی فقط به تولید مثل و بقای نوع توجه دارند و هرگونه آمیزش جنس که در راه نیل به این هدف نباشد از نظر آنها انحراف محسوب خواهد شد .

از نظر اخلاقی ، به هر نوع ارضای جنسی که مورد نکوهش قرار گیرد ، و بلافاصله احساس ندامت دست دهد ، انحراف جنسی گویند . کسی که بر خلاف تکلیف اخلاقی رفتار کند و مرتکب خلاف اخلاق شود، دچار ندامت و پشیمانی گردد ، از عذاب وجدان یا پلیس مخفی باطنی رنج می برد ، از خویشتن  می گریزد ، و خود را خوشبخت و سعادتمند نمی یابد .

در جامعه ایران عامه مردم فحشا و دیگر انحرافات جنسی را نوع شدیدی از کجروی می دانند و بقیه موارد کجروی را به نسبت طبقه اجتماعی و اقتصادی که در آن قرار دارند کجرو می دانند . [۳]

 

انواع انحرافات جنسی : [۴]

شرح انواع انحرافهای جنسی را در گروههای زیر پیاده روی  می گیریم :

 

همجنس گرایی : [۵]

یکی از کهن ترین و با سابقه ترین انحرافهای جنسی است و به رفتار و سازش جنسی بین دو همجنس چه به صورت رابطه عاطفی و چه به صورت برقراری رابطه جنسی گفته می شود .

 

 

 

انحراف دیگر آزاری : [۶]

دیگر آزاری یا سادیسم نوعی انحراف است . شخص با آزار دادن شریک جنسی خود لذت
می برد . به فردی که از رنج بردن طرف مقابل لذت می برد « سادیک » گویند .

 

انحراف خود آزاری : [۷]

خود آزاری یا مازوشیسم نوعی انحراف جنسی است که فرد از ایجاد درد در خود به وسیله دیگران لذت می برد . فعالیتهای خود آزاری ممکن است به صورت

کردن بدن و مشاهده خون ، یا به طور شفاهی مثل دشنام دادن و تحقیر کردن همراه باشد . خود آزاری در زنان بیشتر از مردان دیده  می شود .

 

انحراف سادومازوخیسم : [۸]

گفتیم که اصطلاح سادیسم برای انحرافی به کار می رود که منحرف از آزار کردن و شکنجه دادن دیگران لذت می برد و فرمازوخیستم ( خود آزاری ) از شکنجه شدن لذت جنسی می برد .

حال باید دانست که این دو لازم و ملزوم یکدیگرند و فردی که از یکی از این دو انحراف لذت ببرد ، از انحراف دیگر نیز لذت خواهد برد .

بت پرستی جنسی :

بت پرستی یا فتی شیسم [۹] جنسی ، به انحرافی گفته می شود که شخص پس از دیدن شئ یا عضو از جنس مخالف تحریک شده از آن لذت می برد .

 

انحراف حیوان بازی : [۱۰]

انحراف

داشته باشند و از سوی دیگر دائماً با حیوانات  در تماس هستند ، برای ارضای نیاز جنسی از حیوانات استفاده می کنند ، زورفیلی در مردان بیشتر از زنان است . [۱۱]

 

 

 

 

انحراف مرده پرستی : [۱۲]

در انحراف مرده پرستی یا نکروفیلی [۱۳] تماشا یا تماس با جسد مرده

خصوص مصریان رواج داشته است .

 

انحراف عریان نمایی جنسی :

خود نمایی یا عریان نمایی جنسی انحرافی است که فرد با نشان دادن آلت تناسلی خود به زنان پاکدامن و در مکانهایی که در معرض دید همسایگان و رهگذران باشد، تحریک شده و به خیال خود ارضا می شوند و این گونه منحرفان قبل از انجام عمل دچار هیجان و تپش قلب و اضطراب می شوند .

 

انحراف نظر بازی : [۱۴]

انحرافی است که افراد منحرف فقط از راه نگاه کردن به اعضای بدن دیگران لذت می برند و بدین وسیله به ارضای جنسی می رسند و در مردان جوان بیشتر دیده می شود .

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

 

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

زنا با محارم :

برقراری رابطه جنسی با کسانی که از نظر قیود اخلاقی ، مبانی و قوانین اجتماعی حرام شناخته شده باشد زنا با محارم گویند . مانند رابطه جنسی بین برادر و خواهر به طور کلی زنا با محارم یکی از انحرافهای خطرناکی است که پس از اقدام به آن حالت ندامت و شرمساری غیر قابل تحملی

هستند . [۱]

 

تعاریف روسپیگری :

 

گوناگون از آن ارائه شده است .

روسپی : زنی که از راه خود فروشی امرار معاش می کند و جز این پیشه ای نداشته باشد و تحت نظامات خاص این پیشه به کار خود ادامه دهد .

معمولاً روسپیگری را همخوابگی زن با مردی به خاطر پول وصف می کنند . در تعریف دیگری  « روسپی زن یا دختری است که به خاطر پول و برای ارضاء میل جنسی مرد به او تسلیم شود و در این کار از خود نه اختیار و نه انتخابی داشته باشد و نه از نظر جنسی حظی ببرد» . [۲]

ژان گابریل مانسینی محقق فرانسوی نیز در تعریف فحشا می گوید :« فاحشه زنی را می گویند که آزادانه و بی پروا در حالیکه هیچگونه وسیله دیگری برای تأمین زندگی ندارد ، به طور مداوم و مکرر با هرکس و ناکس و به اولین پیشنهاد بدون رد یا انتخاب

روسپی و نیز توأم با تکرار صورت پذیرد خواه همجنس باشد و خواه با جنس مخالف .

فحشا نوعی رابطه جنسی خارج از روابط زناشویی است که در آن آدمی بخشی از اعضای بدن خود را کرایه می دهد و از این طریق زندگی گذرانده و یا به کسب لذت می پردازد ، اگر چه این امر وقتی مکرر شد و با قصد پول همراه گردید بدون جنبه لذت و عاطفه است. بر این اساس فاحشه زنی است که آزادانه و بی پروا ، با در اختیار گذاشتن خود ، به پول دسترسی پیدا کرده و در برابر وجه پیشنهادی تن در می دهد . البته این کار خاص زنان نیست ، بلکه مردان هم در مواردی باید فاحشه خوانده شوند . [۳]

از زنان روسپی به عنوان « زنان آسیب دیده اجتماعی (ویژه)» نیز

به ویژه روسپیگری نام برده می شود ، به استناد آمار روزانه ۴۵ تا ۵۰ دختر از خانه فرار می کنند که تنها ۱۳ نفر از آنان به خانه ها باز می گردند ، تعداد زیادی از دختران فراری جذب باندهای فساد می شوند و به علت نداشتن سرپناه برای زندگی ناچار به روسپیگری یا حمل مواد مخدر روی می آورند . [۴]

اعتیاد ، الکلیسم ، ایدز ، هپاتیت ، شکست بنیانهای خانواده از پیامدهای روسپیگری اند ، این آثار به واسطه منع و تعقیب از بین نمی روند ، بلکه تنها راه برای غلبه بر این پیامدها ، کنترل عوامل ترویج دهنده این معضل اجتماعی است .

مسایل دیگری نظیر قاچاق دختران و زنان هر چند در کشور ما هنوز گسترش نیافته اما باید دانست معمولاً در شبکه های قاچاق تعدادی زن روسپی عضوند که دختران نوجوان و جوان را که در خانواده های خود مشکل عاطفی و مالی دارند ، شناسایی کرده و با نوید یافتن شغل و ادامه تحصیل به خارج از کشور منتقل می کنند .[۵]

 

 

 

 

فصل دوم

تاریخچه و سابقه تحقیق

 

 

 

 

 

 

تاریخچه روسپیگری

در جهان :

مسأله روسپیگری در تاریخ زندگی بشر قدمت زیادی دارد تا جائیکه در میان ملل ابتدایی نیز از آن سخن به میان آمده است .

خورد ، بدون تشنگی می آشامد و در تمام فصول سال به اعمال جنسی می پردازد .

باید گفت روابط جنسی در میان ملل ابتدایی تا حدود زیادی آزاد بوده است . در میان بسیاری از ملل نیز ، از جمله سرخپوستان آمریکای شمالی ، دختران و پسران جوان آزادانه با یکدیگر می آمیزند و این امر مانع ازدواج آنان نمی شود . تاریخ ظهور فحشا از زمان پیدایش مدنیت و مالکیت و از بین رفتن آزادی عمل جنسی پیش از زناشویی دورتر نمی رود ، آری گاهگاهی دیده شده است که دخترانی برای تهیه جهیزیه یا پیشکش کردن پولی به معابد خود را می فروختند . [۶]

ویل

و لذت جسمانی را برای حاضران فراهم می ساختند . اینگونه دختران گاه بدون اینکه اصلاً لباسی بر تن داشته باشند ، خود راتنها با دستبند و گوشواره و خلخال می آراستند . شواهدی در دست است که فحشای مذهبی تا اندازه ای محدود ، وجود داشته است . [۷]

بنا به گفته هردوت ، زنده ترین رسم و عادتی که در بابل نظر هر بیگانه ای را جلب می کند ، این بود که : بر هر زن بابلی واجب است که در مدت عمرش یک بار

معابد یا دختران (Nautch) در فعالیتهای عمومی و اجتماعات به سبک گیشا، Gejsha های ژاپنی آواز می خواندند و می رقصیدند ، این روسپیان اجازه داشتند که به هر کس پول دهد خدمت کنند ، به شرطی که یک قسمت عایدات خود را تحویل طبقه روحانی دهند . [۸]

سال ۱۰۰۴ میلادی ، بر طبق نوشته یک کتیبه مقدس معتبر «حولا» ، پادشاه «راجا راجا» چهار صد «دیوراسی» داشته است . این رسم جنبه تقدس به خود گرفت و ظاهراً هیچ کس آنرا غیر اخلاقی    نمی انگاشته است . گاه گاه زنان محترم ، یکی از دختران خود را به همان شکل که پسری برای روحانیت وقف می شود به روسپیگری در معبد وقف می کردند و … با این اوضاع و احوال روسپیگری در معابد ، و ازدواج در دوره طفولیت ، دیگر برای آنچه ما عشق آتشین می خوانیم چندان مجالی باقی  نمی ماند . [۹]

همچنین در مورد سایر کشورها و جوامع در کتب تاریخی و بخصوص در تاریخ تمدن ویل دورانت مسایل بسیاری پیرامون روسپیگری و مسایل همجنس بازی از جمله لواط مشاهده می کنیم .

گاهی این موارد را مقدس ، گاهی انحرافی و آسیبی و در برخی اوقات عشقی بیان کرده اند و حتی اسطوره هایی در زمان فلاسفه ای از قبیل افلاطون پیرامون مسایل جنسی زن و مرد و همچنین مسایل جنسی زن و مرد و همچنین میان زنان با و مردان با مردان مشاهده می گردد .

اکنون نیز در بسیاری از جوامع ، روسپیگری شغلی است که دولتها از آن مالیات دریافت می نمایند . روسپیگری به مرور زمان از اساطیر ، عشق و عاشقی و جنبه های مذهبی فاصله می گیرد تا جائیکه از آن به عنوان یک آسیب اجتماعی یاد می شود . هر چند که در برخی از دیدگاههای جامعه شناسی همچون «کارکردگرایی» معتقد است که روسپیگری منافعی برای جامعه دارد . [۱۰]

 

 

در ایران :

تا چندی پیش (قبل از انقلاب اسلامی) در ایران نیز به گونه ای نیمه رسمی مراکزی تحت عنوان فاحشه خانه و مراکز نیمه مخفی به کار روسپیگری مشغول بودند و این حالت نیمه رسمی

۱۲ تومان برای آشنایی با او می بایست بپردازند و از این جهت کاخ او به کاخ ۱۲ تومانی معروف بوده است . [۱۱]

بعد از دوران صفویه رفته رفته به دوران قاجار می رسیم که با تعداد ۱۸۸ زن حرمسرای ناصرالدین شاه، روسپیگری از

شهر نو بنا شد .

رفته رفته در دوران پهلوی ، قلعه شهر نو رسمیت یافت . در این دوران ، در قلعه شهر نو ۴۰۰۰ زن روسپی به کار مشغول بودند . اینها تقریباً بگونه ای رسمی روسپیگری می کردند .

علاوه بر اینان چند گروه دیگر در ایران به روسپیگری مشغول بودند که عبارتند از : [۱۲]

۱- خانه های تلفنی             ۲- روسپیان خیابانی

۳- روسپیان کافه و کاباره ها

در سال ۱۳۵۷ قلعه شهر نو توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد ، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از ابتدا ۱۴ هکتار که شامل دو خیابان اصلی قلعه و کوچه های آن بود تخریب گردید ، بدون اینکه فکر اساسی برای زنهای

پیش آمد و به طور جسته و گریخته در برخی خیابانهای شهرها به دنبال ارباب رجوع بودند .

تا اینکه در سال ۱۳۸۰ با پرده برداشتن از وقوع قتلهای زنجیره ای زنان آسیب دیده در مشهد ، بحث « زنان خیابانی » در مطبوعات و حتی صدا و سیما رنگ بیشتری گرفت . تا آن زمان حتی برای نامیدن این زنان که دچار فساد اخلاقی اند ، واژه دقیق و درست بیان نشده بود . « زنان ویژه » از دیگر واژه هایی بود که پس از جریان قتلهای عنکبوتی بر ادبیات شخصیت های سیاسی نمود پیدا کرد .

« زنان آسیب دیده » نیز از سوی مسئولان توانبخشی و آسیبهای اجتماعی مطرح شد و بدین ترتیب

 

توجه به مسائل زنان خیابانی و دختران فراری تا حدودی اهمیت پیدا کرد .[۱۳]

به هر طریق در وضعیت فعلی جامعه ما به علت آنکه روابط جنسی نامشروع را غیر قانونی می دانند برای جلوگیری و

بازپروری زنان ویژه را به سازمان بهزیستی واگذار می نماید ، زنان آسیب دیده ( ویژه ) پس از تحمل مجازات قانونی به دلیل فقدان مکان زندگی و عدم پذیرش اجتماعی توسط مراجع قضائی به مراکز بازپروری معرفی می شوند یا اینکه به صورت خود معروف برای بهره گیری از خدمات حمایتی و بازپروری مراجعه می نمایند . [۱۴]

 

پیشینه تحقیق :

۱- تحقیقی با عنوان بررسی عوامل مؤثر در گرایش به روسپیگری  توسط سازمان بهزیستی انجام گرفته است . « هدف در این پژوهش » شناخت و اندازه گیری مهمترین عامل مؤثر در گرایش به روسپیگری  و ارائه طرحی مناسب در جهت پیشگیری از آن است . « روش پژوهش » پیمایشی با استفاده از مشاهده و مصاحبه بوده است .

یافته ها ی این پژوهش نشان می دهد که از مهمترین عوامل مؤثر در کشانده شدن زنان ساکن در مراکز بهزیستی به روسپیگری  ، فقر مالی ، بیکاری ، بی سرپرستی ، نبودن نهادی در

وسپی در کودکی به علت عدم برخورداری از امکانات مالی از تحصیل دست کشیده اند و برای کمک به زندگی خانوادگی کار می کرده اند . [۱۵]

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]- تحقیقی دیگر به عنوان بررسی جرایم و علل گرایش به کجرویهای اجتماعی در بین زنان زندانی استان همدان انجام گرفته است .

« هدف از تحقیق » شناخت جرایم و علل گرایش به کجرویهای اجتماعی در بین زنان زندانی استان همدان می باشد . « جامعه آماری » ۵۰ نفر از زنان زندانی در استان همدان است . « روش پژوهش » پیمایشی و استفاده از مصاحبه است .

یافته ها نشان می دهد که جرایم اکثریت زنان ایرانی ، اعمالی منافی عفت بوده که از علل آن می توان از بی سوادی ، بی سرپرستی ، نوع شغل والدین یا همسر ، ترد شدن از خانواده ، تعداد ازدواج ، نارضایتی از همسر ، وضعیت اشتغال زنان مذکور ، جدایی از همسر را نام برد .

مورد قابل توجه اینکه اکثریت این افراد متأهل با سن ۲۰ – ۱۵ سال می باشند و اکثراً ذکر کرده اند که ازدواج داشته اند . [۱]

 

۳- تحقیق دیگری به عنوان علل فحشا و روسپیگری  و شیوه های جلوگیری آنها انجام گرفته است . در فصل اول این تحقیق به تعریف لغوی و اصطلاحی فحشا پرداخته شده است و به مفهوم فحشا در قرآن اشاره گردیده ، در ادامه به بررسی علل فحشا و روسپیگری  مثل ضعف ایمان ، مهاجرت ، خانواده و والدین ، محل سکونت ، بعد اقتصادی اشاره گردید و در پایان به شیوه های مقابله با فحشا و فساد و بی حجابی اشاره می شود.[۲]

 

۴- پژوهشی با عنوان بررسی علل کجروی زنان ویژه ، مشکلات موجود آنها و راه حل ها ، هدف پژوهش۱) انجام یک تحقیق دقیق و علمی به عنوان بخشی از ضرورت های تدریس جامعه

. « روش پژوهش » مطالعه کتابخانه ای و پیمایشی و با استفاده از ابزار پرسشنامه بوده است .

 

در این تحقیق تعریف زن ویژه به صورت زیر بیان شده است :

زن ویژه اصطلاح ویژه ای است برای زنان کجرو و مسئله داری که بدلیل کجروی و بزهکاری به دلخواه یا بالاجبار در مراکز مخصوص این گونه زنان نگهداری می شوند . علل کجرویهای افراد را باید بیشتر در اوضاع نابهنجار اجتماعی ، نابرابریهای اجتماعی ، خانواده نابسامان جستجو کرد .

۵- پژوهشی دیگر با عنوان بررسی علل روسپیگری  در مرکز بازپروری شفق ،

فردی می باشد ، در این مورد با ۹ نفر از روسپیانی که در مرکز بازپروری شفق بودند در طول مدتی ۳ ماه با ایجاد رابطه حرفه ای و ایجاد اطمینان کامل آنها انجام گرفته است . نتایج حاکی از این مطلب است که شرایط خانوادگی ، اقتصادی، فرهنگی ، اجتماعی ، باعث روی آوردن به روسپیگری  می شود . [۳]

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل سوم

روش تحقیق

چهارچوب نظری تحقیق

 

 

 

 

 

مقدمه :

روش تحقیق یکی از مهمترین و اساسی ترین بخشها در یک تحقیق علمی است قلب تپیده یک پروژه یا تحقیق علمی را روش تحقیق آن پروژه می گویند .

هر فرد در برخورد با مشکلات ، راه و روش خاصی را انتخاب می کند که

های انسانی می پردازد انتخاب یک شیوه اجرایی مفید و کارآمد از مؤثرترین کارهای پژوهشگر است بنابر این بایستس در شیوه اجرا دقت کافی مبذول و از نتایج دیگر تحقیقات به نحو احسن استفاده شود . [۴]

 

روش تحقیق :  روش پیمایشی از نوع پرسشنامه می باشد .

 

دیدگاه کارکرد گرایان در زمینه فحشا [۵]

در تحلیل فونکسیونی یا کارکردی مهمترین سوالی را که در رابطه با پدیده فحشا مورد توجه قرار داده است ، کارکرد اجتماعی فحشا می باشد . در جواب این سوال که چرا اکثر جوامع پدیده فحشا را به طور رسمی نپذیرفته اند ( غیر قانونی دانسته اند ) ولی به طور ضمنی موجودیت آنرا قبول کرده ، نسبت به آن بردباری به خرج می دهند ، فونکسیونالیستها به تبیین کارکرد آن اکتفا کرده و بدین ترتیب آن را مورد بررسی قرار می دهند ، به عقیده آنها پدیده  فحشا نوعی فساد اجتماعی است که برای کل نظام اجتماعی این جامعه ها لازم و موثر بوده است .

 

کارکرد گران کارکردهای فحشا را به شرح زیر می دانند :

۱- فحشا استغنای جنسی افرادی را که قادر نیستند یا حاضر به همسر گزینی نیستند ، فراهم می کند.

۲- فحشا استغنای جنسی موقت افرادی از قبیل جهانگردان ، ملوانان و دیگر کسانی را که دور از خانواده بسر می بردند ، تأمین می نماید .

۳- فحشا برای کسانی

مشخص  می کند و مسایل مهمتر دیگری از قبیل علل ساختی و تضادهایی که برای خانواده ها پدید می آورد و موجب از هم پاشیدگی خانواده ها می شود ، در این دیدگاه مورد غفلت   قرار می گیرد .

 

 

 

 

دیدگاه اسلام در زمینه فحشا

اسلام به طور کلی با نظریه کارکردگرایان مخالف است ، زیرا قرآن کری در سوره مبارکه اسراء آیه شریفه ۲۲ می فرماید : « و لایه ها تقربو الزنی انه کان فاحشه و ساید سبیلا » [۶]

و هرگز به عمل زنا نزدیک نشوید که کاری بسیار زشت و راهی بسیار ناپسندیده است .

دیدگاه اسلام زنا و ارتباطات نامشروع جنسی را فعل حرام می داند و تأثیرات سوء آن بر فرد و نیز تأثیرات منفی آن را بر جامعه متذکر می شود .

ظاهراً بر اساس همین برخورد اسلام نسبت به زنا وروابط جنسی نا مشروع است که دولت جمهوری اسلامی ایران از دست اندرکاران مبارزه با این قبیل فعلهای قبیح شده است.

 

دیدگاه روانشناسی در زمینه فحشا

از دیدگاه روانشناسی سایر روابط نامشروع و یا زنا را

کژخویی های جنسی قلمداد کرده اند : « برای فهم این مطلب غریزه جنسی را باید از دیدگاه روانکاوی مورد بررسی قرار دهیم . البته نظر به اهمیت موضوع ، هر یک از این تغییرات از لحاظ روانکاوی ، بالینی و غیره مطالعه گردیده است و علل شخصیت کژخویان در کتابهای ادبی، طبی و فلسفی قدیم و جدید دیده می شود . این مسأله مبین آن است که « کژخویی جنسی » یکی از جنبه های اساسی انسانیت بوده ، در تمام مراحل تمدن و کلیه اقوام بشری وجود داشته است .

بدین ترتیب اینگونه مسایل در زندگی اجتماعی انسانها و بخصوص در جوامع شهری وجود داشته واکنون نیز وجود دارد و تحت عنوان روسپیگری در محافل و مجامع و نوشته ها از آن یاد می شود .

 

مکاتب جامعه شناسی در زمینه انحرافات اجتماعی . [۷]  

آکوست کنت [۸] (۱۸۴۲-۱۷۹۸) فیلسوف فرانسوی معتقد است

یک پدیده اجتماعی می دانند و تأثیر اجتماع را در ارتکاب جرم تأیید کرده اند . اهم مکتبهای مذکور به طور اختصار به شرح زیر است :

۱- مکتب تبادل روانی :

گابریل تارد G.Tarde (1905-1843) قاضی فرانسوی که ریاست اداره آمار کیفری وزارت دادگستری فرانسه را بر عهده داشت با استفاده از موقعیت شغلی و مطالعه آمارهای کیفری فرانسه ، نظریه مطالعات خود را تحت عنوان « بزهکاری تطبیقی » منتشر می ساخت . تارد  می

می کنند

انسان یا از خود تقلید می کند ، که در این صورت اعمال گذشته خود را تجدید و تکرار می کند و یا از همنوعان ، به ویژه زیردستان از مافوق خویش ،تقلید کرده و اعمال آنها را تکرار می کنند . تقلید گاهی منطقی و تابع عقل است و احساسات در ان موثر نیست و گاهی نیز تقلید غیر منطقی و تحت تأثیر خواهش های درونی و احساسات قرار می گیرد.

در هر حال جامعه بدون تقلید قابل تصور نیست و تمام امور ناشی از تبادل روانی افراد است . مکالمه خاص بزهکاران ، خال کوبی و تشکیل باند هم از اثرات تقلید است .

تارد در کتاب « فلسفه کیفری » خود که در سال ۱۸۹۰ انتشار یافت ، تأثیر محیط و اطرافیان را در بزهکاری حائز اهمیت دانسته و در کتاب مطالعات کیفری و اجتماعی (۱۸۹۱) می نویسد : اکثر قاتلین و سارقین افرادی هستند که از دوره طفولیت طرد شده بدون حامی و هادی و خودسر با آمده اند . کوچه برای آنها محل آموزش بزهکاری بوده و با پذیرش عضویت در باند بزهکاران بوده و با پذیرش عضویت در باند بزهکاران ارتکاب بزه را به عنوان شغلی انتخاب نموده اند و ارث در بزهکاری آنان تأثیری نداشته است .

 

 

۲- مکتب جامعه شناسی دورکیم :

امیل دورکیم E.Durkheim علل بروز جرایم را در محیط اجتماعی مورد مطالعه قرار داده و معتقد است که جرم یک پدیده عادی اجتماعی است و نباید یک پدیده غیر عادی اجتماعی تلقی گردد . در هر اجتماعی بزهکاری وجود دارد و جامعه ای نیست که درآن بزه

و تمدن از دیدگاه جرم شناسی بی ثمر است . زیرا جرم مربوط به فرهنگ و تمدن بوده و تابع زمان و مکان می باشد .

دورکیم معتقد است که جامعه قبل از فرد وجود دارد و اثر خود را در خود انباشته و او را تربیت کرده و بر او مسلط می گردد. روحیه هر فرد مستقیماً مربوط به تشکیلات و وظایف و دستورات و الگوهای اجتماعی است و در روابط خصوصی نیز عوامل مذکور تأثیر کمی دارند .

 

۳- مکتب محیط اجتماعی :

دکتر لاکاساین [۹] (۱۹۲۴-۱۸۴۳) استاد پزشکی قانونی شهر لیون ( فرانسه ) ، افکار و عقاید دورکیم را تأیید کرده و عقیده دارد که بزهکاری یک میکروب اجتماعی است . این میکروب در محیطی که آمادگی برای پروراندن تبهکار نداشته باشد بروز نمی کند و جرمی اتفاق نمی افتد .

اخلاقی ، معتقدات مذهبی و بالاخره آداب و رسوم در جامعه بیان نموده می نویسد : « مجرم قربانی نظام اجتماعی است و مسئول جرم ارتکابی خود نیست . اجتماع به علت سهل انگاری و غفلت او را به  بزهکاری کشانده است » .

 ۴- مکتب جامعه شناسی جنائی :

انریکو فری [۱۰]  (۱۹۲۸-۱۸۵۶) استاد حقوق جزای دانشگاه رم که از موسسان مکتب تحقیق و مروجان جرم شناسی و بنیانگذار جامعه شناسی جنائی [۱۱] است در سال ۱۸۸۰ اولین کتاب جامعه شناسی را منتشر شده نمود در ضمن تأیید تأثیر عوامل اجتماعی در وقوع جرایم ، علل جسمی و محیط جغرافیایی را نیز از نظر دور نداشته و معتقد است که پدیده جنائی یعنی

و کیفیت جرایم موثرند . اگر محیط اجتماعی اصلاح شود درجه ثبت جنایی نیز به همان نسبت تقلیل خواهد یافت .

فری نظریه کتله را در مورد تأثیر محیط جغرافیایی و نظریه لاکاساین را درباره اثر محیط اجتماعی ، آنچنانکه آنان توصیف نموده اند قبول نداردو می نویسد که : اگر فقط عومال جغرافیایی و محیط اجتماعی شبیه مایه ای برای کشت و رشد و نمو میکروب بزهکاری است پس چرا از بین افرادی که درشرایط مساوی در یک محیط زندگی می کنند فقط تعدادی از آنها مرتکب جرم می شوند و معتقد است که جرم مانند تمام اعمال انسانی پدیده ای است بغرنج که ناشی از وضع  جسمی و روانی و اجتماعی می باشد .

فری نظریه دورکیم را که معتقد است جرم یک پدیده عادی ( بهنجار ) اجتماعی است ، رد نموده    می نویسد : دورکیم در بیان عقایدش تناقض گویی نموده زیرا بزه را یک پدیده عادی ( بهنجار ) و بزهکاری را یک پدیده غیر عادی ( نابهنجار ) نامیده است . فری به طور خلاصه علائم بروز جرایم را به شرح زیر بیان می کند :

۱- عوامل جسمی : نقص بدنی ، عیوب شکل ظاهری و اندام ، ساختمان جمجمه و …

۲- عوامل روانی : اختلالات و بیماریهای روانی ، میزان هوش ، احساسات و …

۳- تأثیر خصوصیات اخلاقی بزهکار : شرایط بیولوژیک ، نژاد ، سن ، جنس ، شرایط رشد و نمو جنسی ، شغل ، مسکن ، طبقه اجتماعی ، طرز تعلیم و تربیت ، وضع خانواده شخصی .

عوامل محیط جغرافیایی : آب و هوا ، وضع زمین ( خاک ) ، فصول ، شرایط جوی وضع تولیدات کشاورزی

۴- عوامل اجتماعی :  اوضاع و احوال محیط اجتماعی که بزهکار در ان زندگی می کند ، مانند : تراکم جمعیت ، افکار عمومی ، اعتقادات مذهبی ، چگونگی

می کنند . منظور این است که برخی از گونه های شخصیت بیشتر از گونه های دیگر به انحرافات اجتماعی گرایش دارند ، در نتیجه ، محققان اساس انحراف را پیش از آنکه به ژن های غیر عادی نسبت دهند ، به تجربه های بهنجار مربوط می دانند . روانشناسی مکتب فروید معتقد است که انسانها دارای غریزه های پرخاشگری و کجروی هستند ، لیکن در جریان رشد و نمو در خانواده و مدرسه و اجتماع بیشتر آنها یاد می گیرند که چگونه این غرایز را مهار کنند . از دیدگاه فروید روان یا شخصیت انسان به مثابه قطعه یخ قطبی بسیار بزرگی است که فقط قسمت کوچکی از آن آشکار و در سطح آگاهی است و قسمت عمده آن زیر آب ، یعنی در ناخودآگاه قرار گرفته و دنیای وسیع خواسته ها و تمایلات و انگیزه ها و عقاید سرکوب شده ای را که انسان از آن آگاهی ندارد ولی در حقیقت تبیین کننده اصلی رفتارهای بشر همین

مکتب فروید معتقدند زمانی رفتار انحرافی پیش می آید که «نهاد» نظارت پذیر و بسیار فعال در ترکیب با «من برتر» ، کم فعالیت ظاهر می شود . حال آنکه در این میان «من» بی

بوجود می آید ، فرد را به طرف بزهکاری سوق می دهد . [۱۲]

روانشناسان و روانکاوان در باره علل انحرافات اجتماعی نظراتی اظهار داشته اند که می توان آنها را به شرح زیر دسته بندی کرد :

۱- اثرات بد رفتاری به جا مانده از سالهای اولیه زندگی :

کودکانی که در دوران خردسالی مورد بی مهری و بی توجهی فراوان یا بد رفتاری قرار می گیرند ، احتمالاً در بزرگسالی نمی توانند با بزرگسالان به طور سازنده ارتباط برقرار کنند . چنین افرادی با رفتارهایی نابهنجار خود نظم جامعه را به هم می زنند ، زیرا قادر به انجام «انتظارات جامعه» نیستند .

۲- رشد ناکامی «وجد اخلاقی» در

 

از مسایل اجتماعی که در دامن زدن به انحراف و یا زمینه سازی در آن اثر دارند موارد بسیاری را می توان نام برد که برخی از آنها عبارتند از :

 

۱-گسترش  روز افزون صنعت وتوسعه :

بدون توجه نظارت جوانب آن ، خود سبب تراکم جمعیت  می شودکه آن نیز به نوبه خود مسأله آفرین است

در اماکنی که تراکم جمعیت بیش از اندازه است فعالیت ها و مهارتها بی اثر می شود ، فقر و محرومیت بسیار می شود و در نتیجه زمینه برای آسیبها فراهم می گردد . زمینه بسیاری از بیماریهای اجتماعی واگیردار را در تراکم جمعیت باید جستجو کرد و اگر کنترل شود حتی ممکن است موجبات جنگ و درگیری را فراهم سازد .

 متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۴)”]

– افزایش یا کاهش جمعیت جمعیت در رابطه با انحراف :

کاهش جمعیت هم ممکن است موجب پیدایش تغییراتی در شئون جامعه شود و حیات اجتماعی را افزایش یا پیچیده تر سازد . بررسی های دورکیم نشان داده است افزایش جنایات بازسازی  تراکم و افزایش جمعیت نسبت مستقیم دارد . در اماکن پرجمعیت و شلوغ ، سوء استفاده ها ، فحشا و اعتیاد بیشتر به چشم می خورد . و این امر در جوامع صنعتی و در توسعه های شهر

می یابد و امکان آشنایی های عمیق از بین می رود و روابط صوری می شود .

در اثر عدم تجانس ، تضاد منافع ، اختلاف طبقاتی ، ستیزه گروهی ، رفتارهای قرار دادی بیشتر عیان می شود و عوارض و دشواریها بیشتر رخ می دهند .

 

۳- انحراف در رابطه با تحرک جمعیت :

افزایش جمعیت و به دنبال آن تحرک جمعیت در هر منطقه مسائلی فرهنگی و اجتماعی پدید می آورد که خود سبب پیدایش و افزایش انحراف است . تمرکز ها پدید می آیند و کنترل ها ضعیف می شوند درنتیجه افراد شروری را که درون دارند بیرون می ریزند و این خود سبب پیدایش تضاد با ضوابط و قوانین است .

این مسأله امری قطعی است و در همه جوامع مصداق دارد به ویژه در جوامعی که جمعیت ها نامتناسبش هستند که در ان تعارض فرهنگی ، رسوم اخلاقی گوناگون و ایدئولوژی های مختلف است . دوستی های متقابل از افراد کاهش می یابد و امکان آشنایی های عمیق از بین می رود و در روابط صوری می شود .

در اثر عدم تجانس ، تضاد منافع ، اختلاف طبقاتی ، ستیزه گروهی ، رفتارهای قراردادی بیشتر عیان می شود و عوارض و دشواریها بیشتر رخ می دهند .

 

۴- محل سکونت و مناطق انحرافی :

مقصود از محل سکونت محیطی است که فرد در آنجا ، زندگی خود را سپری کند . همیشه این سؤال مطرح است که چه رابطه ای بین محیط اقامت با انحراف وجود دارد

زندگی می کند ، منشأ طبیعی خاص ، در دوره جوانی است و این مسأله در انحراف تا چه حد دخالت دارد ؟

حقیقت این است که این عامل در میان عواملی که زمینه را برای انحراف فرد فراهم می آورند ، جایگاه خاص و نقش مهمی دارد . پس مسکنی که خود در آن سکونت می کند هر گاه حقیر باشد یا پر از ازدحام گردد و یا تنگ و تاریک ، و یا سقف آن با کاه و پوشال یا حلبی پوشانده شده باشد و از این قبیل ، در شخصیت و رفتار او

حاکم است . هرگاه جوانان را از این مناطق دور سازیم و به جای دیگری منتقل سازیم که اجتماع عادی داشته باشد ، انحراف وی رو به کاهش می گذارد و به وضع طبیعی برمی گردد .

از آنجا که اغلب ، طفل یا نوجوان مقیم اینگونه اماکن ، همواره احساس محدودیت می کند ، چه بسا که گرفتار طغیان و عصیان نیز می گردد که اغلب به ارتکاب جرایم منجر می شود . اقامت در محلات پست یکی از عوامل مساعد کننده انحراف است .

 

۵- مناطق جرم خیز :

در بیشتر شهرهای صنعتی مجرمین در نواحی نامناسب و فقیر شهر زندگی
می کنند . البته آنچنان نیست که در مناطق اغنیا از جرم و انحراف خبری نباشد ، بلکه در آنجا کمتر آشکار است . در نواحی فقیر نشین ، بیکاری ، هرج و مرج و انحراف دائماً رو به توسعه است . بیشترین بودجه رفاهی و درمانی دولت در مناطق جرم خیز صرف می شود

که انحراف به مکان بستگی دارد . در محلات پایین شهر افراد منحرف ، مقصد و قربانی خود را جستجو می کنند ، و در آن اماکن آمد و شد دارند . اغلب جرایم در مناطق فقیر و کثیف شهر صورت می گیرد و یا در زاغه ها و مناطق پست و متروکه و یا شلوغ و پر هیاهو و این امری است که در کشورهای دیگر هم مصداق دارد .

۶- عوامل جوی و جغرافیایی و اثر آن در انحراف :

دانشمند ایتالیایی

کند که به آشیانه خود پناه ببرند . این مسئله راجع به مناطق گرمسیر و سردسیر نیز صادق است

خلاصه آنکه عوامل جوی – جغرافیایی گر چه بظاهر اثر واضحی در خلق انحراف ندارند ولی اثرات آن در مناطق و مواقع معینی قابل توجه است .

 

۷- مهاجرت در رابطه با انحراف :

مهاجرتهای بی حساب و حرکتهای دائمی مردم از منطقه ای به منطقه ای دیگر مشکلات بسیاری را در رابطه با آسیب های اجتماعی پدید می آورد .

مهاجران به سختی می توانند خود را با شرایط قانونی و حیات جدید و از همه مهمتر فرهنگ آن منطقه سازگار کنند . ضمن اینکه افزایش جمعیت ناشی از مهاجرت در یک محدوده و منطقه مسأله اجتماعی پدید می آورد مهاجرین در طریق جا انداختن و تثبیت موقعیت خود گاهی رفتاری خلاف انتظار ا زخود بروز می دهند و البته این امر درباره نسل اول مهاجران اندک است و نسل های بعد که خود

ری است .

اینان خود را در منطقه ای بیگانه می یابند ، احساس گمنامی دارند ، ارزشهای جامعه میزبان را قبول ندارند ، در حل مشکلات و مسائل جامعه سهیم نیستند ، دیگر افراد جامعه را اگر چه از نسل و گروهی برتر باشند فروتر به حساب می آورند و این خود منشأ بسیاری از انحرافها و لغزشهاست .

 

۸- ماهیت زندگی شهری و انحراف :

ماهیت زندگی در شهر ، همانند عاملی از عوامل انحرافی است . اصولاً این نوع زندگانی فرار از دست قانون ، پلیس و اختفاء از نظر قدرتها را بیشتر مهیا و آماده می سازد . همچنین در شهرهای بزرگ بسیاری از درهای خوشگذرانی بطالت به روی اشخاص ، خصوصاً جوانان باز است . آنان می توانند در اوقات فراغت روشهای غیر قانونی را فرا گیرند .

طبیعتاً در شهرهای بزرگ ، مجال انتشار خانه های فساد و دوایر قمار بازی زیاد است در حالی که در شهرهای کوچک و محدود مجالی برای خوشگذرانی نیست و تقریباً در روستاها چنین وضعی یافت  نمی شود . همین وسایل ، برای انحراف جوانان شهری بیش از روستا نشین مساعدت می نماید و جوانان را به طرف انحرافات سوق می دهد و آنها را به ارتکاب جرایم بر می انگیزد ، در حالی که این تحریض و انگیزه ها در مناطق کم جمعیت بسیار نادر و کم است .

فرد روستایی به کار و فعالیت خود افتخار و احترام می گذارد . بزرگترین سعادت زندگی را ملایمت ، و مسیر آن بر یک روش متعادل و یک رویه مداوم می داند و به همین جهت هیچ

او را برهم زنند . البته جرایم ناموسی و مخالفتهای جنسی در روستا وجود دارد که سرچشمه آن غرایظ دوره بلوغ است ولی به هر حال اینگونه اعمال ، دلالت بر انگیزه جرایم و منحرف بودن جوان روستایی نمی کند . این حالت تا موقعی است که ازدواج صورت نگرفته ولی پس از آن ، دیگر این نوع جرایم منتفی می گردد و به همین جهت در روستاها عمل زناشویی بسیار زود صورت می پذیرد . ناگفته پیداست که پدران و مادران روستایی به دلیل اشتغال به زراعت و نداشتن وقت کافی قادر نیستند با اولاد خود در یک جا بسر برند و همین امر آگاهی موجب انحراف جوانان روستایی می گردد .

۹- دوستان و رفقا در رابطه با انحراف :

تکوین شخصیت فرد ، متکی به عناصر دو محیط داخلی و خارجی اوست ، در این میان پدر و مادر نقش اساسی دارند ، وقتی جوان با شخص منحرف ارتباط دارد ، عملاً منحرف می گردد و این ارتباط که ارتباطی وجدانی است اختصاص به پدر و مادر و افراد خانواده ندارد بلکه از محیط خانواده تجاوز کرده و به سایر اشخاص نیز ارتباط پیدا می کند . اعم از اینکه دوستان باشند یا نزدیکان یا همسایگان یا رفقای دبستانی و دوستان هم بازی و حتی برخورد با رفقا در راه مدرسه می تواند در رفتار اطفال و

اینکه خود امیال انحرافی داشته باشد و در عادات و صفات با وی متجانس و در سلوک ضد اجتماعی با او موافق باشد . بسیار مشکل است جوان متعادلی در دسته منحرفان وارد شود ، بدون اینکه استعداد طبیعی و میل فطریی برای قبول کجرویهای سلوکی داشته و مستعد برای پذیرش انحرافات باشد .

به مدت اختلاط و قدرت استجابت جوان متعادل در مقابل جوان منحرف و به مقدار واکنش او در سلوک انحرافی و مستحسن یا مستحجن اعمال انحرافی دارد .

تأثیر رفاقت و همنشینی در جوان متعادل از طریق جوانانی است که همسن و همجنس او بوده و در خارج از منزل با او معاشرت دارند و یا دوستانی که در مدرسه یا کوی و برزن و یا محل کار با وی طرح می افکنند باید دانست منحرفان سعی دارند که سلوک خود را بدون عیب و نقص وانمود کنند و اغلب اوقات باعث تشجیع دوستان می گردند که انحرافات آنها را عادی تلقی کرده ، اقدامی دلیرانه به شمار آورند .

این حقیقت را باید روشن ساخت که چرا جوانی مهذب ، به یکباره ، از پلیدیها و بدیهای اخلاقی دیگران پیروی می کند ؟ و چگونه تحت سلطه دیگران قرار می گیرد ؟

آنچه به نظر می رسد این است که افعال انحرافی و خصوصیات روانی منحرف است که جوان مهذب را وادار به تمکین و تسلیم در مقابل او می کند . پس احتیاج به تغییر و تفحص دقیق د راین

دید ، در نفس خود تمایل به آمیزش با دیگران پیدا می کند و در اثر این احساس طبیعی  به جستجوی دوست و رفیق می پردازد ، بدون آنکه توجه داشته و اهتمامی در انتخاب نوع آن داشته باشد .

با این توضیح تا حدی روشن می شود که چرا جوان متعادل و مهذب یکباره انحرافات رفتار را می پذیرد و از طریق مألوف وضع اجتماعی خارج می شود و به معیارهای درست اجتماعی بی اعتنا می گردد . او که به زعم خود ، اعمال خویش را ارزشیابی کرده ، بی پروا به راه خود ادامه می دهد ، در واقع        می خواهد بوسیله همداستانی با افراد منحرف در پرتو حمایت آنها محل تعویض و جابه جا سازی نقایص خود را انجام دهد .

اثرات انحرافی دوستان همسن و سال ، که مستقیماً انجام می پذیرد ،اثر عمیقی در روان و شخصیت فرد به جا می گذارد .

همنشین اطفال با دوستان منحرف که در سنین بلوغ بسر می برند اثرات عمیق تر و نتایج شدیدتری به دنبال دارد . اگر فردی در ابتدای سنین جوانی با افراد شریر بالغ برخورد داشته باشد ، شخصیت او به طرز شدیدی تحت تأثیر قرار می گیرد ، خواه این برخورد ، به صورت تصادفی یا غیر مترقبه و یا به طور تماس دایم باشد ، و اعم از اینکه این شناسایی در خانواده انجام بپذیرد یا در خارج از منزل . به هر حال جوان کم سن و سال از عناصر شخصیت دوست بالغ خود متأثر می شود و نسبت به عناصر نادرست شخصیت او اعتقاد پیدا می کند ، انحراف آن دوست بزرگتر را شجاعت و شهامت تصور می

به کار می شوند بسیاری از تجارب خود را در اثر آمیزش با خانمهای شهری فرا گرفته و از طبقه خود گریزان می شوند .

عوامل فرهنگی انحراف : [۱] 

فرهنگ را می توان شامل عقاید ، افکار ،دانش و تربیت ، آداب ورسوم و سنن ،اخلاق و رسوم اخلاقی ، فلسفه و هنر ، ادبیات ، ابداعات و اختراعات دانست یا مجموعه ای از مواریث اجتماعی که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود کار فرهنگ کننده  تعیین و تنظیم قواعد و آداب و رسوم جامعه است و می تواند از عوامل کنترل کننده به حساب آید که همه شوئن زندگی انسانها را

گردن فرهنگ جامعه می گذارند و این تطبیق تنها در خور حیوانات است نه انسانی که صاحب عقل و رأی و اراده است . فرهنگ در سازندگی یا انحراف انسان موثر است ولی نه تا به این اندازه .

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۵)”]

عقیده و مذهب :

نوع مذهب و عقیده ، تعالیم و اندیشه های مذهبی ،تزلزل در ارکان اعتقادی ، آمیخته بودنش با خرافات، عدم امکان اجرای تعالیم آن ، ستیزه و برخورد بین ایدئولوژی و مذهب وجود شکاف بین فرهنگ و مذهب و جریانات جامعه خود از عواملی است که در این رابطه می تواند قابل ذکر باشد .

 

تربیت :

از عوامل که در ایجاد انحراف اثر دارد نوع تربیت است خواه تربیتی که از سوی خانواده درباره کودک اعمال شود که البته این اصل است و خواه تربیتی که از سوی دولت یا جامعه در فرد اثر می گذارد .

اهداف و مقاصد تربیت ، دیدگاه و فلسفه آن ، محتوا و روش آن ، کیفیت القائات ، شیوه سازندگیها و بازسازی ها همه و همه در این امر موثرند . برخی از جرم شناسان از علل عمده انحرافات تعلیمات نامناسب ، عدم رشد روانی و فکری کودک به علت سوء تربیت عدم قوام و تثبیت

به کودک منتقل می شود و او هم آنها را در سنین رشد به مرحله اجرا و عمل گذارد و یا از پدید آورندگان آن انتقام می گیرد .

 

وسایل ارتباط جمعی :

در اهمیت این وسایل گفته اند : دولت و قدرت در کسی است که وسایل ارتباط جمعی در اختیار او باشد و فرض از این وسایل رادیو ، تلویزیون ، سینما و مطبوعاتند که در سازندگی جامعه یا ایجاد انحرافات و دامن زدن به آن نقش عمده ای دارند .

انتشار اخبار جرم و جنایت ، فیلمها ، برنامه هایی که در آن زد و خورد های هیجان انگیز ، روابط عشقی ، باند بازی ، سرقت و تردستی است اثرات ویران کننده و ناخوشایندی در افراد بر جای می گذارد . خطر وسایل ارتباط جمعی در این است که برخی از آنها جرایم و جنایات را به درون خانواده ها

شود و دریایی از انحرافات و کجروی را پدید می آورد .

خلاصه اینکه برنامه هایی که متضمن پیامهای سوء باشد خواه از رادیو و خواه از تلویزیون از عوامل انحرافی محسوب می شوند .

 

 

مشکل اوقات فراغت و انحراف :

اطفال ، نوجوانان و جوانان نیروی حیاتی عظیمی را تشکیل می دهند و این انرژی باید به طریق طبیعی مصرف گردد .

وقتی که جوان نتواند این نیرو را به طریق صحیح مهار کند و از آن در راه ساختن شخصیت خویش استفاده کند ، ناگزیر در راه انحرافی تلف می کند . با این مقدمه می توان گفت ، همواره باید به فکر جوانان بود و برایشان  میدانهای بازی ، باشگاههای ورزشی و محل لازم برای تفریحات سالم به حد کفایت تأمین نمود و در ضمن نظارت و کنترل شدید بر اینگونه محل ها نیز از واجبات است چرا که در غیر این صورت همین محل ها ، خود اولین عامل انحراف جوانها در محیط خارج از کار واقع می شوند .

بسیاری از جوانان هستند که اوقات فراغت خود را در کوی و برزن به سر می برند ولی هیچ گاه روش انحرافی پیدا نمی کنند ، در چنین افرادی عامل تربیت صحیح ، به حدی قوی است که می تواند علیرغم نامساعد بودن محیط ، از انحراف بازشان دارد .

 

دگرگونی سریع فرهنگی :

در جوامعی که تغییرات فرهنگی سریع است ، تحول و دگرگونی بیشتر و انحراف زیادتر است . فرهنگی جدید د رجامعه پدید آمده به سرعت رشد و نمو می یابد ، بین فرهنگ قدیم و جدید فاصله یا تضاد ایجاد می شود و افراد نمی توانند خود را با آن توجیه کنند و یا تضاد را از میان بردارند و در نتیجه سر از میان بردارند و در نتیجه سر از انحراف در می آورند .

 

همه انحراف ها و ضایعات است . طرفداران تئوری عقب ماندگی می گویند : برخی از انسانها ناگذیر به انحراف و اختلالند از آن بابت که خود را در کام افکار و اندیشه های متضاد و متناقض می دانند . و رفتاری اندیشیده اند و ضابطه ای نیست که آنها را تحت کنترل در آورد .

 

برای اصلاح نخواهد بود .

 

تأثیر عوامل اقتصادی بر انحراف [۱]

برخی از جرایم و انحرافات دارای ریشه اقتصادی هستند . مثل دزدی ، فحشا ، قتل و…که میزان آن در بین طبقه متوسط و بالا کمتر است . اگر هم وجود دارد با انگیزه ها و مقصدی دیگر است .

در تبیین علل پیدایش برخی از انحرافات بخصوص فحشا با عامل اقتصادی توجه کرده اند . عدم تأمین اقتصادی روشهای کسب پول و مبارزه با نداری ،نداشتن شغل و مسکن نامناسب ، عدم امکان بهره مندی از غذا و بهداشت و بالاخره با فقر دست به گریبان بودن تنگدستی و بیکاری و… زمینه را برای تن دادن به بسیاری از کجروی ها فراهم می کند .

شد ، اما اگر احتیاجات اولیه انسان برآورده شود مانع بسیاری از مفاسد و آلودگیها خواهد شد .

فشارهای اقتصادی موجب پیدایش تجاوزات ، اعتیاد و تن دادن به روسپیگری می شود . اغلب نیازمندان در معرض سوء استفاده ها و تدابیر تبلیغی و تخریبی دیگرانند

دیگر عوامل است . مثلاً فقر به عنوان یک عامل مجرد ممکن است موجب انحراف باشد ولی وجود ایمان و عاطفه ممکن است او را از تن دادن به انحراف دور دارد . در عین حال می توان از عوامل مهمی نام برد که درانحراف اکثریت افراد جامعه و یا عامه نقش فوق العاده واساسی داشته باشند اهم آن عوامل عبارتند از :

موقعیت اقتصادی – فرصتهای شغلی – ضعف قدرت مالی و اقتصادی – توزیع

سبقت جویی بی حساب در جامعه و بورس بازی می شود .

 

 

۱- فقر و انحرافات :

با پیشرفت اندیشه بشری و ظهور عقاید جدید درباره تربیت اهل تحقیق به وجود تأثیر عامل اقتصادی در تعیین شخصیت و رفتار انسان پی بردند و متوجه شدند که انحراف ، به صورت بارزی با فقر و اقتصاد نادرست ارتباط دارد . گرسنگی ، برهنگی ، کمبود مواد غذایی و عدم ارضای نیازمندیهای ضروری ، از بزرگترین

، و اغلب نویسندگان هنگامی که به مسائل مربوط به جوانان پرداخته اند عامل اقتصادی را مهمترین عامل به شمار آورده اند .

در حالی که اگر به طور دقیق و عمیق به این امر نظر کنیم ، می بینیم که بر خلاف این طبقه ، اعیان و اشراف زادگانی هستند که با وجود زندگی مرفه و آسایش خیال دست به اختلاس می زنند و خلاصه انحراف در میان آنها رواج دارد .

با این مقدمات آیا حق نداریم از خود سؤال کنیم ؟

چرا در یک محیط و در یک ظرف اقتصادی عقب مانده ، عده ای منحرف می شوند و عده ای از انحراف مصون می مانند ؟ به چه علت به محیط های نازل ، مناطق انحراف گفته می شود ؟ از طرف دیگر ، این

روابط خانواده ، اضطراب ، پریشانی ، یأس ، همه از عوارض فقر به شمار می روند و محققاً در حالت جسمی و تربیتی و علمی خود مؤثر بوده هر کدام در پریشانی نفسانی وی تأثیر بسزایی دارد .

از لحاظ تربیتی فقر موجب سوء رفتار با اطفال می گردد . در نتیجه موجب از بین رفتن و یا تقلیل شهامت و شجاعت در اطفال ، در مدت طویلی که والدین آنها در تلاش معاش هستند ، می گردد . والدین فقیر ، دیگر مجالی برای صرف وقت و بذل دقت در تربیت فرزندان خود ندارند . در اینگونه موارد رئیس خانواده عادتاً شخصی تند و عصبی مجاز است و در عقاب و مجازات

مدرسه بفرستند مراقبت لازم در امور تحصیلی آنها ندارند تا جائیکه اغلب ، فرد موفق به گواهینامه تحصیلی نمی گردد .

می دانیم برای افراد فقیر در منزل نیز امکانات تحصیل چندان فراهم نیست آنان در خانه های تنگ و تاریک خود که همیشه توأم با ازدحام است ، هرگز نمی توانند با فراغت خاطر به درس و مشق خود بپردازند و مشکلات درسیشان را رفع کنند . از طرف دیگر ناچارند در اثنای تحصیل برای خود کاری پیدا کنند و یا به کلاس شبانه بروند ، تا بتوانند روزها به تدمین معاش بپردازند . اما از نظر روانی ، فقر یعنی محرومیت و این محرومیت که کودکان را عصبی و تند خو بار می آورد . آنها زود خشمگین و وارد مشاجره می شوند ، جوان فقیر از آینده خود بیمناک است و همواره در اضطراب بسر می برد . افراد محیطهای فقیر نشین ، در جو بسیار پست نفسانی قرار می گیرند . تأثیر سوء والدین گمراه در سلوک این قبیل افراد بسیار زود اثر می گذارد و اغلب آنها را به طرف انحراف می کشاند .

 

۲- رابطه فقر و انحراف:

در بان رابطه بین فقر و انحراف می توان گفت فقیر فی نفسه آفریننده انحراف و یا منشأ انحراف نیست ، بلکه منشأ انحراف سوء تربیت است که خواه ناخواه با زندگی فقر آلود همراهی دارد . فقر افراد بخصوص افراد جوان را برای پذیرش انحراف آماده و مستعد می کند ، وقتی با عوامل کمک کننده دیگری همراه شد ، به احتمال زیاد ، باعث سقوط می گردد . لذا باید در وراء عامل فقر ، اسباب انحرافی دیگر بررسی شود .

خلاصه اینکه فقر ذاتاً سبب انحراف نیست ، ولی بی گمان به وجود آورنده سختی ها و ناملایماتی است که اگر نتوان در قبال آنها مبارزه کرد  خواه ناخواه انسان را به زانو در می آورد .

اغلب محرومیت ها

ایفا کند .

تربیت سالم و توجیه درست از فقر و انحراف می تواند عامل بزرگی در جلوگیری از سقوط فقرا به دامن انحراف گردد .

 

۳- بیکاری و انحراف :

جوان که در مدت فراغت از کار احساس بیکاری می کند ، می بیند که دیگر در مدرسه یا کارگاه صنعتی جایی برای او وجود ندارد و از طرف دیگر خود را در امواج دریای بیکران حیات اقتصادی اجتماعی شناور می یابد . می بیند که مردم با داشتن وسایل آسایش از تمام لذت های زندگی بهره مند گشته و به تلاشهای روزمره خود ادامه می دهند ، در حالی که او بیکاره و عاطل و باطل مانده است .

البته باید گفت این احساس در مواقع تعطیلات موقت و یا مرخصی عارض نمی شود ، این احساسی است که او را دچار ضعف و تزلزل شخصیت می سازد .

جوان پس از فراغت از بحث و عمل و یا درس و مدرسه ، با وقفه ای که در کار او حاصل می شود ، خواه ناخواه با حیات اجتماعی مشکلات آن مستقیماً

جوان را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد و این روش اجتماعی است که ویرانگر مبانی اصول و اخلاقی سلوک در جوانان است .

این نکته قابل ذکر است که حالت دختران جوان هم به همین نحو است ، زیرا پاره ای از آنها چشمداشت کمک دارند و برای تأمین معاش خانواده به یاری دخترانشان احتیاج دارند . در چنین مواقعی ، بعید نیست که برخی از دختران بخواهند از راه نامشروع به آرزوهای خانواده جامه عمل بپوشانند . اینجاست که کم کم به گمراهی کشیده می شوند و از جاده عفاف دور می افتند و راه انحراف را پیش می گیرند ، چرا که می بینند با اعمال غیر مشروع بهتر می توان آسایش خانواده را فراهم ساخت و خود را از بحث و قیل و قال سرزنش نجات داد .

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۶)”]

کار و انحراف :

از عوامل مهم در تن دادن به انحراف و لغزش مسائل مربوط به کار است نوع کار ، محیط شغلی ، کسادی اقتصادی ، بیکاری ، عدم رضایت مندی شغلی ، نا امنی ها در کار و کسب ، فقدان زمینه برای رشد و پیشرفت ،  تهدید ها به بیکاری ، وجود بیکاری های پنهان و … می توانند از عوامل انحراف باشد.

کشمکش ها در محیط کار ، خود موجب احساس ناامنی و محرومیت و در نتیجه انحراف است .

وقتی وظیفه محوله به فرد متناسب است که کار و حرفه اش با تمایلات و رغبت او مطابقت داشته و با قدرت جسمی و طاقت ذهنی وی تجانس داشته باشد ، و ضمناً با دستمزد مناسبی توأم باشد در این صورت است که می توان گفت کار افراد کاری مناسب است .

چنانچه فرد نتواند کار مناسبی برای خود پیدا کند و در نتیجه عاجز از تأمین مادی و کسب آرامش معنوی باشد ،بی گمان با عوارضی که دست کم از عوارض بیکاری نیست ، دست به گریبان خواهد بود و شخصیتش دچار تزلزل خواهد گردید وبه طریقی از طرق مرتکب جرایم می شود که بارز ترین مصادیق آن رو آوردن به انحرافات جنسی و فحشا است .

خانواده و انحراف :

نخستین محیطی که کودک در آن پرورش می یابد و در رفتار بعدی فرد فوق العاده موثر است ، خانواده می باشد آنچنان که حتی عده ای جامعه شناسان آن را عامل سلامت یا بیماری آینده فرد ذکر کرده اند و مخصوصاً ظهور آثار آن را در دوره جوانی فوق العاده دانسته اند جامعه شناسان رابطه ای یافته اند بین جنایت و حیات خانوادگی ، به طوری که

، فوت و طلاق، جدایی و متارکه مشکلات بسیاری برای افراد می آفرینند .

دامنه تأثیر خانواده بعدی است که حتی روانشناسان از شیر گرفتن نا بهنگام کودک و یا سوء تغذیه او را در انحراف فرد موثر می دانند .

رفتار عاطفی والدین ممکن است فرد را در آینده موجودی غیر قابل لمس بار آورده به طوری که به هیچ صراطی مستقیم نشود .

بررسی ها نشان داده است افرادی که در کودکی از شرایط نا مطلوب برخوردار بوده و وضع و حالی متعارف نداشته اند در انحرافشان موثر است .

به تجربه می بینیم که

به طور کلی ، عامل اساسی انحراف افراد است .

در جوامع امروزی که اغلب پدران و مادران دوش به دوش هم در راه تحصیل معاش و بالا بردن سطح زندگی در بیرون از خانه فعالیت می کنند . باید پا به پای تأمین مادی اطفال خانواده که مورد نظر است وضع روحی آنها نیز مورد توجه قرار گیرد . منظور این است که صرفاً تأمین مادی نمی تواند تأمین معنوی را نیز به همراه داشته باشد .

برای نیاز ها و لوازم ضروری برای تربیت سالم اطفال در خانواده باید : برای او جای مناسبی فراهم کرد و تغذیه وی در محیطی آرام و دور از عوامل اضطراب و پریشانی صورت بگیرد . تا آنجا که ممکن است وسایل صحت و

را با عواطف تمام بر آورده و از اعمال خشونت دوری جست . خلاصه آنکه خانواده از عواملی است که در صلاح و فساد اعضای خود نقش فوق العاده ای دارد . شرایط خانوادگی ، از هم پاشیدگی ،فقر و ثروت ، روابط اعضاء ، وضع تربیتی و ارزش های مورد قبول ، شرایط عاطفی ، وضع اقتصادی ، توافق و مهر ،

اولیه زندگی :

اساس فکر در انحراف افراد این است که سالهای اولیه زندگی ، نحوه رفتار والدین با کودک در تعیین مسیر روانی و ایجاد حس امنیت فرد و نیز بنیانگذاری یک شخصیت سالم در آن اثر دارد و خانواده یکی از دهها عامل و مهمترین آنهاست که رفتار فرد را شکل می دهد . نوع تشویق ها ، تنبیه ها ،

کودک ، آماده ساختن برای سازگاری اجتماعی ، آموزش های ضروری و نوع  آن ، تجارب خوب و یا بد ، مکتسب از محیط خانواده است .

 

اضمحلال عاطفی در خانواده :

رفتار انحرافی افراد ، در اغلب موارد ، معلول فقر یا نقص تربیت اجتماعی نیست بلکه مربوط به ارضاء نشدن عواطف است و در واقع ، نوعی فقر عاطفی است .

در این گونه خانواده ها رابطه والدین و فرزندان فقط به اساس مادیات محض و خالی از هر گونه روابط عاطفی است ، نفاق حکم فرماست و احترام وجود ندارد و همواره حقوق افراد مورد تجاوز است اطفال اینگونه خانواده ها در آرزوی انتقامجویی به سر می

محروم از حد اختصاصی و تملک است و می کوشد خود را مخفی سازد و به گوشه ای پناه ببرد .

غالباً این اضطراب و پریشانی  احساس دشمنی با خانواده را در وجود او بر می انگیزد . بسیاری از بیماری های روانی که کجروی های اجتماعی را به بار می آورند در وجود چنین افرادی جای گزیده استو در واقع این اشخاص می خواهند از طریق شرارت ، عقده های خود را خالی نمایند .

بی شکل گیری ، اطفالی که در دامن فقر یا محیطی عاری از عاطفه نشو و نما یافته اند ، هرگز حالت و موقعیت کودکانی را که در محیط عاطفی بزرگ شده و از مهر پدر و مادر بهره مند شده اند ، ندارند .

بسیاری از حالات روانی اطفال را می توان ناشی از محرومیت عاطفی

این زمینه به عنوان عامل موثر انحراف قابل ذکرند موارد زیر است :

– روابط نادرست والدین با کودک در جنبه مهرورزی .

– ضعف احساس تعلق بین اعضای خانواده به گونه ای که خود را معلق ببینند .

– ضعف در آزادی که افراطش سبب پر توقعی و اندکش سبب احساس محرومیت است .

– عدم احساس حمایت و امنیت و مقبولیت در نزد والدین .

– سختگیریهای افراطی والدین در اجرای انضباط ، کمبود اقتدار پدر ، تولد کودکی جدید و بی توجهی والدین به کودک ، روابط نامشروع والدین با دیگران و دلدادگی خلاف شرع ، عدم مواظبت مادر از فرزند به علت کار در محیط خارج خانواده ، غیبت طولانی پدر یا مادر ازکودک و محرومیت از محبت ، تنبیه های بدنی شدید ، اختلافات خلقی والدین ، واداشتن طفل به احساس گناه در امر یک لغزش کوچک ، وابسته بار آوردن طفل ، از دیگر مسایل عاطفی قابل ذکر است .

 

اضمحلال مادی خانواده :

مقصود از زوال و اضمحلال مادی خانواده  ، فقدان یکی از والدین یا هر دو آنهاست ، خواه این فقدان با وفات پدر یا مادر بوجود آمده باشد و یا با زندانی یا مریض و زمین گیر شدن آنها . البته طلاق نیز یکی از عواملی است که اساس مادی خانواده را متزلزل می سازد . عجز از کسب در اثر بطالت یا

خانواده ها فاقد عناصر تربیتی صحیح و توجیهات سالمند . افراد منتسب به اینگونه خانواده ها همیشه در معرض انحراف هستند  و یا عملاً در نظر قانون منحرف محسوب می گردند .

در هر حال زوال مادی خانواده در انحراف افراد موثر است ، جایی که خانواده متزلزل است محققاً در چنین شرایطی ( محیطی ) جوان در معرض انحراف قرار می گیرد .

 

اختلافات خانوادگی :

از عواملی که در دامن زدن به  انحرافات موثرند اختلافات خانوادگی می باشد و از مسائلی که در این رابطه قابل طرحند ، عبارتند از :

– نزاع و درگیری زن و شوهر و بگو مگو های آنان در حضور فرزندان و نگرانی برای از هم پاشیدگی زندگی .

– تضادهای فکری و عقیدتی اعضای خانواده که خود سبب پیدایش جدائی هاست .

– اختلاف در مشی و روش انضباطی والدین در رابطه با کودک .

– اختلاف در مبانی اخلاقی که شرایط نامطلوبی برای طفل فراهم می آورد .

به نکاتی که ذکر شده به توضیح برخی از این عوامل پرداخته می شود .

۱- طلاق :

طلاق و وجدائی بین والدین اثرات بخصوصی روی بچه می گذارد و موجب از هم پاشیدگی خانواده می شود و موجب می گردد که اطفال در خانواده از مهر و محبت عاطفی محروم گشته و احساسات پاک و ظریف آنها به علت ناسازگاریهای والدینشان دچار فنا و نابودی شوند .

اگر اندکی دقت کنیم متوجه می شویم که کودکانی که پدر و مادشان از هم جدا شده اند دیگر نمی توانند مثل گذشته

احساس می شود .

در رفتارشان خشونت به چشم می خورد ، بی قید و لاابالی می شوند ، البته نه تنها کمبود مهر و محبت عاطفی آنها را آزار خواهد داد بلکه با جدایی پدر و مادر در حقیقت همه چیز برای آنها تمام شده معنی خواهد داشت .

در این میان مادر خانواده نیز بعد از طلاق دچار آشوب و پریشانی شده و قربانی طلاق خواهد شد . زیرا اغلب زنانی که از شوهرانشان جدا می شوند به ندرت در فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی شرکت می کنند و همچنین از تعلیم و تربیت صحیح برخوردار نیستند لذا پس از جدایی از شوهر چنانکه کسی حاضر به نگهداری از آنها نباشد برای رفع نیازهای ضروری اغلب به انحراف کشیده شده اند و یا اینکه برای جلوگیری از خود فروشی دست به خود کشی خواهند زد .

۲- اعتیاد :

اعتیاد پدر و مادر به مواد مخدر والکل تأثیر نامطلوب روی کودکان آنها می گذارد و موجب انحراف آنها نیز می شود . کودکانی که در سنین پایین و نوجوانی هستند و احتیاج مبرمی به مهر و محبت و نوازش والدین دارند ولی در چنین شرایطی که پدر و مادر و یا هر دوی آنها معتادند هیچگونه توجهی به آنان نمی شود . در خانواده فقیر و تنگدست اغلب پدر و مادر برای تهیه مواد مخدر فرزندانشان را به گدایی وا می دارند و یا

است تأثیر نامطلوبی روی خانواده اش بگذارد و موجب انحراف جنسی و فحشا زن را فراهم آورد . اغلب زنان این نوع مردان معتاد ، برای ارضای میلیارد جنسی خود به آغوش بیگانه پناه می برند و سرانجام در اثر تکرار این عمل به صورت یک روسپی   می شوند .

 

سقوط اخلاق در خانواده ها :

اضمحلال و زوال خلقی خانواده ها از عواملی است که موجب انحراف جوان است ، مقصود از سقوط اخلاقی معدوم شدن روحیه و از بین رفتن ارزشهای اجتماعی در محیط خانه است . حیات این قبیل خانواده ها خالی از هر گونه معانی شرف و فضیلت و سلوک سالم است ، افراد این گونه خانواده ها از هیچ کار بدی روگردان نیستند و هرگز احساس گناه نمی کنند

مهمترین عامل سقوط اخلاقی خانواده ها و خطرناکتر از هر چیزی برای اطفال و جوانان ، انحراف پدر و مادر یا یکی

نجر به ارتکاب جرم آمیزش داشته و برایش به صورت امری عادی در آمده باشد . مادری که در دامن رذالت افتاده ، بی گمان دختر خود را به دنبال خود خواهد کشاند و یا لااقل او را تشجیع به این امر خواهد نمود .

۱-انحراف پدر:

به صرف اینکه شخصی سارق ، قاتل و یا قاچاقچی مواد مخدر باشد و یا به جهتی زندانی شده باشد ، و به عبارت دیگر مجرم شناخته شود ، نمی توان او را منحرف به تمام معنی دانست ، زیرا که انحراف کامل موقعی است که این اعمال با سقوط اخلاقی نیز توأم باشد و مجرم در قبال اعمالی که مرتکب شده کوچکترین احساس شرم و پشیمانی نکند و ارزشهای اجتماعی و احکام قانونی را به هیچ بگیرد.

چنین کسی اگر پدر خانواده ای باشد بی شک زن و فرزندان خود را به انحراف خواهد کشاند ، هم از این قبیلند پدرانی که دائم الخمرند و یا انحراف جنسی دارند .

از آنجا که فرزند از بدو تولد نیازمند تربیت صحیح است با درنظر آوردن چنین پدرانی در رأس خانواده ها ، می توان یقین حاصل کرد که انحراف فرزندان قطعی خواهد بود زیرا پدر در واقع ، فرمانروای خانواده است . و همان طور که سوء سیاست فرمانروای ناآگاه ، کشوری را به آستانه اضمحلال می کشاند ، سوء سیاست پدر نیز ممکن فرزندان را تا دامن نابودی اخلاقی پیش می برد .

عیوب خطرناکی که در شخصیت پدر ایجاد شده موجب تربیت نادرست شخصیت اطفال می گردد و سقوط اخلاقی آنان را در اجتماع فراهم می کند .

   ۲- انحراف مادر :

انحراف مادر که مظاهر مختلفی از قبیل استعمال سخنان زشت ، فضاحت در نمایاندن زیبایی ها به

طبعاً حالات مادر در دختر ها بیشتر از پسر ها مؤثر است ، مخصوصاً در سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی که دختر ها با مادر خود پیوستگی تام دارند و اعمال او را تقلید می کنند .

انحراف مادر چه داخل منزل و چه محیط خارج ، در رفتار و شخصیت فرزندان اثر می گذارد . شفقت یا قصاوت مادر بی شک مورد تقلید فرزندان واقع می شود و به خصوص اطفال مراقب طرز رفتار مادر یا پدرشان هستند و طرز برخورد آنها تأثیر بسزایی در روحیه جوانان باقی می گذارد .

 

رابطه حقیقی سقوط خانواده با انحراف :

آنچه به عنوان نتیجه بحث های گذشته قابل تکرار است این که : اولاً فقر با انحراف رابطه مستقیم ندارد و ثانیاً عامل تربیت چنانچه به حد کافی نیرومند باشد ، در خانواده های فقیر و از هم گسیخته نیز می تواند اطفال و جوانان سالم و درستکار به بار آورد .

در واقع وقتی طفل یا جوانی ، در اثر جدایی پدر و مادر ، یا زندانی شدن پدر و مادر و عواملی مشابه آن، به طرف انحراف کشیده می شود ، انحراف او بیش از آنکه معلول کمبود عاطفی باشد ، ناشی از عدم تربیت و راهنمایی و توجیه صحیح است ، به عبارت دیگر ، وقتی عوامل سقوط در خانواده مهیا شد فرزند یا فرزندان که مستعد لغزش هستند ، به واسطه محرومیت از تربیت صحیح ، به سرعت فساد کشیده می شوند .

 

 جاذبه و خطرات روسپیگری [۱]

در دنیای غرب جاذبه اصلی روسپی شدن نیاز مالی است . بیشتر روسپیان به علت ناتوانی در بدست آوردن پول زیاد در مشاغلی مشروع ، مجبور به تغییر

به بیماریهای مقاربتی و ایدز .

۳- مورد بد رفتاری قرار گرفتن توسط مشتریان .

۴- استثمار شدن بوسیله واسطه ها .

 

شخصیت منحرف: [۲]

فحشا به جنس زن اختصاص ندارد ، در مواردی فعالیت انحرافی مردان در این رابطه پیشرفته تر از زنان است ،تا حدی که در آمریکا شهر سانفرانسیسکو را شهر لواط گران نامیده اند . زیرا حدود ۶۰% مردان را در این رابطه منحرف شناخته اند .

– اینان دارای شخصیت متعادلی نیستند و بررسیها نشان می دهد که آنان :

– به ندرت تابع اراده خویشند و اغلب اسیر هوسند .

– بسیاری از آنها دارای ضعف هوشی هستند .

– گروهی

مدل و یا پرورشی معیوب داشته اند .

 

 

توزیع انحراف : [۳]

توزیع انحراف در بین افراد از جهات مختلف قابل بررسی است .

 

از نظر سن :

در اینجا به ویژه در رابطه با مردان مرز سنی پر دامنه تر است . در بر گیرنده آنها از سنین نوجوانی تا حدود مرز ۵۰ سالگی است و البته بعد از این سن هم لغزش وجود دارد ولی کم دامنه تر است . اغلب مرتکبان جرائم جنسی جوانند و مجرد ، طوری که می توان گفت شدت و حدت آنها در مرز سنی پس از بلوغ تا حدود ۲۵ سالگی است .

 

از لحاظ جنس :

در بیشتر موارد انحرافات به مردان و فحشا به زنان نسبت داده شده است ، البته این امر بر اساس آمار تا حدودی صادق است ، گو اینکه زن و مرد هر دو در

آنگاه که آلوده بار آیند اعمال و آثارشان از مردان هم بیشتر می شود.

 

 عوامل پدید آورنده انحرافات جنسی :[۴]

۱- عوامل فردی

– وجود احساس مالکیت عام برای آنها که زیبایی فوق العاده برخوردارند .

– اسارت خواسته دل و ضعف اراده و ایمان و کنترل .

– احساس آزادی بی قید و بند که ناشی از سوء تربیت است .

– تمایل افراطی به لذت و منحصر کردن لذت در این امر .

– عامل اعتیاد ، الکلیسم و گاهی بیماری .

– بالا بودن سن ازدواج برای فرد به هر علتی که باشد یا ازدواج دیررس .

۲- عوامل اجتماعی :

– روابط آشفته خانواده و عدم توافق اخلاقی که سبب احساس خطر در امنیت و یا فقدان محبت  می شود .

– پایین بودن سطح اخلاق در خانواده و اجتماع و عدم پایبندی به

توزانه زوجین از یکدیگر به علل مختلف از جمله تعدد زوجات .

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

آسیب ها و عوارض اجتماعی ، چاپ دوم ، چاپ شفق ، پائیز۶۶ ، ص ۱۰۴

[۴] – علی قائمی ، آسیب ها و عوارض اجتماعی ، چاپ دوم ، چاپ شفق ، پائیز۶۶ ، ص۱۰۱ و ۱۰۲[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۷)”]

جامعه آماری :

شامل کلیه زنانی است که ساکن تهران یا شهرستان بوده و به علل متفاوت به روسپیگری  روی آورده اند و به مرکز مداخله در بحرانهای اجتماعی نواب صفوی ارجاع شده اند .

روش تحقیق :

روش پیمایشی از نوع پرسشنامه می باشد .

نمونه گیری تحقیق:

با توجه به محدود بودن تعداد ارجاعات ، از بین کلیه زنانی که در طول یک سال به مرکز ارجاع می شوند تمامی زنانی که در طول ۲ ماه و نیم به مرکز آورده شده اند مورد مصاحبه قرار گرفته اند .

 

روش تجزیه و تحلیل :

با استفاده از

میل جنسی مرد به او تسلیم می شود و از طریق خود فروشی امرار معاش می کند . [۱]

– وضعیت اقتصادی :

میزان پولی که در طول یک ماه از طریق منابع مختلف نصیب فرد یا خانواده وی می شود . منظور جایگاهی است که شخص یا خانواده وی از نظر اقتصادی در آن واقع شده است .

– محل سکونت :

جایگاهی که زن روسپی یا خانواده وی در آنجا زندگی می کنند .

– نوع سکونت :

منظور هر گونه پناهی که اعضای خانواده و یا زن روسپی ، به طور دائم یا موقت در آن بسر می برند .

– کنترل و نظارت خانواده :

هر گونه نظارت و کنترل دائمی است که در مورد فرد ، اعمال می شود و تا حدودی آزادی را از او سلب می کند .

 

 

 

اضمحلال مادی :

همان گسیختگی خانواده می باشد . منظور تزلزل و شکاف در روابط بین اعضاء بر اثر فوت یا جدایی والدین از یکدیگر است .

اضمحلال عاطفی :

همان فقر عاطفی خانواده می باشد . منظور وجود روابط غیر صمیمانه و تکیه بر جنبه مادی زندگی است .

 

.

 

انگیزه :

انگیزه را باید پدیده ای کاملاً فردی و درونی دانست که گاهی تحت تأثیر عوامل مختلف درونی – بیرونی ، شکل می گیرد و با آمیخته شدن سایر عوامل علت را بوجود می آورد ، گاهی انگیزه می تواند به

جنوب غربی میدان شهید محلاتی قرار دارد مکان فعلی مرکز در گذشته قبرستان بوده و در حدود سه سال پیش با معماری و ساخت بنا ، تبدیل به مکان نگهداری بچه های بی سرپرست شده که تحت پوشش سازمان بهزیستی و شبانه روزی دختران بی سرپرست می شود ، تا اینکه در سال ۱۳۷۸ عنوان مرکز مداخل در بحرانهای اجتماعی نواب صفوی نام می گیرد .

این مرکز دارای دو بخش است :

بخش اول :

بخش حمایتی که مربوط به خانواده ها و زنان بی سرپرست یا دارای سرپرست ناتوان می شود که این خانواده ها را تحت پوشش خود قرار می دهند .

بخش دوم :

مربوط به مداخل در بحرانهای اجتماعی یا اورژانس اجتماعی است و خدمات سرپایی ارائه می دهد و افرادی که دچار بحران هستند را تحت پوشش خود قرار می دهند .

این دختران فراری ، گروه معدودی وجود دارند که به دلایل متفاوت به خود فروشی دست زده اند .

 

نحوه پذیرش مددجو :

پذیرش مددجو به دو صورت انجام می گیرد ، در گروه اول ، مددجویان خود معرف قرار می گیرند ، که اینان بعد از ۲۴ ساعت می بایست مجوز اقامت از قوه قضائیه و نیروی انتظامی دریافت نمایند .

در گروه دوم :  افرادی که توسط مراجع قضایی و انتظامی به مرکز معرفی می شوند .

اهداف مرکز :

– ارائه خدمات فوری و تخصصی لازم به افرادی که در شرایط حاد بحرانی قرار دارند ، به منظور جلوگیری از

به زوجینی که قصد جدائی از همدیگر را دارند به منظور بازگرداندن آنان به کانون خانواده و جلوگیری از ابتلاء به آسیب های اجتماعی ناشی از طلاق .

– شناسایی استعدادها و تواناییهای مراجعان و هدایت آنان جهت حرفه آموزی و ایجاد اشتغال به منظور کسب استقلال .

– پیگیری مستمر جهت بازگرداندن مراجعان به کانون خانواده و اجتماع .

– بر قراری ارتباط مستمر با مراکز شبانه روزی کودکان و نوجوانان به منظور ارائه خدمات مشاوره ای و مددکاری لازم .

– شناسایی کانونهای بحران زا و برنامه ریزی جهت آگاه سازی با همکاری واحدهای زیربط .

 

 

 

 1. وضعیت پاسخگو برحسب سن چگونه است ؟

الف . ۱۵ تا ۱۷ سال □           ب . ۱۸ تا ۲۰ سال □      ج . ۲۱ به بالا □

 

۲ . وضعیت پاسخگو برحسب تحصیلات چگونه است ؟

الف . ابتدایی □           ب . راهنمایی □    ج . دبیرستان □

 

۳ . وضعیت پاسخگو برحسب تأهل چگونه است؟

الف . مجرد □              ب . متأهل □

 

۴ . وضعیت پاسخگو از نظر سلامت روانی  چگونه است ؟

 

الف . سالم □          ب . ناراحتی عصبی □

 

۵ . وضعیت پاسخگو برحسب سرپرستی چگونه است؟

الف. پدرومادر□     ب . پدر□            ج . مادر□

 

د . همسر□              ه. ناپدری یا نامادری□   و  .   فاقد سرپرست  □

 

۶ . وضعیت اشتغال سرپرست پاسخگو چگونه است؟

الف . شاغل □              ب . بیکار □

 

۷ . میزان درآمد سرپرست پاسخگو چگونه است؟

الف. ۱۵۰ هزار به پایین □      ب . ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار □           ج.    ۳۰۰  هزار به بالا □

 

۸ . محل سکونت پاسخگو در سطح کشور چگونه است ؟

الف. شمال□        ب . جنوب □     ج.شرق □      د.   غرب□      ه . مرکز□

 

۹ . وضعیت پاسخگو برحسب منزل مسکونی چگونه است ؟

الف. شخصی□      ب . استیجاری □       ج. رایگان □

 

 1. مهاجرت پاسخگو به تهران چگونه است ؟

 

الف. مهاجرت همراه خانواده □   ب . مهاجرت زن به تنهایی (فرار)□

 

 1. نوع سکونت پاسخگو درتهران بعد از مهاجرت یا فرار چگونه است ؟

الف. استیجاری □       ب . منزل دوستان □

ج . بدون منزل □

 

 

الف. کم □         ب . متوسط □    ج . زیاد □

 

 1. آیا درخانواده پاسخگو مورد طلاق وجود دارد.

الف. بلی □            ب . خیر □

 

 1. آیا در خانواده پاسخگو موارد اعتیاد وجود دارد ؟

الف. بلی □            ب . خیر □

 

 1. آیا در خانواده پاسخگو انحرافات اخلاقی وجود دارد ؟

الف. بلی □            ب . خیر □

 1. آیا درخانواده پاسخگو موارد مشاجره وجود دارد؟

الف. بلی □            ب . خیر □

 

 1. آیا در خانواده پاسخگو روابط عاطفی وجود دارد ؟

الف. بلی □            ب . خیر □

 

 1. آیا درخانواده پاسخگو مواردآزار و اذیت جسمی و زبانی وجود دارد ؟

الف. بلی □            ب . خیر □

 

 1. آیا درخانواده پاسخگو آزار و تجاوز جنسی وجود دارد ؟

الف. بلی □            ب . خیر □

 

ب . خیر □

 

 

 1. آیا انگیزه پاسخگو تأمین مواد مخدر بوده است ؟

الف. بلی □        ب . خیر □

 

 

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

 [/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۸)”]

–  ۱۸ سال قرار داشتند و ۲۰ % در فاصله سنی ۲۳ – ۲۱ سال بوده اند

جدول شماره ۲ : توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب تحصیلات

تحصیلاتفراوانیدرصد
ابتدایی

راهنمایی

دبیرستان

۲

۶

۷

۳/۱۳%

۴۰%

۴۷%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که بیشترین درصد زنان پاسخ دهنده ( ۴۷%) تا مقطع دبیرستان تحصیل نموده اند و ( ۳/۱۳ %) تحصیلات در حد ابتدایی داشته اند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره ۳ : توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب تأهل .

تأهلفراوانیدرصد
مجرد

متأهل

۱۰

۵

۶۷%

۳/۳۳%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که بیشترین درصد زنان پاسخ دهنده ( ۶۷%) قبل از گرایش به روسپیگری مجرد بوده اند و ( ۳/۳۳% ) قبلاً ازدواج نموده اند .

 

جدول شماره ۴ : توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب وضعیت روانی .

وضعیت روانیفراوانیدرصد
سالم

ناراحتی عصبی

۱۳

۲

۸۷%

۳/۱۳%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که بیشترین درصد زنان پاسخ دهنده (۸۷% ) بیان داشته اند که هیچ نوع ناراحتی روانی ندارند و تنها ( ۳/۱۳% ) دچار ناراحتی عصبی
می باشند .

جدول شماره ۵ : توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  وضعیت سرپرستی .

سرپرستفراوانیدرصد
پدر و مادر

پدر

مادر

همسر

فاقد سرپرست

ناپدری ، نامادری

۶

۲

۱

۱

۲

۳

 

۴۰%

۱۳%

۷%

۷%

۱۳%

۲۰%

جمع۱۵۱۰۰

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  بیشترین درصد زنان پاسخ دهنده ( ۴۰ % ) تحت سرپرستی پدر و

( ۱۳%) هیچگونه سرپرستی قبل از گرایش به روسپیگری نداشتند و تنها (۷%) زنان متأهل تحت سرپرستی همسر بودند .

 

 

 

 

جدول شماره ۶ : توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب وضعیت اشتغال سرپرست

وضعیت اشتغال فراوانیدرصد
شاغل

بیکار

۱۳

۲

۸۰%

۲۰%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  بیشترین درصد زنان پاسخگویان  (۸۰%) دارای سرپرست شاغل بوده اند و تنها (۲۰%) زنان سرپرست بیکار داشته اند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره ۷ : توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  میزان درآمد سرپرست

میزان درآمد فراوانیدرصد
۱۵۰ هزار به پایین

۳۰۰ هزار – ۱۵۰ هزار

۳۰۰ هزار به بالا

۹

۵

۱

 

۵۲%

۴۰%

۳/۷%

جمع ۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  بیشترین درصد زنان پاسخ دهنده  ( ۵۰% ) دچار فقر مالی در خانواده بوده اند و تنها ( ۳۳% ) خانواده زنان از نظر مالی در وضعیت مطلوب تر زندگی می کنند  .

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره ۸ : توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  پراکندگی محل سکونت در کشور

 

زنان پاسخ دهنده ( ۴۰%) در نواحی مرکزی کشور سکونت داشته اند ، ( ۲۰% ) زنان کشور نیز ساکن استانهای جنوبی کشور بودند.

و بقیه به نسبت ( ۳۹% ) در شمال ، شرق و غرب کشور سکونت داشته اند .

 

 

 

 جدول شماره ۹: توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  نوع منزل مسکونی

 

نوع منزلفراوانیدرصد
شخصی

استیجاری

رایگان

۶

۵

۱

۶۰%

۳۳%

۷%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  بیشترین درصد خانواده های زنان پاسخ دهنده  (۶۰%)

 

 

 

 

 

 

جدول شماره ۱۰: توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  مهاجرت به تهران

 

جدول شماره ۱۱: توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  نوع سکونت در تهران بعد از فرار

نوع سکونت فراوانیدرصد
استیجاری

منزل دوستان

بدون منزل

۲

۸

۵

 

۳/۱۳%

۵۳%

۳۳%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  در بیشتر موارد (۵۳%) پاسخگویان بعد از فرار در منزل دوستان خود به سر برده اند و ۳/۱۳% بعد از فرار در منازل استیجاری (۳۳%) پاسخگویان بدون سر پناه و منزل بوده اند .

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره ۱۲: توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  رابطه با دوستان منحرف

رابطه با دوست منحرففراوانیدرصد
بلی

خیر

۸

۷

۵۴%

۴۷%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  در بیشترین موارد (۵۴%) ارتباط و تأثیر دوستان بزهکار وجود داشته است و در (۴۷%) پاسخگویان، با دوستان منحرف ارتباط نداشته اند .

 

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

 [/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۹)”]

جدول شماره ۱۳: توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  پایبندی به اعتقادات مذهبی

پایبندی به اعتقادات مذهبیفراوانیدرصد
بلی

خیر

۲

۱۳

۱۳%

۸۷%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  بیشترین درصد زنان پاسخ دهنده  (۸۷%) نسبت به اعتقادات مذهبی پایبندی ندارند .

 

 

 

 

 

 

و نوارهای متهجن را در گرایش خود به روسپیگری در حد میانه می دانند و فقط در ۲۷%پاسخگویان این تأثیر زیاد می باشد .

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره ۱۵: توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  وجود موارد طلاق در خانواده

طلاقفراوانیدرصد
بلی

خیر

۵

۱۰

۳/۳۳%

۶۷%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  در بیشترین درصد پاسخگویان( ۶۷%) مورد طلاق در خانواده وجود نداشته است و تنها در( ۳/۳۳% ) پاسخگویان طلاق در خانواده صورت گرفته است .

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره ۱۶ : توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  وجود موارد اعتیاد در خانواده

میزان اعتیادفراوانیدرصد
بلی

خیر

۶

۹

۴۰%

۶۰%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  در میان پاسخگویان  (۴۰% ) در خانواده دارای فرد معتاد بوده اند و ( ۶۰ % ) آنان فاقد معتاد در خانواده هستند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره ۱۷ : توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  وجود موارد انحرافات اخلاقی در خانواده

پایبندی به اعتقادات مذهبیفراوانیدرصد
بلی

خیر

۴

۱۱

۲۷%

۷۳%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  در میان پاسخگویان (۲۷%) در خانواده دچار موارد انحراف اخلاقی اند و در بیشترین موارد

( ۷۳%) انحرافات اخلاقی در خانواده وجود نداشته است .

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره ۱۸ : توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  وجود مشاجره در خانواده

وجود مشاجره در خانوادهفراوانیدرصد
بلی

خیر

۲

۱۳

۱۳%

۸۷%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  در

خگویان مورد آزار و اذیت تجاوز جنسی خانواده بوده اند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره ۲۲ : توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  میزان کنترل و نظارت خانواده

میزان کنترل و نظارتفراوانیدرصد
پایین

متوسط

زیاد

۶

۴

۵

۴۰%

۲۷%

۳۳%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  بیشترین درصد پاسخگویان ( ۴۷% ) از سوی خانواده مورد کنترل و نظارت پایینتری بوده اند .

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره ۲۲: توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  انگیزه کسب لذت جنسی

وجود انگیزه جنسیفراوانیدرصد
بلی

خیر

۴

۱۱

۲۷%

۷۳%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  بیشترین دردصد پاسخگویان ( ۷۳% ) هدف و انگیزه روسپیگری کسب لذت جنسی نبوده و تنها ( ۲۷% ) پاسخگویان انگیزه جنسی داشته اند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره ۲۳: توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  انگیزه تأمین معاش و سر پناه

هدف تأمین معاش و سر پناهفراوانیدرصد
بلی

خیر

۱۴

۱

۹۳%

۷%

جمع ۱۵۱۰۰

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  برای بیشترین درصد ( ۹۳%)از انگیزه و هدف پاسخگویان از  روسپیگری تأمین معاش بوده است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره ۲۴: توزیع فراوانی پاسخگویان بر حسب  انگیزه گرایش برای تأمین مواد مخدر

انگیزه تأمین مواد مخدرفراوانیدرصد
بلی

خیر

۵

۱۰

۳۳%

۶۷%

جمع۱۵۱۰۰

 

نتایج جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که  تنها ۳۳% پاسخ دهنده انگیزه تأمین مواد مخدر داشته اند

 

 

 

 

جدول شماره ۷ ) ، نشان می دهد که در خانواده ۵۰ % زنان پاسخ دهنده فقر مالی حکمفرماست و همچنین ( جدول شماره۲۳ ) نشان می دهد که ۹۳ % زنان پاسخ دهنده انگیزه خود را تأمین معاش و سر پناه ذکر نموده اند .

 

۲- وضعیت اجتماعی :

ارتباط با دوستان منحرف ، ( جدول شماره ۱۲ ) نشان می دهد که ۵۴% زنان پاسخگواز دوستان بزهکار خود تأثیر گرفته اند .

 

۳- وضعیت خانوادگی :

اعتیاد و طلاق ، ( جداول ۱۵ و ۱۶ ) نشان می دهد که ۳/۱۳% و ۴۰% پاسخگویان در خانواده موارد طلاق و اعتیاد داشته اند .

فقر عاطفی ، ( جدول شماره ۱۹ ) نشان می دهد ۹۳% پاسخگویان از عدم وجود روابط عاطفی در خانواده رنج برده اند .

مشاجره در خانواده : ( جدول شماره ۱۸ ) نشان می دهد ۷۴%پاسخگویان از عدم وجود مشاجرات پی در پی در خانواده رنج برده اند .

انحراف در خانواده ، ( جدول شماره ۱۷ ) نشان می

نظارت پایینی برخوردار بوده اند

 

پیشنهادات :

۱- ارتقاء سطح کیفی و زندگی در رفاه خانواده ها از طریق ایجاد درآمد و اشتغال مناسب.

۲- ایجاد موسسات و مراکز مشاوره قبل از ازدواج و آموزش زوجهای جوان ، برای آشنایی آنها با عوامل آسیب زا .

۳- برخورد مناسب و منطقی خانواده ها و والدین نسبت به بلوغ و مسائل جنسی جوانان.

۴- آموزش جوانان و نوجوانان نسبت به مسایل جنسی ، از طریق رسانه های جمعی از قبیل رادیو ،

– حفظ صیانت خانواده از هرگونه عوامل مخرب ، تهدید کننده یک خانواده از جمله طلاق و از هم گسیختگی خانواده [۱]

۷- تاسیس موسسات

۸- فراهم نمودن تسهیلات لازم برای ادامه تحصیل فرزندان خانواده های بی سرپرست و آسیب پذیر .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محدودیتهای تحقیق :

مطالعه موردی خود محدودیتهایی را شامل می شود :

در مرحله اول ، باید در محیط طبیعی صورت گیرد ، لکن محقق برای دریافت مجوز ورود و مصاحبه در مراکز بازپروری زنان ، با مشکلات عمده ای روبرو بوده است .

در

سوم ، در بسیاری موارد مدد جویان به سختی با محقق ارتباط برقرار کردند و نیاز به مهاجرت و صرف وقت زیاد در مرکز بوده است .

در مرحله چهارم ، کمبود منابع تحقیق راجع به روسپیگری  در ایران .

 

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”منابع ” icon=”fa-pencil-square-o”]. فرمانفرمائیان ، ستاره (۱۳۴۹) ،روسپیگری  در شهر تهران ، تهران : آموزشگاه خدمات

 1. کتاب زنان ، فصل نامه ، شورای فرهنگی اجتماعی زنان ، تابستان ۸۱
 2. پژواک ایران ، ماهنامه علمی ، فرهنگی ، اجتماعی ، شماره یازدهم
 3. سازمان بهزیستس ، آیین نامه اجرایی ستاد پذیرش و قرنطینه ، ۱۳۷۸
 4. روسپیگری ، دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی ، ۱۳۷۷
 5. اقلیم ها ، مصطفی ، طرح پژوهش ، بررسی عوامل موثر در بازگشت مجدد زنان و دختران آسیب دیده اجتماعی به مرکز بازپروری سازمان بهزیستی – دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، معاونت پژوهشی ، ۱۳۸۰
 6. محبوبه رادمهر ، پایان نامه ، بررسی علل گرایش به روسپیگری ، دانشگاه علوم بهزیستی به راهنمایی دکتر اقلیما ، ۷۸ – ۱۳۷۷
 7. اکرم دادخواه ، عوامل موثر بر پدیده روسپیگری ، مقاله ،۱۳۸۱
 8. محبوبه کریمی ، پایان نامه ، بررسی علل موثر در بزهکاری نوجوانان پسر ، به راهنمایی خانم دکتر داریاپور ، ۱۳۸۰ ، دانشگاه شاهد
 9. استاد خوش کنش ، جزوه درسی روش تحقیق ، دانشگاه شهید بهشتی ، ۱۳۸۱
 10. استاد قجاوند ، جزوه درسی توانبخشی گروه های خاص ، دانشگاه آزاد ، ۱۳۸۱
 11. محسن قندی ، مریم تاجران ، جامعه شناسی ، تهران ، انتشارات آموزش و پرورش ، ۱۳۵۸

 

 1. محمد آراسته خود ، فرهنگ اصطلاحات علمی – اجتماعی ، تهران ، نشر گسترده ، ۱۳۷۰
 2. علیرضا شایانمهر ، دایره المعارف تطبیقی علوم اجتماعی ، کتاب دوم
 3. سعید شاملو ، مکتب و نظریه ها در روانشناسی شخصیت ، تهران ، انتشارات روشنفکر ، ۱۳۵۵
 4. علی قائمی ، آسیبها و عوارض اجتماعی ، تهران ، دفتر انتشارات امیری ، ۱۳۷۰
 5. هدایت ا.. ستوده ، آسیب شناسی اجتماعی ، تهران ، دفتر انتشارات امیری ، ۱۳۷۰
 6. داور شیخاوندی ، آسیب شناسی اجتماعی ، تهران ، نشر و پخش کتاب ، ۱۳۵۳
 7. محمد حسین فرجاد ، آسیب شناسی اجتماعی و جامعه شناسی انحرافاتی ، انتشارات بدر ، ۱۳۷۵
 8. حسین ادیبی ، عبدالمعبود انصاری ، نظریه های جامعه شناسی ، انتشارات جامعه ، ۱۳۵۸
 9. سیروس ایزدی ، روانپزشکی ، انتشارات چهر ، چاپ سوم ، ۱۳۵۶
 10. سیاست و اقتصاد عهد صفوی « درباره تحصیل آشیانه فساد »
 11. ویل دورانت ، تاریخ تمدن جلد ۱ ؛ چاپ دوم ، انتشارات آموزش انقلاب اسلامی

  

 

 [/tab][/tabgroup]

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
4900 تومانبرای دریافت نسخه کامل

129صفحه فارسی

فونت استاندارد/Nazanin/16

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

نسخه قابل ویرایش+نسخه آماده چاپ

دریافت فوری + ارسال به ایمیل

[well boxbgcolor=”#e5e5e5″ class=”fontawesome-section”][tblock title=”برای مشاهده تمام پروژه ها ، تحقیق ها و پایان نامه های مربوط به رشته ی خود روی آن کلیک کنید.”][/well]

(برای امنیت و سهولت بیشتر پیشنهاد میشود با نرم افزارهای موزیلا فایر فاکس و یا گوگل کروم وارد شوید)

***************************

*************************************

پرداخت از درگاه امن شاپرک  با همکاری شرکت زرین پال صورت میگیرد

 ۱۵ درصد از درآمد فروش این فایل به کودکان سرطانی(موسسه خیریه کمک به کودکان سرطانی) اهدا میشود

پس از پرداخت،علاوه بر ارسال فوری فایل ها به ایمیلتان،مستقیماً به صورت اتوماتیک به لینک دانلود فایل ها  ارجاع داده میشوید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی با ایمیل (MASTER@NEXAVARE.COM) یا شماره تماس پشتیبان (۰۹۳۶۹۲۵۴۳۲۹) در ارتباط باشید

[alert type=”alert-danger”]کاربر گرامی، برای تهیه این اثر هزینه و زمان زیادی صرف شده است.که اکنون با این قیمت ناچیز در اختیار شما قرار گرفته است.لطفاً  تنها جهت استفاده دانشجویی یا شخصی خرید نمایید.همچنین اگر مدیر یک وبسایت یا وبلاگ هستید خواهش میکنیم آن را کپی نکنید.و یا در صورت کپی منبع را به صورت لینک درج نمایید. ضمناً شرعاً هم لازم به کسب رضایت است که به علت زحمت زیاد در انتشار ، کارشناسان ما رضایت استفاده بدون پرداخت هزینه آن را ندارند.تشکر از حمایت شما[/alert]


درباره نویسنده

publisher4 206 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.