no-img
سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار

بررسي مشکلات و عواملي که منجر به زوال خانواده و روابط نامناسب زن و شوهر مي‌گردد

help

سوالی دارید؟09369254329

سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار
آشنایی با سیستم خرید،فروش و بازاریابی نِگزاوار

پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

بررسی مشکلات و عواملی که منجر به زوال خانواده و روابط نامناسب زن و شوهر می‌گردد -تأثیر محیط‌های ارتباطی خانواده بر رفتار اعضای خانواده- سنجش محیط خانواده عوامل خانوادگی موثر در سلامت عمومی شیوه‌های ارتباطی موجود در خانواده مهارتهای زندگی- اعضای خانواده و نقش آن در سلامت عمومی خانواده
zip
بهمن ۷, ۱۳۹۵

بررسی مشکلات و عواملی که منجر به زوال خانواده و روابط نامناسب زن و شوهر می‌گردد -تأثیر محیط‌های ارتباطی خانواده بر رفتار اعضای خانواده- سنجش محیط خانواده عوامل خانوادگی موثر در سلامت عمومی شیوه‌های ارتباطی موجود در خانواده مهارتهای زندگی- اعضای خانواده و نقش آن در سلامت عمومی خانواده


بررسی مشکلات و عواملی که منجر به زوال خانواده و روابط نامناسب زن و شوهر می‌گردد -تأثیر محیط‌های ارتباطی خانواده بر رفتار اعضای خانواده- سنجش محیط خانواده عوامل خانوادگی موثر در سلامت عمومی شیوه‌های ارتباطی موجود در خانواده مهارتهای زندگی- اعضای خانواده و نقش آن در سلامت عمومی خانواده

پایان نامه رشته روانشناسی در ۱۰۷ صفحه
[tabgroup][tab title=”مقدمه ” icon=”fa-pencil “]بررسی مشکلات و عواملی که منجر به زوال خانواده و روابط نامناسب زن و شوهر می‌گردد -تأثیر محیط‌های ارتباطی خانواده بر رفتار اعضای خانواده- سنجش محیط خانواده عوامل خانوادگی موثر در سلامت عمومی شیوه‌های ارتباطی موجود در خانواده مهارتهای زندگی- اعضای خانواده و نقش آن در سلامت عمومی خانواده[/tab][/tabgroup]
[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۱)”]

بیان مسئله

سلامت عمومی یکی از مقوله‌های مهم در مباحث روان‌شناسی و روانپزشکی بوده و به سبب اهمیت دوره بارداری، توجه به سلامت عمومی در زنان باردار از اهمیت خاصی برخوردار است. بی‌تردید عوامل متعددی بر سلامت عمومی افراد تأثیرگذارند، یکی از اصول اساسی در سلامت عمومی، شناسایی احتیاجات و محرک‌هایی است که به نوعی منشأ بروز رفتار و اعمال انسان هستند. احتیاجات ضروری انسان زنده فقط اکسیژن، آب و غذا نیستند بلکه احتیاجات روانی مانند احساس امنیت، آرامش، تعادل روانی، احساس پیشرفت و برتری همگی از اصول سلامت عمومی هستند. کارل منیجر[۱] می‌گوید: «سلامت عمومی عبارت است از حداکثر سازش فرد با جهان اطرافش به طوری که شادی و برداشت مفید و مؤثر و کامل وی را در پی داشته باشد». تودور[۲] (۱۹۶۶: به نقل از رسولی، ۸۰-۱۳۷۹) سلامت عمومی را ارتقای عملکرد اجتماعی[۳] و نداشتن علایم افسردگی[۴] و اضطراب[۵] تعریف کرده است.

سازمان بهداشت جهانی[۶] (۱۹۴۸: به نقل از دی ماتئو و مارتین[۷]، ۲۰۰۲: کرتیس، ترجمه کریمی، ۱۳۸۰)

سمانی، روانی و اجتماعی و نه فقط عدم حضور بیماری یا ضعف و سستی و شاخص‌های سلامتی ارائه شده در سال ۲۰۰۰ عبارت بوده‌اند از حرمت انسان، استقلال، مسئولیت فردی و اجتماعی، سطح سواد، اشتغال، امنیت، پاسخگو بودن مسئولین، خدمات بهداشتی و درمانی که در بین ۱۹۴ کشور عضو، ایران رتبه ۹۶ را بدست آورده و در ارتباط با خدمات بهداشتی رتبه ۵۴/۱ را کسب کرد. به این ترتیب ملاحظه می‌شود که موضوع سلامتی افراد تنها در بیماری جسمی خلاصه نشده و به طور عمده در چارچوب سلامت عمومی و اجتماعی قرار می‌گیرد. اضطراب و افسردگی شایع‌ترین مشکلات سلامت عمومی در جامعه هستند.

محیط خانواده[۸]، عامل مهمی در تأمین نیازهای روانی اعضای خانواده به ویژه همسران است. این عامل در بروز اختلالات نقش مهمی دارد. علاوه بر نقش مستقل محیط خانواده در آسیب‌شناسی اختلالات روانی، نقش مهمی در نحوه تأثیر سایر عوامل سبب شناختی دارد. به عنوان مثال، فقر در محیط خانوادگی مثبت، تأثیر منفی کمتری می‌گذارد (اسنیک[۹] و همکاران، ۲۰۰۷).

محیط

. در طول این مدت بدن مادر و روحیات او دستخوش تغییراتی می‌گردد که کاملاً بدیع و یگانه است (مارگارت و اسپین لای[۱۰]، ۱۹۹۸).

دوران بارداری از حساس‌ترین دوره‌های زندگی زنان است و مهم‌ترین زمان برای بروز اختلالات خلقی و اضطراب محسوب می‌گردد. دوره‌ای که در آن سه حوزه وسیع روانی، اجتماعی و زیستی دچار تحول می‌شود. متأسفانه اکثر زنان ترجیح می‌دهند که غم و اندوه و ناراحتی خود را به تنهایی تحمل کنند، زیرا باور آنها این است که باید خودشان را همیشه سالم نشان دهند. اغلب خانواده‌ها و دوستان آنان مشتاق بازگشت صریح زن به وضعیت قبل از بارداری، و همان سطح کارکرد قبلی خوب او هستند (کاترین و ویسنر، ۲۰۰۳).

در دوران بارداری جنین تحت تأثیر حالات و روحیات مادر قرار دارد. سلامت عمومی و روحیات مادر نیز می‌تواند تحت تأثیر محیط خانواده قرار گیرد. مطالعات انجام شده حاکی

که آیا بین محیط خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه‌ای وجود دارد؟

 

۱-۳ اهمیت و ضرورت پژوهش

سلامت عمومی از جمله مفاهیمی است که امروزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، که دایره شمول موضوعات آن هر روز فراگیرتر می‌شود. عدم سازش و وجود اختلالات رفتار در جوامع انسانی بسیار مشهود و فراوان است و در هر طبقه و صنفی و در هر گروه و جمعی، اشخاص نامتعادلی زندگی می‌کنند. برخورداری از تعادل روانی به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آنها احساس امنیت، کارآمدی و ارزشمندی، فقدان اضطراب و افسردگی، عملکرد اجتماعی بالا و سلامت و شادابی جسمانی و روانی است. افرادی که دچار مسائل و مشکلات عصبی و روانی می‌شوند مضطرب،‌ افسرده، بلاتکلیف، بی‌هدف و فرو رفته در خود می‌شوند و تداوم این اختلالات ممکن است شخصیت فرد را در هم بریزد و مشکلاتی از قبیل آشفتگی و پریشانی فکر و عدم تمرکز حواس و کاهش توان یادگیری و در عملکرد فرد اختلال ایجاد شود(علی نیاکروئی، ۱۳۸۲).

در هزاره سوم میلادی، به علت پیشرفت‌های فناوری و تأثیر مثبت آن بر سلامت و کیفیت زندگی انسان، بررسی و پژوهش در مورد مسأله سلامت و

جهت بهبود سلامت عمومی زنان باردار خواهد شد. اما اگر در این حوزه سرمایه‌گذاری انسانی و مادی صورت نگیرد و سلامت عمومی زنان باردار مورد غفلت قرار گیرد مشکلات بسیاری از جمله ناسازگاری‌های فردی، اجتماعی و تحصیلی‌ گریبان‌گیر آنان می‌گردد. لذا توجه به سلامت عمومی زنان باردار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است برای رسیدن به این هدف‌ها طرح و بررسی و همچنین برنامه‌ریزی اصولی برای تأمین سلامت عمومی در درون خانواده‌ها امری لازم است. بنابراین لازم است در جهت پیشگیری و ارتقاء سطح سلامت عمومی برنامه‌های مدرنی را فراهم نموده و با اجرای این برنامه‌ها، سلامت عمومی افراد را افزایش دهیم.

با استفاده از نتایج به دست آمده از این پژوهش محیط خانواده می‌تواند زنان باردار را آموزش داد و از طریق برنامه‌های روانی- تربیتی در حل مشکلات سلامت عمومی آنها را در زمان بارداری یاری دهد. و نیز راهکارها و الگوهایی را برای بهبود کیفیت زندگی، افزایش رفتارهای سازگارانه و مقابله و کنار آمدن با بسیاری از عوامل تهدیدکننده سلامت عمومی فراهم آورد و پیرو آن سبب تدوین و انجام برنامه‌های پیشگیرانه در محیط خانواده گردد. بنابراین پرداختن به چنین بررسی‌ها و اخذ اطلاعات مهم و کاربست آن در محیط خانواده می‌تواند مانع بسیاری از ناکامی‌ها، شکست‌ها و آسیب‌های روانی شود.

 

۱-۴ اهداف پژوهش

اهداف اصلی

تعیین رابطه بین مؤلفه‌های محیط خانواده و سلامت عمومی زنان باردار

اهداف فرعی

۱- تعیین رابطه بین به هم پیوستگی خانواده و سلامت عمومی زنان باردار

۲- تعیین رابطه بین بیان خانواده و سلامت عمومی زنان باردار

۳- تعیین رابطه بین درگیری خانواده و سلامت عمومی زنان باردار

۴- تعیین رابطه بین استقلال خانواده و سلامت عمومی زنان باردار

۵- تعیین

 

۹- تعیین رابطه بین سازمان خانواده و سلامت عمومی زنان باردار

۱۰- تعیین رابطه بین کنترل خانواده و سلامت عمومی زنان باردار

۱۱- تعیین رابطه بین مؤلفه‌های محیط خانواده و مؤلفه‌های سلامت عمومی زنان باردار

 

 

۱-۵ فرضیه‌های تحقیق

فرضیه اصلی

بین مؤلفه‌های محیط خانواده و سلامت عمومی در زنان باردار رابطه وجود دارد.

 

فرضیه‌های فرعی

۱- بین به هم پیوستگی خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

۲- بین بیان خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

۳- بین درگیری خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

۴- بین استقلال خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

۵- بین جهت‌یابی پیشرفت خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود

 

۹- بین سازمان خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

۱۰- بین کنترل خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

۱۱- بین مؤلفه‌های محیط خانواده و مؤلفه‌های سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

 

۱-۶ متغیرهای پژوهش

متغیر پیش‌بین هر متغیری است که به منظور تعیین این مطلب که آیا در رفتار نفوذ می‌کند یا نه مورد پژوهش قرار می‌گیرد. در آزمایش‌های تجربی، متغیر مستقل، متغیری است که به وسیله

 

۱-۷ تعریف مفاهیم و اصطلاحات پژوهش (عملیاتی و مفهومی)

تعریف مفهومی سلامت عمومی: سازمان جهانی بهداشت، سلامت عمومی را چنین تعریف می‌کند: سلامت عمومی در درون مفهوم کلی بهداشت قرار می‌گیرد و بهداشت یعنی توانایی کامل برای ایفای نقش‌های اجتماعی، روانی و جسمی. بهداشت، تنها نبود نقص یا عقب‌ماندگی نیست (به نقل از گنجی، ۱۳۸۴).

تعریف مفهومی سلامت عمومی: حالت عملکرد موفقیت‌آمیز کنش روانی است که حاصل آن فعالیت‌های ثمربخش با دیگران، توانایی سازگاری با تحولات و کنار آمدن با ناملایمات است (گزارش رئیس بهداری آمریکا، ۲۰۰۰).

تعریف عملیاتی سلامت عمومی: در این پژوهش منظور از سلامت عمومی میزان نمره‌ای است که فرد در پرسشنامه سلامت عمومی (GHQ28) بدست می‌آورد.

تعریف مفهومی محیط خانواده: برای درک وضعیت عاطفی و روانی خانواده می‌توان به سه محور کلی اشاره کرد که هر یک از آنها نیز دارای زیر مقیاس‌هایی می‌باشند. این سه محور عبارتند از: ابعاد حفظ سیستم[۱۱]، ابعاد رشد شخصی[۱۲] و ابعاد ارتباطی[۱۳] (موس و موس، ۱۹۹۳).

محیط اجتماعی خانواده، شخصیت آن خانواده است، هر خانواده شخصیت منحصر به فرد یا محیط اجتماعی دارد که به آن خانواده انسجام و یکپارچگی می‌دهد. مانند افراد، برخی خانواده‌ها دوستانه‌تر، برخی رقابت‌‌جو و برخی کنترل‌کننده هستند (موسوی، ۱۳۸۲).

تعریف عملیاتی محیط خانواده: در این پژوهش منظور از محیط خانواده میزان نمره‌ای است که فرد در مقیاس محیط خانواده (FES) بدست می‌آورد.

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۲)”]

این فصل به بررسی مبانی نظری و همچنین تحقیقات انجام شده درخصوص موضوع حاضر اختصاص دارد

. در این فصل ابتدا سلامت عمومی و مؤلفه های آن، همچنین تعریف­ها و تحقیقات انجام شده در حوزه نظری آن ارائه شده است. بخش دوم نیز به بررسی محیط خانواده و مؤلفه­های آن اختصاص دارد. در بخش پایانی مروری بر سوابق تحقیقات انجام شده در خصوص موضوع حاضر در کشور ایران و خارج ارائه شده است.

 

بخش اول: سلامت عمومی

سلامت عمومی[۱] و تعاریف آن

 

مشکل است بتوان یک تعریف دقیق و همه جانبه از سلامت عمومی ارائه داد یکی از دلایل آن دامنه وسیع نگرش‌ها و دیدگاه‌های افراد در سلامت است (کورتیس، ۲۰۰۰؛ ترجمه سهرابی، ۱۳۸۲).

معنای لغوی ریشه

بسیار پیچیده و بحث‌برانگیز است. از شروع تلاش‌های عقلانی آدمیان تاکنون بحث‌های قابل ملاحظه‌ای در مورد تجربه بهینه و اینکه «زندگی خوب[۲]» چگونه بناء می‌شود، صورت گرفته است؛ چگونگی تعریف ما از سلامت بر اعمال حکومتی، آموزشی، درمانگر، پدر و مادری کردن و همه تلاش‌هایی که با هدف تغییر آدمی برای بهتر شدن صورت می‌گیرد، تأثیر می‌گذارد (رایان و دسی[۳]، ۲۰۰۱).

کورسینی[۴] (۲۰۰۲) بهزیستی را

 

کاپلان[۵] سلامت عمومی را حالتی از بهزیستی احساس کنار آمدن با جامعه و رضایت‌بخش بودن موقعیت‌های شخصی و ویژگی‌های اجتماعی می‌داند (بازرگانی، ۱۳۸۲). سازمان بهداشت جهانی(۱۹۴۸) سلامت عمومی را چنین تعریف کرده است: حالت سلامت کامل جسمانی، روانی و اجتماعی و نه فقط عدم حضور بیماری یا ضعف و سستی (دیماتئو و مارتین[۶] ۱۹۹۸؛ به نقل از میر حکاک، ۱۳۸۲). دانشمندان در تبیین سلامت سه الگوی عمده پزشکی، محیطی و کلی نگر را برگزیده‌اند(ادلین و همکاران، ۱۹۹۹، به نقل از دانش‌‌نیا، ۱۳۸۶):

۱) الگوی پزشکی[۷]: عقیده کلی الگوی پزشکی اینست که سلامت یعنی فقدان یک یا چند مورد از موارد مرگ، بیماری، ناراحتی، ناتوانی، نارضایتی که در انگلیس به آنها “۵D”[8] گفته می‌شود. بنابراین اگر فرد بیمار در حال مرگ نباشد در حالت سلامت به سر می‌برد. پیروان الگوی پزشکی عمدتاً بر تبیین زیست شناختی یک بیماری متکی بوده و تمایل دارند بیماری را بر حسب بدکاری اندام‌ها، سلول‌ها و سایر سیستم‌های زیست شناختی مانند بیماری کبد، قلب یا کم‌خونی و … تبیین کنند.

۲) الگوی محیطی[۹]: این الگو از تحلیل نوین اکوسیستم و خطرات محیطی به سلامت انسان پدید آمده است. در این الگو سلامت بر حسب کیفیت سازش یافتگی فرد با محیط به هنگام تغییر شرایط تعریف شده است. این الگو تأثیرات وضعیت اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و عوامل محیطی چندگانه بر سلامت شخص را دربرمی‌گیرد. براساس این رویکرد بیماری و عدم سلامت یعنی

مستقل بوده و زیر عنصرهای خاصی برای خود دارد، عنصرها به صورت تقابلی با همدیگر ارتباط دارند به طوری که اختلال در تعادل حیاتی در هر سطحی مستلزم سازش یافتگی کل سیستم است.

موضوعات سلامت عمومی شامل ارتقاء کنش‌وری بهینه و به همان میزان، مداخله و کاهش نارسا کنش‌وری می‌باشد. سلامت عمومی شامل دو بعد گسترده می‌باشد: اول، سلامت عمومی شامل عدم حضور نارسا کنش‌وری در جنبه‌های روانشناختی، هیجانی، رفتاری و اجتماعی می‌باشند. منظور از نارسا کنش‌وری، اختلال در زندگی روزمره است. دوم، منظور از سلامت عمومی، کنش‌وری بهینه در ابعاد روانشناختی و اجتماعی می‌باشد(جدول ۱-۲ از کیوس و لوپز[۱۰]، ۲۰۰۲؛ به نقل از سلطانی، ۱۳۸۳).

همانطور که مشاهده می شود، ابعاد سلامت عمومی شناختی شامل: پذیرش خود[۱۱]، رشد شخصی[۱۲]، هدفمندی در زندگی[۱۳]، تسلط بر محیط[۱۴]، خود پیروی[۱۵] و رابطه مثبت با دیگران[۱۶] و سلامت اجتماعی شامل: پذیرش اجتماعی[۱۷]، مشارکت اجتماعی[۱۸]، مشارکت اجتماعی[۱۹]، انسجام (چسبندگی) اجتماعی[۲۰] و یکپارچگی اجتماعی[۲۱] می‌باشد.

جدول ۱-۲: ابعاد سلامت روان شناختی و اجتماعی

سلامت روان شناختیسلامت اجتماعی
پذیرش خود: نگرش مثبت به خود، شناخت جنبه‌های مختلف خود،‌ احساس مثبت درباره زندگی گذشته خود.پذیرش اجتماعی: نگرش مثبت نسبت به دیگر افراد جامعه و شناخت جنبه‌های مختلف دیگر افراد علی‌رغم این که آنها گاهی اوقات به صورت پیچیده و گیج‌کننده رفتار می‌کنند.
شکوفایی اجتماعی: باور داشتن به اینکه جامعه مثبت است، تفکر اینکه جامعه دارای توان بالقوه برای رشد مثبت است.رشد شخصی: احساس رشد ممتد داشتن و توان بالقوه داشتن و گشاده‌رو بودن برای تجارب جدید و احساس دانش‌پذیر و اثربخش بودن.
مشارکت اجتماعی: داشتن این احساس که چیزهایی دارند که به جامعه بدهند. این تفکر که فعالیت‌های روزانه‌شان برای جامعه باارزش است.هدفمندی در زندگی: داشتن هدف و جهت در زندگی، معنی دادن به زندگی در حال و گذشته، داشتن عقیده و باوری که به زندگی هدف می‌دهد.
دلبستگی اجتماعی یا انسجام اجتماعی: دنیای اجتماعی را به صورت عقلانی، منطقی و قابل پیش‌بینی دیدن، علاقه‌مند بودن و توجه داشتن به جامعه و اجتماع.تسلط بر محیط: داشتن حس صلاحیت و توانایی برای مدیریت محیط پیچیده، توانایی انتخاب یا خلق زمینه‌های مناسب.
یکپارچگی اجتماعی: داشتن احساس بخشی از اجتماع بودن، احساس با هم بودن و حمایت شدن و اشتراک اجتماعات با هم.خود پیروی: مستقل و خود مختار بودن و توانایی تنظیم رفتار از درون، مقاومت در برابر فشارهای اجتماعی در مورد موضوعی خاص، ارزیابی خود به وسیله معیارهای شخصی.
رابطه مثبت با دیگران: داشتن رابطه گرم، رضایت‌‌بخش و توأم با اعتماد به دیگران، توجه به سلامتی و خشنودی دیگران، قابلیت احساس همدردی، عاطفه و صمیمیت با دیگران

کیوس و لوپز (۲۰۰۲) ؛ به نقل از سلطانی (۱۳۸۳)

سلامت عمومی فقط عدم حضور اختلال نیست بلکه حضور و ارتقاء کنش‌وری بهینه شخصی می‌باشد(کورتیس، ۲۰۰۰؛ ترجمه سهرابی، ۱۳۸۲). بدین ترتیب سلامت عمومی شامل توانایی انجام دادن وظیفه و اجرای مسئولیت‌های شخصی، قابلیت برقرار کردن روابط انسانی با دیگران، برداشت‌های واقع‌بینانه از انگیزه‌های دیگران و فرآیندهای تفکر و اندیشه‌های خردمندانه و منطقی است (هیلز[۲۲]، ۱۹۹۷؛ ترجمه میرزایی و همکاران، ۱۳۷۹). باید توجه داشت که در این راستا مباحث دیگری نظیر سلامت هیجانی نیز مطرح می شود و متعاقب آن سلامت عمومی مورد بحث است.

سلامت هیجانی به فهم هیجان‌ها و شیوه صحیح مقابله با مشکلات که در زندگی روزمره پدید می‌آید و چگونه تحمل کردن تنیدگی، اشاره دارد؛ به بیان دیگر سلامت هیجانی عبارت است از فزونی احساسات مثبت بر منفی. به طور کلی سلامت هیجانی به صورت دارا بودن «هویت از خود ایمن» و حس «توجه به خود مثبت» تعریف شده است. این دو خصیصه جنبه‌هایی از حرمت خود می‌باشند. حرمت خود مؤلفه اصلی سلامت هیجانی است و یکی از

تعلق به زندگی، تعادل عاطفی و رضایت خاطر کلی از زندگی به صورت خودسنجی مشخص و اندازه‌گیری می‌شود. آنها عنوان نمودند که سلامت عمومیشناختی یک سازه و پدیده چند بعدی است که دارای خصیصه‌هایی می‌باشد که این خصیصه‌ها در حالت سلامت رواشناختی واجد حالات خاصی به شرح زیر می‌باشند:

– عاطفه[۲۳]: احساسات مثبت بر احساسات منفی غلبه می‌کند.

– شناخت: زندگی قابل درک و قابل کنترل شده و رضایت کلی از زندگی تجربه می‌شود.

– رفتار: وجود تجزیه، عمل، علاقه به کار و فعالیت و مبارزه طلبی بدون اجتناب از مشکلات محرز است.

– خودپنداشت: احساس خود ارزشمندی و توانایی اثبات وجود خود به منصه ظهور می‌رسد.

– روابط بین شخصی: افراد از دیگران حمایت دریافت می‌کنند، به دیگران اعتماد دارند و از مصاحبت و احساساتشان لذت می‌برند.

 

نشانه‌های سلامت عمومی

ما معمولاً در صورت موجود نبودن موارد زیر می‌پنداریم که سالمیم:

۱- نشانه‌های عینی مبنی بر اینکه بدن، کارکرد خوبی ندارد مانند فشار خون بالا،

۲- علایم بیماری و آسیب‌دیدگی مانند درد و حالت تهوع.

فرهنگ لغات

نوان یک نشانگان[۲۴] نمایان می‌گردد. سلامت مانند بیماری هنگامی ظاهر می‌شود که مجموعه‌ای از نشانه‌ها در یک سطح مشخص و معین و برای مدتی مشخص شده ظاهر شوند و این سلامت با کنش‌وری متمایز مغز و کنش‌وری‌های اجتماعی تلاقی می‌کند. برای مطالعه سلامت عمومی محققان باید در جهت عملیاتی کردن سلامت عمومی به عنوان یک نشانگان از نشانه‌های سلامت گام بردارند(کیوس و لوپز، ۲۰۰۲؛ به نقل از سلطانی، ۱۳۸۳).

 

مدل بیماری روانی و سلامت عمومی

کی‌یس و لوپز (۲۰۰۲) معتقدند که سلامت عمومی و بیماری روانی دو انتهای متضاد پیوستار سلامت را تشکیل نمی‌دهند چرا که اندازه‌های نشانه‌های بیماری روانی به شکل خیلی ضعیف و به صورت منفی با اندازه‌های سلامت فاعلی، رضایت خاطر

 

 

نشانه‌های سلامت فاعلی بالا
سلامت عمومی کاملبیماری روانی ناکامل
پاییننشانه‌های بیماری روانی بالا
سلامت عمومی ناکاملبیماری روانی کامل
پایین

شکل ۱-۲: بیماری روانی و سلامت عمومی؛ مدل حالت کامل (کیوس و لوپز، ۲۰۰۲، ص ۵۰)

 

سلامت عمومی کامل نشانگانی است که سطوح بالایی از نشانه‌های سلامت هیجانی (رضایت خاطر و شادی بالا) سلامت روان شناختی و سلامت اجتماعی را با هم ترکیب می‌کند و فاقد بیماری روانی کنونی[۲۵] می‌باشد. بنابراین افرادی که از سلامت عمومی برخوردارند، سرزندگی هیجانی از خود بروز خواهند داد، کنش‌وری‌های شناختی و اجتماعی عالی خواهند داشت و نشانه بیماری‌های روانی (تا ۱۲ ماه قبل) در آنها دیده نمی‌شود. از طرف دیگر سلامت عمومی ناکامل[۲۶] موقعیتی است که در آن ممکن است افراد از بیماری‌ روانی کنونی رها باشند ولی از سطح پایینی از سلامت هیجانی، روانشناختی و اجتماعی برخوردارند.

بیماری روانی کامل، نشانگانی که شامل نشانه‌های سطوح پایینی از سلامت هیجانی، روانشناختی و اجتماعی می‌باشد و بیماری روانی کنونی مانند افسردگی در آنها قابل تشخیص است؛ بنابراین افرادی که فاقد سلامت عمومی می‌باشند نه تنها علائم کلاسیک افسردگی در آنها مشاهده می‌گردد بلکه آنها احساس خوبی از زندگی‌شان ندارند و کنش‌وری‌های روانشناختی و اجتماعی مناسبی از خود بروز نمی‌دهند. در مقابل افراد با بیماری‌های روانی ناکامل اگرچه ممکن است افسرده باشند اما آنها علائم نسبتاً بالایی از کنش‌وری‌های روانشناختی و اجتماعی و احساس نسبی شادی و رضایت خاطر از زندگی‌شان را نشان می‌دهند، این افراد شبیه کسانی هستند که کنش‌وری بالایی دارند هر چند که دارای مشکل خاصی هستند مانند افراد الکلی که در حرفه‌شان موفق‌اند (همان منبع). بنابراین برخی از افراد بدون بیماری روانی سطح پایینی از سلامت را خواهند داشت که کی‌یس این موقعیت را با عبارت «سست و بی‌حال بودن[۲۷]» توصیف می‌کند، در مقابل افرادی که رها از بیماری روانی هستند و سطح بالایی از سلامت هیجانی، روانشناختی و اجتماعی از خود بروز می‌دهند، «بشاش وسرزنده»[۲۸] نامیده شده‌اند.

افرادی که از سلامت عمومی برخوردار نیستند و بیماری‌های روانی کنونی را تجربه می‌کنند و در عین حال از سطح پایینی از سلامت هیجانی، روانشناختی و اجتماعی برخوردارند، به عنوان کسانی که در «باتلاق مشکلات زندگی، دست وپا می‌زنند»[۲۹]

حالت تنازع و مبارزه با زندگی» هستند، توصیف شده‌اند (کیوس و لوپز، ۲۰۰۲).

شایان ذکر است که نظریه‌پردازان مختلف هر کدام براساس مفاهیم نظری خود مطالبی را در مورد سلامت عمومی مطرح کرده‌اند، برای مثال «مراحل روانی- اجتماعی» در نظریه اریکسون (۱۹۵۹)، «تمایلات اولیه زندگی» در نظریه بوهلر (۱۹۳۵)، «تغییرات شخصیت» در نظریه نیوگارتن(۱۹۷۳)، همگی سلامت عمومی را به منزله گذرگاه تحول در چرخه زندگی متصور شده‌اند. به علاوه مفهوم «خودشکوفایی» در نظریه مازلو (۱۹۶۸)، «صورتبندی بالیدگی»[۳۰] در نظریه آلپورت (۱۹۶۱)، «تصور شخصی کاملاً کارآمد»[۳۱] در نظریه راجرز (۱۹۶۱) و «تبیین فردیت‌گرایی» در

یک الگوی نظری برای درک اختلالات عاطفی بوده است که برای نخستین بار از کارهای عملی آبراهام[۳۲]، فروید[۳۳] و رادو[۳۴]، سرچشمه گرفته است(رمضان‌زاده، ۱۳۸۳).

این مکتب معتقد است که سلامت عمومی، کنش متقابل بین سه ساخت مختلف شخصیت: نهاد، من و من برتر است. به نظر برخی روانکاوان، سلامت عمومی زمانی تضمین می‌شود که من با واقعیت سازگار شود و هم‌چنین تکانش‌های غریزی نهاد به کنترل درآید، حتی برخی از روانکاوان از قابلیت سازگاری فراتر می‌روند و می‌گویند فرد باید بتواند بین ساخت شخصیت تعادل برقرار کند. بنابراین اگر بین نهاد و من برتر تعارض به وجود آید بیماری روانی ظاهر خواهد شد. در حالت عدم تعادل، فرد احساس تنش می‌کند و برای حفظ خود، ابزارهایی را به وجود می‌آورد که مکانیزم‌های دفاعی[۳۵] نامیده می‌شوند و این مکانیزم‌ها از میزان سخت‌گیری واقعیت و اضطراب‌انگیزی آن می‌کاهند تا شخص بتواند با آن سازگار شود. وقتی مکانیزم‌های دفاعی کفایت نکنند شخص آسیب می‌بیند و در مقابل

قرار نمی‌دهد. این الگو سعی می‌کند رفتار را با عبارات عملیاتی تعریف کند و برای اینکه از رفتار دیدی عینی بدهد، بر مشاهده رفتار و تعامل بین آن و محیط تأکید دارد. بنابراین مکتب رفتارگرایی در سلامت عمومی بر سازگاری فرد با محیط خود تأکید دارد و معتقد است سلامت عمومی نیز رفتاری است که آموخته می‌شود (گنجی، ۱۳۸۴).

ج) رویکرد انسان‌نگری

آبراهام مزلو[۳۶] را می‌توان یکی از مؤسسین و پرنفوذترین روانشناسان انسان‌گرا در زمان معاصر دانست. مازلو معتقد است که نیازهای انسان متناسب با نیرومندی به ۵ طبقه تقسیم می‌شوند. به اعتقاد او سلامت عمومی عبارت است از حالت کسی که از نظر نیازهای بنیادی آنقدر ارضا شده است که می‌تواند برای خودشکوفایی[۳۷] انگیزه داشته باشد. مفهومی که مازلو از سلامت عمومی دارد بر رشد فرد در جهت خود شکوفایی

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۳)”]

تصویری که واقعیت برای او فراهم می‌کند، انحراف ایجاد می‌کند.

این نهاد بنیادی چارچوب های نظری گوناگونی ارائه نموده اند. از جمله این چارچوب های نظری تئوری سیستمی[۱]، تئوری تبادلی[۲]، تئوری تعارض[۳]، تئوری ساختاری-کارکردگرایی[۴] و تئوری نمادین[۵] هستند. پایه ها و اصول هر یک از این چارچوب های نظری با یکدیگر متفاوت می باشند.

در دیدگاه سیستمی، خانواده مجموعه ای از عناصر به شمار می رود که در این مجموعه هر یک از عناصر دارای نقش های تعریف شده و در عین حال پویا می باشند(اولسون، ۱۹۹۹) که در راستای دستیابی به هدفهای مشخص در کنش و واکنش درون سیستمی و برون سیستمی هستند.

در دیدگاه تبادلی که نوعی دیدگاه اقتصادی در زمینه خانواده به شمار می رود، محور اصلی ، تبادل امکانات برای ارتقای خود دیگر اعضای خانواده است. در دیدگاه تعارض،  تمرکز بر عوامل موثر بر بروز مشکلات

شمول تعریف می شود(کلاین و وایت، ۱۹۹۶).

بر پایه دیدگاه تعارض، یکی از عوامل موثر در بروز مشکلات زناشویی و خانوادگی، ناتوانی اعضای خانواده و بویژه والدین در فرآیندهای خانوادگی می باشد باشد(اینگولدسبای، اسمیث، میلر، ۲۰۰۴). مراد از فرآیندهای خانوادگی کارکردهایی هستند که خانواده را در سازگاری با شرایط گوناگون یاری می رسانند. به بیان دیگر فرآیندهای خانوادگی به کنش هایی گفته می شود که سازماندهی خانواده را در پی دارند(سامانی، ۲۰۰۵).

مشکلات خانوادگی(بلس، ۱۹۹۶)، رضایتمندی از خانواده(کلارک و اسوالد، ۱۹۹۶) و شیوه همسرگزینی(باس و بارنز، ۱۹۸۶) از مواردی هستند که از کیفیت کارکردهای خانواده تأثیر می پذیرند؛ از این رو پژوهشگران می کوشند تا با تقویت این کارکرد ها و فرآیندها در خانواده ، سلامت خانواده را افزایش دهند. با توجه به اهمیت ت أثیر ف رآیندهای خانوادگی بر کیفیت عملکرد خانواده، شناسایی مهم ترین فرآیندهای خانوادگی برای پژوهشگران در زمینه روانشناسی خانواده و جامعه شناسی دارای اهمیت خواهد بود.

در مجموع خانواده به عنوان یک پدیده اجتماعی و فرهنگی افزون بر عملکردهای جهانشمول دارای عملکردها و کنش های ویژه و وابسته به فرهنگ نیز می باشد. خانواده به عنوان یک پدیده زمینه ای در فرهنگ های گوناگون، دارای کنش های گوناگونی است(پکرتی و توماس، ۲۰۰۳؛ به نقل از سامانی، ۱۳۸۷).

 

تأثیر خانواده

خانواده در هماهنگی یا تطابق با تغییرات ایجاد شده در طول حیات، حل تضادها و تعارضها، همبستگی بین اعضا و موفقیت در الگوهای انضباطی، رعایت حد و مرز بین افراد و اجرای قوانین و مقررات و اصول حاکم بر این نهاد با هدف حفاظت از کل سیستم می باشد. تحقیقات نشان داده است در

خانواده هایی که ارتباط میان اعضا و تعاملات داخل خانواده بر اساس نزدیکی و صمیمیت و تفاهم بین افراد استوار است، همه اعضا نسبتاً علیه فشارهای زندگی مقاوم و مصون هستند.

روانشناسان جهت انجام تحقیق در زمینه تأثیر خانواده بر رشد شخصیت کودک بطور معمول روابط خانوادگی را به چهار نوع تقسیم می‌کنند:

۱- خانواده‌ استبدادی: در خانواده استبدادی بر قدرت و احترام والدین بیش از اندازه تأکید می‌شود.

۲- خانواده دموکراتیک: هریک از اعضاء خانواده در اجرای امور زندگی دارای حقوق و امتیازات نسبتاً یکسان و شناخته شده‌ای می‌باشند.

۳- خانواده پذیرنده: خانواده‌ای که از وجود کودک خود شدیداً استقبال می‌کند.

۴- خانواده طرد کننده: خانواده‌ای که از وجود فرزندان خود به دلایلی استقبال نکرده و قلباً از وجود آنها ناراضی است (احدی و بنی جمالی،

 

«در میان خوشه‌های گوناگون نگرش‌های والدین نسبت به فرزندان نگرش دمکرات پذیرنده، بیش از همه یاری بخش رشد بوده، کودکان و پدران و مادرانی که نگرش محبت‌آمیز متعادل داشتند، پیشرفت ذهنی شتاب‌یافته‌ای را نشان دادند و نسبت به کودکانی که از چنین والدینی و چنین پیوندهایی برخورداریهایی نداشتند، کمتر هیجان پذیر بودند، آنان خود رهبران محبوب دوست‌داشتنی و ناپرخاشگر گردیدند، در مقابل کودکان والدین سخت‌گیر رشد ذهنی کمتری را نشان دادند و توانایی‌هایی را که دارا می‌باشند، به نسبت ضعیفی به کار می‌انداختند. در آنها ابتکار کمی به چشم می‌خورد و آنها از لحاظ عاطفی بی‌ثبات،

خانواده با یکدیگر تقسیم آن به سه نوع دیکتاتوری، آزاد و دموکراتیک می‌باشد (موریس ویس، ۱۳۶۲).

۱- خانواده دیکتاتوری[۶]: والدین دارای شیوه‌های فرزندپروری دیکتاتوری

تصمیم می‌گیرد و اهداف را تعیین می‌کند. همه باید مطابق میل او رفتار کنند. حق مصالح خانواده و اعضاء آن را فقط او تشخیص می‌دهد. بطور خلاصه، یکی از آثار جنبی چنین جو خانوادگی، دارا بودن حالت خصومت در برابر دیگران و رنج بردن از ضعف و بی‌لیاقتی در کارهای مختلف و تحصیل است (برنت، ۱۹۷۷).

۲- خانواده‌ آزاد: والدین آزاد گذارنده محدودیت‌های خیلی کمی را برای رفتارهای فرزندانشان در نظر می‌گیرند. تأکید بر قوانین و معیارهای رفتاری فرزندانشان سست هستند، به ندرت از کودکانشان انتظار دارند که در کارهای روزمره خانواده شرکت کنند و به ندرت رفتارهای فرزندانشان را هدایت می‌کنند. با وجود این، آنها نسبت به فرزندان خود گرم و پاسخگو هستند (گلس گو و همکاران، ۱۹۹۷).

شعار این خانواده عبارت است از «کسی را با کسی کاری نیست» در این نوع خانواده، هیچ یک از اعضای خانواده در کار دیگری دخالت نمی‌کنند و معمولاً هر فردی مطابق میل دلخواه خود عمل می‌کند

خیال به سر می‌برند و از برخورد با اهمیّت‌های زندگی خودداری می‌کنند. این نوع خانواده معمولاً متزلزل است و آثار تزلزل در رفتار کودکان مشاهده می‌شود. افراد خانواده مردمی بی‌بند و بار،‌ لاابالی، سهل‌انگار، خودخواه و بی‌هدف هستند و میزانی بر اعمال و افکار آنها حاکم نیست. احساس مسئولیت نمی‌کنند و قادر به زندگی اجتماعی نیستند و نمی‌توانند با دیگران به سر برند.

۳- خانواده دموکراسی: در این نوع خانواده همه افراد به تناسب موقعیت و امکانات خود، حق دخالت در اداره امور خانه و اظهار نظر درباره مسائل را دارند. هریک از اعضاء خانواده حق دارند در انتخاب هدفهای خانواده و زندگی افراد اظهار نظر کنند. تقسیم کار نیز در این خانواده براساس موقعیت و امکانات افراد صورت می‌گیرد. خصوصیت عمده این خانواده، احترامی است که اعضاء آن به یکدیگر دارند. بزرگترها در هر مورد کوشش می‌کنند تا کوچکترها را متوجه آثار اعمال خود سازند و به آنها کمک کنند تا خود اعمال خویش را اداره کنند. بنابراین انضباط به معنی کنترل و هدایت اعمال خود می‌باشد. در این نوع خانواده عدم بروز اشکالات عاطفی در ایجاد رابطه با دیگران و پیشرفت تحصیلی را می‌توان دید (مجیدزاده، ۱۳۷۵، به نقل از موریس ویس، ۱۳۶۲).

اینگونه والدین کنترل ثابتی را بر کودکانشان اعمال

که از فرزندان خود دارند، همراه با استدلال باشد، بعلاوه اینگونه والدین نسبت به فرزندان خود گرم و پذیرنده و پاسخگو می‌باشند (برنت، ۱۹۹۷).

برخی از متخصصین تعلیم و تربیت و روان‌شناسان اینگونه والدین را تحت عنوان والدین مقتدر منطقی نیز نامگذاری کرده‌اند چون که آنان هم رفتاری خودمختارانه و هم برای انضباط ارزش قائل هستند،

، علاقه زیادی دارند که دلایل هر عمل و خواسته را برای کودک روشن کنند (رضایی، ۱۳۷۵، به نقل از سدرو[۷]، ۱۹۹۰).

این شیوه یکی از روشهای اصلی فرزندپروری است که اولین بار توسط دیانا بامریند[۸] ۱۹۶۷  معرفی گردید. کودکانی که در چنین خانواده‌هایی پرورش یافته‌اند، نسبت به آنهایی که در خانواده‌های سهل‌انگار یا استبدادی پرورش یافته‌اند، در مقیاس‌های مربوط به کفایت پیشرفت،

اغلب از شیوه فرزندپروری اقتدار منطقی استقبال می‌کنند تا از شیوه سهل‌انگاری و استبدادی.

– نظریه اسناد[۹]

از جمله عوامل دیگری که بر فضای خانواده حاکم است نسبت‌هایی است که والدین درباره علت رفتار کودکان می‌دهند که تحت عنوان نظریه اسناد شرح داده می‌شود.

این نظریه حاکی از آن است که رفتار هر فرد به نتیجه‌گیری‌هایی که او در مورد اعمال سایر افراد دارد بستگی دارد چرا آنها چنین رفتار می‌کنند؟ آنها چه خصوصیاتی دارند؟ و غیره. بر طبق نظریه تئودور دیکس[۱۰] و جون کوروسک[۱۱] (۱۹۸۵) نسبت‌هایی که والدین به کودکان خود بویژه در مورد علل رفتارهای آنها می‌دهند بر انتخاب استراتژیهای فرزندپروری آنها تأثیر می‌گذارد.

شکل زیر، نمایانگر نمودار کلی دیکس و کوروسک (۱۹۸۵) از الگوی اسناد جامعه‌پذیری کودک است. حوادث به این ترتیب جریان پیدا می‌کند. ابتدا والدین به مشاهده فتار کودک پرداخته و قضاوت می‌کنند که آیا چنین رفتاری معمول گروه سنی او

خیر، آیا اکثر کودکان ۳ ساله برای بدست آوردن دسر جار و جنجال به راه می‌اندازند؟ آیا چنین رفتاری معمول برای این کودک است؟ والدین اسنادهای سطحی و تصادفی در مورد نیت و منظور کودک انجام می‌دهند.

 

شکل ۲-۲: الگوی اسنادی جامعه‌پذیری

 

بعد از آن نتیجه‌گیری و اسناد والدین بر واکنش‌های رفتاری و عاطفی آنها در برابر کودک تأثیر می‌گذارد. والدین آشفته‌تر می‌شوند و با شدت عمل بیشتری دست بکار می‌شوند اگر بر این

بدرفتاری به کودک است، سرانجام، اگر والدین صفات صحیح را به کودک اسناد داده باشند، آنها در کنترل کودک منشاء اثر خواهند بود. اما اگر والدین اشتباه کرده باشند کودک ممکن است به بدرفتاری و بی‌ادبی خود ادامه دهد و کودک و والدین فرد احساس می‌کنند که احساسات منفی رو به افزایش هستند.

برای بررسی تأثیر نسبت دادن ویژگیها به کودکان، دیکس و همکارانش از مادران و پدران کودکان ۴، ۸ و ۱۲ ساله خواستند که نسبت به قطعات توصیفی مختلفی از بدرفتاری کودکان عکس‌العمل نشان دهند به عنوان مثال در یک داستان هنرپیشه‌ای موفق نمی‌شود تا درخواست مادرش را برای تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن انجام دهد که خود تخطی آشکار از یک معیار است. در داستان دیگری، شخصیت اصلی موفق به انجام عملی ایثارگرانه نمی‌شود در حالی که پسرکی فقیر که پول برای خرید غذای حاضر ندارد به او که مشغول خوردن آب‌نبات است نگاه می‌کند. تمامی شخصیت‌های این داستانها با همان سن و جنسیتی در فیلم ظاهر شدند که فرزندان خود این والدین داشتند. نتایج نشان داد که والدین کودکان بر طبق نظریه

بود و احتمال سطح تنبیه را افزایش داده و احساسات منفی را در خود و کودک بوجود می‌آورند.

بزرگترها (که داستان‌هایی نیز در مورد کودکان بزرگتر شنیده بودند) بیش از این کودکان کوچکتر عمدی بودن عمل را به کودک اسناد داده بودند (دیکس و همکارانش ۱۹۸۶).

در دومین بررسی مشابه، والدین آشفته‌تر و ناراحت‌تر شدند زمانی که به این باور رسیدند که خطاهای کودک عمدی بوده یا قابل کنترل بودند. علاوه بر این، هرچه والدین آشفته‌تر می‌شدند، بیشتر فکر می‌کردند که واکنش شدید نسبت به اعمال کودک مهم خواهد بود (دیکس، روبل[۱۲] و زام بوزانو، ۱۹۸۹).

شناخت والدین از دلایل رفتارهای کودکان ممکن است از تجربه‌های خود آنان در کودکی سرچشمه بگیرد. اگر آنان توسط والدین مستبد بزرگ و تربیت شده باشند، ممکن است این گرایش در آنها ایجاد شده باشد که شخصیت دیگران را به خاطر رفتار مشاهده شده مورد سرزنش قرار دهند و نهایتاً فرزندان خود را به خاطر اعمال خلاف و نادرستشان مقصر بدانند. وابستگی پدر و مادرها به والدین خودشان و نحوه تفسیر آنها از آن روابط نیز تأثیرگذار است. بعنوان مثال در بررسی پژوهشگران دریافتند که والدینی که به روابط و تعلق خاطرشان نسبت

آنها دارد می‌تواند بر نحوه عملکرد آنها نسبت به فرزندانشان تأثیر بگذارد.

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۴)”]

تأثیر محیط‌های ارتباطی خانواده بر رفتار اعضای خانواده

انواع مختلف خانواده‌ها برنامه‌های زمان‌بندی شده و انتظارات مختلف را برای هر سن و رفتارهای اجتماعی مناسب با محبت کودکان دارند. تحقیقات انجام شده بوسیله فیشن پاتریک[۱] ۱۹۹۴ نشان داده است که والدین در خانواده‌های وفاقی[۲]، آزادمنش، کثرت گرایانه و حمایتی[۳] می‌توانند براساس ایدئولوژیهای نقش جنس مقابل، خصوصیات به خود نسبت داده در ارتباط با جنس مذکر و یا مؤنث و شیوه‌های تعارض کنش متقابل زناشویی از یکدیگر متمایز شوند (فیش و پاتریکو ریتچی[۴]، ۱۹۹۴).

این خصوصیات و ویژگی‌ها دست کم به ۳ روش ممکن بر نتایج رفتاری کودک تأثیر می‌گذارند. در وهله اول به انواع مختلف خانواده‌ها شیوه‌های تعاملی متفاوتی را الگو قرار می‌دهند که کودک در معرض آنها قرار گرفته است و آنها را ملکه ذهن خود قرار می‌دهد

۱- خانواده وفاقی: والدین در این گونه خانواده‌ها دارای ایدئولوژی‌های سنتی درخصوص نقش هریک از دو جنس زن و مرد می‌باشند (فیشن پاتریک، ۱۹۸۸). اینگونه خانواده معتقدند که مردها باید نقش رهبریت در جامعه را به عهده بگیرند و زنان باید در فعالیت‌هایی که بیشتر به صورت کلیشه‌ای خاص زنان است شرکت جویند. در حالی که پدران خانواده‌های وفاقی خود را برحسب خصوصیات مردانه‌ای از قبیل جسارت، لیاقت و تعقل و خردمندی توصیف می‌کنند. مادران در این گونه خانواده‌ها خود را با خصوصیات زنانه‌ای از قبیل حساس بودن، محبت و مهرورزی بیان می‌کنند. والدین وفاقی مایل بوده و نیز توانایی آن را دارند تا موفقیت در تعارضات در خصوص مسائل مهم شرکت جویند. این ایدئولوژی‌های سنتی در خصوص نقش هردو جنس همراه با فشار زیاد برای همنوایی با این نقش‌های والدین در خانواده‌های وفاقی بر آن می‌دارد تا رفتارهای کلیشه‌ای و سنتی در ارتباط با جنس مذکر و مؤنث در کودکان خود ارتقاء بدهند. از آنجا که افراد چنین خانواده‌هایی به استثنای پسرها از خویشتن‌داری کمتری برخوردارند به احتمال بسیار زیاد سعی چندانی در از میان برداشتن عدم حس همکاری و طغیان رفتارهای پرخاشگرانه نخواهند کرد. علاوه بر این، به دلیل آن که چنین خانواده‌هایی برای خصوصیات زنانه‌ای از قبیل ابراز احساسات و مهرورزی ارزش قائل می‌شوند، پس فعالانه در پی آن هستند تا یکپارچگی با اجتماع و توسعه مهارتهای اجتماعی در میان دختران خود را بالا ببرند در حالی که همزمان با آن پرخاشگری و عمد خویشتن‌داری را در آنها کاهش می‌دهند.

محیط و روش استفاده از گفتگو برای حل تعامل که در خانواده‌های وفاقی مشاهده می‌شود بیشتر برای رفتارهای اجتماعی کودکان تأثیر می‌گذارد. بالاخص اگرچه پسران در خانواده‌های وفاقی از مقداری آزادی به لحاظ عدم خویشتن‌داری برخوردار هستند ولیکن آنها در معرض الگوهای والدین خود برای اجرای موفقیت‌آمیز شیوه‌های مدیریت تعارض قرار می‌گیرند که می‌توانند این الگوها را به کنش‌های متقابل با همسالان خود انتقال دهند. الگو گفتگو و محاوره و همچنین مهارتهای لازم برای دختران را فراهم می‌آورد تا خود را با انتظارات والدین خود درخصوص یکپارچگی اجتماعی منطبق سازند می‌توانیم نقش اصلی آشنایی و خود

برای کنترل اعمال و رفتار کودکان خود را همزمان با گذر آنها از مرحله نوجوانی افزایش دهند. به رغم آن که اساساً ممکن است به کودکان جوان آزادی داده شود تا از انتظارات والدین خود تخطی کنند ولیکن والدین با نزدیک شدن این کودکان به دوران نوجوانی به حد زیادی تحمل خود را در برابر این نافرمانی‌ها از دست می‌دهند. بالنتیجه انتظار افزاش تخطی در میزان خویشتن‌داری و کاهش در میزان انزوای اجتماعی برای دختران خانواده‌های وفاقی را داریم. همچنین پیش‌بینی می‌شود که تا قبل از پایان تحصیلات دوره ابتدایی پسران در این گونه خانواده‌ها افزایش میزان خویشتن‌داری را تجربه کنند. خانواده‌ها که از فرزندان خود انتظار اطاعت کامل دارند احتمال کمتری دارند تا اجازه دهند که رفتارهای پرخاشگرانه در پسران با نزدیک شدن به دوره نوجوانی در آنها تداوم یابد چرا که چنین خانواده‌هایی چنین رفتارهایی را در پسران بزرگتر نوعی تهدید برای سلسله مراتب مرسوم در خانواده به حساب می‌آورند. خانواده‌های وفاقی می‌توانند با موفقیت میزان خویشتن‌داری در پسران را افزایش دهند زیرا این گونه خانواده‌ها نه‌تنها با اعمال فشار اطاعت و فرمانبرداری را بدست

خود را به عنوان فردی دارای خصوصیات سنتی مردانه توصیف می‌کنند. مادران در چنین خانواده‌هایی خود را افرادی توانمند در تلفیق خود و خصوصیت جنس مذکر و مؤنث تبدیل خود به شخصیتی دوجنسی می‌بینند. برای چنین مادرانی محبت و مهرورزی با شایستگی و لیاقت خردمندی تلفیق می‌شود. زوجهای کثرت‌گرایانه فعالانه درگیر خصوصیات مردانه از قبیل داشتن اعتماد به نفس و جسارت، لیاقت و منطقی بودن تعریف می‌کنند (فیشن پاتریک، ۱۹۸۸). والدین از خانواده‌های حمایتی از تعامل و برخورد حتی در مورد مسائل جدی خودداری می‌کنند اگرچه به جنگ‌های لفظی زیادی با حالت پرخاشگرانه می‌پردازند. در نتیجه وجود سنت‌گرایی شدید در مورد نقش زن و مرد،‌ اینگونه والدین از پسران خود انتظار دارند که کمتر خویشتن‌دار بوده و در عوض دخترانشان هم اینگونه هستند (خویشتن‌دار بوده) و هم مهارتهای اجتماعی را دارا می‌باشند. بنابراین آنها ممکن است که سعی در کاهش حس عدم همکاری و پرخاشگری در پسران داشته باشند و لیکن فشار شدیدی بر دختران خود وارد می‌کنند تا آنها منفعل بوده و از برخورد و تعامل پرهیز کنند.

اگرچه دختران خانواده‌های حمایتی برای بدست آوردن مهارتهای اجتماعی تحت فشار می‌باشند ولیکن فقدان محاوره و گفتگو در محیط خانواده الگوهای کافی برای تعامل ماهرانه اجتماعی فراهم نمی‌کنند. معهذا دختران در مجموعه وسیعی از روشهای تعارفی –

که خانواده‌های حمایتی در پسران خود در اوایل دوران ابتدایی در این حیطه آزادی عمل دهند اما سعی بر آن داشته باشند با نزدیک شدن دوران نوجوانی برای تحکیم سلسله مراتب قدرت در خانه پرخاشگری و اعمال تهاجمی را اعمال و مهار کنند. این تلاش احتمالاً با شکست مواجه می‌شود چرا که فشار برای اطاعت از جانب فرزند بدون آزادی برای گفتگو صورت می‌گیرد و این پسر در داخل خانواده هیچ گونه راه و فرصتی برای ابراز احساسات منفی خود پیدا نمی‌کند (مارتین و مک کبی[۵]، ۱۹۸۳).

۳- خانواده‌های آزاد منش: به دلیل آنکه چنین خانواده‌هایی از سوی هردو زوج رهبری و هدایت می‌شوند (فیشن پاتریک ۱۹۹۴) کودکانی که در این گونه خانواده‌ها پرورش می‌یابند با ناهماهنگی روبرو می‌شوند این تضاد هم در الگوهای نقش دو جنسیتی زن و مرد و هم در روشهای حل تعارض به چشم می‌خورد. شوهران در چنین خانواده‌هایی به رغم تأیید و حمایت از خصوصیات مردانه ممکن است در انتظارات مربوط به نقش جنس خود یا مساوات طلب باشند و یا به صورت سنتی عمل کنند. برعکس خانم‌های آزادمنش یا خود را به صورت موجودی دوجنسیتی دیده و یا فردی که فاقد خصوصیات مثبت هریک از دو جنس می‌باشد (فیشن پاتریک، ۱۹۸۸). از آنجایی که یکی از این دو، پدر و یا مادر تمایل و سعی در شروع یک تعارض آشکار را داشته باشد، دیگری ممکن است به صورت سیستماتیک‌وار سعی بر آن داشته باشد تا از آن اجتناب ورزد. این عدم هماهنگی خود را به صورت عدم موفقیت در ایجاد انتظارات هماهنگ برای رفتار کودک و همچنین عدم ایجاد الگوی منسجم برای شناخت کودک بروز می‌دهد.

مک لود و چافی[۶] (۱۹۷۲) نشان دادند که فقدان محبت، ساختار و هماهنگی در محیط خانواده باعث شده تا پسران و دختران در خانواده‌های آزادمنش احتمالاً در سنین پائین‌تری برای یافتن حمایت به گروه‌های همسالان خود تمایل پیدا کنند. در سالهای ابتدایی مدرسه موفقیت گروه همسالان تا حاد زیادی وابسته به پیروی از کلیشه‌های مربوط به هردو جنس است (آدلر، مکس، ادلر[۷] ۱۹۹۲)

ولیکن با خصوصیات مردانه سنتی مواجه می‌شوند که توسط گروه همسالان آنها به نحو مثبتی ارزیابی می‌شود.

علاوه بر این از آنجا که این پسران ارزش خاصی برای پذیرش از سوی گروه همسالان خود قائل هستند، بنابراین ممکن است خویشتن‌داری بیشتری از خود نشان دهند تا بدین وسیله از احساس بیگانگی و تنهایی در گروه اجتناب ورزند.

 

سنجش محیط خانواده

ابزارهای گوناگونی برای اندازه گیری کارکردهای خانوادگی ساخته شده است . برخی از این ابزارها برای تشخیص اولیه و سرند خانواده ها(همانند مقیاس کارکردهای خانواده)، برخی برای گونه شناسی خانواده(همانند مقیاس انسجام و انعطاف پذیری خانواده) و برخی نیز به عنوان ابزار پژوهشی به کار برده شده اند. این ابزار ها را می توان به دو دسته کلی تقسیم نمود. دسته اول ابزارها یی هستند که تنها یک فرآیند خانوادگی خاص را می سنجند

گهرینگ و ویلر(۱۹۹۶) در بررسی های خود به تهیه ابزاری که به وسیله آن بتوانند یکپارچگی و انسجام خانواده را ارزیابی کنند، پرداختند. این مقیاس که توسط جوکار(۱۳۷۹) برای استفاده در ایران سازگار شده ، دارای یک صفحه شطرنجی است که آزمودنی، انسجام خانواده خود را بر پایه فاصله میان مهره ها(که در آن هر مهره معرف عضوی از اعضای خانواده است) بر روی صفحه شطرنجی نشان می دهد و میزان اقتدار هر یک از اعضای خانواده را با قراردادن بلوک ها به زیر هر یک از مهره ها مشخص میکند.

السون(۱۹۹۹) نیز برای ارزیابی سه فرآیند انسجام خانوادگی، انعطاف پذیری خانوادگی و ارتباطات خانوادگی سه مقیاس مختلف را ساخت که بر پایه دو مقیاس انسجام خانوادگی و انعطاف پذیری ساخته شده و بر

با پدر، ارتباط با فرزندان، روابط زناشویی و روابط عاطفی.

دسته دوم ابزارهایی هستند که به ارزیابی همزمان چند فرآیند می پردازند. از جمله این ابزارها می توان به مقیاس محیط خانواده و مقیاس کارکردهای خانواده اشاره کرد.

 

مقیاس محیط خانواده[۸]

مقیاس محیط خانواده برای اندازه گیری ویژگی های اجتماعی- محیطی خانواده ها مورد استفاده قرار گرفته است. این ابزار برای اندازه گیری ویژگی های مذکور به شیوه های گوناگونی مثلاٌ مشاوره خانواده و روان درمانی مورد استفاده قرار گرفته است و با کمک این ابزار محقق قادر خواهد بود تا به ارزیابی برنامه های مربوط به سیستم های خانواده بپردازد. مقیاس محیط خانواده، ویژگی های سیستم خانواده را به سه شیوه مورد اندازه گیری قرار می دهد: اعضای خانواده، رفتار خانواده را تا چه حد واقعی ارزیابی می کنند،

بهم پیوستگی[۹]، بیان احساسات[۱۰] و تعارض[۱۱] اشاره دارند. بهم پیوستگی به میزان تعهد و حمایت اعضای خانواده از یکدیگر اشاره دارد. به همین ترتیب بیان احساسات به میزان تمایل اعضای خانواده برای بیان احساسات خود به طور مستقیم اشاره دارد و تعارض به میزان بیان مستقیم خشم و تعارض در میان اعضای خانواده اشاره دارد. پنج خرده مقیاس به رشد فردی اشاره دارند. این پنج خرده مقیاس عبارتند از استقلال[۱۲]، جهت یابی پیشرفت[۱۳]، جهت یابی فکری- فرهنگی[۱۴]، جهت یابی فعالیت های تفریحی[۱۵]، و تأکیدات اخلاقی- مذهبی[۱۶]. استقلال میزان قاطع بودن، خودکفا بودن و متکی بودن بر تصمیمات اعضای خانواده را مورد ارزیابی قرار می دهد. جهت یابی پیشرفت منعکس کننده این مطلب است که چقدر از فعالیت ها در جهت پیشرفت و چقدر از فعالیت ها در جهت رقابت است. جهت یابی فکری- فرهنگی سطح علاقه افراد در فعالیت های سیاسی، فکری، و فرهنگی را نشان می دهد. جهت یابی فعالیت های تفریحی میزان مشارکت افراد در فعالیت های اجتماعی و تفریحی را منعکس می کند. تأکید اخلاقی- مذهبی، بر مسائل و ارزش های اخلاقی و مذهبی تأکید دارد. دو خرده مقیاس باقیمانده یعنی خرده مقیاس های سازمان و کنترل برای نگهداری سیستم تعریف شده اند. این دو خرده مقیاس به اندازه گیری این مطلب می پردازند که طراحی و اجرا چقدر در فعالیت ها و مسئولیت های خانواده حاکم است.

در مجموع مقیاس محیط خانواده را می

و بهبود برنامه های مرتبط با سیستم خانواده استفاده کرد(برنیس و موس، ۱۹۸۶).

 

نقش سلامت عمومی در ثبات خانواده

خانواده جایگاه مهمی در رشد شخصیت افراد دارد. اغلب افراد دچار مشکلات مختلف شخصیتی و روانی که فاقد بهداشت

ضروریست عواملی که مخل سلامت عمومی خانواده‌ها هستند شناسایی و روشهای مقابله با آنها توصیه گردد. روشن است

.

از طرف دیگر زنان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند»،  «زنان نیمی از نیروی اقتصادی جامعه هستند»، « زنان نبض حیات خانوداه بشمار می‌روند»، « زنان نقش اول در خانواده‌اند»، «پیشرفت جامعه در گرو سلامت خانواده‌ها و سلامت خانواده‌ها وابسته به سلامت زنان است» و … یکی از اساسی‏ترین مقوله‏های حیات بشری مسئله زنان است. به میزان توجه به موضوع زنان، جامعه از سلامت و پویایی و تعالی

تأثیری مستقیم در سعادت و شقاوت نیم دیگر این پیکره دارند. لذا توجه بر زنان در واقع یعنی توجه به تمامی پیکره انسانی.

عوامل خانوادگی موثر در سلامت عمومی

 شیوه‌های ارتباطی موجود در خانواده

شبکه ارتباطی که فرد در آن قرار دارد عامل مهمی در تامین سلامت عمومی فرد هستند. از اینرو شیوه‌های ارتباطی نامناسب تاثیرات مضری روی فرد و سلامت او خواهند داشت. خانواده‌های سرد و فاقد روابط گرم و محبت آمیز ، خانواده‌های دارای روابط خصومت آمیز ، شیوه‌های ارتباطی شدیدا وابسته معمولا ناسالم گزارش شده‌اند. برقراری شیوه ارتباطی منطقی ، محترمانه و در عین حال گرم و صمیمانه مدنظر متخصصان سلامت عمومی خانواده است.

 

مهارتهای زندگی اعضای خانواده و نقش آن در سلامت عمومی خانواده

لازم است تک تک اعضا خانواده با مهارتهای لازم برای زندگی آشنا باشند. روشن است والدین در خانواده نقش

همواره دیده است والدین او در مقابل ناملایمات زندگی با پرخاشگری و منازعه

برای زندگی ، مدیریت اقتصادی خانواده ، مدیریت ارتباطات برون خانوادگی ، کنترل هیجانات ، آموزشهای مربوط به اجرای قاطعیت و جرات‌مندی به تامین سلامت عمومی افراد خانواده مبادرت ورزند.

 

اقتصاد خانواده و نقش آن در سلامت عمومی خانواده

وضعیت اقتصادی خانواده با تاثیری که در فضای کلی زندگی می‌گذارد نقش خود را بر سلامت عمومی خانواده اعمال می‌کند. مشکلات اقتصادی اغلب موجب بوجود آمدن مشکلات دیگری برای خانواده می‌شوند و خانواده ناچارا با معنویات و محرومیتهای در سبکهای زندگی و تصمیم‌گیری مواجه می‌شود که مجبور است با آنها دست و پنجه نرم کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که اغلب شرایط نامناسب در فضای خانواده اعم از منازعه و سایر مسائل در شرایط رکود اقتصادی خانواده که خانواده با نوعی بحران اقتصادی مواجه است افزایش می‌یابد.

طبقه متوسط اقتصادی از سلامت عمومی مناسبی بهره می‌برند. در واقع مسائل اقتصادی زمینه ساز بروز مشکلات مختلف ارتباطی و روانی افراد خانواده می‌شوند و با کاهش توانمندی‌های روانی افراد

تحمل افراد منجر می‌شوند. در این حالت فرد با کوچکترین ناملایمتی واکنشهای شدیدی ممکن است از خود نشان دهد. همچنین تلاش و تقلا برای بالا بردن در آمد خانواده و حفظ آن با تحت تاثیر قرار دادن گرمی و صمیمیت روابط خانواده کاهش مدت زمان با هم بودن اعضا نقش منفی خود را اعمال می‌کند.

 

ازدواجهای مناسب در تامین سلامت عمومی خانواده

در تشکیل یک خانواده سالم که بتواند از سلامت عمومی خوبی بهره‌مند گردد انتخاب مناسب و ازدواج موفق مرحله اولیه است. لازم است در ازدواج که اولین مرحله تشکیل خانواده به شمار می‌رود و پایه‌های اساسی تامین سلامت عمومی خانواده ریخته شود. در این راستا توافق شخصیتی ، اقتصادی ، فرهنگی و فکری حائز اهمیت است که توصیه می‌شود با یاری از مشاوران و متخصصات امر صورت بگیرد. ازدواجهای نامناسب که در آن همسران از عدم همخوانی شخصیتهایشان رنج می‌برند و یا مشکلات دیگری دارند در طول زندگی مخل سلامت عمومی آنها و فرزندان خواهد بود.

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۵)”]

بخش سوم: مروری بر تحقیقات انجام شده

در ابن بخش به برخی از سوابق تحقیقات انجام شده درخصوص موضوع حاضر اشاره می شود. لازم به ذکر است که به بسیاری از تحقیقات خارج از کشور در متن فصل دوم و فصل اول شاره شده است و در اینجا صرفا به برخی از سوابق تحقیقات انجام شده در داخل کشور می پردازیم.

نکته قابل توجه دیگر آن است که به طور کلی مشابه تحقیق حاضر، هیچگونه تحقیقی در ایران انجام نشده است. تحقیقات انجام شده درخصوص موضوع سلامت عمومی به طور جداگانه به طور مکرر مورد اشاره قرار گرفته است. از طرف دیگر تحقیقات درخصوص محیط خانواده نیز

ماهیت چندگانه و خود- اجرا که به منظور بررسی اختلالات غیر روان گسسته که در وضعیت‌های مختلف جامعه یافت می‌شود طراحی شده است. این پرسشنامه ممکن است برای نوجوانان و بزرگسالان در هر سنی و به منظور کشف ناتوانی در عملکردهای بهنجار و وجود حوادث آشفته‌کننده در زندگی استفاده شود. این آزمون جنبه تشخیصی ندارد و تنها می‌توان از آن برای سرند کردن افراد در شرایط حادثه استفاده نمود (گلدبرگ و ویلیامز، ۱۹۸۸).

پرسشنامه سلامت عمومی اولین بار توسط گلدبرگ (۱۹۷۲)،‌ تنظیم گردید. پرسشنامه اصلی دارای ۶۰ سؤال می‌باشد، اما فرم‌های کوتاه شده ۳۰ سؤالی، ۲۸ سؤالی و ۱۲ سؤالی در مطالعات مختلف استفاده شده است. به نظر محققین پرسشنامه سلامت عمومی از روایی و کارایی بالا برخوردار است و کارآیی فرم فرم ۱۲ سؤالی تقریباً‌ به همان میزان فرم ۶۰ سؤالی است. ده‌ها تحقیق ارائه شده توسط گلدبرگ و ویلیامز (۱۹۸۸)، در انگلستان و سایر کشورها مؤید این دیدگاه است (برای مثال مراجعه شود به ماری و ویلیامز، ۱۹۸۵؛ شمسوندر و همکاران، ۱۹۸۶). پرسشنامه سلامت عمومی به ۳۸ زبان مختلف

، به قسمت ابزار تحقیق مراجعه شود)، و تحقیق پتون و التون (۱۹۸۷)، وجود دارد. در یک بررسی دیگر استفانسن و کریست جانسن (۱۹۸۵)، پرسشنامه سلامت عمومی و شاخص پزشکی کورنل (برودمن و همکاران، ۱۹۴۹)، را بر روی ۱۸۵۰ نفر در ایسلند اجرا نمودند و به ضریب همبستگی ۴۸/۰ دست یافتند. در تحقیق دیگر چن و چن (۹۸۳)، به اجرای پرسشنامه سلامت عمومی بر روی ۲۲۵ نفر از دختران مدرسه‌ای در هنگ‌کنگ پرداختند. این محققین از پرسشنامه چند جنبه ای شخصیتی مینه‌سوتا جهت بررسی روائی همزمان استفاده نموده و به ضریب همبستگی ۵۴/۰ دست یافتند. همچنین کالمن، ویلسن و کالمن (۱۹۸۳)، دو پرسشنامه سلامت عمومی و مقیاس ناامیدی بک را بر روی ۱۰۱ نفر آزمودنی اجرا نمودند و نتایج تحقیق آنها نشان داد که بین نا امیدی و سلامت عمومی

را بر روی یک گروه نمونه در استرالیا مقایسه نمودند، به ضریب همبستگی ۵۷/۰ دست یافتند.

 

 

 

 

فصل سوم

 

 

 روش اجرای پژوهش


۱-۳ مقدمه

فصل سوم به بررسی روش اجرای تحقیق مربوط می شود. ابتدا نوع تحقیق از نظر روش­شناسی مشخص شده است و سپس جامعه آماری و مشخصات آن، حجم نمونه مورد نیاز و روش نمونه گیری، روش جمع آوری داده ها، پایایی و روایی ابزار و همچنین روش آماری مورد استفاده در این تحقیق بطور مفصل شرح داده شده است.

 

۲-۳ روش اجرای پژوهش

 

). در واقع موضوع تحقیق در راستای این هدف دور می‌زند که آیا می‌توان اساساً رابطه‌ای بین متغیرهای نامبرده یافت.

 

۳-۳ جامعه پژوهش

جامعه آماری مورد مطالعه این پژوهش را زنان بارداری تشکیل می‌دهند که در تهران زندگی می‌کنند و در سال ۸۷ به بیمارستان مهر مراجعه کرده­اند.

 

۴-۳ نمونه و روش نمونه‌گیری

در این پژوهش از روش نمونه‌گیری تصادفی ساده استفاده شده است. برای نمونه‌گیری این تحقیق به بیمارستان مهر مراجعه شد و زنان بارداری که به آنجا مراجعه کردند به طور تصادفی انتخاب شدند. طبق نظر دلاور در پژوهش‌های از نوع همبستگی، حداقل حجم نمونه ۵۰ نفر برای بیان چگونگی رابطه، ضرورت

الف) پرسشنامه سلامت عمومی گلد برگ

پرسشنامه سلامت عمومی ۲۸ سؤالی توسط گلدبرگ و هیلر[۱] در سال ۱۹۷۹ طراحی و تدوین شده است. سؤال‌های آن براساس روش تحلیل عاملی بر روی فرم ۶۰ ماده‌ای اولیه استخراج گردیده است. پرسشنامه شامل ۲۸ سؤال چهار گزینه‌ای است و دارای چهار مقیاس فرعی، که هر مقیاس‌ ۷ سؤال دارد. مقیاس‌ها عبارتند از: مقیاس علائم جسمانی[۲]، مقیاس علائم اضطراب و اختلال خواب[۳]، مقیاس اختلال در کارکرد اجتماعی[۴] و مقیاس علائم افسردگی[۵].

سؤالات پرسشنامه به صورت چهارگزینه­ای و با طیف لیکرت طراحی شده­اند. البته روش های متعددی برای نمره گذاری گزینه­های این پرسشنامه مطرح شده است.

 

شیوه نمره‌گذاری پرسشنامه گلدبرگ

از ۲۸ عبارت پرسشنامه موارد ۱ الی ۷ مربوط به مقیاس علائم جسمانی است. موارد ۸ الی ۱۴ علائم اضطراب اجتماعی و اختلال خواب را بررسی کرده و موارد ۱۵ الی ۲۱ مربوط به ارزیابی علائم کارکرد اجتماعی است و نهایتاً موارد ۲۲ الی ۲۸ علائم افسردگی را می‌سنجد. بهترین و مناسب‌‌ترین روش نمره‌گذاری استفاده از مدل ساده لیکرت با نمره‌های ۰ و ۱ و ۲ و ۳ برای گزینه‌های مواد پرسشنامه است.

برای جمع‌بندی نمرات به اصلاً نمره صفر، در حد معمول ۱، بیش از حد معمول ۲، و خیلی بیشتر از حد معمول نمره ۳ تعلق می‌گیرد. در هر مقیاس از نمره ۶ و در مجموع ۲۳ به بالا بیانگر علائم مرضی است و نمره پایین‌تر از ۲۳ نشانگر سلامت عمومی می‌باشد.

گلدبرگ و بلک ول[۶] (۱۹۷۰) ضریب همبستگی بین نمرات پرسشنامه مذکور را با نتیجه

ده است. مقادیر ضریب همبستگی دو متغیری بین نمرات ۷۰ آزمودنی متعلق به گروه نمونه را در مقیاس‌های علائم جسمانی GHQ و شکایات جسمانی SCL90-R برابر با ۶۵/۰ در مقیاس‌های اضطراب و اختلال خواب و شکایات جسمانی SCL90-R برابر با ۶۹/۰ در مقیاس‌های افسردگی GHQ و افسردگی SCL90-R برابر با ۷۱/۰ و در کل مقیاس مذکور برابر ۸۲/۰ بوده است (قمری، ۸۲-۱۳۸۱).

 

روایی[۷] و پایایی[۸] پرسشنامه سلامت عمومی

پرسشنامه سلامت عمومی توسط محققین مختلف مورد استفاده قرار گرفته و از طرف دیگر نسبت به بررسی روایی و بخصوص روایی ساختاری آن اقدامات متعددی صورت گرفته است. همچنین در بررسی روایی ملاکی این پرسشنامه، گلدبرگ و همکاران(۱۹۷۲) همبستگی بین داده‌های حاصل از اجرای دو پرسشنامه سلامت عمومی و پرسشنامه سلامت عمومی SCL90-R را بر روی ۲۴۴ آزمودنی ۷۸/۰ گزارش نمودند(هومن، ۱۳۷۷، به نقل از قمری، ۱۳۸۲). در مطالعه دیگری که توسط گلدبرگ و هیلر انجام شده، مقدار ضریب همبستگی نمرات چهار مقیاس تشکیل دهنده پرسشنامه سلامت عمومی بین ۳۳/۰ تا ۶۱/۰ گزارش شده است

پایایی پرسشنامه سلامت عمومی را با استفاده از روش بازآزمایی با فاصله زمانی ۷ تا ۱۰ روز روی گروه ۸۰ نفری به میزان ۹۱/۰ برآورد شده و یعقوبی(۱۳۷۴) در پژوهش خود ضریب پایایی مذکور را به میزان ۹۹/۰ برآورد کرده است. یزدان‌پناه در پژوهشی تحت عنوان تأثیر عوامل اقتصادی، اجتماعی و تحصیلی خانواده بر سلامت عمومی فرزندان بر روی نمونه ۵۴۲ نفری ضریب همسانی درونی‌ این پرسشنامه را با روش آلفای کرونباخ ۸۴/۰ گزارش نموده است. هومن(۱۳۷۷) در استانداردسازی و هنجاریابی فرم ۲۸ سؤالی پرسشنامه سلامت عمومی در نمونه ۷۵۱ نفری از دانشجویان، همسانی درونی سوالات با استفاده از ضریب آلفای کرونباخ محاسبه کرده و ضریب آلفا برای مقیاس‌های علائم جسمانی ۸۵/۰ علائم اضطراب و اختلال خواب ۸۷/۰، علائم کارکرد اجتماعی ۷۹/۰ و علائم افسردگی ۹۱/۰ و برای کل مقیاس که نشان دهنده سلامت عمومی است برابر ۸۵/۰ گزارش کرده است.

در عین حال در این پژوهش پایایی پرسشنامه مجدداً مورد بررسی قرار گرفته است. به منظور سنجش میزان پایایی پرسشنامه­ها

طیف لیکرت طراحی شده و در واقع ازنوع نگرش سنج می­باشد به همین جهت مناسب­ترین روش برای محاسبه اعتبار، ضریب آلفای کرونباخ است[۹]:

نتایج حاصل از بررسی پایایی پرسشنامه مذکور در جدول زیر نشان داده شده است»

 

جدول ۱-۳: ضریب پایایی پرسشنامه سلامت عمومی و مولفه های آن

مؤلفهآلفای کرونباخ
علائم جسمانی۰٫۸۰
علائم اضطراب و اختلال خواب۰٫۸۵
علائم اختلال در کارکرد اجتماعی۰٫۸۵
علائم افسردگی۰٫۸۷
کل پرسشنامه سلامت عمومی۹۳/۰

 

با توجه به ضرایب پایایی محاسبه شده می­توان نتیجه گرفت که پرسشنامه مورد استفاده از پایایی پژوهشی کافی برخوردار بوده است.

 

ب) مقیاس محیط خانواده

مقیاس محیط خانواده اولین بار در سال ۱۹۸۱ توسط موس و موس ارائه شد. سپس نسخه تجدید نظر شده آن در سال ۱۹۹۳ به چاپ رسید. این مقیاس یکی از ۱۰ مقیاس فضای اجتماعی[۱۰] که توسط موس و موس

 

– فرم آرمانی[۱۱]، که برداشت افراد از محیط خانوادگی ایده‌آل را می‌سنجد.

– فرم مورد انتظار[۱۲]،‌ انتظارات افراد درباره وضعیت خانواده را می‌سنجد. مثل انتظارات یک زوج درباره این که خانواده بعد از تولد یک کودک چگونه خواهد بود.

در این پژوهش از فرم واقعی استفاده شده است.

فرم واقعی دارای ۹۰ سؤال درست- غلط می‌باشد و دارای سه بعد است و دارای ۱۰ مقیاس فرعی است. ابعاد آن عبارتند از:

 • بعد رابطه[۱۳]
 • بعد رشد فردی[۱۴]
 • بعد نگهداری سیستم[۱۵]
 • بعد رابطه شامل ۳ زیر مقیاس پیوستگی[۱۶] ، بیان[۱۷] و درگیری یا اختلاف[۱۸] می‌باشد.
 • بعد رشد فردی شامل ۵ زیر مقیاس استقلال[۱۹] ، جهت‌یابی پیشرفت[۲۰] ، جهت‌یابی فکری-فرهنگی[۲۱] ،‌ جهت‌یابی فعالیت‌های تفریحی[۲۲] و تأکیدات اخلاقی- مذهبی[۲۳] می‌باشد.
 • بعد نگهداری سیستم شامل ۲ زیر مقیاس سازمان[۲۴] و کنترل[۲۵] می‌باشد.

روایی و پایایی مقیاس محیط خانواده

براساس تحقیق انجام شده توسط موس و موس (۱۹۹۳)، ثبات درونی در همه مقیاس‌ها قابل قبول بوده است و دامنه‌ای از ثبات متوسط برای زیر مقیاس پیشرفت و استقبال تا ثبات قوی برای پیوستگی، سازمان، جهت‌گیری فرهنگی و تأکید مذهبی- اخلاقی را دربرمی‌گیرد.

در تحقیق موس و موس (۱۹۹۳) ۴۷ فرم که اعضاء ۹ خانواده بودند هر کدام ۲ بار به فاصله ۸ هفته به تست پاسخ دادند. پایین‌‌ترین پایایی ۶۸/۰ برای مقیاس استقلال و بالاترین

۱۹۸۴) در بررسی خود با این تست دریافتند افرادی که خانواده‌شان را پیوسته‌تر معرفی کرده بودند، رفتارهای اجتماعی حمایتگرانه بیشتری میان اعضای خانواده گزارش می‌دادند. نتایج بدست آمده در زیر مقیاس پیوستگی با نتایج حاصل از مقیاس سازگاری اسپانیر- دیانیک[۲۶] رابطه مثبت داشتند (ابوت و برادی[۲۷]، ۱۹۸۵). زیر مقیاس‌های آزادی بیان و تعارض هم توسط مقیاس سازگاری قابل پیش‌بینی بودند. اسپیگل و ویسلر[۲۸] (۱۹۸۳) هم دریافتند که نمراتی که کارکنان متخصص کلینیک در مورد یک خانواده در مقیاس در تعارض، تأکیدی مذهبی، آزادی بیان و پیوستگی می‌دهند به طور معناداری مشابه نمرات خود اعضای خانواده است.

 

جدول ۲-۳: ضریب پایایی مقیاس محیط خانواده و مؤلفه­های آن

مؤلفهآلفای کرونباخ
به هم پیوستگی۰٫۵۵
بیان۰٫۶۹
درگیری۰٫۵۸
استقلال۰٫۴۸
جهت یابی پیشرفت۰٫۵۴
جهت یابی فکری- فرهنگی۰٫۶۲
جهت­یابی فعالیت­های تفریحی۰٫۶۴
تاکیدات اخلاقی- مذهبی۰٫۴۱
سازمان۰٫۳۸
کنترل۰٫۶۸
مقیاس محیط خانواده۰٫۷۸

 

با توجه به نتایج جدول بالا و جداول پیوست می‌توان نتیجه گرفت که پرسشنامه های مورد استفاده از اعتبار تحقیقی لازم برخودار می‌باشند. از طرف دیگر بررسی وضعیت هریک از سؤال‌های پرسشنامه ها به منظور سنجش همسانی درونی سؤالات (ارائه شده در پیوست) نشان داد که حذف سؤال‌ها موجب افزایش یا کاهش چشمگیر در ضریب اعتبار پرسشنامه نیست. بدین ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که سؤال‌های پرسشنامه های مورد استفاده از همسانی درونی خوبی برخوردار هستند.

 

 

۶-۳ روش های آماری تجزیه و تحلیل داده ها

به منظور تجزیه و تحلیل داده ها از روش های آماری توصیفی و استنباطی استفاده شده است. در تجزیه و تحلیل توصیفی اطلاعات، شاخص­های گرایش مرکزی و انحرافی مربوط به خرده مقیاس­های محیط خانواده

تحلیل رگرسیون چندگانه به روشهایEnter   وStepwise Forward ، و آزمون معناداری ضرایب همبستگی چندگانه استفاده شده است.

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۶)”]

سازمان خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

۱۰- بین کنترل خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

در جدول زیر ابتدا ضرایب همبستگی بین متغیرهای تحقیق محاسبه شده و سپس معنی­داری ضرایب همبستگی محاسبه شده در جامعه آماری مورد آزمون قرار گرفته است. بدین ترتیب به منظور بررسی فرضیه اصلی و فرضیه های فرعی پژوهش ابتدا ضریب همبستگی تک متغیری محاسبه شده و سپس معنی داری آن مورد بررسی قرار گرفته است.

بنابراین همبستگی پیرسون تک متغیری بین نمره کل سلامت عمومی با تمامی متغیرها و خرده مقیاس­های محیط خانواده محاسبه گردیده و سپس معنی داری آن مورد بررسی قرار گرفته است که نتایج آن در جدول زیر گزارش شده است:

 

جدول ۳-۴: همبستگی بین نمره کل سلامت عمومی با خرده­ مقیاس­های محیط خانواده[۱]

 خرده مقیاس های محیط خانوادهمیانگینانحراف معیارتعداد(r)ضریب همبستگی(r²)ضریب تبیینtسطح معناداریعرض از مبدأشیب (y)
به هم پیوستگی۶٫۱۷۱٫۲۵۶۰-۰٫۳۵۰٫۱۳-۲٫۸۹۰٫۰۱۷٫۰۰-۰٫۰۴
بیان۵٫۲۳۱٫۲۱۶۰-۰٫۲۰۰٫۰۴-۱٫۵۵۰٫۱۳۵٫۶۹-۰٫۰۲
درگیری۲٫۳۷۱٫۹۷۶۰۰٫۵۱۰٫۲۶۴٫۵۵۰٫۰۰۰٫۴۶۰٫۰۸
استقلال۴٫۱۲۱٫۱۲۶۰۰٫۱۲۰٫۰۲۰٫۹۴۰٫۳۵۳٫۸۶۰٫۰۱
جهت یابی پیشرفت۴٫۹۵۱٫۴۲۶۰-۰٫۱۳۰٫۰۲-۰٫۹۶۰٫۳۴۵٫۲۸-۰٫۰۱
جهت یابی فکری- فرهنگی۵٫۰۲۱٫۸۵۶۰-۰٫۳۰۰٫۰۹-۲٫۴۴۰٫۰۲۶٫۰۸-۰٫۰۵
جهت یابی فعالیت های تفریحی۵٫۶۷۱٫۸۸۶۰-۰٫۳۹۰٫۱۶-۳٫۲۷۰٫۰۰۷٫۰۷-۰٫۰۶
تاکیدات اخلاقی- مذهبی۵٫۶۸۱٫۶۷۶۰۰٫۰۱۰٫۰۰۰٫۰۵۰٫۹۶۵٫۶۶۰٫۰۰
سازمان۷٫۰۷۱٫۷۹۶۰-۰٫۳۷۰٫۱۳-۲٫۹۹۰٫۰۰۸٫۳۰-۰٫۰۵
کنترل۴٫۰۰۱٫۳۷۶۰۰٫۲۶۰٫۰۷۲٫۰۵۰٫۰۵۳٫۳۳۰٫۰۳
مقیاس محیط خانواده۵۰٫۲۷۵٫۵۶۶۰-۰٫۲۴۰٫۰۶-۱٫۸۵۰٫۰۷۵۲٫۷۴-۰٫۱۱

 

 

بر اساس جدول بالا آشکار است که همبستگی نمره کل مقیاس محیط خانواده با نمره کل سلامت عمومی منفی می باشد[۲] (۲۴/۰-= r). یعنی به نظر می رسد که با افزایش نمره کل مقیاس محیط خانواده، نمره کل سلامت عمومی کاهش نشان می دهد و بالعکس. ولی باید دانست که این واقعیت در نمونه انتخاب شده رخ داده است و ممکن است در نمونه های دیگر این شدت همبستگی کم و زیاد شود. بدین منظور لازم است که معنادار بودن میزان همبستگی مذکور مورد آزمون قرار گیرد. از این رو از مقدار ضریب همبستگی محاسبه شده استفاده کرده و چگونگی کم و کیف این همبستگی را در جامعه آماری با ضریب اطمینان -۱ بررسی می کنیم. فرض صفر و فرض یک را بصورت زیر می نویسیم:

 

لازم به ذکر است که آزمون معناداری ضریب همبستگی با استفاده از آزمون t انجام گرفته است. همانطور که در جدول بالا نشان داده شده است، مقدار t برابر ۸۵/۱- است که در سطح اطمینان ۹۵ درصد معنادار نیست[۳]. البته لازم به تذکر است که همبستگی یاد شده بسیار نزدیک به معناداری می باشد و در سطح ۹۳ درصد معنادار است. با این حال فرضیه اصلی تحقیق مبنی بر رابطه معنادار بین مؤلفه‌های محیط خانواده و سلامت عمومی در زنان باردار در سطح

، بیان، جهت یابی پیشرفت، جهت‌یابی فکری- فرهنگی، جهت‌یابی فعالیت‌های تفریحی و سازمان با نمره کل سلامت عمومی منفی می باشد. یعنی رابطه معکوسی بین این خرده آزمونها با سلامت

فعالیت‌های تفریحی و سازمان، نمره سلامت عمومی پایین می آید و کاهش یافته است یعنی بهتر می شود. همچنین بین خرده مقیاس های درگیری، استقلال، تأکیدات اخلاقی- مذهبی و کنترل با سلامت عمومی زنان باردار رابطه مثبتی وجود دارد. یعنی هر چه قدر نمره خرده مقیاس های درگیری، استقلال، تأکیدات

آزمون معنادار بودن این ضرایب همبستگی نیز از  آزمون t استفاده گردید. نتایج این آزمون حاکی از آن است که ضرایب همبستگی بین خرده مقیاس های به هم پیوستگی، درگیری، جهت‌یابی فکری- فرهنگی، جهت‌یابی فعالیت‌های تفریحی، سازمان و کنترل با سلامت عمومی در سطح اطمینان ۹۵ در صد معنادار

از تحلیل رگرسیون چندگانه به منظور آزمون بررسی اثر همزمان متغیرهای پیش بین بر متغیر ملاک استفاده کرده است. لازم به یادآوری است که در تحلیل رگرسیون تک متغیری اثر هر یک از متغیرهای پیش بین با فرض ثابت بودن اثر سایر متغیرهای دیگر بر متغیر ملاک مورد برر­سی قرار میگیرد. در جدول زیر نتایج تحلیل رگرسیون با روش Enter گزارش شده است:

 

 

 

 

جدول ۴-۴: رگرسیون چندگانه بین متغیرهای کلیه پیش بین با سلامت عمومی[۴]

ضریب همبستگی چند گانهضریب تبیینضریب تبیین

تعدیل شده

F(2,6)معناداریخطای استاندارد

برآورد

مقدار۰٫۷۰۰٫۴۸۹۹۰٫۳۸۵۸۴٫۷۱۰٫۰۰۹٫۷۱
ضریب استاندارد

رگرسیون (بتا)

خطای استاندارد

بتا

ضریب غیر استاندارد

رگرسیون (B)

خطای

استاندارد B

t(6)سطح

معناداری

عرض از مبدأ۴۴٫۷۹۱۳٫۴۶۳٫۳۳۰٫۰۰
به هم پیوستگی-۰٫۱۸۰٫۱۳-۱٫۸۰۱٫۲۷-۱٫۴۲۰٫۱۶
بیان-۰٫۱۹۰٫۱۱-۱٫۹۵۱٫۱۳-۱٫۷۳۰٫۰۹
درگیری۰٫۲۲۰٫۱۵۱٫۳۶۰٫۹۱۱٫۴۹۰٫۱۴
استقلال۰٫۱۳۰٫۱۲۱٫۴۳۱٫۳۴۱٫۰۷۰٫۲۹
جهت یابی پیشرفت-۰٫۱۳۰٫۱۱-۱٫۱۷۰٫۹۹-۱٫۱۸۰٫۲۴
جهت یابی فکری- فرهنگی-۰٫۱۸۰٫۱۳-۱٫۱۷۰٫۸۷-۱٫۳۵۰٫۱۸
جهت یابی فعالیت های تفریحی-۰٫۱۵۰٫۱۲-۱٫۰۱۰٫۸۱-۱٫۲۴۰٫۲۲
تاکیدات اخلاقی- مذهبی-۰٫۰۳۰٫۱۲-۰٫۲۴۰٫۸۸-۰٫۲۸۰٫۷۸
سازمان-۰٫۰۹۰٫۱۵-۰٫۶۰۱٫۰۲-۰٫۵۹۰٫۵۶
کنترل۰٫۳۸۰٫۱۱۳٫۴۴۱٫۰۲۳٫۳۷۰٫۰۰

 

همانطور که در جدول نشان داده شده است، ضریب همبستگی چندگانه بین مؤلفه­های محیط خانواده و سلامت عمومی برابر ۷۰/۰ است که با توجه به مقدار F و سطح خطای محاسبه شده در سطح اطمینان ۹۹ درصد (۰۱/۰= ) معنی­دار است. ضریب تبیین نیز  برابر ۴۸۹۹/۰ است. بدین ترتیب مشخص می­شود که ۹۹/۴۸ درصد سلامت عمومی متأثر از این ده مؤلفه می­باشد. بدیهی است سایر درصد تغییرات سلامت عمومی ناشی از خطا و متغیرهایی است که محقق اندازه نگرفته است. همچنین با توجه به جدول بالا آشکار است که از بین مؤلفه های محیط خانواده تنها مؤلفه کنترل در سطح اطمینان ۹۹ درصد در معادله رگرسیون معنادار است و بقیه مؤلفه ها در معادله رگرسیون به شیوه Enter معنادار نبودند.

در جدول زیر نتایج تحلیل به روش گام به گام رو به جلو آورده شده است:

جدول ۵-۴: رگرسیون چندگانه بین متغیرهای پیش بین معنادار با سلامت عمومی

ضریب همبستگی چند گانهضریب تبیینضریب تبیین

تعدیل شده

F(2,6)Pخطای استاندارد

برآورد

مقدار۰٫۶۵۰٫۴۲۰۳۰٫۳۷۸۲۹٫۹۷۰٫۰۰۹٫۷۷
ضریب استاندارد

رگرسیون (بتا)

خطای استاندارد

بتا

ضریب غیر استاندارد

رگرسیون (B)

خطای

استاندارد B

t(6)سطح

معناداری

عرض از مبدأ۲۷٫۵۲۸٫۹۷۳٫۰۷۰٫۰۰
درگیری۰٫۴۳۰٫۱۱۲٫۶۸۰٫۷۲۳٫۷۳۰٫۰۰
کنترل۰٫۳۱۰٫۱۰۲٫۷۸۰٫۹۴۲٫۹۴۰٫۰۰
بیان-۰٫۲۶۰٫۱۱-۲٫۶۴۱٫۰۹-۲٫۴۳۰٫۰۲
جهت یابی فکری- فرهنگی-۰٫۲۳۰٫۱۲-۱٫۵۵۰٫۸۰-۱٫۹۵۰٫۰۵

 

همانطور

تبیین نیز  برابر ۴۲۰۳/۰ است. بدین ترتیب مشخص می­شود که ۰۳/۴۲ درصد سلامت عمومی متأثر از این چهار مؤلفه مذکور می­باشد. با توجه به جداول ۴-۴ و ۵-۴ می توان نتیجه گیری کرد که شش عاملی که در معادله رگرسیون به روش گام به گام رو به جلو معنادار نبوده­اند تنها ۵ درصد واریانس متغیر ملاک (یعنی سلامت عمومی) را تبیین می کنند. بدیهی است سایر درصد تغییرات سلامت عمومی یا ناشی از خطا و متغیرهایی است که محقق اندازه نگرفته است و یا ناشی از مؤلفه هایی است که اثر معناداری در معادله رگرسیون فوق نداشته­اند.

 

۴-۴ یافته های جنبی پژوهش

در این بخش به بررسی سایر یافته های تحقیق می پردازیم. نظر به این که محقق از ابتدا به دنبال پاسخگویی به پرسشها و فرضیه هایی که در ذیل می آیند نبوده است، لذا نتایج آنها صرفاً به عنوان یافته های پسین مطرح بوده و نتایج آنها قابلیت استفاده در پیشنهاد جهت تحقیقات آتی را دارد و باید در آینده به طور دقیقتر مورد کنکاش قرار گیرند. برای آزمون این فرضیه که بین خرده مقیاسهای پرسشنامه سلامت عمومی با خرده مقیاس های محیط خانواده رابطه وجود دارد همبستگی بین هر کدام از خرده مقیاس های پرسشنامه سلامت عمومی با خرده مقیاس های محیط خانواده محاسبه شده و سپس معناداری آن مورد آزمون قرار گرفته و در جدول زیر گزارش شده است:

جدول ۴-۶: همبستگی بین خرده­ مقیاس­های سلامت عمومی با خرده­ مقیاس­های محیط خانواده

به هم پیوستگیبیاندرگیریاستقلالجهت یابی پیشرفتجهت یابی فکری-فرهنگیجهت یابی فعالیت های تفریحیتاکیدات اخلاقی-مذهبیسازمانکنترلمقیاس محیط خانواده
علائم جسمانی-۰٫۱۵۳-۰٫۱۹۱۳۰٫۴۱۱۹۰٫۱۵۱۷-۰٫۱۳۸۹-۰٫۳۰۰۵-۰٫۴۲۰۹۰٫۰۳۸۴-۰٫۲۳۶۱۰٫۲۳۰۹-۰٫۱۸۵۴
۰٫۲۴۳۰٫۱۴۳۰٫۰۰۱۰٫۲۴۷۰٫۲۹۰۰٫۰۲۰۰٫۰۰۱۰٫۷۷۱۰٫۰۶۹۰٫۰۷۶۰٫۱۵۶
اضطراب و اختلال خواب-۰٫۴۲۱۲-۰٫۲۴۷۷۰٫۴۲۶۰٫۱۴۹۲-۰٫۰۸۵۶-۰٫۱۱۴۵-۰٫۱۷۵۶-۰٫۰۷۶۹-۰٫۳۵۵۶۰٫۲۶۸-۰٫۱۵۸۹
۰٫۰۰۱۰٫۰۵۶۰٫۰۰۱۰٫۲۵۵۰٫۵۱۶۰٫۳۸۴۰٫۱۸۰۰٫۵۵۹۰٫۰۰۵۰٫۰۳۸۰٫۲۲۵
کارکرد اجتماعی-۰٫۱۷۷۵-۰٫۰۸۰۸۰٫۳۲۶۷-۰٫۰۲۱۲-۰٫۰۵۵۸-۰٫۳۴۵۸-۰٫۲۶۷۹۰٫۰۶۳۱-۰٫۲۱۲۲۰٫۲۶۲۴-۰٫۱۵۱۲
۰٫۱۷۵۰٫۵۴۰۰٫۰۱۱۰٫۸۷۳۰٫۶۷۲۰٫۰۰۷۰٫۰۳۸۰٫۶۳۲۰٫۱۰۴۰٫۰۴۳۰٫۲۴۹
افسردگی-۰٫۴۵۶۵-۰٫۱۵۰۷۰٫۵۸۹۱۰٫۱۲۷-۰٫۱۴۵۸-۰٫۲۹۷۱-۰٫۴۹۳۸۰٫۰۰۴۸-۰٫۴۴۴۵۰٫۱۲۳۵-۰٫۳۱۵۹
۰٫۰۰۰۰٫۲۵۱۰٫۰۰۰۰٫۳۳۴۰٫۲۶۶۰٫۰۲۱۰٫۰۰۰۰٫۹۷۱۰٫۰۰۰۰٫۳۴۷۰٫۰۱۴
سلامت عمومی-۰٫۳۵۴۷-۰٫۱۹۹۵۰٫۵۱۲۸۰٫۱۲۲۶-۰٫۱۲۵۲-۰٫۳۰۴۷-۰٫۳۹۴۹۰٫۰۰۶۳-۰٫۳۶۵۵۰٫۲۵۹۴-۰٫۲۳۶۱
۰٫۰۰۵۰٫۱۲۶۰٫۰۰۰۰٫۳۵۱۰٫۳۴۱۰٫۰۱۸۰٫۰۰۲۰٫۹۶۲۰٫۰۰۴۰٫۰۴۵۰٫۰۶۹

 

 

بر اساس نتایج جدول فوق می­توان چنین نتیجه گرفت که همبستگی خرده مقیاس علائم جسمانی سلامت عمومی با خرده مقیاس های درگیری، جهت یابی فکری- فرهنگی و جهت یابی فعالیت های تفریحی محیط خانواده در سطح اطمینان ۹۵ درصد معنادار است. همچنین همبستگی خرده مقیاس اضطراب و اختلال خواب سلامت عمومی با خرده مقیاس های به هم پیوستگی، درگیری، سازمان و کنترل محیط خانواده در سطح اطمینان ۹۵ درصد معنادار است. به همین ترتیب همبستگی خرده مقیاس کارکرد اجتماعی سلامت عمومی با خرده مقیاس­های درگیری، جهت­یابی

فرهنگی و جهت یابی فعالیت های تفریحی و سازمان از خرده مقیاس های محیط خانواده در سطح اطمینان ۹۵ درصد معنادار است. همچنین با توجه به جدول بالا آشکار است که از بین خرده مقیاس­های سلامت عمومی تنها خرده مقیاس افسردگی با نمره کل محیط خانواده در سطح اطمینان ۹۵ درصد معنادار است.

همچنین محقق در ادامه هر یک از خرده مقیاس های سلامت عمومی را به عنوان متغیر ملاک در نظر گرفته است و مؤلفه های محیط خانواده را به عنوان متغیرهای پیش بین در معادله رگرسیون نظر گرفته است. بدین ترتیب با توجه به اینکه مقیاس سلامت عمومی دارای چهار مؤلفه می باشد، محقق بدین منظور از چهار رگرسیون چندگانه استفاده کرده است.

در جدول زیر نتایج آزمون اثر همزمان متغیرهای پیش بین بر هر کدام از متغیرهای ملاک به طور جداگانه با استفاده از تحلیل رگرسیون چندگانه نیز مورد بررسی قرار گرفته است که نتایج چهار تحلیل رگرسیون با روش Enter به طور یکجا در در جدول زیر گزارش شده است:

 

جدول ۷-۴: نتایج تحلیل رگرسیون با روش Enter به تفکیک هر کدام از خرده مقیاس­های سلامت عمومی

 خرده آزمون هاعلائم جسمانیاضطراب و اختلال خوابکارکرد اجتماعیافسردگی
بتاtPبتاtPبتاtPبتاtP
عرض از مبدأ۲٫۳۱۰٫۰۳۲٫۹۰۰٫۰۱۲٫۹۴۰٫۰۰۲٫۶۲۰٫۰۱
به هم پیوستگی۰٫۰۱۰٫۰۹۰٫۹۳-۰٫۳۱-۲٫۳۳۰٫۰۲-۰٫۰۴-۰٫۲۴۰٫۸۱-۰٫۲۸-۲٫۳۴۰٫۰۲
بیان-۰٫۲۰-۱٫۷۱۰٫۰۹-۰٫۲۰-۱٫۷۳۰٫۰۹-۰٫۱۶-۱٫۲۱۰٫۲۳-۰٫۰۹-۰٫۸۷۰٫۳۹
درگیری۰٫۱۹۱٫۲۲۰٫۲۳۰٫۱۶۱٫۰۹۰٫۲۸۰٫۱۵۰٫۹۰۰٫۳۷۰٫۲۳۱٫۷۰۰٫۱۰
استقلال۰٫۱۲۰٫۹۱۰٫۳۷۰٫۲۳۱٫۸۲۰٫۰۸-۰٫۰۵-۰٫۳۸۰٫۷۰۰٫۱۳۱٫۱۶۰٫۲۵
جهت یابی پیشرفت-۰٫۱۶-۱٫۳۳۰٫۱۹-۰٫۱۱-۰٫۹۵۰٫۳۵-۰٫۰۶-۰٫۴۶۰٫۶۴-۰٫۱۲-۱٫۰۷۰٫۲۹
جهت یابی فکری- فرهنگی-۰٫۲۴-۱٫۷۱۰٫۰۹-۰٫۰۲-۰٫۱۲۰٫۹۱-۰٫۳۶-۲٫۳۳۰٫۰۲۰٫۰۰-۰٫۰۲۰٫۹۸
جهت یابی فعالیت های تفریحی-۰٫۲۱-۱٫۵۵۰٫۱۳۰٫۰۵۰٫۳۷۰٫۷۱-۰٫۰۹-۰٫۶۰۰٫۵۵-۰٫۲۸-۲٫۴۳۰٫۰۲
تاکیدات اخلاقی- مذهبی-۰٫۰۴-۰٫۳۰۰٫۷۷-۰٫۰۵-۰٫۳۸۰٫۷۱-۰٫۰۸-۰٫۵۶۰٫۵۸۰٫۰۵۰٫۴۵۰٫۶۶
سازمان-۰٫۰۱-۰٫۰۶۰٫۹۶-۰٫۱۹-۱٫۲۴۰٫۲۲۰٫۰۵۰٫۲۷۰٫۷۹-۰٫۱۴-۰٫۹۷۰٫۳۴
کنترل۰٫۳۳۲٫۷۱۰٫۰۱۰٫۳۹۳٫۳۶۰٫۰۰۰٫۳۶۲٫۷۱۰٫۰۱۰٫۲۱۲٫۰۲۰٫۰۵
Adj R²= ۰٫۲۷

F(10, 49)=3.21

P=0.00

Adj R²= ۰٫۳۵

F(10, 49)=4.16

P=0.00

Adj R²= ۰٫۱۵

F(10, 49)=2.09

P=0.04

Adj R²= ۰٫۳۵

F(10, 49)=4.16

P=0.00

 

 

همانطور که در جدول نشان داده شده است، ضریب همبستگی چندگانه بین مؤلفه­های محیط خانواده و هر کدام از مؤلفه های سلامت با توجه به مقدار F و سطح خطای محاسبه شده در سطح اطمینان ۹۵ درصد (۰۵/۰= ) معنی­دار است. همچنین در جدول بالا ضریب تبیین نیز گزارش شده است. همانطور که در جدول بالا مشاهده می شود،

اندازه نگرفته است. همچنین با توجه به جدول بالا آشکار است که از بین مؤلفه های محیط خانواده تنها مؤلفه ای که در سطح اطمینان ۹۵ درصد در تمامی معادلات رگرسیون معنادار است، مؤلفه کنترل است. در عین حال در خرده مقیاس علائم جسمانی مؤلفه کنترل تنها مؤلفه معنادار، در خرده مقیاس اضطراب و اختلال خواب مؤلفه های کنترل و به هم پیوستگی، در خرده مقیاس کارکرد اجتماعی مؤلفه­های کنترل و جهت یابی فکری – فرهنگی و در خرده مقیاس افسردگی مؤلفه­های کنترل، به هم پیوستگی و جهت یابی فکری – فرهنگی مؤلفه های معنادار در سطح اطمینان ۹۵ درصد می باشند.

در جدول زیر نتایج تحلیل به روش گام به گام رو به جلو به تفکیک هر خرده مقیاس آورده شده است:

 

جدول ۸-۴: نتایج تحلیل رگرسیون با روش Forward stepwise  به تفکیک هر کدام از خرده مقیاس­های سلامت عمومی

 خرده آزمون هاعلائم جسمانیاضطراب و اختلال خوابکارکرد اجتماعیافسردگی
بتاtPبتاtPبتاtPبتاtP
عرض از مبدأ۲٫۳۷۰٫۰۲۳٫۹۳۰٫۰۰۵٫۶۴۰٫۰۰۳٫۳۶۰٫۰۰
به هم پیوستگی-۰٫۳۳-۲٫۷۵۰٫۰۱-۰٫۲۷-۲٫۴۳۰٫۰۲
بیان-۰٫۲۳-۲٫۲۵۰٫۰۳
درگیری۰٫۲۹۲٫۳۷۰٫۰۲۰٫۲۸۲٫۳۳۰٫۰۲۰٫۳۱۲٫۵۶۰٫۰۱
استقلال
جهت یابی پیشرفت
جهت یابی فکری- فرهنگی-۰٫۴۰-۳٫۳۵۰٫۰۰
جهت یابی فعالیت های تفریحی-۰٫۳۰-۲٫۴۱۰٫۰۲-۰٫۳۳-۳٫۰۸۰٫۰۰
تاکیدات اخلاقی- مذهبی
سازمان
کنترل۰٫۲۴۲٫۱۷۰٫۰۳۰٫۳۳۳٫۱۳۰٫۰۰۰٫۳۲۲٫۷۳۰٫۰۱
Adj R²= ۰٫۲۶

F(10, 49)=8.06

P=0.00

Adj R²= ۰٫۳۶

F(10, 49)=9.37

P=0.00

Adj R²= ۰٫۱۹

F(10, 49)=8.12

P=0.00

Adj R²= ۰٫۴۵

F(10, 49)=16.84

P=0.00

 

همانطور که در جدول نشان داده شده است، ضریب همبستگی چندگانه بین مؤلفه­های معنادار محیط خانواده در معادله رگرسیون و هر کدام از مؤلفه های سلامت عمومی با توجه به مقدار F و سطح خطای محاسبه شده در سطح اطمینان ۹۹ درصد (۰۱/۰= ) معنی­دار است. همچنین در جدول بالا ضریب تبیین نیز گزارش

) را تبیین می کنند. به همین ترتیب در خرده مقیاس اضطراب و اختلال خواب مشاهده می شودکه زمانی که شش عاملی که در معادله رگرسیون به روش گام به گام رو به جلو معنادار نشده اند از معادله حذف شده اند ضریب تبیین اندکی افزایش یافت[۵].

افسردگی مؤلفه­های به هم پیوستگی، درگیری و جهت یابی فعالیت های تفریحی مؤلفه­های معنادار در معادلات رگرسیون بوده­اند.

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.

[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”قسمت هایی از متن (۷)”]

در این فصل ابتدا خلاصه­ای از تحقیق ارائه شده است و بدنبال آن یافته­های تحقیق مورد بحث و تفسیر قرار گرفته است.

 

تحقیق حاضر تحت عنوان «بررسی رابطه بین محیط خانواده با سلامت عمومی زنان باردار» صورت گرفته است، لذا هدف اصلی تحقیق بررسی رابطه مذکور بوده است. همچنین از جمله اهداف فرعی تحقیق نیز می توان به بررسی رابطه بین مؤلفه­های محیط خانواده با سلامت عمومی، و همچنین بررسی رابطه مؤلفه­های محیط خانواده با مؤلفه های سلامت عمومی اشاره کرد.

در این پژوهش محقق درصدد آزمون این فرضیه اصلی بود که بین محیط خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد. با توجه به اینکه محیط خانواده دارای ۱۰ مؤلفه می باشد محقق به بررسی این رابطه به تفکیک هر مؤلفه پرداخته است. همچنین با توجه به اینکه پرسشنامه سلامت عمومی نیز دارای چهار مؤلفه می باشد محقق در نهایت به عنوان یافته های جنبی پژوهش به بررسی رابطه مؤلفه های محیط خانواده با هر یک از مؤلفه های سلامت عمومی پرداخته است.

این تحقیق از نظر موضوعی و مکانی پیرامون وضعیت سلامت عمومی زنان باردار

 

جامعه تحقیق را کلیه زنان بارداری که در سال ۱۳۸۷ به بیمارستان مهر مراجعه کرده اند تشکیل می دهد. با توجه به نوع طرح تحقیق مورد استفاده، محقق صرفاً ۶۰ نفر را به طور تصادفی ساده انتخاب کرده و جزو نمونه تحقیق در نظر گرفته است.

به منظور جمع آوری اطلاعات مورد نیاز از پرسشنامه محیط خانواده ۶۰ سؤالی (موس و موس) و پرسشنامه سلامت عمومی گلدبرگ و هیلر(فرم ۲۸ سوالی) استفاده شد. گرچه ابزارهای مورد استفاده با توجه به شواهد موجود، از روایی و پایایی کافی برخوردار هستند ولی در عین حال محقق نسبت به بررسی ضریب پایایی پرسشنامه ها و مولفه های آنها با استفاده از ضریب آلفای کرونباخ اقدام نمود.

پس از جمع آوری پرسشنامه­ها، اطلاعات مورد نظر در جدول اطلاعات کلی ثبت و با استفاده از کامپیوتر و نرم افزار آماری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و نتایج آن در دو بخش روش های توصیفی و

 

نتایج آزمون فرضیه اصلی پژوهش نشان داد که همبستگی نمره کل مقیاس محیط خانواده با نمره کل سلامت عمومی منفی می باشد (۲۴/۰-= r).  با این حال آزمون معناداری این ضریب همبستگی با استفاده از آزمون t نشان داد که مقدار t در سطح اطمینان ۹۵ درصد معنادار نیست. با این حال فرضیه اصلی تحقیق مبنی بر رابطه معنادار بین مؤلفه‌های محیط خانواده و سلامت عمومی در زنان باردار در سطح اطمینان ۹۵ درصد رد ­شد؛ و به عبارتی رابطه معناداری بین مؤلفه‌های محیط خانواده و سلامت عمومی در زنان باردار مشاهده نشد.

 

فرضیه اول: بین به هم پیوستگی خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد

 

با توجه به جدول شماره ۴-۶  مشاهده می شود، در آزمون همبستگی پیرسون بین به هم پیوستگی خانواده و سلامت عمومی زنان باردار  مقدار R = -0.354 می باشد که سطح معناداری  آن ۰٫۰۰۵ می باشد بنابر این فرض پژوهش با ۹۵% اطمینان تایید میشود یعنی بین به هم پیوستگی خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

 

 

 

فرضیه  دوم: بین بیان خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد

 

با توجه به جدول شماره ۴-۶  مشاهده می شود، در آزمون همبستگی پیرسون بین بیان خانواده و سلامت عمومی زنان باردار  مقدار R = 0.199 می باشد که سطح معناداری  آن ۰٫۱۲۶ می باشد بنابر این فرض پژوهش با ۹۵% اطمینان رد میشود یعنی بین به هم بیان خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود ندارد.

 

فرضیه سوم: بین درگیری خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد

 

با توجه به جدول شماره ۴-۶  مشاهده می شود، در آزمون همبستگی پیرسون بین درگیری خانواده و سلامت عمومی زنان باردار  مقدار R = 0.51 می باشد که سطح معناداری  آن ۱۰٫۰۰می باشد بنابر این فرض پژوهش با ۹۵% اطمینان تایید میشود یعنی بین به هم درگیری خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

 

فرضیه چهارم: بین استقلال خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد

 

با توجه به جدول شماره ۴-۶  مشاهده

یشرفت خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

 

با توجه به جدول شماره ۴-۶  مشاهده می شود، در آزمون همبستگی پیرسون بین پیشرفت خانواده و سلامت عمومی زنان باردار  مقدار R = -0.125 می باشد که سطح معناداری  آن  ۰٫۳۴۱ می باشد بنابر این فرض پژوهش با ۹۵% اطمینان رد میشود یعنی بین به هم پیشرفت خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود ندارد.

 

 

 

 

فرضیه ششم: بین جهت‌یابی فکری  فرهنگی خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

 

با توجه به جدول شماره ۴-۶  مشاهده می شود، در آزمون همبستگی پیرسون

ابی فعالیت‌های تفریحی خانواده و سلامت عمومی زنان باردار  مقدار R = -0.39 می باشد که سطح معناداری  آن ۰٫۰۰۲ می باشد بنابر این فرض پژوهش با ۹۵% اطمینان تایید میشود یعنی بین به هم جهت‌یابی فعالیت‌های تفریحی خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

 

 

 

فرضیه هشتم:  بین تأکیدات اخلاقی  مذهبی خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد

 

 

با توجه به جدول شماره ۴-۶  مشاهده می شود، در آزمون همبستگی پیرسون بین تأکیدات اخلاقی  مذهبی خانواده و سلامت عمومی زنان باردار  مقدار R = 0.0063 می باشد که سطح معناداری  آن   ۰٫۹۶۲  می باشد بنابر این فرض پژوهش با ۹۵% اطمینان رد میشود یعنی بین به هم تأکیدات اخلاقی  مذهبی خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود ندارد.

 

 

فرضیه نهم:  بین سازمان خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

 

 

با توجه به جدول شماره ۴-۶  مشاهده می شود، در آزمون همبستگی پیرسون بین سازمان خانواده و سلامت عمومی زنان باردار  مقدار R = -0.36 می باشد که سطح معناداری  آن   ۰٫۰۰۴می باشد بنابر این فرض پژوهش با ۹۵% اطمینان تایید میشود یعنی بین به هم سازمان خانواده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

 

 

 

فرضیه دهم: بین کنترل خانواده و سلامت عمومی زنان

ده و سلامت عمومی زنان باردار رابطه وجود دارد.

 

 

 

 

با توجه به اینکه مقیاس محیط خانواده دارای ده مؤلفه می باشد محقق با محاسبه میزان همبستگی هر یک از این مؤلفه ها با نمره کل سلامت عمومی به طور دقیق­تر این رابطه را مورد کنکاش قرار داده است. بدین ترتیب محقق به بررسی فرضیه های فرعی دهگانه پژوهش (هر فرضیه برای هر یک از مؤلفه ها) پرداخته است. نتایج آزمون فرضیه ها نشان داد که همبستگی بین خرده مقیاس های به هم پیوستگی، بیان، جهت یابی پیشرفت، جهت‌یابی فکری- فرهنگی، جهت‌یابی فعالیت‌های تفریحی و سازمان با نمره کل سلامت عمومی منفی می باشد. یعنی با افزایش نمره زنان باردار در خرده مقیاس های مذکور،  وضعیت سلامت عمومی آنها بهتر شده است و برعکس. در عین حال بین خرده مقیاس های درگیری، استقلال، تأکیدات اخلاقی- مذهبی و کنترل با سلامت عمومی زنان باردار همبستگی مثبتی وجود دارد. یعنی با افزایش نمره زنان باردار در این خرده مقیاس ها از میزان سلامت عمومی آنها کاسته می شود.

همبستگی بین هر کدام از مؤلفه‌های محیط خانواده با سلامت عمومی زنان باردار در کل حاکی از آن است که همبستگی کمی بین هر یک از این مؤلفه ها با سلامت عمومی زنان باردار وجود دارد به گونه ای که بالاترین ضریب تبیین برابر ۲۶/۰ (

، درگیری، جهت‌یابی فکری- فرهنگی، جهت‌یابی فعالیت‌های تفریحی، سازمان و کنترل با سلامت عمومی در سطح اطمینان ۹۵ در صد معنادار و بقیه ضرایب همبستگی معنادار نمی باشند و فرض آماری صفر پذیرفته می شود. بنابراین می­توان چنین نتیجه گرفت که فرضیه­های فرعی مربوطه (فرضیه های فرعی اول، سوم، ششم، هفتم، نهم و دهم تحقیق) در سطح اطمینان ۹۵ درصد مورد تأیید قرار می گیرند.

نتایج تحلیل رگرسیون چندگانه به منظور یافتن میزان مشارکت مؤلفه های محیط خانواده در سلامت عمومی زنان باردار حاکی از این است که ضریب همبستگی چندگانه بین مؤلفه­های محیط خانواده و سلامت عمومی برابر ۷۰/۰ بود که با توجه به مقدار F و سطح خطای محاسبه شده در سطح اطمینان ۹۹ درصد (۰۱/۰= ) معنی­دار است. ضریب تبیین نیز  برابر ۴۸۹۹/۰ است. بدین ترتیب مشخص می­شود که ۹۹/۴۸ درصد سلامت عمومی متأثر از این ده مؤلفه می­باشد و سایر درصد تغییرات سلامت عمومی ناشی از خطا و متغیرهایی است که محقق اندازه نگرفته است.

همچنین نتایج تحلیل رگرسیون به شیوه Enter جهت بررسی اینکه کدامیک از مؤلفه های محیط خانواده، سلامت عمومی زنان باردار را بیشتر تبیین می کنند نشان داد که  از بین مؤلفه های محیط خانواده تنها مؤلفه کنترل در سطح

معنی­دار است. ضریب تبیین نیز  برابر ۴۲۰۳/۰ است و بنابراین ۰۳/۴۲ درصد سلامت عمومی متأثر از این چهار مؤلفه مذکور می­باشد.

از جمله یافته های جنبی پژوهش حاضر، آزمون این فرضیه بوده که «بین خرده مقیاسهای پرسشنامه سلامت عمومی با خرده مقیاس های محیط خانواده رابطه وجود دارد». نتایج نشان می دهد که  همبستگی خرده مقیاس علائم جسمانی سلامت عمومی با خرده مقیاس های درگیری، جهت یابی فکری- فرهنگی و جهت یابی فعالیت های تفریحی محیط خانواده در سطح اطمینان ۹۵ درصد معنادار است. همچنین همبستگی خرده مقیاس اضطراب و اختلال خواب سلامت عمومی با خرده مقیاس های به هم پیوستگی، درگیری، سازمان

تنها خرده مقیاس افسردگی با نمره کل محیط خانواده در سطح اطمینان ۹۵ درصد معنادار است.

در عین حال نتایج تحلیل رگرسیون به شیوه Stepwise Forward برای هر یک از خرده مقیاس های سلامت عمومی (هر یک از مؤلفه های سلامت عمومی در نقش یک متغیر ملاک) نشان داد که ضریب همبستگی چندگانه بین مؤلفه­های معنادار محیط خانواده در معادله رگرسیون و هر کدام از مؤلفه های سلامت عمومی با توجه به مقدار F و سطح خطای محاسبه شده در سطح اطمینان ۹۹ درصد معنی­دار است.

و۲۶ درصد علائم جسمانی (ناشی از مؤلفه های درگیری، جهت یابی فعالیت های تفریحی و کنترل)، ۳۶ درصد اضطراب و اختلال خواب (ناشی از مؤلفه های به هم پیوستگی، بیان، درگیری و کنترل) ، ۱۹ درصد کارکرد اجتماعی (ناشی از مؤلفه های جهت یابی فکری- فرهنگی و کنترل) و ۴۵ درصد افسردگی (ناشی از مؤلفه­های به هم پیوستگی، درگیری و جهت یابی فعالیت های تفریحی) متأثر از مؤلفه­های معنادار محیط خانواده در معادله رگرسیون می­باشد.

 

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][tab title=”قسمت هایی از متن (۸)”]

۵ محدودیت های تحقیق

انجام هر نوع تحقیق و به ویژه تحقیقات همبستگی به دلیل وجود متغیرهای خارجی و داخلی تأثیرگذار محدودیتی را برای محقق ایجاد می کند که غیرقابل کنترل می باشند. لذا اثرات این متغیرهای خارجی می­تواند در نتیجه گیری تأثیر قابل ملاحظه­ای داشته باشد. در این تحقیق محدودیت ها می توانند به شرح زیر خلاصه شوند:

محدودیت به واسطه اثر متغیرهای مداخله گر: در بررسی محیط خانواده و سلامت عمومی عوامل متعددی تاثیر گذار هستند که در این تحقیق مورد بررسی قرار نگرفته اند و البته بیش از هر چیز بواسطه ماهیت طرح تحقیق باید کنترل می شدند. در هر حال متغیرهای متعدد دیگری نیز ممکن است موثر باشند که امکان کنترل تمامی این متغیرها از سوی محقق میسر نیست و به همین جهت تحقیق با محدودیت حاصل از شرایط اجرای تحقیق همراه است. لذا تفسیر نتایج با در نظر گرفتن وضعیت موجود و اثر متغیرهای ناخواسته باید صورت گیرد.

محدودیت بواسطه نحوه پاسخگویی آزمودنی ها(کرلینجر، ۱۹۸۶): نحوه پاسخگویی زنان باردار مراجعه کننده به بیمارستان (پاسخ دهندگان به پرسشنامه ها) به دلایل مختلف از جمله عدم تمایل به پاسخگویی و نظایر آن همراه با تورش بوده و همین امر با عدم دقت و صحت در گردآوری اطلاعات همراه باشد. این وضعیت به طور کامل خارج از کنترل محقق بوده و در تفسیر نتایج باید به این وضعیت نیز توجه نمود.

در تحقیق حاضر نیز مانند سایر تحقیقات مشکل کمبود زمان، بالا بودن هزینه و کمبود منابع و امکانات تحقیقاتی وجود داشته است.

 

 

۵-۵ پیشنهادها

 • نتایج تحقیق حاضر نشان داد که هر چند که رابطه معناداری بین برخی از خرده
 • عمومی وجود ندارد. دلایل و چرایی این موضوع ممکن است به ماهیت نمونه تحقیق و یا سایر شرایط مرتبط باشد. پیشنهاد می گردد که این وضعیت در تحقیقات آتی مجدداً مورد بررسی قرار گرفته و نسبت به شناسایی دلایل احتمالی و مؤلفه های اثرگذار دیگری که
 • در سایر شهرهای ایران صورت گیرد تا اولاً به بررسی رابطه بین محیط خانواده و سلامت عمومی در دیگر جامعه­ها پرداخته باشیم و ثانیاً امکان مقایسه این رابطه در بین جوامع مذکور فراهم گردد و بدین طریق نتایج حاصله در صورت معنادار بودن، از تعمیم پذیری بالاتری برخودار شوند. در عین حال پیشنهاد می گردد، برای اطمینان از نتایج حاصله متغیرهای مؤثر دیگر بر سلامت عمومی به عنوان متغیر کنترل یا تعدیل کننده در تحقیق وارد شوند تا بدین طریق بتوان اطلاعات دقیقتری درخصوص رابطه مؤلفه های محیط خانواده و سلامت عمومی زنان باردار بدست آورد.
 • در پژوهش حاضر صرفاً به بررسی رابطه بین مؤلفه های محیط خانواده و سلامت عمومی زنان باردار پرداخته شده است. پیشنهاد می شود با مطالعه پیشینه و سوابق تحقیقات قبلی و نتایج حاصل از این پژوهش، در تحقیقات بعدی به صورت مداخله ای و در قالب طرح های آزمایشی به بررسی تأثیر مؤلفه­های محیط خانواده بر سلامت عمومی زنان باردار پرداخته شود.
 • پیشنهاد می گردد، نتایج این تحقیق در اختیار مشاوران و روانشناسان قرار گیرد تا بدین ترتیب با آگاهی از وضعیت موجود و تاثیر عوامل یاد شده بر سلامت عمومی زنان باردار، زمینه های ارتقاء سطح این دو متغیر را فراهم آورند و در صورت لزوم نسبت به برطرف کردن مشکلات خانوادگی و بویژه مشکلات آنها در حوزه سلامت عمومی زنان باردار اقدام نمایند.
 • ن مربوط به محیط خانواده، به ویژه عوامل اجرایی با در نظر گرفتن تحلیل هزینه و فایده، در راستای سلامت عمومی جامعه و به ویژه زنان باردار، نسبت به بهبود این مؤلفه ها در اجتماع بپردازند و با روشهای گوناگون نسبت به تقویت این مؤلفه ها در خانواده اقدام نمایند.

متن کامل در نسخه قابل خرید موجود است.[/tab][/tabgroup]

[tabgroup][tab title=”منابع ” icon=”fa-pencil-square-o”]

منابع فارسی

احدی، حسن و بنی جمالی، شکوه السادات(۱۳۷۱). روان شناسی رشد، مفاهیم بنیادی در روان شناسی کودک، تهران: انتشارات بنیاد.

افروز، غلامعلی(۱۳۷۱). مقدمه ای بر روان شناسی و آموزش و پرورش کودکان استثنایی، تهران: انتشارات دانشگاه تهران.

بازرگانی، روحیه (۱۳۸۲). بررسی و مقایسه مشکلات جنسی در زنان بارور و نابارور. پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی دانشگاه تهران.

باقری، مسعود (۱۳۷۲). بررسی رابطه شیوه فرزندپروری با انگیزه پیشرفت، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه شهید چمران.

بنی جمالی، شکوه السادات و احدی، حسن(۱۳۷۰). سلامت عمومی و عقب ماندگی ذهنی، تهران: نشر نی.

بهرامی، هادی، (۱۳۷۷). آزمونهای روانی مبانی نظری و فنون کاربردی. تهران: انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی.

بهرامیان، رضا(۱۳۷۴). بررسی تأثیر نگرش‌های تربیتی والدین بر رشد اجتماعی دانش‌آموزان پایه اول راهنمایی شهر نجف‌آباد، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشکده علوم تربیتی، دانشگاه تربیت معلم تهران.

بوالهری، جعفر(۱۳۷۴). برنامه های سلامت عمومی در هنر، مجله دارو و درمان، سال دهم، شماره ۱۱۰، اسفند ۱۳۷۱، صص ۱۸-۱۲٫

تهمتن، کلثوم(۱۳۷۳). رابطه شیوه های فرزند پروری والدین و انگیزش پیشرفت دانش آموزان، پایان نامه کارشناسی ارشد، روان شناسی تربیتی، دانشکده علوم تربیتی، دانشگاه شیراز.

توفیقی، گلبرگ (۱۳۸۶). بررسی مقایسه­ای سلامت عمومی و ویژگی های شخصیتی در زوج های بارور و نابارور مراجعه کننده به مرکز درمان ناباروری نوید. پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی.

جوکار، بهرام(۱۳۷۹). چگونگی ادراک نوجوانان از همبستگی و اقتدار در خانواده واقعی و آرمان. چهارمین سمینار سراسری سلامت عمومی و اختلالات رفتاری کودکان و نوجوانان. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات مهرماه- بهداشتی درمانی استان زنجان.

حسینی، سید ابوالقاسم (۱۳۷۰). اصول سلامت عمومی، مشهد: انتشارات دانشگاه علوم پزشکی مشهد.

حسینی، سید ابوالقاسم (۱۳۷۰). اصول سلامت عمومی، مشهد: انتشارات دانشگاه علوم پزشکی مشهد.

حسینی، سید ابوالقاسم(۱۳۷۸). مفاهیم و اهداف سلامت عمومی، فصلنامه اصول سلامت عمومی، شماره اول، سال اول، بهار.

خدارحیمی، سیامک(۱۳۷۴). مفهوم سلامت روان شناختی، مشهد: انتشارات جاویدان خرد.

دانش نیا، الهام (۱۳۸۶). بررسی اثر بخشی آموزش ایمن سازی در مقابل استرس بر سلامت عمومی دانشجویان دانشگاه اصفهان. پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی.

دلاور، علی(۱۳۸۶). مبانی نظری و عملی پژوهش در علوم انسانی و اجتماعی، چاپ دوم، تهران: انتشارات رشد.

رضایی، محمد(۱۳۷۵). بررسی رابطه بین شیوه‌های فرزندپروری مادران(اقتدار منطقی، آزادگذاری و استبدادی) با بلوغ اجتماعی دانش‌آموزان پایه‌های اول، دوم و سوم مدارس راهنمایی اداره آموزش و پرورش منطقه ۶ تهران در سال تحصیلی ۷۴-۷۵، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشکده علوم تربیتی، دانشگاه تربیت معلم.

رمضان زاده، فاطمه؛ عابدی نیا، نسترن. (۱۳۸۳). اضطراب و افسردگی در ناباروری. تهران: انتشارات دانشگاه علوم پزشکی.

زارعان مصطفی و همکاران(۱۳۸۶). رابطه هوش هیجانی و سبک های حل مساله با سلامت عمومی، مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار)، ، ۱۳، ۲ (پیاپی ۴۹)، صص ۱۶۶-۱۷۲٫

سارافینو، ادوارد پی. (۲۰۰۲). روانشناسی سلامت. ترجمه الهه میرزایی و همکاران (۱۳۸۴). تهران: انتشارات رشد.

سازمان بهداشت جهانی(۱۳۷۲). مقدمه ای بر ادغام بهداشت روان در مراقبت های بهداشتی اولیه، ترجمه داود شاه محمدی و همکاران، تهران: انتشارات مجمع علمی و فرهنگی مجد.

سامانی، سیامک (۱۳۸۱). بررسی مدل علّی انسجام خانواده، استقلال عاطفی و سازگاری روانی. پایان نامه دکترای تخصصی روانشناسی تربیتی، دانشگاه شیراز.

سامانی، سیامک(۱۳۷۸). تهیه و طراحی مقیاس فرآیندهای خانوادگی برای خانواده های ایران، مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران، سال چهاردهم، شماره ۲، صص ۱۶۲-۱۶۸٫

سرمد، زهره و همکاران(۱۳۸۳). روش های تحقیق در علوم رفتاری، چاپ دهم، تهران: نشر آگه.

سیف، علی اکبر(۱۳۸۲). اندازه گیری، سنجش و ارزشیابی آموزشی، ویرایش سوم، تهران: نشر دوران.

شاملو، سعید. (۱۳۸۲). سلامت عمومی. تهران: انتشارات رشد.

عقوبی، نورالله؛ نصر اصفهانی، مهدی؛ شاه محمدی، داوود (۱۳۷۴). بررسی همه گیر شناسی اختلالهای روانی در مناطق شهری و روستایی شهرستان صومعه سرا (گیلان-۱۳۷۴). فصلنامه اندیشه و رفتار، سال اول، شماره ۴، ۶۳-۵۵٫

علوی، طاهره (۱۳۸۲). هنجاریابی و بررسی خصوصیات روان سنجی پرسشنامه سلامت عمومی بر روی دانشجویان مراکز تربیت معلم شهر تهران. پایان امه کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی.

کورتیس، آنتونی جی. (۲۰۰۰). روان شناسی سلامت. ترجمه فرامرز سهرابی (۱۳۸۲). تهران: انتشارات طلوع دانش.

گنجی، حمزه (۱۳۸۴). سلامت عمومی. تهران: نشر ارسباران.

گنجی، حمزه(۱۳۷۶). سلامت عمومی، تهران: انتشارات ارسباران.

مارنات،‌ گری گراث. (۱۳۷۳). راهنمای سنجش روانی، ترجمه: حسن پاشا شریفی و محمدرضا نیکخو. تهران: انتشارات رشد. (تاریخ انتشار به زبان اصلی ۱۹۹۰).

میر حکاک، طاهره (۱۳۸۲). رابطه بین سلامت عمومی، مشکلات دانشجویان، میزان استرس و عملکرد تحصیلی در دانشجویان. پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان.

میلانی فر، بهروز(۱۳۷۰). سلامت عمومی، تهران: انتشارات قومس.

هندرن، رابرت؛ ارلی، جان و بیرل، روانا(۱۳۷۷). برنامه های بهداشت روان مدارس، ترجمه ربابه نوری قاسم آبادی و کارینه طهماسیان، تهران: انتشارات معاونت امور فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور.

هواسی، ناهید(۱۳۸۰). بررسی رابطه شیوه های فرزند پروری در خانواده هایی که دارای نوجوانان معتاد هستند با خانواده هایی که دارای نوجوانان عادی هستند، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه الزهراء.

هومن، عباس. هنجاریابی و استاندارد سازی پرسشنامه سلامت عمومی. تهران: دانشگاه تربیت معلم. طرح پژوهشی، ۱۳۷۷٫


منابع لاتین

Aiken, Lewis-R, (1985). Psychological Testing and Assessment. Massachusett, Allyn Beconinc.

Baumrind, D. (1967). Child Care Practices Anteceding Three Patterns of The Preschool Behavior. Genetic Psychology Monographs, Vol. 75, p. 43-88.

Baumrind, D. (1971). Current Patterns of Parental Authority. Developmental Psychology Monographs, Vol. 4, (No. 1, Part 2).

Baumrind, D. (1991). The Influence of Parenting Style on Adolescent Competence and Substance Use. Journal of Early Adolescene, Vol. 11(1), p. 56-95.

Belsky, J.(1981). The Child in The Family. Reading, MA: Addison-Wesley.

Bookatqu, S. M.(1998). The relation of parenting style to adolescent school performance. Child Development, 69, 1244-1257.

Chan, D. W. & Chan, T. S. C. (1983). Reliability, validity and the structure of the General Health Questionnaire in an Chinese context. Psychological Medicine, 13, 363-72.

Cox, D. J., et. al.(1989). Individuation in Family Relations, Human Development, Vol. 29, p. 82-100.

Fish, C.B., & Ritenie, B.L.(1994). Getting Mad at Mom and Dad: Children’s Changing Views of Family Conflict. International Journal of Behavioral Development, Vol. 13(1), p. 31-48.

Flanagan, C.A.(1990). Changes in parents’ work status and adolescents’ adjustment at school. Child Development, 64, 246-257.

Fletcher, A. C. and S. R. Jefferson (1999). A Good Mother Got to Fight For Her Kids: Maternal Management Strategies in a High-Risk, Journal of Children & Poverty, Vol. 9(1), p. 21-39.

Gardner, H. (1983). Frames of mind: The theory of multiple intelligences. New York: Basic Books.

Ghorbani, N.Y & et al. (2002). Self-report emotional intelligence: Construct similarity and functional dissimilarity at higher-order processing in Iran and U.S.A. International journal of psychology, 37(5), 297-308.

Glesgo, N.L., et. al.(1997). Parents’ Work Overload and Problem Behavior in Young Adolescents. Journal of Research on Adolescence, Vol. 5(2), p. 201-223.

Goldberg, D. P., & Hillier, V. (1979). A scaled version of General Health Questionnaire. Psychological Medicine, 9, 131- 145.

Hardy, D. F. et. al.(1993). Examining the Relation of Parenting to Children’s Coping With Everyday Stress, Child Development, Vol. 64, p. 1841-1853.

Harold, N., et. al.(1998). Parenting style as Context: An Integrative Model. Psychological Bulletin, Vol. 113(3), p. 487-496.

Jackson, C., & Henrikson, L.(1998). Reconstructions of Family Relationships: Parent-child Alliances, Personal Distress, and Self-esteem. Developmental Psychology, Vol. 32(4), p. 732-743.

Kerlinger, F. N. & Lee, H. B.(2000), Foundations of behavioral research (4th ed.). Orlando, FL: Harcourt College Publishers.

Klein, D. M., & White, J. M. (1996). Family theories: An introduction. London: SAGE.

Moos, R. H. & Moos, B. A. (1976). A typology of family social environments. Family Process, 15, 357-371.

Olson, D. H. (1999). Empirical approaches to family systems. Journal of Family Therapy, Special Edition.

Samani, S. (2004). Developing a Family Cohesion Scale for Iranian adolescent. Paper presented in 28th International Congress of Psychology. Aug 8-13, Beijing, China.

Samani, S. (2005). Family process and content model. Paper presented in International Society for Theoretical Psychology Conference, 20-24 June, Cape Tow

[/tab][/tabgroup]

خرید و دانلود فوری

نسخه کامل و آماده
4900 تومانبرای دریافت نسخه کامل

107 صفحه فارسی

فونت استاندارد/B Zar/14

فرمت فایل WORDوPDF

دارای ضمانت بازگشت وجه

نسخه قابل ویرایش+نسخه آماده چاپ

دریافت فوری + ارسال به ایمیل

[well boxbgcolor=”#e5e5e5″ class=”fontawesome-section”][tblock title=”برای مشاهده تمام پروژه ها ، تحقیق ها و پایان نامه های مربوط به رشته ی خود روی آن کلیک کنید.”][/well]

(برای امنیت و سهولت بیشتر پیشنهاد میشود با نرم افزارهای موزیلا فایر فاکس و یا گوگل کروم وارد شوید)

***************************

*************************************

پرداخت از درگاه امن شاپرک  با همکاری شرکت زرین پال صورت میگیرد

 ۱۵ درصد از درآمد فروش این فایل به کودکان سرطانی(موسسه خیریه کمک به کودکان سرطانی) اهدا میشود

پس از پرداخت،علاوه بر ارسال فوری فایل ها به ایمیلتان،مستقیماً به صورت اتوماتیک به لینک دانلود فایل ها  ارجاع داده میشوید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی با ایمیل (MASTER@NEXAVARE.COM) یا شماره تماس پشتیبان (۰۹۳۶۹۲۵۴۳۲۹) در ارتباط باشید

[alert type=”alert-danger”]کاربر گرامی، برای تهیه این اثر هزینه و زمان زیادی صرف شده است.که اکنون با این قیمت ناچیز در اختیار شما قرار گرفته است.لطفاً  تنها جهت استفاده دانشجویی یا شخصی خرید نمایید.همچنین اگر مدیر یک وبسایت یا وبلاگ هستید خواهش میکنیم آن را کپی نکنید.و یا در صورت کپی منبع را به صورت لینک درج نمایید. ضمناً شرعاً هم لازم به کسب رضایت است که به علت زحمت زیاد در انتشار ، کارشناسان ما رضایت استفاده بدون پرداخت هزینه آن را ندارند.تشکر از حمایت شما[/alert]


درباره نویسنده

publisher4 206 نوشته در سیستم همکاری در خرید و فروش فایل نگزاوار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.